• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

یاد گرفتن برنامه نویسی

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
خیلی از هاستینگ های خارجی پایتون را ساپورت میکنند
روی هاست های اشتراکی این شرکت ها میشه پروژه های جنگو رو اجرا کرد؟ مثل php راحته ؟
یا بازم باید روی سرور اجرا بشه؟
فعلا که داری یاد میگیری heroku هاست رایگان nodejs و python داره (خیلی هم مشهوره)، ولی خوب محدودیت هایی مثل اینکه دامنه نمیتونی بش وصل کنی داره. موقع deploy پروژه های واقعی ، توی ایران python و nodejs یکم گرون تر اند، مثلا php کمترین پلن هاش که حدود سالی 60 - 100 تومنه، python و nodejs کمترین پلن هاش سالی حدود 150-200 تومنه، ولی خارج فک نکنم خیلی فرق کنه. هاست درست حسابی و معتبر هم مثلا heroku ماهی 25 دلاره کمترین پلن اش. (من خودم هاست های کم قیمت ایران رو برای کار های ساده میگیرم، خیلی هم مشکل خاصی ندارم، سرعتشون هم برای کار های متوسط بد نیست.)
خلاصه توی انتخاب زبان ات ، به هاست توجه نکن.
پ.ن » این چند وقته با ionic و angular کار کردم، از react خیلی راحت تر اند. ionic برای اینه که یه اپلیکیشن با جاوا اسکریپت مینویسی هم برای موبایل هم وب خروجی native میگیری. نسبتا هم راحته. ولی خوب ازونجایی که آموزش به زبان فارسی براش زیاد نیست، شاید یکم مشکل بر بخوری.
(مثلا من این آموزش رو دیدم ، خوب هم بود، ولی خوب آموزش فارسی مثل این کم هست : https://faranesh.com/programming/17646-develop-a-mobile-app-by-ionic-in-several-hours-project-base)
البته من خودم وقتی زبان ام زیاد خوب نبود ، فیلم آموزشی های برنامه نویسی به انگلیسی رو اکثرش رو میفهمیدم، چون مهمه طرف چه کدی مینویسه، نه اینکه چه حرفایی میزنه. واسه همین ممکنه زبانت که ضعیفه خیلی مشکلی نباشه.
خلاصه به نظرم اگه python یا javasctipt رو بتونی یاد بگیری خیلی بهتره (راحت تر اند نسبت به php و ...، مدرن تر هم هستن)، واسه همین به نظرم با این ها شروع کن، اگه دیدی گیر کردی و آموزش فارسی پیدا نکردی و نتونستی آموزش انگلیسی ها رو بفهمی، برو سمت php.

پ.ن 2: دپلوی کردن python و nodejs روی هاست های معتبر خارجی مثل heroku، خیلی راحته. مستقیم با پروژه github ات sync میشه. یعنی فقط کافیه با گیت هاب آشنا باشی و پروژه ات رو با github سینک کنی، بعد با یه دکمه deploy میشه.

Last edited:

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
مسأله هزینه نیست
مسأله بعد فنیه میترسم بعدا عین غوساله تو بخش دیپلوی، مدیریت وی پی اس و ... بمونم مخصوصا که از این کارا بیذارم
مثلا یکی هکم کرد چه خاکی تو سرم بریزم یا سرور با مشکل مواجه شد چی جوری رفع ایراد کنم :general208: همیشه برام سوال بوده که چرا هاستینگ ها برای وی پی اس پشتیبانی ندارند!
ببین استارتاپ اولش تنها شروع میکنی، ولی تا آخر که قرار نیست تنها بمونی که، یه کم که بزرگ شد و درآمد کسب کرد باید چند نفر استخدام کنی، مثلا اینا که میگی تخصص یکی از اعضای تیم باید باشه (خیلی آشنا نیستم ولی فک کنم بش میگن web operations). وقتی درآمد ات متوسط شد، یه نفر هم استخدام کنی برای مشکلات برنامه نویسی، هاست و ... کافیه.
اگه توی اولای استارتاپ ات به مشکل برخوردی و کسی هک ات کرد و ...، کافیه هر هفته بکاپ بگیری از سایت، و موقع برخوردن به مشکل، ریستور کنی بکاپت رو. میتونی هم توی پونیشا یه پروژه تعریف کنی بگی مشکل فلان برات پیش اومده، با قیمت های کم مثلا زیر 500 تومن هم فک کنم برنامه نویس ها بهت پیشنهاد بدند برای حل مشکل ات. (حتی کانال های تلگرام مثل "سفارش پروژه" هست که با قیمت طرف 100 - 200 تومن هم پیشنهاد میدند بهت)

