برگزیده های پرشین تولز

همهء سوالات من (سوالات فني)

hossein137

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,757
دوستان و اساتید عزیز
من میخوام رینگ معکوس بگیرم برای دوربینم
به سختی گیر آوردم
دوربین SLT سونی از سری آلفا هست
من شنیدم که دیاف دوربین های سونی سری آلفا (من آلفا37 دارم) در حالت استفاده از این رینگهای معکوس قابل تنظیم نیست
میخواستم ببینم با این اوصاف چکار کنم؟ بخرم یا عملا بلا استفاده میشه؟
ممنون
در کل وقتی معکوس میکنید ارتباط بین کانکتورهای لنز و بدنه قطع میشه و اطلاعات اگزیف لنز و همین طور فوکوس و تنظیم دیافراگم از بین میره.در مورد فوکوس که چون رینگ معکوس دارید و فاصله تا سوژه خیلی کمه به هر حال باید فوکوس دستی استفاده کنید که وجود داشتن اوتوفوکوس فرقی نداره.
در مورد تنظیم دیافراگم کاری که همه ی عکاسان میکنند اینه که موقعی که دکمه ی dof (در کنون و نیکون کنار لنز قرار داره) رو نگه دارید و لنز رو از بدنه باز کنید دیافراگم روی همون تنظیمی که گذاشتید میمونه.احتمالا" بدنه های آلفا هم چنین دکمه ای داره

Mo_oRy

Registered User
لایک‌ها
89
دوستان یه چند تا سوال دارم
دوربینی مثل 400D ارزش خرید داره در حال حاضر برای شروع عکاسی؟ خروجی تصویرش و پردازشگرش قابل مقایسه با دوربین های مبتدی فعلی مثل 1100D یا 3100 nikon هست یا نه؟
یه سوال دیگه، راجع به Mirror less های فوجی رو پیشنهاد میکنید؟ مثلا 600D یا fuji X-A1 ؟
کاربردم هم شروع عکاسیِ در حال حاضر...

hossein137

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,757
دوستان یه چند تا سوال دارم
دوربینی مثل 400D ارزش خرید داره در حال حاضر برای شروع عکاسی؟ خروجی تصویرش و پردازشگرش قابل مقایسه با دوربین های مبتدی فعلی مثل 1100D یا 3100 nikon هست یا نه؟
یه سوال دیگه، راجع به Mirror less های فوجی رو پیشنهاد میکنید؟ مثلا 600D یا fuji X-A1 ؟
کاربردم هم شروع عکاسیِ در حال حاضر...
اگر بخوایم چند ملی که گفتید رو با هم مقایسه کنیم مسلما" فوجی بهتره.البته 600D هم همرده هست باهاش اما فوجی نویز کمتری داره و کمی هم تم رنگی متفاوتی داره که به مزاج بعضی ها بیشتر خوش میاد و جمع و جورتر هم هست
اما در مورد 400D از لحاظ کیفیت خروجی مشابه 1100 دی هست اما d3100 نیکون کمی از هر دو بهتره.بستگی به بودجه تون داره انتخاب.اما اگر بین این ها باشه همون مدل فوجی و 600 دی بهتر از بقیه هست

alirezakiani19

Registered User
لایک‌ها
264
سلام دوستان
یه سوال بسیار مبتدیانه
"" آیا با گوشی های موبایل میشه عکس از آسمون پرستاره انداخت تو شب که آسمون روشن بیوفته مثلا راه شیری قابل دیدن باشه؟؟
اگه نه با دوربین های دیجیتال سونی میشه این کار رو کرد؟
منتظر راهنمایی دوستان هستم.
سپاس

mostafa_1366

Registered User
لایک‌ها
3,681
سلام دوستان
یه سوال بسیار مبتدیانه
"" آیا با گوشی های موبایل میشه عکس از آسمون پرستاره انداخت تو شب که آسمون روشن بیوفته مثلا راه شیری قابل دیدن باشه؟؟
اگه نه با دوربین های دیجیتال سونی میشه این کار رو کرد؟
منتظر راهنمایی دوستان هستم.
سپاس
اصولا با هر دوربینی میشه این کارو کرد اما چند تا شرط داره. 1- امکان کنترل دستی ایزو و شاتر رو داشته باشید 2- لنز شما زاویه باز و دیافراگم بازی داشته باشه حداکثر 2.8:f باشه.

