برگزیده های پرشین تولز

پاتوق عطربازها؛معتبرترین و مطمئن ترین مرجع و فروشگاه اینترنتی عطر و اسانس ایران برمبنای صداقت و تخصص

ghalandar66

Registered User
لایک‌ها
1,128
درود بر دوستان عطرباز؛
امروز پیشنهاد @مخدومی مهندس رو اجرا کردم. یک پاف "توسکان لدر" در کنار یک پاف "هی وود" رو اسپری کردم. ترکیب خیلی عالی شد. هی وود، توسکان رو خنک کرد و رایحه نیز خیلی خاص بود. بوی چوب در کنار چرم و زعفرون به مشام میرسه و به خوبی همدیگر رو کامل میکنن. برای استفاده در تابستون فکر کنم خیلی مناسب باشه.

پ.ن: این ترکیب رو ساعت 5 اسپری کرده بودم. تا الان بعد از 5 ساعت ماندگاری و پخش خیلی خوبی داره. وقتی از کنار اطرافیان رد میشدم، فکر کردن من یه عطر جدید زدم. :)

Last edited:

مخدومی مهندس

Registered User
لایک‌ها
485
باسلام واحترام رایحه دوستان عزیز
آقارضا @دل آهنگ ، عزیز و آقاآرش @arash59b
نظرتوون رو در مورد ترکیب گری وتیور و نرولی پورتوفینیو ، میخواستم بدونم
برای بیس اصلی گری وتیور از شکوفه بهارنارنج و گریپ فروت و پرتقال و ادویه ، نام برده شده
اگر بخواهیم بیس اصلی گری وتیور رو بسازیم که به اوون رایحه اصلی برسیم برای ادویه و بهارنارنج و پرتقال کار ، ترکیب با چه اسانس هایی رو پیشنهاد میدهید ؟
باتشکر

دل آهنگ

Registered User
لایک‌ها
3,516
سلام و شب خوش خدمت همگی دوستان عزیزم؛
در یک جشن بودم... عطری که زده بودم؛ دلارنتا رو جداگانه اسپری کرده بودم؛ ترکیب نرولی؛کرید اونتوس؛پورش دیزاین و گری وتیور رو (در یک ظرف) جدا. تو ترکیب ؛ گری وتیور دست بالا رو داشت. اما در کل از دلارنتا بیشتر اسپری کرده بودم. رایحه ای که به مشام دیگران می رسید خنک بود و کمی تلخ. وتیور و بهار نارنج و گلهای بهاری!
آقا پیشنهاد بنده اینه که شما همون ترکیبی رو درست کن که بنده چند شب پیش برای جشن عروسی استفاده کردم. این ترکیب عطر منتخب من بود از بین بالغ بر 150 عطر و ترکیب عطری مختلف که در دسترس داشتم برای استفاده! پس حتما عطر خاصیه که دارم پیشنهاد میدم. شما پورش دیزاین رو فکر کنم نداری فقط . بقیه رو داری. از روش اسپری هم زمان استفاده کن تا بتونی بنا به سلیقه ات از یک عطر میزان بیشتری رو استفاده کنی و کاملا عطر ترکیبیت رو شخصی سازی کنی.
تجربه ات رو گزارش کن بعدش.
موفق باشی!

arash59b

Registered User
لایک‌ها
1,586
دیروز ترکیب رضا رو امتحان کردم. خیلی کار خنک و خوبی بود و مقداری شبیه ایسی میاکه پیور هوم شد.

امروز پیشنهاد @مخدومی مهندس رو اجرا کردم. یک پاف "توسکان لدر" در کنار یک پاف "هی وود" رو اسپری کردم. ترکیب خیلی عالی شد. هی وود، توسکان رو خنک کرد و رایحه نیز خیلی خاص بود. بوی چوب در کنار چرم و زعفرون به مشام میرسه و به خوبی همدیگر رو کامل میکنن. برای استفاده در تابستون فکر کنم خیلی مناسب باشه.
ترکیب چرم و چوب نتیجه خوبی داره
تو ادکلن هایی که تست کردم سدریت بوژی شبیه این کار رو انجام داده. فقط چوب اونجا سدر و خزه است که کار رو تلخ تر کرده و نت شروع رو هم با مرکبات و میوه شروع کرده. شاید اینجا هم بشه یه های لایت از کارهای میوه ای هم به ترکیبتون اضافه کنید البته خیلی لایت.

arash59b

Registered User
لایک‌ها
1,586
سلو لئو برندی است که کارهای خوبی تولید می کنه ولی بیشتر از اون عاشق شیشه ادکلن هاش هستم در عین سادگی خیلی دوست داشتنی اند.
امروز دیدم که از کارهای جدید امسالشون Solo Loewe Cedro که یه کار چوبی بهمراه لاوندر هست. عکس زیبای زیر نت های بکار رفته در این عطر٬ و مقدار استفاده از هر نوت رو نشون میده.

5533f92da9f5a517c44cec8d58000f07.jpg
MTMyMzk0NDYyMDM3OTczNDcw.png

Last edited:

Atrbaz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
142
با سلام دوستان

سفارش های من به دستم رسید. من به ترتیب از تست اولیه ام می نویسم براتون و بعد هم سعی می کنم تکمیل تر کنم.

امتیاز ها تنها برای خود رایحه ها هست.
در مورد خود کیفیت اسانس ها من نظرم رو توی متن می نویسم امتیاز نمیدم چون اسانس باز نیستم و تنها از نظر کیفیت و طبیعی بودن بو می گم.
در مورد کارهایی من هم که همه داراری فیکساتور بودن اما مقدارش رو خود جناب دل آهنگ واسم ریختن. (ریش و قیچی رو دادم دست خودشون.)

