برگزیده های پرشین تولز

نظر سنجی از تمام اهالی فرهنگ

GOOOGLE

Registered User
لایک‌ها
7
سلام به همه ی دوستان فرهنگ دوست و اهل ادب

یه نظر سنجی دارم که خوشحال میشم همه ی دوستان توی اون شرکت کنند :

اگه قرار باشه مردم رو به چند گروه سنی تقسیم کنید و برای هر گروه سنی حداقل 10 کتاب رو لازم المطالعه معرفی کنید ، اون کتابها چیا هستند ؟؟

لطفاً شرایط سطح توان فکری گروههای مختلف ( هم مبتدی و هم حرفه ای ) رو حتماً در نظر بگیرید.
این نظر سنجی در جهت یک اقدام عملی هست که میتونه برای گروه زیادی از هموطنامون مفید باشه...

هرچند کتابهای زیادی تا اینجا دسته بندی شده ، اما به نظرم جامعه ی آماری اون مطلوب نیست و اینجا به مراتب تنوع بیشتری داره ..

لطفاً با حس مسئولیت کتابهای مفید و لازم ( از نظر خودتون ) رو معرفی کنید

ایشالا که خدا هم به همه ی آدمای خیر خواه لطف کنه ....

ممنونم

GOOOGLE

Registered User
لایک‌ها
7
شاید تازه کارها کم حوصله باشند ، اما از کاربران قدیمی و فعال و مدیرای محترم می خوام که نظرشون رو بدن ( دیلیل هم نداره نظر 2 نفر مثل هم باشه )

mori.54

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,675

اگه قرار باشه مردم رو به چند گروه سنی تقسیم کنید و برای هر گروه سنی حداقل 10 کتاب رو لازم المطالعه معرفی کنید ، اون کتابها چیا هستند ؟؟

در حسن نیت شما شکی نیست،

اما دادن پاسخ مناسب برای این سوال سخت است، چون خیلی سلیقه ایست یعنی هر کسی سلیقه و معیار خاصی در انتخاب کتاب دارد و کلا پارامترهای متعددی رو باید در نظر گرفت.

البته من مدت هاست که فرصت خوندن کتاب های جنرال (غیر دانشگاهی رشته خودم) را پیدا نکرده ام (یا خیلی کم‌تر فرصت کرده ام)، برای همین نظر ندهم بهتر است!

فقط می توانم بگویم مطالعه‌ی کتاب های حوزه‌ی تاریخ (چه تاریخ معاصر و چه تاریخ باستان و غیر معاصر)، کتاب های روان شناسی علوم تربیتی (مثل کتاب های هایم.جی جینات)، روانشناسی عمومی (مثل کتاب های وین.دبلیو.دایر و ژوزف مورفی و ...)، و بعد از اینها ادبیات (داخلی و خارجی و رمان های خوب و پر مفهوم نه رمان های عشقی و وقت تلف کن!) برای هر کسی بسیار مفید خواهند بود.
البته حوزه‌ی مذهب هم هست ولی این بخش همانطور که عرض کردم به سلیقه ها بر می گردد، به نظرم برای کسانی که گرایش مذهبی اسلامی دارند مطالعه‌ی نهج البلاغه ضروری و بسیار سودمند است. (البته مساله این است که آدم حوصله کند و نهج البلاغه را بخواند و الا این کتاب برای همه تیپ آدم سودمند و قابل استفاده است،)

GOOOGLE

Registered User
لایک‌ها
7
در حسن نیت شما شکی نیست،

اما دادن پاسخ مناسب برای این سوال سخت است، چون خیلی سلیقه ایست یعنی هر کسی سلیقه و معیار خاصی در انتخاب کتاب دارد و کلا پارامترهای متعددی رو باید در نظر گرفت.

البته من مدت هاست که فرصت خوندن کتاب های جنرال (غیر دانشگاهی رشته خودم) را پیدا نکرده ام (یا خیلی کم‌تر فرصت کرده ام)، برای همین نظر ندهم بهتر است!

