• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

آخرین عکسی که گرفتم - نسخه تصاویر دوربین (قوانین در پست اول)

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
تا جایی که یادم هست ترکیب سه عکس باید باشه.

Z@man

Registered User
لایک‌ها
36
ممنون میشم در مورد این دو عکس نظر بدین.از نظر کادر بندی و موضوع کدوم بهتره.
هر دو با ایزوی 400 گرفته شده.

فایل های ضمیمه

• Z15.jpg
    Z15.jpg
    74.5 KB · نمایش ها: 29
  • Z16.jpg
    Z16.jpg
    74.1 KB · نمایش ها: 28

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با اجازه.
هر دو عکس نو بسیار کمی دارند. نویز هم زیاد است که در صورت نوردهی بیشتر، بیشتر هم می‌شود. فکر می‌کنم با 10 ثانیه نوردهی با ISO 100 نتیجه به لحاظ نور و کیفیت بهتر می‌شد.
کادر بندی هم که اصلا مناسب نیست. به خصوص در مورد عکسی که ماه پشت درخت قرار گرفته است. در مورد عکس دیگر، آسمان به لحاط بصری زیباست. ولی کادر بندی دارای ایراد است. مثلا اگر دوربین کمی به راست چرخش داشت، هم موقعیت ماه بهتر می‌شد و هم موقعیت درختان. ولی اگر من بودم به قصد گرفتن یک عکس هنری از چنین موقعیتی اصلا عکس نمی‌گرفتم. ولی برای کسب تجربه برای نوردهی در شب تجربه‌ی بسیار ارزنده‌ای است. عکس‌های زیادی به این منظور گرفته‌ام. ولی فقط به این منظور. امیدوارم یه روزی این تجربه‌ها به کار بیایند.
همچنین به دلیل عدم اهمیت رنگ در این عکس‌ها بهتر بود آن‌ها را سیاه و سفید ثبت می‌کردید. زیرا اگر رنگ اهمیت نداشته باشد و یا از آن به طور نادرستی استفاده شود می‌تواند اثرات نامطلوبی بر قدرت بیان عکس بگذارد.

باز هم مرا ببخشید اگر یک مقدار رک هستم. دوست دارم تا جایی که به اشخاص توهین نشه به لحاظ ویژگی‌های عکس، نقد صورت بگیره و بیش از همه خودم طالب چنین نقدهایی هستم.

ضمنا به همه‌ی دوستان توصیه می‌کنم کتاب‌هایی در خصوص شناخت تاثیر خطوط و اشکال و نیز رنگ‌ها را مورد مطالعه قرار دهند. در این کتاب‌ها مطالبی یافت می‌شود که در تمامی زمینه‌های هنری مربوط به تصویر مثل عکاسی، نقاشی، فیلم‌برداری و ... قابل استفاده هستند. معمولا در عکس‌هایی که از بناها گرفته می‌شوند، به دلیل وجود خطوط متنوع اهمیت این موضوع بیشتر احساس می‌شود.

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
p0045_3.jpg

این عکس مربوط به بازار سمنان می‌شه.

امیدوارم نقد کنید.

Z@man

Registered User
لایک‌ها
36
ممنون از راهنماییهای مفیدتان جناب آهنگرها
متاسفانه من علاقه زیادی به این نوع کادر دارم که در اینجا محل قرارگرفتن درخت است.یعنی دوست دارم کراپی از سوژه در سمت راست یا چپ کادر (البته نه کاملا عمود) قرار بگیرد که ظاهرا زیاد موفق نبودم! :(
اما در مورد نوردهی حق با شماست ولی متاسفانه سه پایه همراه نداشتم به همین دلیل مجبور شدم از ایزوی بالا استفاده کنم.
مرا ببخشید اگر یک مقدار رک هستم.