خوب از اینترلود شروع می کنیم=> راستش فضاش تا حد ۵۰ درصد شبیه فضای اصلی اینترلود امواژ هست. بوی رایحه دودی و کمی عود میده. یکمم شیرینی اوپوپوناکس میاد و میره. بوی چرمم من کمی درش گرفتم. اما کاری مثل ادکلن این کار نیست. کار اصلی خیلی قوی تر هست مخصوصا بوی دودی خشخاشش ! و شیرینی خیلی خاصی رو داره. من به این کار از ۱۰ عدد ۷ رو میدم. این برای کیفیت اسانس نیست. کیفیت کار کیفیت خیلی خوبی بوده.

تنباکو وانیل=> به یقین میگم این کار بدترین کار بود نه بوی تنباکو میداد ! نه وانیل! من ادکلن تنباکویی زیاد داشتم نمونه وانیلی تنباکوییش هروت از برند پرفیوم د مارلی. این کار از نظر رایحه فقط یک بمب شور هست !!!! نمیدونم چرا اما اصلا قابل قبول نیست از ۱۰ نمره من بهش ۰ رو میدم ! در مورد کیفیتش هم نظری ندارم !

توسکان لدر => کیفیت این کار خیلی خوب بود کمی شیرینی ترش مانند (مثل تمشک) میاد و میره . بوی چرمش خیلی خوب و طبیعی اما باز هم نه اونقدر بیشتر بوی چرم داشبورد میده ! :دی اما بطور خاص کار خوبی بود. از ۱۰ بهش ۸ میدم.

اونتوس => کیفیت بوش خیلی خوب و تازه بود بوی میوه ای خوب و طبیعی داشت. تا حد ۷۰ درصد شبیه فضای کرید اونتوس اصلی هست. به عنوان یک عطر جدا از ۱۰ بهش ۹ میدم خیلی خوب بود. بسیار دلنشین بود.

بلو ایس=> این کار نمرش از همین الان ۱۰ از ۱۰ هست. این کار کپی یکی از کارهای ایسی میاکی به اسم L'Eau Bleue d'Issey Pour Homme هست. من چندتا نقد از دوستان خوندم اما اینکار به هیچ وجه من الممکن بوی آناناس و چای نمیده نمیده ! در اول بوی نارنجگی و لیمو ترش درش مشهوده بعد از گذر زمان بوی میوه سرو کوتاه + خوده سرو کوهی و میوه ارس میده این بوها با ترشی بوی پوست نارنگی و لیمو مخلوط میشن بوی پوست مرکباتیش هی میرن و میان. واقعا جزو کارهای بسیار خوبی بود که من تا الان بو کردم کیفیت این کار شدیدا بالاست ! و زیبا بسیار مناسب فصل گرم و شرجی بخصوص شمال که بنده زندگی می کنم.

بلک افغان=> راستش بوی اسپری مشکی شرکت تی دی رو میده ! احتمال ۹۹ درصد اسانساشون یکی هست ! (چون دوست ما تو کار دارو بود یک مدت کاراشون رو میاورد! یادمه) بوی بلک افغان خودش کمی مصنوعی هست این رو من از دوستی که داشت شنیده بودم این کار هم همینطوری هست بوش جالبه اما ... بوی اصلیش بوی یک سری چیزهای دودوی و بخور هست + چوب صندل و هوم رو میده بوی شاه دانه کمی درش دیده میشه نه خیلی. در کل کیفیتش رایحه از ۱۰ عدد ۵ هست. کار کار خوبی هست اما نه برای من که بوشو عینا در اسپری تی دی شنیدم و جالب نبوده !

خوب اینم از این. کارهایی مثل اونتوس، بلوآیس، انترلود بسیار خوب بودن. از توسکان لدر تا حد ۵۰ درصد راضی بودم از تنباکو وانیل و بلک افغان هیچ. خلاصه همین.

با تشکر از دوستان که این پست طولانی رو خواندن.

ghalandar66

Registered User
لایک‌ها
1,128
دیروز ترکیب رضا رو امتحان کردم. خیلی کار خنک و خوبی بود و مقداری شبیه ایسی میاکه پیور هوم شد.

ترکیب چرم و چوب نتیجه خوبی داره
تو ادکلن هایی که تست کردم سدریت بوژی شبیه این کار رو انجام داده. فقط چوب اونجا سدر و خزه است که کار رو تلخ تر کرده و نت شروع رو هم با مرکبات و میوه شروع کرده. شاید اینجا هم بشه یه های لایت از کارهای میوه ای هم به ترکیبتون اضافه کنید البته خیلی لایت.

درود بر دوستان عطرباز؛
راستش آرش جان من از خیلی قبل دنبال یه عطری بودم که دارای این نتها باشه. بوی چوب در کنار چرم خیلی ترکیب عالی رو میده. در مورد نت میوه هم با شما موافقم. ولی تا الان عطری رو پیدا نکردم که نت میوه ای تمیز غیر از هلو رو داشته باشه. من خودم دنبال نت آلبالویی یا توت فرنگی و یا حتی سیب ترش هستم ولی کار قوی پیدا نکردم. شما از بین کارهای پاتوق نت میوه ای قوی رو سراغ نداری؟

دل آهنگ

Registered User
لایک‌ها
3,516
با سپاس از ارشیای عزیز که تجربه شون رو برامون نوشتن. با این توضیح که همون جور که خودشون نوشتن اسانس باز نیستن و از دنیای اودکلن اورجینال به سمت اسانس اومدن.
تنباکو وانیل=> به یقین میگم این کار بدترین کار بود نه بوی تنباکو میداد ! نه وانیل! من ادکلن تنباکویی زیاد داشتم نمونه وانیلی تنباکوییش هروت از برند پرفیوم د مارلی. این کار از نظر رایحه فقط یک بمب شور هست !!!! نمیدونم چرا اما اصلا قابل قبول نیست از ۱۰ نمره من بهش ۰ رو میدم ! در مورد کیفیتش هم نظری ندارم !
بلک افغان=> راستش بوی اسپری مشکی شرکت تی دی رو میده ! احتمال ۹۹ درصد اسانساشون یکی هست ! (چون دوست ما تو کار دارو بود یک مدت کاراشون رو میاورد! یادمه) بوی بلک افغان خودش کمی مصنوعی هست این رو من از دوستی که داشت شنیده بودم این کار هم همینطوری هست بوش جالبه اما ... بوی اصلیش بوی یک سری چیزهای دودوی و بخور هست + چوب صندل و هوم رو میده بوی شاه دانه کمی درش دیده میشه نه خیلی. در کل کیفیتش رایحه از ۱۰ عدد ۵ هست. کار کار خوبی هست اما نه برای من که بوشو عینا در اسپری تی دی شنیدم و جالب نبوده !

