برگزیده های پرشین تولز

مرجع سوالات پستی - گمرکی

پست از آمریکا به ایران چقدر طول میکشه تا برسه؟

• کمتر از 10 روز

Votes: 24 11.2%
  • بین 10 تا 20 روز

Votes: 38 17.8%
  • بین 20 تا 30 روز

Votes: 61 28.5%
  • بالای 30 روز

Votes: 91 42.5%

• Total voters
    214

parsa3060

محروم از فعالیت تجاری
محروم از فعالیت تجاری
لایک‌ها
57
شما یعنی تمام پست ها رو خوندین و نتیجه گیری کردین ؟!
میشه چند نمونه از اون سوالاتی که میگین بد جواب داده شده بگین شاید حق با شما باشه و تصحیح بشه ! ( منتظریم )
البته از آی دی کاربریتون همیچن استنباطی نمش شه که وقت گذاشته باشین و پست ها رو کاملا خونده باشین !!
چند تا جمله میگم هزینش هم یک صلوات بر محمد و آل محمده تا کاملا آندراستند بشی دی
شما تا 1000 دلار کالا در هر پارت احتیاج به کارت بازرگانی برای ترخیص نداری
بیشتر از 1000 دلار احتیاج به داشتن کارت بازرگانی داری یا اینکه صلح کنی بارنامتو به شخص یا شرکتی که کارت بازرگانی داره برای ترخیص کالات
افتاد
نه نیفتاد
اگر نرخی که در فاکتور همراه کالات با تقریب خیلی کم مطابق نرخ واقعی کالا باشه گمرک ارزش کالا رو بر اون اساس حساب میکنه
اگه نه برا اساس نرخی که دارن به تشخیص ارزیاب گمرک
افتاد
نه نیفتاد
شما فقط یک بار درسال معافیت حقوق گمرکی برای کالای یک تا 80 دلار رو داری ( بعض جاها 50 دلار حساب میکنن )

کلا نیفتاد ؟!
ترخیص کالا از پست قانون خیلی مشخصی نداره و سلیقه ای عمل میشه
البته نوع سوال کردنتون نشون میده که شخص زرنگ و با سیاستی هستین که این مدلی سوال کردین
ولی حال کردیم یه صلوات بفرستیم
یا علی
ممنون بابت پاسخ
من دیشب ساعت 1 شب این تاپیک رو دیدم واز اخر شزوع کردم به اول یعنی تا صفحه 50 رسیدم ساعت شد 3 و دیدم کسی اشتباه سوال بپرسه کارش تمومه البته بی احترامی نبوده چون برخی برای مقاصد تجاری پست میدادند شما بهشون می گفتید درست نیست و اینجا جای کاسبی نیست و...

در رابطه با پاسخ کامل و جامعتون عرض کنم که
من از برخی پرسیدم گفتن برای 1000 دلار باید کارت بازرگانی داشته باشی !که فکر کنم پست اینطور نباشه باید بپرسم
و نکته مهم رو که نفهمیدم این هست که اگر من امروز 1000 دلار ترخیص کنم و 3 روز دیگه 900 دلار دیگه از من کارت می خواهند یا خیر باتوجه به اینکه برخی موارد مثلامن 50 تا کالا سفارش میدم که میشه 900 دلار در ضممن من کار تجاری نمی خواهم انجام بدهم فقط دوست دارم بدونم چون میخواهم لوازم موردنیاز خودم و اشنایان رو از این طریق بیارم و نمیخواهم که برام گرونتر از بازار تمام شود همین.

