برگزیده های پرشین تولز

واقعاً مردم آذربایجان ترک نیستند؟

ميهن پرست

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
ممنون
همونطور که گفتم فروم زیبایه و من نیز از مطالبش استفاده می کنم.
اما کوروش داریوش و ساسان و ... را تنها آرمان های دست نیافتنی بشیریت میدانم که محض علاقه تولید شده اند.
ما اگر با هم باشیم (منظورم اینه که به علایق هم احترام بزاریم) می توانیم هزاران بار بهتر از آرمانهای ساختگی خودمان باشیم.
بنده که به این حقیقت باور کامل دارم.

دوست عزيز با نظرت صد در صد موافقم.كاش ميشد همه به نظرات همديگه هر چي كه باشه احترام بزارن.

phantom_alon

Registered User
لایک‌ها
1
خوبه که همه ایرانی هستیم و اینقدر تفاوت و تفاوت می کنیم .شما آمریکا رو ندیدین ؟ انواع و اقسام توشون هستن .از هر جا که بگی .
از تک تکشون بپرسی می گن ما آمریکایی هستیم .(از مهاجر ها هم ) .حالا چطوره که شمایی که در این خاک زندگی می کنی و در این خاک هم به دنیا آمدی و نژادت هم مال همین طرف هاست .میگی من ایرانی نیستم .
من در کل به همه گفتم .
در ضمن گفتید ترک ، باید عرض کنم که نصف اروپایی ها ترک هستن .(نژاد ترک) .
خوب اینا که در ایران هستن ترک نیستن ، آزری زبان هستن .خوب گویش شون فرق داره .گناه که نکردن .الان افغانستان هم مال ایران بوده ، گویش اونا هم فرق داره .باید به اونا بگیم نژاد مغولی یا چینی ؟ درسته این ؟
خوب طی اون رفت آمدی که با مردمان همسایه داشتند ، این طور گویش شون فرق کرده .
تجربه زنده خود من .من دو سالی در اطراف مشهد دانشجو بودم .وقتی بر می گشنم کرج ، گویش ام فرق می کرد .چند وقت طول می کشید تا مثل روز اول بشم .حالا شما تصور کن دیگه .
اگر اشتباه می گم شما بگید اشتباه میگه .
اابته من خدا رو شکر می کنم که مادر من اهل اینترنت و بخصوص پی تی نیست .ایشون هیتلر دوم هستند که اگر خدای نکرده این تاپیک رو می دیدن ، احساس نژاد پرستی شون گل می کرد . خوب من فرق دارم البته .
در هر حال به نظر من اگر دوستان دوست دارن می تونن یه کشور به نام ترک استان تشکیل به دن .
تا هر وقت ما راهی رو خواستیم بریم بریم اونجا .
این ره که تو می روی به ترک استان است .توی مایه همچین چیزی .
یا حق

سیامک

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوبه که همه ایرانی هستیم و اینقدر تفاوت و تفاوت می کنیم .شما آمریکا رو ندیدین ؟ انواع و اقسام توشون هستن .از هر جا که بگی .
از تک تکشون بپرسی می گن ما آمریکایی هستیم .(از مهاجر ها هم ) .حالا چطوره که شمایی که در این خاک زندگی می کنی و در این خاک هم به دنیا آمدی و نژادت هم مال همین طرف هاست .میگی من ایرانی نیستم .
من در کل به همه گفتم .
در ضمن گفتید ترک ، باید عرض کنم که نصف اروپایی ها ترک هستن .(نژاد ترک) .
خوب اینا که در ایران هستن ترک نیستن ، آزری زبان هستن .خوب گویش شون فرق داره .گناه که نکردن .الان افغانستان هم مال ایران بوده ، گویش اونا هم فرق داره .باید به اونا بگیم نژاد مغولی یا چینی ؟ درسته این ؟
خوب طی اون رفت آمدی که با مردمان همسایه داشتند ، این طور گویش شون فرق کرده .
تجربه زنده خود من .من دو سالی در اطراف مشهد دانشجو بودم .وقتی بر می گشنم کرج ، گویش ام فرق می کرد .چند وقت طول می کشید تا مثل روز اول بشم .حالا شما تصور کن دیگه .
اگر اشتباه می گم شما بگید اشتباه میگه .
اابته من خدا رو شکر می کنم که مادر من اهل اینترنت و بخصوص پی تی نیست .ایشون هیتلر دوم هستند که اگر خدای نکرده این تاپیک رو می دیدن ، احساس نژاد پرستی شون گل می کرد . خوب من فرق دارم البته .
در هر حال به نظر من اگر دوستان دوست دارن می تونن یه کشور به نام ترک استان تشکیل به دن .
تا هر وقت ما راهی رو خواستیم بریم بریم اونجا .
این ره که تو می روی به ترک استان است .توی مایه همچین چیزی .
یا حق

