برگزیده های پرشین تولز

آشنایی با جراحی های چشم و پرسش و پاسخ

moeinsh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام یاسین جان واقعا ممنون از زحمتی که میکشین.اقا من بیشتر از 16 17 سال چشمام ضعیف هست.چند سالی هست بیشتر لنز نرم استفاده میکنم الان دنبال لیزیک کردن هستم من کرمانی هستم ولی ازتون در خواست دارم یه دکتر خفوب یعنی عالی اینکاره باشه هزینه و شهرش هم مهم نیست اخه یکی بهم اصفهانو پیشنهاد داده پارسیان میگه فمتولیزیک داره هیج دیگه تو ایران نداره برش هم با لیزره پیش دکتر قریشی از یک طرف هم گفتن پیش دکتر هاشمی در تهران اگه میشه راهنمایی کنید که پیش کی برم چون وسواس دارم و این فمتولیزیک چقد تاثیر داره و فقط اصفهان داره مرسی از زحمتی که واسه اطلاع رسانی میکشین یک دنیا ممنون.در ضمن اون مشکل حاله بینی در دید مثل رشته های نزک در دید منم دارم پس مشکل جدی نیست.

Last edited:

moeinsh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
عذر میخوام چندتا سوال دسگه هم داشتم اینکه شماره چشمم هم بالا هسته هر کدوم 4.5 هستش.ایا واسه لیزیک خوب جواب میده.واینکه چقد قبل از عمل و معاینه ها نباید از لنز نرم استفاده کنم لطفا اگه اطلاعی دارید یک مدت مطمین بگید که مشکلی پیش نیاد اخه یکی میگه 4روز یکی میگه 2هفته یکی میگه 3ماه.ممنون میشم واینکه.تا چند روز نمیتونم بعد عمل با لپتاب کار کنم اخه معمارم کارم با نقشه کشیه با کامپیتر زیاد سر کار دارم مرسی و اینکه سنم هم 26 هستش.مناسبه برا عمل دیگه?

b.yasini

کاربر فعال تاریخ و پزشکی و سلامت
کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
سلام یاسین جان واقعا ممنون از زحمتی که میکشین.اقا من بیشتر از 16 17 سال چشمام ضعیف هست.چند سالی هست بیشتر لنز نرم استفاده میکنم الان دنبال لیزیک کردن هستم من کرمانی هستم ولی ازتون در خواست دارم یه دکتر خفوب یعنی عالی اینکاره باشه هزینه و شهرش هم مهم نیست اخه یکی بهم اصفهانو پیشنهاد داده پارسیان میگه فمتولیزیک داره هیج دیگه تو ایران نداره برش هم با لیزره پیش دکتر قریشی از یک طرف هم گفتن پیش دکتر هاشمی در تهران اگه میشه راهنمایی کنید که پیش کی برم چون وسواس دارم و این فمتولیزیک چقد تاثیر داره و فقط اصفهان داره مرسی از زحمتی که واسه اطلاع رسانی میکشین یک دنیا ممنون.در ضمن اون مشکل حاله بینی در دید مثل رشته های نزک در دید منم دارم پس مشکل جدی نیست.

خواهش می کنم دوست عزیز.
اولا دوست عزیز در مورد ذرات ریز شناور حتما با یک دکتر مشورت کن.
دوما اگر امکانش رو داری حتما در تهران عمل لیزیک بکن ولی اگر امکانش نبود در کرمان و اصفهان هم میشه.اما در کرمان هم اگر خواستی عمل کنی دکتر شجاعی در بیمارستان فاطمه الزهرا بسیار مجرب هست و کارش خیلی خوبه.
در مورد فمتو ، فتوسکند الان در تهران هم موحود و بیمارستان نور و کلینیک ونک فکر کنم دارن. درمورد دکتر هاشمی در تهران باید بگم دکتر هاشمی کارش بسیار عالیه ولی بدلیل اینکه سرش خیلی شلوغه بیشتر وقتها دکتر های دیگه عملت می کنن.
فمتو لیزیک در نتیجه عمل خیلی تاثیر گذار نیست و به طور کلی بیشتر برای جراحان مهمه در موردش توضیح دادم فمتو دستگاه تولید زایس هست که برای برش قرنیه بجای تیغه از خود لیز استفاده می کنه واصلش هم شرکت AMO امریکا تولید کرده که اسمش هست Intralase و نسخه زایس فقط یک کپی از اون تکنولوژیه. شما نگران نباش نتیجه عمل برای خوب خواهد بود.
در تهران همچنان دکتر خانلری رو پیشنهاد می کنم چونه بیشتر وقتها من سر عمل چشم دکتر ها هستم و کار دکتر خانلری رو خیلی می پسندم فوق الهاده تمیز کار می کنه و اطلاعاتش هم خیلی به روزه یعنی اگه روشی امروز برای لیزیک ابداع بشه احتمالا دکتر فردا اونو می دونه و می تونه ازش استفاده کنه.

در کرمان دکتر شجاعی رو پیشنهاد می کنم.

در اصفهان هم که دکتر قریشی کارش عالیه.

moeinsh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
یک دنیا ممنون از وقتی که بران گزاشین ببخشید اگه ای سوالم نامربوطه ولی این دکتر خانلری چجوری نوبت میده و نوبتاش چند وقته هست چقد طول میکشه تا وقت عمل بهم بده در مورد استفاده از لنز نرم اطلاعی ندارین که چقد قبل عمل نباید استفاده کنم مری.شرمنده،

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
یک دنیا ممنون از وقتی که بران گزاشین ببخشید اگه ای سوالم نامربوطه ولی این دکتر خانلری چجوری نوبت میده و نوبتاش چند وقته هست چقد طول میکشه تا وقت عمل بهم بده در مورد استفاده از لنز نرم اطلاعی ندارین که چقد قبل عمل نباید استفاده کنم مری.شرمنده،

دوست عزیز دکتر خانلری الان یکمی سرش شلوغه اما شما می تونی با شماره موبایلش تماس بگیری و بگی از دوستان من هستی برات یک وقت می ذاره.

شمارش اینه 09121324207

موفق باشی

Armatil

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
جناب یاسینیِ‌ عزیز،

بابت پاسخ‌های به موقع و خوب از شما متشکرم.