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
هاستینگ ها سرور مدیریت شده هم دارن
هک که فرقی نداره روی سی پنل هم ممکنه هک بشه.
+ الان سرچ کردم مارال هاست، هاست سی پنل با پشتیبانی از پایتون 3 داره

پ.ن: میخوای استارتاپ بزنی لاراول و جانگو برای شروع زیاد فرقی ندارن. دو سه روز پیش یه برنامه کوچیک با لاراول نوشتم خیلی سریع آماده شد. دستور میزنی
php artisan make:auth
برات لاگین / ثبت نام / فراموشی رمز رو میسازه :D
جانگو هم مشابه همینارو داره البته :D
میگم یه سوال، لاراول مثل pip و npm ، پکیج منیجر درست حسابی هم داره؟ اگه آره community هاش فعال هست که تعداد پکیج هاش زیاد باشه مثل pip یا npm؟

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
داره
برای نصب پکیج ها باید composer نصب کنی:
https://getcomposer.org

لیست پکیج ها هم اینجا هست:
https://packagist.org/explore/

این سایت هم برای پکیج های لاراول:
https://packalyst.com/packages
مرسی . قبلا که php کار میکردم با laravel کار نمیکردم، همیشه برام سوال بود لایبرری های php یه مرکزی چیزی نداره؟ همش دستی کد میزدم برای validation و ...
packagist فقط برای لاراول است یا با php مستقیم هم میشه از پکیج هاش استفاده کرد؟ (ببخشید خودم لینک رو چک نمیکنم، جایی که الان هستم v.p.n نداره، لینکش باز نمیشه.)

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
ایرانی معروف نداریم همه شون گمنامند
هنوز نمی‌دونم از بین php و جنگو کدومو انتخاب کنم :general208:
اگر قرار باشه جنگو کار کنم پس دارم وقتمو تلف می‌کنم چون الان مشغول یادگیری html ام
واسه html و css این کورس رو قبلا دیدم خیلی خوب بود، توضیحات فصل های اولش که html و css رو یاد میده رو ندیدم، ولی دو بخش آخرش دو تا پروژه قالب سازی با html و css یاد میده رو دیدم که کیفیت اش از تمام کورس هایی که دیدم بهتر بود:
https://faranesh.com/web/17117-ecommerce-cahpter-1
فصل های بعدی هم داره، فصل 2 js رو آموزش میده، فصل 3 و 4 هم پی اچ پی رو، 5 و 6 هم پروژه ها رو کامل میکنه. (فصل هاش جدا اند، میتونی فقط فصل 1 که html و css است رو ببینی)

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,288
واسه html و css این کورس رو قبلا دیدم خیلی خوب بود، توضیحات فصل های اولش که html و css رو یاد میده رو ندیدم، ولی دو بخش آخرش دو تا پروژه قالب سازی با html و css یاد میده رو دیدم که کیفیت اش از تمام کورس هایی که دیدم بهتر بود:
https://faranesh.com/web/17117-ecommerce-cahpter-1
فصل های بعدی هم داره، فصل 2 js رو آموزش میده، فصل 3 و 4 هم پی اچ پی رو، 5 و 6 هم پروژه ها رو کامل میکنه. (فصل هاش جدا اند، میتونی فقط فصل 1 که html و css است رو ببینی)
ممنون اما با w3school دارم میرم جلو اما اگه قرار باشه پایتون کار کنم که اصلا html لازم ندارم مگر این که بعد پایتون بخوام برم سراغ فرانتند
الان بخوام بخونم که بعدا همه شون یادم میره - قبول داری؟ الانم هیچ دردی نمیخوره که بگم ازشون استفاده میکنم و تو ذهنم میمونه!

