برگزیده های پرشین تولز

سرمایه گذاری روی زمین و مسکن

rezafarhang54

Registered User
لایک‌ها
214
ببینید قیمت ملک و زمین همیشه توی ایران صعودیه به دلایلی . از تورم بگیر تا نداشتن وام های کلان روی خرید ملک ...
بعضیا که میگن قیمت بالا پایین میشه به خاطر اینه که فروشنده میخواد بالاتر از ارزش واقعی ملکش رو بفروشه ، از اون طرف خریدار هم نمیدونه ارزش واقعی چقدره ، میخره و فرضا میگن توی این منطقه متری 2.5 معامله شده ! درصورتی که شمایی که خودت میگی قیمت زمینت متری 1 تومنه ، قیمت واقعی اونی هستش که شما میگی ! یه مدت که خریدار نباشه ، فروشنده ها قیمت رو کاهش میدن تا اون قیمتی که شما مطمئنی ارزش زمینته ( متری 1 ) که اینجا معامله میشه !
کسی از بیرون قضیه نیگا بکنه میگه قیمت از 2.5 تا 1 کاهش داشته !
اون قیمت متری 1 همیشه افزایشیه ! یعنی زیر اون قیمت نمیاد . مطمئن باش
واسه قیمت گذاری یک ملک باید به اون محله و منطقه آشنا باشی . من به شمال آشنایی ندارم ولی چندتا چیز رو میگم که دستتون بیاد اوضاع از چه قراره .

قیمت هر ملکی از 2 بخش زمین و ساختمان میادش . الان میخوام در مورد زمین بگم :
تاریخی که شما ملک رو خریدی ، قیمت دلار آزاد ، یورو ، یوان و درهم رو دربیار
به دلار وزن 85 و به یورو و یوان و درهم هر کدوم وزن 5 بده و میانگین بگیر
واسه امروز هم همین کار رو بکن
ببین این مقدار چقدر رشد کرده . ضرب در قیمت خریدت توی همون سالی که خریدی بکن . فقط قیمت معامله ! هزینه های کمسیون و ... رو در نظر نگیر
این میشه قیمت امروز زمینت با فرض اینکه همه شرایط ثابت باشه و هیچ تغییری نکرده باشه

اما زمین همیشه بیشتر از این مقدار باید رشد بکنه ! به شرط اینکه اون محدوده مهاجرت مثبت داشته باشه که شمال ایران این وضعیت رو داره
این مقدار بیشتر رو میشه از معاملات منطقه ، آگهی ها و مشاور املاک مطلع شد
اما باید این رو هم در نظر داشته باشید ، حتما اتفاق مثبتی باید توی اون محدوده افتاده باشه یا در حال وقوع باشه . طرح های توسعه محلی و تغییرات منطقه ای . مثلا قبلا گاز نداشته ولی الان داره . قبلا اجازه ساخت نمیدادن ولی الان میدن . محدوده شهری بزرگتر شده . یعنی شاید الان اجازه ساخت ندن ولی محدوده ای که قبلا اجازه ساخت میدادن بزرگتر شده باشه و در آینده قراره زمین مد نظر شما توی اون منطقه بیوفته .
خیابوناش آسفالت شده که قبلا نبوده ؟ امکانات محلی مثل مغازه و بیمارستان و مدرسه و ... که قبلا نبوده ولی الان درست کردن ؟ شرکت ها یا گروه های سازنده ای که قبلا توی منطقه نبودن وارد منطقه شدن ؟ قبلا مغازه های برند نبوده ولی الان هست ؟ و ...

این موارد حسی هستش و باید با تسلط به منطقه بتونید تقریبی یه مبلغی به اون ارزش فعلی زمینتون که بر مبنای ارز گفتم محاسبه بکنید ، اضافه بکنید !
مثلا من که به چندتا محله توی تهران و کرج مسلط هستم و اونجا حضور دارم ، تک تک اتفاقات اون محله رو رصد میکنم و خروجی هایی که با قیمت ارزی و معاملاتی منطقه در گذشته نسبت به امروز میگیرم میتونم کف قیمتی فعلی رو تعیین بکنم و برمبنای اون قیمت گذاری جدید بکنم
طبق تجربه من در رابطه با مناطق متوسط و خوب که رشد جمعیتی عادی دارن ، علاوه بر محاسبات ارزی که گفتم ، سالی 3 الی 4 درصد اضافه بکنید ، این میشه قیمت منصفانه زمینتون به شرط اینکه اتفاق پر اهمیتی نیوفتاده باشه !