اسانس یا اودکلن؟ انتخاب با شماست!

تکرار می کنم:
اودکلن؛ اودکلنه و اسانس؛ اسانس.
فقط
میشه اسانس اودکلن A از شرکت الف رو با اسانس همان اودکلن از شرکت ب مقایسه کرد. مقایسه اسانس و اودکلن اصلا غلطه و از بیراهه سر در میاره. فقط میشه از خوندن نتهایی که در ساخت اودکلن به کار رفته حدس زد این اسانس از چه موادی ساخته شده. نه بیشتر.

دو راه جلوی دوستان بیشتر نیست:
1 ) خرید اودکلن اورجینال
2) اگر به هر دلیل؛ اولی ناممکنه؛ خرید اسانس و پذیرفتن این که آن چه خریداری شده اسانسه ؛ نه اودکلن اورجینال. و مثلا هزار تومن شده نه 2 میلیون!
نه فقط من؛ بلکه وارد کننده های دست اول اسانس هم اودکلن اورجینال همه اسانسهایی که وارد می کنن رو ندیدن. چرا؟ چون کارشون اسانسه نه اودکلن. شخصا با مراحل واردات اسانس آشنایی کافی دارم (هر چند که تا حالا این کار رو انجام ندادم) و میدونم روند امور به چه شکله.
فقط میشه اسانس اودکلن A از شرکت الف رو با اسانس همان اودکلن از شرکت ب مقایسه کرد.

مورد اخر که باید بهش اشاره کنم و تو سفارش اول در موردش صحبت کردم در مورد بوی توباکو وانیل هست. توباکویی که من سفارش داده بودم با غلضت بالا بود بخاطر همین رایحه اولیه ای که داشت بوی اسپایسی و فلفی تندی بود از فیکساتوری که اقا رضا برای لایت کردن بلک افغان فرستاده بودن دو گرم هم به توباکو اضافه کردم که باعث شد بوی فلفی کمتر و رایحه تنباکو بیشتر خودش رو نشون بده البته رایحه انتهایی وانیل هم میشه گفت قوی تر شد. من که خودم هر دوحالتش رو دوست درام ولی دوستانی که زیاد با بوی فلفل و ادویه راحت نیستند سعی کنند توباکو وانیل رو بیشتر بصورت لایت سفارش بدن

اسانس بعدی که تست کردم؛ توباکو وانیل:
در یک کلام؛ کامل! به نظرم تمام خصوصیتهایی که من از یک عطر خوب دنبالش بودم رو داره. از پخش و موندگاری خوبی هم برخورداره. من تا الان خیلی دنبال اودکلنی بودم که بوی تنباکوی نرم و لطیفی داشته و در عین حال خیلی شیرین نباشه. حتی خود اودکلن کاپتان بلک اصل رو هم که تست کردم شیرینی خیلی زیادی داشت و از خریدش منصرف شدم. اما این عطر شیرینیش به اندازه است.
در نت ابتدایی بوی تنباکوی خیلی عالی همراه با کمی وانیل و دود به مشام میرسه. در این نت شیرینی خیلی کمی داره و تا حد زیادی حتی تلخه. بعد از گذشت یکی دو ساعت این تلخی تنباکو رفته رفته با بوی وانیل ملایم و خالص (نه شکری! ) جایگزین میشه. در نت آخر هم بوی غالب وانیل با ته بوی لطیفی از تنباکو به مشام میرسه. به شخصه این عطر خیلی مورد پسندم واقع شد.

پ. ن: با اینکه به نظرم توباکو وانیل خودش یه عطر کامله ولی دوس دارم این رو در کنار توسکان اسپری کنم تا نت زعفرون و تمشک رو هم در کنار وانیل و تنباکو تجربه کنم. امیدوارم خوب بشه. ؛-)

توباکو وانیل .راستش چون فک میکردم خیلی شیرینه 20 میل گرفتم ولی اولش یکم تندی فلفل و بوی تنباکو داشت ولی اینقد قشنگ تغییر بوش به شیرینی وانیل ظریف و اروم بود که ادم لذت میبرد.لذت بیشترش اینبود شیرینیش کم بود.چون اگه زیاد بود بدم میومد.بازم تو لیست خرید هست

بلک افغان: فوق العاده بود بهترین اسانس بلک افغانی بود که تا الان گرفتم، سنگین و تاریک.

ghalandar66

Registered User
لایک‌ها
1,128
با سلام دوستان

خوب اینم از این. کارهایی مثل اونتوس، بلوآیس، انترلود بسیار خوب بودن. از توسکان لدر تا حد ۵۰ درصد راضی بودم از تنباکو وانیل و بلک افغان هیچ. خلاصه همین.

با تشکر از دوستان که این پست طولانی رو خواندن.