دوست دارم نظر شما رو در مورد شرایط خودم هم بدونم؛ اگه لطف کننین.

دیروز برای اسکن ضخامت قرنیه به کلینیک نور رفتم. چون می‌خواستم که توسط دکتر هاشمی جراحی بشم و ایشون وفت برای ویزیت نداشتند، یکی از پزشکای تیم ایشون یعنی آقای دکتر «طاهری» نتایج اسکن و اپتومتری رو دیدن.
چشمام 1.5 نمره نزدیک بینی و حدود بیست و پنج صدم آستیگماتیسم دارن. ظاهراً ضخامت قرنیه هم 317 هست که واحدش رو ندیدم؛ اما گویا برای یه عمل خوب لازک ضخامتی به اندازه‌ی 330‍‍~340 مناسب هست. به همین دلیل دکتر عمل PRK-MMC رو پیشنهاد دادن. این عمل تا جایی که می‌دونم هم دوره‌ی درمان طولانی‌تری داره و هم دردش در حین و بعد از عمل بیشتر از دو تا روش دیگه‌ هست.
برای همین کمی دلسرد شدم؛ چون فکر می‌کردم بعد از عمل با یکی‌-‌دو روز استراحت (مثلاً یه آخر هفته)‌ برگردم سر کارم؛ اما انگار انتظار زیادی داشتم.

به هر حال پارسال هم که پیش اپتومتریست و چشم پزشک رفتم همین قدر چشمام ضعیف بودن و انگار که در این یک سال ثابت مونده. پارسال عینک تجویز کردند که نتونستم زیاد استفاده کنم، با لنز هم فکر نکنم راحت باشم؛ به علت نوع علائق‌ام برای تفریح! :cool:

احتمالاً پس‌فردا می‌رم نتایج اسکن رو از نور می‌گیرم تا در کلینیک «نگاه» سه‌راه ضرابخونه هم بررسی بشه و البته اگه از دوست شما؛ دکتر خانلری هم بتونم وقت بگیرم برای ویزیت، مزاحم ایشون هم خواهم شد.

نظر شما برام ارزشمند خواهد بود.

بازم ممنونم برای انتشار دانسته‌هاتون.
سربلند و موفق باشید.

1200

Registered User
لایک‌ها
7
در مورد کیفیت قاب باید یگم که در تهران هم بهتر و با قیمت کمتر پیدا میشه البته در شهرهای مرزی قیمت به دلیل واردات از مرزها کمتر هست.

در مورد نوع عدسی عینک اطلاعات من بسیار کم هست. ولی در این مورد در طول همین کنگره سه روزه برای شما سوال کردم که اساتید فن مدل المانی shwind رو در صورت پیدا شدن به دلیل عمر بالا توصیه می شود.
فتوکرومیک بودن لنز در صورت حساس بودن چشم ها به نور در روز شدیدا توصیه میشه. در هر صورت فتوکرومیک بودن عینک برای روز خوب هست. ضد انعکاس بودن هم بدلیل کاهش میزان UV انتقالی به چشم و افزایش دید در روز توصیه می شود. البته دقت کنیم که در سنین جوانی به دلیل قدرت بالای جذب لنز داخل چشمی طبیعی انسان ورود UV به داخل چشم بسیار کم می باشد.

شیشه ای و پلاستیکی خیلی فرقی نداره جز اینکه پلاستیکی روزدتر پوسته میشه ولی شیشه ای راحتتر میشکنه. دوست عزیز اگر شهرستانی یک سری به تهران بزن برای خرید عینک فکر نکنم 100 هزار تومن اختلاف توع شیشه باشه. این موارد معمولا در شهرستانها اتفاق می افته. من سابقا در تبعضی شهرستانها خیلی چیزها رو دیدم. لنز های 60 یا 70 تومانی در تهران به قیمت 300 تا 400 هزار تومان فروخته می شدند.

تفاوت در قیمت لنز های عینک معمولا در کیفیت دید تاثیر دارند ولی نه به اندازه قیمتی که شما پرداخت می کنید.

عینک های با کلاس!

دوستان عینکی (مثل خود من) شاید زمان خرید عینک خیلی براتون انتخاب فریم زیبا مهمتر از کیفیت لنز و یا بدنه عینک باشه. خود من هم همینطور هستم به همین دلیل بر کسی خرده نمی گیرم ولی . ولی باید در زمان خرید عینک های زیبا به چند نکته توحه کرد.

عینک با بدنه محکم و سبک:
حتما دقت کنید از عینکی استفاده کنید که بدنه محکم (کائوچو بسیار عالی) داشته باشه. بدنه محکم علاوه بر اینکه در مقابل ضربه ها از عینک محافظت می کنه در عین حال از جابجایی لنز عینک چلوگیری می کنه. البته منظورم این نیست که از مدل های منعطف استفاده نکنیید. الان مدلهای در بازار هست که بدنه منعطفی داره . این سریها البته بسیار عالی هستند.

رنگ فریم عینک:
البته این مورد ثابت نشده ولی از تجربیات خودم هست. فریم های سفیر و به طور کلی خیلی روشن به مرور زمان در نور آفتاب برای چشم مزاحمت ایجاد می کنن.

وزن فریم:
فریم های بزرگ و سنگین اگر چه زیباتر روی صورت می شینن ولی به مرور زمان باعث فشار بر روی بینی شده و در صورت تکرار استفاده از عینک را برای بیمار سختتر می کنن. خیلی از استفاده کننده های از عینک به دلیل فشار بر روی بینی از عینک زده میشن.

فریم فلزی و حساسیت:
دقت کنید که فریم های فلزی امکان ایجاد حساسیت را دارا هستد. حساسیت ممکن ایت در زمان استفاده های کوتاه مشکلی ایجاد نکنه ولی در دراز مدت حتما مشکل ایجاد می کنه.

فرم بیس دار:
یک کلام سعی کنید اصلا نخرید. بیس دار بودن فریم باعث بیس دار شدن لنز میشه که باعث کاهش دید میشه.

شیشه های عینک (لنزها)
ضرب المثل هر جی پول بدی آش می خوری رو به یادم میاره . دقت کنید هرچی پول بدین کیفیت لنز عینکتون بهتر میشه(البته اگه طرف آدم درست و حسابی باشه) اگر برای استفاده از کامپیوتر عینک می زنید بیخودی پول آنتی رفلکس و ضد اشغع رو ندید و به حرف فروشنده گوش ندین دیگه دوران مونیتور های CRT تمون شده و ال سی دی ها اشعه های مضر بسیار کمی دارند.