e h s a n

Registered User
لایک‌ها
702
سیستم قیمت گذاری گمرک از روی مدل های جهانیه و این قسمتش رو از خودمون در نیاوردیم
اینجوری نیست مثلا من نوعی یع تبلت رو بخرم صد دلار بعد توی فاکتور بزنم سی دلار بعد گمرک بیاد بگه عیب نداره بر اساس سی دلار برام محاسبه کنه !حالا شما یه کالایی رو بر فرض میری از حراجی زیر قیمت میخری شما میبایست گمرکی رو بر اساس قیمت واقعی پرداخت کنی نه بر اساس قیمت خرید حراجی ! یا هر چیز دیگه ای
دوست گرامی منم همچین حرفی نزدم برای همین گفتم حتی در واقعیت هم اگر با قیمت پایینتر خریداری بشه باید اول ببینیم ارزش گمرکی چقدره و اگر به قول شما توی حراجی یا با تخفیف هم خریداری بشه و invoice زده بشه ملاک نیست .
برای روشن شدن مطلب:
طبق قانون گمرکی اگر ارزش و یا حقوق و عوارض گمرکی اظهاری کمتر از ارزیابی گمرک باشه موجب جریمه ما به تفاوت از 10% تا 100% میشه
1)منظور از کم اظهاری تعرفه مثلاً تعرفه کالای X باید 20% باشه طبق نظر گمرک ولی وارد کننده توی تعرفه 4% برده باشه بنابراین گمرک از 10% تا 100% مابه تفاوت 16% که جدیداً در عمل از 50% هست! جریمه میکنه.
2)اگر کم اظهاری ارزش باشه مثلاً کالای Y به ارزش 1000$ باشه اما وارد کننده 400$ ارزش گذاری رو به گمرک نشون بده گمرک اگر 50% هم جریمه کنه یعنی وارد کننده درسته 400$ ممکنه خریداری کرده باشه اما 600$ مابه تفاوت بعلاوه 300$ هم جریمه باید بده(معادل ریالی).
3)حالت 1 و 2 هم باهم میتونه اتفاق بیفته.

نکته: جریمه جدای از مابه تفاوت هست و در موارد بالا گمرک اول ارزش تشخیص داده رو میگیره و جریمه علاوه بر اون ارزش در مرحله بعدی دریافت میشه.

نرخ واقعی یا از تولید کننده ها استعلام میشه یا از بورس های بین الملل کالا
یا برای کالاهایی که نرخشون دائم در حال تغییره مثل قطعات الکترونیکی بر اساس قیمت حدودی که از سایت های اینترنتی و بازار داخل یا ترکیب این قیمت ها لحاظ میشه
خیر گمرک ایران همچین سیستمی نداره و فقط نگاه به سوابق میکنه که چه کسی در چه سالی کالای مشابه رو وارد کرده و بر اساس سوابق بالاترین قیمت رو توی سیستمش لحاظ میکنه و همچین سیستمی که میفرمایید اصلاً وجود نداره توی گمرک(سیستم چرتکه ای گمرک). همه جنس های وارداتی مثل دوستمون تبلت نیست کلی مواد اولیه مواد خام رنگ شیمیایی و ... هست که شاید این وسایل در مقابل واردات مواد اولیه صنعتی و خوراکی 5% هم نباشه.

اینجا رو هم من نفهمیدم شاید هم غیر منطقیه !
چطوری وقتی ارزش یک کالا بالاتر از نرخ گمرک لحاظ بشه شخص وارد کننده جریمه میشه ؟!
من هیچ کجای مطلب همچین حرفی نزدم.

من گفتم -حالا وارد کننده میاد چیکار میکنه؟ یه زنگ میزنه ترخیص کار در گمرک مربوطه و قیمت پاییه رو در میاره، جنس رو به قیمت بالاتر خریده اما مجبوره با قیمت پاییه گمرک اظهار میکنه تا هم عوارض کمتری بده و هم جریمه نشه(مطالب عنوان شده بالا)

hunter2000

Registered User
لایک‌ها
416
دوستان مثل اینکه چند روش واردات رو با هم قاطی کردن
1- روش اول واردات کالاهایی که ارزش تجاری دارند و بایستی ثبت سفارش بشن برخی نیاز به استاندارد و برخی ندارند و کالا باید طبق رویه گمرک ترخیص این کالا ها از طریق هوایی یا دریایی وارد گمرک میشن
بشه .
2- کالاهای غیر تجاری یا پته که واقعا قانون خاصی براش نیست و بیشتر رابطه ای هست یک موقع کسی کالای با ارزش بسیار بالا رو از همین روش ترخیص میکنه این روش کالا از طریق هوایی میاد گمرک( یعنی روش غیر پستی ) و براش قبض انبار صادر میشه و تنها فرقش با روش قبلی اینه که نیازی به ثبت سفارش نیست و زمان ترخیص هم بسیار کوتاه هست کالاهایی که برای تولیدی ها وارد میشن در این بخش رسیدگی میشن ولی نیاز به مجوز تولیدی هست از وزارت صنایع حالا کارت میخواد یا نه رو البته که نیاز به کارت بازرگانی هست مگر اینکه کالا ارزشش کم تشخیص داده بشه و شخص بخواد بدون کارت ترخیص کنه ولی داشتن کارت باعث میشه رویه ترخیص سریعتر پیش بره .