روز از نو و روزی از نو!!!
آذری زبان یعنی چه میشه شفاف تر توضیح بدین تا ما هم یاد بگیریم.
ترکهای باستانی خلج ساکن قم زبانشان هیچ نزدیکی با ترکی آذری ندارد جز اینکه هر دوشان ترکی هستند!
لطفا منظورتون رو واضح تر بگید.
همچنین خوشحال می شم اگه به آذربایجان بیایید و 2 سالی نیز در اینجا ساکن شوید.
اگر گویشتان فرقی کرد آنوقت ادامه دهید!(با عرض معذرت به کل زبانتان عوض می شود و اگر به هیچ طریق زبان فارسی را نشنوید باید یک بار دیگر همچون زمانی که به دنیا آمدید زبان خود را یاد بگیرید!)
اینکه خراسانی و آذری زبانهایی هستند که نه از نظر قاعده و نه از نظر تقسیم بندی زبانی، یکی نیستند که آنها را گویش بنامیم. همچنین از روی چه گفتید که زبان آذربایجان گویش است؟
آیا میدانید که گویش چیست و به چه اطلاق می شود یا همینجوری ...!
در ضمن ترک استان در کجای نقشه جغرافیایی قرار داره؟
میشه در یک نقشه بسیار معتبر لاتینی آن را نشان دهید؟!
و دیگر اینکه نژاد چینی و مغولی و ترکی یک چیز نیستند بلکه از هم متفاوتند!
جز اینکه در طول تاریخ با تسلط مغولها بر تاتارها و یاقوت های ترک آنها نیز به شکل مغولها در آمده اند و قابل تفکیک نیستند!

حتی یک کلمه متوجه نشدم که بالاخره منظور شما چیه و چی گفتید چه شنیدیم!
پای والده محترم را نیز وارد این جریان کردید دلیلش چه بود خدا می داند!

king_nader27

Registered User
لایک‌ها
0
همي تاز تا آذرآبادگان ديار دليران و آزادگان
یکی دوشب پیش شبکه چهارسیمابرنامه ایی درباره زبان فارسی درجمهوری آذربایجان می داد.
برنامۀ جالبی بود.می گفتند کمونیستها تعدادبسیاری ازکتابهافارسی آنجارابه آتش کشیدندوهرکس به این زبان می نوشت رابه سیبری تبعیدمی کردند.
به دانشگاه دولتی بادکوبه رفتندودردانشکده زبان وادبیات فارسی با تعدادی ازاستادان ودانشجویان آنجاصحبت کردند.ازدانشجویی درباره علت انتخاب زبان فارسی برای یادگیری پرسید.دوتاعلت راگفت یکیش این بودکه چون به نظامی گنجوی علاقه داره می خوادشعرهای این شاعررابصورت اصلی وترجمه نشده بخواند.
مطالب زیادی راگفتندومردمان خوشتیپی بودندولی مهمترین مطلبی که ازکلامشان استنباط می شداین بود که درعین حال که می ترسیدندبگویندکه از سرزمین ایران جداشده اندولی چندین باربه نوعی بشدت به ایران ابراز علاقه کردند.
درودبرآنان وایران دوستان

king_nader27

Registered User
لایک‌ها
0
امروزدرراهپیمایی مردم استانهای اردبیل وآذربایجان شرقی وغربی وزنجان،نکته جالب این بودکه مردم تبریز به ترکی شعارمی دادندومردم مراکز استانهای دیگربه فارسی شعارمیدادند.

king_nader27

Registered User
لایک‌ها
0
درکانال ایران تی وی ماهواره یک خانم مجری بنام ایلگاربرنامه موسیقی اجرا می کند.
این خانم ترک است وظاهرآبه سه زبان مسلط است.
امروز نشون میدادکه سگشوکه ظاهرآبه دلیل جبران کمبودمحبت خودش خریده است رابه مطب دامپزشکی برد.
نکته اینجابود،حداقل دوبارباسگش به فارسی صحبت کردوبعدگفت این سگ فارسی وخوب متوجه می شود.

