برگزیده های پرشین تولز

سرمایه گذاری روی زمین و مسکن

ARIAEI

Registered User
لایک‌ها
51
دقیقا چون کامل خوندم ، دیدم چرت و پرت گفته و جواب دادم :D
بازم میگم همین اموجی برای این تحلیل بسه :D
بحث سر اینه با قیمت های حال حاضر مسکن تعداد افرادی که بتونن تو حوزه مسکن و املاک ورود کنن بسیار بسیار کم هستند
مخصوصا در تهران
حداقل یه اپارتمان در جای متوسط یک میلیارد به بالاست
به نظرت چند درصد توان چنین خریدی رو دارن ؟
منظورم متقاضی حقیقی هست
بنابراین آینده ملک خیلی مبهم هست

یا رکود تورمی ...
یا بایستی قیمتها متعادل بشه تا بازار بحرکت در بیاد
وگرنه رکود هست ...

ضمنا این خبر هم داره دست به دست میشه:
طبق بخشنامه جدید بنیاد مسکن از اواسط خرداد ماه سال جاری هرگونه خرید و فروش ملک از سوی کارشناس رسمی دادگستری قیمت گذاری می شود و امکان انتقال سند بدون نامه کارشناسی قیمت وجود ندارد.

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
بحث سر اینه با قیمت های حال حاضر مسکن تعداد افرادی که بتونن تو حوزه مسکن و املاک ورود کنن بسیار بسیار کم هستند
مخصوصا در تهران
حداقل یه اپارتمان در جای متوسط یک میلیارد به بالاست
به نظرت چند درصد توان چنین خریدی رو دارن ؟
منظورم متقاضی حقیقی هست
بنابراین آینده ملک خیلی مبهم هست

یا رکود تورمی ...
یا بایستی قیمتها متعادل بشه تا بازار بحرکت در بیاد
وگرنه رکود هست ...

ضمنا این خبر هم داره دست به دست میشه:
طبق بخشنامه جدید بنیاد مسکن از اواسط خرداد ماه سال جاری هرگونه خرید و فروش ملک از سوی کارشناس رسمی دادگستری قیمت گذاری می شود و امکان انتقال سند بدون نامه کارشناسی قیمت وجود ندارد.
اینایی که میگم رو کلمه کلمه و با دقت بخونید که این طرز تفکر بچگانه ای که مسئولین دارن باعث نشه به اشتباه بیوفتید !! درضمن اگه اینارو با دقت بخونید جواب تمام سوالاتتون و اینکه چرا این تحلیل مسئول چرتو پرته رو میفهمید ! اگه هم متوجه نشدید دوباره بخونید چون واقعا حوصله تکرار بدیهیات رو ندارم تازه جایی که برای من منفعتی نداره;)

ببین من نمیدونم چرا مردم فکر میکنن معامله نمیشه
الان توی همین تهران خونه از 300 تومن میشه پیداکرد تا چند صد میلیارد
هیچ جای دنیا هم قرار نیست همه صاحب خونه باشن و یه موضوع طبیعیه
300 تومن پول یه خودروی ایرانی متوسط هستش و واقعا چیزی نیست . کسی که میخواد منطقه متوسط زندگی بکنه یا باید پول خرید داشته باشه یا اجاره . در مورد منطقه مرفه هم همینطوره . من اگه پول دارم ، فرشته خونه میخرم ، نداشته باشم پایین تر ، همینجوری تا ارزون ترین محله توی شهر خودم

حالا کسی که میخواد خونه 1 میلیاردی بخره باید دارایی داشته باشه که با تورم توی همین مدت زیاد شده باشه نه اینکه یهویی خواد فقط با پس انداز و وام خونه 1 میلیاردی ( چند سال ساخت منطقه خوب نه عالی و نه متوسط و نه بد ) خونه بخره

این یه موضوع کاملا بدیهی هستش . اگه پول خرید پورشه نداریم ، بنز و بی ام و میخریم ، نداشتیم ماشین کره ای ، نداشتیم چینی ، نداشتیم ایرانی ، نداشتیم موتور ، نداشتیم حمل و نقل عمومی ، نداشتیم پیاده !