توی شرایط فعلی کشور که از آینده اطمینان نداریم ، مسابقه قیمتی اتفاق میوفته . تا زمانی که امید به آینده بهبود پیدا نکنه حباب و قیمت های غیر واقعی ممکنه صعودی باشه ولی به محض آرامش نسبت به آینده حباب ایجاد شده تخلیه میشه تا جایی که به اون ارزش واقعی برسه که طبق این توضیحاتی که دادم میتونید محاسبه بکنید

امید به آینده یعنی با اطمینان بگی تا آخر 3 سال دیگه قیمت دلار از 25 تومن بالاتر نمیره ! با اطمینان بگی آخر امسال دلار حداکثر تا 20 بالا میره ! این میشه امید به آینده و نباید با کاهش قیمت دلار اشتباه بگیرید .

جمع بندی . اعداد مثاله و برای درک بهتر و فهمیدن منظورم گفتم :
شما با محاسبات ارزی قیمت زمینت رو متری 1.000.000 در میاری . زیر این مقدار به هیچ وجه نمیاد حتی اگه یه بمب اتم بخوره اونجا:D
با تغییرات منطقه ای و رشد سالی 3% الی 10% با توجه به تغییرات و اتفاقات منطقه ، متری 1.700.000 در میارد . زیر این خیلی بعیده بیاد و اگه بیاد سرمایه گذار رو هوا بر میداره و حتی به گوش شما هم نمیرسه . بمب اتم بخوره شاید زیر این مقدار بیاد :rolleyes:
اما الان متری 2.500.000 معامله میشه
اگه امید به آینده ندارید ، یعنی احساس میکنید تا آخر امسال دلار 25 رو رد میکنه ، اینقدر شیب قیمتی بالاست که شما اگه بین 1.7 الی 2.5 هم بگیری کار درستی کردی
اما اگه امید به آینده دارید ، یعنی احساس میکنید تا آخر امسال قطعا دلار از 20 رد نمیشه ، شما باید زیر متری 2 بخری . نبود هم نخرید !

اگه به هر دلیلی الان امید به آینده نباشه ، متری 2.5 بخری ولی یهو اوضاع خوب بشه و نتیجه انتخابات به نفع ما باشه و خبرهای امید بخش بیاد ، رشد شدید دلار کاهش پیدا میکنه و تب و تاب بازار یکم میخوابه و همونی که متری 2.5 میداد الان متری 2 میده ولی زیر 1.7 دیگه نمیاد ! اینجا شما توی بدترین حالتش هم بعد از 2 سال اون ریزش رو پر میکنی حتی با وجود اینکه امید به آینده هم بالا باشه ! یعنی کل این حرفا و فکرا به خاطر همین امید به آیندست و این 2 سال عقب افتادن یا نیوفتادن !

توصیه من اینه توی شرایط این تیپی و به منطقه تسلط ندارید و اون احساس باطنیتون هم میگه قیمت بالاست ، پولتون رو دلار بکنید ، هیجانات فروکش کرد تبدیل به زمین بکنید .

یه نکته دیگه هم در مورد شمال کشور بگم ، اونجا به شدت رو بورسه ( البته نه خودم و نه خانوادم اونجا 1 متر زمین هم نداریم ) و اگه این جو مثبت اونجا آنی ایجاد نشده و مدت زیادیه که حکم فرماست ، همون قیمتی که معامله میشه مبنای قیمت گذاری هستش ولی اگه 6 ماهه اینطوری شده مراقب باشید
بشدت لذت بردم.مرسی وفت گذاشتید واقعا ممنونم

robocop-game

Registered User
لایک‌ها
1,862
برا خرید ملک تو کرج نیاز به راهنمایی دارم
هر کی اطلاعات داره بهم پیام بده

metallic.user

Registered User
لایک‌ها
28
سوالی داشتم خدمت اهل فن.
قصد ساخت ۴ طبقه دارم. امروز مبلغ سی میلیون بابت نقشه و کارای **** مهندسی پرداخت کردم. چون اولین تجربه ام هست خاستم ببینم شهرداری در ادامه جهت پروانه چقد هزینه باید پرداخت کنم. (حدودی)

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
قیمت مناطق تهران رو از کجا دربیارم؟ سایتا که همه توافقی زدن!

saeed_taj

همکار بازنشسته
لایک‌ها
5,787
مراجعه به بنگاه املاک..در حال حاضر اجازه درج قیمت برای مسکن در فضای مجازی رو نمیدن.بهترین کار مراجعه حضوری به بنگاه هست

signore

Registered User
لایک‌ها
636
همونا همه شماره تلفن دارن تو سایت. زنگ بزن ازشون بپرس قیمت رو ، بیخود سمت آژانس های املاک نرو. این روزا دیگه کمتر کسی به اینا ملک میسپاره

