• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

همه چیز در مورد مرورگر فایرفاکس

brainsore

Registered User
لایک‌ها
3,189
چند روزیه فقط با بقیه مرورگرها کار می کنم. بالاخره تصمیم خودمو گرفتم! گوگل کروم! سرعتش، زیبایی ظاهریش، افزونه هاش و از همه مهمتر پایداریش... تونستم باهاش ارتباط برقرار کنم و بعد از 5 سال دل کندم از فایرفاکس و کلا حذفیدمش از روی سیستم. روانیمون کرده بود این اواخر. هر 30 ثانیه یه بار فریز میشد. مرورگر خوبیه ولی تا وقتی این مشکلات مدیریت حافظه اش درست نشه دیگه حاضر نیستم کار کنم باهاش.

پ.ن: بای فایرفاکس!

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
چند روزیه فقط با بقیه مرورگرها کار می کنم. بالاخره تصمیم خودمو گرفتم! گوگل کروم! سرعتش، زیبایی ظاهریش، افزونه هاش و از همه مهمتر پایداریش... تونستم باهاش ارتباط برقرار کنم و بعد از 5 سال دل کندم از فایرفاکس و کلا حذفیدمش از روی سیستم. روانیمون کرده بود این اواخر. هر 30 ثانیه یه بار فریز میشد. مرورگر خوبیه ولی تا وقتی این مشکلات مدیریت حافظه اش درست نشه دیگه حاضر نیستم کار کنم باهاش.

فایرفاکس 15 قراره مشکل به اصطلاح Memory Leak رو تا حد امکان حل کنه.من الان دارم از "15 بتا 4" استفاده میکنم.هنوزم فریزه وجود داره ولی ازش راضیم.این فریزها رو میزارم بحساب beta بودنش :دی
این یه مطلب با کلی جزییات در مورد ورژن 15 و مشکل Memory Leak

اگه حوصله ی خوندنش رو نداری فقط این تصویر رو ببین :دی

resident2-1024x856.png

Another Day

Registered User
لایک‌ها
1,238

حرف دل منو زدی ، اعصاب برات نمیذاشت دیگه، من هم با کروم خیلی راحتم. هر چند فایرفاکس رو خیلی دوست دارم.

brainsore

Registered User
لایک‌ها
3,189
فایرفاکس 15 قراره مشکل به اصطلاح Memory Leak رو تا حد امکان حل کنه.من الان دارم از "15 بتا 4" استفاده میکنم.هنوزم فریزه وجود داره ولی ازش راضیم.این فریزها رو میزارم بحساب beta بودنش :دی
این یه مطلب با کلی جزییات در مورد ورژن 15 و مشکل Memory Leak

اگه حوصله ی خوندنش رو نداری فقط این تصویر رو ببین :دی

resident2-1024x856.png

این دیاگرام که اومده روی تعداد تب باز بحث کرده. مشکلت فراتر از ایناس علی. مثلا یه صفحه که AJAX باشه (سرچ گوگل مثلا) هی بیخودی فریز میشه، یا مثلا وقتی که یه پلاگین مثل pdf reader بخواد باز کنه...

حرف دل منو زدی ، اعصاب برات نمیذاشت دیگه، من هم با کروم خیلی راحتم. هر چند فایرفاکس رو خیلی دوست دارم.

این چند وقتی که مشکلاتش حاد شده (بعد از ورژن 3.4 ؛ جدا بهترین نسخه اش همین 3.4 بود) خیلی سعی کردم مرورگرهای دیگه رو امتحان کنم. ولی هر بار به یه دلیلی دوباره برمیگشتم سراغ فایرفاکس! اما این دفه دیگه زدم به سیم آخر و حذفش کردم و setupاشم پاک کردم!

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
این دیاگرام که اومده روی تعداد تب باز بحث کرده. مشکلت فراتر از ایناس علی. مثلا یه صفحه که AJAX باشه (سرچ گوگل مثلا) هی بیخودی فریز میشه، یا مثلا وقتی که یه پلاگین مثل pdf reader بخواد باز کنه...

توی اون متن توضیج داده که افزونه ها باعث ایجاد مشکلات در حافظه میشن و قراره که این مشکلات رفع بشه.یکی از این افزونه ها SiteAdvisor هستش.
این تصویر هم نشون میده که حتی بدون ایجاد تغییر در ساختار افزونه،خود فایرفاکس 15 تونسته حافظه رو مدیریت کنه.اگه نگاه کنی میبینی که ورژن افزونه در هر دو نسخه ی فایرفاکس یکسان هستش.
البته توی همون متن گفته بهترین راه اینه که خود نویسندگان این افزونه ها با ایجاد اصلاحات باعث کاهش مشکلات بشن اما فایرفاکس خودش هم دست بکار شده تا این مشکل رو به حداقل برسونه.