3- کالاهایی که از طریق پست وارد میشن شامل پست های اکسپرس و پست جمهوری اسلامی هست . در پست های اکسپرس خود این شرکت ها ترخیص کار دارند و بر اساس گمرکی که ارزیاب تشخیص میده گمرکی رو پرداخت میکنن و کالا رو ترخیص میکنن اینها تا 1000 دلار رو انجام میدن ولی تجربه نشون داده که کارمزد هایی که خودشون میگیرن بسیار زیاد هست مثلا برای یک dvr که ارزش 22 دلاری داره حدود 195 تومن ناقابل میگیرن ولی پست جمهوری اسلامی برای همون dvr حدود 18 تومن میگیره . حالا اگر کالایی با ارزش بالا وارد پست بشه بهترین کار اینه که با ترخیص کار هایی که معمولا در خود گمرک پست هستند صحبت کنید تااونها کار ترخیص رو بر عهده بگیرن معمولا بسته های تا حجم 6 کیلو رو میشه از طریق پست معمولی و برای پست اکسپرس فکر نمیکنم محدودیتی باشه . توجه کنید یک موقع این شرکت ها به دلیل ارزش بالای کالا یا نیاز به مجوز قادر به ترخیص نمی باشند و کالا بنام شما میتونه قبض انبار بشه و اون موقع باید با ارایه کارت بازرگانی و ثبت سفارش اقدام به ترخیص نمایید .

دوستان اگر جایی رو اشتباه نوشته شده تصیحیح بفرمایید درباره دوستانی که تصور دارن واقعا من وقت بسیار زیاد ازادی دارم که 100 تا سوال میپرسن من باید دونه دونه بشینم و جواب بدم و اگر خلاصه بگم ناراحت میشم باید عرض کنم . من تا اونجایی که بتونم تو همین بخش کمک میکنم و اگر کار تجاری و سفارش دارید پیغام خصوصی ارسال کنید یعنی فقط در روش اول که در بالا توضیح داده شده .

hunter2000

Registered User
لایک‌ها
416
-گمرک برای هر کالایی ارزش خودشو داره نه به حرف شما نه فروشنده و شما به اون دسترسی ندارین اگر واقعاً هم یه کالایی رو مثلاً 2 دلار خریدین گمرک اگر توی سیستمش 50$ اونو تعریف کرده باشه نه تنها شما باید مابه تفاوت رو بدین بلکه جریمه سنگینی هم میشین و نه به حرف شما نه فروشنده و نه فاکتور یا پیش فاکتورتون هیچ کاری نداره.

این جزو یکی از میلیون ها نواقص سیستم گمرک ماست!

-حالا وارد کننده میاد چیکار میکنه؟ یه زنگ میزنه ترخیص کار در گمرک مربوطه و قیمت پاییه رو در میاره، جنس رو به قیمت بالاتر خریده اما با قیمت پاییه گمرک اظهار میکنه تا هم عوارض کمتری بده و هم جریمه نشه
این سیستم گمرکات کشوریه در مورد پست اطلاع ندارم ولی جنسی که از گمرک میاد به این صورت ارزش گذاری میشه.

-شما نیاز به هیچ کارت بازرگانی ندارین لزوماً و میتونید از طریق بعضی ترخیص کارا که کارت میفروشند انجام بدین ولی خوب معمولاً ارزش های پایین مثل 1000 دلار رو بعید میدونم کسی اصلاً انجام بده!

یکی از دلایلی که قاچاق زیاد شده همین ارزش گذاری گمرک هست اصلا معلوم نیست بر چه مبنایی ارزش گذاری میکنن و قیمت هاشون برای دهها سال قبل هست مثلا شما الان یک دوربین دید در شب رو میتونید با 10 دلار بخرید ولی تو گمرک ارزش این کالا چندین برابر این قیمت هست یعنی شما چنیدن برابر بیشتر باید گمرکی بدید کم بزنید ارزش رو جریمه میکنن . در رابطه با کارت بازرگانی طبق قانون صاحب کالا فردی هست که کالا به اسم اون بارنامه میشه یعنی اگر یکی از همین ترخیص کار ها ادم خلافی باشه میتونه بار شما رو ترخیص کنه ببره و بفروشه بدون اینکه شما متوجه بشید و از نظر قانونی هم شما هیچگونه اعتراضی نمیتونید بکنید چون بار بنام اون شخص اومده و...... اکثر کسانی که از این روش استفاده میکنن برای دور زدن مالیات هست درست یا غلطش رو من نمیدونم ولی به نظرم درست نیست افراد رو تشویق به انجام کارهایی کنیم که ممکنه 1 درصد در انتها به مشکل بخورن .

