برگزیده های پرشین تولز

تصفیه حساب یا تسویه حساب؟

• Total voters
    17

parsaweb

Registered User
لایک‌ها
7,758
میخوایی بدونی که چی بشه ؟ :دی

ali_2021

Registered User
لایک‌ها
800
دوستان ممنون میشم این جمله برام معنی کنید

حریف من منسوب نیست بحیف بداد شرابی چنانکه مهمانی مهمانی را دهد چون دوری چند بگذشت شمشیر ونطع خواست چنین باشد سزای کسی که با اژدها در تموز خمر کهنه خورد چون بزیردارش بردند به باب الطاق قبله برزد

حریف من حیف نیست :دی
بهش شراب داد بخوره نفهمه دنیا دست کیه :)
شمشیر گفت بیارن سرشو بزنن زیرشم یه چی بندازن کثیف کاری نشه
سزای کسی که گنده تر از دهنش گه میخوره همینه :)

الهه.آتش

Registered User
لایک‌ها
2,386
میخوایی بدونی که چی بشه ؟ :دی
حریف من حیف نیست :دی
بهش شراب داد بخوره نفهمه دنیا دست کیه :)
شمشیر گفت بیارن سرشو بزنن زیرشم یه چی بندازن کثیف کاری نشه
سزای کسی که گنده تر از دهنش گه میخوره همینه :)
فک کنم اشتباها اومدم تالار طنز به جای تالار ادبیات

الهه.آتش

Registered User
لایک‌ها
2,386
درود بر دوستان و بزرگواران پرشین تولز!
سریع برم سر اصل مطلب!
من همیشه شکل "تسویه حساب" رو به عنوان تنها شکل صحیح در نظر می‌گرفتم.
وقتی میخواستم از کسی درخواست کنم هزینه کاری که کردم رو به من پرداخت کنه می‌گفتم: "لطفا هزینه کار را تسویه بفرمایید."
اما زیاد دیدم، مخصوصا در انجمن ها که به عنوان مثال می‌نویسند: "تصفیه حساب هر هفته انجام می‌شود." و من و بسیاری از کاربران دیگر بهشون اطلاع میدیم این شکل ناصحیح هست چرا که از تصفیه بیشتر برای تمیز کردن و صافی استفاده می‌کنیم مثلا "تصفیه آب"!
اما مشکل بزرگ تر شده! مدیر ساختمان ما نوشته:
8b2b3f975a3850d666c1c96dfbc7cc8e.jpg

و توجیهی هم با استفاده از فرهنگ لغت برای درست بودن ادعا آورده!
اما به نظر من جدای از فرهنگ لغت که شاید حتی تفکر یک شخص باشه بیشتر تسویه حساب برای این موضوع بکار می‌ره و صاف کردن و پاک کردن شاید در مجاز و بصورت استفاده ادبیات گونه بکار بره!
لطفا اگر نظری دارید ترجیحا با مدرک ارائه بدید.
با احترام
تصفیه حساب درسته
چون تصفیه به معنی تمیز شدن و پاک شدن هست و اگر توجه کنید صابون و صافی هم با ص هستند
دوستان راستی یه فاروم ادبیات حرفه ای سراغ دارین که مثل اینجا فاروم داشته باشه توی گوگل به چیزی نرسیدم

drdexter

مدیر بازارچه و اقتصاد - فروشنده معتبر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
3,550
دوستان ممنون میشم این جمله برام معنی کنید

حریف من منسوب نیست بحیف بداد شرابی چنانکه مهمانی مهمانی را دهد چون دوری چند بگذشت شمشیر ونطع خواست چنین باشد سزای کسی که با اژدها در تموز خمر کهنه خورد چون بزیردارش بردند به باب الطاق قبله برزد

این متن از تذکرة الأولیاء هست و قسمتی از ذکر حسین منصور حلاج معروف هست . این رو سرچ کنید متوجه میشید . خلاصه میشه که حسین منصور حلاج رو به سحر و برخی دیگه به کفر منسوب کردند .

این ابیات به تنهایی مثل نثر کلاسیک که میشناسید نمیشه معنی کرد . در واقع کل شعر روایت از مثله شدن شعر (مصله شدن منصور) رو داره . شعری که جرمش فاش کردن نگفتن هایی هست که نباید به زبان بیاد هست.

البته بعضی ها هم این رو روایت کشته شدن بابک خرمدین میدونن . چون بابک هم به همین صورت مصله شد .

پ.ن : مثله شدن با مصله شدن فرق داره چون فروم ادبیات هست فکر کنم نیاز به توضیح نباشه.

الهه.آتش

Registered User
لایک‌ها
2,386
این متن از تذکرة الأولیاء هست و قسمتی از ذکر حسین منصور حلاج معروف هست . این رو سرچ کنید متوجه میشید . خلاصه میشه که حسین منصور حلاج رو به سحر و برخی دیگه به کفر منسوب کردند .

این ابیات به تنهایی مثل نثر کلاسیک که میشناسید نمیشه معنی کرد . در واقع کل شعر روایت از مثله شدن شعر (مصله شدن منصور) رو داره . شعری که جرمش فاش کردن نگفتن هایی هست که نباید به زبان بیاد هست.