مورد دیگه اینه که قیمت ملک به هیچ وجه حبابی نیست و کسی که یکم سواد داشته باشه و یکم دودوتا چهارتا بلد باشه ، میفهمه که حبابی در کار نیست . هروقت متریال ساخت ، هزینه های شهرداری ، هزینه نیروی انسانی کم بشه ( اگه دلار کم بشه و تورم منفی داشته باشیم که غیر ممکنه ! ) اونوقت هزینه ساخت پایین میاد
هزینه ساخت پایین بیاد ، هزینه تمام شده هم کم میشه ، بعد از 15 الی 20 سال دیگه قیمت زمین هم کمتر میشه

در مجموع بخوام به زبون ساده و توی یک خط بگم : هروقت قیمت تمام شده کم بشه ( دلار پایین بیاد ) ، خونه نوساز ارزون به بازار وارد میشه . اگه 60% خونه بخواد ارزون بشه ، باید دلار 16 تومنی امروز به دلار 9 تبدیل بشه وسلام ...
هر وقت دلار 9 تومن شد و همین 9 تومن موند ، خونه 60% کاهش داره ( حدودی میگم ) در غیر اینصورت هرچی دلار بالا بره ، خونه هم بالامیره ممکنه خونه 1000 برابر بشه ولی چون کسی نمیتونه بخره قیمتش کم نمیشه . با زور هم نمیشه کم کرد چون ارزش واقعی اون ملکه ...

اما در مورد مجبور کردن مالک ها به فروش ارزون ملکشون!!! :D
اونی که ملکی رو داره ، کی میخواد مجبور بکنه مالشو ارزون بده !؟؟
فرض کن شما یه پرشیا داری قیمتشو 200 تومن اعلام کردی و قیمت بازار و عادلانه برای اون 170 تومنه ! من بگم 100 تومن بیشتر ندارم
اونوقت شما به من 100 تومن میدی یا میگی برو هروقت داشتی بیا ، اگه هم نداشتی نیا ؟!:D
حالا کارشناس رسمی میخواد قیمت گذاری بکنه ؟ اولا من این خبر رو نشنیدم ولی همچین موضوعی مسخره هستش !!!
هیچ جای دنیا کسی نمیگه باید داراییتو اینقدر بفروشی . داراییمون با قیمتی که دلم میخواد به بازار عرضه میکنم ، کسی خواست میخره نخواست نمیخره . اگه پول لازم باشم ، قیمتو میارم پایین تا جایی که بخرن

این موضوعی هم که شما در موردش صحبت میکنید رو کلا اشتباه فهمیدید . نحوه اجرای این قانون ، تازه اگه اجرا بشه ، به این شکل میتونه باشه که کارشناس قیمت معقولانه ملک رو اعلام بکنه مثلا 1 میلیارد و قیمت فروشنده مثلا 1 میلیارد و 200 باشه ، اون وقت روی 200 تومن مالیات بگیرن اونم پلکانی که مالک هرچی گرون تر بده اولا دیر تر ملکش فروش میره و دوما مالیات بیشتری باید بده ، اونجا مالک قیمت پایین تری میده به نحوی که اگه با قیمت بالا و مالیات بالا بفروشه تهش همین مقدار و کمی بیشتر دستشو بگیره که نیارزه ( تازه هیچ جای دنیا اینطوری نیست !!!! )

خلاصه که مسئولینی که الان میگن ملک حبابه و مردم ساده رو با این اخبار سر کار میزارن ، همونایی هستن که باعث شدن قیمت ملک اینقدر بشه ;)

bozorg2015

Registered User
لایک‌ها
63
در حال حاضر در منطقه مرکزی تهران، منطقه 6، به نظر شما شخصی که پول لازم است حاضر می باشد منزل خود را چند درصد زیر قیمت به فروش برساند.

signore

Registered User
لایک‌ها
636
ملک داره عجیب می‌کشه بالا. تا زمستون امسال حداقل ۳۰ درصد به قیمت‌های فعلی آپارتمان در تهران اضافه کنید.
اگه قصد فروش دارید و برای پولش برنامه ندارید به هیچ وجه فروش ملک توصیه نمیشه.