این رک بودن شما برای من بسیار مفید و لذت بخش است.بدون توهین و به قصد نقد و راهنمایی.
اما در مورد عکستان نقدی نمیتوانم داشته باشم فقط موردی که به چشم آمد آوراکسپوز شدن سمت راست و کمی هم انتهای بازار است.هر چند خود من به عکسهای سیاه و سفید با تضاد نوری زیاد خیلی علاقه دارم (نمی دونم چرا علائقم نرمال نیست ;) )

Arman_BTC

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
خیلی ممنون میشم دوستان و اساتید نظرشون رو در مورد این عکس بفرمایند.

از راهنماییتان متشکرم

2yoreas.jpg

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با تشکر از جناب Z@man. اتفاقا من هم با هر دو موردی که در متن اشاره کردید موافقم و به آن‌ها علاقه دارم. هم در خصوص موضوعاتی که در گوشه‌ها قرار می‌گیرند و هم در مورد تضاد زیاد عکس‌های سیاه و سفید.
در مورد اول باید بگم که به نظر من این کار بسیار دشواری هست که موضوع اصلی یا یکی از موضوعات موجود در عکس (که تاثیر گذار هم هست) در گوشه ای از تصویر و آن هم به صورت کراپ شده قرار بگیرد و یک ترکیب‌بندی زیبا را در عین انتقال مفهوم ارائه دهد. خودم هم عکس‌هایی از این دست گرفته‌ام. ولی با آگاهی کامل این کار را نکرده‌ام. یعنی صرفا چون به نظرم زیبا آمده بود عکس گرفتم. ولیکن مسلما مرحله‌ی بعد از یادگیری ترکیب‌بندی‌های ساده مثل قانون یک سوم و غیره، پرداختن به این چنین کادربندی‌هایی است. خیلی خوشحال می‌شم اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید در اختیار من و دیگر دوستان قرار دهید.

و اما در مورد عکس خودم.
اگر از قسمت نورانی سمت راست صرف نظر کنیم، من خودم این عکس را خوب ارزیابی می‌کنم. هم ترکیب‌بندی مناسب است و هم تضاد. مرکزیت تصویر در انتهای بازار است که به واسطه‌ی شدت نوری حاصل شده است. تاریک و روشن بودن سقف بازار، کرکره‌های پایین مغازه‌ها، و ویژگی‌های مربوط به معماری اثر، باعث می‌شوند که نقطه‌ی بیهوده‌ای در عکس وجود نداشته باشد و چشم بیننده به تماشای تمام قسمت‌های عکس هدایت شود. ضمن آنکه فکر می‌کنم این عکس به خوبی سکوت حاکم بر بازار را در آن لحظه به خوبی بیان می‌کند. سکوتی که شاید طبیعی نباشد.
در مورد نقطه‌ی روشن سمت راست با شما کاملا موافقم. هم باید بگم که در همان لحظه‌ی گرفتن عکس متوجه آن شدم. ولی در آن شرایط، حذف آن به هر شیوه‌ای به قیمت از دست دادن عناصر تاثیر گذار بسیاری در عکس یود. هم دوربین را چرخاندم. هم خودم جابجا شدم. ولی در هر حالت ترکیب نامناسبی حاصل می‌شد. ولی به هر حال این نقد بر عکس وارد است که باید تلاش شود تا در آینده چنین مشکلی پیش نیاید.
در خصوص تضاد هم همانطور که در بالا اشاره کردم در عکس‌های سیاه و سفید تضاد بالا را دوست دارم. مخصوصا که در عکس هم سفید خالص وجود داشته باشد و هم سیاه خالص. چون در عکس سیاه و سفید به دلیل عدم وجود رنگ، تنها چیزی که از نور می‌تواند دیده شود، شدت نور و سایه و روشن‌هاست. بنابراین فکر می‌کنم اگر در عکسی از این عناصر استفاده نشود در عمل از تمامی ظرفیت‌های نور استفاده نکرده‌ایم.

نمی‌دونم چرا مقاله می‌نویسم! ببخشد اگر متن‌ها طولانی می‌شه.