البته بعضی ها هم این رو روایت کشته شدن بابک خرمدین میدونن . چون بابک هم به همین صورت مصله شد .

پ.ن : مثله شدن با مصله شدن فرق داره چون فروم ادبیات هست فکر کنم نیاز به توضیح نباشه.
خوب کلامتی مثل منسوب و ونطع و باب الطاق رو معنی کنیم همه جمله معنی شده یعنی انقدر سخت بود این دو خط که همه توش موندن؟

drdexter

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
3,550
خوب کلامتی مثل منسوب و ونطع و باب الطاق رو معنی کنیم همه جمله معنی شده یعنی انقدر سخت بود این دو خط که همه توش موندن؟
منسوب در اینجا میشه : مخصوص
ونطع : زیر اندازی بزرگ چرمی هست که در زیر فردی که قرار هست به صورت مصله مصله اعدام شود پهن میشه
باب الطاق :‌ لنگه در بزرگ ایوان (تراس) که اونجا سلاطین مینشستند (در واقع میشه درب های ۲ لنگه بسیار بزرگ که برای سقف های بلند درست میشن و با طلا و نقره و جواهرات اون در رو تزئین میکنند)

شما تا ندونید این نثر چی رو داره میگه نمیتونید معنی واقعی پشت اون رو بدونید . همون باب الطاق ۳ معنی دیگه هم میده به ترتیب میشه یه محله توی بغداد ٬ آباد ترین جای سمرقند ٬ یه جایی نزدیک گرگان .

اگر به متنی از تذکرة الأولیاء برمیخورید حتما باید کل اون روایت رو بخونید تا کامل متوجه بشید .

الهه.آتش

Registered User
لایک‌ها
2,386
منسوب در اینجا میشه : مخصوص
ونطع : زیر اندازی بزرگ چرمی هست که در زیر فردی که قرار هست به صورت مصله مصله اعدام شود پهن میشه
باب الطاق :‌ لنگه در بزرگ ایوان (تراس) که اونجا سلاطین مینشستند (در واقع میشه درب های ۲ لنگه بسیار بزرگ که برای سقف های بلند درست میشن و با طلا و نقره و جواهرات اون در رو تزئین میکنند)

شما تا ندونید این نثر چی رو داره میگه نمیتونید معنی واقعی پشت اون رو بدونید . همون باب الطاق ۳ معنی دیگه هم میده به ترتیب میشه یه محله توی بغداد ٬ آباد ترین جای سمرقند ٬ یه جایی نزدیک گرگان .

اگر به متنی از تذکرة الأولیاء برمیخورید حتما باید کل اون روایت رو بخونید تا کامل متوجه بشید .

پس من اینجوری معنیش کردم با توجه به توضیحات شماک
حریف من مخصوص نیست حیف شد که همچین شرابی به مهمان داد چون یکم زمان بگذشت شمشیر و زیر انداز بزرگ چرمی مخصوص خواست چنین باشد عاقبت کسی که با اژدها در تیر ماه گرم شراب کهنه بخورد چون برای اعدام کردن ببرندش به زیر طاق ایوان سلاطین رود

drdexter

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
3,550

پس من اینجوری معنیش کردم با توجه به توضیحات شماک
حریف من مخصوص نیست حیف شد که همچین شرابی به مهمان داد چون یکم زمان بگذشت شمشیر و زیر انداز بزرگ چرمی مخصوص خواست چنین باشد عاقبت کسی که با اژدها در تیر ماه گرم شراب کهنه بخورد چون برای اعدام کردن ببرندش به زیر طاق ایوان سلاطین رود

کاملا اشتباه هست

لطفا برید کل اون رو بخونید . اینجا شراب به معنی شراب و خمر نیست معنی راز و سر هست . در اولین پستی که در این تاپیک دادم براتون نوشتم که این تکه از چه متنی هست ٬ کلا ۲ صفحه هست بخونید معنی کاملش رو میفهمید .

حتی حریف اینجا به معنی عامیانه حریف (رقیب ٬ محبوب ٬ معشوف) نیست به معنی مخالف هست .

برزد : شخصی ۲ تا انگشتش رو روبری هم نگه داره و به هم نزدیک کنه و حساب برد و باختش رو کنه

الهه.آتش

Registered User
لایک‌ها
2,386
کاملا اشتباه هست

لطفا برید کل اون رو بخونید . اینجا شراب به معنی شراب و خمر نیست معنی راز و سر هست . در اولین پستی که در این تاپیک دادم براتون نوشتم که این تکه از چه متنی هست ٬ کلا ۲ صفحه هست بخونید معنی کاملش رو میفهمید .

حتی حریف اینجا به معنی عامیانه حریف (رقیب ٬ محبوب ٬ معشوف) نیست به معنی مخالف هست .

برزد : شخصی ۲ تا انگشتش رو روبری هم نگه داره و به هم نزدیک کنه و حساب برد و باختش رو کنه
واقعا پیچیده هست چقدر سواد ما کم هست نسبت به انسانهای گذشته

Max.Pain

Registered User
لایک‌ها
710

Reza_A

Registered User
لایک‌ها
5
برتر ز سپهر، خاطرم روز نخست ... لوح و قلم و بهشت و دوزخ می جست
پس گفت مرا معلم از رای درست ... لوح و قلم و بهشت و دوزخ در تست

Business plan