برگزیده های پرشین تولز

عکاسی هدف‌مند

Vahid.k

Guest
لایک‌ها
5
وحید جان، عکسهات خیلی خوش آب و رنگ شده، دومی فکر کنم اگر کمی نورش بیشتر یا حتی مستقیم تر بود، بهتر بود.
دومی بخصوص خیلی جالبه با وجود دیافراگم نه چندان باز (8) پس زمینه خوب محو شده، چه جوری؟

ممنون دريا جان . فاصله ي پس زمينه از چيزي كه فكر مي كني بيشتر بوده تا خود گل , ضمن اينكه اگر نزديك تر هم بود فكر مي كنم به همين اندازه محو مي شد .
عكس هاي شما هم اگر پس زمينه ي محو تري مي داشت جالب تر از اين مي شد . فكر مي كنم با اديت هم بتوني پس زمينه را به نحوي كم اهميت تر كني چون يه مقدار پس زمينه عكسات مخصوصا دومي تمركز بيننده را بهم ميزنه :)
--------------------------------------

ISO : 160
Focal Length: 135mm
F-Number: F/8
Exposure Time: 1/400 sec
كراپ نشده

arkdvi

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
گرچه با كادر زياد موافق نيستم ولي از عكس خوشم اومد . به نظرم اگر گل كامل رو هم ميگذاشتي قضاوت در مورد عكس بهتر ميشد.
راستي در مورد شرايط عكاسي چيزي نگفتي.

سيد جان برنامه جديد چيه؟

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خدا را شکر، دوره‌ی اول این تاپیک با موضوع ماکروگرافی گل‌ها با استقبال دوستان و اعضای فروم، به پایان رسید. در همین‌جا لازم می‌دانم از تمامی دوستانی که با ارسال عکس‌ها و نظرات خود، محیطی صمیمی و مفید را برای به اشتراک گذاردن تجارب ایجاد کردند، تشکر کنم.

فکر می‌کنم تا حدود زیادی روال کار جا افتاده باشه.
دو کار در این مرحله می‌توان انجام داد.
1. جمع بندی و بیان نکات و تکنیک‌های انجام پذیرفته در عکس‌های ارسالی
2. پرداختن به موضوع بعدی​

البته من احساس می‌کنم که در این دوره، موضوع انتخابی، چندان چالش برانگیز نبود. البته از دید بنده، قرار هم نبود که چالشی باشه. چون می‌خواستیم با روند کار و مشکلات احتمالی در مرحله‌ی اجرا، آشنا بشیم.

در مجموع من ترجیح می‌دهم به انتخاب موضوع دوره‌ی بعد بپردازیم.

darya_s

کاربر فعال
لایک‌ها
5
خوب چرا کسی چیزی نمیگه؟
با این حساب فکر میکنم بریم سراغ موضوع بعدی.

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ظاهر امر که چنین است.

پیشنهاد من: خطوط اطراف ما

مزایا:
تقریبا اگر به هر جایی در اطرافمان نگاه کنیم، خطوط وجود دارند. ولی غالبا به آنها توجه نمی‌کنیم. این در حالی است که یکی از عناصر مهم در هنرهای بصری، خط است.
فکر می‌کنم با انتخاب این موضوع، با دید بهتری به اطرافمان نگاه کنیم و سهم و نقش خطوط را در عکس فراموش نکنیم.
البته طبیعتا فضای کار در این موضوع، خیلی خیلی متفاوت از عکاسی از طبیعت هست. یه جورایی عکس انتزاعی و آبستره به شمار می‌ره.

منتظر موضوعات پیشنهادی سایر دوستان هم هستم.
انتخاب موضوع فقط تا آخر همین هفته (23 شهریور 1386)

darya_s

کاربر فعال
لایک‌ها
5
جناب آهنگرها، فقط خطوط؟ یا مثلا میشه توی عکسهای گوناگون، مثلا همون طبیعت هم، خطوط رو نشون داد؟ اینجوری هم میشه؟ آخه گفتید انتزاعی.

بنظرم که خیلی خوبه، ولی خوب پیدا کردنش شاید کمی سخت باشه.

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
abstract (آبستره)= مجرد، انتزاعي‌، چكيده‌

اینکه می‌گیم انتزاعی، به معنی این نیست که در عکس، نباید هیچ اثری از طبیعت و چیز‌های دیگر باشد. بلکه منظور این است که عکاس، از محیطی که از آن عکاسی می‌کند، صرفا به یک چیز خاص نگاه کند و در واقع، آن چیز را انتزاع می‌کند.
مثلا ممکن است یک عکاس، خطوط یک بنا را انتزاع کند و عکاس دیگر، خطوط موجود در یک شیء را.

