برگزیده های پرشین تولز

Jun Fan Jeet Kune Do (کارشناس متخصص استاد آبتین)

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
نه اون مستند نیست
مستنده من ماله زمانیه که بروس فوت کرده بود.
فیلم هم داخله یه کتاب خونه پر شده بود.
چندتا دلیل محکم هم آورد که این سبک را عاجز هستند به پایان برسونند و یا تدریس کنن.
خوده عقل هم به کارش بندازین می گه که چندین سبک ادغام شده هیچ موقع دفاعش جلویه حریف با یک نوع ضربه ی وارد شده یکسان نیست.
منظورم اجرایه فناس عزیز

همان طور که اشاره کردم همسر و دختر بروس لی فعالیت مشخصی در زمینه جیت کان دو دارند مشخصا بعد از تاسیس بنیاد بروس لی.

حرفهای بی اساس نزنید.
از شما خواهش کردم مودب باشید، شما در جواب می فرمایید اگر عقلتان را بکار بیاندازید فلان و بیسار؟

عجب ...

morteza1986

Registered User
لایک‌ها
474
راستی در این رابطه می توانم اشاره کنم به مسابقه ی بوکس محمد علی و جورج فورمن معروف به جورج ِ بزرگ در سال 1974. جناب مرتضی آن مسابقه را دیده اید؟
در جیت کان دو، با مفهوم Jeet Kune یا Jeet Tek یا به طور کلی Jeet Da مواجه هستیم. ضربه ی متوقف کننده.
Jeet Da در کاملترین مرحله، زمانی است که شما بر نیت حریف پیشی می گیرید. یعنی زمانی که حریف به اجرای تکنیک خاصی می اندیشد، شما بر اندیشه ی او پیشی می گیرید! در اصطلاحات شمشیربازی، به این تکنیک time thrust گفته می شود.

2. مهاجم قد بلندی دارد (یانگ) و شما کوتاه قد هستید (یین). در واقع مهاجم بی ثبات تر (یین) و شما پایدارتر هستید (یانگ). به علاوه مهاجم هدف بزرگتر و آسانتری است، و به سختی می تواند از نقاط آسیب پذیرش حفاظت کند.

نه متاسفانه ندیدم.منظورم اینه که ضربات من به عنوان یه آدم سبک وزن روی فرد تنومند اونطور که باید اثر میذاره؟
راستی در جیت کاندو مثل وینگ چون کارها از ضربات خیلی قوی که از تمام بدن کمک میگیرن و باعث پرتاب شدن حریف میشه استفاده میکنید؟ تشکر

natars

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,116
بذار یک جمله از خودم بگم از یین و یانگ یاد گرفتم:

اگر میخواهی انسانی را زیبا جلوه دهی زشتی هایش را پنهان کن و اگر میخواهی انسانی را زشت جلوه دهی زیبایی هایش را

morteza1986

Registered User
لایک‌ها
474
راستش را بخواهید در جیت کان دو، Grappling به آن معنا وجود ندارد. بعضی این را ضعف جیت کان دو می دانند اما بهرحال این موضوع دلایلی دارد. به طور خلاصه، ما خودمان را در یک مبارزه ی نزدیک، و در موقعیت گلاویزی و کشمکش قرار نمی دهیم. البته بحثی است برای خودش.

اما این تکنیک های محدود در جیت کان دو در مبحث IA قرار می گیرد. تکنیک های Trap مخصوص دست و پا که از وینگ چون و کونگ فو الهام گرفته شدند، تکنیک های sweep، و تعداد محدودی قفل مفصل و خفه کردن که از کونگ فو و جودو الهام گرفته شدند.
پس جیت کاندو تماس با حریف رو کمتر توصیه میکنه.در مبارزه یک به چند چه طور باید عمل کرد؟ ببخشید اینقدر سوال میکنم.گرم که میشم اینطوری میشم :Dتشکر مجدد

morteza1986

Registered User
لایک‌ها
474

من از سوالات شما کاملا استقبال می کنم جناب مرتضی. سوتفاهم نشده باشد.

اینکه من کنجکاو شدم بدانم که چرا شما درباره کمبو و حرکات ترکیبی سوال مطرح کردید، این بود که سوال خیلی فنی بود! در واقع خیلی خوشحال شدم که کسی اینجا چنین سوالات خوبی مطرح می کند.

شما یا مطالعات خوبی دارید یا مشاهده کننده خوبی هستید و جزییات را می بینید.

