برگزیده های پرشین تولز

همهء سوالات من (سوالات فني)

athlon64x2

Registered User
لایک‌ها
23
سلام یه سوال
در مورد فیلتر های close up چی هست؟ چقدر افت کیفیت دارند؟ فقط حداقل فاصله فکوس رو تغییر میده یا بزرگنمایی هم داره؟ چقدر؟
شماره بندی مربوط به بزرگنمایی هست یا مر بوط به کم کردن حداقل فاصله فکوس؟
ممنون

سلام دوست بسيار عزيزم جناب احسان

خيلي دوست دارم اساتيد عزيز که تجربه بيشتري از من در زمينه ماکرو دارن نظر بدن من صرفا اونقدر که ميدونم پاسخ ميدم و مشتاق شنيدن نظرات سروران هستم.

در مورد فیلتر های close up چی هست؟
فيلترهاي close up همون لنزهاي زوم اکستنشن هستن ولي بصورت فيلتر روي لنز بسته ميشن . نمونه هاشون رو زياد ديديد حداقل در عکس مثلا شرکت کانن زياد روي لنزهاي زوم افزودني روي سري a مثل a620 مانور ميده. اينها فيلترهاي close up هستند که براي لنزهاي معمول سالهاست در دسترسند .

چقدر افت کیفیت دارند؟
به خيلي فاکتورها بستگي داره. مارکش درجش اينکه هم سايز لنز هست يا از آداپتور تبديل بالاجبار استفاده کرديد و مسلما مارکش! ظاهرا فيلترهاي نيکون که بهترين هستن 1 استپ کند ميکنه اما عيبشون اينه که سايزشون محدوده . اما تجربه خودم با اين فيلتر جالب بود . من يک دونه دارم 72 ميليمتري مارک kenko و +3T روي لنز ريکنون که در امضام هست اين لنز دهنه 72 ميليمتري داره روي اون 1 استپ کند ميکرد و قابل استفاده بود . در ضمن ظاهرا اين فيلترها نسبت به روشني هم حساسيت دارن و آستانه دارن. به اين شکل که نورهاي بک گراند با انرژي کم حذف ميشن و در نتيجه بک گراند بيشتر بلور ميشه اما يک سري از shadow هاي فورگراند هم حذف ميشد و در نتيجه حداقل در تجارب خودم عکس حالت پلاستيکي براق پيدا ميکرد که من دوست نداشتم اما ظاهرا در عکاسي از سوسک ها و حشرات جلوه اي دلفريب و وسوسه انگيز!! بهشون ميبخشه. حتي تصورش هم برام سخته چون همون فسقليشون رو هم ازش ....
يکي دوبار هم روي لنز کيت 350 تست کردم فيلتر nikon +3 بود 62 ميليمتر که با آداپتور به 58 تبديل کردم که نتيجه فاجعه بود و فقط زير نور شديد و دياف کاملا بسته تصوير واضح بود. حالا ممکنه به مارک مربوط باشه و شايد با يک فيلتر کلوزاپ 58 ميليمتري بدون آداپتور نتيجه بهتر باشه که من اطلاعي ندارم.

فقط حداقل فاصله فکوس رو تغییر میده یا بزرگنمایی هم داره؟ چقدر؟
هردو و بستگي به ديوپتر اين لنز که اضافه ميکنيد داره اما اثرش به اندازه اکستندر نيست در کم کردن فاصله فوکوس.

شماره بندی مربوط به بزرگنمایی هست یا مر بوط به کم کردن حداقل فاصله فکوس؟
تا جاييکه اطلاع دارم ديوپتر لنز هست و که با ديوپتر لنز شما جمع ميشه و بزرگنمايي رو افزايش ميده .

با اين فيلترها مجبوريد از دياف هاي خيلي تنگ استفاده کنيد حداقل 11 چون غير از اين تصويرش خيلي تار ميشه . نتيجه اينکه با لنزهاي کند اصلا طرفشون نريد و فکر ميکنم يکي از دلايلي که لنزهاي آداپتور زوم دوربينهاي کمپکت هيچ طرفداري ندارن و بسيار هم گرون هستن يکيش اين باشه .

در ضمن در مورد پيشنهادتون در استفاده از درب لنز بدنه 350 و برعکس کردن لنزش فکر نميکنم کاملا عملي باشه چون درب لنز روي بدنه کاملا فيکس و محکم نيست و امکان نداره با اين حد از بازي بشه تصوير عالي گرفت حداقل 1 ميلي متر به اطراف بازي ميکنه . با توجه به دايره فوکوس فکر ميکنم حداقل اطراف تصوير تار بشه. من تو فکر آداپتور يا اکستندر بودم که در حالت دوم اصلا نيازي به برعکس کردن لنز هم نخواهد بود.

کاملا مشخصه شما به کار ماکروگرافي خيلي علاقه دارين اميدوارم روز به روز بيش از پيش موفق باشيد .

ارادتمند
نعيمي

kamyar hajikhan

Registered User
لایک‌ها
0
با عرض سلام خدمت دوستان گرامی جناب نعیمی و احسان و....

