برگزیده های پرشین تولز

بزرگنربن دایره المعارف هنرهای رزمی به زبان فارسی

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
با درود بر استاد عزیز ، باز هم مشکلات و دردسرهای زندگی بر ما چیره گشت و مدتی از برکات وجود اساتید این تاپیک بی بهره ماندیم .

با تشکر از توجه شما نسبت به سبک های جدید ، از جمله سیستما .
در سیستما تفاوت زیادی بین اصول مبارزه در محیط باز و بسته وجود ندارد ، از عوامل مهم تاثیر گذار در تفاوت مبارزه در محیط باز و بسته میتوان به میزان شدت نور و آب و هوا اشاره کرد ، در محیط بسته ترجیحا از فنون دست استفاده میشود و همراه بر هم زدن تعادل حریف و هل دادن آن به طرفین ، تا جایی که بتوان حریف را به طور قطع زمین گیر کرد . در محیط بسته سعی میشود حریف را کمی از خود دور نگه داریم ، اما در محیط باز سعی میشود حریف را نزدیکتر نگه داریم . :cool:

با تشکر
همچنان مشاق توضحیات تازه ی شما درباره سیستما هستم! در واقع ما از وجود شما در تاپیک بی بهره هستیم معمولا :)

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
به نظر من تا حدودی میشه ... چون این مبارزه یه مبارزه ی باشگاهی نبود بلکه رسمی بود و کسی که اینجور جاها شرکت میکنه یعنی تو رشته ی خودش حرفی واسه گفتن داره!
من هم به نظر شما احترام میذارم
ولی شخصا وقتی مطمئن شدم وینگ چون تو واقعیت جواب نمیده که مبارزه ی امین بوزتپه و ویلیام چئونگ رو دیدم(که هر دو از اساتید خیلی معروف وینگ چون هستن)... تو این مبارزه بنده هیچ اثری از وینگ چون ندیدم فقط 2 نفر بودن که مثل ادمای معمولی به جون هم افتادن چنتا ضربه به هم زدن بعد هم درگیری کشید به خاک ! اگه رزمی هم کار نمیکردن بازم همینجوری میشد درگیریشون
البته وینگ چون چنتا اصل خوب داره مثل دفاع و حمله هم زمان که کراو ماگا و ... هم ازش استفاده کردن
من خودم چند ماه پیش که دنبال دفاع شخصی و اینا بودم خیلیا همین وینگ چون رو پیشنهاد کردن ولی الان بعنوان یه سیستم دفاع شخصی به هیچ وجه قبولش ندارم

تحقیقات و تجربیات شما برای من با ارزش هستن. بهرحال اختلاف نظر هم طبیعیه دیگه.

firenight666

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,625
استاد آبتین ، از مطالب و نوشته ها و تجربیات شما بسیار لذت میبرم . ممنون از اینکه این همه وقت گذاشتید و مطالب را تایپ کردید . قدر این مطالب را میدانم و کلی درس میگیرم و همیشه ممنون و مدیون افرادی چون شما هستم . هر چه بیشتر نوشته های این تاپیک را میخوانم ، بیشتر متوجه میشوم چیزی بلد نیستم ،
دوستان پوزش میطلبم ، بنده کمی کم حافظه شده ام ، ظاهرا قرار بود زندگینامه اویاما را که شخصا گردآوری کرده بودم در اینجا قرار دهم ، دقیقا خاطرم نیست که این کار را کردم یا نه ، اگر شما اطلاع دارید به بنده بگویید .

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650
استاد آبتین ، از مطالب و نوشته ها و تجربیات شما بسیار لذت میبرم . ممنون از اینکه این همه وقت گذاشتید و مطالب را تایپ کردید . قدر این مطالب را میدانم و کلی درس میگیرم و همیشه ممنون و مدیون افرادی چون شما هستم . هر چه بیشتر نوشته های این تاپیک را میخوانم ، بیشتر متوجه میشوم چیزی بلد نیستم ،
دوستان پوزش میطلبم ، بنده کمی کم حافظه شده ام ، ظاهرا قرار بود زندگینامه اویاما را که شخصا گردآوری کرده بودم در اینجا قرار دهم ، دقیقا خاطرم نیست که این کار را کردم یا نه ، اگر شما اطلاع دارید به بنده بگویید .
استاد منظورتون همون زندگینامه بود که گفتین نتایج تحقیقات خودتون هست ؟ نه فکر کنم یادتون رفت
این عکس هم تقدیم به شما
the russian elite forces:spetsnaz
images.jpg

