• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

یاد گرفتن برنامه نویسی

Ehsan_king99

Registered User
لایک‌ها
6,516
5948abfc0e2df5.02876591.gif

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
دوستان یه سوال

فرض میکنیم من یه کودک تازه کار باشم که میخواد تازه شروع کنه به برنامه نویسی میخوام یه زبان برنامه نویسی یاد بگیرم که جامع و کامل باشه (هم برا سایت هم برا برنامه و اپ نوشتن هم همه چی) بقولا یه زبان اچار فرانسه باشه حال حوصله یادگیری اسکریپت و بک اند و مک اند چیزای متفرقه ندارم همچین چیزی وجود داره؟
همچین زبان اچار فرانسه ای و همه کاره ای وجود داره ؟

پایتون قابلیت هاش چی هست؟
سلام.
به نظرم اگه هدف خاصی از یادگیری برنامه نویسی نداری، نمیخواد یاد بگیری.
مثلا آچار فرانسه که مثال زدی ، طرف میره آچار فرانسه میخره که بتونه باش تعمیرات منزل و ... اش رو خودش انجام بده -> یه مشکل و نیازی رو حل میکنه.
فکر کن ببین دقیقا واسه چی میخوای یاد بگیری.
در جواب سوالت هم ، زبان جامع مثلا javascript وجود داره که بتونی باش همه کاری بکنی (برنامه، اپ، سایت، ... ) ، ولی اینطوری نیست که خود زبان برای این کار ها ساخته شده باشه، واسه همین خیلی پیچیدگی های اضافه داره.

ببین سایت یا اپلیکیشن های تحت وبدو تا قسمت داره، یه بخش فرانت اند (سمت کاربر)، یه بخش بک اند (سمت سرور)
تحت وب یعنی آنلاین و اینترنتی. مثلا یه اپلیکیشن بدنسازی رو تصور کن که آفلاینه و لیست تمرین های بدنسازی رو داره. حالا یه اپلیکیشن دیگه رو تصور کن که آنلاینه و میتونی تمرین هات رو با بقیه کاربرا به اشتراک بذاری. دومی میشه اینترنتی و تحت وب.
توی این مثال، کد هایی که برای لایک کردن برنامه های بقیه و به اشتراک گذاری تمرین ات با بقیه است، سمت سروره . کد هایی که با برنامه آفلاین مشترکه، مثلا نمایش لیست تمرین ها، سمت کاربره.

جاوا اسکریپت در ابتدا برای برنامه نویسی سمت کاربر درست شده بود، بعدا گسترش اش دادند و با nodejs میتونی با جاوا اسکریپت سمت سرور(بک اند) هم برنامه نویسی. با electron میتونی برنامه ویندوز بسازی، با react native و ionic هم میتونی برنامه موبایل بسازی. با mongoose هم میتونی با پایگاه داده ات کار کنی.
ولی این ها هر کدوم آموزش جدا لازم دارند و اینطوری نیست که بگی javascript بلدم و بتونی سریع با همشون کار کنی.

مثلا راستش به نظرم (شاید نظر شخصی باشه) اینکه از 3 تا زبان مجزا استفاده کنی برای وبسایت نویسی و اپلیکیشن سازی ، ساده تره نسبت به کار کردن با این ها. مثلا بنظرم php بعنوان بک اند (برنامه نویسی سمت سرور) و js بعنوان فرانت اند (سمت کاربر) و mysql برای کار با پایگاه داده راحت تره تا اینکه بخوای با javascript هم بک اند بنویسی هم فرانت اند هم با پایگاه داده ات کار کنی.

اینا تازه بخش برنامه نویسیه، برای طراحی ظاهر برنامه هم ، هم باید گرافیکت خوب باشه (طراحی گرافیک وبسایت)، هم باید html/css یاد بگیری (طراحی قالب).
بجای html/css میتونی از برنامه هایی مثل wysiwyg web builder استفاده کنی که برنامه نویسی لازم نداره، یا مثلا با ابزار هایی مثل "بوت استرپ" ، که میتونی کپی پیست کنی، ولی این ها تاحدی محدود ات میکنند.