اگر هم قصد خرید دارید امروز بخرید خیلی بهتر از فرداست.

arvin40

Registered User
لایک‌ها
236
ملک داره عجیب می‌کشه بالا. تا زمستون امسال حداقل ۳۰ درصد به قیمت‌های فعلی آپارتمان در تهران اضافه کنید.

به نظر منم قیمت به زودی بالا میره متاسفانه. جو بورس هم فکر میکنم به زودی بخوابه و یه سری که اونجا سرمایه دارن سرمایشون رو ببرن سمت طلا و ملک.

signore

Registered User
لایک‌ها
636
به نظر منم قیمت به زودی بالا میره متاسفانه. جو بورس هم فکر میکنم به زودی بخوابه و یه سری که اونجا سرمایه دارن سرمایشون رو ببرن سمت طلا و ملک.
بله. آدم عاقل پولشو تا ابد توی بورس نگه نمی‌دارد. اونم این بورس خطرناک که سراسر حبابه.
زرنگاش به موقع از بورس میکشن بیرون و میرن سمت بازارهای دیگه.
اما برای یک عده دیگه بورس عین قماره. مثل باتلاقیه که هر چی بیشتر توش ضرر میدن بیشتر اسیرش میشن

e h s a n

Registered User
لایک‌ها
702
در مجموع بخوام به زبون ساده و توی یک خط بگم : هروقت قیمت تمام شده کم بشه ( دلار پایین بیاد ) ، خونه نوساز ارزون به بازار وارد میشه . اگه 60% خونه بخواد ارزون بشه ، باید دلار 16 تومنی امروز به دلار 9 تبدیل بشه وسلام ...
خیر یه حالت دیگه هم هست یه بمب و موشک بخوره تو تهران
مورد دیگه اینه که قیمت ملک به هیچ وجه حبابی نیست و کسی که یکم سواد داشته باشه و یکم دودوتا چهارتا بلد باشه ، میفهمه که حبابی در کار نیست . هروقت متریال ساخت ، هزینه های شهرداری ، هزینه نیروی انسانی کم بشه ( اگه دلار کم بشه و تورم منفی داشته باشیم که غیر ممکنه ! ) اونوقت هزینه ساخت پایین میاد
هزینه ساخت پایین بیاد ، هزینه تمام شده هم کم میشه ، بعد از 15 الی 20 سال دیگه قیمت زمین هم کمتر میشه
خلاصه که مسئولینی که الان میگن ملک حبابه و مردم ساده رو با این اخبار سر کار میزارن ، همونایی هستن که باعث شدن قیمت ملک اینقدر بشه ;)
یادتون باشه مافیا بورس سکه ارز طلا و مسکن داریم که همشون بر ضد هم میگن حبابه
هر چی گفتن حبابه منظورشون حبابه منفیه ینی باید رشد کنه از قیمت عقبه نمونش بورس الان و مسکن

e h s a n

Registered User
لایک‌ها
702
بله. آدم عاقل پولشو تا ابد توی بورس نگه نمی‌دارد. اونم این بورس خطرناک که سراسر حبابه.
زرنگاش به موقع از بورس میکشن بیرون و میرن سمت بازارهای دیگه.
اما برای یک عده دیگه بورس عین قماره. مثل باتلاقیه که هر چی بیشتر توش ضرر میدن بیشتر اسیرش میشن
مافیا بورس سکه ارز طلا و مسکن داریم که همشون بر ضد هم میگن حبابه
دوشنبه اصلاح بورس تمومه اصلاح عالیه و باعث رشد میشه اصلاح با ریزش فرق داره