ورژن 15 خودش یه PDF Reader توکار! داره.یعنی احتیاجی به هیچ پلاگینی نیست.البته من PDF های فارسی و انگلیسی رو تست کردم و چندان جالب نبود ولی در برای شروع کار بنظرم خوبه.

در مورد مشکلات با جاوااسکریپ و Ajax بنظرم میشه بخشی از اونها رو با افزونه ی NoScript حل کرد.البته این افزونه به صبر و حوصله احتیاج داره.:rolleyes:

brainsore

Registered User
لایک‌ها
3,189
توی اون متن توضیج داده که افزونه ها باعث ایجاد مشکلات در حافظه میشن و قراره که این مشکلات رفع بشه.یکی از این افزونه ها SiteAdvisor هستش.
این تصویر هم نشون میده که حتی بدون ایجاد تغییر در ساختار افزونه،خود فایرفاکس 15 تونسته حافظه رو مدیریت کنه.اگه نگاه کنی میبینی که ورژن افزونه در هر دو نسخه ی فایرفاکس یکسان هستش.
البته توی همون متن گفته بهترین راه اینه که خود نویسندگان این افزونه ها با ایجاد اصلاحات باعث کاهش مشکلات بشن اما فایرفاکس خودش هم دست بکار شده تا این مشکل رو به حداقل برسونه.

ورژن 15 خودش یه PDF Reader توکار! داره.یعنی احتیاجی به هیچ پلاگینی نیست.البته من PDF های فارسی و انگلیسی رو تست کردم و چندان جالب نبود ولی در برای شروع کار بنظرم خوبه.

در مورد مشکلات با جاوااسکریپ و Ajax بنظرم میشه بخشی از اونها رو با افزونه ی NoScript حل کرد.البته این افزونه به صبر و حوصله احتیاج داره.:rolleyes:

مرسی علی جون :heart: ورژن نهایی 15 کی میاد؟!

• Like
Reactions: HoP

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
مرسی علی جون :heart: ورژن نهایی 15 کی میاد؟!

ورژن 15 قرار هست 28 آگوست ریلیز بشه.توی لینک زیر موزیلا جزییات 3 نسخه ی مختلف فایرفاکس (Beta,Aurora,Nightly) رو میزنه.این نسخه ها چرخش پیدا میکنن و جای همدیگه رو میگیرن.
یعنی Beta به عنوان ورژن جدید میاد جای Stable,,, بعد Aurora میاد جای Beta و ...

brainsore

Registered User
لایک‌ها
3,189
چه جالب:

This feature will be worked on as a Spring 2012 course project for students at Michigan State University. Jared Wein and Blair McBride are the Mozilla points-of-contact for the project. Probably land in 15 but may not ship until later.

دیگه کدی که دانشجوها بنویسن معلومه چی از آب درمیاد :D

pmn

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
8
سلام.
مشکلی که با فایرفاکس 14 دارم اینه که
وقتی در گوگل ایمیج سرچ می کنم، اصلا عکسها رو نشون نمیده
یا فقط دو ردیف اول رو نشون میده،
خیلی رو اعصابه...
به نظرتون چطور باید درستش کرد؟
ممنون

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
@l3est
درست نیست توی تاپیک فایرفاکس در مورد مرورگرهای دیگه صحبت بشه ولی حالا که بحث پیش اومد جواب میدم.
فایرفاکس اونقدرها هم بد نیست :دی
اول یه توضیح بدم:
Waterfox بر اساس فایرفاکس ایجاد شده یعنی از سورس فایرفاکس استفاده میکنه و اصلی ترین تفاوتش اینه که واسه سیستم های 64بیتی بهینه سازی شده.این یه نسخه ی غیررسمی بحساب میاد.
البته خود موزیلا نسخه ی 64بیتی واسه فایرفاکس داره ولی فقط برای نسخه ی Nightly مخصوص لینوکس
نکته ی بعدی اینه که آخرین ورژن Waterfox بر اساس فایرفاکس 14 هستش.خوب یعنی چی؟ یعنی از نسخه ی 15 فایرفاکس که مدیریت بهتری بر رم سیستم داره خبری نیست.(15 هنوز Beta هستش)
حالا با این توضیحات این یه تصویر از پنجره ی Waterfox با 30 Tab و میزان حافظه ای که استفاده کرده.روی این Waterfox من 9 تا افزونه دارم که افزونه های به اصطلاح سبکی نیستند.
(روی عکس کلیک کنید)

usiiiii

Registered User
لایک‌ها
205
[ ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡
آقا این اروره دیوونم کرده . کسی هست بدونه چی جوری باید از شررش خلاصیده شد آیا ؟
ff.JPG