فقط می توانم بگویم مطالعه‌ی کتاب های حوزه‌ی تاریخ (چه تاریخ معاصر و چه تاریخ باستان و غیر معاصر)، کتاب های روان شناسی علوم تربیتی (مثل کتاب های هایم.جی جینات)، روانشناسی عمومی (مثل کتاب های وین.دبلیو.دایر و ژوزف مورفی و ...)، و بعد از اینها ادبیات (داخلی و خارجی و رمان های خوب و پر مفهوم نه رمان های عشقی و وقت تلف کن!) برای هر کسی بسیار مفید خواهند بود.
البته حوزه‌ی مذهب هم هست ولی این بخش همانطور که عرض کردم به سلیقه ها بر می گردد، به نظرم برای کسانی که گرایش مذهبی اسلامی دارند مطالعه‌ی نهج البلاغه ضروری و بسیار سودمند است. (البته مساله این است که آدم حوصله کند و نهج البلاغه را بخواند و الا این کتاب برای همه تیپ آدم سودمند و قابل استفاده است،)

و همینطور در حسن نیت شما که برای همین وقتی که صرف کردید، خیلی ممنونتون هستم.

در مورد دلیل این تاپیک بعداً مفصل عرض خواهم کرد. اما در مورد نظرات شما....

بله.. پارامترهای زیادی هست، اما وقتی یک جامعه ی آماری جنرال انتخاب میشه، تنوع نظرات هم حتماً جزو پیشفرض های آمارگیر بوده و هدف هم همین هست...
هرچی نظر خودتون هست رو بفرمایید تا جامعه ی آماری خوبی ساخته بشه..

گروههایی که برای مطالعه مشخص کردید بسیار خوب هست .. لطف می کنید گروههای سنی رو هم مد نظر قرار بدید ؟؟

ممنونم

GOOOGLE

Registered User
لایک‌ها
7
بنده شاهزاده كوچولو رو به همه گروه ها پيشنهاد مي كنم !

ممنونم

یعنی شما این کتاب فرانسوی رو در حدی میدونید که اگه یک انسان در تمام عمرش 10 کتاب بخونه، یکیش شاهزاده کوچولو باشه ؟

Daneel Olivaw

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
31
به نظر من یه کتابخون واقعی اینا رو حتما باید بخونه (گروه سنی بزرگسالان! البته):

در جستجوی زمان از دست رفته
دن کیشوت
هزار و یک شب
دکامرون
برادران کارامازوف
مسخ
وداع با اسلحه
گتسبی بزرگ
جنایت و مکافات
بیگانه
1984
ناطور دشت
اودیسه
صد سال تنهایی

این چند تا رو هم نخوندم ولی شک ندارم که واجب الخوندن
016.gif
هستن :

کمدی الهی
بهشت گمشده
اولیس

Muhammadinfo

کاربر فعال علم و دانش
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
72
این صد سال تنهایی مارکز چی داره؟
من 40 صفحه اولشا خوندم به خودم هی گفتم خوب میشه اما نشد.

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
کاملآ سلیقه ای هست و کاملآ منطبق با علاقه افراد مختلف هست
کتاب ژانر های بسیار متفاوت داره و هر کسی به یکی از اونها علاقه داره
مثلآ از لیست دنیل من چندتاش رو نخوندم و اصلآ هم احساس نمیکنم که واجب باشه خوندنش! هرچند تو کتابخونه ما هست.
مشکل اینجاست که حکم کلی نمیشه داد!
مثلآ اگر این سوال اینجوری پرسیده میشد که ده کتاب تاثیر گذار روی خودتون و در گروه های سنی مختلف رو نام ببرید سوال معقول تر بود و جوابهای بهتری میگرفتید
اینجور حکم دادن ها صحیح نیست! کارآیی هم نداره (نظر شخصی من)

حالا من سعی میکنم طبق اون سوال یک لیست از کتابهایی که برای خودم در سنهای مختلف جالب بوده رو بنویسم

Last edited:

mori.54

همکار بازنشسته
لایک‌ها
4,675
مثلآ اگر این سوال اینجوری پرسیده میشد که ده کتاب تاثیر گذار روی خودتون و در گروه های سنی مختلف رو نام ببرید سوال معقول تر بود و جوابهای بهتری میگرفتید

زنده باد! به این می‌گویند اظهار نظر منطقی.
فقط اون قسمتی که بولد کردم اشکال دارد: وقتی شما می‌فرمایید "کتاب های تاثیر گذار در مورد خودتون" دیگر چطور می‌توانید در گروه های سنی مختلف هم آن را مطرح کنید؟! این باز هم سلیقه است که به شخص شما بستگی دارد!