و در آخر گول هر مارکی رو نخورید مثلا شرکت معظم TAG Heuer رو در نظر بگیرید که خیلی در بازار سر وصدا کرده و قیمت فریم هاش بالای 300 هزار تومن هست. من چون خودم می خواستن این مدل رو بگیریم یک سرچی در اینترنت کردم و دیدم شرکت فوق (که در چشم پزشکی و دستگاههای تشخیصی خیلی معروفه) در اصل اصلا فریم تولید نمی کنه پس بیخودی پول زبون بسته رو حروم نکنید.

موفق باشید

تشکر دوست عزیز
لنز های آنتی رفلکس ، دارای قابلیت بازتاب اشعه های یو وی هستند که به اینصورت از ورود اشعه یو وی به درون چشم جلوگیری می کنن و برای استفاده دز روز و زمان استفاده از مونیور های CRT ایده آل هستند.

لنز های فتوکرومیک با تیره شدن در مقابل اشعه یو وی لنز را به عینک تیره (افتابی) تبدیل می کنن. به طور کلی خیلی ها لنز های فتوکرومیک رو استفاده می کنن بدون اینکه بدونن براشون لازم نیست. این لنز بیشتر برای افرادی الستفاده میشه که نسبت به نور شدید حساسیت دارند.
در مورد مدلهای شیشه عینک دارم یک سری اطلاعات جمع می کنم که در همین تاپیک می ذارم.
موفق باشید

دوست عزیز نمی تونم جای مشخصی رو در مورد عینک بهتوم معرفی کنم ولی به نظرم توی خیابان فسطین پایینتر از میدان فلسطین تعداد زیاد ی مغازه فروش عینک هست.

دوست من اصلا نمیشه اینطوری فهمید. معمولا عینک های محدب کمتر به نظر ته استگانی میان. درحالیکه عینک مقعر در شماره های پایین هم ته استکانی به نظر میاد (چون چشم رو کوچکتر نشون میده) ولی من از روی تجربه تا شماره 4 یا 4.5 رو دیدم که با انتخاب فرم و شیشه مناسب ته استکانی به نظر نمیاد.

اینروزها با ورود شیشه های جدید عینک با ضریب شکست بالاتر میشه عدسی هایی با قطر کمتر درست کرد. نگران نباش به نظرم دوباره به اپتومتریست مراجعه کن.

بله من پنج سال پیش در شهرستان ، یک عینک گرفتم که شماره هر کدام از عدسی های آن یازده بود و مجموعاً پانصدهزار تومان شد ( چهارصدهزار تومان پول عدسی ها شد)
الان هم چون عینک زاپاس برای حوادث احتمالی ندارم تصمیم دارم مجدداً یک عینک سفارش بدهم

سؤال اول:
معنی فریم بیس دار چیست و بیس دار بودن یعنی چه؟

سؤال دوم:
کاش می شد به شما فریم و عدسی را سفارش بدهیم و بعد بدهیم عینک سازی شهرمان آنها را مونتاژ کند چون پنج سال قبل هم که عینک فروشی های شهرستانمان رفتم چون اکثریت مشتریان فریم فلزی سفارش می دادند ، اغلب عینک فروشی های شهرستانی فریم مناسب و زیبای کائوچویی نداشتند ، لذا فکر می کنم جهت سفارش عینک زیبا و با دوام کائوچویی باید به تهران بیایم چون عینک فروشی ها فریم کائوچویی مناسبی ندارند ( اغلب مشتری های فریم فلزی سفارش می دهند) می توانید عینک فروشی را در تهران یا در شهرستان قم معرفی کنید؟

سؤال سوم:
عینک فعلی من با عدسی پلاستیکی است که بعد از گذشت پنج سال تا حدّی پوسته شده است ولی اگر عینک شیشه ای سفارش بدهم به علت شماره بالای عدسی ( شماره چشمم یازده است ) سنگین می شود یعنی عدسی شیشه ای برای شماره یازده چشم سنگین است و عدسی پلاستیکی هم که پوسته می شود نمی دانم کدام را انتخاب کنم؟

Last edited:

pooya07

Registered User
لایک‌ها
1
سلام جناب یاسینی
خیلی تاپیک مفیدی زدین خدا خیرتون بده
من ام یه مدتیه فکر لیزیک کردن افتادم اما دکتر خوب سراغ ندارم چون شهرستانم(اردبیل) و اینجام کلینیک خوبی برای عمل لیزیک یا لازک وجود نداره (البته به جز نور که میگن دستگاههاش قدیمی)میخواستم بدونم برای این عمل در تهران کدوم دکتر رو پیشنهاد میکنید البته عمل با دستگاه فمتولیزیک که در کلینیک نور هست فکر کنم آسونتر باشه
البته چند نفری دکتر هاشمی رو معرفی کردن که ایشون هم سرشون شلوغه من ام که میخوام یکی دو هفته ای عمل کنم
راستی شماره چشم راستم 2.75 با استیگمات 1 و چپم 3.5 با استیگمات 1.5 هست
خیلی از لطفتون ممنونم

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
جناب یاسینیِ‌ عزیز،

بابت پاسخ‌های به موقع و خوب از شما متشکرم.

دوست دارم نظر شما رو در مورد شرایط خودم هم بدونم؛ اگه لطف کننین.

دیروز برای اسکن ضخامت قرنیه به کلینیک نور رفتم. چون می‌خواستم که توسط دکتر هاشمی جراحی بشم و ایشون وفت برای ویزیت نداشتند، یکی از پزشکای تیم ایشون یعنی آقای دکتر «طاهری» نتایج اسکن و اپتومتری رو دیدن.
چشمام 1.5 نمره نزدیک بینی و حدود بیست و پنج صدم آستیگماتیسم دارن. ظاهراً ضخامت قرنیه هم 317 هست که واحدش رو ندیدم؛ اما گویا برای یه عمل خوب لازک ضخامتی به اندازه‌ی 330‍‍~340 مناسب هست. به همین دلیل دکتر عمل PRK-MMC رو پیشنهاد دادن. این عمل تا جایی که می‌دونم هم دوره‌ی درمان طولانی‌تری داره و هم دردش در حین و بعد از عمل بیشتر از دو تا روش دیگه‌ هست.
برای همین کمی دلسرد شدم؛ چون فکر می‌کردم بعد از عمل با یکی‌-‌دو روز استراحت (مثلاً یه آخر هفته)‌ برگردم سر کارم؛ اما انگار انتظار زیادی داشتم.