glc_engineer

Registered User
لایک‌ها
1,422
دوستان مثل اینکه چند روش واردات رو با هم قاطی کردن
کسی قاطی نکرده اشتباه متوجه شدین ! سوال پرسیدن جواب گرفتن
دوستان اگر جایی رو اشتباه نوشته شده تصیحیح بفرمایید درباره دوستانی که تصور دارن واقعا من وقت بسیار زیاد ازادی دارم که 100 تا سوال میپرسن من باید دونه دونه بشینم و جواب بدم و اگر خلاصه بگم ناراحت میشم باید عرض کنم . من تا اونجایی که بتونم تو همین بخش کمک میکنم و اگر کار تجاری و سفارش دارید پیغام خصوصی ارسال کنید یعنی فقط در روش اول که در بالا توضیح داده شده .
هر جور راحتین
بلدین بگین
وقت میکنین وقت بزارین
ولی من پیشنهاد میکنم توی این تاپیک تبلیغات نکنین
توی بازارچه فعالیت کنین بهتره
چون بعضی وقت ها بعضی ها فکر میکنن هر کی که میاد اینجا جواب سوال میده دنبال مشتریه در نتیجه انتظارات غیر منطقی دارن و با این انتظارات نظم تاپیک به هم میخوره

parsa3060

محروم از فعالیت تجاری
محروم از فعالیت تجاری
لایک‌ها
57
ممنون از دوستان
یکی هم دلش برای ما بسوزه
ما اخر نفهمیدیم تا چند دلار نیاز به کارت بازرگانی هست؟
من اگر ماهی 500 دلار جنس بیارم باید کارت بازرگانی بذارم ؟ یعنی اگرمن ماه اول 1000 دلار جنس بیارم و ماهه بعد 800 دلار باید کارت بازرگانی بذارم یعنی مجموع رو حساب می کنند و یا اینکه نگاه می کنند در هر پارت چقدر اوردی؟ کلا قضیه چطور هست

MasoudM

Registered User
لایک‌ها
651
ممنون از دوستان
یکی هم دلش برای ما بسوزه
ما اخر نفهمیدیم تا چند دلار نیاز به کارت بازرگانی هست؟
من اگر ماهی 500 دلار جنس بیارم باید کارت بازرگانی بذارم ؟ یعنی اگرمن ماه اول 1000 دلار جنس بیارم و ماهه بعد 800 دلار باید کارت بازرگانی بذارم یعنی مجموع رو حساب می کنند و یا اینکه نگاه می کنند در هر پارت چقدر اوردی؟ کلا قضیه چطور هست

بستگی داره نوع جنس چی باشه. 1000 دلار اگر منظورت 1000 تا جنس 1 دلاریه آره ممکنه کارت بازرگانی بخواد !

ولی جواب کلی به شما اینه که ماهی 1000 دلار حتی با یک اسم و آدرس نیاز به کارت بازرگانی نداره.

parsa3060

محروم از فعالیت تجاری
محروم از فعالیت تجاری
لایک‌ها
57
بستگی داره نوع جنس چی باشه. 1000 دلار اگر منظورت 1000 تا جنس 1 دلاریه آره ممکنه کارت بازرگانی بخواد !