در کل منظور تو اینه که یه چیز راحتی باشه که بتونی باهاش اپلیکیشن و وبسایت بنویسی، همچین چیزی فعلا وجود نداره. معمولا هزینه و زمان تولید یه اپلیکیشن و سایت با کیفیت متوسط، از چیزی که فک میکنی بیشتره و چندین نفر با تخصص مختلف لازم داره. اگه یه نفر بخواد همه این تخصص هارو یاد بگیره ، به نظرم یادگیری ساخت اپلیکیشن یا وبسایت (نه هر دو اش) ، حداقل 1 سال وقتش رو میگیره (با روزی 5 ساعت مثلا).
حالا باز زبان ات خوب باشه میتونی از ابزار هایی مثل bubble.is یا app inventor استفاده کنی که بدون کد زدن میتونی سایت یا اپلیکیشن های پیچیده مثل سوشیال مدیا بسازی باش، ولی ابزار های اینطوری هم تا حدی محدود اند.

خلاصه حداقل 1 سال وقتت رو میگیره، اگه هدف خاصی نداری، بنظرم نمیخواد وقت بذاری. مگه اینکه دنبال یه تخصص باشی که یادبگیری و باهاش کار کنی، که اونم باید هدفدار باشه. یکم تحقیق کن ببین چه آگهی های کاری هست، حقوقشون چقدره، چه تخصص هایی لازم دارند و ...، بعد هم یه مدت شروع کن پایه برنامه نویسی (مهم نیست چه زبانی) رو یاد بگیری و ببینی اصلا دوست داری برنامه نویسی یا نه، بعدش شروع کن برنامه ریختن واسه اینکه دقیقا میخوای چه تخصصی (اپلیکیشن، بک اند، فرانت اند، ... ) یاد بگیری، بعد وقت بذار روی یادگیری اش.

Last edited:

parsipersian

Registered User
لایک‌ها
1,789

Business plan

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
14,223
یه کد داخل فایل تکس میزاشتم save as میکردم به فرمت exe یا فرمت فایل های اجرایی, بعدش این یه تروجان میشد. اینجا دیگه زبان خاصی مطرح بود؟ به این زبان برنامه نویسی چی میگن؟
###
زبان پرل چی هست چطوری باید اجرا بشه؟ یه سری کد بدافزار دارم به زبان پرل ولی نمیدونم چطور باید استفاده بشه
###
یه نفر بخواد از صفر برنامه نویسی براش مفهوم بشه بعد بره سراغ باقی تخصص های اینکار باید چی کار کنه؟ وقتی از پایه اصلا مفهوم نیست زبان های مختلف رو اصلا نمیشه درکشون کرد

gorbachof4

Registered User
لایک‌ها
1,889
ببین الان برنامه نویس نیستی، باید یه زبان fun پیدا کنی واسه یادگیری منطق برنامه نویسی. یکی js ترجیه میده، یکی c، یکی java. اولین زبانی که باهاش برنامه نویسی یاد میگیری واقعا مهم نیست که چی باشه. بعدش که برنامه نویسی یاد بگیری، میتونی سایت / اپ ات رو بسازی.
ببین بالای 80 درصد برنامه نویسی منطقه ، زیر 20 درصد کد. مثلا یه پروژه خیلی بزرگ که چندین سال روش کار شده رو که میبینی ، میبینی مثلا حتی 10 هزار خط کد داره. 10 هزار خط حدود 5 روز واسه یه برنامه نویس وقت میبره نوشتن اش، پس چرا یه پروژه بزرگ هم همین قدر کد داره؟ اینجاست که میفهمی برنامه به ظاهرش نیست. مثلا یه کتاب داستان ، 100 صفحه است که حدود 1 ماه کپی دستی اش وقت میبره، ولی یه نفر یه عمر وقت گذاشته تجربه کسب کرده واسه نوشتن اش.
خلاصه جوابت اینه که برنامه نویسی رو با زبانی شروع کن که واست راحت تره، بعد سوییچ کن. زبانی که بعدا برات مناسب خواهد بود، الان واسه شروع برات مناسب نیست. اگه بخوای تک زبانه کار کنی، احتمالا خیلی بیشتر وقتت رو میگیره.
پ.ن : البته اگه خیلی مهمه برات تک زبانی، java و javascript گزینه خوبیه، اولی واسه اندروید، دومی برا وب.
من میخواستم برای یادگیری ساخت اپلیکیشن برای موبایل طبق گفته ی فرادرس اول الگوریتم و فلوچارت-سپس زبان سی-سپس اسمال بیسیک -و سپس برای ورود به اندروید زبان جاوا رو یاد بگیرم ولی طبق نوشته هایی که خوندم میگند یک زبان جدید به نام زبان کاتلین جایگزین زبان جاوا داره میشه و بهتره به جای زبان جاوا زبان کاتلین رو قبل ورود به اندروید یاد بگیرید!!پس این نادرسته؟
نزدیک 200 تومن فایل اموزشی ویدیو از این سایت گرفتم برای شروع یادگیری برنامه نویسی-از کجا و چجوری شروع کنم؟اینا رو خریدم همه ویدیویی از فرادرس
:1-الگوریتم و فلوجارت
2-زبان C
3-زبان اسمال بیسیک
4-ویژوال بیسیک در اکسل
5-مقدماتی زبان کاتلین