به هر حال پارسال هم که پیش اپتومتریست و چشم پزشک رفتم همین قدر چشمام ضعیف بودن و انگار که در این یک سال ثابت مونده. پارسال عینک تجویز کردند که نتونستم زیاد استفاده کنم، با لنز هم فکر نکنم راحت باشم؛ به علت نوع علائق‌ام برای تفریح! :cool:

احتمالاً پس‌فردا می‌رم نتایج اسکن رو از نور می‌گیرم تا در کلینیک «نگاه» سه‌راه ضرابخونه هم بررسی بشه و البته اگه از دوست شما؛ دکتر خانلری هم بتونم وقت بگیرم برای ویزیت، مزاحم ایشون هم خواهم شد.

نظر شما برام ارزشمند خواهد بود.

بازم ممنونم برای انتشار دانسته‌هاتون.
سربلند و موفق باشید.

سلام دوست عزیز.
از اینکه شهامت لیزیک رو ژیدا کردی بهت تبریک می گم. دکتر طاهری اختمالا همون دکتر جوانه است با سیبیل آدم بسیار متبحری یکبار در اتاق عمل شوریده من سر عملش بودم بک عدد لنز Tecnis سیلیکونی رو در چشم یک مرضی چرخوند کاری که کمتر دکتری می تونی انجام بده. برای همینم کارش خوبه.
دوست عزیز عمل PRK عمل قدیمیه هست که هنوز برای قرنیه های با ضخامت کم انجام میشه. در طلی این عمل بر روی قرنیه برش های کوچیکی داده میشه و بعد از ج.ش خوردن این برش ها قرنیه کمی کشیده میشه و دید بیمار اصلاح میشه. این عمل دوران نقاهت بیشتری نسبت به لیزیک داره ولی در مورد درد در مقایسه با لازیک تقریبا برابره.
جراحان چشم متبحری مثل دکتر طاهری و دکتر هاشمی معمولا ثابت شدن چشم رو چک می کنن برای همین هم نگران نباش اگر شماره عینکت ثابت نشده باشه اقدام به عمل نمی کنن.
دوست عزیز در کلینیک نگاه (البته الان دیگه می گن بیمارستان نگاه) دکتر ها نوروزی زاده، بلالی ، جوادی بسیار متبحر هستند سعی کن ژیش یکی از اینها بری.
اگر شد یک سر همب هخانلری بزن. البته همگی دکتر هایی که نام بردم بسیار متبحر هستند.
موفق باشی

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
بله من پنج سال پیش در شهرستان ، یک عینک گرفتم که شماره هر کدام از عدسی های آن یازده بود و مجموعاً پانصدهزار تومان شد ( چهارصدهزار تومان پول عدسی ها شد)
الان هم چون عینک زاپاس برای حوادث احتمالی ندارم تصمیم دارم مجدداً یک عینک سفارش بدهم

سؤال اول:
معنی فریم بیس دار چیست و بیس دار بودن یعنی چه؟

سؤال دوم:
کاش می شد به شما فریم و عدسی را سفارش بدهیم و بعد بدهیم عینک سازی شهرمان آنها را مونتاژ کند چون پنج سال قبل هم که عینک فروشی های شهرستانمان رفتم چون اکثریت مشتریان فریم فلزی سفارش می دادند ، اغلب عینک فروشی های شهرستانی فریم مناسب و زیبای کائوچویی نداشتند ، لذا فکر می کنم جهت سفارش عینک زیبا و با دوام کائوچویی باید به تهران بیایم چون عینک فروشی ها فریم کائوچویی مناسبی ندارند ( اغلب مشتری های فریم فلزی سفارش می دهند) می توانید عینک فروشی را در تهران یا در شهرستان قم معرفی کنید؟

سؤال سوم:
عینک فعلی من با عدسی پلاستیکی است که بعد از گذشت پنج سال تا حدّی پوسته شده است ولی اگر عینک شیشه ای سفارش بدهم به علت شماره بالای عدسی ( شماره چشمم یازده است ) سنگین می شود یعنی عدسی شیشه ای برای شماره یازده چشم سنگین است و عدسی پلاستیکی هم که پوسته می شود نمی دانم کدام را انتخاب کنم؟

دوست عزیز فریم بیس دار یعنی فریمی که انحنا داری (منظور لنز عینک هست) لنز های عینک انحنا دار بدلیل جابچایی نقطه کانونی دید بیمار خیلی توصیه نمی شن.

دوست من من در زمینه عینک فعالیت نمی کنم برای همین هم نمی تونم براتون تهیه کنم ولی اگر اومدید تهران برین فلسطین از میدان فلسطین تا خیابان انقلاب همه عینک فروشی هستند. بیخود گول مغازه ها رو نخرید که می گن ما اصل می فروشیم و انها تقلبی. وارد کننده های عینک در خیابان جمهوری (عمده فروش) و در فلسطین (خرده فروش) هستند و بقیه تهران از همین مغازه ها فریم هاشون رو تهیه می کنن.

در مورد شیشه پوسته شده ، متاسفانه کیفیت شیشه عینک شما خیلی خوب نبوده وگرنه نباید بعد از چنئد سال پوسته می شده. پوسته شدن شیشه پلاستیکی عینک نشانه کیفیت پایین پلاستیک هست. این سری در زمان سفارش از لنز بهتری استفاده کنید. سعی می کنم براتون در مورد مدل این لنز های عینک سوال کنم و اسم مدل خوب رو بپرسم.
موفق باشی