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
@usiiiii

طبق توضیحات موزیلا چک کنید ببینید تاریخ و ساعت سیستمتون درست هست یا نه

یکی از کاربرها هم توی بخش سوالات گفته اگه تاریخ درست بود،فایل cert8.db رو از توی فولدر پروفایل فایرفاکس پاک کنید یا تغییر نام بدید.(اینکه کار میکنه یا نه رو نمیدونم :دی)
این فایل مربوط میشه به گواهینامه های امنیتی!! یا به انگلیسی Security certificates
برای رفتن به فولدر پروفایل فایرفاکس توی Run تایپ کنید
%APPDATA%
بعد هم برید به این مسیرMozilla → Firefox → Profilesبسته به تعدا پروفایل هایی که دارید در این قسمت چندتا فولدر هست.که به احتمال زیاد شما یه فولدر شبیه نام xxxxxxxx.default خواهید داشت.
این هم توضیحات محتویات فولدر پروفایل

momixz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
واترفاکس داخل سیستم های 64بیتی تفاوت محسوسی با خود فایر فاکس داره؟

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
الان دارم با فایرفاکس 17 (64بیتی) یا به عبارتی نسخه ی Nightly پست میزنم.تا اینجا که عالی بوده.البته هنوز هم اشکالات ریزی هست که باید درست بشه :دی

gSd.png

صفحه ی مخصوص نسخه ی Nightly:
لینک دانلود آخرین نسخه رو میتونید از این صفحه بردارید:

Hamid2day

مدیر ارشد بازنشسته
لایک‌ها
20,170
نسخه 15 را من دارم
چرا گه گاهی هنگ می کنه کلا بروزر من.
هر چی پلاگین و add داشته را غیرفعال کردم

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
نسخه 15 را من دارم
چرا گه گاهی هنگ می کنه کلا بروزر من.
هر چی پلاگین و add داشته را غیرفعال کردم

منم با ورژن 15 مشکل هنگ کردن داشتم.یعنی محیط برنامه هی به اصطلاح فریز میشد و گاهی وقتا برای بازکدن Tab جدید فقط کلید میانبر Ctrl+T کار میکرد :دی
خوب البته اون نسخه هنوز بتا هستش.فعلا این نسخه ی nightly زیاد هنگ کردن نداشته اما بعضی از منوها زیاد به کلیک پاسخگو نیستن.یعنی کلیک میکنی هیچ اتفاقی نمیفته.:D
واضح ترین! تغییری که توی این نسخه هستش،عوض شدن شکل و شمایل پنجره ی دانلود هستش.اینطوری شده:

CSd.png

روی فایل که کلیک بکنی فایل اجرا میشه.روی اون ذره بین! که کلیک بکنی فولدر دانلود رو نشون میده و روی Show all download که کلیک بکنی این پنجره (Library) نشون داده میشه.

BSd.png

-------
اوه Address Bar رو یادم رفت :دی
بنظر من که خیلی عالی کار میکنه.(نسخه های قبلی که اینطوری نبود؟؟ :دی)

13457339291.png

Last edited:

kia777

Registered User
لایک‌ها
5
سلام دوستان...

از وقتي من مرورگر فاير فاكسم رو بروز كردم برام مشكل بوجود اومده !! وقتي ويندوز بالا مياد خود فاير فاكس هم باهاش بالا مياد و تو Task Manager قسمت Processes ديده ميشه !! وقتي هم ميري روش كليك كني تا اجرا بشه مينويسه فاير فاكس در حال اجراس !! بايد بري Task Manager و End Process رو بزني تا بتوني بازش كني !! خودشم با بروز رساني حل نشد و هر دفعه كه نسخه جديدش مياد و بروزش ميكنم باز همين مشكل رو داره !!

كسي ميتونه بگه علت از چيه ؟

HoP

همکار بازنشسته
لایک‌ها
2,422
سلام دوستان...

از وقتي من مرورگر فاير فاكسم رو بروز كردم برام مشكل بوجود اومده !! وقتي ويندوز بالا مياد خود فاير فاكس هم باهاش بالا مياد و تو Task Manager قسمت Processes ديده ميشه !! وقتي هم ميري روش كليك كني تا اجرا بشه مينويسه فاير فاكس در حال اجراس !! بايد بري Task Manager و End Process رو بزني تا بتوني بازش كني !! خودشم با بروز رساني حل نشد و هر دفعه كه نسخه جديدش مياد و بروزش ميكنم باز همين مشكل رو داره !!

كسي ميتونه بگه علت از چيه ؟

خود فایرفاکس تا جایی که من میدونم گزینه ای برای ،اجرای خودکار همراه با بالا اومدن ویندوز، نداره.شما احتمالا فایرفاکس رو توی فولدر Startup قرار دادید و واسه همین فایرفاکس خودکار اجرا میشه.
تو منوی استارت، Startup رو چک کنید.

pWd.png

این هم توضیحات موزیلا در اینمورد که موارد مختلف رو ذکر کرده:

بالا