ولی جواب کلی به شما اینه که ماهی 1000 دلار حتی با یک اسم و آدرس نیاز به کارت بازرگانی نداره.
باز هم شما یک جواب دادید بقیه که فقط نگاه می کردن و زورشون میامد جواب بدن بازم ممنون

e h s a n

Registered User
لایک‌ها
702
یکی از دلایلی که قاچاق زیاد شده همین ارزش گذاری گمرک هست اصلا معلوم نیست بر چه مبنایی ارزش گذاری میکنن و قیمت هاشون برای دهها سال قبل هست مثلا شما الان یک دوربین دید در شب رو میتونید با 10 دلار بخرید ولی تو گمرک ارزش این کالا چندین برابر این قیمت هست یعنی شما چنیدن برابر بیشتر باید گمرکی بدید کم بزنید ارزش رو جریمه میکنن . در رابطه با کارت بازرگانی طبق قانون صاحب کالا فردی هست که کالا به اسم اون بارنامه میشه یعنی اگر یکی از همین ترخیص کار ها ادم خلافی باشه میتونه بار شما رو ترخیص کنه ببره و بفروشه بدون اینکه شما متوجه بشید و از نظر قانونی هم شما هیچگونه اعتراضی نمیتونید بکنید چون بار بنام اون شخص اومده و...... اکثر کسانی که از این روش استفاده میکنن برای دور زدن مالیات هست درست یا غلطش رو من نمیدونم ولی به نظرم درست نیست افراد رو تشویق به انجام کارهایی کنیم که ممکنه 1 درصد در انتها به مشکل بخورن .
یه مثال کوچیک:
مثلاً همین کیبرد موس
یادمه اتاق بازرگانی گمرک ایران وارد کننده قسم میخورد این موسو داره 1 دلار از چین وارد میکنه اما ارزش گمرکیش 5 دلار بود و بعدز کلی التماس فکر میکنین چی جوابشو دادند؟
شرکت های تولید (که چه عرض کنم مونتاژ کار) داخلی مثل(اسم نمیارم اما بذار بیارم فر ا س و) دستور گرفتند برای حمایت از تولیدات داخل ارزش کالاهای وارداتی مشابه رو بالا بزنند!!!!!:D
من هیچ حرفی ندارم...:general107:

ضمناً در مورد ترخیص کالا با کارت دیگران حرفتون کاملاً درسته;)

mojino

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام خدمت دوستان عزیز
من 60000 عدد لیبل پلاستیکی 3سانتیمتر*1سانتیمتر از چین سفارش دادم ارزش کالا 650 هزار تومان هست )208 دلار)
این رو قراره با ارامکس بفرسته ممکنه چقدر گمرک بخوره؟

hunter2000

Registered User
لایک‌ها
416
سلام خدمت دوستان عزیز
من 60000 عدد لیبل پلاستیکی 3سانتیمتر*1سانتیمتر از چین سفارش دادم ارزش کالا 650 هزار تومان هست )208 دلار)
این رو قراره با ارامکس بفرسته ممکنه چقدر گمرک بخوره؟
از آرامکس بپرس ولی تجربی بهتون میگم کارمزد این شرکت ها بالاست اگه 100 تومن گمرکی باشه 100 تومن هم کارمزد میگیرن

parsa3060

محروم از فعالیت تجاری
محروم از فعالیت تجاری
لایک‌ها
57
از آرامکس بپرس ولی تجربی بهتون میگم کارمزد این شرکت ها بالاست اگه 100 تومن گمرکی باشه 100 تومن هم کارمزد میگیرن
امکان داره ازش کارت بازگانی بخواهند؟

mojino

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
با تشکر از شما
من فقط میخوام بدونم چقدر گمرک میخوره چون اگه بالا باشه اصلا نمیصرفه
به چینیه گفتم ارزشش رو 50 دلار بزنه
یعنی ممکنه 60000 عدد لیبل پلاستیکی که ارزش واقعیش 650000 تومانه بیشتر از 300000 تومان گمرک بخوره؟
عکسشم گذاشتم پایین

فایل های ضمیمه

• label upload.jpg
    label upload.jpg
    33.4 KB · نمایش ها: 16

hunter2000

Registered User
لایک‌ها
416
با تشکر از شما
من فقط میخوام بدونم چقدر گمرک میخوره چون اگه بالا باشه اصلا نمیصرفه
به چینیه گفتم ارزشش رو 50 دلار بزنه
یعنی ممکنه 60000 عدد لیبل پلاستیکی که ارزش واقعیش 650000 تومانه بیشتر از 300000 تومان گمرک بخوره؟
عکسشم گذاشتم پایین
این شرکت ها درسته یه درصدی از هزینه ارسال کننده رو میگیرن ولی چون این مملکت حساب کتاب نداره و به کسی پاسخگو نیستن هر مقدار دوست دارن کارمزد میگیرن ممکنه گمرک اصلا گمرکی نگیره ولی اینها بگن فلان قدر گمرکی اش شده تا وقتی هم پول نگیرن بسته رو تحویل نمیدن ولی به نظر من گمرکی نمیخوره یا اگه بخوره حدود 50 تومن بیشتر نمیخوره . بعتر بود با پست معمولی میفرستادید مثلا SG post حدود 2 هفته ای میرسه و پست حدود 18 تومن ازتون میگرفت . در هر صورت باید صبر کنید و ببنید چقدر قبض واستون مینویسن