یعنی بحث انتزاعی بودن یک اثر، موضوعات را محدود نمی‌کند. بلکه نحوه‌ی انتخاب یک کادر را از موضوعات محدود می‌کند.

من این قدر از انتزاع می‌دونم. اگر دوستان نظر موافق یا مخالف دیگری دارند، مشتاقانه در انتظار شنیدن آن هستم.

darya_s

کاربر فعال
لایک‌ها
5
خوب، شاید من منظورم رو درست نگفتم . میشه مثلا یک عکس مثلا منظره معمولی داشت که خطوط هم توی عکس بهشون توجه شده باشه، اینجوری خطوط موضوع اصلی نیستند و انتزاع نشده اند، اما مثلا به زیبایی عکس یا هدایت چشم به سوی موضوع اصلی کمک میکنند. منظورم این بود که اینجوری هم میشه یا حتما حالت انتزاعی باید داشته باشه.
البته من هم با درک کمی که از موضوع داشتم، گفتم.

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
به نظر من ايده جالبيه و من هم با سيد موافقم كه بايد دقيقتر به اطراف نگاه كرد. هرچند نياز به تلاش بيشتري داره .

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوب، شاید من منظورم رو درست نگفتم . میشه مثلا یک عکس مثلا منظره معمولی داشت که خطوط هم توی عکس بهشون توجه شده باشه، اینجوری خطوط موضوع اصلی نیستند و انتزاع نشده اند، اما مثلا به زیبایی عکس یا هدایت چشم به سوی موضوع اصلی کمک میکنند. منظورم این بود که اینجوری هم میشه یا حتما حالت انتزاعی باید داشته باشه.
البته من هم با درک کمی که از موضوع داشتم، گفتم.

به نظر من باید مبنا را بر عکاسی انتزاعی بگذاریم. خود من هم تجربه‌ی چندانی در این زمینه ندارم. ولی با هدف قرار دادن این موضوع، رفته رفته با فضای آن آشنا خواهیم شد.

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
با اوجه به موضوع انتخابي چند عكس از آرشيو رو انتخاب كردم ولي هيچ زمينه قبلي با توجه به موضوع در كار نبوده.

1- اين ها ميلگردهاي بافته شده در كف استخره كه در مراحل ابتدايي كار صورت مي گيره.

توضيحات:
كنتراست و شدت نور براي رسيدن به نتيجه مطلوب زياد شده.
براي حذف جزئيات اضافه تصوير از هر دو طرف كراپ شده.

مشخصات عكس:

camera :Canon powershot A540
shutterspeed : 1/60
Lens Aperture : F/2.6
Date&Time:04-05-2007 12:07 PM

2-3- شايد زياد با ربط نباشد ولي به نظر من خطوط اصلي اين برج هماهنگي خوبي با هم دارند. به نوعي يك تضاد را مشخص مي كند . در حاليكه اين خطوط كاملا موازي هستند ولي در ظاهر در انتها به هم مي رسند. اين عكس ها مربوط به به بلندترين برج آجري جهان است. برج قابوس. شهرستان گنبد كاووس (قابوس)

توضيحات :
براي وضوح بيشتر بنا آسمان به كلي از تصوير حذف شده .
تصوير دو مرحله شارپ شده و كنتراست زياد شده.

مشخصات عكس:

shutterspeed : 1/400
Lens Aperture : F/4
Date&Time:11-09-2007 01:52 PM
----------------------------------------------------------------------------------

توضيحات :
براي وضوح بيشتر بنا آسمان به كلي از تصوير حذف شده .
تصوير يك مرحله شارپ شده و كنتراست و شدت نور زياد شده اند.