AM1N

کاربر فعال بخش فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
4,574
سلام
دوستان بنظرتون با 700 تومن راه اول بهتره یا دوم :

1- خرید زمین تو یه منطقه متوسط اما رو به رشد و نگه داشتن اون زمین تا 2-3 سال آینده .
2- شراکت تو ساخت یه آپارتمان تو منطقه خوب و مرکزی شهر . ( تو این حالت تا 2-3 سال دیگه یه واحد تقریبا 100متری گیرم میاد )

ببینید هدف من اینه که تا 2-3 سال دیگه یه خونه واسه خودم داشته باشم. شخصا راه دوم رو ترجیح میدم ولی میترسم با این روند صعودی گرونی مصالح و میلگرد و ... تو هزینه های ساخت و ساز بمونیم.

پ.ن : مناطقی رو که گفتم مربوط به تهران نیست

MihanV

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
30,312
سلام

1- خرید زمین تو یه منطقه متوسط اما رو به رشد و نگه داشتن اون زمین تا 2-3 سال آینده .
2- شراکت تو ساخت یه آپارتمان تو منطقه خوب و مرکزی شهر . ( تو این حالت تا 2-3 سال دیگه یه واحد تقریبا 100متری گیرم میاد )

ببینید هدف من اینه که تا 2-3 سال دیگه یه خونه واسه خودم داشته باشم. شخصا راه دوم رو ترجیح میدم ولی میترسم با این روند صعودی گرونی مصالح و میلگرد و ... تو هزینه های ساخت و ساز بمونیم.

در حال حاضر گزینه 1 بهتره ... رشد زمین از آپارتمان بیشتر هست و فروشش هم راحت تر هست
مشارکت با توجه به دلایلی که خودتون هم اشاره کردید خیلی ریسکی هست و به استرسی که خواهید داشت تا تکمیل شدن پروژه فکر کنید (اگر تموم بشه) . ببینید ارزششو داره یا نه

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
سلام

هر جفتش دردسر های خودش رو داره
بین این دو گزینه ، مورد 1 بهتره

ولی یه پیشنهاد بهتر هم دارم و خودمم اجراش میکنم ، از این دوتا هم بیشتر منفعت داره
یه آپارتمان 8 الی 15 ساله بخر ، رهن و اجاره بده . با رهن 5 تا صندوق بورسی بخر ، اجاره رو هم هر ماه به اون صندوق هات اضافه بکن
5 صندوق رو هم 2 تا سهامی ، 2 تا مختلط و 1 درآمد ثابت بگیر

البته خودم با پول رهن فقط صندوق نگرفتم و معامله هم میکنم و یه سری کارای خورده ریز دیگه . اما این روش بدون انجام دادن هیچ کاری بیشترین عایدی و کمترین دردسر رو نسبت به 2 روش بالا داره . خیالتون راحت و به ارزش زمانی امروز ، 700 رو به 1 تومن تبدیل میکنه . با 700 تومن منطقه متوسط تهران یه 55 الی 60 متری میتونی بخری . با 1 تومن یه 75 الی 80 متری . 3 ساله حدود 25 متر قدرت خریدت رو افزایش میدی

saeed_taj

همکار بازنشسته
لایک‌ها
5,787
مورد ۱ بهتره..خیالتم راحت تره
سلام

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

signore

Registered User
لایک‌ها
636
منطقه متوسط تهران کجا مصلا؟با این قیمت منطقه ضعیف هم نمیدن اون متراژ
با ۸۰۰ تومن سمت پیروزی نیروهوایی شاید بتونی یه ۵۰ متری ۱۵ تا ۲۰ سال ساخت پیدا کنی. با ۷۰۰ تومن تو همون منطقه باید دنبال ۴۵ متری بگردی

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
منطقه متوسط تهران کجا مصلا؟با این قیمت منطقه ضعیف هم نمیدن اون متراژ
دسته بندی من اینطوریه ( بر اساس قیمت نوساز )
عالی ، بالای 30 تومن
خوب ، بین 30 تا 20 تومن
متوسط ، بین 20 تا 15
بد ، بین 15 تا 10
ضعیف ، زیر 10 که در حقیقت حاشیه شهر میشه

با 700 تومن حدودا 42 متر نوساز و تقریبا 53 متر با سن 8 الی 14 سال ساخت میشه بگیرید
این حد وسطه و 2 الی 3 متر بالا یا پایین میشه
خونه رو نمیشه خیلی کلی در موردش صحبت کرد ، محله ، کوچه و کلی مورد دیگه اهمیت داره ، اما اون چیزی که مشخصه اینه که منطقه متوسط با این بودجه امکان خرید متراژ حداقل و البته معقول وجود داره
اما با 700 تو خود شهر نمیشه زمین خرید

saeed_taj

همکار بازنشسته
لایک‌ها
5,787
هزینه ساخت هر مترمربع ساختمان از 1.6 تا 3.3 میلیون تومان

رئیس سازمان **** مهندسی ساختمان کشور جدول هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی برای امسال را به معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ارائه داد.