می خواستم بپرسم ایا شما آیا ویدئویی از جیت کان دو دیده اید که برایتان این سوال پیش آمده؟ یا در فیلم های بروس لی نکته ی به خصوصی دیده اید یا ...
لطف دارید.من خیلی باشگاه ها از سبک های مختلف رفتم و مبارزاتشون رو دیدم.نه ویدئویی از جیت کاندو ندیدم.دروغ چرا فیلم های بروسلی تاثیر داشته.فیلم هاش رو که میبینم و دقت میکنم برام جالب هست که بروسلی مشخصا فلسفه ی خودش رو به نمایش میذاره.به یه حریف آپرکات میزنه به حریف بعدی فنون مشابه آی کی دو(اسمهاشون رو بلد نیستم).البته میدونم که نباید روی فیلم ها خیلی متمرکز شد.ولی بیشتر بخاطر همون بحث تجسم هست که میخوام برام ملموس باشه. خیلی ممنون

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
مثل اکثر سایت های اینترنت این یکی هم فیلتره.واقعا که مسخرست.

حتما سعی می کنم در سایت های غیر فیلتر ویدئوها را آپلود کنم. مثلا همین آپارات.
بزودی لینک دیگری به شما می دهم.

Last edited:

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
مرتضای عزیز با اجازه ی شما فردا به موضوعات جدیدی که مطرح فرمودید پاسخ می دهم. امیدوارم مطالب این تاپیک را همچنان دنبال کنید.

حتی اگر سبکی که کار می کنیم متفاوت باشد، بهرحال می توانیم از هم چیزهای تازه ای یاد بگیریم. :)

morteza1986

Registered User
لایک‌ها
474
حتما سعی می کنم در سایت های غیر فیلتر ویدئوها را دانلود کنم. مثلا همین آپارات.
بزودی لینک دیگری به شما می دهم.
اگر بشه خیلی خوبه.ولی من موندم چرا بین سایت های غیر اخلاقی مزخرف و سایت های دانلود آهنگ و کلیپ فرقی نمیذارن؟ نه واقعا میخوام بدونم.

morteza1986

Registered User
لایک‌ها
474
مرتضای عزیز با اجازه ی شما فردا به موضوعات جدیدی که مطرح فرمودید پاسخ می دهم. امیدوارم مطالب این تاپیک را همچنان دنبال کنید.

حتی اگر سبکی که کار می کنیم متفاوت باشد، بهرحال می توانیم از هم چیزهای تازه ای یاد بگیریم. :)
خواهش میکنم.من که دارم استفاده میکنم و تازه داره مفهوم جیت کاندو برام جا میفته. شما و جناب آرمین هر دو انسان های خوبی هستید چون دانسته هاتون رو در اختیار دیگران قرار میدید اون هم بدون هیچ چشم داشتی! در حالی که خیلی ها اینکار رو نمیکنن.این برای من خیلی ارزش داره.واقعا ممنونم.

firenight666

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,625
این ضربه شاید به نظر ساده بیاید، اما انجام درست آن در حدود هفت هشت مرحله دارد و در واقع دشوارترین تکنیک جیت کان دوست.[FONT=&] درباره[/FONT][FONT=&] ی straight lead[/FONT][FONT=&]، [/FONT][FONT=&]بعنوان تکنیک محوری در جیت کان دو بیشتر صحبت خواهیم کرد. بروس لی آن را core of Jeet Kune Do یا backbone of all punching in Jeet Kune Do [/FONT][FONT=&]می نامید. این ضربه در نگاه اول ساده به نظر می رسد اما حتی اساتید جیت کان دو برای اجرای موثر و درست این تکنیک سال ها تمرین می کنند.[/FONT]

بروس لی در حال اجرای این تکنیک:

درود بر شما . میشه کمی بیشتر در مورد این ضربه توضیح دهید . علت متفاوت بودن و ......

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286

نه متاسفانه ندیدم.منظورم اینه که ضربات من به عنوان یه آدم سبک وزن روی فرد تنومند اونطور که باید اثر میذاره؟
راستی در جیت کاندو مثل وینگ چون کارها از ضربات خیلی قوی که از تمام بدن کمک میگیرن و باعث پرتاب شدن حریف میشه استفاده میکنید؟ تشکر

بله. بروس لی در بسیاری از زمینه ها پیشرو بود.

اطلاع دارید که ورزشکاران امروزی در بسیار از رشته ها، برای ارتقا کارایی و عملکردشان، از علوم بیومکانیک و حرکت شناسی بهره می گریند.

جالب است بدانید شاید لی از اولین افرادی بود که بکار گیری این علوم در ورزش را آغاز کرد. در دهه 60 میلادی، آثار افرادی مانند R.K. Burke و Philip J. Rasch را مطالعه می کرد و تکنیک های جیت کان دو را با اصول حرکت شناسی تطبیق می داد.
در زمان حال آن قوانین همچنان صادق اند.