به هر حال هر کس می تواند دیدگاه خودش را مطرح کند و دیگران همه ممکن است از دیدگاه شما نکاتی را به نفع خود برداشت کنند و این خیلی هم خوب است، قرار نیست لزوما همه‌ی نظرات ما برای همه کس مفید باشد، ما در ارتباطات مان باید یاد بگیریم به حرف دوستان و اطرافیان گوش بدهیم و آنهایی را که به نظرمان درست و منطقی می آید در کار و زندگی به کار ببندیم و قسمت هایی را هم که درست تشخیص نمی دهیم کنار بگذاریم.

در مجموع به نظرم ادامه دادن این تاپیک مفید است و برای کاربران می تواند قابل استفاده باشد.

GOOOGLE

Registered User
لایک‌ها
7
به نظر من یه کتابخون واقعی اینا رو حتما باید بخونه (گروه سنی بزرگسالان! البته):

در جستجوی زمان از دست رفته
دن کیشوت
هزار و یک شب
دکامرون
برادران کارامازوف
مسخ
وداع با اسلحه
گتسبی بزرگ
جنایت و مکافات
بیگانه
1984
ناطور دشت
اودیسه
صد سال تنهایی

این چند تا رو هم نخوندم ولی شک ندارم که واجب الخوندن
016.gif
هستن :

کمدی الهی
بهشت گمشده
اولیس

ممنونم که وقت گذاشتید ( به نظر من هم توی رمانها ، اینا کتابای قابل اعتنایی هستند )

حالا اگه بخواید دامنه ی کتابها رو گسترش بدید، توی موضوعات دیگه ، چه مواردی رو برای نام بردن مد نظر دارید ؟

GOOOGLE

Registered User
لایک‌ها
7
کاملآ سلیقه ای هست و کاملآ منطبق با علاقه افراد مختلف هست
کتاب ژانر های بسیار متفاوت داره و هر کسی به یکی از اونها علاقه داره
مثلآ از لیست دنیل من چندتاش رو نخوندم و اصلآ هم احساس نمیکنم که واجب باشه خوندنش! هرچند تو کتابخونه ما هست.
مشکل اینجاست که حکم کلی نمیشه داد!
اینجور حکم دادن ها صحیح نیست! کارآیی هم نداره (نظر شخصی من)

حالا من سعی میکنم طبق اون سوال یک لیست از کتابهایی که برای خودم در سنهای مختلف جالب بوده رو بنویسم

ممنون از نظرتون

بله، کاملاً سلیقه ای هست ( و هدف از سوال هم همین ابراز سلیقه ها بود)

ببینید.. کتابهای تاثیر گذار از جمع کتابهای خونده شده هستند و کتابهای لازم المطالعه از جمع کتابهایی که به لزوم مطالعه ی اونها رسیدیم( و شاید از سر تنبلی یا هر دلیل دیگه ای کامل نخونده باشیمشون، اما هنوزم اعتقاد داریم از اون کتابا بوده که باید همه بخونن! )

کتابهای تاثیر گذار هم میتونه روی احساسات و عواطف ما تاثیر گذاشته باشه ، هم روی زندگی ، هم طرز برخورد و هم .... اما کتابهای لازم المطالعه بیشتر از جنبه ی آموزنده بودن( و باعث پیشرفت فرد و جامعه شدن ) مد نظر هستند

امیدوارم روش انتخابی من کارایی داشته باشه( چون قراره خیرش به دیگرون برسه )، اما حتماً به نظرات شما دوستان هم نیاز دارم...