راستش من هم از وقتی آقا احسان در مورد برعکس کردن لنز کیت نوشتند وسوسه شدم این کار رو انجام بدم البته قبلا هم در موردش مطلب خونده بودم دوستانی بودند که این کار رو کردند و عکسهاشم دیدم مثلا یکی از دوستان از چشم یک مگس عکس جالبی گرفته بود که تمام شبکه های چشمش پیدا بود... حتی یک عکس هم از سایت عکاسی که سیو کرده بودم هم اینجا قرار میدم (فکر کنم عکس رو اقای قدیری توسایت گذاشته بودن) تا دوستان دیگه هم ببینند منتها برای خود من هم سوال هست ... که ایا فوکوس داریم یا نه ... و...
به هر حال خوشحال میشم که آقا احسان بیشتر در موردش توضیح بدن
ممنون
252450.jpg

enikon

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام خدمت جناب نعیمی و کامیار عزیز
ببخشید که جواب اینقدر دیر شد (دفعه ی پنجمه که دارم این پستو مینویسم )
پست رو به دو بخش تقسیم میکنیم:

خیلی ممنون شما لطف دارین جناب نعیمی البته به همه ی قسمت های عکاسی علاقه دارم ولی دو قسمت عکاسی شب (ستاره ها ) وماکرو گرافی رو بیشتر علاقه دارم
در مورد فیلتر:
منضورم از سوال اول این بود که نظرتون در مورد فیلتر ها چی هستش؟
شماره هاش از +3 هم بیشتر داره فکر کنم؟ / میشه دوتا رو روی هم بست در این صورت فکر کنم خیلی افت کیفیت داریم؟
قیمت 55 مم چنده؟ اینجا 42 مم مارک کنکو 14 تومن هست (مارک کنکو خوبه ؟ )

واما در مورد برعکس کردن 18-55 :
ببخشید که دیر شد جوابتون جناب حاجیخان
بله در این صورت هم اتو فکوس داریم
نحوه ی کار :
به این ترتیب که اول دایرمون رو کاملا وسط رسم کنیم و یک نقطه روی مساحت دایره را سوراخ کوچکی کنیم بعد یک فک کمان اره مویی رو باز کرده تا یک سر تیغه مویی آزاد شود بعد تیغه را از داخل سوراخ کوچک عبور میدهیم و بعد کمان را دوباره میبندیم بعد از بریدن محیط دایره روی یک میز دوباره کمان را باز میکنیم و قسمت بریده شده و کمان آزاد میشود ، این راه خیلی سریع است
چون چسب قطره ای پس از مدتی در اثر رطوبت هوا شل شده و کنده میشود البته بهتر است به جای چسب قطره ای از چسب دو قلوی بی رنگPLUS endfest 300 UHU
آلمانی استفاده کنید این چسب زمان خشک شدن تقریبا زیادی دارد ولی پس از خشک شدن تا حداکثر فشار
N/cm2 3000 را تحمل میکند پس تصور کنید که حداقل یک لنز 5 کیلوگرمی را هم میتواند تحمل کند (جناب نقشبندی )
اطلاعات بیشتر:
http://spyderman.ekodapo.sk/?s=t&p=14
http://www.traumflieger.de/desktop/retroadapter/retroadapter.php
http://www.traumflieger.de/objektivtest/retro/supermakro_mit_dem_kitobjektiv.php
http://www.traumflieger.de/objektivtest/retro/supermakro_mit_dem_kitobjektiv2.php

Tigerboy

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
واقعا خيلي ممنون از راهنماييتون !!!

athlon64x2

Registered User
لایک‌ها
23
سلام خدمت دوست بسيار عزيزم جناب احسان

واقعا از توضيحات کاملتون در مورد روش برعکس کردن لنز سپاسگزارم بسيار دقيق و واضح بود .

در مورد لنزهاي close up هم همونطور که نوشتم اونقدر استفاده نکردم که به خودم اجازه اظهار نظر بدم راستش شايد جمعا 10 تا عکس با اين فيلتر چاپ کرده باشم که در آلبوم مونده باشه علتش هم نوشتم عکسها حالت پلاستيکي پيدا ميکرد.

طبق کاتالوگش بله ميشه فيلترهاي کلوزاپ رو سري کرد و بايد بزرگترين ديوپتر به لنز بسته بشه و به ترتيب فيلترهاي با درجه کمتر رو ببندين اما بعيد ميدونم اين ستاپ چيزي از توش رد بشه و يا تار نشه عکسها و احتمالا فقط زير نور پروژکتور جواب بده مسئله اينه که اين فيلترها تاري گوشه هاي لنز رو تشديد ميکنن اما متاسفانه سري کردن رو امتحان نکردم و ترجيح ميدم اظهار نظر قطعي نکنم .

در مورد درجاتش بله 3T و 5T و 6T و 7T رو ديدم ولي درجات ديگه کمتر و بيشتر و احتمالا با استپ 0,5 هم داشته باشه اما مطمئن نيستم . کلا جزو فيلترهايي نيست که زياد همه جا پيدا بشه و روي دوربين کسي باش برخورد کنيد چون مختص کار ماکرو هست . سعي ميکنم عين مطلب رو براتون از برگه اي که همراهشه در مورد آستانشون براي انرژي فوتونهاي نور عبوري و در نتيجه تاثيرش روي تارشدن بک گراند براتون تايپ کنم.

