برگزیده های پرشین تولز

عکاسی هدف‌مند

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خیلی خوشحال شدم از اینکه سایر دوستان هم نمونه عکس ارسال کردند.
با توضیحات جناب arkdvi در خصوص عکس‌های جناب Smiley موافقم. در عین حال از هر گونه تلاشی در راستای هدف تاپیک شدیدا حمایت می‌کنم.

و اما جناب arkdvi عزیز. از لطف شما در خصوص عکس‌های بنده سپاس گزارم.
فقط در مورد عکس اولم که به خط افق اشاره کردید باید بگم تقریبا یک زاویه‌ی 70 درجه‌ای بین محور دوربین و خط افق ایجاد شده بود و هیچ جوری نمی‌شد حط افق را هم در تصویر لحاظ کنم.:D

در مورد عکس‌های ارسالی شما هم به نظرم کارهای خیلی قوی و در خور توجهی هستند. عکس دومی هم کاملا با موضوع مرتبط است. البته علاوه بر خط، احتمالال در موضوعات دیگر هم قابل استفاده باشه. مثل نور.

عکس‌های ارسالی شما و تا حدودی عکس‌های بنده، به نوعی نشان دهنده‌ی این موضوع هستند که اگر کمی به اطرافمان بهتر بنگریم، عناصر زیادی را می‌یابیم که تا قبل از این به راحتی از کنار آنها می‌گذشتیم.;)

موفق باشید.
التماس دعا.

Vahid.k

Guest
لایک‌ها
5
سلام به دوستان سخت كوش !
http://www.************/files/unsd8gs1s55eltjc070d_thumb.jpg
اگزيف عكس موجود است .

Smiley

Registered User
لایک‌ها
0
ممنون از سيد و آرش عزيزم :) ميشه يه توضيح در مورد كار بدين !؟ انگار به اين سادگي كه به نظر ميرسه هم نيست !

آيا ضرورت داره كه عكسها سياه و سفيد باشند ؟! يا بايد عكسها ساده باشند ؟! عكسهاي سيد سوژه هاي خوبي داشت و براي آموزش و نمونه كار عالي بود بايد اينطوري كار كرد !؟

و اگر دوستان هم موافق باشند مدت زمان كار رو ده روز تمديد كنيم :hmm:

dandelion

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
http://************/files/ydfgmiew879clnsvl6ej_thumb.jpg

البته با كسب اجازه از بزرگترا:rolleyes:
همين...!

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
البته هیچ اجبار و ضرورت حادی برای سیاه و سفید بودن وجود نداره. اینکه بنده و جناب arkdvi روی این موضوع تاکید می‌کنیم از این جهته که:
در کادر عکس، عناصر زیادی وجود دارند از قبیل خط، رنگ، بافت، ریتم، ترکیب و غیره که هر یک به سهم خود، نقش مهمی در کیفیت کار و حتی انتقال مفهوم بازی می کنند.
در این میان شاید بتوان رنگ را یک عنصر بسیار حیاتی و اثر گذار شناسایی کرد. در واقع رنگ عنصری بسیار قوی است که غالبا توسط آماتورهایی مثل بنده، آن چنان که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرد. همین قدرت رنگ است که بعضا یک اثر را خراب هم می‌کند.
زیاد بحث را طولانی نمی‌کنم. فقط همین نکته را اشاره کنم که اگر دقت کرده باشید، بسیاری از برترین عکس‌های جهان، در مد سیاه و سفید هستند. درسی که من از این عکس‌ها گرفته‌ام این است که وقتی مفهوم و عنصری در عکس داری که برات خیلی مهمه، از بقیه‌ی عناصر صرف نظر کن.
برای همین هم بسیاری از عکس‌های مستند اجتماعی، سیاه و سفید هستند.

با این نگاه، اگر از یک عکس، رنگ را حذف کنیم، باید چیزی در عکس وجود داشته باشد به عکس، ارزش دیده شدن بدهد. در این دوره، سعی کردیم خودمون رو روی خط متمرکز کنیم.
من شباهت خیلی زیادی در چهار عکس ارسالی خودم نمی‌بینم و این یعنی اگر این چهار عکس را مناسب بدانیم، هیچ محدودیتی وجود ندارد. عکاسی از اشیا درون خانه، گل‌ها، بناها و و و و . فقط باید خطوط را بهتر ببینیم و بهتر انتخاب کنیم.