احمد خرم رئیس شورای مرکزی سازمان **** مهندسی ساختمان جدول هزینه‌های ساخت هر متر مربع واحد مسکونی به تفکیک تراکم و تعداد طبقات برای سال ۱۳۹۹ را بر اساس بخشنامه سازمان برنامه و بودجه، تنظیم و به محمود محمودزاده معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی برای تأیید، ارسال کرد.

بر این اساس، هزینه ساخت واحدهای یک و دو طبقه، متری ۱ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۵۰۰ تومان، ۳ تا ۵ طبقه متری ۱ میلیون و ۹۶۸ هزار و ۷۰۰ تومان، ۶ و ۷ طبقه متری ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ۸ تا ۱۰ طبقه متری ۲ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان، ۱۱ و ۱۲ طبقه متری ۲ میلیون و ۸۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، ۱۳ و ۱۴ طبقه متری ۳ میلیون و ۹۳ هزار و ۸۰۰ تومان و ۱۶ طبقه به بالا متری ۳ میلیون و ۳۷۵ هزار تومان تعیین شده است.

amirrezan95

Registered User
لایک‌ها
9,192
سلام، دوستان کسی از اختلاف قیمت مغازه متراژ بالا با متراژ های پایین تر خبر داره که معمولا چقدر هست مثلا دوتا مغازه با شرایط یکسان و کنار هم یکی 20 متر یکی 70 متر اختلاف قیمت معمول در قیمت هر متر از مغازه چقدر هست؟

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
با این قیمت های لحظه ای چطور میشه بدون ریسک خونه عوض کرد؟! بودجه ای که می خوام اضافه کنم کمه!
k06002.gif

Last edited:

signore

Registered User
لایک‌ها
636
با این قیمت های لحظه ای چطور میشه بدون ریسک خونه عوض کرد؟! بودجه ای می خوام اضافه کنم کمه!
k06002.gif

حتما حتما حتما اول یه جایی رو قولنامه کن بعد خونه فعلی رو بفروش . در این حالت ریسکت کم میشه‌.
قیمت ملک و مسکن به شدت رو به افزایشه

s.david.s

کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
با این قیمت های لحظه ای چطور میشه بدون ریسک خونه عوض کرد؟! بودجه ای که می خوام اضافه کنم کمه!
k06002.gif
تعویض ملک رو به هیچ وجه با شرایط الان توصیه نمیکنم
قیمت خیلی سریع بالا میره .
روش اول :
اول بفروشی ، غیر ممکنه بتونی تو خرید خونه جدید ضرر سنگین نکنی
روش دوم :
اول بعدی رو قولنامه بکنی تا فعلی رو بفروشی ، اگه به هر دلیلی ملک فعلی تو زمان مد نظر فروش نره ، ضرر و زیان یا حتی مسائل حقوقی ممکنه پیش بیاد به خصوص اگه به پست آدم شارلاتان بیوفتی . به عنوان خریدار محکوم میشی !!
اگه هم شخص خریدار ملک شما همین روش رو اجرا کرده باشه که درسته توی مورد ملک خودتون محکوم نمیشی ولی از نظر فشار روانی به شدت اذیت میشی

از اونجایی که وضعیت حداکثر تا 2 سال دیگه با ثبات میشه ، فعلا دستنگهدار تا ثبات و بعدا جابجا بکن

بدترین بازار واسه ملک بازار صعودیه و هم فروشنده ( عقب ماندن از بازار ) و هم خریدار ( خرید گرون تر ملک ) ممکنه متضرر بشن

hexman

Registered User
لایک‌ها
762
تنها راه مطمین برای معاوضه ملک حالتیه که هر دو خونه در یک محله باشند برید پیش یک بنگاهی معتمد هر دو معامله رو همزمان براتون انجام بده در غیر اینصورت واقعا ریسک به خاک رفتن وجود داره تو این بازرا شخمی

rezafarhang54

Registered User
لایک‌ها
214
پذیره نویسی بورس املاک نتیجش چی میشه؟من هر سایتی میرم میگن قیمتارو تعدیل میکنه ولی خب هضمش سنگینه برام.خب الان قیمتا نجومی ک هست چهار میلیون دست بنقدم ک برا سود پیشخورش میکنن چجور میخواد قیمتارو کنترل کنه؟دیوونه خونه نیس اینجا؟

بالا