یکی از جذابیتهای پاتوق عطربازها همیشه این بوده که افراد مختلف، نظرات متفاوت و گاهی کاملا برعکس همدیگر در مورد یک اسانس خاص ابراز کنند. به نظر من اسانس توباکووانیل یکی از بهترین اسانسهای پاتوق هست و رایحه و نتهای کاملا شفافی داره. نت تنباکوی توباکو که اولین نتی هست که مشام میرسه اینقدر غلیظ هست که حتی برای برخی شاید قابل تحمل نباشه. در مورد نت وانیل هم من عاشق بوی وانیل هستم و دستی هم بر کیک و شیرینی پزی هم دارم. تا به حال انواع مختلف وانیل رو تست کردم، حتی چوب وانیل و اسانس سیاه رنگ وانیل خالص رو هم از نزدیک بو کردم. به شخصه تا به حال بوی وانیلی خالص تر از وانیل توباکووانیل در میان عطرها و اسانسها به مشامم نخورده. گرچه بوی وانیل پگاسوس هم در جای خود تحسین برانگیزه.

arash59b

Registered User
لایک‌ها
1,586
درود بر دوستان عطرباز؛
راستش آرش جان من از خیلی قبل دنبال یه عطری بودم که دارای این نتها باشه. بوی چوب در کنار چرم خیلی ترکیب عالی رو میده. در مورد نت میوه هم با شما موافقم. ولی تا الان عطری رو پیدا نکردم که نت میوه ای تمیز غیر از هلو رو داشته باشه. من خودم دنبال نت آلبالویی یا توت فرنگی و یا حتی سیب ترش هستم ولی کار قوی پیدا نکردم. شما از بین کارهای پاتوق نت میوه ای قوی رو سراغ نداری؟

بهرام جان نمی دونم دونبال کارهایی هستید که تو ترکیب اصلی شون این روایح باشه یا مثل پشن تقریبا تک رایحه باشن

بوی سیب ترش و کال بیشتر توی کلوهه هست توی مون بلان لجند هم سیب با اناناس هست ولی هنوز اسانس پاتوق رو تست نکردم
جینز بوی هم تقریبا بوی پوست نارنگی و پرتقال داره که تیز و تنده
اکوا دی جیو هم مرکباتی و لیمو و پرتقال و ترنج هست. ترش و شیرین وکمی تلخ
باندراس هم خوده پرتقال داره (پوستش نیست) رایحه پرتقالش شیرین میزنه
پورش دیزاین هم بوی لیمو و گریفروت داره کمی تلخی داره بنظرم قرار بوده کپی ایسی میاکه پیور هوم باشه
خودم اول پرشه و بعد دی جیو رو بیشتر دوست دارم

Sent from my iPad using Tapatalk

Atrbaz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
142
یکی از جذابیتهای پاتوق عطربازها همیشه این بوده که افراد مختلف، نظرات متفاوت و گاهی کاملا برعکس همدیگر در مورد یک اسانس خاص ابراز کنند. به نظر من اسانس توباکووانیل یکی از بهترین اسانسهای پاتوق هست و رایحه و نتهای کاملا شفافی داره. نت تنباکوی توباکو که اولین نتی هست که مشام میرسه اینقدر غلیظ هست که حتی برای برخی شاید قابل تحمل نباشه. در مورد نت وانیل هم من عاشق بوی وانیل هستم و دستی هم بر کیک و شیرینی پزی هم دارم. تا به حال انواع مختلف وانیل رو تست کردم، حتی چوب وانیل و اسانس سیاه رنگ وانیل خالص رو هم از نزدیک بو کردم. به شخصه تا به حال بوی وانیلی خالص تر از وانیل توباکووانیل در میان عطرها و اسانسها به مشامم نخورده. گرچه بوی وانیل پگاسوس هم در جای خود تحسین برانگیزه.

نظرها همیشه متفاوت هست چون هر کسی نسبت به هر بویی یک واکنشی نشون میده.

بنده خیلی ادکلن زیاد دارم به نوعی کلکسیون شدن با دنیای اسانس بیگانه بیگانه هم نبودم.

در کل بعضی از کارها واقعا لذت بخش بود بعضی اصلا در مورد تنباکو وانیل بله بنده هم مثل شما دستی در آشپزی دارم برگه وانیل اصلی رو هم اکثر اوقات استفاده می کنم به جای پودر اسانس وانیل (که همه فکر میکنن وانیل اصلی هست !!!) اما بازم میگم اینکار رو من بعد از ۱ ساعت دیگم بو کردم بوی تنباکو رو ازش نمیگیرم ! بنده دوست پیپی زیاد دارم ! انواع تنباکو هاشون رو بو کردم و هم کارهای تنباکویی داشتم. حناب دل آهنگ نقل و قول زدن ادکلن رو نباید با اسانس مقایسه کرد من اینکار رو نکردم اما چون پایه هردو کار اسانس عطر روغنی هست عملا فرقی نداره مهم کیفیت اون اسانس خالص هست. اما بازم حرفم همون اول هست بوی وانیل نمیاد و بعد از ۱ ساعت یک بوی خیلی ضعیفی رو میشه حس کرد. و همچنان شور هست ! نمیدونم چرا ! کارهای اصلی Tom Ford از نظر کیفیت رایحه عالی هستن نمونش Tom Ford Extreme که واقعا کیفیت رایحه بالایی داره. اما من این کیفیت رو در این اسانس ندیدم. البته این هم هست که شما همین رو به یکی دیگر از دوستان بدم شاید بگه به به چه بویی ! اما در مورد من خیر.

در مورد بلک افغان هم اونطور بگم که یکی از دلایل مهمی که من نتوستم باهاش ارتباطی برقرار کنم اسپری تی دی بود !!!! مثل زمانی که 212 vip رو بو کردم اولین چیزی که ذهنم اومد مخلوط اسپری ۸در۴ با عطر مشهدی بود !!!! برای همین هیچ وقت این ادکلن رو استفاده نکردم ! من همیشه میگم خاطره خوشایند بودن بو ها رو میسازه. (منظورم بو های خوب هست!) در این زمینه هم این بلک افغان بدجور تو ذق ما زد!

