برگزیده های پرشین تولز

فیلم برداری از مترو

امیر حسین ایرانی

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
با سلام.
آیا فیلم برداری از ایستگاه های مترو توسط موبایل ممنوع است؟؟؟؟ و آیا اصلا قانونی در این رابطه داریم ؟؟؟

cinemaamooz

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,244
با سلام ؛

فیلمبرداری در تمام مراکز عمومی تقریبا در تمام جهان نیازمند مجوز هست. اما توسط موبایل فکر نکنم کسی زیاد گیر بده. مگه اینکه خیلی توجه جلب کنه و ضایع باشه. اما صرفا یک موبایل نباید مشکلی داشته باشه.

e4lyas

Registered User
لایک‌ها
2,399
با سلام ؛

فیلمبرداری در تمام مراکز عمومی تقریبا در تمام جهان نیازمند مجوز هست. اما توسط موبایل فکر نکنم کسی زیاد گیر بده. مگه اینکه خیلی توجه جلب کنه و ضایع باشه. اما صرفا یک موبایل نباید مشکلی داشته باشه.

تا اونجايي كه شنيدم ( تحقيقي نكردم و در كنارش ويديو در اسن باب ديدم ) در امريكا و انگلستان ( بقيه رو نمي دونم ) در public areas گرفتن فيلم مشكلي نداره ولي private areas قطعا نيازمند مجوز اون صاحب اونجا وجود داره

البته سطح فيلم برداري هم مهمه ، فيلم هايي كه من گفتم منظورم با dslr بوده كما اينكه تو خيابون براي تست djiphantom باشه و يك ويديو اموزشي يا ويديو فيلم كوتاه ( در مورد dslr ها به نظرم موردي وجود نداره ) همانطور كه مقوله street photography چيزي كه اينجا ممنوعه ، اونجا ازاد هست ..
حتي عكس ازپارك !

Nomad 609

Registered User
لایک‌ها
38
بله ممنوع هست
من مجری برنامه درشهر هستم
حتی ما هم که مجوز نیروی انتظامی برای تصویر برداری داریم نمی تونیم از مترو تصویر بگیریم حتی با موبایل

cinemaamooz

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,244
تا اونجايي كه شنيدم ( تحقيقي نكردم و در كنارش ويديو در اسن باب ديدم ) در امريكا و انگلستان ( بقيه رو نمي دونم ) در public areas گرفتن فيلم مشكلي نداره ولي private areas قطعا نيازمند مجوز اون صاحب اونجا وجود داره

البته سطح فيلم برداري هم مهمه ، فيلم هايي كه من گفتم منظورم با dslr بوده كما اينكه تو خيابون براي تست djiphantom باشه و يك ويديو اموزشي يا ويديو فيلم كوتاه ( در مورد dslr ها به نظرم موردي وجود نداره ) همانطور كه مقوله street photography چيزي كه اينجا ممنوعه ، اونجا ازاد هست ..
حتي عكس ازپارك !
سلام ؛

خوبی ؟ عزیز ، فقط یک چیز کوچیک اول بگم ؛ درباره اون برنامه اندروید پیام دادم جواب ندادی. اگه مایل باشی ما هم خوشحال می شیم همکاری کنیم.

دوم اینکه ممنون بحث رو ادامه دادی ، باعث شد بنده جهت دادن جواب مستند تحقیق کنم ؛ که خب ، چیزهای جدیدی به لطف شما یاد گرفتم.
خب ، حالا درباره بحث تاپیک.

اول از همه هم در بحث مجوز و هم در بحث کپی رایت اصطلاحی وجود داره تحت عنوان Fair Use یا همون مصرف عادلانه. اگه شما این مورد رو رعایت کنی نیازی به مجوز نیست. مثل همون مثالی که هم بنده و هم شما زدی. اینکه بنده با موبایل یا حداکثر با یک DSLR فیلم خودم رو ضبط کنم و تمام. نه توجه کسی رو جلب کردم به اون صورت ، نه سد معبر بودم و نه اینقدر پروژه بزرگ بوده که نیاز به مجوز داشته باشم. این مورد هم در ایران و هم در جهان مشکلی نداره و نیاز به مجوز نیست.

درباره فیلمبرداری در مترو لندن ؛ جزو مکان های عمومی حساب نمی شه و فقط ظاهر عمومی هست. اما ملک خصوصی حساب می شه و باید مجوز بگیرید و این مجوز هزینه هم داره. ( منبع ؟ لینک ) که ذکر شده فقط زمانی که گروه فیلمسازی کوچیک باشن می تونید مجوز نگیرید که این در بیشتر مناطق منظور 5 یا زیر 5 نفر هست و یک دوربین در دست. اما بعضی مناطق حتی شما از سه پایه هم استفاده کنید مشکلی نداره. داخل لینک درباره سد معبر هم که گفتم توضیحاتی داده شده.