مارک kenko برند نسبتا خوبيه و زياد پيشنهاد ميشه از طرف همه . من چند تا فيلتر ازش دارم اسکاي لايت و کلوزاپ و ان پي و پلاريزه و کهربايي براي دوربين آنالوگم و يو وي براي اين کانن 350 و هيچوقت تاثير بدي ازشون روي عکسها نديدم اما اينکه جزو بهترين ها باشه رو بعيد ميدونم خوبيش اينه که گرون نيست و ژاپنيه و اصل هستن . در مورد بهترين فيلتر روي مارک نيکون اطمينان دارم و انصافا عالين . خودم ندارم اما با يک ستش کار کردم و تفاوتشون مشخصه اصولا بزرگترين عيب فيلترها کند کردن لنزه و با نيکون هميشه دوربين سرعت بالاتري رو پيشنهاد ميکرد اينو مقايسه کردم ولي همونطور که گفتم اشکالشون محدوديت سايزه که اغلب 62 يا 67 پيدا ميشه يا شايد من به اندازه کافي جستجو نکردم. يک مارک خيلي عالي ديگه هم hoya هست که اونم کم پيدا ميشه اما ست هاي جالبي داره.

در مورد قيمت هم متاسفانه اطلاعي ندارم اما اگر کمکي ميکنه من احتمالا شنبه يکشنبه براي چاپ عکس ميرم اسکان اگر خواستيد از عسکباران و کانن ميپرسم براتون گو اينکه معمولا خيلي توي فيلتر ضعيف کار ميکنن و اين چيزا فقط جمهوري و ناصر خسرو پيدا ميشه کانن وليعصر هم بد نيست . فيلترها معمولا تو سايزهاي مرسوم هر سايز بزرگتر 25 درصد گرونتر ميشن 55 سايز بعدي از 42 هست و بايد بين 15 تا 20 باشه اما دقت کنيد کنکو دو سري در بازار هست که البته مشخصه کاملا و روي بارل گرونتره ساخت ژاپن نوشته شده. در ضمن +3 کلوزاپ راحتتر پيدا ميشه و بقيشون رو من تک نديدم اما ست 3 تاييش هست که اگر اشتباه نکم 5 و 6 رو هم داره. راستش دنبالش نبودم و اون مدت هم که دستم بود مال دوستم بود که با آداپتور به دوربين خودم وصل کردم.

ببخشيد من اطلاعات تجربي کافي در اين زمينه ندارم اگر دوستان و سروراني که تجربه بيشتري دارن نظر بدن مشتقانه استفاده خواهيم کرد.

ارادتمند
نعيمي

enikon

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام خدمت جناب نعیمی
خیلی ممنون از توضیحی که دادید
من امروز میرم بگیرم اگه پیدا کنم :happy:
امیدوارم که به دردم بخوره

athlon64x2

Registered User
لایک‌ها
23
سلام خدمت جناب نعیمی
خیلی ممنون از توضیحی که دادید
من امروز میرم بگیرم اگه پیدا کنم :happy:
امیدوارم که به دردم بخوره

سلام دوست بسيار عزيزم

پيشاپيش تبريک ميگم
با نگاه زيبا و هنر تحسين برانگيزي که داريد قطعا بدردتون ميخوره و يک ابزار کاملتر دست شما رو براي ثبت و خلق زيبايي ها بيشتر باز ميگذاره و اجازه بروز خلاقيتهاي شما رو بيشتر فراهم ميکنه.

ارادتمند
نعيمي

enikon

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام سلام سلام
ممنون جناب نعیمی ولی نگرفتم
از شانس خوبه ما بسته بود و جای دیگه نداشت
ولی خوب شد که نگرفتم / اینو ببینین:
IMG_0791s.JPG

این یه لنز قدیمیه 50 مم هست که روی canon g3 برعکس شده
با یه مبدل که اینجا نیست ولی درستش میکنم ;)
لنز قدیمی فیکس کارسازه ؟ همین 18-55 خوبه؟ قیمت؟
(به علت کمبود وقت بقیه رو فردا پست میکنم )
راستی این هم نمونه عکساش :wacko: :wacko:
http://www.pbase.com/mplonsky/insects

athlon64x2

Registered User
لایک‌ها
23
سلام سلام سلام
ممنون جناب نعیمی ولی نگرفتم
از شانس خوبه ما بسته بود و جای دیگه نداشت
ولی خوب شد که نگرفتم / اینو ببینین:
این یه لنز قدیمیه 50 مم هست که روی canon g3 برعکس شده
با یه مبدل که اینجا نیست ولی درستش میکنم ;)
لنز قدیمی فیکس کارسازه ؟ همین 18-55 خوبه؟ قیمت؟
(به علت کمبود وقت بقیه رو فردا پست میکنم )
راستی این هم نمونه عکساش :wacko: :wacko:
http://www.pbase.com/mplonsky/insects