یک نکته ای رو من از تجربه شخصی ام بگم در آوردن اسانس های میوه و گیاه خیلی کار ساده تری هست تا در آوردن اسانس تخم و ریشه و همچنین موارد خاصی مثل چرم و... . در ۹۰ درصد مواقع کمپانی ها موفق نمیشن اسانس خویی رو با کیفیت بالا تامین کنن !
در کل اسانس های میوه ای رو من بسیار پسندیدم و از قضا از مشتریان ثابت این کارها میشم چرا چون ادکلن های میوه ای بجز موارد محدود ماندگاری کمی دارند. این ذات اون هاست چون میوه جات بخصوص مرکبات همیشه جزو نت تاپ نت هستند سریع تر از بین میزن و از طرفی غلظت اسانس ها بسیار بالاتر از ادکلن ها هست برای همین بیشتر می مونند. با این که من از طرفدارهای ادکلن های کمپانی هایی مثل Hermes و Serge Lutens هستم که در کارهای میوه ای هیچ رقیبی ندارن بخصوص هرمس با این حال کیفیت اسانس هایی رو که امروز دریافت کردم رو هم رده اون ها می بینم. اصلا بوهای مصنوعی نبودند و بسیار خوب نشت می کردند.

اما برای بو های متفرقه فکر نکنم دیگه سمت اسانس بیام. یک نکته ام که فکر کنم شاید یکم نظر من رو با بقیه متفاوت میکنه اینه که بنده ادکلن استفاده می کنم برای همین سیستم من یخورده شاید فرق کنه ! نمیدونم والا ! دیگه همین !
------------
دوستان همش از ترکیب روایح صحبت می کردند گفتم من یک تجربه خیلی اتفاقیم رو بگم ! من یکی از کلن های دمه دستی ام توی تابستان Encre Noire Sport هست خیلی هم دوستش دارم چون منو یاد جنگل های بارونی میندازه خیلی اتفاقی بوی این با اسانس کرید اونتوس کمی مخلوط شد. (بنده ادکلن Encre Noire Sport رو زده بودم) این بو واقعا دلنشینه !!!!!!! اصلا محشره ! اما بازم شک دارم چون اصلا یک بوی جدیدی میاد که من خیلی دوستش دارم !
------------

خوبی این مکان آزاد بودن نظرات هست در کل در مورد عطرها چه اسانس چه ادکلن آدم حرف هیچ کس رو نباید گوش بده باید خودش تست کنه ! والسلام ! همینو بس یعنی من بگم و آقای ایکس بگه دردی رو دوا نمیکنه تا دوستان خودشون با بینی خودشون بو نکنن !
------------
با تشکر از دوستان

ghalandar66

Registered User
لایک‌ها
1,128
نظرها همیشه متفاوت هست چون هر کسی نسبت به هر بویی یک واکنشی نشون میده.

بنده خیلی ادکلن زیاد دارم به نوعی کلکسیون شدن با دنیای اسانس بیگانه بیگانه هم نبودم.

در کل بعضی از کارها واقعا لذت بخش بود بعضی اصلا در مورد تنباکو وانیل بله بنده هم مثل شما دستی در آشپزی دارم برگه وانیل اصلی رو هم اکثر اوقات استفاده می کنم به جای پودر اسانس وانیل (که همه فکر میکنن وانیل اصلی هست !!!) اما بازم میگم اینکار رو من بعد از ۱ ساعت دیگم بو کردم بوی تنباکو رو ازش نمیگیرم ! بنده دوست پیپی زیاد دارم ! انواع تنباکو هاشون رو بو کردم و هم کارهای تنباکویی داشتم. حناب دل آهنگ نقل و قول زدن ادکلن رو نباید با اسانس مقایسه کرد من اینکار رو نکردم اما چون پایه هردو کار اسانس عطر روغنی هست عملا فرقی نداره مهم کیفیت اون اسانس خالص هست. اما بازم حرفم همون اول هست بوی وانیل نمیاد و بعد از ۱ ساعت یک بوی خیلی ضعیفی رو میشه حس کرد. و همچنان شور هست ! نمیدونم چرا ! کارهای اصلی Tom Ford از نظر کیفیت رایحه عالی هستن نمونش Tom Ford Extreme که واقعا کیفیت رایحه بالایی داره. اما من این کیفیت رو در این اسانس ندیدم. البته این هم هست که شما همین رو به یکی دیگر از دوستان بدم شاید بگه به به چه بویی ! اما در مورد من خیر.

در مورد بلک افغان هم اونطور بگم که یکی از دلایل مهمی که من نتوستم باهاش ارتباطی برقرار کنم اسپری تی دی بود !!!! مثل زمانی که 212 vip رو بو کردم اولین چیزی که ذهنم اومد مخلوط اسپری ۸در۴ با عطر مشهدی بود !!!! برای همین هیچ وقت این ادکلن رو استفاده نکردم ! من همیشه میگم خاطره خوشایند بودن بو ها رو میسازه. (منظورم بو های خوب هست!) در این زمینه هم این بلک افغان بدجور تو ذق ما زد!

یک نکته ای رو من از تجربه شخصی ام بگم در آوردن اسانس های میوه و گیاه خیلی کار ساده تری هست تا در آوردن اسانس تخم و ریشه و همچنین موارد خاصی مثل چرم و... . در ۹۰ درصد مواقع کمپانی ها موفق نمیشن اسانس خویی رو با کیفیت بالا تامین کنن !
در کل اسانس های میوه ای رو من بسیار پسندیدم و از قضا از مشتریان ثابت این کارها میشم چرا چون ادکلن های میوه ای بجز موارد محدود ماندگاری کمی دارند. این ذات اون هاست چون میوه جات بخصوص مرکبات همیشه جزو نت تاپ نت هستند سریع تر از بین میزن و از طرفی غلظت اسانس ها بسیار بالاتر از ادکلن ها هست برای همین بیشتر می مونند. با این که من از طرفدارهای ادکلن های کمپانی هایی مثل Hermes و Serge Lutens هستم که در کارهای میوه ای هیچ رقیبی ندارن بخصوص هرمس با این حال کیفیت اسانس هایی رو که امروز دریافت کردم رو هم رده اون ها می بینم. اصلا بوهای مصنوعی نبودند و بسیار خوب نشت می کردند.