حتی شکل اجرای ضربه ی یک اینچی بروس لی تا آنجا که می دانم با شکل کلاسیک آن متفاوت است. در واقع بروس لی برای اجرای بهتر این ضربه از نیروی زمین یا همان ground reaction force هم بهره می گیرد، چیزی که در رشته های رزمی چندان مورد توجه نیست.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
پس جیت کاندو تماس با حریف رو کمتر توصیه میکنه.در مبارزه یک به چند چه طور باید عمل کرد؟ ببخشید اینقدر سوال میکنم.گرم که میشم اینطوری میشم :Dتشکر مجدد

بله تماس کمتر. چرا که جیت کان دو برخلاف بسیار از سبک ها و روش های دیگر از جمله بوکس، وینگ چون، کیوکوشین که مثال زدید، یک روش close range نیست.
ما تمایل نداریم در رنج ِ نزدیک قرار بگیریم.
جیت کان دو در واقع، یک روش medium - to long - range است و تکنیک های خاصی برای مبارزه از این فاصله ها در اختیار دارد.

مبارزه ی یک نفر با چند نفر، به هر شکلی و در هر جایی که رخ بدهد، بهرحال کار دشواری است. حالا هر روشی که داشته باشید. اگر اجازه بدید این موضوع را در آینده ی نزدیک بررسی کنیم.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
لطف دارید.من خیلی باشگاه ها از سبک های مختلف رفتم و مبارزاتشون رو دیدم.نه ویدئویی از جیت کاندو ندیدم.دروغ چرا فیلم های بروسلی تاثیر داشته.فیلم هاش رو که میبینم و دقت میکنم برام جالب هست که بروسلی مشخصا فلسفه ی خودش رو به نمایش میذاره.به یه حریف آپرکات میزنه به حریف بعدی فنون مشابه آی کی دو(اسمهاشون رو بلد نیستم).البته میدونم که نباید روی فیلم ها خیلی متمرکز شد.ولی بیشتر بخاطر همون بحث تجسم هست که میخوام برام ملموس باشه. خیلی ممنون

در مورد فیلم های بروس لی یک نکته را باید مدنظر قرار دهیم.

فیلم های لی مسلما از حیث داستان و محتوا ارزش بخصوصی ندارند، مانند سایر فیلم های اکشن.

اما از یک جهت بسیار بسیار با ارزشند. در واقع این فیلم ها کاتالوگی از تکنیک های جیت کان دو هستند. البته باز هم باید چیزهایی را در نظر گرفت مثلا گاهی بروس لی در فیلم های سینمایی اش، در کاربرد تکنیک ها اغراق می کند برای هیجان بیشتر. مثلا استفاده ی زیاد از لگدهای بلند.

اما از نظر اجرا و نمایش تکنیک های جیت کان دو، بسیار عالی هستند.

تصور کنید میاموتو موساشی سامورایی افسانه ای در یک فیلم سینمایی شرکت می کرد و تکنیک های شمشیرزنی اش را به نمایش می گذاشت! یا مثلا گیچین فوناکوشی، ایپ من، اویاما یا اساتید دیگر. طبیعتا چنین فیلمی از نظر اجرای تکنیک ها برای افرادی که آن سبک ها را تمرین می کردند بسیار مفید بود.

طبیعتا بنده به عنوان یک جیت کان دو کار هر مطلبی، هر کتاب و مقاله، هر تصویر، هر مصاحبه، هر ویدئو و کلا هر چیزی متعلق به بروس باشد را جمع آوری می کنم و از آن به جای خودش بهره می برم.

morteza1986

Registered User
لایک‌ها
474
راستی جناب آبتین به نظر شما به ترتیب کدوم یک از این سبک ها برای مبارزه با اهداف جیت کاندو خوب هستن؟
بوکس-کیک بوکسینگ-موآی تای-سانشو-کیوکوشین-وینگ چون-هاپکیدو

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
بسیار ممنون این مطالب برای کسایی مثل من که از این سبک اطلاعی نداریم بسیار مفید هست ...
اینجور که من فهمیدم ...
وینگ چون یک هنر رزمی با تکنیک های ساده و درعین حال بسیار کاربردی که توسط همسر ایپ من ابداع و توس ایپ اجرا شد بروسلی این هنررزمی رو اجرا ، ارتقا و بسیاری از فنون رو تغییر داد و همراه و تغییر سبکهای دیگه از جمله فنون بسیار کاربردی بوکس سبکی جدید به نام جیت کاندو رو ابداع کرد سبکی پیچیده ، کاربردی و بسیار سریع که با فلسفه ادغام است
اما آیا استادهای دیگه به ویژه استادهای ایرانی میتونن این سبک رو به معنای واقعی خودش فرا بگیرند و آموزش دهند؟
ممنون

جسارتا دو تا نکته در فرمایش شما به نظرم صحیح نیامد.