ترتیب یادگیری رو چجوری قرار بدم؟با کدوم شروع کنم؟هدف نهاییم بعد یادگیری اینا یادگیری ساخت اپلیکیشن با نرم افزار اندروید استودیو هست...

Last edited:

gorbachof4

Registered User
لایک‌ها
1,889
درود بر شما
من هیچ سر رشته یی از برنامه نویسی ندارم صفره صفر هستم ولی بعد از یادگیری ورد علاقمند به کار با اکسس و ساخت حضور و غیاب دانش اموزان مخصوصا علاقه مند به ساخت کتابخانه با اکسس و از اینجور کارها دارم--منتها میخوام من که حالا وقت میزارم برای یادگیریشون از این راه درامد هم داشته باشمککبا این تفاسیر:
1-من باید کدوم زبان یا زبان های برنامه نویسی رو یاد بگیرم؟نرم افزار small basic در این زمینه کمکی بهم میکنه که برم دنبال یادگیریش؟چون ساده هست و برای مبتدی هاست.
2-با سن 35 سال و شبکاری ایا امیدی به یادگیری هست؟
3-چند مدت طول میکشه که از این راه حرفه یی شده و به درامد برسم؟
4-اصلا تو این شاخه یی که من علاقه دارم (ساخت حضور و غیاب و اسامی نام های دانش اموزان با اکسس و ساخت کتابخانه کتابخونه ها و ..)درامدی از این راه هست یا فقط مختص مدارس و دانشگاه و کتابخونه هاست؟

Chego

Registered User
لایک‌ها
321
اینارو جادی گذشته بود تو سایتش برای کسایی میخان فرانت یا بکند کار بشن یا برن تو زمینه devops فعالیت کنن. رود مپای خوبیه
become_developer_frontend.pngbecome_developer_backend.pngbecome_developer_devops.png

gorbachof4

Registered User
لایک‌ها
1,889
1. small basic برای یادگیری ساخته شده. برای برنامه نویسی یک زبان قوی تر لازم هست.
2. بله. تا روز آخر عمر هم امید به یادگیری هست. فقط هرچقدر سن میره بالا سرعت کار میاد پایین یعنی برای نوشتن برنامه و یادگیری برنامه نویسی بیشتر از کسی که 20 سالش هست باید وقت بزارید.
3. سوال مبهمه. هر فردی تعریفی از حرفه ای و استعداد خودشو داره نمیشه به این سوال جواب دقیق داد.
4. با ساخت سایت و بازاریابی میشه به موسسات نرم افزار رو فروخت (راه های جانبی کسب درآمد هم داره مثل بروزرسانی / پشتیبانی و مانیتورینگ و...)

شما اول باید پلتفرم مورد نظر رو مشخص کنی بعد میشه در مورد زبان پیشنهاد داد. ولی قطعا زبان C / small basic / visual basic جزء گزینه ها نیست.
ای داد بیداد من 300 تومن بابت خرید این مجموعه های آموزشی ویدیویی پول دادم که یکیش هم اسمال بیسیک بود...من به این امید اسمال بیسیک رو خریدم که فکر کردم نزدیک به زبان برنامه نویسی اکسس و اکسل هست!یعنی کار نکنم از همین الان اسمال بیسیک رو؟