پیش از این از روشهای آماری ، نظر سنجی از اساتید رشته های مختلف و تعدادی روانشناس و جامعه شناس هم استفاده شده ... اما واقعاً نتایج جالبی نداشته، چون هر کدوم احساس می کردند قراره با جواب دادن به این سوال، شخصیت و پرستیژ خودشون رو نشون بدن و چنان انتخابایی داشتند که مطمئنم بیش از 50% از اون کتابا رو فقط به دلیل با کلاس بودن معرفی کردند!

اما اینجا آدمایی جمع شدند که در عین تنوع و تکثر عقاید، هیچ جانب داری ای ندارند و اگه از این تاپیک استقبال کنند، حتماً میشه یه نتیجه گرفت...

دوباره ابعادی از سوال رو تکرار می کنم :

1. کتابها در چند گروه سنی معرفی بشن ( مثلاً نو آموز ، دبستانی ، راهنمایی ، دبیرستان، دانشجو ، بزرگسالان )

2. عموماً این کتابها قراره برای کسایی به کار بره که مطالعه ی کمتری دارند و نمیشه به راحتی جزو فرهیختگان سطح بالا (با مطالعه ی هفته ای 4 کتاب مفید ) قرارشون داد. اما سطح پایین و متنفر از مطالعه هم نیستند

3. از هر گروه نهایتاً 10 کتاب و مجموعاً چیزی حدود 70-80 کتاب ( سر راست بگیم 100تا! )

4. بیشتر جنبه ی آموزشی ( و بالاخص مهارت آموزی ) کتابها مد نظر هست و صرف جالب بودن و سرگرم کننده بودن کتاب، دلیلی بر قرار گیری اون کتاب توی این لیست نیست. از آموزش اصول اخلاقی و آداب اجتماعی و زندگی گرفته ، تا قواعد شهروندی و تربیت فرزند و روابط خوب با همسر ... از آشنایی ابتدایی منسجم با آی تی گرفته تا مبانی زیبایی شناسی ... از کتابهای خودیاری(البته نه آشغالایی مثل پنیر و ..! ) گرفته تا شناخت مفاهیم طریقه ی صحیح تفکر (فلسفی ) ... و ....

بازم ممنونم :)

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
خب حالا در مورد کتابهایی که به نظر من حتمآ باید در دوران دبیرستان (نه زودتر ، نه خیلی دیرتر) به صورت کاملآ جدی خونده بشن!
کتب دینی هست
قرآن - انجیل - اوستا - تورات کلآ آنهایی که در دسترس هستند تو ایران
من سه تای اولی رو خوندم خودم! آخری هم که تقریبآ در عهد عتیق انجیل هست
بعد از اون چندتا کتاب توضیحی
به نظرم انتخاب اینکه در زندگی پیرو چه مسیری باشیم! یک مسیر الهی مثل مسیرهایی که کتابهاش بالا هست یا یک مسیر انسانی یا یک مسیر منحصر به فرد خیلی مهم هست!
و انتخاب اون قبل از رسیدن به نوعی بلوغ میسر نیست
و معمولآ تو همون دوران افراد مسیرهای خودشون رو از هم جدا میکنند! (نا خودآگاه)
قسمت مهمی که شاید برای بیش از 80 درصد ملت ما کاملآ مشهود هست!
قبول یا رد بی منطق هرکدوم از این مسیر هاست
انتخاب با دانش روش و منش زندگی کردن در دوران دبیرستان مهمترین کاری هست که به نظرم باید انجام بشه!
البته **** سراسر پرورش محور ، اموزش و پرورش ما دانش آموزان رو مجبور میکنه خیر دنیا و آخرتش رو تو قبولی تو کنکور ببینه
تبلیغات بی امان در رسانه ها هم تاکید موکد میکنه روی این اصل
و این میشه که بالای 80 درصد ملت فرهیخته و با تمدن و بزرگ ما نمیدونه در واقع (به عنوان یک موجود متفکر) چی هست و چی نیست