alirezakiani19

Registered User
لایک‌ها
264
اصولا با هر دوربینی میشه این کارو کرد اما چند تا شرط داره. 1- امکان کنترل دستی ایزو و شاتر رو داشته باشید 2- لنز شما زاویه باز و دیافراگم بازی داشته باشه حداکثر 2.8:f باشه.
سپاس
مورد اول رو گرفتم اما دوم رو نفهمیدم دقیق اگه امکان داره یه توضیح بدید ممنون میشم.
مثلا گلکسی اس 5 لنز f:2.6 هست. میشه؟
امضاتون بسیار زیباست...

mostafa_1366

Registered User
لایک‌ها
3,681
سپاس
مورد اول رو گرفتم اما دوم رو نفهمیدم دقیق اگه امکان داره یه توضیح بدید ممنون میشم.
مثلا گلکسی اس 5 لنز f:2.6 هست. میشه؟
امضاتون بسیار زیباست...
ببینید اگه به زبون ساده بخوام براتون توضیح بدم این عدد دیافراگم مقدار نوری که لنز میتونه جذب کنه رو نشون میده. هرچقدر این عدد پایین تر باشه یعنی لنز نور بیشتری دریافت میکنه و ما برای ثبت صحنه مورد نظرمون زمان شاتر کمتری احتیاج داریم. البته دیافراگ دوربین شما 2.2 هست اون 2.6 فکر میکنم فاصله کانونی باشه. اخه معمولا هر دو رو با f مینوسین.

alirezakiani19

Registered User
لایک‌ها
264
ببینید اگه به زبون ساده بخوام براتون توضیح بدم این عدد دیافراگم مقدار نوری که لنز میتونه جذب کنه رو نشون میده. هرچقدر این عدد پایین تر باشه یعنی لنز نور بیشتری دریافت میکنه و ما برای ثبت صحنه مورد نظرمون زمان شاتر کمتری احتیاج داریم. البته دیافراگ دوربین شما 2.2 هست اون 2.6 فکر میکنم فاصله کانونی باشه. اخه معمولا هر دو رو با f مینوسین.
آها.
الان با این شرایط میونم با اس 5 اینجور عکس ها بگیرم؟
ایزو و سرعت شاتر رو رو چه مقدار باید تنظیم کنم؟
جسارتا EV در دوربین چه کارایی دارد؟

mostafa_1366

Registered User
لایک‌ها
3,681
آها.
راستش من هنوز مطمئن نیستم بشه با دوربین موبایل عکس نجومی گرفت. شما خودت یه سرچی تو اینترنت بکن ببین نمونه ای میبینید یانه. از این میترسم که یه وقت نوردهی طولانی به دوربین آسیب بزنه. از الان گفته باشم اگه اتفاقی بیفته بنده مسئولیتش رو به عهده نمیگیرم:general705:
معمولا ایزو و دیافراگم رو روی پایینترین مقدار خودشون میزارن. سرعت شاتر هم تجربیه شما از 15 ثانیه شروع کنید ببینید چی میشه.
به نظر من کلا بیخیال موبایل بشی بهتره با یه دوربین دیگه این کارو انجام بده.

Last edited:

hossein137

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,757
هر چند این جواب و سوال مربوط به قسمت سوالات هست ولی حالا که بحثش هست من هم یه مورد رو اضافه میکنم و بعد انتقال میدم
با موبایل و دوربین کامپکت نمیشه.چون نورگیری هر سنسوری نسبت مستقیمی با اندازه اش داره.هر چقدر هم لنز شما واید باشه و دیافراگمتون باز.نتیجه اون طور که میخواید نمیشه اگر اندازه ی سنسور کوچیک باشه.
یه قانونی هست به نام قانون 500 که تو تااپیک زیر گفته شده.در کل خودآموز خیلی خوبی هست که جناب میری زحمت ترجمه اش رو کشیده.منتها بر اساس همون قانون هم من یه تجربه بد داشتم.یعنی اگر فوکال لنزم 24 میلی متر شده (با ضریب کراپ) و سنسور دوربینم کراپ 1.6 بوده من باید 21 ثانیه میتونستم نوردهی کنم که ستاره ها به صورت خطی نیفته.ولی این عدد کار نداد و من نهایت تونستم برای ثبت ستاره ها به روش غیرخطی و دنباله دار 15 ثانیه نوردهی کنم.که مسلما" باعث شد ستاره های کم نورتر ثبت نشه

http://forum.akkasee.com/f90/t19517.html

جدا از اون عکاسی از ستاره ها جدا از خود عکاسی به زمان/مکان و آب و هوای مناسب داره

hossein137

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,757
آها.