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
ولی طبق نوشته هایی که خوندم میگند یک زبان جدید به نام زبان کاتلین جایگزین زبان جاوا داره میشه و بهتره به جای زبان جاوا زبان کاتلین رو قبل ورود به اندروید یاد بگیرید!!پس این نادرسته؟
سلام. نه، کاتلین زبان جدیدیه که گوگل برای اندروید معرفی کرده. یه سری مزایا نسبت به جاوا داره یه سری معایب(معایب اش مثلا کمتر بودن آموزش های فارسی منظورمه). به نظر من که زیاد فرقی نداره، من موبایل زیاد کار نکردم، ولی در همون حدی که کار کردم، بخاطر اینکه جاوا آموزش های یوتیوب و ... اش بیشتر بود جاوا رو انتخاب کردم. ولی خوب به قول دوستمون کاتلین خیلی خلاصه تر و جدید تره. خلاصه بنظرم خیلی سخت نگیرید روی انتخاب زبان.
ترتیب یادگیری رو چجوری قرار بدم؟با کدوم شروع کنم؟
من که خودم وقتی بچه بودم qbasic یاد گرفتم، توی دانشگاه هم سر کلاس c نمیرفتم، شب امتحان زیر 10 ساعت c رو خوندم و نمره ام هم خوب شد.
به نظر من توی ایران چون اکثرا با c و java شروع کردن، شما میتونی آموزش های پایه برنامه نویسی فارسی قوی رو توی این زبان ها پیدا کنی، ولی زبانی مثل جاوا اسکریپت رو نه. ولی باز python رو چرا. واسه همین پایتون برای شروع برنامه نویسی توی ایران معمولا پیشنهاد میشه. چون از طرفی مدرنه، از طرفی آموزش فارسی براش هست. ولی خوب نظر شخصی ام اینه که جاوا و سی هم اکیه، خیلی فرقی نداره.
خلاصه بگم، بنظر من که small basic برای شروع یادگیری ات خوبه. ترتیبش میشه این:
1-الگوریتم و فلوجارت
2-زبان اسمال بیسیک
3-زبان C
4-مقدماتی زبان کاتلین
ولی بجای c بنظرم python بذار. (تو فرادرس هم هست). اینترنت محله ما هنوز خرابه، درست بشه کورس پایتون فرادرس رو دارم ، چون اشتباه خریدی مشکلی نداره از نظر کپی رایت ،میفرستم برات. (البته خودشونم فک کنم پس میگیرن).
کورس ویژوال بیسیک رو هم به نظرم اگه پس میگیرن ، پس بده:
اینم بگم که بنظرم مهم اینه که شروع کنی. بعد که شروع کردی ، یه ماه که گذشت بعد درگیر این مسائل بشو که کدوم زبان بهتره و ...
پ.ن: به نظرم 35 سال اکیه برا یادگیری برنامه نویسی. ربطی به سن نداره خیلی. اینکه پرسیدین که چه مدت به درآمد میرسید هم: به نظرم کسی که شروع میکنه ، اگه تمام وقت وقتش رو بذاره روی برنامه نویسی، زیر 1 سال هم میتونه به درآمد برسه. ولی خوب درآمدی که هر شخص مد نظرشه متفاوته، و اینکه برای بازاریابی و فروش قراره تیم بشه یا تنها کار کنه هم هست، این ها باعث میشه به قول دوستمون سوال رو نشه به سوالت جواب خاصی داد. بهترین کار اینه به نطرم که تمرکزت رو بذاری روی برنامه نویسی، ولی در عین حال توی رویداد ها و ... شرکت کنی و ... تا با آدم های مختلف آشنا شی تا برای بازاریابی و فروشت بعدا مشکل نداشته باشی. (اینکه اپلیکیشن موبایل بسازی و توی مارکت ها انتظار داشته باشی بدون بازاریابی درآمد خوبی داشته باشی ، یا انتظار داشته باشی راحت پروژه های ساخت اپلیکیشن پیدا کنی و انجام بدی، غیر واقعیه. یا باید استخدام بشی جایی یا باید مهارت بازاریابی | فروش ات خوب باشه، که چون تخصص بازاریابی و فروش جداست بهتره تیم پیدا کنی.)

Last edited:

gorbachof4

Registered User
لایک‌ها
1,889
"ya3ya6, post: 12726428, member: 206293"
سلام. نه، کاتلین زبان جدیدیه که گوگل برای اندروید معرفی کرده. یه سری مزایا نسبت به جاوا داره یه سری معایب(معایب اش مثلا کمتر بودن آموزش های فارسی منظورمه). به نظر من که زیاد فرقی نداره، من موبایل زیاد کار نکردم، ولی در همون حدی که کار کردم، بخاطر اینکه جاوا آموزش های یوتیوب و ... اش بیشتر بود جاوا رو انتخاب کردم. ولی خوب به قول دوستمون کاتلین خیلی خلاصه تر و جدید تره. خلاصه بنظرم خیلی سخت نگیرید روی انتخاب زبان.
من زبانم تا حدودی که فیلم های اموزشی رو بفهمم خوبه-مثلا اموزش های لیندا اهنگسازی رو با همین فیلمهای انگلیسی یاد گرفتم و نه با کتاب های فارسی--به نظرت در مورد یادگیری زبان برنامه نویسی با فیلم های خارجی هم همینقدر زبان بلد بودن کافیه؟اگه اره که پس من همون کاتلین رو از الان شروع به یادگیریش کنم به جای جاوا؟[/QUOTE]