این هم شرایط شهر لندن از دیدگاه خود سایت رسمی دولتی ( منبع ؟ لینک )
طبق گفته رسمی سایت دولتی لندن شما فقط در صورتی می توانید درخواست مجوز ندید که :
1. فیلم شما با گروه کوچکی باشه ( زیر 5 نفر )
2. توی پیاده رو باشید ( با توجه به بندهای دیگه قانون ، منظور اینه که وسط خیابون نباشید )
3. استفاده از دوربین و لوازم پرتابل
4. ایجاد نکردن هرگونه سد معبر ، خطر یا توهین ( منظور از توهین همون هست که اگه کسی نخواد تصویرش ثبت بشه )

در آمریکا هم تقریا همینه و به جز یک سری ایالت خاص ( منظور کالیفرنیا نیست و اشتباه نشه ) همه جا نیاز به مجوز داره. مگه که همون قانون فیلم کوچیک لحاظ بشه.

ایران هم تقریبا همینه.

امیر حسین ایرانی

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
آقا من منظورم تو ایران بود.
تو مترو میدان ولیعصر چون تازه افتتاح شده بود داشتیم فیلم میگیرفتیم از خودم و برادرم. پون عید بود و ساعت 10 شب بود هیچ کس توی مترو نبود و ما داشتیم فقط از خودمون فیلم میگرفتیم ولی یه یارو از نگهبانهای مترو اومد گفت کلا توی مکان های عمومی فیلم برداری ممنوعه میخواستم ببینم راست میگه یا نه.
بهمون گفت یا همین الآن فیلم رو پاک می کنید یا حراست رو صدا میکنم که بیاد گوشیتون رو بگرده ما هم زرنگ بازی درآوردیم و جلوی خودش یه فیلم دیگه رو پاک کردیم تا بگذاره بریم ولی هنوز همون فیلمه رو داریم!!!!!:general607::general607::general607::general607:
آ

cinemaamooz

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,244
بله ؛ در پست اول عرض کردم. نیاز به مجوز داره. مگه اینکه یواشکی باشه و کسی نبینه.

cinemaamooz

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,244
یعنی حتی با موبایل هم نیاز به مجوز داره؟؟؟؟
اول میشه بفرمایید اصلا برای چی می خواید از مترو فیلمبرداری کنید ؟
بله ؛ مترو نیاز به مجوز داره. مگه اینکه جوری با موبایل فیلم بگیرید که کسی شک نکنه و نفهمه.

e4lyas

Registered User
لایک‌ها
2,399
سلام ؛

خوبی ؟ عزیز ، فقط یک چیز کوچیک اول بگم ؛ درباره اون برنامه اندروید پیام دادم جواب ندادی. اگه مایل باشی ما هم خوشحال می شیم همکاری کنیم.

دوم اینکه ممنون بحث رو ادامه دادی ، باعث شد بنده جهت دادن جواب مستند تحقیق کنم ؛ که خب ، چیزهای جدیدی به لطف شما یاد گرفتم.
خب ، حالا درباره بحث تاپیک.

اول از همه هم در بحث مجوز و هم در بحث کپی رایت اصطلاحی وجود داره تحت عنوان Fair Use یا همون مصرف عادلانه. اگه شما این مورد رو رعایت کنی نیازی به مجوز نیست. مثل همون مثالی که هم بنده و هم شما زدی. اینکه بنده با موبایل یا حداکثر با یک DSLR فیلم خودم رو ضبط کنم و تمام. نه توجه کسی رو جلب کردم به اون صورت ، نه سد معبر بودم و نه اینقدر پروژه بزرگ بوده که نیاز به مجوز داشته باشم. این مورد هم در ایران و هم در جهان مشکلی نداره و نیاز به مجوز نیست.

درباره فیلمبرداری در مترو لندن ؛ جزو مکان های عمومی حساب نمی شه و فقط ظاهر عمومی هست. اما ملک خصوصی حساب می شه و باید مجوز بگیرید و این مجوز هزینه هم داره. ( منبع ؟ لینک ) که ذکر شده فقط زمانی که گروه فیلمسازی کوچیک باشن می تونید مجوز نگیرید که این در بیشتر مناطق منظور 5 یا زیر 5 نفر هست و یک دوربین در دست. اما بعضی مناطق حتی شما از سه پایه هم استفاده کنید مشکلی نداره. داخل لینک درباره سد معبر هم که گفتم توضیحاتی داده شده.