جواب بقیه ی سوالات که داده شد و میمونه مورد آخر یعنی EV
EV برای جبران نوردهی هست.تو تنظیماتی که خود دوربین نوردهی رو و مقدارش رو انجام میده بالا یا پایین آوردن EV (یعنی از 0 تکون بخوره و به +1 یا -1 برسه) باعث میشه دوربین نورسنجی رو یک پله تا چند پله تاریک تر یا روشن تر انجام بده

A.M.I.R.

Registered User
لایک‌ها
1,143
تو اینترنت که میچرخیدم چشمم خورد به یه عکس که مدل دوربین و نوشته بود نیکون لنز کانون.
از اوونجایی که پدرم کانون انالوگ داشت گفتم شاید بتونم از لنزاش استفاده کنم.بعد از گشت و گذار اداپتورشو پیدا کردم و خریداری کردم
اداپتور یک شیشه داره که گویا برای فوکوس بی نهایت باید باشه.
من بعد از کمی ور رفتن با لنزهای انالوگ یک مشکل برخودرم
اگه از این لنز ها استفاده کنم دیافراگم بازتر از 2.8 عکسها خیلی نرم و حالت خواب تو فیلم ها رو داره.
فوکوس هم خیلی دقیق سعی کردم انجام بدم بازم این مشکل هست.
گفتم شاید ایراد از تنظیم چشمیه باشه که نبود.
راهی نیست که بشه این مشکلو حل کرد؟

hossein137

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,757
تو اینترنت که میچرخیدم چشمم خورد به یه عکس که مدل دوربین و نوشته بود نیکون لنز کانون.
از اوونجایی که پدرم کانون انالوگ داشت گفتم شاید بتونم از لنزاش استفاده کنم.بعد از گشت و گذار اداپتورشو پیدا کردم و خریداری کردم
اداپتور یک شیشه داره که گویا برای فوکوس بی نهایت باید باشه.
من بعد از کمی ور رفتن با لنزهای انالوگ یک مشکل برخودرم
اگه از این لنز ها استفاده کنم دیافراگم بازتر از 2.8 عکسها خیلی نرم و حالت خواب تو فیلم ها رو داره.
فوکوس هم خیلی دقیق سعی کردم انجام بدم بازم این مشکل هست.
گفتم شاید ایراد از تنظیم چشمیه باشه که نبود.
راهی نیست که بشه این مشکلو حل کرد؟
مشکل از شیشه ای هست که آداپتور داره.در کل عدسی با کیفیتی نداره و خروجی کار چیز واقعی ای که لنز داره رو نشون نمیده.برای همین لنزهایی مثل سری fd کنون رو بهتر برای میرورلس ها مناسب میدونند که فاصله ی فلنچ لنز تا سنسور کمتر باشه و بتونید فوکوس بینهایت داشته باشید و در نتیجه احتیاجی به عدسی نباشه.در حالت کلی شما این مشکل رو نمیتونید حل کنید.بهتره از لنزهایی با مانت m42 یا T2 استفاده کنید که احتیاج به عدسی نداشته باشه

اصول کلی عکاسی از بارون چیه؟

اصول و قاعده ی کلی نداره دوست من.هر ژانری در عکاسی نیازمند کادر خوب/ادیت خوب/ و تنظیمات دوربین به نحوه ی خوب هست.اما به هر حال برای عکاسی از بارون میتونید از فلاش استفاده کنید که درخشندگی قطرات رو بیشتر نشون بده و در نتیجه بیشتر پیدا باشه.یا این که از سه پایه و سرعت شاتر پایین (بسته به نیاز از 1/15 تا حداکثر 1 ثانیه) استفاده کنید.همین طور میتونید از فلاش در این حالت استفاده کنید و مود تقدم فلاش رو به حالت 1 یا 2 بذارید (ابتدای نوردهی یا انتهای نوردهی)

Mo_oRy

Registered User
لایک‌ها
89
اگر بخوایم چند ملی که گفتید رو با هم مقایسه کنیم مسلما" فوجی بهتره.البته 600D هم همرده هست باهاش اما فوجی نویز کمتری داره و کمی هم تم رنگی متفاوتی داره که به مزاج بعضی ها بیشتر خوش میاد و جمع و جورتر هم هست
اما در مورد 400D از لحاظ کیفیت خروجی مشابه 1100 دی هست اما d3100 نیکون کمی از هر دو بهتره.بستگی به بودجه تون داره انتخاب.اما اگر بین این ها باشه همون مدل فوجی و 600 دی بهتر از بقیه هست
حسین جان من بودجم رو کمی بالا بردم در حد 600 دی و X-A1 ، خودم نظرم رو فوجیه ولی فقط یه سوال، نداشتن چشمی اذیت نمیکنه؟

hossein137

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,757
حسین جان من بودجم رو کمی بالا بردم در حد 600 دی و X-A1 ، خودم نظرم رو فوجیه ولی فقط یه سوال، نداشتن چشمی اذیت نمیکنه؟