من که خودم وقتی بچه بودم qbasic یاد گرفتم، توی دانشگاه هم سر کلاس c نمیرفتم، شب امتحان زیر 10 ساعت c رو خوندم و نمره ام هم خوب شد.
به نظر من توی ایران چون اکثرا با c و java شروع کردن، شما میتونی آموزش های پایه برنامه نویسی فارسی قوی رو توی این زبان ها پیدا کنی، ولی زبانی مثل جاوا اسکریپت رو نه. ولی باز python رو چرا. واسه همین پایتون برای شروع برنامه نویسی توی ایران معمولا پیشنهاد میشه. چون از طرفی مدرنه، از طرفی آموزش فارسی براش هست. ولی خوب نظر شخصی ام اینه که جاوا و سی هم اکیه، خیلی فرقی نداره.
اتفاقا تو یه سایت خارجی که دوستمون معرفی کرده بود که کدوم زبان برنامه نویسی برای شما مناسبه و چند تا پرسش تو سایت بود آخرش به من پایتون رو پیشنهاد کرد اون سایت خارجی!در حالیکه من اصلا اسم پایتون رو هم نشنیده بودم و هیچ گرایشی بهش ندارم!

خلاصه بگم، بنظر من که small basic برای شروع یادگیری ات خوبه. ترتیبش میشه این:
1-الگوریتم و فلوجارت
2-زبان اسمال بیسیک
3-زبان C
4-مقدماتی زبان کاتلین
ولی بجای c بنظرم python بذار. (تو فرادرس هم هست). اینترنت محله ما هنوز خرابه، درست بشه کورس پایتون فرادرس رو دارم ، چون اشتباه خریدی مشکلی نداره از نظر کپی رایت ،میفرستم برات. (البته خودشونم فک کنم پس میگیرن).
کورس ویژوال بیسیک رو هم به نظرم اگه پس میگیرن ، پس بده:
اینم بگم که بنظرم مهم اینه که شروع کنی. بعد که شروع کردی ، یه ماه که گذشت بعد درگیر این مسائل بشو که کدوم زبان بهتره و ...
1-یعنی چی پس میگیرن کورس ویژوال بیسیک رو؟چجوری پس بدم؟خب میگن این برداشته فایل ها رو کپی کرده تو هاردش الان میخواد زرنگی کنه بده به ما و به جاش یه کورس دیگه برداره!منظورت کدوم کورسه؟اسمال بیسیک؟یا ویژوال بیسیک در اکسل؟
2-راستیتش همیشه از زبان سی میترسیدم و میترسم--به نظرم اگه به جای سی پایتون رو شروع کنم بهتره--لطف میکنی لینک پایتون رو برام تو خصوصی بفرستی؟پایتون اسونتر از سی هست دیگه نه؟

پ.ن: به نظرم 35 سال اکیه برا یادگیری برنامه نویسی. ربطی به سن نداره خیلی. اینکه پرسیدین که چه مدت به درآمد میرسید هم: به نظرم کسی که شروع میکنه ، اگه تمام وقت وقتش رو بذاره روی برنامه نویسی، زیر 1 سال هم میتونه به درآمد برسه. ولی خوب درآمدی که هر شخص مد نظرشه متفاوته، و اینکه برای بازاریابی و فروش قراره تیم بشه یا تنها کار کنه هم هست، این ها باعث میشه به قول دوستمون سوال رو نشه به سوالت جواب خاصی داد. بهترین کار اینه به نطرم که تمرکزت رو بذاری روی برنامه نویسی، ولی در عین حال توی رویداد ها و ... شرکت کنی و ... تا با آدم های مختلف آشنا شی تا برای بازاریابی و فروشت بعدا مشکل نداشته باشی. (اینکه اپلیکیشن موبایل بسازی و توی مارکت ها انتظار داشته باشی بدون بازاریابی درآمد خوبی داشته باشی ، یا انتظار داشته باشی راحت پروژه های ساخت اپلیکیشن پیدا کنی و انجام بدی، غیر واقعیه. یا باید استخدام بشی جایی یا باید مهارت بازاریابی | فروش ات خوب باشه، که چون تخصص بازاریابی و فروش جداست بهتره تیم پیدا کنی.)