سلام دوست گلم

راستش دو نکته رو لازم ديدم خدمتتون بگم البته قطعا تصميم با خودتونه

1. حالا که تصميم به خريد يک dslr گرفتيد به عقب قدم برنداريد واقعا حيفه. سري G کانن که عمري يکبار مدل جديدش مياد اگر g6 رو بگيرين که فکر کنم 3 سالي هست توليد شده و g7 باشه فکر کنم جديده که هنوز توزيع نشده اينها در واقع مشابه سري a هستن اما از همه نظر با امکانات بيشتر و بهتر اما بازهم کامپکت هستن با تمام عيوبش منجمله سنسور که هنوز هم کوچکه محدوديت ايزو و تمام عيوب ديگه . حيفه پولتون رو "حروم" کنيد بخصوص براي کسي که ميخواد ماکرو کار کنه.

2. لنز پرايم يا همون نرمال 50 براي کسي که کار پرتره ميکنه از اهم واجباته و قيمتش هم بسته به سرعتشه. کانن يکي داره با f1.4 که نسبتا گرونه اما کلا لنزهاي ارزوني هستند زير 200 هزار تومان معمولا. مسلما گوشه هاي تصويرتون با لنز پرايم بسيار بسيار بهتر ميشه اين حتي در مقايسه با لنزهاي گرون هم سازگاره اصولا لنزهاي پرايم بخاطر عدم حرکت المان ها تصاوير خيلي بهتر و شارپ تري دارن

بازهم تصميم با خودتونه. ميخواين يک دوربين فقط براي ماکرو درست کنيد يا دوربيني بگيريد که از همه نظر ازش لذت ميبريد. اگر کيت ارزون ولي خوب ميخوايد بدنه d50 رو بگريد با لنز کيت d70 که لنزش يک درجه بهتره اما عقب نريد.

ببخشيد اگر زياده روي کردم اما حيفه با بودن d50 پونصد تومن پول بي زبون بره پاي G که خود ناصرالدين شاه شخصا عکساش رو باش ميگرفته.

ارادتمند
نعيمي

kamyar hajikhan

Registered User
لایک‌ها
0
سلام خدمت دوست عزیزم آقا احسان و جناب نعیمی وبقیه دوستان
بالاخره وسوسه های احسان عزیز موثر افتادو من هم امروز این لنز 18-55 رو برعکسش کردم با یک درب بدنه 350 که 4000 تومن خریدمش(حیفم اومد فابریکشو خراب کنم) و یک رینگ فیلتر uv ( یعنی فیلتر بدون شیشه) به قیمت 1500 تومن
ولی عملا فوکوس نداریم واقعا خیلی سخته باهاش عکاسی کردن .... خلاصه بعد از کلی این در و اون درو زدن برای پیدا کردن مورچه (چون شب بود ) و در نهایت معلول کردن یک مورچه (خدا منو ببخشه ) دو تا عکس تقریبا به درد بخور تر از بقیه عکسها (حدود 40 50 تایی عکس گرفتم) به دست امد که هم شدیدا نویز دارن هم زیاد واضح نیستن (البته تجربه اول بود ) حال اینجا قرار میدم خودتون ببینید(باز هم ببخشید خیلی پرانتز باز کردم)

255949.jpg

255954.jpg

enikon

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام خدمت جناب نعیمی وکامیار عزیز
اول به آقا کامیار تبریک میگم که بالاخره به وسوسه ها گوش کردن و کلی لذت بردن درسته؟
عکس ها برای تجربه ی اول خوب هم هستند ولی زیاد فکوس نیستند درسته؟ مخصوصا پایینی که روی پاش فکوس شده /چرا دیافراگم اینقدر باز و ایزو اینقدر بالا؟

آقای نعیمی دستتون درد نکنه یعنی اینقدر iq هستیم که به جای یه 350 یا یه دی50 خوشگل برم یه g7 بگیرم که چی بشه؟:(
منضورم این بود که این عکسی که گزاشتم یه نمونه هست از لنز برعکس روی یه کامپکت برای ماکرو گرافی که کیفیتش از فیلتر خیلی بالاتره و طبق گفته ی عکاس برابر با فیلتر +25 هست
میخواستم یه همچین کاری رو با s5600 خودم بکنم ؟ میشه دیگه؟
من که تا یه6-7 ماه دیگه نمیتونم یه dslr بگیرم با40 تومن پول میارزه یه همچین کاری کنم؟
امروز رفتم لنز فیکس نرمال قیمت کردم (فیلمی) برای کنون و دهنه ی 55مم میگفت 55تومن
ولی زوم داشت 45 تومن
شما قیمت ندارین از همین قدیمیا؟
اگه تهران جایی هست که بیام و دست خالی برنگردم بگین تا بیام تهران بگیرم (اینجا مبدل های دهنه های مختلف پیدا نمیشه تهران کجا هست؟)

kamyar hajikhan

Registered User
لایک‌ها
0
سلام خدمت جناب نعیمی وکامیار عزیز
اول به آقا کامیار تبریک میگم که بالاخره به وسوسه ها گوش کردن و کلی لذت بردن درسته؟
عکس ها برای تجربه ی اول خوب هم هستند ولی زیاد فکوس نیستند درسته؟ مخصوصا پایینی که روی پاش فکوس شده /چرا دیافراگم اینقدر باز و ایزو اینقدر بالا؟