بستگی به سبک کاری شما داره.مسلما" اگر داخل آتلیه بخواید استفاده کنید 600D بهتر به کارتون میاد.اما مثلا" عکاسی طبیعت یا پرتره های اوت دور و یا یه چنین کارهایی مشکلی نداره

Mo_oRy

Registered User
لایک‌ها
89
بستگی به سبک کاری شما داره.مسلما" اگر داخل آتلیه بخواید استفاده کنید 600D بهتر به کارتون میاد.اما مثلا" عکاسی طبیعت یا پرتره های اوت دور و یا یه چنین کارهایی مشکلی نداره
من اول به خاطر سوالات زیاد یه معذرت خواهی میکنم
حسین جان، نظرم الان رو 600D شده، حالا به نظر شما نیکون 3300 چطوره در مقایسه باهاش؟ یا ارزش داره یک ماه صبر کنم 650D بگیرم؟

hossein137

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,757
من اول به خاطر سوالات زیاد یه معذرت خواهی میکنم
حسین جان، نظرم الان رو 600D شده، حالا به نظر شما نیکون 3300 چطوره در مقایسه باهاش؟ یا ارزش داره یک ماه صبر کنم 650D بگیرم؟
اختیار داری.من هر چی سوال بپرسی اگه بتونم جواب میدم منتی هم نیست
والا بدنه های سری 3000 نیکون یه کم سطحشون پایین تره اما خوب چون پیشرفته تر شدند میشه گفت حتی بعضی مواقع خروجی بهتر از 600D هست.در کل من خودم نیکونی نیستم اما بدنه های ارزون قیمت خوبی داره.مثلا" خروجی d5200 بهتر از 600D و 650D هست.اما کنون یه کم کار باهاش راحت تره و بعضی مواقع هم خوش دست تر.به نظرم بیشترین چیزی که تو انتخاب کمکتون میکنه رضایت قلبی هست.شما برای خرید بدنه برو مغازه و با تک تک این مدل ها کار کن و نمونه های خروجی اش رو ببین.ببین کدوم برات خوش دست تره.هر کدوم رو باهاش راحت تر بودی بخر.کاری هم به بهتر بودن و بدتر بودن خروجی نداشته باش چون نهایتش انقدر تفاوتشون در مورد عکاسی کمه که حتی ممکنه به چشم نیاد.اما اگه دنبال چیز خاصی میگردی.مثلا" داشتن وای فای/فیلم برداری بهتر/یا مثلا" یه مگاپیکسل خاص یا پروسس عکس ها و .... خوب مسلما" کار یه کم پیچیده میشه و ممکنه محدودیت قیمت هم داشته باشی.
اما در هر حال من اگر بخوام دوربینی تو این رده بخرم 100D کنون رو میخرم.چون هم جمع و جوره و هم dslr هست و هم خروجی اش حدودا" نزدیک به همه ی این هاست.جدا از این فیلم برداری هم برام زیاد مهم نیست

click.laptop

Registered User
لایک‌ها
870
داش حسین میگم یه چند وقتیه وقتی عکس راو رو با ACR باز میکنم وضوحش به مراتب از قایل اصلی کمتره. یعنی اگه همون فایل راو رو با دوربین یا با نرم افزار ZoomBrowser EX اجرا کنم بنظر خیلی شارپ تر میاد
داستان چیه ؟

hossein137

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
لایک‌ها
10,757
داش حسین میگم یه چند وقتیه وقتی عکس راو رو با ACR باز میکنم وضوحش به مراتب از قایل اصلی کمتره. یعنی اگه همون فایل راو رو با دوربین یا با نرم افزار ZoomBrowser EX اجرا کنم بنظر خیلی شارپ تر میاد
داستان چیه ؟
والا راو ها که کلا" با acr خوب نشون داده نمیشه.یعنی باید فایل اصلی رو با تنظیمات دلخواهت بیرون بکشی.اما احتمال میدم مال ورژن acr ات باشه یا یه وقت تو تنظیمات دیفالت دستکاری کردی

بالا