متاسفانه نمیتونم تمام وقتم رو بزارم چون اول اینکه کارم خدماتیه تو یه شرکت همیشه شیف شب هستم بدون تعطیلی هر شب میرم...دوئم اینکه پریروز رفتم دانشگاه پیام نور فراگیر رشته ی گردشگری ثبت نام کردم (به خاطر اینکه سنم بالاست و این رشته اسونتره و بیشتر حفظیاته نه حساب کتاب و ریاضی فقط میخوام سریع یه لیسانس بگیرم) از بهمن شروع میشه باید برا اونم وقت بزارم با هزینه----سوم اینکه زبان انگلیسی هم تمرین میکنم و وقت میزارم براش--چهارم ادم کتابخونی هستم باید در هفته یه چند ساعتی هم برا کتابخونی در زمینه های مختلف وقت بزارم--شاید روزی بتونم فقط یکساعت برای برنامه نویسی وقت بزارم نهایت از برنامم بزنم 1 ساعت و نیم--با این تفاسیر نظرت چیه استاد؟
تا یادم نرفته منظورم از درامدزایی و ساخت اپلیکیشن برای اندروید بیشتر ساخت برنامه و گزاشتن توی سایت های کافه بازار و شبیه این سایتهاست...یعنی نمیشه؟

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,288
داداش پایتون به درد ساخت اپ موبایل نمیخوره اگه میخوای تحت وب یا دسکتاپ کار کنی باید بری سمت پایتون

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
به نظرت در مورد یادگیری زبان برنامه نویسی با فیلم های خارجی هم همینقدر زبان بلد بودن کافیه؟اگه اره که پس من همون کاتلین رو از الان شروع به یادگیریش کنم به جای جاوا؟
آره کافیه زبان متوسط برای دیدن آموزش. ولی راجع به کاتلین یا جاوا، راستش من نظری ندارم. بنابر نظر دوستمون که گفت kotlin ساده تر و خلاصه تر و مدرن تره، بنظرم kotlin کار کنید. (حالا باز خواستید یکم بیشتر سرچ کنید)
یعنی چی پس میگیرن کورس ویژوال بیسیک رو
منظورم ویژوال بیسیک در اکسل بود. لینکی که گذاشته بودم رو بخون، گفته پس میگیرن، ولی شرایط و ... اش رو از خودشون بپرس.

به نظرم اگه به جای سی پایتون رو شروع کنم بهتره--لطف میکنی لینک پایتون رو برام تو خصوصی بفرستی
آره پایتون راحت تره. چون زبان ات ضعیف نیست بنظرم بهتره همون پایتون کار کنی، چون زبان مدرن تریه و ریسورس های انگلیسی اش خیلی بیشتره نسبت به c.
اینکه لینک بفرستم ، منظورت لینک فرادرسشه؟ https://faradars.org/courses/fvpht9407-basic-python-programming
اگه هم منظورت لینک دانلود این کورسه، باید آپلودش کنم از روی کامپیوتر، که الان نتم خوب نیست فعلا.

شاید روزی بتونم فقط یکساعت برای برنامه نویسی وقت بزارم
من دیدی رو که دارم میگم، الزاما نمیگم درسته. صرفا دیدم اینطوریه:
اگه روزی 1 ساعت وقت بذاری، بعد از یه سال میتونی یه اپ ساده بسازی. حالا اگه هوش تجاری ات خیلی خوب باشه میتونی با اپ های خیلی ساده هم کسب درآمد کنی، ولی بطور میانگین (هوش تجاری ات متوسط باشه) بنظرم نمیشه. بعد از شاید سه سال میتونی اپ های نسبتا پیچیده بسازی (که باید مهارت مدیریت پروژه ات متوسط به بالا باشه تا بتونی پروژه رو تموم کنی. خیلی از پروژه ها به نصفه که میرسن ، متوقف میشن.)، که باز باید هوش تجاری ات متوسط باشه تا بتونی باهاش درآمد داشته باشی.
خلاصه به نظرم با روزی 1 ساعت، بدون اینکه ایده خاصی داشته باشی که بدونی موفق باشه، تو حالت میانگین موفق نمیشید (منظورم اینه که از هر 10 نفر با شرایط شما، حداقل 5 تا شون موفق نمیشن). ولی من که نمیشناسمتون، واسه همین میانگین رو میگم. ممکنه آدمی باشید که موفق میشه. خلاصه نمیشه نظری داد.