اگر دوستان هم موافق باشند مدت زمان كار رو ده روز تمديد كنيم
با توجه به ارسال‌های این هفته، احساس می‌کنم اکثر دوستان با فضای کار تا حدود زیادی آشنا شده‌اند و از الآن به بعد شاهد کار‌های بیشتر و بهتری از دوستان خواهیم بود.
من پیشنهاد می‌کنم در هفته‌ی پایانی در این خصوص تصمیم‌گیری کنیم. در آن زمان بهتر می‌توان نسبت به مفید بودن این تمدید تصمیم گرفت.

arkdvi

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام افشين جان
نه ضرورت داره عكس ها سياه و سفيد باشه و نه اينكه خيلي پيچيده و اتفاقا چرا خيلي هم ساده تر ازين حرفهاست.
منظور از تك رنگ بودن و ديگر حرف ها اينه كه با توجه به هدف از پيش تعيين شده عكسي گرفته بشه كه مفهوم هدف خواسته شده رو به شكلي واضح بيان كنه. در مورد عكس هاي شما و بعضي از دوستان ايجاد تغييراتي در عكس ها مثل تك رنگ كردن ، افزايش كنتراست و ديگر موارد به قويتر شدن بيان مفهوم كمك مي كنه و البته نظر شخصيه.
وحيد جان ممنون از عكست ؛ به نظر من اگر كادرت رو بهتر مي بستي كار جالبتري رو شاهد بوديم
20.gif

جناب dandelion ممنون از كار زيباي شما
كار شما دقيقا همان چيزي است كه تاپيك به دنيال آن است. عكس شما آنقدر ساده و گويا هست كه بدون حتي كمترين توضيحي مفهوم خود را بيان كند.
34.gif

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
http://************/files/ydfgmiew879clnsvl6ej_thumb.jpg

البته با كسب اجازه از بزرگترا:rolleyes:
همين...!

عالیه. من هم دقیقا یک از این رادیاتورها در کنارم هست که از اولین روزهای شروع این دوره، به فکر عکاسی ازش بودم. ولی تا الان که چیزی ثبت نکردم.
ثبت خیلی خوبه. البته احساس می‌کنم کمی بیش از اندازه طول داره.
ممنون از ارسال.

http://www.************/files/unsd8gs1s55eltjc070d_thumb.jpg
سوژه‌ی انتخابی، خوبه. ولی با یک کادر بندی بهتر می‌شد نتیجه‌ی بهتری گرفت.
ممنون از ارسال

در این تاپیک، بدون شک مهم‌تر از هر چیز، تلاش و تمرینه. و در واقع این تاپیک، بهانه‌ای است برای بهتر دیدن و بهتر عکس گرفتن.

موفق باشید.

Mohammad.d

Registered User
لایک‌ها
0
سلام
توی این مدت انقدر خط دیدم دیگه این شکلی شدم ! :wacko: همه چی رو خط میبینم !!!

یه چنتایی عکس گرفتم که فکر میکنم بد نباشه !
این اولیشه !
ممنون میشم شما هم نظرتون رو بگید

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
سيد جان مي بخشيد كه قسمت اول پست من با پست شما همزمان شد
26.gif

در تاييد گفته هاي شما اضافه كنم كه هنوز بعد از سال ها كه از تاريخ عكاسي رنگي ميگذره به جز عكاسي طبيعت و مناظر بهترين عكس ها عكس هاي تك رنگ و سياه و سفيد هستند و البته تاريخ عكاسي هم اين موضوع را تاييد مي كند. اگر فرصت بشه سعي مي كنم تاپيكي با مضمون اولين عكس ها داشته باشيم.