ميهن پرست

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
اگه قرار باشه ترك ها به زبوني به جز تركي صحبت كنن طوري كه زبون تركي از ياد بره ما همون كاري رو كرديم كه عرب ها با ما كردن.

سیامک

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
همي تاز تا آذرآبادگان ديار دليران و آزادگان
یکی دوشب پیش شبکه چهارسیمابرنامه ایی درباره زبان فارسی درجمهوری آذربایجان می داد.
برنامۀ جالبی بود.می گفتند کمونیستها تعدادبسیاری ازکتابهافارسی آنجارابه آتش کشیدندوهرکس به این زبان می نوشت رابه سیبری تبعیدمی کردند.
به دانشگاه دولتی بادکوبه رفتندودردانشکده زبان وادبیات فارسی با تعدادی ازاستادان ودانشجویان آنجاصحبت کردند.ازدانشجویی درباره علت انتخاب زبان فارسی برای یادگیری پرسید.دوتاعلت راگفت یکیش این بودکه چون به نظامی گنجوی علاقه داره می خوادشعرهای این شاعررابصورت اصلی وترجمه نشده بخواند.
مطالب زیادی راگفتندومردمان خوشتیپی بودندولی مهمترین مطلبی که ازکلامشان استنباط می شداین بود که درعین حال که می ترسیدندبگویندکه از سرزمین ایران جداشده اندولی چندین باربه نوعی بشدت به ایران ابراز علاقه کردند.
درودبرآنان وایران دوستان

خوب اینکه هیچ بدی نداره هیچ خیلی هم خوبه.
امروزه خیلی از فارسی زبانها برای یادگرفتن لهجه استانبول علاقه نشان میدهند.
اما یک چیزی. تعجب نکنی اما اگه بگم به هیچ عنوان در شرایط فعلی پیوستن جمهوری آذربایجان به ایران صلاح نیست بلکه به ضرر هر دو طرف جنوبی و شمالی می انجامد البته از نظر فرهنگی.
هنوز آپارتاید در ایران حاکم است.
اگر آن قسمت جدا نمی شد ما حتی نمی دانستیم که موسیقی و زبانی نیز به نام ترکی آذربایجانی وجود دارد!
ناراحت نشیا اما...

امروزدرراهپیمایی مردم استانهای اردبیل وآذربایجان شرقی وغربی وزنجان،نکته جالب این بودکه مردم تبریز به ترکی شعارمی دادندومردم مراکز استانهای دیگربه فارسی شعارمیدادند.

واضحتر میگی؟!
مثلا اینکه تبریز کار نادرستی انجام داده است یا کلا این عمل که شعارشان ترکی بوده توهین به سایرین شده است؟!

درکانال ایران تی وی ماهواره یک خانم مجری بنام ایلگاربرنامه موسیقی اجرا می کند.
این خانم ترک است وظاهرآبه سه زبان مسلط است.
امروز نشون میدادکه سگشوکه ظاهرآبه دلیل جبران کمبودمحبت خودش خریده است رابه مطب دامپزشکی برد.
نکته اینجابود،حداقل دوبارباسگش به فارسی صحبت کردوبعدگفت این سگ فارسی وخوب متوجه می شود.

این خوبه.
البته امیدوارم که منظورت...استغفرالله!

اگه قرار باشه ترك ها به زبوني به جز تركي صحبت كنن طوري كه زبون تركي از ياد بره ما همون كاري رو كرديم كه عرب ها با ما كردن.

بهتر بود با فونت آب طلا می نوشتید تا زیبایی اش دو چندان بشه!:D
اما همیشه یکی دو نفر نمی توانند سرنوشت را عوض کنند.
همانطور که جلال آل احمد در رابطه با همین موضوع نتوانست یک تنه پیش برود!
نظر شما در مقابل هزاران نظر که خواستار نابودی ترکی نه تنها در آذربایجان بلکه از کل ایران بودند و هستند شاید نتواند در بافت جریان دگرگونی ایجاد کند.
خود من که واقعا درمانده ام!

hossein_asp

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوب اینکه هیچ بدی نداره هیچ خیلی هم خوبه.
امروزه خیلی از فارسی زبانها برای یادگرفتن لهجه استانبول علاقه نشان میدهند.
اما یک چیزی. تعجب نکنی اما اگه بگم به هیچ عنوان در شرایط فعلی پیوستن جمهوری آذربایجان به ایران صلاح نیست بلکه به ضرر هر دو طرف جنوبی و شمالی می انجامد البته از نظر فرهنگی.
هنوز آپارتاید در ایران حاکم است.
اگر آن قسمت جدا نمی شد ما حتی نمی دانستیم که موسیقی و زبانی نیز به نام ترکی آذربایجانی وجود دارد!
ناراحت نشیا اما...