ولی این ها که گفتم، موفقیت توی کافه بازار و کلا مارکت ها منظورم بود. در هر صورت یادگیری برنامه نویسی با شرایطتون پیشنهاد میشه، چون خیلی راه جدید باز میکنه براتون. ممکنه یکم که با دنیاش آشنا بشید ایده های خیلی خاص تجاری به ذهنتون بیاد، ممکنه تصمیم بگیرید برید خارج که با دونستن برنامه نویسی شرایطتون خیلی بهتر خواهد بود، ممکنه با یه نفر که هوش تجاری اش خوب باشه آشنا بشید و باهاش تیم بشید، ممکنه تصمیم بگیرید که از راه های دیگه (غیر از گذاشتن اپلیکیشن توی مارکت ها) کسب درآمد کنید با برنامه نویسی (مثلا اپ ساختن برای شرکت ها)، که وضعیتشون خیلی بهتره، ممکنه با بازار آنلاین بیشتر آشنا بشید و بتونید درآمد به دلار داشته باشید، ... واسه همین کلا برنامه نویسی پیشنهاد میشه.

باز بگم من صرفا دیدم رو میگم، @l3est اگه به نظرت جایی اشتباه گفتم، درستش کنی ممنون میشم.

پ.ن: آموزش انگلیسی شاید بتونی پیدا کنی که پایه برنامه نویسی رو با همون kotlin خوب یاد بده، یعنی دیگه لازم نباشه با python پایه برنامه نویسی رو یاد بگیری. (حتی فارسی هم شاید بتونی پیدا کنی، مثلا همین کورس رو :
https://faradars.org/courses/fvktl9706-basic-of-kotlin-programming-language-for-developing-android )

پ.ن 2: @سرندی پیتی یه بار گفتم اگه همینجوری میخوای برنامه نویسی یاد بگیری نمیخواد یاد بگیری، منظورم این بود که اول یکم تحقیق کن راجع بهش، بعد شروعش کن. و الا به نظرم برنامه نویسی رو شروع کن ، احتمالش کم نیست که بعد از شروعش ایده ای بیاد به ذهنت (تو این پاراگراف آخر چند تا مثال گفتم)، یکم ذهن رو هم باز میکنه کلا برنامه نویسی.

پ.ن 3: کلا هیچ کاری رو قبل از شروعش اینقدر راجع بهش pre think (پیش فکری) نکن . یعنی یه تحقیق اولیه بکن، 10 درصد جلو برو، بعد بشین فک کن و تصمیم بگیر که آیا ادامه بدی، و اینکه چجوری ادامه بدی. اینجوری تصمیم هات خیلی بهتر نتیجه میدن.

Last edited:

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
من هنوز نمیدونم دوستمون برای چه پلتفرمی میخواد برنامه بنویسه که پیشنهاد بدم.
بالاتر هم پرسیدم جوابی نداد.
مرسی. اندروید، انتشار توی مارکت ها مثل کافه بازار. این نقل قوله: "منظورم از درامدزایی و ساخت اپلیکیشن برای اندروید بیشتر ساخت برنامه و گزاشتن توی سایت های کافه بازار و شبیه این سایتهاست".

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
قبلش هم دسکتاپ/وب/موبایل بود.
فک کنم اون سیستم حضور غیاب و ... رو که قبلا گفتند برای این بود که بکگراند برنامه نویسی | کامپیوتر شون رو بگن، و دلیل علاقه مند شدن به برنامه نویسی.
برای اندروید به نظر من برنامه نویس هایی که میخوان شروع کنن بهتره با Java وقت تلف نکنن. Kotlin گزینه بهتریه
مرسی. اینکه با شروع برنامه نویسی با روزی 1 ساعت وقت گذاشتن، میشه توی مارکت های اندروید موفق شد نظری نداری؟ پشنهاد میکنی این کار رو، یا میگی "وقتت رو تلف نکن ، با این میزان وقت گذاشتن شانس موفقیت توی مارکت ها خیلی کمه." ؟

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
اینجور سوالات هم نمیشه جواب داد. 1 ساعتو میشه مثل Elon Musk استفاده کرد میشه مثل ح.ف استفاده کرد...
برنامه نویس اندرویدم انقدر زیاد شده که فقط با گذاشتن اپ تو مارکت نمیشه به درآمد رسید. مگر اینکه ایده خاص وایرال باشه یا مثل یه سریا که 200 تا سورس پیدا میکنن رو همش تبلیغات میزارن (هر کدوم 500-1000 تا هم دانلود بشه میشه 100-200 هزار نصب فعال) و میشه باهاشون کسب درآمد کرد