جیت کان دو و وینگ چون اساس متفاوتی دارند. جیت کان دو مدل ارتقا یافته ی وینگ چون نیست و نمی توانیم آنرا ادامه ی وینگ چون فرض کنیم.

نکته ی بعدی اینکه فرمودید وینگ چون توسط همسر ایپ من ابداع شد. این مطلب را جایی شنیده اید؟

درباره اساتید ایرانی، نظر بنده را خواسته باشید، کسی را نمی شناسم که جیت کان دوی واقعی را تعلیم دیده باشد و آموزش بدهد.

ممنونم که در مباحث شرکت می کنید.

trian

Registered User
لایک‌ها
2,885

جسارتا دو تا نکته در فرمایش شما به نظرم صحیح نیامد.

جیت کان دو و وینگ چون اساس متفاوتی دارند. جیت کان دو مدل ارتقا یافته ی وینگ چون نیست و نمی توانیم آنرا ادامه ی وینگ چون فرض کنیم.

نکته ی بعدی اینکه فرمودید وینگ چون توسط همسر ایپ من ابداع شد. این مطلب را جایی شنیده اید؟

درباره اساتید ایرانی، نظر بنده را خواسته باشید، کسی را نمی شناسم که جیت کان دوی واقعی را تعلیم دیده باشد و آموزش بدهد.

ممنونم که در مباحث شرکت می کنید.

خواهش میکنم البته من منظورم تغییر یافته وینگ چون بود در مورد ابداع وینگ چون توسط همسر ایپ من هم آره زیاد شنیدم حتی به وینگ چون روش زنانه هم میگن در هر خوشحال میشم اشتباهاتم رو اصلاح کنید
من مطالب بسیار مفید شما رو دنبال میکنم و خوشحالم که مطالب جدیدی رو یاد میگیرم از اینکه شما هم برای جواب دادن به سوالات وقت میگذارید ممنونم

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
درود بر شما . میشه کمی بیشتر در مورد این ضربه توضیح دهید . علت متفاوت بودن و ......

خوش آمدید. ممنونم که در مباحث این تاپیک هم شرکت می کنید.

اجرای صحیح و موثر تکینک straight lead، به اجرای دقیق چند مرحله وابسته است.
مراحلی که بعضا پیچیدگی هایی دارند و باید بخوبی درک و تمرین بشود.

شاید مفید باشد کمی درباره ی این جزییات توضیحاتی بدهم:

برای مثال مرحله ی push off، اولین مرحله در اجرای straight lead است و خودش دارای یک پیش مرحله است، مرحله ی غلبه بر اینرسی.
البته push off در اصل یک جور step هست که همراه با ضربات ِ دست بکار میرود و ریشه اش به شمشیر زنی می رسد. چیزی شبیه به یک جهش، یا انبساط یک فنر.

برای غلبه بر اینرسی، کمی به جلو متمایل شوید، بدون اینکه از مرز ِ support base خودتان که پای جلویی شماست، سبقت بگیرید.
این حرکت، مرکز ثقل را متمایل به جهتی می کند که قصد دارید push off انجام دهید. برای این منظور مقداری از مفصل ران در جهت عقربه های ساعت بچرخید و استنس را باز کنید. برای تسهیل این چرخش، پاشنه پای چپ (عقب) را از حالت معمول بالاتر بیاورید.

با هدایت مرکز ثقل به سمت بالا و جلو، مقداری نامتعادل خواهید شد. در شرایط عادی عدم تعادل مطلوب نیست اما زمانی که قصد انجام یک حرکت ناگهانی را داشته باشید، شروع حرکت را تسهیل می کند. این همان کاری است که دونده های سرعت قبل از شروع حرکت انجام می دهند، مرکز ثقل را بالا می کشند.

این حرکات جزیی، درست در آخرین لحظه انجام میشوند، و البته، بسیار ملایم هستند و نامحسوس برای حریف شما، نه یک پیش آگهی برای حمله.

مرحله push off نکات جزیی دیگری هم دارد و اولین حرکت در اجرای straight lead محسوب می شود. سایر مراحل هم جزییات و ظرافت های خودشان را دارند.

محصول نهایی ضربه ای است بسیار سریع و انفجاری، غیرتلگرافی ( به این معنا که حریف متوجه اجرای تکنیک بوسیله شما نمی شود)، با انحراف کم از استنس اصلی و در نتیجه ریسک کمتر برای مواجه شدن با کانتر حریف، بسیار پرقدرت و ...

حتما با ضربه ی جب در بوکس و سرعتی که دارد آشنا هستید. ضربه ای سریع و موثر که سلاح اصلی بوکسورهای فنی و با مهارت مانند out fighter هاست. straight lead در مقایسه، بسیار فراتر از ضربه جب در بوکس عمل می کند.

بالا