سلام احسان جان درسته خیلی لذت بخشه و خیلی سخت (باور کن عرق آدم در میاد )
حق با توئه همونطور که خودم هم گفتم زیاد فوکوس نیستن در مورد دیافراگم هم باید بگم که با برعکس کردن دسترسی به دیافراگم نداریم و با توجه به دهنه تنگ بر عکس این لنز مجبوریم ایزو رو بالا ببریم وگرنه باید از سه پایه استفاده کرد
به هر حال تجربه اول بود شایدم من اشتباه میکنم اگر دوستان دیگه اطلاعی دارن اطلاع رسانی کنند

ممنون

enikon

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
اینو امروز دیدم شاید دیده باشی گفتم اینجا بزارم که با طرز درست کردن یه جا باشن:
(از سایت عکاسی جناب نقشبندی) : (کپی رایت )
دوربین رو در حالت AV روی F مورد نظر مثلا 8 قرار بدید بعد دکمه عمق میدان رو نگه دارید تا پره های دیافراگم بسته بشه و در همان حالت که دوربین روشن است و دکمه عمق میدان را هم نگه داشتید لنز را باز کنید که بخاطر جداشدن پینها دیافراگم در همان حالت بسته باقی میماند و بعدا که خواستید لنز را دوباره درست ببندید تا دوربین روشن شود F به حالت باز برمیگردد
منتظر نظرات راجع به سوالاتم ;)

athlon64x2

Registered User
لایک‌ها
23
سلام خدمت دوست بسيار عزيزم جناب حاجيخاني

واقعا لذت ميبرم از قريحه حوصله و نگاه قشنگ شما بخصوص که خودتون رو از لذت اين تجربه جديد هم محروم نکرديد کارتون فوق العاده زيباست متاسفانه من تا عيد تنها فرصتي که براي نفس کشيدن به خودم ميتونم بدم همين لحظاتي است که کنار شما خوبان هستم و اونقدر گرفتار شدم که واقعا از همه چيز خستم.
به نظرم حالا که زحمت اصلي يعني توليد آداپتور رو انجام دادين يک لنز پرايم نرمال هم براش بگيرين ارزون هستن اما با توجه به دفرکشن زيادي که کاملا واضحه يک لنز خيلي سريع بگيريد که مجبور نشيد زير پروژکتور عکس بگيرين. دياف رو هم بتونين تنظيم کنيد (در ادامه توضيح دادم براي احسان عزيز) اما بعنوان تجربه اول نه تنها کارتون بسيار عالي بلکه تحسين بر انگيزه .

سلام دوست نازنين و خوش ذوقم احسان

آقا شرمنده من کوچکتر از اونم که در ذکاوت شما ترديد کنم فقط عشق شما رو به ماکروگرافي ديدم و خوب بالاخره عشقه و داستانها اونطور ميگن که عشق ممکنه آدم رو به چنين تصميماتي سوق بده !!! . خلاصه نتيجه گيري من رو به برداشتم از شدت علاقه تون به کار ماکرو مرتبط بدونيد نه زبونم لال هوش و ذکاوت شما.

1. در مورد اينکه لنز کيفيتش از فيلتر خيلي بالاتره شک نکنيد . بهترين کيفيت با لنز بعد اکستندر تيوب و در آخر با فيلتر هست در ضمن يک لنز قديمي رينگ ديافراگم با ارزش رو داره و رينگ فوکوس که قطعا کمک خواهد کرد.

2. بله کاملا شدنيه اما نميدونم سنسور فوکوس دوربينتون براي اين دامنه وسيع از بزرگنمايي هم اپتيمايز شده باشه يا خير. به هر حال اين لنزها خيلي سنگين هستن و تمام مکانيک دوربينهاي کامپکت پلاستيکيه من 8700 نيکون با چرخ دنده لنز شکسته 2 تا ديدم تا حالا خلاصه مواظب باشيد دوربينهاي کامپکت براي ارزاني ساخته شده اند نه عمر و اداپتورهاي طراحي شده فابريکشون هم فيلتره که سبکه.

