• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

آخرین عکسی که گرفتم - نسخه تصاویر دوربین (قوانین در پست اول)

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اهل منزل کجا رفتن؟ بابا بذارید عید بشه بعد تعطیل کنید.

p0030_3.jpg

امیدوارم در سال جدید عکس‌های بهتر با نقدهای بهتر و هدفمندتری داشته باشیم.

سال نو مبارک

R E Z A

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام و تبریک سال نو.

p0019_3.jpg

چرخه‌ی زندگی

درباره عنوان، کادر بندی، رنگ بندی و هر چیز دیگری که به نظرتان می‌رسد نظر بدهید.
امیدوارم امسال هم کیفیت عکس‌ها و هم کیفیت نقدها بهتر بشه.

vakafanzel

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
81
اساتید یه نظر در مورد عکسای این اماتور میدین !!

فایل های ضمیمه

• 11.jpg
    11.jpg
    764.4 KB · نمایش ها: 21

vakafanzel

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
81

فایل های ضمیمه

• 12.jpg
    12.jpg
    457.2 KB · نمایش ها: 20

vakafanzel

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
81

فایل های ضمیمه

• 13.jpg
    13.jpg
    611.1 KB · نمایش ها: 26

vakafanzel

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
81
یه سوال هم داشتم اونم موقعی که هوا مه الود و میخایم عکس بگیریم چکار کنیم که نویز کمتری داشته باشیم مخصوصا تو طیف ابی !!!

mahi58

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
11,288
سلام. این عکس یکی از سگ های گل مخ محله ماست. احتمالا از لحاظ حرفه ای خبریش نیست، ولی باحاله!
در ضمن برای این که حجم کمتری بگیره کیفیتشو شدیدا پایین آوردم.

فایل های ضمیمه

• Golmokh.jpg
    Golmokh.jpg
    619.5 KB · نمایش ها: 33

Z@man

Registered User
لایک‌ها
36
درب ورودی بقعه شیخ جبرئیل (پدر شیخ صفی الدین اردبیلی جد سلاطین صفوی) واقع در روستای شیخ کلخوران اردبیل

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
درب ورودی بقعه شیخ جبرئیل (پدر شیخ صفی الدین اردبیلی جد سلاطین صفوی) واقع در روستای شیخ کلخوران اردبیل

به نظرم کادر بندی مناسب نیست. اگر فضای بالای در بیشتر بود شاید بهتر می‌شد. همچنین اگر کمی از ارتفاع پایین‌تر عکس می‌گرفتید تا ساختمان داخل هم دیده شود خیلی بهتر می‌شد. با ترکیب بندی فعلی، عکس گویایی لازم را ندارد.

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0

گرامی دوست. عکس‌های شما زیادی بزرگ و بسیار بی کیفیت هستند. اگر اندازه‌ی آنها را کوچکتر کنید و با یک ویرایش هرچند سطحی کیفیت را بالاتر ببرید بهتر میشه درباره عکس‌ها نظر داد.
البته همانطور که قبلا هم گفته‌ام اگر شما هم لطف کنید عکس‌ها را با دقت بیشتری بگیرید و با ارسال آنها سعی در رفع عیوب احتمالی داشته باشید، گفتگوها می‌تواند بسیار مفیدتر باشد. مثلا هنگام عکس گرفتن به رنگ‌بندی، کادر بندی و غیره تواجه خاص داشته باشید و در اینجا با کمک دوستان سعی کنید ایرادات را رفع کنید.

قبل از همه، خودم طالب نقد خوب دوستان هستم. البته اگر قابل بدانند و افتخار بدهند.
با تشکر.