این بزرگترین افسوس من در جامعه ای هست که خودم هم عضوی از اون هستم!
جامعه ای که مناسباتش بیشتر روی سراب جهالت هست! تا واقعیت

Daneel Olivaw

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
31
ممنونم که وقت گذاشتید ( به نظر من هم توی رمانها ، اینا کتابای قابل اعتنایی هستند )

حالا اگه بخواید دامنه ی کتابها رو گسترش بدید، توی موضوعات دیگه ، چه مواردی رو برای نام بردن مد نظر دارید ؟

توی موارد دیگه مثال آوردن سخت تره چون معمولا مردم حوصله مطالعه مطالب تخصصی رو ندارن مگر اینکه مجبور بشن ... ولی با در نظر گرفتن جامع و آموزنده و در عین حال مفید بودنش برای خواننده معمولی با مطالعه نه چندان عمیق, اینا به ذهنم می رسه:

7 عادت مردمان موثر (استفان کاوی)
تاریخچه تقریبا همه چیز (بیل برایسن)
تاریخ جامع ادیان (جان ناس)
خلاصه تاریخ هنر (پرویز مرزبان)
سرگذشت فلسفه (برایان مگی)

+ تاریخ تمدن ویل دورانت (که البته خودم نخوندم
hanghead.gif
)

Milad.Cc

Registered User
لایک‌ها
25
ممنونم

یعنی شما این کتاب فرانسوی رو در حدی میدونید که اگه یک انسان در تمام عمرش 10 کتاب بخونه، یکیش شاهزاده کوچولو باشه ؟

ببين دوست من ؛ اولا كه برخي كتاب ها هستند كه ديگه كسي به اين نگاه نمي كنه نويسندش كجاييه يا به چه زباني نوشته شده !
فكر مي كنيد براي چند درصد مردمي كه آبلوموف رو خوندند ؛ مهمه كه روسي بوده ؟
شاهزاده كوچولو ؛ دومين كتاب پرفروش دنيا بعد از انجليه و البته به گواه خيلي از منتقدين سرسخت ادبي يكي از معدود كتاب هاي تاثير گذار در طول تاريخ !
يه سوال ؛ شما خونديد اين كتاب رو ؟!

GOOOGLE

Registered User
لایک‌ها
7
خب حالا در مورد کتابهایی که به نظر من حتمآ باید در دوران دبیرستان (نه زودتر ، نه خیلی دیرتر) به صورت کاملآ جدی خونده بشن!
کتب دینی هست
قرآن - انجیل - اوستا - تورات کلآ آنهایی که در دسترس هستند تو ایران
من سه تای اولی رو خوندم خودم! آخری هم که تقریبآ در عهد عتیق انجیل هست
بعد از اون چندتا کتاب توضیحی
به نظرم انتخاب اینکه در زندگی پیرو چه مسیری باشیم! یک مسیر الهی مثل مسیرهایی که کتابهاش بالا هست یا یک مسیر انسانی یا یک مسیر منحصر به فرد خیلی مهم هست!
و انتخاب اون قبل از رسیدن به نوعی بلوغ میسر نیست
و معمولآ تو همون دوران افراد مسیرهای خودشون رو از هم جدا میکنند! (نا خودآگاه)
قسمت مهمی که شاید برای بیش از 80 درصد ملت ما کاملآ مشهود هست!
قبول یا رد بی منطق هرکدوم از این مسیر هاست
انتخاب با دانش روش و منش زندگی کردن در دوران دبیرستان مهمترین کاری هست که به نظرم باید انجام بشه!
البته **** سراسر پرورش محور ، اموزش و پرورش ما دانش آموزان رو مجبور میکنه خیر دنیا و آخرتش رو تو قبولی تو کنکور ببینه
تبلیغات بی امان در رسانه ها هم تاکید موکد میکنه روی این اصل
و این میشه که بالای 80 درصد ملت فرهیخته و با تمدن و بزرگ ما نمیدونه در واقع (به عنوان یک موجود متفکر) چی هست و چی نیست

این بزرگترین افسوس من در جامعه ای هست که خودم هم عضوی از اون هستم!
جامعه ای که مناسباتش بیشتر روی سراب جهالت هست! تا واقعیت

این شرایط توی جامعه ، دغدغه ی خیلی از ماهاست ...