metallic.user

Registered User
لایک‌ها
28

طبیعیه . شما قیمت آهن و مصالح ساختمانی رو نسبت به 3 ماه پیش مقایسه کن

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,248
نرخ تمدید قرارداد اجاره چطور محاسبه میشه که بنگاهی سرم کلاه نذاره؟
نحوه تمدید تو بنگاه چطوریه؟ قولنامه جدید نوشته میشه یا ...؟

saeed_taj

همکار بازنشسته
لایک‌ها
5,787
آره قرارداد جدید باید نوشته بشه.نرخش هم ۱ درصده..مثلا اگر ۱۰۰ میلیون رهن باشه هر طرف باید ۱ میلیون بدن بنگاه
نرخ تمدید قرارداد اجاره چطور محاسبه میشه که بنگاهی سرم کلاه نذاره؟
نحوه تمدید تو بنگاه چطوریه؟ قولنامه جدید نوشته میشه یا ...؟

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,248
آره قرارداد جدید باید نوشته بشه.نرخش هم ۱ درصده..مثلا اگر ۱۰۰ میلیون رهن باشه هر طرف باید ۱ میلیون بدن بنگاه

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
ممنون
تمدید چند درصد از قرارداد جدید ارزون تر میشه

robocop-game

Registered User
لایک‌ها
1,862
تو کرج
سوئیت سند دار و تو منطقه نسبتا خوب
نوساز یا سن بنا کم
با قیمت مناسب از کجا میشه پیدا کرد؟

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
دوستان تحلیلگر خوب ملک و مسکن معرفی کنید
تحلیلگر از چه نظر ؟
من هفت الی هشت ساله زندگیم با ساختمون و ملک گره خورده . از مشاور املاک و دکوراسیون داخلی و بازسازی بگیر تا سرمایه گذاری تو ملک :D
اگه دنبال مشورت گرفتن همینجا هستید ، سوالتون رو بپرسید ، اگه اطلاعاتی داشته باشم جواب میدم

تو پرانتز بگم تحلیلگر خوب ملک مسکن نداریم ! تحلیلگرها توی این دسته ها قرار میگیرن :
  1. کسی که مشاور املاکه و همیشه میگه بالا میره و اصرار میکنه حباب نداره
  2. کسی که بورسی یا خودرویی هستش و همیشه تو سر ملک میکوبه و اصرار به حساب داره
  3. کسی که از مسئولان یا اتحادیه هستش که همیشه ملکو میکوبه و اصرار به حباب داره
  4. کسی که مستاجره و یه جایی اسم در کرده به عنوان تحلیلگر ، همیشه اصرار داره که ملک حباب داره و اونو میکوبه
  5. کسی که مالکه ولی مصرف کنندست و مجدد اسمش سر زبونا به عنوان تحلیلگر افتاده ، از نظر این شخص هر روز قیمت ها 10% بالا میره
  6. کسی که مالکه ولی سرمایه گذاره هیچ وقت اسمش سر زبونا نمیوفته و کاری به تحلیل کردن برای عموم مردم نداره و تمرکزش روی کاره خودشه ( این شخص تحلیلگره واقعیه )
مورد 6 واقعا تحلیلگره که اونم تا حالا توی سایت ها و اینور و اونور ندیدم بخواد تحلیل بکنه چون اینقدری درآمد داره که نه ارزش داره بخواد از جایی حقوق بگیره واسه تحلیل و اینقدری هم سرش شلوغه که نمیتونه خودش یه مرجع خبری رو داشته باشه و مدیریتش بکنه . همیشه تحلیلگرها از موارد 1 تا 5 هستن که از نظر من سواد کافی ندارن و یا منفعتشون رو دنبال میکنن :D

rezafarhang54

Registered User
لایک‌ها
214
تحلیلگر از چه نظر ؟
من هفت الی هشت ساله زندگیم با ساختمون و ملک گره خورده . از مشاور املاک و دکوراسیون داخلی و بازسازی بگیر تا سرمایه گذاری تو ملک :D
اگه دنبال مشورت گرفتن همینجا هستید ، سوالتون رو بپرسید ، اگه اطلاعاتی داشته باشم جواب میدم