سلاحشون ak 74 هست دیگه درسته استاد ؟

hosein ati

Registered User
لایک‌ها
329
سلام دوستان.
بنده یکم سرم شلوغ بود برای همین نمیتونستم پست بزارم و فقط میومدم میخوندم و میرفتم.
بازم اومدم با سوالام کلافتون کنم. :D
البته دانش کافی برای استادیی مثل شما ندارم وگرنه دریغ نمیکردم.برای همین فقط سوال میپرسم.
از همه ی دوستان که به سوالام پاسخ دادن ممنونم.
بیشتر از همه ممنون اساتیدی هستم که مطلب اموزنده در مورد هنرهای رزمی در حال تمرینشون رو در اختیار ما میذارن.
---------------------------

جناب miladninja :

1 :
با پیشینه بالا ۴ سال تفریبا. البته در در زمینه تمام جوتسو ها
البته بستگی به شیوه تدریس استاد و نوع استاد هم داره :cool:
پیشینه ی بالا که گفتین منظورتون از بالا در چه حد هست؟برای مثال کمربند مشکی ؟ توی کدوم هنرهای رزمی؟

2 :
و یادتون باشه استفاده از کلمه هنرجو برای نینجوتسو مناسب نیست:)

درستش رو هم بفرمایید لطفا.
--------------------------
جناب reza_vc :

ولی دوست من جوجیتسوی امروزی(هوکوتوریو و jjif و ...) هیچ حرفی برای زدن در مقابل جودو نداره و یه نکته اینکه جودو فیلتر شده ی جوجیتسوی اصیل هست

اگه امکانش هست دلیل این جمله رو بنویسید.
اخه من فکر میکردم هوکوتوریو بیشتر به جوجیتسو اصلی شباهت داره چون توی جودو ضربات دست و پا نیست ولی در جوجیتسوی اصلی وهوکوتوریو هست.
نظرت درباره ی gracie's ju jitsu چیه؟
-----------------------
جناب soroosh ptter :

استاد رضا یه سوال. توی آیکی جوجیتسو فنون مبارزه خاک و قفل مفصل و خفه کردن به طرز کاملی کار میشه. به نظرتون آیکی جوجیتسو از نظر این فنون از جودو قوی تره یا ضعیف تر؟

ایکی جوتسو با ایکی جوجوتسو فرقی دارند؟
اگر بله ریشه ی ایکیدو از کدام یک از اینها بوده؟
------------------
جناب ghoghnus-toa :
اقا مسلم مثل اینکه شما در مورد کیوکشین اطلاعات دارین:
میخواستم بپرسم ایا کیوکشین را میتوان به عنوان یک کیک بوکسینگ قوی حساب کرد؟
میزان اسیب دیدگی در چه حد هست ؟
------------------------
جناب firenight666 :

بیش از 50 حرکت پرتابی در جودو ترتیب داده شده است . .

این تعداد در جوجیتسو متفاوت هست یانوع اجراشون فرق میکنه به خاطر فلسفه ی متفاوت؟

از مطالبتون در مورد سیستما ممنونم و همیشه دنبال میکنم.
تو شماره 107 مجله ی دنیای رزمی یه مقاله با عنوان "پاهای موثر در MMA با سیستما" وجود داشت.خواستم در مورد صحت نوشته هاش ازتون بپرسم.شما احیانا خوندید این مطلبو یا من این 4 صفحرو اسکن کنم بدم خدمتتون.؟

---------------------
جناب Abtin 63 :
استاد انقدر خوب و پر محتوا نوشتید اصلا نظرم راجع به هنر های رزمی چینی عوض شد.
یکی دوتا هم سوال دارم که بعد از مطالعه دوباره ئ دقیق نوشته هاتون میپرسم.
------------------------------
خیلی ممنون از همه ی دوستان.ببخشید طولانی شد.
اخر هم میخوام معذرت خواهی کنم به خاطر تغییر فونت از وسط پست.واقعا نمیدونم چرا اینطوری میکنه این فونت.هی عوض میشه.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286

امیدوارم لایق محبت و احترام شما باشم استاد گرامی. و خوشحالم که مطالب و تجربیات ناقابل بنده، قابل استفاده بوده. به من روحیه می دید که راهی رو که شروع کرده بودم و گاهی ازش ناامید می شم، کماکان ادامه بدم ...