Z@man

Registered User
لایک‌ها
36
ممنون جناب آهنگرها
این یکی از نظر کادر و رنگبندی چطوره؟

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ممنون جناب آهنگرها
این یکی از نظر کادر و رنگبندی چطوره؟

جناب Z@man عزیز. از اینکه از نقد من نسبت به عکس قبلی استقبال کردید خیلی خوشحالم. من تحصیلات مرتبط به عکاسی ندارم. ولی یک مقدار مطالعه کرده‌ام و تعداد قابل ملاحظه‌ای عکس دیده‌ام و سعی کرده‌ام آنها را به لحاظ هنری مورد بررسی قرار دهم. لذا اگر نقدی می‌کنم چندان جنبه‌ی علمی و محکمی ندارد. با این حال از آنجا که مخاطب هر اثر هنری از جمله عکاسی، مردم عادی هستند، خود من خیلی علاقه دارم در کنار نظر متخصصان امر، نظر افراد عادی را هم درباره عکس‌های خودم بدانم.
از این منظر سعی می‌کنم تا اگر ایراداتی در عکس‌های سایر دوستان هم وجود دارد، برای بهبود کارهای آتی، مورد اشاره قرار دهم. و از اینکه شما از نقد ناقص من ناراحت نشدید خیلی خوشحالم.

در مورد عکس دوم شما چند نکته به نظرم می‌رسد که به آنها اشاره می‌کنم.
به لحاظ کادر بندی، نحوه‌ی قرار گیری گنبدها باعث شده که هیچ کدام از آنها توجه را جلب نکنند. این در حالیست که اولین کاری که تکنیک‌های عکاسی از جمله کادر بندی باید انجام دهند، ایجاد نقطه‌ی جذاب (که بیننده برای دیدن آن به سویش کشیده شود) است. این نقطه باید توسط سایر اجزای موجود در تصویر مورد تاکید قرار بگیرند. مثلا رنگ، محل قرار گیری، سهم آن از عکس، عمق میدان و ... باید باعث شوند که یک نقطه به عنوان مرکز توجه ایجاد شود. گام بعدی هدایت چشم بیننده به دیدن سایر نقاط عکس است.
به نظر من در عکس شما نقطه‌ی توجه وجود ندارد. برای پیشنهاد یک وضعیت بهتر از آنجایی که چندان قادر به تصور محیز نیستم نمی‌توانم توصیه‌ی دقیقی بکنم. ولی فکر می‌کنم اگر کمی (در حد دو الی سه متر) به سمت چپ خودتان حرکت می‌کردید موقعیتی را پیدا می‌کردید که شاید چنین تصویری را به ثبت می‌رساندید:
DSC00002 copy2.gif

فکر می‌کنم این نوع ترکیب‌بندی خیلی بهتر باشد و توجه بیننده را در همان ابتدا به دیدن گنبد فرا می‌خواند. در عین حال ترکیب نسبتا زیبایی از عناصر مقابل دوربین (دیوارها و گنبد جلویی) ایجاد می‌شد که می‌توانست موجب تقویت عکس شود.

در مورد رنگ بندی اگر کمی ویرایش روی عکس صورت بپذیرد بهتر شود. در کل طیف رنگی زیبایی در آجرها وجود دارد که گرمای آن در مقابل رنگ آبی آسمان تضاد رنگی خوبی ایجاد می کند. مشکل رنگ‌ها مربوط به میزان اشباع آن‌هاست. در واقع به نظر می‌رسد که کمی خاکستری با آنها مخلوط شده است. همچنین به لحاظ تاثیر گذاری رنگ‌ها، اگر سهم رنگ‌های آبی و قرمز در عکس با هم برابر باشندو حتی سهم رنگ آبی کمی بیشتر باشد، کار قویتری به دست می‌آید.
ضمنا ابر‌ها در آسمان درخشش کمی دارند که اگر این مورد هم اصلاح شود عکس خیلی زیباتری را ثبت خواهید کرد.
نمونه‌ی ویرایش پیشنهادی:
DSC00002 copy.gif

به نظرم اگر هم کادر بندی و هم رنگ بندی پیشنهادی با هم در یک عکس جمع شوند یک عکس نسبتا قابل قبول حاصل شود.
امیدوارم به رغم طولانی شدن، مطالب مفید بوده باشند.:blush:

Persiana

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
129
عکسي از يک شکوفه در زير باران سيل آساي بهاري!! بيچاره بعدش پر پر شد!

اينم يک جوانه ي بهاري ^_^

دوربين: Olympus Camedia C-4000 Zoom

©

Britney

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام!