البته حالا که نصفشو خوندم بقیه شو هم سریع بخونم و برم سراغ پایتون - برای پایتون هم آموزش جادی رو در نظر گرفتم

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
ممنون اما با w3school دارم میرم جلو اما اگه قرار باشه پایتون کار کنم که اصلا html لازم ندارم مگر این که بعد پایتون بخوام برم سراغ فرانتند
الان بخوام بخونم که بعدا همه شون یادم میره - قبول داری؟ الانم هیچ دردی نمیخوره که بگم ازشون استفاده میکنم و تو ذهنم میمونه!

البته حالا که نصفشو خوندم بقیه شو هم سریع بخونم و برم سراغ پایتون - برای پایتون هم آموزش جادی رو در نظر گرفتم
خواهش.
اگه پایتون قرار بود فقط برنامه نویسی پایه اش رو یاد بگیری html لازم ات نبود، ولی چون قراره بک اند رو باش یاد بگیری، حد متوسط فرانت اند(غیر از javascript) رو لازم داری (html و css)
بک اند رو معمولا پیش نیازش رو دانستن حد متوسط html / css میدونند.
البته css خیلی لازم نیست برای شروع بک اند، css رو خیلی پایه ای هم بدونی کافیه.
کاری که میکنی خوبه، سریغ میتونی بری سراغ پایتون، اگه حس کردی لازمه html و css ات قوی تر شه بعدا میتونی راحت برگردی قوی ترشون کنی. بهتر از اینه که الان خیلی درگیر html / css شی.

Ehsan_king99

Registered User
لایک‌ها
6,516

مگه html چی داره ؟ تو یه روز راحت میتونی یاد بگیریش . درسته نمیشه تو یه روز پیشرفته یاد گرفت و باهاش قالب زد ولی درحدی که بتونی کدهارو بخونی و بفهمی چی به چیه یاد میگیری تو یه روز . من اولین بار از سایت بیاموز یاد گرفتم کلن بعدازظهر شروع کردم شب تموم بود تازه کدهارو هم امتحان میکردم

پ.ن:اصلا برهر برنامه نویسی واجب و مستحبه که با html و css شروع کنه و بلد باشد:general609:

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
مگه html چی داره ؟ تو یه روز راحت میتونی یاد بگیریش . درسته نمیشه تو یه روز پیشرفته یاد گرفت و باهاش قالب زد ولی درحدی که بتونی کدهارو بخونی و بفهمی چی به چیه یاد میگیری تو یه روز . من اولین بار از سایت بیاموز یاد گرفتم کلن بعدازظهر شروع کردم شب تموم بود تازه کدهارو هم امتحان میکردم

پ.ن:اصلا برهر برنامه نویسی واجب و مستحبه که با html و css شروع کنه و بلد باشد:general609:
فک کنم برنامه نویسی بلد بودی قبل از یادگیری html، نه؟
خودم هم html / js در حد یکی دو روز وقت گرفت ازم، ولی خوب برنامه نویسی قبلش بلد بودم. برای کسی که با برنامه نویسی زیاد آشنا نیست، فک کنم طول میکشه html رو یاد بگیره.
h| p | style | class | id | img | audio | video | link | ul li | form |input | ... تگ و attribute هاش کم نیست html. واسه کسی که با دنیای برنامه نویسی آشنا نیست ، طول میکشه با این ها خو بگیره. مخصوصا اینکه احتمالا تصمیم میگیره که حفظشون هم بکنه، نه فقط در حد خوندن. (البته من خودم هنوز link کردن به css رو اکثرا کپی پیست میکنم، یادم نمیمونه لامصب رو:D)
(پ.ن: راستی سلام یادم رفت، چطوری؟ :دی)
(پ.ن 2: چند وقته تصمیم گرفتم bootstrap و css رو کامل حفظ کنم، باعث شده به فکر خودکشی بیفتم:D:D، نمیشه حفظ کرد لامصبا رو:general208:)

Last edited:

Ehsan_king99

Registered User
لایک‌ها
6,516
فک کنم برنامه نویسی بلد بودی قبل از یادگیری html، نه؟
خودم هم html / js در حد یکی دو روز وقت گرفت ازم، ولی خوب برنامه نویسی قبلش بلد بودم. برای کسی که با برنامه نویسی زیاد آشنا نیست، فک کنم طول میکشه html رو یاد بگیره.
h| p | style | class | id | img | audio | video | link | ul li | form |input | ... تگ و attribute هاش کم نیست html. واسه کسی که با دنیای برنامه نویسی آشنا نیست ، طول میکشه با این ها خو بگیره. مخصوصا اینکه احتمالا تصمیم میگیره که حفظشون هم بکنه، نه فقط در حد خوندن. (البته من خودم هنوز link کردن به css رو اکثرا کپی پیست میکنم، یادم نمیمونه لامصب رو:D)
(پ.ن: راستی سلام یادم رفت، چطوری؟ :دی)
نه من اول از html شروع کردم . اخه میدونی چیه قرار نیست این تگ هارو حفظ کنه . باید یه بار بخونه و تست کنه . بعد مثلا یجایی میخواد عکس رو نشون بده میره نگاه میندازه یادش میاد و تگ img مینویسه .این دیگه قشنگ تو ذهنش دخیره میشه . و همینجور پروژه محور یادش میگیره . ولی اینکه بخواد با خودش تکرار کنه تگ img برای عکسه و.. مثه جدول ضرب حفظ کنه نمیشه که! یعنی تو عمل و وقتی یه چیزو نیاز داشت استفاده کنه قشنگ میره تو ناخودگاهش
(سلام ممنون تو چطوری؟ استارت اپو بالا نیاوردی؟ )

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
نه من اول از html شروع کردم . اخه میدونی چیه قرار نیست این تگ هارو حفظ کنه . باید یه بار بخونه و تست کنه . بعد مثلا یجایی میخواد عکس رو نشون بده میره نگاه میندازه یادش میاد و تگ img مینویسه .این دیگه قشنگ تو ذهنش دخیره میشه . و همینجور پروژه محور یادش میگیره . ولی اینکه بخواد با خودش تکرار کنه تگ img برای عکسه و.. مثه جدول ضرب حفظ کنه نمیشه که! یعنی تو عمل و وقتی یه چیزو نیاز داشت استفاده کنه قشنگ میره تو ناخودگاهش
(سلام ممنون تو چطوری؟ استارت اپو بالا نیاوردی؟ )
به نظرم اینکه میگی با بازی کردن(ور رفتن) و تست کردن یاد بگیری، بعضی ها نمیتونن. بعضی ها تا پایه ای یه چیز رو یاد نگیرن نمیتونن باهاش بازی کنند. فک میکنم طبیعیه. (فک کنم توی شخصیت شناسی mbti، یکی از 4 حرفش مربوط به همینه (یادگیری از بالا به پایین در مقابل از پایین به بالا) . بعضی تیپ شخصیتی ها خیلی نمیتونن با بازی کردن (ور رفتن) یاد بگیرن.)
(یه دوستی داشتم میخواستم برنامه نویسی رو مفهومی و با بازی کردن بهش یاد بدم، دفترش رو در میاورد میگفت من اینجوری نمیفهمم، سینتکس for رو بگو بنویسم و حفظ کنم.)
البته در کل باهات موافقم که برنامه نویسی رو با بازی کردن (ور رفتن و تست کردن) و انجام پروژه خیلی بهتره که یاد گرفت، ولی خوب بنظرم بهتره به کسایی که این روش رو دوست ندارند اصرار نکرد.
مثلا من خودم قبلا به روش 1 چیز هارو یاد میگرفتم، جدیدا به روش 2 اکثرا. جدیدا خیلی حوصله بازی کردن و تست کردن و انجام پروژه ندارم.
(پ.ن: مرسی. نه بابا هنوز :general107: استارتاپم خیلی طول میکشه ، همین حفظ کردن bootstrap و css شاملشه. استارتاپم طراحی یه ابزاره ، پیشنیاز طراحی اش اینه که باید کل فول استک (mean stack) رو حفظ کنم :general208: فکرشو بکن بخوای یه پروژه بزرگ بنویسی و از استک اور فلو یا کد های پروژه قبلی ات استفاده نتونی بکنی تو طول پروژه:general107: حافظه ام هم خیلی بده، پدرم دراومده :D تو چه خبر؟ انگولار یا react یاد گرفتی؟ کورس https://git.ir/packtpub-learning-angular-7/ رو دیدم خیلی خوب بود... انگولار رو که خوب یاد گرفتم دیدم نسبت به react خیلی فهمش راحت تره، react یه جوریه...)