راستی خیلی وقت پیش فکر می کنم مطالبی رو عنوان کردید راجب زندگی نامه اویاما اما در هر صورت اگر حوصله داشتید برای ما بنویسید که خیلی می تونه مفید باشه.

باز هم ممنونم.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
سلام دوستان.
بنده یکم سرم شلوغ بود برای همین نمیتونستم پست بزارم و فقط میومدم میخوندم و میرفتم.
البته دانش کافی برای استادیی مثل شما ندارم وگرنه دریغ نمیکردم.برای همین فقط سوال میپرسم.
بیشتر از همه ممنون اساتیدی هستم که مطلب اموزنده در مورد هنرهای رزمی در حال تمرینشون رو در اختیار ما میذارن.
---------------------
جناب Abtin 63 :
اخر هم میخوام معذرت خواهی کنم به خاطر تغییر فونت از وسط پست.واقعا نمیدونم چرا اینطوری میکنه این فونت.هی عوض میشه.
شما لطف دارید. واقعا خوشحالم که نظرتون درباره ی کونگ فو تغییر کرده و علاقمند شدید.
اگر سوالی هم داشتید بدون ملاحظه ! مطرح کنید.

این تاپیک روزهای پر فراز نشیبی داشته و داره اما بهرحال متوقف نمی شه. دوستانی که مثل شما، هنرهای رزمی رو هدفمند دنبال می کنن و دغدغه هاشون رو اینجا مطرح می کنن باعث بقای این تاپیک بودن و خواهند بود.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
در پست های اخیر راجع به وینگ چون مشکلاتی تایپی وجود داره و امکان اصلاح نیست. از دوستانی که مطالعه می کنن عذر خواهی می کنم.
صرفا یادآوری کنم که قسمت هایی از اون نوشته در جواب دوستمون dadbak بود و سوالی که درباره دفاع ضربات پا داشتن.
در جایی درباره لگد اریبی اشاره کردم که این تکنیک سخت هست. توضیح اینکه این تکنیک سخت نیست بلکه به کار گرفتن اون در برابر لگد دورانی و ضد حمله به پای ساپورت حریف، سخت هست.
و در پست آخر جایی به اشتباه نوشته ام که " حمله و دفاع در وینگ چان مرز مشخصی دارند "، اصلاح می کنم که حمله و دفاع در وینگ چون مرز مشخصی ندارند و در هم ادغام می شن.

Last edited:

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
ابراهیم میرزایی (زاده ۱۳۱۸ در گرگان) رزمی کار ایرانی و بنیان‌گذار هنر رزمی کونگ‌فو توآ است. با توجه به این که بیش از ۲۰ سال است کسی در ایران از وضعیت وی خبری ندارد.

میرزایی در سال ۱۳۳۷ دبیرستان **** را در سن ۱۸ سالگی به اتمام رساند و از ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۴ دانشکده افسری را در نیروی مخصوص کماندویی به اتمام رسانیده است و از سال ۱۳۴۴ تا سال ۱۳۴۹ نزدیک به ۹ دورهٔ خارجی را گذراند. میرزایی دارای دان هفت کاراته گوجوریو از ژاپن و دان چهار تکواندو بوده‌است. میرزایی در ابتدای دهه ۱۳۵۰ این هنر رزمی کونگ‌فو توآ را بر پایه آموخته‌های خود از علوم مایگاهی ایجاد کرد. میرزایی تمام نیرو و دانش خود را صرف ایجاد سبکی منحصر به‌فرد و خاص کرد که ترکیبی پیچیده از جنگ های چریکی ، علوم پایه مانند ریاضیات ، فیزیک ، شیمی ، پزشکی ، روانشناسی ، فلسفه و . . . است.