لطفا بگيد كدوم يكي از اين دو عكس به لحاظ رعايت زاويه مناسب و پرسپكتيو بهتره؟

view
[/URL][/IMG]
view
[/URL][/IMG]

دوربين: Sony 6.0 Mega pixels Cyber-shot

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
نمی‌دونم چرا نمی‌تونم عکس‌ها رو ببینم. تصاویری را که خودم ارسال کردم می‌بینم. ولی برای بقیه رو با کلی بد بختی باید اول لینکشون رو پیدا کنم بعد به صورت دستی در یک پنجره‌ی دیگر وارد کنم و ببینم.
اشکال از فرستنده هست یا از گیرنده؟

vakafanzel

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
81
گرامی دوست. عکس‌های شما زیادی بزرگ و بسیار بی کیفیت هستند. اگر اندازه‌ی آنها را کوچکتر کنید و با یک ویرایش هرچند سطحی کیفیت را بالاتر ببرید بهتر میشه درباره عکس‌ها نظر داد.
البته همانطور که قبلا هم گفته‌ام اگر شما هم لطف کنید عکس‌ها را با دقت بیشتری بگیرید و با ارسال آنها سعی در رفع عیوب احتمالی داشته باشید، گفتگوها می‌تواند بسیار مفیدتر باشد. مثلا هنگام عکس گرفتن به رنگ‌بندی، کادر بندی و غیره تواجه خاص داشته باشید و در اینجا با کمک دوستان سعی کنید ایرادات را رفع کنید.

قبل از همه، خودم طالب نقد خوب دوستان هستم. البته اگر قابل بدانند و افتخار بدهند.
با تشکر.
دروود
اینا رو با موبایل 810 گرفتم به نظر شما بهتر شده در اون مواردی که تذکر دادین ؟
متشکرم

فایل های ضمیمه

• DSC00405.JPG
    DSC00405.JPG
    365 KB · نمایش ها: 13
  • DSC00397.JPG
    DSC00397.JPG
    525.8 KB · نمایش ها: 10
  • DSC00393.JPG
    DSC00393.JPG
    435.2 KB · نمایش ها: 13
  • DSC00390.JPG
    DSC00390.JPG
    493.9 KB · نمایش ها: 13

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دروود
اینا رو با موبایل 810 گرفتم به نظر شما بهتر شده در اون مواردی که تذکر دادین ؟
متشکرم

در گرفتن این عکس‌ها به چه چیز توجه کردید؟ کادر؟ رنگ؟ مفهوم؟
به نظر من عکس‌هایی که شما گرفتید به جز عکسی که از دریا گرفتید به لحاظ هیچ یک از موارد فوق جایی برای بحث نداره. در ضمن موضوع فوکوس نیست(تاره). هر چند از دوبین موبایل انتظار بیشتری نمی‌ره. با این حال می‌شه در عکاسی با گوشی موبایل، کادر بندی یا دنگ بندی را مورد تجربه قرار داد.
ولی درمورد عکس مربوط به دریا، زاویه‌ی شما خوبه و اگر کمی به سمت راست خودتان حرکت می‌کردید، بهتر هم می‌شد. فقط کادرتان اضافه زیاد داره. اگر سهم آسمان در این عکس، فقط یک سوم بالایی بود و سمت چپ عکس هم حذف می‌شد خیلی بهتر بود. مثل این حالت:
DSC00405[1]1.JPG
پیشنهاد من اینه که در سایت‌های عکاسی و یا با استفاده از کتاب‌های مربوطه، یک سری اطلاعات کلی درباره نحوه‌ی کادر بندی بدست بیاورید. به این ترتیب علاوه بر اینکه در اینجه به بررسی عکس‌های بهتری خواهیم پرداخت، خود شما هم عکس‌های بهتری از لحظات خوشتان خواهید داشت.
قبلا هم اشاره کردم. اولین عکسی که در اینجه گذاشتم، با نقد دوستان مواجه شد. گفتند که کادر بندی اشکال داره. من ناراحت شدم و حدود یک سال سری به اینجا نزدم. ولی با کسب تجربه و نیز کمی مطالعه، اشکالات رو متوجه شدم.
به نظرم عکاسی هنری، ثبت یک لحظه‌ی منحصر به فرده. چه به لحاظ موضوع و چه به لحاظ عناصر بصری موجود در کادر. سعی کنیم به این لحظات توجه بیشتری داشته باشیم.
موفق باشید.

بالا