این هم شرایط شهر لندن از دیدگاه خود سایت رسمی دولتی ( منبع ؟ لینک )
طبق گفته رسمی سایت دولتی لندن شما فقط در صورتی می توانید درخواست مجوز ندید که :
1. فیلم شما با گروه کوچکی باشه ( زیر 5 نفر )
2. توی پیاده رو باشید ( با توجه به بندهای دیگه قانون ، منظور اینه که وسط خیابون نباشید )
3. استفاده از دوربین و لوازم پرتابل
4. ایجاد نکردن هرگونه سد معبر ، خطر یا توهین ( منظور از توهین همون هست که اگه کسی نخواد تصویرش ثبت بشه )

در آمریکا هم تقریا همینه و به جز یک سری ایالت خاص ( منظور کالیفرنیا نیست و اشتباه نشه ) همه جا نیاز به مجوز داره. مگه که همون قانون فیلم کوچیک لحاظ بشه.

ایران هم تقریبا همینه.

ممنون از اینکه در موردش چستجو کردی .. من خودم هم میخواستم طی این مدت در موردش تحقیقی داشته باشم به صورت علمی فرصت دست نمی داد ..

فقط خواستم اشاره بکنم این قانون در اینجا شمولیت نداره .. حتی در پارک ... میوتنی امتحان کنی :) ... کافیه دستت دوربینی ببنن که لنز داره .. میان جلو و میگن مجوز داری؟ :| .. بابا دارم از گل و بلبل عکس می گیرم :| .. این مجوز گرفتن در این سطح باید برداشته بشه . . .
پ.ن : در مورد پ.خ پاسخ می دم الان ..

cinemaamooz

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,244
ممنون از اینکه در موردش چستجو کردی .. من خودم هم میخواستم طی این مدت در موردش تحقیقی داشته باشم به صورت علمی فرصت دست نمی داد ..

فقط خواستم اشاره بکنم این قانون در اینجا شمولیت نداره .. حتی در پارک ... میوتنی امتحان کنی :) ... کافیه دستت دوربینی ببنن که لنز داره .. میان جلو و میگن مجوز داری؟ :| .. بابا دارم از گل و بلبل عکس می گیرم :| .. این مجوز گرفتن در این سطح باید برداشته بشه . . .
پ.ن : در مورد پ.خ پاسخ می دم الان ..
در این زمینه حرفتو قبول ندارم. خودم چند بار توی مراکز مختلف از جمله پارک فیلمبرداری داشتم بدون مجوز. کسی گیری نداد. گفتم ؛ بحث بیشتر همون توجه جلب نکردن بود. ما هم از استدی کم استفاده می کردیم و هم دوربین DSLR بود و هم رفلکتور گرفته بودیم و بوم صدا برداری هم بود. با این حال زیاد کسی گیر نداد. یعنی تا کسی جمع نشه و مقام های مسئول نبینن میشه کار رو جمع کرد. ولی بله ؛ اگه ببینن و ضایع بشه گیر می دن.

e4lyas

Registered User
لایک‌ها
2,399
در این زمینه حرفتو قبول ندارم. خودم چند بار توی مراکز مختلف از جمله پارک فیلمبرداری داشتم بدون مجوز. کسی گیری نداد. گفتم ؛ بحث بیشتر همون توجه جلب نکردن بود. ما هم از استدی کم استفاده می کردیم و هم دوربین DSLR بود و هم رفلکتور گرفته بودیم و بوم صدا برداری هم بود. با این حال زیاد کسی گیر نداد. یعنی تا کسی جمع نشه و مقام های مسئول نبینن میشه کار رو جمع کرد. ولی بله ؛ اگه ببینن و ضایع بشه گیر می دن.

این مساله وجود داره .. اما اون طرف وجه بیشتری داره .. یعنی گیر دادن بیشتر هست :) البته شما هم حق داری چون تو تهران هستی .. با توجه به اینکه جمعیت بیشتر هست .. از طرفی هر کسی حواسش به خودش هست :)) .. شاید یه جوری کم کم داره این مساله حل میشه ..
ولی به هر حال این موضوع وجود داره که شما اگه عکاس باشی و دوربین عکاسی ( به لنز نگاه می کنن :) .. ) داشته باشی بدون مجوز نمی تونی حتی عکس بگیری .. تا زمانی که شخص می بینه ( ناظر )

من چند وقت پیش از سازندگان کلیپ میم استودیو پرسیدم برای کارشون مجوز میگرن ؟ ( چون دیدم پشت صحنه روی شولدر و بوم مانور می دادن که جذب کننده هم هست ) .. گفتن نه .. شانسی هست .. ولی ما کار خودمون رو می کنیم ..

امیر حسین ایرانی

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
دوستان خیلی ممنون که جواب دادید. اصلا فکر نمیکردم که فیلم برداری با یه موبایل پیزوری هم نیاز به مجوز داشته باشه . فکر میکردم فقط کسانی که دوربین حرفه ای دارند باید مجوز بگیرند.

بالا