میرزایی دوره های مخصوص آموزش نیروهای نظامی را زیر نظر انگلیسی ها و دوره موانع و سقوط آزاد را زیر نظر مربیان آمریکایی گذراند، او در تیپ نوحد نیروی زمینی ارتش شاهنشاهی اواخر سال ۱۳۵۱ به آموزش افسران مشغول گردید، و چون میرزایی فرمانده این یگان بود با بدترین شرایط سعی می کرد نیروهای مخصوص را در دوره های رنجر ، جنگ تن به تن و زنده ماندن در شرایط سخت، آموزش بدهد، وی بعد ها «دانشکده انشاء تن و روان» را تأسیس کرد و در آن به آموزش کونگ‌فو توآ و فیزیولوژی انرژی بدن انسان پرداخت.

میرزایی پس از انقلاب ۱۳۵۷ در دوره اول انتخابات ریاست جمهوری ایران کاندید شد و به ارائه برنامه پرداخت ولی با رد صلاحیت به دلیل عضویت در کادر ارتش پهلوی رد صلاحیت شد. به گفته برخی منابع از سال ۱۳۶۶ از کشور خارج و به آلمان رفت و آموزش هنر رزمی او در ایران ممنوع شد.

ممنونم.
کتاب کاراته و ذن ِ کاراته ی ایشان، از بهترین آثار رزمی به زبان فارسی هست. شخصا انتقاداتی به فصل های فلسفی کتاب دارم اما نظر بنده بهرحال شخصی است و از ارزش این کتاب ستودنی نمی کاهد. خوب هست که دوستان رزمی کار حتما این کتاب رو در آرشیو کتاب های رزمی شان داشته باشند ...

Last edited:

miladninja

همکاربازنشسته ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
جناب miladninja :

1 :

پیشینه ی بالا که گفتین منظورتون از بالا در چه حد هست؟برای مثال کمربند مشکی ؟ توی کدوم هنرهای رزمی؟

2 :

درود به شما برای فعالیت خوبتان . سوالات شما سوالات و جواب خیلی از هم میهنان ماست. امیدوارم همیشه پر سوال باشی:)

۱. در مور پیشنه منظور من آمادگی روحی . جسمی . زمانی هست. و این که استعداد قیزیکی به هنرهای رزمی بسیار کمک خواهد کرد.البته اینها همه کمک خواهد کرد که زودتر نتیجه بگیری. یقینن کسی که جوجیتسو کار کرده بهتر میتونه پیشرفت کنه .... در کل داشتن یک پتانسیل خوب
و این که مربی حرف اول رو میزنه

۲. نینجوتسو : روش مخفی. و کسانی که نینجوتسو کار میکنند > نینجا = سرباز متخصص / spy

اگر دوست داشته باشی یک روز به منزل من بیا خوشحال خواهم شد. شاید به جواب خیلی از سوالاتت برسی:)

ممنون از حسن توجه شما
ببر سیاه

miladninja

کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
مشاهده پیوست 529435

شما من رو تحریک میکنی ;) من یک لباس مثل این دارم . ۵ کیلو وزن داره تمام تکها از ابریشم رنگی سبک ساخته شده اگر بخوای یاد میدم

سلاحشون مهم نیست:D من با همین لباس کار خودمو میکنم:D:p ها ها ها
ممنون از حسن توجه شما

miladninja

کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
آها راستی جناب reza-vc یه مطلبی یادم اومد به نام نبردهای ریزشی (مبارزه بالای ۱۰ نفر ) با دست خالی و یا خجر
یکی از تخصصهای من همینه
نمیدونم علاقه داری یا نه اما فکر میکنم واسه دوستان هم جالب و بسیار بدرد بخور باشه

ممنون از حسن توجه شما
ببر سیاه

soroosh potter

Registered User
لایک‌ها
322
آها راستی جناب reza-vc یه مطلبی یادم اومد به نام نبردهای ریزشی (مبارزه بالای ۱۰ نفر ) با دست خالی و یا خجر
یکی از تخصصهای من همینه
نمیدونم علاقه داری یا نه اما فکر میکنم واسه دوستان هم جالب و بسیار بدرد بخور باشه

ممنون از حسن توجه شما
ببر سیاه
سلام. دوستان شرمنده این چند وقت درگیر بدبختی های تحصیلی بودم هی میومدم فروم واسه پیگیری معاملات نتونستم پست بدم. استاد میلاد شما این صحبت ها رو که در مورد دانسته هاتون میکنین اصلا من یه حالی میشم حیف که شما در مورد خودتون و محل آموزشتون نم پس نمیدین....