3. شما دو راه داريد
يا يک لنز پرايم نرمال براي دوربين آيندتون بخريد که باتوجه به اينکه ميخوايد به عنوان فيلتر کلوزاپ ازش استفاده کنيد روي دوربين فعليتون و نياز به تنظيم ديافش نداريد کاملا قابل استفادست. براي دوربين آيندتون تصميم بگيريد و يک لنز نرمال براش بخريد. حتما به سرعت توجه کنيد مثلا کانن 4 تا لنز 50 ميسازه . دقت کنيد که اگر دامنه تصوير براتون مهمه بايد يک لنز تقريبا 32 بگيريد تا دامنه تصوير معادل 50 بشه روي 350 چون کراپش 1.6 هست لنز 50 تقريبا کلوزآپ هست چون ميشه مثل 80 روي 135 و به هر حال از لنز زوم به دو دليل دوري کنيد يکي اينکه يک لنز زوم به همين دامنه که بخصوص 50 رو شامل ميشه و همين و کيفيت داخل هر کيتي که بخريد بصورت اشانتيون! هست و اين لنز زوم 40 تومني همون 18-55 MII معروفه که صحبت شد در موردش. دوم اينکه اصلا وضوحشون در گوشه ها به پاي لنز پرايم نميرسه. به نظرم نداشتن رينگ ديافراگم اين گزينه رو کنار ميگذاره اما الان کارتون رو راه ميندازه چون دوربين خودتون لنزش حلقه ديافراگم داره و درواقع شما از اون لنز دوم بعنوان يک فيلتر کلوزاپ پاسيو داريد استفاده ميکنيد.

اما اگر به فکر خريد آينده dlsr هستيد ميتونيد الان يک لنز دوره پارينه سنگي بخريد. سري k mount يا نيکون قديمي يا حتي پيچي هاي زنيت اين لنزها حلقه ديافراگم روي بارل هست و اين مشکل که جناب حاجيخاني باش برخورد کردن رو نخواهيد داشت شخصا جرائت نميکنم با دوربين روشن لنز رو باز کنم خطر اتصال کوتاه و سوختن چيپ فوکوس وجود داره. با اون لنزها همه چيز رو دستي در اختيار داريد. اگر براي خودم باشه اين گزينه رو انتخاب ميکنم از طرفي اين لنزها فراوون با قيمت ارزون پيدا ميشه يعني فقط بايد يک سر رفت ناصر خسرو . اينجوري در آينده يک "لنز" کلوزاپ کامل ولي دستي براي دوربينتون خواهيد داشت نه يک فيلتر که بخواين به بدنه ببندين که دياف نداره. به هرحال لنز معکوس هيچوقت فوکوس نخواهد داشت چون اگر به بدنه ببنديد که چيپ فوکوس خود لنز با اين وضع برنامه ريزي نشده و نميتونه فوکوس کنه و اصلا موتور لنز نميگرده اگرم روي يک لنز موجود روي دوربين اضافه کنيد بازهم دوربين براي فوکوس دستوارت نادرستي رو به اون لنز اول ميده چون دامنه ديوپتر يک لنز دوم +25 اونقدر هست که بعيد ميدونم فوکوس خوبي بصورت اتوماتيک بدست بيارين.

4. در مورد قيمتشون متاسفانه اطلاعي ندارم اما بسيار بسيار ارزانتر از معادلهاي موتوردار آنهاست و در رنج 50 هزار براي بهترين آنها

5. اگر لنز قديمي ميخواين فقط ناصر خسرو حداقل از کانن ميدان وليعصر و خيابان وليعصر مطمئنم که ندارند فردا سعي ميکنم چند جا که ميشناسم تماس بگيرم اگر پيدا کردم خبرتون ميکنم. اما پيدا شدنش 100% هست چون اگر يادتون باشه اون موقع ها روي دوربين لنز زوم بطور استاندارد وجود داشت نه زوم يادمه اولين slr که با تبليغ فراوون وارد کردن با لنز زوم مدل 108 ياشيکا بود. يک انتخاب خوب براي شما لنزهاي سري کريستالي زنيت هستن که هنوز هم دوربيناش مکانيکيه و همه جا پيدا ميشه . اونا هم k mount دارن . لنزهاي پنتاکس و هاسلبلاد و نيکور و ياشينوون هم فراوونه نگران نباشيد. چيزي که زياده لنز نرمال پرايم دوربين مکانيکي بخصوص دست دومش که توصيه هم نميشه بخاطر سابقه ضربه قبلي.

ارادتمند شما
نعيمي

kamyar hajikhan

Registered User
لایک‌ها
0
سلام خدمت دوست بسيار عزيزم جناب حاجيخاني

واقعا لذت ميبرم از قريحه حوصله و نگاه قشنگ شما بخصوص که خودتون رو از لذت اين تجربه جديد هم محروم نکرديد کارتون فوق العاده زيباست متاسفانه من تا عيد تنها فرصتي که براي نفس کشيدن به خودم ميتونم بدم همين لحظاتي است که کنار شما خوبان هستم و اونقدر گرفتار شدم که واقعا از همه چيز خستم.
به نظرم حالا که زحمت اصلي يعني توليد آداپتور رو انجام دادين يک لنز پرايم نرمال هم براش بگيرين ارزون هستن اما با توجه به دفرکشن زيادي که کاملا واضحه يک لنز خيلي سريع بگيريد که مجبور نشيد زير پروژکتور عکس بگيرين. دياف رو هم بتونين تنظيم کنيد (در ادامه توضيح دادم براي احسان عزيز) اما بعنوان تجربه اول نه تنها کارتون بسيار عالي بلکه تحسين بر انگيزه .