مشخصات عكس:

shutterspeed : 1/400
Lens Aperture : F/4
Date&Time:11-09-2007 01:48 PM

Mohammad.d

Registered User
لایک‌ها
0
سلام
من چند روز پیش این تاپیک رو دیده بودم و میخواستم عکس بزارم که متاسفانه فراموش شد ( البته برای شما خیلی بد شد یه موضوع خنده رو از دست دادید !!! )

اما در مورد این موضوع جدید که گفتید حقیقتش اینه که من اصلا متوجه منظور شما نشدم اگه لطف کنید اول یه توضیح در مورد این موضوع بدید یا یه مثال با عکس بزنید که متوجه بشم !!! ( IQ رو هم در نظر بگیرید ! )

مرسی امیدوارم در کنار شما بتونم مطالب جدیدی یاد بگیرم

Edit :

اگه یه مقدار طاقت می اوردم بهتر بود
آرش جون ممنون از عکس ها فکر میکنم یه مقدار متوجه شده باشم

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
از جناب arkdvi خیلی ممنونم. عکس‌های خوبی را نمایش دادند و تلویحا، فعالیت در این موضوع را رسما آغاز کردند.
فقط یک چیز هنوز مشخص نشده؛ و آن هم بازه‌ی زمانی فعالیت است.
پیشنهاد من یک ماه است. زیرا موضوع زمان‌بری است. مخصوصا که باید به نحو مناسبی در فضای این موضوع هم قرار بگیریم.

در پایان هم بد نیست به این نکته هم باز اشاره کنم که هدف اصلی من از طرح این موضوع، توجه بیشتر به خطوط اطرافمان است.

darya_s

کاربر فعال
لایک‌ها
5
از جناب arkdvi خیلی ممنونم. عکس‌های خوبی را نمایش دادند و تلویحا، فعالیت در این موضوع را رسما آغاز کردند.
فقط یک چیز هنوز مشخص نشده؛ و آن هم بازه‌ی زمانی فعالیت است.
پیشنهاد من یک ماه است. زیرا موضوع زمان‌بری است. مخصوصا که باید به نحو مناسبی در فضای این موضوع هم قرار بگیریم.

در پایان هم بد نیست به این نکته هم باز اشاره کنم که هدف اصلی من از طرح این موضوع، توجه بیشتر به خطوط اطرافمان است.

من هم از آرش تشکر میکنم، خیلی خوب شد که این مثالها رو گذاشتی. ممنون

جناب آهنگرها، در مورد یک ماه موافقم. تاریخش رو دقیق بگید. ممنون.
بریم ببینیم چیکار میکنیم . . .

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
ممنوا از شما سيد جان و دريا و محمد عزيز .
به نظر من هم يك ماه زمان منصفانه و خوبي است.

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با اجازه‌ی سایر دوستان و با توجه به گفتگوهای انجام شده، موضوع و بازه‌ی زمانی این دوره به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

موضوع
خطوط اطراف ما

تاریخ پایان این دوره
جمعه 27 مهرماه 1386

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
6b9imhj.jpg

عکس از زیر بنای آرامگاه ابو علی سینا
12 شهریور 1386

مشخصات:
کد:
CAMERA:		SONY DSC-H2
FLASH MODE:	No
Focal Length:	6mm
F-Number:	F/4
Exposure Time:	1/800 sec
ISO Speed:	ISO-80

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
یعنی هیچ کس در اطرافش خط نمی‌بینه؟

Smiley

Registered User
لایک‌ها
0
یعنی هیچ کس در اطرافش خط نمی‌بینه؟

سلام به سيد عزيز و همه بچه ها خوب عكاسي :happy: خدا ميدونه چقدر دلم ميخواد اينجا پست بزنم ... هميشه ميام ميخونم و ميرم !
چند وقت پيش صبح زود رفتم جايي عكس بگيرم ... سوژه هم گل بود ! از بد روزگار اون روز هوا خيلي گرم بود منم اينقدر خيلي تمركز كردم بودم و اصلا حواسم به جاي ديگه نبود ... خلاصه پوست صورتم به شدت سوخت :f34r: اين شد كه يه مدتي از عكاسي زده شدم :eek:

براي اين موضوع هم سوژه زياد سراغ دارم ايشالا وقت بشه برم بگيرم ... عكسي هم كه شما گرفتي سيد خيلي قشنگه ديد خوبي داره و خوب پرداخت شده :happy: كاملا استادانه هست يه جورايي منو ياد پرچم ژاپن ميندازه

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
سيد جان در زيبايي كار شما شكي نيست ولي از بقيه مي خوام كمي بهتر به دور و اطراف نگاه كنن . حالا حتما هم نياز نيست خيلي پيچيده و با رنگ و لعاب باشه . خيلي از اشيا و طبيعت پيرامون ما خطوط و نقش و نگار هاي ساده اي دارند. ساده ولي با معنا. فكر نكنم اين موضوع آنچنان سخت باشه. ممنون

بالا