تو پرانتز بگم تحلیلگر خوب ملک مسکن نداریم ! تحلیلگرها توی این دسته ها قرار میگیرن :
  1. کسی که مشاور املاکه و همیشه میگه بالا میره و اصرار میکنه حباب نداره
  2. کسی که بورسی یا خودرویی هستش و همیشه تو سر ملک میکوبه و اصرار به حساب داره
  3. کسی که از مسئولان یا اتحادیه هستش که همیشه ملکو میکوبه و اصرار به حباب داره
  4. کسی که مستاجره و یه جایی اسم در کرده به عنوان تحلیلگر ، همیشه اصرار داره که ملک حباب داره و اونو میکوبه
  5. کسی که مالکه ولی مصرف کنندست و مجدد اسمش سر زبونا به عنوان تحلیلگر افتاده ، از نظر این شخص هر روز قیمت ها 10% بالا میره
  6. کسی که مالکه ولی سرمایه گذاره هیچ وقت اسمش سر زبونا نمیوفته و کاری به تحلیل کردن برای عموم مردم نداره و تمرکزش روی کاره خودشه ( این شخص تحلیلگره واقعیه )
مورد 6 واقعا تحلیلگره که اونم تا حالا توی سایت ها و اینور و اونور ندیدم بخواد تحلیل بکنه چون اینقدری درآمد داره که نه ارزش داره بخواد از جایی حقوق بگیره واسه تحلیل و اینقدری هم سرش شلوغه که نمیتونه خودش یه مرجع خبری رو داشته باشه و مدیریتش بکنه . همیشه تحلیلگرها از موارد 1 تا 5 هستن که از نظر من سواد کافی ندارن و یا منفعتشون رو دنبال میکنن :D
مرسی از توضیحات بجاتون..من شمالم و دنبال زمین.اینجا قیمتا گاویه واکثرا از رو شکم قیمت میزارن..مثلا خودم زمین دویس متر دارم ی جای خوب ک قیمت واقعیش متری ی تومنه حالا ی بنده خدایی ک بغل من زمینداره با همون متراژ قیمت داده متری دو و نیم.خیلی ها هم همینجور قیمت میدن و بعضیاشم فروش میره مخصوصا از شهرهای دیگ مثل تهران تبریز اصفهان..سوال من اینجاس امکان پایین اومدن زمین وجود داره؟اصلن امسال کدوم فصل بهترین زمان خریده؟بازار ملک ما هم رکوده هم اون ی چنتا معامله ای هم ک میکنن فضاییه خیلی میترسم ک تو پیکش زمین بخرم..الان چن روزه تو نت سر گردانم ولی چیزی نیس برخلاف بورس و طلا و دلار ک ریخته..ب هر مشاوریم ک میرم فقط میخوان بزور یچی بفروشن بهم فقط

robocop-game

Registered User
لایک‌ها
1,862
یه آپارتمان نوساز سند دار تو صفادشت
بلوار اصلی نزدیک میدان و شهربازی
چند گیر میاد؟
متراژ پایین باشه بهتره