مورد بوده با 1 انگشت سالم ماهی 200-300 میلیون درمیاورده. @Ehsan_king99 در جریانه، اصن خودش منو در جریان گذاشت :D
حساب کنی ما با 10 تا انگشت سالم باید ماهی 2 میلیارد دربیاریم.:p
اینکه میگی بستگی به فرد داره، آره خوب. به نظر من وقتی یه نفر شروع میکنه، توی راهش خودش میتونه ببینه خوب پیشرفت میکنه یا داره وقتش تلف میشه.
یعنی در کل یکم راهش سخته (بخاطر همین زیاد بودن رقابت که گفتی)، ولی میتونه راه رو تا حدی بره و بعد تصمیم بگیره که میارزه که ادامه بده یا نه.
موافقی؟

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
به 2 میلیاردم میشه رسید عدد نشدنی ای نیست با این وضعیت دلار :D
2 میلیارد = 166 هزار دلار در ماه یا 5500 دلار در روز
من بودم کلا این راهو نمیرفتم. ریسکش بالاست
به جاش پروژه میساختم برای فروش مستقیم. مثلا الان جو افتاده هر ایرانی یک سیستم حمل و نقل یا تاکسی اینترنتی میشه با فروش بیل به اونایی که دنبال طلا میگردن (اکثرشونم پیدا نمیکنن) پول در آورد.
5 هزار تا توی روز یکم زیاده آخه :D
ولی آره شدنیه. فرض کن محصول 50 دلاری ات باید روزی 100 تا فروش بره. کافیه چند نفر یوتیوبر و ... با فالور زیاد پیدا کنی و بشون 50 درصد بدی بازای تبلیغ. اگه روزی مثلا حدود 30 هزار تا بازدید داشته باشن در مجموع، اکی میشه روزی 200 تا فروش، که درآمد 100 تاش به خودت برسه .
منم به نظرم اگه برنامه نویس با انجام پروژه بقیه(یا همون فروش اسکریپت که گفتی) شروع کنه خیلی بهتره، تا اینکه با انتشار توی مارکت ها یا استارتاپ و ... شروع کنه.
:D :دی آره انصافا جو ایران خیلی اینطوری شده.

Last edited:

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
یه سئو کار معروف هست اسمش Neil Patel میگفت محصول زیر 1000 دلار نفروشید. حساب خودشم نشون داد که روزی 3-10 تا فروش داشت با محصول 1000 دلاریش
به جز اینکه شرکت داره و کارای طراحی سایت، مارکتینگ و سئو انجام میده.
اسمش رو شنیدم. راست میگه از طرفی، مثلا kickstarter رو ببینی، توزیعش معمولا اینطوریه که اون 2، 3 تا fund زیاد (مثلا 2 - 3 تا هزار دلار)، با کل مجموع پایینترش یکی میشه. یعنی اگه روی 10 درصد مردم که پولدارن تمرکز کنی، سودش معادله با اینکه روی 90 درصد دیگه تمرکز کنی، دردسرش هم خیلی کمتره.
از نظر مالی درسته، ولی خوب از نظر انگیزه نه زیاد.
مثلا من این روزا روی یه محصول که دارم کار میکنم، بیشتر دوست دارم همه گیر بشه تا اینکه به یه قشر محدود بفروشم اش. یعنی بجای اینکه به 5 نفر بفروشم اش 1000 دلار، به 100 نفر بفروشمش 50 دلار. میدونم سخت تره و از نظر مالی تصمیم بد تری حساب میشه، ولی خوب از نظر انگیزه ، انگیزه ای برای فروش به تعداد محدود ندارم. (اینکه همه گیر بشه خیلی بیشتر ارزش داره تا اینکه تعداد محدود فروخته بشه.)
مثلا توی انجین های بازی سازی، buildbox اینطوریه. 1000 - 3000 دلاره انجین اش، و پلن هایی که برای کمک به بازی ساز شدن ارائه میده خصوصیه و بالای 1000 دلار. ولی از طرفی construct 2 مثلا 200 دلاره انجین اش، و پلن خصوصی ارائه نمیده.
خلاصه منظورم اینه که جدا از بحث مالی، بحث ارزش و انگیزه هم هست که معمولا نمیشه نادیده اش گرفت.
پ.ن: البته توی روند یه پروژه یه جاهایی پیش میاد که آدم کل انگیزه و ارزش هاش رو زیر سوال میبره و با خودش میگه ارزش کیلویی چند، باید روی پول تمرکز کنم :p

بالا