و باز هم این تاپیککککککککککککک.
با اجازه یه نکته هم من بگم هر چند که علاقه ای به بالا اومدن این مطلب ندارم.جناب نوستراداموس پیشکویی کرده که در آخر الزمان ایران(پرشیا) به قدرت عهد باستان خود بر خواهد گشت مدتها بود این ذهنمو مشغول کرده بود که با وضیعت نابسمان سرزمین های جدا شده از ایران مثل تاجیکستان -آذربایجان و ... آیا این امکان هست که دوباره اینا به ایران ملحق بشن در حالی که علاقه میان مردم همچنان پابرجاس؟.البته عقل سلیم میگه فعلن اصلا صلاح نیست اما یه روزی شاید ممکن بشه.
و اینکه مگه کردستان- مازندران -خوزستان-لرستان-گیلان-سیستان و ... از ایران جدا شدند تا ببیند موسیقی و زبان دارن!؟

ميهن پرست

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
حاضر بودم جونم رو هم بدم ولي مردم به عقايد و فرهنگ هم احترام بذارن.حيف كه هيچ كس صداي من رو نميشنوه.

سیامک

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
member.php

کجاش خوبه؟توهین خوبه؟

این جستارازجستارهای بسیارمهم است.

من که منظورم این نبود!:eek:
فارسی حرف زدن خود اون خانومه رو میگم!
بالاخره انسان است و یا سگ تفاوت دارد و برای یادگیری یک زبان زحمت کشیده!
من و چه با سگش آخه.

سیامک

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
و باز هم این تاپیککککککککککککک.
با اجازه یه نکته هم من بگم هر چند که علاقه ای به بالا اومدن این مطلب ندارم.جناب نوستراداموس پیشکویی کرده که در آخر الزمان ایران(پرشیا) به قدرت عهد باستان خود بر خواهد گشت مدتها بود این ذهنمو مشغول کرده بود که با وضیعت نابسمان سرزمین های جدا شده از ایران مثل تاجیکستان -آذربایجان و ... آیا این امکان هست که دوباره اینا به ایران ملحق بشن در حالی که علاقه میان مردم همچنان پابرجاس؟.البته عقل سلیم میگه فعلن اصلا صلاح نیست اما یه روزی شاید ممکن بشه.
و اینکه مگه کردستان- مازندران -خوزستان-لرستان-گیلان-سیستان و ... از ایران جدا شدند تا ببیند موسیقی و زبان دارن!؟

ببین کمتر متلک بارمون کن!
سالی یه بار اینجا میای می خوای اصلا بحثی هم صورت نگیرد.
بحث فعلی این تاپیک در خصوص زبان فارسی و ربطی به نژاد و فلانی ندارد.
حالا این هم از شانس ما یوده است که فهمیدیم موسیقی داریم و زبان داریم آنهم از بهترین نوعش!

king_nader27

Registered User
لایک‌ها
0
حاضر بودم جونم رو هم بدم ولي مردم به عقايد و فرهنگ هم احترام بذارن.حيف كه هيچ كس صداي من رو نميشنوه.

آقای میهن پرست مسأله احترام به عقیده ورأی وفرهنگ و...یکدیگرنیست.مسأله زبان وفرهنگ یک پوشش است برای اینکه مردم یک ناحیه را ازنواحی دیگرجداکنند.همین وبس
این پولهایی که ایران به حزب الله لبنان وحماس وگروههای جهادی فلسطین می دهدعکس العملی دارد.واین عکس العمل تحت پوشش مسأله فرهنگ وزبان و...(درقسمتی ازایران)خرج میشود.
زبان وفرهنگ آذربایجان،زبان وفرهنگ ایران است.ازامکانات وتوانمندیهای کشورایران است.کلآکلیه زبانهاولهجه هامتعلق به خداست.اما وقتی پان ترکهابه بهانۀ زبان به تاریخ ایران وبه مشاهیرایران توهین می کننداینجامسأله فرق می کند.
توهین به اقوام ایرانی(کرد،فارس،ارمنی)
اتحادبادشمنان ایرانی(جدایی طلبان عرب واسرائیل و...)
توهین به فرهنگ ناب ایرانی(فردوسی وحافظ و...)
توهین به بزرگان ایرانی(کوروش کبیروشاه اسماعیل و...)
تمجیدویرانگران ایران(چنگیزوتیمورو..)
به این ترتیب بایدمنتظرباشیم به مرحوم شهریارونظامی گنجوی هم توهین کنندبلاخره اینها دراشعارشان ازایران وایرانی دفاع کرده اند.
عکس قبول نمی کندوگرنه تصویری آواتاری رابرای شمامی گذاشتم که درآن برروی قسمتهایی ازسرزمین ایران پرچم جمهوری آذربایجان راگذاشته اند.
درتبریزاقدام به نصب پرچم جمهوری آذربایجان رامی کنندالبته با این راهپیمایی که من دیدم اینهابایدبروندکشک خودرابسابند.
هرکدام ازاینهاتفسیرهایی داردکه سعی می کنم باتوجه به دریافت خودم آنهارابیان کنم.