ترویج دگماتیسم مشکل بزرگ سیستم آموزشی ما بوده

ممنون از نظراتتون

GOOOGLE

Registered User
لایک‌ها
7
ببين دوست من ؛ اولا كه برخي كتاب ها هستند كه ديگه كسي به اين نگاه نمي كنه نويسندش كجاييه يا به چه زباني نوشته شده !
فكر مي كنيد براي چند درصد مردمي كه آبلوموف رو خوندند ؛ مهمه كه روسي بوده ؟
شاهزاده كوچولو ؛ دومين كتاب پرفروش دنيا بعد از انجليه و البته به گواه خيلي از منتقدين سرسخت ادبي يكي از معدود كتاب هاي تاثير گذار در طول تاريخ !
يه سوال ؛ شما خونديد اين كتاب رو ؟!

از توجهتون ممنونم

احتمالاً سوء تفاهم شده ... توی این تاپیک قرار نیست به کتابهایی که توسط یک نفر معرفی میشه ایراد گرفت! من هم اینکار رو نکردم

"فرانسوی" یک مضاف الیه برای کتاب بود ... نه یک صفت برای تصغیر این اثر ادبی !

در واقع از شما پرسیدم که دلیلتون برای اینکه این کتاب رو معرفی کردید چی بود ؟

( بله 3-2 مرتبه! )

چه کتابهای دیگه ای رو مد نظر دارید ؟

--------------------------------------

از دنیل عزیز هم به خاطر تفکر بیشتر و نزدیکی برداشتهاشون با اهداف تاپیک تشکر می کنم

GOOOGLE

Registered User
لایک‌ها
7
تاپیک خیلی خوب پیش می رفت و خوشبختانه خیلی از دوستان فعال انجمن وارد بحث شدند ( هرچند عده ی زیادی هم هنوز نیومدن) .... امیدوارم دلیل توقف پست ها تعطیلی این چند روز باشه

De Monarch

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
17
یه نظر سنجی دارم که خوشحال میشم همه ی دوستان توی اون شرکت کنند :
گه قرار باشه مردم رو به چند گروه سنی تقسیم کنید و برای هر گروه سنی حداقل 10 کتاب رو لازم المطالعه معرفی کنید ، اون کتابها چیا هستند

شما یه سوال مطرح کردید بدون اینکه خودتون یه مدل در اختیار کاربران قرار بدید . این کار یعنی معرفی 10 کتاب برای گروه های سنی مختلف (کدوم گروه های سنی؟!) هم کار سختیه هم موردی نداره ولی :

من اینجا چند تا از کتاب هایی که باید خونده بشن رو معرفی کردم منتها ملاک من توی اون تاپیک فقط شاهکار بودن اثر بود و نه لزوما مفید بودنش برای گروه سنی جوان / نوجوان / بزرگ سال .به اونها می تونم کلیدر محمود دولت آبادی رو اضافه کنم همینطور اگر بابا بمیرد برای گروه سنی کودکان ." حاجی آقا" ی هدایت و "قلعه ی حیوانات " هم به طور کلی برای آشنایی با جو محیط جغرافیایی ای که داریم توش زندگی میکنیم لازمه ...

GOOOGLE

Registered User
لایک‌ها
7
ممنونم

راستش من توی پست های بعدی توضیحت نسبتاً کامل و گویایی دادم که احتمالاً نخوندید...

هم گروههای سنی رو با مثال گفتم و هم جواب من به دوستانی که کتابهایی رو معرفی کردند، به دقیق شدن موضوع کمک کرد.

همینطور که می بینید، کمکهای خوبی شد.

از شما هم به خاطر لینکی که دادید ممنونم ( اما همونطور که خودتون هم متوجه شدید، کاری به شاهکارها، یا اینکه کیا از چیا تعریف می کنند نداریم. چیزایی که خودتون اعتقاد دارید خوندنشون به ارتقاء مردم کمک می کنه )

بالا