محمد جان سلام
عكس شما يك ابستره (Abstract)خوبه.
سيم هايي (خط ها) كه انحنا دارند و خط هاي صاف و تقارن موجود به علاوه نيمه خالي و داراي برجستگي تركيب زيبايي ايجاد كرده اند.
20.gif

Gt_Max

Registered User
لایک‌ها
80
تاپیک رو چک کردم انگار موضوع در رابطه با خطوطه اطرافمونه :blink:
این عکس رو از اون تاپیک اینجا هم کپی کردم فقط فرق بین 2 تا تاپیک رو دقیقا متوجه نشدم :D:blink:
به هر حال خوشحال میشم ایرادات عکس رو بدونم

http://www.************/files/tvf5vuqh3a8ciczezc6z.jpg

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
عکس زیبایی است. از ارسال ممنونم.
در مورد ابهاماتی که مطرح کردید، اگر به پست‌های قبل نگاهی بیاندازید، حتما به جواب می‌رسید.
امیدوارم بیش از این در این تاپیک فعالیت کنید.
موفق باشید.

این کار هم خیلی خوبه. استفاده‌ی مناسب از خطوط مختلف در کادر.
موفق باشید.

Gt_Max

Registered User
لایک‌ها
80
عکس زیبایی است. از ارسال ممنونم.
.

ممنون از بابت نظر
فکر کنم اگه عکس رو توی تاپیک آخرین عکس نگه داشته بودم هم همین نظر رو ممکن بود بگیرم
واسه همین میگم فرق 2 تا تاپیک رو دقیقامتوجه نمیشم !
به هر حال سعی می کنم اگه عکسی با موضوع مشابه به عکس بقیه بچه ها داشتم ارسال کنم

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ممنون از بابت نظر
فکر کنم اگه عکس رو توی تاپیک آخرین عکس نگه داشته بودم هم همین نظر رو ممکن بود بگیرم
واسه همین میگم فرق 2 تا تاپیک رو دقیقامتوجه نمیشم !
به هر حال سعی می کنم اگه عکسی با موضوع مشابه به عکس بقیه بچه ها داشتم ارسال کنم

Gt_Max عزیز. هدف این تاپیک، انتخاب دسته‌جمعی یک موضوع، و تلاش در جهت عکاسی در چهارچوب ان موضوع است. اگر پست‌های قبلی رو هم نگاه کرده باشید، تاکید کرده‌ایم که قرار نیست این تاپیک با تاپیک "آخرین عکسی که گرفتم" رقابت کند. فقط قرار است به طور متمرکز و **** یافته‌تر به بحث عکاسی بپردازیم.
در مورد نظر، حق با شماست. ولی بزرگ‌ترین دردی که در این تاپیک با آن مواجهیم، نداشتن مدیر نیست. با تمام احترامی که به تمامی دوستان دارم، درد ما در اینجا فقدان یک استاد عکاسی است که به نقد حرفه‌ای عکس بپردازد و سایرین از نقد‌های او درس بگیرند. کاری که هر کدوم از ما می‌تونیم انجام بدیم این است که هر یک از ما به وسع خود، یک نقدی به عکس بنویسیم. که البته این نقدها غالبا جنبه بیان مشکلات را دارد.
ایده‌ی ایجاد این تاپیک، به نوعی پاسخ به این کمبود است. در واقع در این تاپیک، در هر دوره، با تمرکز بر یک موضوع خاص، بخشی از ذهن را معطوف به آن می‌کنیم. در ضمن در هر دوره تعدادی عکس از یک موضوع مشخص خواهیم دید.
شما بهتر از بنده می‌دانید که دو مورد از مهمترین راه‌های پیشرفت در هر هنری، یکی تمرین و دیگری دیدن و خوب دیدن آثار هنری است. فکر می‌کنم در این مقطع زمانی، فعالیت در این تاپیک، فرصتی مناسب برای کسب تجربه و افزایش دانش است.
در مورد نقد آثار هم اگر بنده صرفا به بیان اینکه "کار خوبی ثبت کرده‌اید" بسنده کردم، به خاطر بود که مورد خاصی در حیطه‌ی این موضوع ندیدم. شاید اگر در تاپیک "آخرین عسی که گرفتم" بخواهم نقدی بنویسم، بیش از این بنویسم. ولی در این تاپیک، با توجه به موضوع دوره (خطوط اطراف ما) مشکل خاصی در کار ندیدم که بخواهم ذکر کنم.