Last edited:

Ehsan_king99

Registered User
لایک‌ها
6,516
به نظرم اینکه میگی با بازی کردن(ور رفتن) و تست کردن یاد بگیری، بعضی ها نمیتونن. بعضی ها تا پایه ای یه چیز رو یاد نگیرن نمیتونن باهاش بازی کنند. فک میکنم طبیعیه. (فک کنم توی شخصیت شناسی mbti، یکی از 4 حرفش مربوط به همینه (یادگیری از بالا به پایین در مقابل از پایین به بالا) . بعضی تیپ شخصیتی ها خیلی نمیتونن با بازی کردن (ور رفتن) یاد بگیرن.)
(یه دوستی داشتم میخواستم برنامه نویسی رو مفهومی و با بازی کردن بهش یاد بدم، دفترش رو در میاورد میگفت من اینجوری نمیفهمم، سینتکس for رو بگو بنویسم و حفظ کنم.)
البته در کل باهات موافقم که برنامه نویسی رو با بازی کردن (ور رفتن و تست کردن) و انجام پروژه خیلی بهتره که یاد گرفت، ولی خوب بنظرم بهتره به کسایی که این روش رو دوست ندارند اصرار نکرد.
مثلا من خودم قبلا به روش 1 چیز هارو یاد میگرفتم، جدیدا به روش 2 اکثرا. جدیدا خیلی حوصله بازی کردن و تست کردن و انجام پروژه ندارم.
(پ.ن: مرسی. نه بابا هنوز :general107: استارتاپم خیلی طول میکشه ، همین حفظ کردن bootstrap و css شاملشه. استارتاپم طراحی یه ابزاره ، پیشنیاز طراحی اش اینه که باید کل فول استک (mean stack) رو حفظ کنم :general208: فکرشو بکن بخوای یه پروژه بزرگ بنویسی و از استک اور فلو یا کد های پروژه قبلی ات استفاده نتونی بکنی تو طول پروژه:general107: حافظه ام هم خیلی بده، پدرم دراومده :D تو چه خبر؟ انگولار یا react یاد گرفتی؟ کورس https://git.ir/packtpub-learning-angular-7/ رو دیدم خیلی خوب بود... انگولار رو که خوب یاد گرفتم دیدم نسبت به react خیلی فهمش راحت تره، react یه جوریه...)
اره شایدم هرکس یجور یاد میگیره . ولی راه حفظ کردن بنظرم زودتر فراموش میشه
(پ.ن:پس فعلا راه دور و درازی داری:D والا من درگیر یه سری کارا شدم دیگه وقت نشد ولی تحقیق که کردم همون vuejs رو ادامه بدم برام بهتره چون یه چیزاییشو هم بلدم حیفه )

ya3ya6

Registered User
لایک‌ها
755
اره شایدم هرکس یجور یاد میگیره . ولی راه حفظ کردن بنظرم زودتر فراموش میشه
(پ.ن:پس فعلا راه دور و درازی داری:D والا من درگیر یه سری کارا شدم دیگه وقت نشد ولی تحقیق که کردم همون vuejs رو ادامه بدم برام بهتره چون یه چیزاییشو هم بلدم حیفه )
آره ، حالا حواسم هست زیاد دور و دراز نشه ولی خوب خیلی سخته پروژه اش:D
vuejs رواگه میبینی make sence ئه برات و راحتی باش ، بنظرم تصمیم خوبی میگیری همون رو ادامه بدی (اگه خواستی برنامه نویسی رو ادامه بدی).
واسه من react یه جوری بود، ولی با angular خیلی راحت ترم. vue رو کار نکردم ولی فک کنم مثل angular باشه ، نه مثل react پیچیده.