پ.ن; کم کم دارم به این نتیجه میرسم که یا شما از عوامل موساد و cia هستین:D یا از بچه های اط.لاعات:D با تخصص و دانش زیاد ولی همیشه annonymous:D

soroosh potter

Registered User
لایک‌ها
322
-----------------------
جناب soroosh ptter :

حسین جان ممنون که منو قابل سوال پرسیدن دونستین . ولی با اجازتون سوال رو واگذار میکنم به بقیه دوطتان مخشوصا استاد میلاد که درباره سبک های ژاپنی فوق العاده ان. من در واقع بخوایم ببینیم هیچ اطلاعاتی ندارم در مقابل اطلاعات دوستان و فقط برای یادگیری اینجام چون چیزی برای یاد دادن ندارم

Last edited:

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650
یکی از تخصصهای من همینه

ممنون از حسن توجه شما
ببر سیاه
علاقه که دارم منتها شما ادمو بقول معروف میذاری تو کف و کامل یاد نمیدین:D
مسلما تاکتیک ها اینجا مهم ترن درسته ؟ چون با تکنیک فکر نکنم بشه یک تنه با چند نفر جنگید
اگه امکانش هست کامل اموزش بدین واسه دفاع تو موقعیت های تجاوز دسته جمعی بدرد میخوره !

reza_vc

Registered User
لایک‌ها
1,650
سلام دوستان.
---------------------------

جناب miladninja :

1 :

2 :

--------------------------
جناب reza_vc :

اگه امکانش هست دلیل این جمله رو بنویسید.
اخه من فکر میکردم هوکوتوریو بیشتر به جوجیتسو اصلی شباهت داره چون توی جودو ضربات دست و پا نیست ولی در جوجیتسوی اصلی وهوکوتوریو هست.
نظرت درباره ی gracie's ju jitsu چیه؟
-----------------------
جناب soroosh ptter :

------------------
جناب ghoghnus-toa :
اقا مسلم مثل اینکه شما در مورد کیوکشین اطلاعات دارین:
میخواستم بپرسم ایا کیوکشین را میتوان به عنوان یک کیک بوکسینگ قوی حساب کرد؟
میزان اسیب دیدگی در چه حد هست ؟
------------------------
جناب firenight666 :

تو شماره 107 مجله ی دنیای رزمی یه مقاله با عنوان "پاهای موثر در MMA با سیستما" وجود داشت.خواستم در مورد صحت نوشته هاش ازتون بپرسم.شما احیانا خوندید این مطلبو یا من این 4 صفحرو اسکن کنم بدم خدمتتون.؟

---------------------
جناب Abtin 63 :

حسین جان میلاد نینجا خودش جوجیتسو اصیل کار کرده و مسلما بهتر میتونه راهنمایی میکنه ولی تا اونجایی که من تو فروم های خارجی خوندم این سبک مخصوص جنگ و کشتن بوده
انواع کور کردن ها و خفه کردن و شکستن گردن و کلا مخصوص کشتن سربازی که کلاه خود و زره داشته
در مورد جوجیتسو امروزی و جودو
الان سبکهای نظامی امریکا و کشورای پیشرفته همه تلفیقی از بهترین فنون بقیه ورزشا هستن... و جالبه بدونید همشون واسه فنون زمین زدن از کشتی و جودو استفاده کردن (نه جوجیتسوی مدرن ) پس وقتی کارشناسای رزمی/نظامی اینو میگن یعنی واسه درگیری جودو بهتر از jjif و ... هست
تو رینگ هم وضع همینه ! فایترهایی که جوجیتسو مدرن کار کردن هیچوقت نتونستن مثل جودوکارا مطرح بشن
گریسی جوجیتسو همون جوجیتسو برزیلی یا bjj معروف هست... در مورد این سبک فقط میتونم بگم فوق العادست... با ابداع فنون پیشرفته درگیری رو زمین واقعا انقلابی به پا کرد تو عرصه هنرهای رزمی
تو یو اف سی های اولیه که دستکش هم نمیپوشیدن افرادی مثل رویس گریسی برتری این سبک رو نسبت به کاراته و کونگ فو و جودو و ... ثابت کردن
درحال حاضر یکی از اصلی ترین تمرینات سربازا واسه نبرد تن به تن همین bjj هست اگه میبینی تکاورای خودمون جودو یاد میگیرن واسه اینه که bjj تو ایران اوضاع درست حسابی نداره