به طور خلاصه اگر حداقل ما بتوانیم در این تاپیک، در هر دوره، عکس‌های زیادی بگیریم و با هم به اشتراک بگذاریم، فکر می‌کنم به موفقیت قابل قبولی دست پیدا کرده‌ایم. انجام چنین کاری، به نظر من فرصت خیلی خوبی برای پیشرفت فراهم می‌کنه.

در مجموع مطالب فوق را هرگز به عنوان یک دفاعیه در مقابل شما، یا مطلبی علیه نظرتان تلقی نکنید (که بعید می‌دانم چنین کنید). این مطالب صرفا برای روشن شدن بخشی از مشکلات موجود تاپیکه که بنده در حد توان خود، با این ایده و با این نگرش، سعی در پوشش دادن آن کرده‌ام.
با این حال صمیمانه از شما و سایر دوستان تقاضا دارم پیشنهادات سازنده‌ی خودتان را برای بهبود شرایط ارائه کنید. (البته ترجیحا در فاصله‌ی میان دو دوره که طبق قرارهای اولیه، برای چنین مواردی در نظر گرفته شده است)

با تشکر

Sama01

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
این عکس خیلی وجه انتزاعی نداره. ولی یکی از مهمترین عناصر اثر گذار آن، خطوط هستند.
البته عکس قدیمیه و مربوط به بهار 85 می‌شه.

http://************/files/r47cu9mfw9o08aojmnda_thumb.jpg
عکس دارای exif است.

Mohammad.d

Registered User
لایک‌ها
0
سلام
سینا جان فکر میکنم مهمترین تفاوت این تاپیک با تاپیک آخرین عکس موضوع داشتم و هدف مند بودنشه و اینکه شما رو مجبور میکنه روی یه موضوع خاص بیشتر دقت کنی !
و صد البته اگه عکسها با ریز بینی بیشتری نقد بشه میتونه خیلی بهتر از این هم بشه

منتظر نظرات شما هستم

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
2832086890102143946S200x200Q85.jpg

سلام محمد جان
شايد 50 درصد با موضوع تعيين شده يعني خطوط اطراف ما تطابق داشته باشه. اگر برگ هاي اين گياه رو به منزله خطوط مورد نظر مجسم كنيم ، تجسم با واقعيت موضوع همخواني زيادي نداره چرا كه تصوير ذهني ما از خطوط نازك بودن ، در اكثر موارد هماهنگ بودن و امتداد داشتن آن هاست.
دراين عكس اگر فضاي بالاي گلدان ادامه پيدا مي كرد و رنگ طبيعي حفظ ميشد به نظر من كار بهتري ميشد.

Mohammad.d

Registered User
لایک‌ها
0
2832086890102143946S200x200Q85.jpg

سلام محمد جان
شايد 50 درصد با موضوع تعيين شده يعني خطوط اطراف ما تطابق داشته باشه. اگر برگ هاي اين گياه رو به منزله خطوط مورد نظر مجسم كنيم ، تجسم با واقعيت موضوع همخواني زيادي نداره چرا كه تصوير ذهني ما از خطوط نازك بودن ، در اكثر موارد هماهنگ بودن و امتداد داشتن آن هاست.
دراين عكس اگر فضاي بالاي گلدان ادامه پيدا مي كرد و رنگ طبيعي حفظ ميشد به نظر من كار بهتري ميشد.

سلام
آرش جان ممنون از نظرت
با این حرف موافقم که خطوط در ذهن ما مفهوم باریکتری دارن ولی توی این عکس علاوه بر خطوطس که خود برگ ها ایجاد میکنن روی هر برگ هم یک سری خط باریک داریم که فکر میکنم با محاسبه اینها درصد یک مقدار بالاتر میره و به 60 و شایدم هم بیشتر میرسه !
البته اگه این عکس رو جایی بدون موضوع قرار بدید مطمئنا تنها چیزی که دیده نمیشه خطه ! و شاید این نتیجه خوب این موضوع باشه که ما رو وادار میکنه ریز بین تر باشیم !!!
در مورد رنگ هم چون این کاکتوس در اثر رسیدگی های من خشک شده ! رنگه خیلی زیبایی نداره و همچنین در تضاد بودن رنگ گل با گلدون حالت خوبی ایجاد نکرده بود که اگر بخواید میتونم با رنگ اصلی هم براتون آپ کنم !