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,288
@the boy
یه دونه ازین دوره های جامع ایرانی بخر همه چی رو استاندارد یاد میگیری
کلیه زبان های طراحی وب مثل زبان seo و زبان oop و زبان ajax و زبان mvc رو آموزش میده

مشاهده پیوست 1142528
حاجی از سن و سال من گذشته من باید رو یه زبان تخصصی و حرفه ای کار کنم دیگه وقت برای همه چی یاد گرفتن نیست

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,288

مومن آخه تو یه روز که نمیشه بلاخره باید تگ ها توی ذهن بمونه که بدونیم اصلا همچین تگی هست
تازه تموم که شد میخوام یه دور دیگه بخونم تثبیت بشه تو ذهنم :general707:

• Like
Reactions: ivi

amir7310

همکار بازنشسته بازارچه
لایک‌ها
17,668
حاجی از سن و سال من گذشته من باید رو یه زبان تخصصی و حرفه ای کار کنم دیگه وقت برای همه چی یاد گرفتن نیست
تیر تو اون روحیاتت که هرکی هرچیزی بهت میگه و میخواد راهنماییت کنه
فقط کار خودتو میکنی و به هیچ چیز و حرف هیچ کس گوش نمیدی:general210:

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,288
تیر تو اون روحیاتت که هرکی هرچیزی بهت میگه و میخواد راهنماییت کنه
فقط کار خودتو میکنی و به هیچ چیز و حرف هیچ کس گوش نمیدی:general210:
تیر تو خودت پفیوز:general712:
اتفاقا همین جا گفتن برو سمت پایتون که دارم میرم :general712:

سرندی پیتی

Registered User
لایک‌ها
4,775
دوستان یه سوال

فرض میکنیم من یه کودک تازه کار باشم که میخواد تازه شروع کنه به برنامه نویسی میخوام یه زبان برنامه نویسی یاد بگیرم که جامع و کامل باشه (هم برا سایت هم برا برنامه و اپ نوشتن هم همه چی) بقولا یه زبان اچار فرانسه باشه حال حوصله یادگیری اسکریپت و بک اند و مک اند چیزای متفرقه ندارم همچین چیزی وجود داره؟
همچین زبان اچار فرانسه ای و همه کاره ای وجود داره ؟

پایتون قابلیت هاش چی هست؟

091209130914

Registered User
لایک‌ها
1,920
HTML , CSS رو باید یاد بگیری برای طراحی سایت فرقی نداره چه زبانی کار میکنی (زبان نشانه گذاری هستن، خیلی ساده تر از زبان برنامه نویسی)
برای باقیشم فقط Java Script این قابلیتو داره.
زبان های دیگه مثل Java و Kotlin و Python هم میتونی برای پلتفرم های زیر استفاده کنی:
سرور
اپ اندروید
برنامه دسکتاپ (ویندوز / مک / لینوکس)
C++ و C# هم مثل سه مورد بالا + اپ iOS هم میشه باهاشون زد.

ولی جاوا اسکریپت اونقدری که فکر میکنی راحت نیست. یعنی سرور و کلاینت و اپ خیلی باهم فرق دارن.

استک های پیشنهادی من برای اونایی که میخوان شروع کنن:
برای وب اگر قصد کار کردن داخل شرکت های ایرانی رو دارید: PHP / Laravel / HTML / CSS / JS
اگر میخواید برای خودتون یا شرکت خارجی کار کنید:‌ Python / Django / HTML / CSS / JS

برای اپ موبایل اگر فقط اندروید هست زبان Kotlin

اندروید و ios سه تا گزینه داریم:
React Native که با زبان JavaScript هست
Flutter که با زبان Dart هست ❤️
Xamarin که با زبان C# هست

برای دسکتاپ C#.Net

و اگر از خودتون متنفرید یا قصد خودکشی در آینده نزدیک دارید Java

میگن استودیو اندروید بهتر از زامارین هست . اونم جاوا میخواد . شما هم می فرمائید سمت جاوا نریم . میشه بیشتر توضیح بدین ؟ چرا جاوا بده ؟

بالا