hosein ati

Registered User
لایک‌ها
329
۱. در مور پیشنه منظور من آمادگی روحی . جسمی . زمانی هست. و این که استعداد قیزیکی به هنرهای رزمی بسیار کمک خواهد کرد.البته اینها همه کمک خواهد کرد که زودتر نتیجه بگیری. یقینن کسی که جوجیتسو کار کرده بهتر میتونه پیشرفت کنه .... در کل داشتن یک پتانسیل خوب
و این که مربی حرف اول رو میزنه

اگر دوست داشته باشی یک روز به منزل من بیا خوشحال خواهم شد. شاید به جواب خیلی از سوالاتت برسی:)

ممنون از حسن توجه شما
ببر سیاه

1 : پس ما دنبال همین تمرین هامون رو بگیریم بد نیست برای اینده.فقط یه سوال در نینجوتسو تمرینات کیک بوکسینگ هست؟(یادمه یکی از دوستان گله میکرد که تو تهران به نینجا ها کیک بوکسینگ هم یاد میدن و این درست نیست.) یا فقط ضربه به نقاط حساسه؟
---------
یکی از مهمترین کار هایی که قراره انجام بدم به محض پیدا کردن موقعیت ملاقات با شماست استاد عزیز.خیلی خوشحال میشم.

اقا میلاد به سفارش soroosh potter این دو سوال رو از شما میپرسم.

راستی اقا میلاد کیه که نخواد در مورد نبرد های ریزشی 10 نفر به یه نفر اطلاعات داشته باشه؟اگه این مطلب رو بذارین خیلی خوشحال میشیم.

firenight666

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,625
جناب firenight666 :

با درود بر شما ، البته حرکات مشابهی وجود دارد ، اما کلا مقایسه جودو و جوجیتسو کار صحیحی نیست . هر کدام ویژگی ها و تکنینک های خودشان رادارند . اما جودو ریزه کاری هاش بیشتره . تعادل و ... در هر دو مهم است . اما در جودو توجه بیشتری میشود .

خیر این مجله را مطالعه نمیکنم . ممنون میشم اگر اسکن کنید و با اجازه از نشریه مورد نظر :D اینجا قرار دهید .

firenight666

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,625
امیدوارم لایق محبت و احترام شما باشم استاد گرامی. و خوشحالم که مطالب و تجربیات ناقابل بنده، قابل استفاده بوده. به من روحیه می دید که راهی رو که شروع کرده بودم و گاهی ازش ناامید می شم، کماکان ادامه بدم ...

راستی خیلی وقت پیش فکر می کنم مطالبی رو عنوان کردید راجب زندگی نامه اویاما اما در هر صورت اگر حوصله داشتید برای ما بنویسید که خیلی می تونه مفید باشه.

باز هم ممنونم.

سخاوت و فروتنی شما را ستایش میکنم .
بله حتما اون مطالب را قرار خواهم داد . ممنون از شما

firenight666

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,625
استاد منظورتون همون زندگینامه بود که گفتین نتایج تحقیقات خودتون هست ؟ نه فکر کنم یادتون رفت
این عکس هم تقدیم به شما
مشاهده پیوست 529435

بله چشم حتما قرار میدهم . ممنون از عکس شما . حقیقتا اسلحه را به خوبی نمیتونم ببینم .

بالا