باز هم ممنون
اگه بهمین شکل ادامه پیدا کنه فکر میکنم بتونیم چیزهای جدیدی یاد بگیریم

arkdvi

کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام
آرش جان ممنون از نظرت
با این حرف موافقم که خطوط در ذهن ما مفهوم باریکتری دارن ولی توی این عکس علاوه بر خطوطس که خود برگ ها ایجاد میکنن روی هر برگ هم یک سری خط باریک داریم که فکر میکنم با محاسبه اینها درصد یک مقدار بالاتر میره و به 60 و شایدم هم بیشتر میرسه !
البته اگه این عکس رو جایی بدون موضوع قرار بدید مطمئنا تنها چیزی که دیده نمیشه خطه ! و شاید این نتیجه خوب این موضوع باشه که ما رو وادار میکنه ریز بین تر باشیم !!!
در مورد رنگ هم چون این کاکتوس در اثر رسیدگی های من خشک شده ! رنگه خیلی زیبایی نداره و همچنین در تضاد بودن رنگ گل با گلدون حالت خوبی ایجاد نکرده بود که اگر بخواید میتونم با رنگ اصلی هم براتون آپ کنم !

باز هم ممنون
اگه بهمین شکل ادامه پیدا کنه فکر میکنم بتونیم چیزهای جدیدی یاد بگیریم
خيلي ممنون محمد جان از جوابت
20.gif

ولي بايد بپذيريم هدف ما در اين تاپيك و براي اين موضوع چيز ديگري است. به نظر عكسي در رده اين موضوع قرار مي گيرد كه به نحوي تداعي كننده هدف براي يك شخص ناآگاه باشد. مثلا به عكس آخري كه سيد گرفته دقت كنيد. نمي خوام بگم اگر يك شخص بدوع اطلاع قبلي از هدف اين تاپيك به اين عكس نگاه كنه ميگه منظور عكس خطوطي است كه ايجاد شده اند بلكه نوعي نظم سازمان يافته را براي شما بيان مي كنند. اگر دقيقتر بگم در واقع عكس هايي نزديكي بيشتري با هدف دارند كه همگي اين نظم را بيان كنند و نه بيان لفظي بلكه مفهومي (به عكس هاي پايين رجوع كنيد). ممكنه در عكس هايي كه ما مي گيريم خطوط نقش داشته باشند ولي همونطور كه گفتم بايد هدف در اين عكس ها مشخص باشه. اين ديد من از موضوعه

عكس از : Cezary Sieluzycki
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=3500424

عكس از : سهيل زندآذر
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=5358988

عكس از : Lars Mislej
http://photo.net/photodb/photo?photo_id=4493363

Mohammad.d

Registered User
لایک‌ها
0
خيلي ممنون محمد جان از جوابت
20.gif

ولي بايد بپذيريم هدف ما در اين تاپيك و براي اين موضوع چيز ديگري است. به نظر عكسي در رده اين موضوع قرار مي گيرد كه به نحوي تداعي كننده هدف براي يك شخص ناآگاه باشد. مثلا به عكس آخري كه سيد گرفته دقت كنيد. نمي خوام بگم اگر يك شخص بدوع اطلاع قبلي از هدف اين تاپيك به اين عكس نگاه كنه ميگه منظور عكس خطوطي است كه ايجاد شده اند بلكه نوعي نظم سازمان يافته را براي شما بيان مي كنند. اگر دقيقتر بگم در واقع عكس هايي نزديكي بيشتري با هدف دارند كه همگي اين نظم را بيان كنند و نه بيان لفظي بلكه مفهومي (به عكس هاي پايين رجوع كنيد). ممكنه در عكس هايي كه ما مي گيريم خطوط نقش داشته باشند ولي همونطور كه گفتم بايد هدف در اين عكس ها مشخص باشه. اين ديد من از موضوعه

آقا ممنون
تقریبا متوجه شدم و دوباره تلاش میکنم !
توی عکسهایی که شما گذاشتید هم دومی به نظر من خیلی قشنگه

mmkh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
http://************/files/oc13m2x5obrev9z3vkd9_thumb.jpg

بالا