اگرچه صد ساله مرده ام به گورخودخواهم ایستاد
که برکنم قلب اهرمن به نعرۀ آنچنان خویش

Amir_2591

Registered User
لایک‌ها
0
کدام آپارتاید قومی؟

اقتصاد ایران در دست آذری ها است، بازار تهران که بزرگترین تلاقی گاه تولید و مصرف است، یک سره در دست آذری ها است، مشارکت آذری ها در سیاست به اندازه پارسیان پر رنگ و گسترده است(اگر کاستی هم هست، برای همه مردم ایران وجود دارد)، تا آنجاکه حتی خود **** فعلی ایران، یعنی بالاترین جایگاه سیاسی این کشور یک آذری است. هیچ محدودیت قانونی برای تحصیل به زبان مادری، داشتن رسانه و نشر مستقل، پرداختن به فرهنگ فولکور و قومی در کنار عناصر ملی هرگز وجود نداشته و ندارد. هیچ محدودیتی در استخدام، اشتغال و تحصیل اقوام به هیچ شکلی در ایران وجود ندارد، تمام مناطق آذری نشین توسط خود آذری ها اداره می شود و ارتش ایران هم از اقوام گوناگون تشکیل می شود. تمامی مشاغل دولتی و خصوصی نواحی آذری نشین را به آذری ها سپرده اند و بخش زیادی از درآمد نفتی کشور(یک چهارم)به آذربایجان فرستاده می شود(بدون هیچ بازدهی!). کدام آپارتاید قومی؟

سیامک

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
آقای میهن پرست مسأله احترام به عقیده ورأی وفرهنگ و...یکدیگرنیست.مسأله زبان وفرهنگ یک پوشش است برای اینکه مردم یک ناحیه را ازنواحی دیگرجداکنند.همین وبس
این پولهایی که ایران به حزب الله لبنان وحماس وگروههای جهادی فلسطین می دهدعکس العملی دارد.واین عکس العمل تحت پوشش مسأله فرهنگ وزبان و...(درقسمتی ازایران)خرج میشود.
زبان وفرهنگ آذربایجان،زبان وفرهنگ ایران است.ازامکانات وتوانمندیهای کشورایران است.کلآکلیه زبانهاولهجه هامتعلق به خداست.اما وقتی پان ترکهابه بهانۀ زبان به تاریخ ایران وبه مشاهیرایران توهین می کننداینجامسأله فرق می کند.
به این ترتیب بایدمنتظرباشیم به مرحوم شهریارونظامی گنجوی هم توهین کنندبلاخره اینها دراشعارشان ازایران وایرانی دفاع کرده اند.
عکس قبول نمی کندوگرنه تصویری آواتاری رابرای شمامی گذاشتم که درآن برروی قسمتهایی ازسرزمین ایران پرچم جمهوری آذربایجان راگذاشته اند.
درتبریزاقدام به نصب پرچم جمهوری آذربایجان رامی کنندالبته با این راهپیمایی که من دیدم اینهابایدبروندکشک خودرابسابند.

نادر جان قضیه چیه چرا اینقدر عصبی هستی؟!
جریان رو مفصل بگو تا من هم وارد بحث بشم.

king_nader27

Registered User
لایک‌ها
0
خوشم میادیه نفری جواب همه رو میدی.

hossein_asp

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ببین کمتر متلک بارمون کن!
سالی یه بار اینجا میای می خوای اصلا بحثی هم صورت نگیرد.
بحث فعلی این تاپیک در خصوص زبان فارسی و ربطی به نژاد و فلانی ندارد.
حالا این هم از شانس ما یوده است که فهمیدیم موسیقی داریم و زبان داریم آنهم از بهترین نوعش!