اما برای بو های متفرقه فکر نکنم دیگه سمت اسانس بیام. یک نکته ام که فکر کنم شاید یکم نظر من رو با بقیه متفاوت میکنه اینه که بنده ادکلن استفاده می کنم برای همین سیستم من یخورده شاید فرق کنه ! نمیدونم والا ! دیگه همین !
------------
دوستان همش از ترکیب روایح صحبت می کردند گفتم من یک تجربه خیلی اتفاقیم رو بگم ! من یکی از کلن های دمه دستی ام توی تابستان Encre Noire Sport هست خیلی هم دوستش دارم چون منو یاد جنگل های بارونی میندازه خیلی اتفاقی بوی این با اسانس کرید اونتوس کمی مخلوط شد. (بنده ادکلن Encre Noire Sport رو زده بودم) این بو واقعا دلنشینه !!!!!!! اصلا محشره ! اما بازم شک دارم چون اصلا یک بوی جدیدی میاد که من خیلی دوستش دارم !
------------

خوبی این مکان آزاد بودن نظرات هست در کل در مورد عطرها چه اسانس چه ادکلن آدم حرف هیچ کس رو نباید گوش بده باید خودش تست کنه ! والسلام ! همینو بس یعنی من بگم و آقای ایکس بگه دردی رو دوا نمیکنه تا دوستان خودشون با بینی خودشون بو نکنن !
------------
با تشکر از دوستان

در اینکه نظر شما دوست عزیز برای من و بقیه دوستان پاتوق محترم هست که هیچ شکی نیست. بنده هم در اول عرایضم گفتم که نظرات گاه متناقض خیلی خوب و در عین حال جالب هست. منم خودم گاهی نظراتم با بقیه دوستان در بعضی نتها فرق میکنه که این خیلی عادیه. هدف از این پاتوق هم تبادل نظرات و آراء دوستان در محیطی آزاد و صمیمیه. چون اینجا یک فروشگاه عطر نیست، بلکه پاتوق عطربازها و عطر دوست هاست. :)
اما در مورد نت تنباکو، کاملا با شما موافقم چون نت تنباکوی توباکووانیل تنباکو پیپ یا کاپتان بلک معروف نیست. یکی از آشنایان ما که از قضای روزگار قلیان باز تیری هم هستن یکبار برگ توتون درجه یک رو برام آورده بودن. برگ توتون خشک بوی بسیار تیزی داشت. وقتی اون رو توی آب گذاشتم و خیس خورد و بعد بو کردم، دقیقا بویی مانند نت اول توباکو به مشامم رسید. که همین نظر رو این آشنای ما بعد از بو کردن اسانس توباکو کاملا تایید کردن.
برای نت وانیل هم بنظرم باید بهش زمان بدین تا نت وانیل به خوبی آشکار بشه. من خودم بعد از دوساعت از اسپری کردن نت وانیل رو بصورت واضح حس میکنم.
در مورد ترکیب عطر ها هم پیشنهاد و توصیه اکید دارم که اسپری کردن همزمان چند اسانس رو هیچوقت از یاد نبرید. گاها بوهایی حاصل میشه که آدم رو به معنای واقعی به وجد میاره.

ghalandar66

Registered User
لایک‌ها
1,128
بهرام جان نمی دونم دونبال کارهایی هستید که تو ترکیب اصلی شون این روایح باشه یا مثل پشن تقریبا تک رایحه باشن

بوی سیب ترش و کال بیشتر توی کلوهه هست توی مون بلان لجند هم سیب با اناناس هست ولی هنوز اسانس پاتوق رو تست نکردم
جینز بوی هم تقریبا بوی پوست نارنگی و پرتقال داره که تیز و تنده
اکوا دی جیو هم مرکباتی و لیمو و پرتقال و ترنج هست. ترش و شیرین وکمی تلخ
باندراس هم خوده پرتقال داره (پوستش نیست) رایحه پرتقالش شیرین میزنه
پورش دیزاین هم بوی لیمو و گریفروت داره کمی تلخی داره بنظرم قرار بوده کپی ایسی میاکه پیور هوم باشه
خودم اول پرشه و بعد دی جیو رو بیشتر دوست دارم

آرش جان ممنونم از پاسخ جامع و کاملتون.
من برام فرقی نمیکنه که تک رایحه باشه یا ترکیبی ولی بیشتر دنبال یه کار میوه ای خاص و فرش هستم. مثلا بوی سیب یا چیزی که کمتر به مشامم رسیده باشه توی عطرها. چون معمولا نت مرکبات رو خیلی توی عطرها داریم که اوج خاص بودنش به نظرم توی تغ هست. البته من اسانس تغ رو امتحان نکردم و اودوپرفیوم این کار رو تست کرده بودم.

arash59b

Registered User
لایک‌ها
1,586
از طرز نگارش و تجربه های جناب عرشیا بسیار لذت بردم امیدوارم همیشه در زندگیتون شاد و معطر باشید
در مورد توباکو وانیل اینقدر منو به شک انداختید که تا رسیدم خونه رفتم دوباره چکش کردم
همونطور که خودتون و بهرام اشاره کردید توتون انواع مختلفی داره تا جایی که دیدم در اکثر کارها معمولا از توتون خشک، برگ سبز توتون و نوع پیپ ای که معروف ترینش کاپتان بلاک هست استفاده میشه، حتی خود رایحه توتون هم با ترکیب با بقیه روایح تغییر میکنه مثلا توتونی که توی سی کی وان شوک هست در ترکیب با چرم حالت البالویی میگیره و با توتون موجود در اسپایس بمب زمین تا اسمون فرق می کنه باز همین تفاوت توی توتون شرگی برند سرج لوتنز دیده میشه
رایحه ای که از توتون توباکو وانیل میگیرم با همه موارد فوق تفاوت داره و بقول بهرام عزیز تنباکوی خشک و سیگاری است شاید بخاطر همین بوده که متوجه اش نشین