ارادتمند شما
نعيمي

سلام عرض میکنم جناب نعیمی عزیز
سپاسگزارم از اینهمه محبت شما
امیدوارم منظورتون همین عید فطر باشه؟... به هر حال امیدوارم هر چه زودتر گرفتاریها حل بشه و از وجودتون استفاده کنیم ...
راستش جناب نعیمی با اینکه خیلی علاقمند ماکرو گرافی هستم اما علاقه من به ماکرو گرافی حشرات به اندازه احسان جان نیست و صرفا یک جور کنجکاوی و تجربه هست

اما در مورد لنزی که فرمودید : راستش یک لنز هست (canon 50m f1.8 ) که یک لنز فیکس هستش و قیمتش هم حدود 100000 تومن میخواستم سوال کنم با توجه به اینکه من 17-70 و 70-300 رو دارم ایا همچین لنزی برام میتونه مفید باشه یا نه (البته هم برای پرتره هم برای ماکرو که فرمودید)؟

به هر حال ممنونم

athlon64x2

Registered User
لایک‌ها
23
سلام عرض میکنم جناب نعیمی عزیز
سپاسگزارم از اینهمه محبت شما
امیدوارم منظورتون همین عید فطر باشه؟... به هر حال امیدوارم هر چه زودتر گرفتاریها حل بشه و از وجودتون استفاده کنیم ...
راستش جناب نعیمی با اینکه خیلی علاقمند ماکرو گرافی هستم اما علاقه من به ماکرو گرافی حشرات به اندازه احسان جان نیست و صرفا یک جور کنجکاوی و تجربه هست

اما در مورد لنزی که فرمودید : راستش یک لنز هست (canon 50m f1.8 ) که یک لنز فیکس هستش و قیمتش هم حدود 100000 تومن میخواستم سوال کنم با توجه به اینکه من 17-70 و 70-300 رو دارم ایا همچین لنزی برام میتونه مفید باشه یا نه (البته هم برای پرتره هم برای ماکرو که فرمودید)؟

به هر حال ممنونم
ارادتمند : کامیار حاجی خانی

سلام دوست و سرور بسيار نازنينم جناب حاجيخاني

شما محبت داريد . متاسفانه منظورم از عيد نوروز بود و اميدوارم اگه خدا بخواد بعد از عيد کمي آزادتر باشم و در خدمت شما خيلي چيزها بياموزم و تجربه نو بدست بيارم.

همين که کنجکاوي سبب شد به سمت تجربه جديد بريد يک دنيا ارزش داره و به نظر من که تجربه يکتا و دلنشيني بوده احسان جان عاشقانه دنبال ماکروگرافي هستند و فکر ميکنم (طبق آنچه از عکسهاي شما ديدم) شما علاقمند شکار لحظات هستيد و بجاي چيدن سوژه ها به يافتن سوژه زيبا علاقه داريد و چند عکس قشنگي که فرستاديد بخصوص اون باغ با نورهاي لابلاي درختان و عکس پر مفهوم پيرمرد دستفروش واقعا زيبا هستن.

در مورد لنز راستش من خودم رو در حدي نميدونم که نظر بدم فقط ميتونم تجربه شخصيم رو از اين لنزها با يک نکته جانبي خدمتتون بگم

من تا قبل از اين دوربين انالوگ آخري تمام دوربينهام با لنز نرمال بودن و اواخر يک لنز تله فيکس هم ميگيرفتم. مشکل اين لنزها اين بود که براي کادربندي بايد به سوژه نزديک و دور شد. با آخرين دوربين يک لنز زوم هم گرفتم و از اون موقع ديگه هيچوفت حوصله استفاده از لنز پرايمشو پيدا نکردم و چند سال بعدم دادمش به يکي از دوستانم. دليلش تبليه دلچسبيه که آدم با لنز زوم پيدا ميکنه و ندرتا نياز به نزديک و دور شدن به سوژه وجود داره. ستينگ ثابت لنزهاي پرايم معمولا در آتليه ور روي 3 پايه فراهم هست که يکبار تنظيم ميکنيد فاصله دوربين رو و بعد از اون جابجايي ها چندان زياد نيست و بيشتر حرکت جانبيه .

الان لنزهاي پرايم عمدتا براي کار پرتره استفاده ميشن حالا اشخاص يا اشيا و با سرعت بالا و وضوح بسيار زياد در تمام نقاط تصوير بهترين لنز براي اينکار هستن به دو دليل . يکي دياف خيلي باز و امکان ايجاد عمق تصوير بسيار بسيار کم در حد چند سانتي متر مثلا پرتره کاران حرفه اي که ميبينيد بکگراند عکسشون کاملا تاره از لنزهاي بسيار سريع استفاده ميکنند. دوم کيفيت بسيار بالاي اونها است که با شارپنس يکنواخت و عالي در تمام ديافها نداشتن ca نداشتن barelling & vignetting و reflection هست که نهايتا باعث ميشه تصوير با بهترين کيفيت و با ابعاد دقيقا متناسب در تمام نقاط ثبت بشه. براي امتحان اين قضيه با لنز 18-55 کيت کانن در wide 18 يک عکس ماکرو بگيريد و نتيجه رو مشاهده بفرماييد . بارلينگ وحشتناک باعث ميشه عکس پرتره بصورت آينه هاي خنده در بياد .