من متلک بار کسی نکردم و نمی کنم تازه عذر خواهی هم میکنم اگه اینطور فکر کردید.حرف هامو هم قبلا زدم.فکر کنم سالی یه بار اومدنم هم برای این مطلب بوده.جالبیش اینکه وقتی اوضاع بیرونی و فشار ها به کشور زیاد میشه این مطالب یهو سروکلشون پیدا میشه.

ميهن پرست

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1

ببخشيد دوست عزيز كدوم يكي از حرفاي شما در جواب حرف من بود؟اذري هاي جمهوري اذربايجان مليتشون با اذري هاي ايران فرق داره.ربطي به هم ندارن.در ضمن مطمئن باشيد اگه يكم به ترك و كرد و لر و غيره اهميت داده بشه هيچ كدوم دنبال جدا شدن از ايران نميرن.شهريار هم تا جايي كه من ميدونم بيشتر شعر هاش تركي بود

سیامک

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوشم میادیه نفری جواب همه رو میدی.

البته از روی اجبار جواب میدهم!

من متلک بار کسی نکردم و نمی کنم تازه عذر خواهی هم میکنم اگه اینطور فکر کردید.حرف هامو هم قبلا زدم.فکر کنم سالی یه بار اومدنم هم برای این مطلب بوده.جالبیش اینکه وقتی اوضاع بیرونی و فشار ها به کشور زیاد میشه این مطالب یهو سروکلشون پیدا میشه.

دوست من به خاطر پست قبلی عذر می خوام.
یادم هست قبلا بک پستی در مورد من اینجا زدید که متلک را به جیبش نهاده بود!
که البته جوابش را ندادم.

اما اون قسمتی که جالب اعلام شد در حقیقت بازتاب اعمال بعد از اون هست که قصد داریم اینجا بررسی اش کنیم!
مساله مهمتر اینکه من واقعا دوست ندارم اینجا پست بزنم!
حتی خوشحال هم می شوم که یک روزی بسته شدنش را ببینم!!!
اگر نادر اینجا پست نمی زد من هم می توانستم به راحتی به تاپیک هایی که در اونها فعالیت می کنم برسم!

بالاخره اینکه عفو کنید!

ببخشيد دوست عزيز كدوم يكي از حرفاي شما در جواب حرف من بود؟اذري هاي جمهوري اذربايجان مليتشون با اذري هاي ايران فرق داره.ربطي به هم ندارن.در ضمن مطمئن باشيد اگه يكم به ترك و كرد و لر و غيره اهميت داده بشه هيچ كدوم دنبال جدا شدن از ايران نميرن.شهريار هم تا جايي كه من ميدونم بيشتر شعر هاش تركي بود

از پست خوبتان ممنونم.
شاید در عمرم توانسم برای بار اول یک میهن پرست واقعی ببینم.
یک جریانی بود که چند روزی ذهنم رو مشغول کرد و اینجا هم بازتابش رو بیان کردم.
یکی از دوستانی برای آرایشگاه خود می خواست کارت تبلیغاتی چاپ کند و به دلیل علاقه اش به زبان ترکی می خواست نوشته های کارت به ترکی باشد.
متاسفانه به 4 چاپخانه سر زده بود که همگی گفته بودند این کار قرغن است و به هر چاپخانه ای هم که چنین کاری انجام دهد جریمه در نظر گرفته شده است!!!
حتی خودم هم از یک چاپخانه جویا شدم که درست همین را گفت!!!
توجه داشته باشید که اگر این افکار دوران کلیسا به جاهای باریکتری بکشد دیگر خواب ایران را خواهیم دید!
و آنوقت کشوری ایران بکی چیزی می شود تو مایه های بحرین و ...!!

و اما شهریار اشعار فارسیش بیشتر است به چند دلیل:

1- اشعارش را به دلیل نداشتن مایحتاج لازم بر روی پاکت سیگار و چیزهایی از این قبیل می نوشت!
2- اشعار ترکی مسبب اصلی خانه نشینی او شد!!!
3- شعر گفتن به فارسی راحتتر از ترکی است به 101 دلیل!
4- برخی از اشعار ترکی که گفته مثل حیدر بابا به قالب های ترکی است که تقریبا 1000 سال پیش در ایالات چین و... رایج بوده است!(که گفتن این نوع شعر راحت است) به یاد داشته باشید زمانی که شعر ترکی با قالب های عربی سروده شود چیزی جز اشعار نسیمی و فضولی نخواهد شد!

بالا