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
سلام جناب یاسینی
خیلی تاپیک مفیدی زدین خدا خیرتون بده
من ام یه مدتیه فکر لیزیک کردن افتادم اما دکتر خوب سراغ ندارم چون شهرستانم(اردبیل) و اینجام کلینیک خوبی برای عمل لیزیک یا لازک وجود نداره (البته به جز نور که میگن دستگاههاش قدیمی)میخواستم بدونم برای این عمل در تهران کدوم دکتر رو پیشنهاد میکنید البته عمل با دستگاه فمتولیزیک که در کلینیک نور هست فکر کنم آسونتر باشه
البته چند نفری دکتر هاشمی رو معرفی کردن که ایشون هم سرشون شلوغه من ام که میخوام یکی دو هفته ای عمل کنم
راستی شماره چشم راستم 2.75 با استیگمات 1 و چپم 3.5 با استیگمات 1.5 هست
خیلی از لطفتون ممنونم

سلام دوست عزیز
در اردبیل دو مرکز جراحی چشم وجود داره که متاسفانه هیچ کدوم لیزر ندارن ولی مرکز آراد به مدیریت دکتر ظهیری می تونه شما رو به دکتر اضغری معرفی کنه برای عمل لیزیک در اردبیل. مرکز آراد در تقاطع ایستگاه سرعین بالای داروخانه هلال احمر قرار داره برید سراغ دکتر ظهیری بهش بگید از دوستان من هستید (بگید دوست یاسینی تهران هستم منو قشنگ میشناسه ) شما رو به دکتر اضغری معرفی می کنه.

در مورد شماره چشمتون مشکلی نیست جز استیگمات که برای اون هم باید با پزشک مشورت کنید. در تهران دکتر خانلری رو توصیه می کنم که درمرکز ونک عمل می کنن و با دستگاه Alegrato
راستی دکتر خانلری سابقا در نور بود و با دکتر هاشمی کار می کرد.
دوست من اول به نظرم یک سری به دکتر ظهیری بزن. (دکتر ظهیری چشم پزشک نیست اما مدیر کلینیک هست و می تونه کمکتون کنه. سلام من رو حتما برسون بگو در اسرع وقت من هم یک سری بهش می زنم)
موفق باشی

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
عذر میخوام چندتا سوال دسگه هم داشتم اینکه شماره چشمم هم بالا هسته هر کدوم 4.5 هستش.ایا واسه لیزیک خوب جواب میده.واینکه چقد قبل از عمل و معاینه ها نباید از لنز نرم استفاده کنم لطفا اگه اطلاعی دارید یک مدت مطمین بگید که مشکلی پیش نیاد اخه یکی میگه 4روز یکی میگه 2هفته یکی میگه 3ماه.ممنون میشم واینکه.تا چند روز نمیتونم بعد عمل با لپتاب کار کنم اخه معمارم کارم با نقشه کشیه با کامپیتر زیاد سر کار دارم مرسی و اینکه سنم هم 26 هستش.مناسبه برا عمل دیگه?

شرمنده این سوال شمارو ندیده بودم .
شماره جشمتون برای لیزیک خوبه. اینطور که می گن 2 هفته قبل نباید از لنز نرم استفاده کرد. دوست عزیز اگر لازک کنید تا 1 ماه دید نزدیکتون کامل نمیشه برای همین صفحه لپ تاپ رو خوب نخواهید دید اما اگر لیزیک کنید بعد از یک هفته می تونید از پل تاپ استفاده کنید.
سنتون مناسبه ولی آیا شماره عینکتون ثابت شده؟

pooya07

Registered User
لایک‌ها
1
سلام دوست عزیز
در اردبیل دو مرکز جراحی چشم وجود داره که متاسفانه هیچ کدوم لیزر ندارن ولی مرکز آراد به مدیریت دکتر ظهیری می تونه شما رو به دکتر اضغری معرفی کنه برای عمل لیزیک در اردبیل. مرکز آراد در تقاطع ایستگاه سرعین بالای داروخانه هلال احمر قرار داره برید سراغ دکتر ظهیری بهش بگید از دوستان من هستید (بگید دوست یاسینی تهران هستم منو قشنگ میشناسه ) شما رو به دکتر اصغری معرفی می کنه.

در مورد شماره چشمتون مشکلی نیست جز استیگمات که برای اون هم باید با پزشک مشورت کنید. در تهران دکتر خانلری رو توصیه می کنم که درمرکز ونک عمل می کنن و با دستگاه Alegrato
راستی دکتر خانلری سابقا در نور بود و با دکتر هاشمی کار می کرد.
دوست من اول به نظرم یک سری به دکتر ظهیری بزن. (دکتر ظهیری چشم پزشک نیست اما مدیر کلینیک هست و می تونه کمکتون کنه. سلام من رو حتما برسون بگو در اسرع وقت من هم یک سری بهش می زنم)
موفق باشی

سلام جناب یاسینی
خیلی ممنون از لطفتون
حتما مزاحم جناب ظهیری هم میشم

pooya07

Registered User
لایک‌ها
1
راستی کلینیک ونک آدرس و شماره تماسی داره برای گرفتن وقت عمل از دکتر خانلری دارید لطف کنید

Last edited:

malaki_mall

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
كسي هست تجربه جراحي افتادگي ژلك داشته باشه؟

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
راستی کلینیک ونک آدرس و شماره تماسی داره برای گرفتن وقت عمل از دکتر خانلری دارید لطف کنید

بله دوست عزیز شمارش اگه اشتباه نکنم 88774143 هست ولی دکتر خانلری در مطب ویزیت می کنه و در کلینیک عمل می کنه کلا کلینیک ونک مرکز جراحی هست.

من اطلاع زیادی ندارم ولی دیدم عمل میکنن می تونم سوال کنم برای کی می پرسین.

Last edited:

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
معرفی مراکز جراحی چشم در شهر تهران

مراکز تامین احتماعی

بیمارستان فارابی:
خانه چشم ایران قدمت بسیار زیادی در زمینه چشم پزشکی دارد. سالهاست که بیماران در زمانهای اورژانس به آن مراجعه می کنن و بیشتر مراجعه کنندهگان از بیمارن تحت بیمه تامین اجتماعی هستند. این مرکز پزشکان بسیار متبحری مثل حسن هاشمی ، دکتر جباروند ، دکتر بهشت نژاد و ... را دارد. لیکن مشکل اصلی در این مرکز اموزشی بودن ان است. آموزشی بودن به این معنی است که درمان توسط دانش آموزان سالهای آخر انجام می شود. به همین دلیل توصیه می کنم فقط در زمانهای اورژانس به این مرکز مراجعه کنید.