Atrbaz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
142
در اینکه نظر شما دوست عزیز برای من و بقیه دوستان پاتوق محترم هست که هیچ شکی نیست. بنده هم در اول عرایضم گفتم که نظرات گاه متناقض خیلی خوب و در عین حال جالب هست. منم خودم گاهی نظراتم با بقیه دوستان در بعضی نتها فرق میکنه که این خیلی عادیه. هدف از این پاتوق هم تبادل نظرات و آراء دوستان در محیطی آزاد و صمیمیه. چون اینجا یک فروشگاه عطر نیست، بلکه پاتوق عطربازها و عطر دوست هاست. :)
اما در مورد نت تنباکو، کاملا با شما موافقم چون نت تنباکوی توباکووانیل تنباکو پیپ یا کاپتان بلک معروف نیست. یکی از آشنایان ما که از قضای روزگار قلیان باز تیری هم هستن یکبار برگ توتون درجه یک رو برام آورده بودن. برگ توتون خشک بوی بسیار تیزی داشت. وقتی اون رو توی آب گذاشتم و خیس خورد و بعد بو کردم، دقیقا بویی مانند نت اول توباکو به مشامم رسید. که همین نظر رو این آشنای ما بعد از بو کردن اسانس توباکو کاملا تایید کردن.
برای نت وانیل هم بنظرم باید بهش زمان بدین تا نت وانیل به خوبی آشکار بشه. من خودم بعد از دوساعت از اسپری کردن نت وانیل رو بصورت واضح حس میکنم.
در مورد ترکیب عطر ها هم پیشنهاد و توصیه اکید دارم که اسپری کردن همزمان چند اسانس رو هیچوقت از یاد نبرید. گاها بوهایی حاصل میشه که آدم رو به معنای واقعی به وجد میاره.
بسیار جالب و خوب. بله دقیقا همینطوری هست که شما می گید بد از ۲ ساعت تازه بوی شیرنیش در میاد اما این خوب نیست ! در مورد تنباکو هم حق با شماست احتمالا این تقطیر برگ تنباکو باشه تا خشک شدش و ...
یعنی عرق برگش رو گرفتن!

از طرز نگارش و تجربه های جناب عرشیا بسیار لذت بردم امیدوارم همیشه در زندگیتون شاد و معطر باشید
در مورد توباکو وانیل اینقدر منو به شک انداختید که تا رسیدم خونه رفتم دوباره چکش کردم
همونطور که خودتون و بهرام اشاره کردید توتون انواع مختلفی داره تا جایی که دیدم در اکثر کارها معمولا از توتون خشک، برگ سبز توتون و نوع پیپ ای که معروف ترینش کاپتان بلاک هست استفاده میشه، حتی خود رایحه توتون هم با ترکیب با بقیه روایح تغییر میکنه مثلا توتونی که توی سی کی وان شوک هست در ترکیب با چرم حالت البالویی میگیره و با توتون موجود در اسپایس بمب زمین تا اسمون فرق می کنه باز همین تفاوت توی توتون شرگی برند سرج لوتنز دیده میشه
رایحه ای که از توتون توباکو وانیل میگیرم با همه موارد فوق تفاوت داره و بقول بهرام عزیز تنباکوی خشک و سیگاری است شاید بخاطر همین بوده که متوجه اش نشین

متشکر بله از این بابت کاملا موافقم خوب بوی تنباکویی که در ذهن من هست اصلا با این ها جور در نمیاد این بیشتر بوی برگ تازه تنباکو شاید باشه ! مثل برگ های مزرعه چای که بوشون با چای خشک شده فرق میکنه.

ضمنا جناب آرش عزیز ، ارشیا هستم ;)

موفق باشید دوستان.

arash59b

Registered User
لایک‌ها
1,586
آرش جان ممنونم از پاسخ جامع و کاملتون.
من برام فرقی نمیکنه که تک رایحه باشه یا ترکیبی ولی بیشتر دنبال یه کار میوه ای خاص و فرش هستم. مثلا بوی سیب یا چیزی که کمتر به مشامم رسیده باشه توی عطرها. چون معمولا نت مرکبات رو خیلی توی عطرها داریم که اوج خاص بودنش به نظرم توی تغ هست. البته من اسانس تغ رو امتحان نکردم و اودوپرفیوم این کار رو تست کرده بودم.
بنظرم بهترین روش اینه که خودت تو حجم کم مواردی رو که گفتم تست کنی
مخصوصا اکوا دی جیو و پورشه دیزاین. تو فرش بودن پورشه جلوتره
به شخصه مون بلن رو هم دوست دارم