نکته دوم دامنه تصويريه که بدست مياريد. ببينيد لنز نرمال پرايم فاصله فوکال 50 داره براي سنسور فول فريم چون رفرانس فيلم 135 هست و اگر شما اونو روي دوربينتون بگذاريد دامنه تصويرش برابر با 50x1.6 = 80 خواهد بود که تله هست. بنابراين با لنزهاي فعليتون در فاصله کانوني 30 زاويه ديدي برابر با لنز پرايم نرمال 50 روي يک دوربين فول فريم سنسور خواهيد داشت . اصولا به همين دليل که براي عکاسي وايد دوربينهاي aps-c اصلا مناسب نيستن و بخصوص لنزهاي fish eye تمام آب و رنگ و جالبيشون رو از دست ميدن .

در مورد مصرف براي ماکروگرافي هم شخصا اين لنزو پردردسر ميبينم چون لنزهاي سري EF کانن رينگ ديافراگم ندارن و اين کارو مشکل ميکنه . لنزهاي دوران پارينه سنگي و ماقبل اون از اين نظر بهتر هستن مگر اينکه بخريدش و به عنوان يک فيلنر کلوزاپ ببندينش جلوي لنز 17-70 تون که نميدونم اين ترکيب جواب ميده يا نه.

در مورد خود لنز هم بهترين لنز نرمال پرايم کانن f1.4 از سري فلورايت هست بعد از اون همين f1.8 از سري معمولي قرار داره که لنز بسيار سريعي است. شخصا استفاده اي بعنوان لنز همه کاره که روي دوربين بسته بشه و باهاش براي عکاسي بيرون برين نميبينم اما قطعا اين شما هستيد که نياز به يک لنز رو تعريف ميکنيد. اگر در باکس لنزهاي شما جا براي يک لنز ويژه عکاسي پرتره خاليه لنز خوبيست اما اگر من مخير به انتخاب بودم يک لنز زوم داراي لرزشگير ميخريدم چون براي کار روزمره خيلي بيشتر بدرد ميخوره .

ارادتمند
نعيمي

enikon

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان
پریروز رفتم و هم فیلتر گرفتم و هم لنز(مارک کالر زایس فکوس و دیافراگم دستی فیکس 50مم)گرفتم سه تا فیلتر ویدونه لنز
توی تست هایی که من کردم هم فیلتر ها خوب جواب دادن و هم لنز البته مارک فیلتر تاثیر خیلی زیادی روی کیفیت داشت
به کامیار عزیز هم پیشنهاد می کنم برای برعکس کردن میخواد از همین قدیمیا بگیره خیلی راحت و ارزونه (اگه میخوای ماله خودم رو بدم ؟ ;) ) ولی روی دوربین من یه لایه سیاه میندازه دور تصویر و مجبورم از زوم 10 استفاده کنم که خوب لرزش دست میاره و فاصله ی کاری کم
(توی تاپیک ماکرو که اگه وقت کنم بزنم کامل عکس ها رو میزارم و توضیح میدم)

athlon64x2

Registered User
لایک‌ها
23
سلام دوستان
پریروز رفتم و هم فیلتر گرفتم و هم لنز(مارک کالر زایس فکوس و دیافراگم دستی فیکس 50مم)گرفتم سه تا فیلتر ویدونه لنز
توی تست هایی که من کردم هم فیلتر ها خوب جواب دادن و هم لنز البته مارک فیلتر تاثیر خیلی زیادی روی کیفیت داشت
به کامیار عزیز هم پیشنهاد می کنم برای برعکس کردن میخواد از همین قدیمیا بگیره خیلی راحت و ارزونه (اگه میخوای ماله خودم رو بدم ؟ ;) ) ولی روی دوربین من یه لایه سیاه میندازه دور تصویر و مجبورم از زوم 10 استفاده کنم که خوب لرزش دست میاره و فاصله ی کاری کم
(توی تاپیک ماکرو که اگه وقت کنم بزنم کامل عکس ها رو میزارم و توضیح میدم)

سلام دوست بسيار عزيزم جناب احسان

صميمانه تبريک ميگم تبريک تبريک
فکر ميکنم از امروز شاهد کلي عکساي قشنگ و متفاوت از شما در انجمن باشيم بي صبرانه منتظر اون تاپيک ديدني که قولشو دادين هستم.

ارادتمند
نعيمي

enikon

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام جناب نعیمی
شما لطف دارین البته فعلا فقط وقت تست داشتم:(
(اوون وقتی که تجهیزات نبود وقت بود حالا که تجهیزات هست وقت نیست )
فکر کنم امشب متن تاپیک رو وقت کنم بنویسم (آموزشی) و عکس ها رو هم آپلود میکنم میزارم

Konjkav_kocholo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
من يك دوربين فيلمبرداري canon MV630i دارم كه متاسفانه تا به حال فيلم هاي miniDV را پر كردم ولي به كامپيوتر انتقال نداده ام
لطفا من را در اين مسير كمك كنيد.

بالا