بیمارستان لبافی نژاد:
به مانند بیمارستان فارابی ، لبافی نژاد هم از مراکز آموزشی بوده و لیکن دارای تجهیزات مدرن تری می باشد. مدیریت بخش چشم در حال حاصر دکتر حوادی است که بسیار متبحر می باشد.

بیمارستان اما حسین:
مانند دو بیمارستان قبلی مرکز آموزشی بوده و لیکن دستگاههای قدیمی تری نسبت به هر دو مرکز دارد. ریابست بخش چشم دکتر ربیعی است که بسیار متبخر می باشد و دکتر نصیری نیز از پزشکان بسیار حاذق این بیمارستانه.

بیمارستان میلاد:
وقتتون رو با این بیمارستان زیبا حدر ندهید معمولا وقت دادن این بیمارستان یک دردسر بزرگه، تحهیزات بیمارستان بسیار قدیمی است. دستگاههای فیکو بیمارستان سینا تولید ایرانه البته دستگاه لیزرشونه خوبه. ریاست دکتر نیکخو اگه اشتباه نکنم که دکتر بسیار خوبیه.

بیمارستان صدر ، به افرین:
بهترین بیمارستان تامین احتماعی تهران هست. دکتر های بسیار متبحری در اونحا عمل می کنن. دکتر خیابانی ، دکتر نوروزی زاده ، دکتر شحاع و ... بیمارستان تجهیزات بسیار پیشرفته ای داره.

بیمارستان فیاض بخش:

خدا قسمت نکنه در این بیمارستان بستری بشین آدم فکر می کنه وارد بخشی زیبایی از جهنم شده. به هر حال بدلیل اینکه آموزشی نیست نتیجه عمل خوب خواهد بود. ریابست بخش چشم دکتر خیابانی که دکتر بسیار خوبیه.

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
بیمراستانهای شهری:

کلینیک هلال احمر:
در تهران پارس یکی از زیباترین بیمارستانهای تهران با کادر مجرب و تجهیزات پیشرفته. به طور کلی هلال احمر بر خلاف سیاست کلی در جهان در ایران یک شرکت محسوب میشه که خودش بیشتر لوازم مورد نیازش رو وارد می کنه. دکتر رحمتی ریاست بخش چشم بودن که بسیار جوان و دارای اطلاعات هستند.

بیمارستان پیامبران:
زیباترین بیمارستان غرب تهران دارای کادر مجرب و دستگاههای پیشرفته که کمتر به آن توجه میشه. دکتر دوست محمدی ریاست بخش چشم رو دارند که در زمینه چشم اطلاعات به روزی دارن.

بیمارستان نور:
زیباترین بیمارستان خاور میانه انصافا دکرت هاشمی سنگ تموم گذاشته. وقتی وارد میشی فکر می کنی الان هرچی داری باید بزاری و بیای بیرون اما قیمت مناسب و استفاده از تعرفه های بیمه ای از مشخصات خوب این مرکزه. پزشکان در این بیمارستان با دقت توسط خود دکتر هاشمی انتهاب می شن و همه از نخبگان چشم پزشکی هستند. دستگاهها بسیار پیشرفته و به روز هستند.

بیمراستان شهید شوریده:
بیمراستان قدیمی ولی بسیار مجهز. این مرکز سابقا توسط تیم جراحی دکتر هاشمی اداره می شد به همین دلیل تمامی تحهیزات آن پیشرفته هستند.

بیمارستان خاتم:
بیمراستان متوسط با کادر جراحی قوی.

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
دکتر حسن هاشمی

hashemi.jpg

یکی از بزرگان چشم ایران و ریاست بیمراستان نور در تهران. احتمالا ایشان را بیشتر چشم پزشکان به شما معرفی می کنن. ولی در زمان ویزیت شخص دیگری شما را ویزیت می کند. کمتر لبخند می زنه ولی بسیار حاذق و متبحز هستند.
ساخت بیمراستان نور به نظر من یکی از افتخارات ما ایرانی هاست چراکه در حتی در دبی هم بیمارستانی به این تمیزی نمیشه پیدا کرد.

enterencebig.jpg

شبیه هتل می مونه

visx(3).jpg

دستگاه لیزر visx بهترنی دستگاه لیزر دنیا

noorophthalmologist.jpg

b.yasini

کاربر فعال
لایک‌ها
2,930

این اطلاعات رو از سایت بیمراستان نور گرفتم شاید به کارت بیاد

بلفاروپلاستي (جراحي زيبايي پلك- Blepharoplasty)

چشم ها دريچه ارتباط ما با جهان خارج هستند و نقش اساسي در روابط اجتماعي ما بازي مي كنند. معمولاً در روابط انساني نگاه كردن به يكديگر نخستين قدم است. به همين دليل ظاهر چشم هاي افراد تأثير زيادي در قضاوت اوليه ديگران نسبت به فرد و همچنين اعتماد به نفس خود فرد دارد. با افزايش سن، تغييراتي در ساختمان پلك ها ايجاد مي شود كه باعث مي شود فرد ظاهري سالخورده و خسته پيدا كند. بخش عمده اين تغييرات عبارت است از :

ايجاد چروك هاي ظريف در اطراف پلك ها
كش آمدن و شل شدن پوست پلك ها كه گاهي منجر به آويزان شدن پوست از لبه پلك مي گردد.
تجمع چربي اضافه در زير پوست پلك ها
شل شدن عضلات پلك ها
ايجاد افتادگي پلك يا ابرو

مجموع اين تغييرات باعث مي شود چهره فرد سالخورده و خسته به نظر برسد. به علاوه در صورتيكه اين حالات شديد باشد مي تواند با مسدود كردن ميدان ديد جانبي بر عملكرد بينايي فرد نيز تأثير بگذارد.
جراحي اصلاحي پلك يك جراحي زيبايي است كه به منظور اصلاح اين تغييرات و ايجاد ظاهري جوانتر و شادابتر انجام مي شود. بلفاروپلاستي كه يكي از شايعترين روش هاي جراحي زيبايي است با برداشتن پوست، چربي و عضله اضافي و اصلاح موقعيت پلك، باعث بهبود قابل توجهي در ظاهر فرد شده و قيافه اي جوانتر و سرحال تر به فرد مي بخشد. نتايج مفيد اين جراحي تا سال ها و گاهي به صورت مادام العمر براي فرد باقي مي ماند.