mojino

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
این شرکت ها درسته یه درصدی از هزینه ارسال کننده رو میگیرن ولی چون این مملکت حساب کتاب نداره و به کسی پاسخگو نیستن هر مقدار دوست دارن کارمزد میگیرن ممکنه گمرک اصلا گمرکی نگیره ولی اینها بگن فلان قدر گمرکی اش شده تا وقتی هم پول نگیرن بسته رو تحویل نمیدن ولی به نظر من گمرکی نمیخوره یا اگه بخوره حدود 50 تومن بیشتر نمیخوره . بعتر بود با پست معمولی میفرستادید مثلا SG post حدود 2 هفته ای میرسه و پست حدود 18 تومن ازتون میگرفت . در هر صورت باید صبر کنید و ببنید چقدر قبض واستون مینویسن
زنگ زدم ارامکس مسئول ترخیص میگه واسه هر کیلو لیبل 100000 تومان میگیریم ترخیص کنیم-تازه اگه گیر ندن به لیبلا
دوستان کسی راه بهتری سراغ داره؟ :(

glc_engineer

Registered User
لایک‌ها
1,422
این شرکت ها درسته یه درصدی از هزینه ارسال کننده رو میگیرن ولی چون این مملکت حساب کتاب نداره و به کسی پاسخگو نیستن هر مقدار دوست دارن کارمزد میگیرن
بنده شخصا اعتقادی به استفاده از این به شرکت ها ندارم
ولی دلیل نمیشه بیام بگم مملکت حساب و کتاب نداره !
شرایط کاری این شرکت ها مشخصه معمولا یه درصدی حق الزحمه میگیرن
حالا یا شما میری ثبت سفارش میکنی و کالاتو میدی به باربری میاره
یا میدی مسافر میاره
یا میدی به این شرکت ها
مورد اول مطابق قانون و عرف مشخص رفتار میشه
بقیه موارد خیر ( البته مطمئنم که شما این مسائل رو میدونی )
اون شرکت ها چون رقیب قوی ندارن و تقاضا زیاده خوب نرخ بالا میگن
راه حل منطقی اینه که یا باهاشون کار نکنه کسی یا از راههای مشابه اسفاده بشه که مثلا همون پست سنگاپور فرمایشی شما راه حل بدی نیست
توصیه میکنم نه بدین کالاتون با این شرکتها بیا نه بدین به اینها ترخیص کنن !

mojino

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
بنده شخصا اعتقادی به استفاده از این به شرکت ها ندارم
ولی دلیل نمیشه بیام بگم مملکت حساب و کتاب نداره !
شرایط کاری این شرکت ها مشخصه معمولا یه درصدی حق الزحمه میگیرن
حالا یا شما میری ثبت سفارش میکنی و کالاتو میدی به باربری میاره
یا میدی مسافر میاره
یا میدی به این شرکت ها
مورد اول مطابق قانون و عرف مشخص رفتار میشه
بقیه موارد خیر ( البته مطمئنم که شما این مسائل رو میدونی )
اون شرکت ها چون رقیب قوی ندارن و تقاضا زیاده خوب نرخ بالا میگن
راه حل منطقی اینه که یا باهاشون کار نکنه کسی یا از راههای مشابه اسفاده بشه که مثلا همون پست سنگاپور فرمایشی شما راه حل بدی نیست
توصیه میکنم نه بدین کالاتون با این شرکتها بیا نه بدین به اینها ترخیص کنن !
ممنون ولی هنوز کسی به من شرکتی معرفی نکرد
همچنان منتظرم :(

mojino

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
ممنون ولی اخه اینها جنس خرده نمیارن این جنش من با اینکه تعدادش 60000 عدده ولی کل پولش 1میلیون تومنه-
میارن؟کسی سراغ داره؟

بالا