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
درباره عکس جناب Arman_BTC

عکس شما چند ضعف تا ضعف داره.
1. فوکوس عکس خوب نیست. اگر دقت کنید، فوکوی عکس روی خاک پشت گیاه است و این موضوع باعث تار شدن موضوع اصلی یعنی گل شده است.
2. کادربندی هم مشکل داره. اولا یک مقدار از گوشه‌ی برگ سمت راستی از کادر خارج شده که کار رو خراب می‌کنه. فضای خالی پایین عکس هم زیاده. ضمن اینکه هیچ عمقی به عکس نداده‌اید. به عبارتی انگار عکس شما تخته. شاید اگر طوری می‌چرخیدید که برگ سمت راستی، جلوی دوربین و در گوشه پایین سمت راست باشه و گل‌ها در گوشه‌ی بالا سمت چپ و دور از دوربین و فرکوس هم طوری روی گل‌ها باشه که برگ کاملا تار بشه، تصویر زیباتری ثبت می‌کردید. با این کار عمق مناسبی هم به عکس میدادید.
3. رنگ‌ها هم مناسب نیستند. همانطور که قبلا هم در مورد عکس دیگری اشاره کردم، ترکیب زرد و سبز کسل کننده است. در عکس رنگی باید سعی شود تا رنگ‌هایی که با هم به نوعی در تضاد هستند در کنار هم قرار بگیرند تا اثر یکدیگر را تقویت کنند.

امیدوارم نظرات من برای شما و دیگر دوستان مفید بوده باشه و در آینده عکس‌های به مراتب بهتری از شما شاهد باشیم.

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
p0055_3.jpg

این عکس مربوط به گوشه‌ای از مراسم راهپیمایی 22 بهمن 1385 تهرانه.

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ثبت زیبایی شده. ترکیب رنگی بسیار زیبایی دارد.
امیدوارم باز هم عکس‌های خوبی را ارسال کنید.
موفق باشید.

arkdvi

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
[27-11-85] 166[mod].jpg

یک روز در جنگل

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0

رنگ‌ها خوب هستند. ولی فکر می‌کنم اگر این عکس را سیاه و سفید و با تضاد زیاد ثبت می‌کردید بهتر می‌بود. در این مواقع استفاده از فیلتر پولارایزر بسیار سودمند است.
کادر بندی اصلا خوب نیست. حداقل باید دوربین رو به سمت راست می‌چرخاندید نا درخت اصلی کمی در سمت چپ قرار بگیرد. البته مزاحمت سایر درختان هم مشکلات خود را دارد. ولی به هر حال جای این درخت درست نیست.

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
موافق نیستم!:hmm: خود درخت منظور من بود:eek:

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
[85-12-21] 016[mod].jpg

5726588-lg.jpg

عکسی که در پست قبلی مشکل داشت این بود . از این بابت شرمنده ام.

Roham_06

Registered User
لایک‌ها
49
سلام
عكساتون واقعا قشنگه.......................خسته نباشيد

LEnIn+$

کاربر فعال
لایک‌ها
0

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
در مورد عکس درخت نگفتم که موضوع درخت نبوده. طبیعتا موضوع درخت هست. ولی جای آن مشکل داره. یک مقدار (به اندازه تنه‌ی خود درخت) اگر به سمت چپ می‌رفت خیلی بهتر می‌شد.

در مورد دو عکس جدید.
عکس اولی که در شب گرفته شده کادر بندی به لحاظ قانون یک سوم رعایت شده. فقط اگر تعداد ماشین‌ها و به طبع تعداد خطوط مربوط به آنها بیشتر بودند می‌تونست بهتر بشه که تا حدود زیادی از اراده‌ی عکاس خارج است.
عکس دومی هم به لحاظ کادربندی مشکل داره. به نظرم فضای بالا زیاده. اگر می‌شد از لنز واید استفاده می‌کردید خیلی بهتر می‌شد. ولی به لحاظ نوری خیلی خوبه.

بالا