جراحي زيبايي پلك براي چه كساني مناسب است؟
بهترين كانديداهاي جراحي زيبايي پلك كساني هستند كه حداقل 35 سال سن داشته باشند و افتادگي پلك يا پف زير چشم (در اثر تجمع چربي اضافه) باعث تغييرات ناخوشايند در چهره شان شده باشد. براي انجام جراحي لازم است كه فرد بطور كلي سالم باشد و بيماري خاصي نداشته باشد. با توجه به روند رو به رشد جراحي هاي زيبايي، براي آنكه بيمار به نتايج دلخواه دست يابد بسيار مهم است كه انتظارات واقع بينانه و معقولي از عمل جراحي و نتايج آن داشته باشد. براي رسيدن به يك ديدگاه صحيح، ديدن تصاوير قبل و بعد از عمل جراحي در افراد ديگر و احياناً مشورت با افرادي كه قبلاً جراحي شده اند بسيار كمك كننده است. ضمناً بايد توجه داشت كه جراحي اصلاحي پلك تاثيري بر موارد زير ندارد:

چروك هاي اطراف پلك، بين ابروها و روي پيشاني (براي درمان اين چروك ها تزريق بوتوكس روش مناسبي است)
حلقه هاي سياه اطراف چشم
افتادگي ابرو

به هر حال بايد به ياد داشت كه جراحي زيبايي پلك به هر حال يك عمل جراحي است و عوارض احتمالي آن به سادگي از بين نمي رود. بنابراين براي انجام اين جراحي مشاوره دقيق تخصصي ضروري است.

انواع جراحي زيبايي پلك
جراحي زيبايي پلك ممكن است به تنهايي و يا همراه با ساير روش هاي جراحي زيبايي مثل كشش پوست صورت يا بالا كشيدن ابرو يا تزريق بوتوكس انجام شود. بطور كلي جراحي زيبايي پلك سه نوع جراحي اصلي را شامل مي شود كه هريك مزايا و كاربردهاي خاص خود را دارد:

جراحي پلك فوقاني: درجراحي پلك فوقاني پوست اضافه روي پلك فوقاني و كيسه هاي چربي (كه به صورت پف كردگي بالاي پلك تظاهر مي كند) برداشته مي شود. به علاوه در صورتيكه افتادگي پلك نيز وجود داشته باشد مي توان آن را در حين عمل اصلاح كرد. جراحي پلك فوقاني باعث بهبود شكل و موقعيت پلك فوقاني مي شود. به علاوه در صورتيكه وجود پوست اضافه يا افتادگي پلك باعث محدوديت ديد جانبي شده باشد اين مشكل را برطرف مي كند و در مجموع ظاهري جوانتر و هوشيارتر به فرد مي بخشد. گاهي عمل جراحي بالا كشيدن ابرو نيز همراه با جراحي پلك فوقاني انجام مي شود.

جراحي پلك تحتاني: جراحي پلك تحتاني بيشتر به منظور برداشتن كيسه هاي چربي زير پلك تحتاني كه حالت پف كردگي چشم را ايجاد مي كنند انجام مي گيرد. معمولاً بخشي از پوست پلك تحتاني نيز برداشته مي شود. اين تغييرات در مجموع باعث ايجاد ظاهري جوانتر در فرد مي شود.

جراحي از طريق ملتحمه (Transconjunctival Blepharoplasty) : اين روش بيشتر در افراد جوان به كار مي رود كه پوستشان هنوز خاصيت ارتجاعي خود را از دست نداده است و قوام نسبتاً سفتي دارد. در اين روش بدون آنكه پوست دستكاري شود از طريق برشي در پشت پلك تحتاني (در سمت ملتحمه) كيسه هاي چربي زير پلك برداشته مي شود. مزيت اين روش آن است كه نيازي به ايجاد برش بر روي پوست ندارد.

قبل از انجام جراحي چه اقداماتي لازم است؟
قبل از انجام جراحي، يك معاينه دقيق چشم پزشكي ضروري است. سنجش بينايي و اندازه گيري ميزان ترشح اشك چشم حتماً بايد قبل از عمل انجام شود (در كسانيكه ترشح اشك كمتر از حد عادي باشد انجام جراحي مي تواند باعث بروز خشكي چشم و گاهي عوارض جدي و خطرناك گردد). در صورتيكه دچار بيماري خاصي هستيد، داروي خاصي استفاده مي كنيد، يا به چيزي حساسيت داريد حتماً اين موضوع را به پزشك خود اطلاع دهيد.

جراحي چگونه انجام مي شود؟
جراحي زيبايي پلك را مي توان در مطب، درمانگاه يا بيمارستان انجام داد. معمولاً جراحي به صورت سرپايي انجام مي شود و نيازي به بستري ندارد. زمان انجام جراحي متغيير است و بسته به آنكه جراحي روي پلك بالا يا پايين يا هر دو انجام گيرد بين يك تا سه ساعت طول مي كشد. جراحي معمولاً با بي حسي موضعي انجام مي شود اما بسته به وضعيت بيمار و با صلاحديد پزشك ممكن است بيمار به طور كامل بيهوش شود.
در جراحي پلك فوقاني ابتدا برشي موازي چين هاي طبيعي پلك ايجاد مي شود. از طريق اين برش پزشك يك بخش هلالي شكل از پوست و عضلات زير پوستي و تقريباً تمام چربي اضافه را بر مي دارد. در صورتيكه افتادگي پلك نيز وجود داشته باشد در همين مرحله با استفاده از بخيه هاي قابل جذب ترميم مي شود. سپس محل برش با بخيه هاي ظريف بسته مي شود.
در جراحي پلك تحتاني نيز برش در پايين مژه ها به موازات چين هاي طبيعي پلك ايجاد مي گردد. چربي اضافه برداشته مي شود و درصورتيكه پوست اضافه نيز وجود داشته باشد يك برش هلالي نازك از پوست هم برداشته مي شود و محل برش با بخيه هاي ظريف دوخته مي شود.
در جراحي از طريق ملتحمه، برش در پشت پلك (از سمت داخل پلك) ايجاد مي شود و چربي اضافه از همين محل خارج مي شود. سپس محل برش با بخيه هاي قابل جذب ترميم گردد.