دل آهنگ

Registered User
لایک‌ها
3,516
در تایید نظر دوستان و صرفا جهت یادآوری:
مجموعه‌ای از بوهای نامرئی از بوی خاک باران‌خورده گرفته تا شیرینی خانگی تازه پخته شده و از بوی چاه فاضلاب منزل گرفته تا رایحه خوش عطری که در اتوبوس از بدن فرد بغل‌دستی به مشام ما می‌رسد، همگی می‌توانند تأثیرات کوتاه یا حتی بلندمدتی بر حافظه و خاطرات ما بگذارند...در انسان بوها می‌توانند منجر به تحریک‌های حسی،حتی بسیار قوی‌تر از محرک‌های بینایی شوند. حقیقت این است که حس بویایی بسیاری از رفتارهای گونه‌های مختلف جانوری را در کنترل و سیطره خود دارد.
مطالعات انجام‍ شده روی انسان و حیوان نشان می‌دهد بوی هر شخصی با خود رد پا و اثری دارد که شامل اطلاعات شیمیایی در مورد تعدادی از ژن‌های آن فرد است.
(انسان ها از روی بو قادر به شناخت اعضای خانواده؛ دوستان؛ سن افراد و سالم یا مریض بودنشان هستند)
حس بویایی در ایجاد رابطه عاطفی و کشش جن...ی نیز نقش مهمی دارد. در این میان «بوی مردان» برای زنان نقشی بسیار تعیین‌کننده در ایجاد کشش جن...ی دارد. به عبارت دیگر اگر زنی از بوی مردی خوشش نیاید تمایل خود را به برقراری رابطه جن...ی با او از دست می‌دهد. این نکته در مورد مردان نیز تا حد زیادی صدق می‌کند اما در میان حواس پنجگانه، حس بینایی نقشی بسیار عمده‌تر در ایجاد کشش جن...ی در مردان ایفا می‌کند.
انسان دارای حدود ٣٠ میلیون سلول بویایی در حفره فوقانی بویایی خود است. در این میان حدود ٣۵٠ نوع مختلف و تخصص‌یافته از گیرنده‌های بویایی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها مختص تشخیص بویی ویژه هستند. محرک بویایی پس از ورود به این فضا از طریق تنفس، در غشای مخاطی این ناحیه حل شده و مانند کلیدی که به داخل قفل مرتبط با خودش رفته باشد به گیرنده بویایی مختص خود متصل می‌شود. در بهترین حالت هر مولکول بو تنها با یکی از این گیرنده‌های بویایی مطابقت دارد. به عنوان مثال مولکول وانیل تنها با گیرنده وانیل و مولکول قهوه تنها با گیرنده بویایی مربوط به قهوه جفت می‌شود. این روند جفت شدن مولکول بو و گیرنده مربوطه منجر به بروز تحریک‌های عصبی می‌شود که به پیاز بویایی در مغز انسان می‌روند. پیاز بویایی نیز بو را تجزیه و تحلیل کرده و نتایج حاصله را به بخش‌های دیگر مغز شامل آمیگدال و هیپوکامپ می‌فرستد.
بخش منطقی و استدلالی مغز در این روند درگیر نمی‌شود. در عوض مولکول‌های بو منجر به بروز احساس‌هایی می‌شوند که نتایج آن در حافظه شخصی انسان ثبت می‌شوند. این فرآیند زمانی که غلظت ماده بودار آنقدر کم باشد که فرد به صورت آگاهانه آن را حس نکند نیز رخ می‌دهد. در نتیجه این فرآیند است که ممکن است ما از حضور در مکانی احساس خوشایندی داشته باشیم، بدون آنکه دلیلش را بدانیم.

برنامه "عجیب؛ اما واقعی" رو دیده بودین؟ تا حد قابل توجهی به جرات میشه گفت وقتی دو نفر در مورد یک عطر حرف می زنن؛ در یک چیز می تونن کامل مطمئن باشن که نظرشون عین همه! اونم اسم عطره! رایحه؛ مقوله پیچیده و عجیبیه. برای خود من تفاوت نظر در مورد مقوله پخش و موندگاری پذیرفتنی تر بود اما به تدریج پذیرفتم باید قبول کنم که گرمی و سردی؛ شیرینی و تلخی عطرها هم برای همه لزوما یکسان نیست! حتی برای خود من اتفاق افتاده در مقطعی عطری رو خنک حس می کردم (مشخصا دانهیل آلفرد)؛ اما بعدا به نظرم گرم اومده. یا اپیک آمواج رو اوائل گرم حس می کردم؛ الان برام خنکه! گاهی با چند تا از رفقا؛ عطری رو تست می کنیم آخرشم سر درجه حرارت یا طعمش به توافق و اشتراک نظر نمی رسیم. نتی رو شامه من می گیره شامه اون نمی گیره و بر عکس. برای همین برداشت مون متفاوت میشه.

واقعا هر کس تجربه ی منحصر به فردی رو از یک عطر داره چون بو به شدت با حافظه و ضمیر ناخودآگاه سر و کار داره و بسته به خاطراتی که برامون به همراه یک بو تداعی میشه یا حتی موقعی که خود خاطره مستقیم یادمون نمیاد اما "احساس"مرتبط با اون خاطره عینا "بازتولید" میشه؛ درک متفاوتی رو از یک عطر تجربه می کنیم.
خوندن کتاب "وضعیت آخر" و "ماندن در وضعیت آخر"نوشته تامس هریس ترجمه اسماعیل فصیح به شدت توصیه میشه. لطفا لیوان آب دست تونه بگذارید زمین و این دو کتاب رو تهیه و مطالعه کنید.
از دوستان مدرس دانشگاه و دبیرستان در پاتوق ؛ درخواست می کنم این دو کتاب را به دانش آموزان و دانشجویان شان معرفی کنند (هر چند که به رشته شان مربوط نمی شود!) ای کاش میشد این دو کتاب را جزو کتب درسی دبیرستان یا جزو دروس عمومی رشته های دانشگاهی قرار داد .

arash59b

Registered User
لایک‌ها
1,586
فکر کنم چند ماه پیش توسط یه استاد روانشناسی در سلسله برنامه های "اردی بهشت" شبکه ۴ در مورد اصول همین کتاب بود دوستان می تونند از سایت شبکه چهار دانلودش کنند فکر کنم یک ماهی طول کشید
من کم وبیش دونبالش کردم بحث شیرینی بود

دل آهنگ

Registered User
لایک‌ها
3,516
حدود 30 ساعت پیش یک پاف عود وود تام فورد روی دستم اسپری کردم (غلظت حدود 80 درصد). با این که صبح حمام کردم هنوز بوش رو روی پوستم حس می کنم. فکر می کنم زمان خیلی طولانی نمی کشه که کلا عطر تبدیل میشه به یک رایحه چوبی. بهرام که هنوز اینو نداره؛ آرش و فردید نظر شما چیه؟ نت انتهایی رو چوب می فهمین؟
از ظرف که این و اپیک آمواج رو بو می کنم؛ اپیک رایحه قدرت مندتری به نظر میاد. عودشون هم یکی نیست. اپیک خنک تره. اما روی پوست که می زنم عود وود بوی اپیک رو تقریبا ناپدید می کنه در نت ابتدایی. (کنار هم میزنم؛ نه روی هم)
توصیه من برای عود وود رقیقشه. احتمال میدم این جوری زودتر به نت محشر انتهایی برسیم. (باید در عمل تست کنم) . مثل اینترلود.
ارشیا جان @Atrbaz اگه ظهر اینترلود رو اسپری کردی تا الان باید به نت انتهاییش رسیده باشی. نت انتهایی اودکلن اینترلود چیه؟ شما الان نت انتهایی اسانس اینترلود رو چی می فهمی؟

Last edited:
بالا