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
مرسی از توضیحات بجاتون..من شمالم و دنبال زمین.اینجا قیمتا گاویه واکثرا از رو شکم قیمت میزارن..مثلا خودم زمین دویس متر دارم ی جای خوب ک قیمت واقعیش متری ی تومنه حالا ی بنده خدایی ک بغل من زمینداره با همون متراژ قیمت داده متری دو و نیم.خیلی ها هم همینجور قیمت میدن و بعضیاشم فروش میره مخصوصا از شهرهای دیگ مثل تهران تبریز اصفهان..سوال من اینجاس امکان پایین اومدن زمین وجود داره؟اصلن امسال کدوم فصل بهترین زمان خریده؟بازار ملک ما هم رکوده هم اون ی چنتا معامله ای هم ک میکنن فضاییه خیلی میترسم ک تو پیکش زمین بخرم..الان چن روزه تو نت سر گردانم ولی چیزی نیس برخلاف بورس و طلا و دلار ک ریخته..ب هر مشاوریم ک میرم فقط میخوان بزور یچی بفروشن بهم فقط
ببینید قیمت ملک و زمین همیشه توی ایران صعودیه به دلایلی . از تورم بگیر تا نداشتن وام های کلان روی خرید ملک ...
بعضیا که میگن قیمت بالا پایین میشه به خاطر اینه که فروشنده میخواد بالاتر از ارزش واقعی ملکش رو بفروشه ، از اون طرف خریدار هم نمیدونه ارزش واقعی چقدره ، میخره و فرضا میگن توی این منطقه متری 2.5 معامله شده ! درصورتی که شمایی که خودت میگی قیمت زمینت متری 1 تومنه ، قیمت واقعی اونی هستش که شما میگی ! یه مدت که خریدار نباشه ، فروشنده ها قیمت رو کاهش میدن تا اون قیمتی که شما مطمئنی ارزش زمینته ( متری 1 ) که اینجا معامله میشه !
کسی از بیرون قضیه نیگا بکنه میگه قیمت از 2.5 تا 1 کاهش داشته !
اون قیمت متری 1 همیشه افزایشیه ! یعنی زیر اون قیمت نمیاد . مطمئن باش
واسه قیمت گذاری یک ملک باید به اون محله و منطقه آشنا باشی . من به شمال آشنایی ندارم ولی چندتا چیز رو میگم که دستتون بیاد اوضاع از چه قراره .

قیمت هر ملکی از 2 بخش زمین و ساختمان میادش . الان میخوام در مورد زمین بگم :
تاریخی که شما ملک رو خریدی ، قیمت دلار آزاد ، یورو ، یوان و درهم رو دربیار
به دلار وزن 85 و به یورو و یوان و درهم هر کدوم وزن 5 بده و میانگین بگیر
واسه امروز هم همین کار رو بکن
ببین این مقدار چقدر رشد کرده . ضرب در قیمت خریدت توی همون سالی که خریدی بکن . فقط قیمت معامله ! هزینه های کمسیون و ... رو در نظر نگیر
این میشه قیمت امروز زمینت با فرض اینکه همه شرایط ثابت باشه و هیچ تغییری نکرده باشه

اما زمین همیشه بیشتر از این مقدار باید رشد بکنه ! به شرط اینکه اون محدوده مهاجرت مثبت داشته باشه که شمال ایران این وضعیت رو داره
این مقدار بیشتر رو میشه از معاملات منطقه ، آگهی ها و مشاور املاک مطلع شد
اما باید این رو هم در نظر داشته باشید ، حتما اتفاق مثبتی باید توی اون محدوده افتاده باشه یا در حال وقوع باشه . طرح های توسعه محلی و تغییرات منطقه ای . مثلا قبلا گاز نداشته ولی الان داره . قبلا اجازه ساخت نمیدادن ولی الان میدن . محدوده شهری بزرگتر شده . یعنی شاید الان اجازه ساخت ندن ولی محدوده ای که قبلا اجازه ساخت میدادن بزرگتر شده باشه و در آینده قراره زمین مد نظر شما توی اون منطقه بیوفته .
خیابوناش آسفالت شده که قبلا نبوده ؟ امکانات محلی مثل مغازه و بیمارستان و مدرسه و ... که قبلا نبوده ولی الان درست کردن ؟ شرکت ها یا گروه های سازنده ای که قبلا توی منطقه نبودن وارد منطقه شدن ؟ قبلا مغازه های برند نبوده ولی الان هست ؟ و ...