مراقبت هاي پس از عمل
در پايان جراحي محل برش و بخيه ها با پماد چرب مي شود و در صورت لزوم چشم پانسمان مي گردد. پس از آنكه اثر داروي بي حس كننده از بين رفت ممكن است احساس كنيد كه پلك ها تحت كشش و دردناك هستند. اين حالت معمولاً خفيف است و با مصرف مسكن هاي معمولي برطرف مي گردد. در صورت بروز هرگونه درد شديد يا كاهش ديد حتماً با پزشك خود تماس بگيريد. معمولاً توصيه مي شود كه پس از عمل تا چند روز از كمپرس سرد استفاده كنيد و سرتان را بالا نگه داريد (براي خوابيدن هم چند بالش زير سرتان بگذاريد) اين اقدامات به كنترل ورم و كبودي محل عمل كمك زيادي مي كند. ميزان ورم و خون مردگي محل عمل در افراد مختلف متفاوت است. معمولاً ورم و كبودي پس از يك هفته به حداكثر مي رسد و ظرف 2 تا 4 هفته برطرف مي گردد. تا يكي دو هفته پس از عمل پلك ها ترشحات خفيف يا حالت چسبندگي دارند. مصرف قطره هاي مناسب به رفع اين حالات كمك مي كند. در هفته هاي اول پس از عمل ممكن است اشكريزش، حساسيت به نور و تغييرات گذراي بينايي (مثل تاري ديد يا دوبيني) ايجاد شود كه به تدريج برطرف مي گردد. در 2-3 هفته اول لازم است مكرراً توسط چشم پزشك معاينه شويد. بخيه ها معمولاً 4-5 روز تا يك هفته پس از عمل برداشته مي شود پس از برداشتن بخيه ها تورم پلك ها كم كم فروكش مي كند و فرد ظاهر بهتري پيدا مي كند.

بازگشت به فعاليت هاي عادي روزمره
اكثر افراد پس از يكي دو روز مي توانند مطالعه كنند يا تلويزيون تماشا كنند. معمولاً تا 2-3 هفته پس از انجام جراحي نمي توان از لنز تماسي استفاده كرد و فرد بايد از عينك مناسب استفاده كند.
پس از يك هفته تا 10 روز كه همه بخيه ها برداشته شدند و محل زخم تقريباً جوش خورد مي توان فعاليت هاي شغلي را از سر گرفت. از اين زمان با صلاحديد پزشك مي توان از مواد آرايشي براي پنهان كردن كبودي و محل برش استفاده كرد. معمولاً تا 3-4 هفته پس از جراحي چشم ها شديداً به آفتاب، باد شديد و گرد و غبار حساس هستند. در اين مدت بهتر است از يك عينك آفتابي بزرگ و يك كرم ضد آفتاب مخصوص دور چشم استفاده كرد.
تا 4-5 روز بهتر است فرد فعاليت هاي خود را محدود كند و در حد امكان استراحت كند، به علاوه تا 3-4 هفته لازم است از فعاليت هاي سنگين (مثل خم شدن، برداشتن اشياء از زمين و ورزش هاي قدرتي) اجتناب شود. اين فعاليت ها فشار خون را بالا مي برند و احتمال خونريزي در محل عمل را زياد مي كنند.

عوارض عمل جراحي
در دست جراح با تجربه، عوارض جراحي زيبايي پلك چندان شايع نيستند. البته مثل هر جراحي ديگر احتمال عوارضي مثل عفونت محل زخم يا حساسيت به ماده بيهوشي هميشه وجود دارد. با رعايت دستورات پزشك قبل و بعد از عمل جراحي، احتمال بروز عوارض كاهش مي يابد.
عوارض خفيف پس از عمل عبارتند از : دوبيني يا تاري ديد گذرا، تورم پلك، عدم تقارن محل برش در دو طرف، جوش هاي سفيد كوچك در محل بخيه ها. اين عوارض گذرا هستند و پس از چند هفته كم كم برطرف مي شوند.
پس از جراحي در برخي از افراد به خصوص در موقع خواب پلك ها كاملاً بسته نمي شوند. اين حالت معمولاً خفيف است و پس از چند هفته به تدريج بهتر مي شود. استفاده از قطره اشك مصنوعي و پمادهاي مرطوب كننده در موقع خواب به كنترل اين حالت كمك مي كند؛ اما اگر اين حالت شديد باشد و منجر به باز ماندن روي قرنيه به مدت زياد شود مي تواند باعث ايجاد خراش يا زخم قرنيه گردد كه عوارض جدي بينايي را به دنبال دارد و بايد با جراحي مجدد اصلاح گردد.
در موارد بسيار نادري ممكن است پس از عمل، خونريزي شديد اتفاق بيفتد و با فشار آوردن بر عصب بينايي باعث كاهش ديد شديد و دائمي شود. براي پيشگيري از اين عارضه فرد بايد از خم كردن سر و فعاليت هاي سنگين پرهيز كند و در صورت بروز هرگونه درد شديد يا كاهش ديد بينايي به سرعت توسط پزشك معاينه شود.
وجود برخي از بيماري هاي زمينه اي احتمال بروز عوارض جراحي را بيشتر مي كند. بيماري هاي مثل پركاري تيروئيد يا بيماري تيروئيدي چشم، خشكي چشم، بيماري هاي قلبي، فشار خون و ديابت مي تواند خطرات جراحي را افزايش دهد. همچنين سابقه پارگي پرده شبكيه يا آب سياه (گلوكوم) نيز مي تواند باعث افزايش خطرات جراحي گردد.
براي درك دقيق احتمال بروز اين مشكلات و پيشگيري از بروز آن ها لازم است فرد تمام مشكلات پزشكي، داروهاي مصرفي و بيماري هاي خود را با پزشك معالج درميان بگذارد و يك مشاوره دقيق قبل از جراحي انجام شود.

نتايج عمل جراحي
ترميم زخم يك فرايند تدريجي است. محل برش معمولاً تا 6 ماه ته رنگ صورتي دارد و پس از اين مدت كم كم به صورت يك خط ظريف سفيد درمي آيد و تقريباً محو مي شود.
جراحي زيبايي پلك نتايج مفيدي به دنبال دارد كه عبارتند از :

بهبود ميدان ديد جانبي
افزايش اعتماد به نفس
باقي ماندن نتيجه عمل براي سالهاي متمادي و گاهي تا پايان عمر

بالا