این موارد حسی هستش و باید با تسلط به منطقه بتونید تقریبی یه مبلغی به اون ارزش فعلی زمینتون که بر مبنای ارز گفتم محاسبه بکنید ، اضافه بکنید !
مثلا من که به چندتا محله توی تهران و کرج مسلط هستم و اونجا حضور دارم ، تک تک اتفاقات اون محله رو رصد میکنم و خروجی هایی که با قیمت ارزی و معاملاتی منطقه در گذشته نسبت به امروز میگیرم میتونم کف قیمتی فعلی رو تعیین بکنم و برمبنای اون قیمت گذاری جدید بکنم
طبق تجربه من در رابطه با مناطق متوسط و خوب که رشد جمعیتی عادی دارن ، علاوه بر محاسبات ارزی که گفتم ، سالی 3 الی 4 درصد اضافه بکنید ، این میشه قیمت منصفانه زمینتون به شرط اینکه اتفاق پر اهمیتی نیوفتاده باشه !

توی شرایط فعلی کشور که از آینده اطمینان نداریم ، مسابقه قیمتی اتفاق میوفته . تا زمانی که امید به آینده بهبود پیدا نکنه حباب و قیمت های غیر واقعی ممکنه صعودی باشه ولی به محض آرامش نسبت به آینده حباب ایجاد شده تخلیه میشه تا جایی که به اون ارزش واقعی برسه که طبق این توضیحاتی که دادم میتونید محاسبه بکنید

امید به آینده یعنی با اطمینان بگی تا آخر 3 سال دیگه قیمت دلار از 25 تومن بالاتر نمیره ! با اطمینان بگی آخر امسال دلار حداکثر تا 20 بالا میره ! این میشه امید به آینده و نباید با کاهش قیمت دلار اشتباه بگیرید .

جمع بندی . اعداد مثاله و برای درک بهتر و فهمیدن منظورم گفتم :
شما با محاسبات ارزی قیمت زمینت رو متری 1.000.000 در میاری . زیر این مقدار به هیچ وجه نمیاد حتی اگه یه بمب اتم بخوره اونجا:D
با تغییرات منطقه ای و رشد سالی 3% الی 10% با توجه به تغییرات و اتفاقات منطقه ، متری 1.700.000 در میارد . زیر این خیلی بعیده بیاد و اگه بیاد سرمایه گذار رو هوا بر میداره و حتی به گوش شما هم نمیرسه . بمب اتم بخوره شاید زیر این مقدار بیاد :rolleyes:
اما الان متری 2.500.000 معامله میشه
اگه امید به آینده ندارید ، یعنی احساس میکنید تا آخر امسال دلار 25 رو رد میکنه ، اینقدر شیب قیمتی بالاست که شما اگه بین 1.7 الی 2.5 هم بگیری کار درستی کردی
اما اگه امید به آینده دارید ، یعنی احساس میکنید تا آخر امسال قطعا دلار از 20 رد نمیشه ، شما باید زیر متری 2 بخری . نبود هم نخرید !

اگه به هر دلیلی الان امید به آینده نباشه ، متری 2.5 بخری ولی یهو اوضاع خوب بشه و نتیجه انتخابات به نفع ما باشه و خبرهای امید بخش بیاد ، رشد شدید دلار کاهش پیدا میکنه و تب و تاب بازار یکم میخوابه و همونی که متری 2.5 میداد الان متری 2 میده ولی زیر 1.7 دیگه نمیاد ! اینجا شما توی بدترین حالتش هم بعد از 2 سال اون ریزش رو پر میکنی حتی با وجود اینکه امید به آینده هم بالا باشه ! یعنی کل این حرفا و فکرا به خاطر همین امید به آیندست و این 2 سال عقب افتادن یا نیوفتادن !

توصیه من اینه توی شرایط این تیپی و به منطقه تسلط ندارید و اون احساس باطنیتون هم میگه قیمت بالاست ، پولتون رو دلار بکنید ، هیجانات فروکش کرد تبدیل به زمین بکنید .

یه نکته دیگه هم در مورد شمال کشور بگم ، اونجا به شدت رو بورسه ( البته نه خودم و نه خانوادم اونجا 1 متر زمین هم نداریم ) و اگه این جو مثبت اونجا آنی ایجاد نشده و مدت زیادیه که حکم فرماست ، همون قیمتی که معامله میشه مبنای قیمت گذاری هستش ولی اگه 6 ماهه اینطوری شده مراقب باشید

بالا