برگزیده های پرشین تولز

نظر شما در مورد ارتقا چیست !؟

hwt

کاربر قدیمی پرشین تولز*مدیر سخت افزار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
یک نکته ی همیشه مهم در پیشنهاد سیستم این بوده که آیا سیستم امکان ارتقا دارد یا نه ؟!
سوالی که معمولا اگر مشتری حضوری برای من بیاد چیزی که جوابش رو میدم اینه که اگر ارتقا به معنی تعویض باشه مثلا بعد از 2 سال من با کل مساله مشکل دارم و به نظرم منطقی نیست.
اما به هر صورت ارتقا در سیستم ، چه موقع خرید و چه موقع اقدام به ارتقا طرفداران زیادی داشته و داره و خواهد داشت.
ایده شخصی من برای ارتقا معمولا برای پردازنده ، مادربرد ، رم تقریبا رد ارتقا هستش . چون اعتقادم اینه که سالی یک بار تکنولوژی پردازنده ها تغییر میکنه. و تقریبا هر 2 سال سوکت پردازنده ها عوض میشه.
مشکلی که پیش میاد اینه تو منطق ارتقا :
من یک Core i3 تو سال اول میخرم با فرضا مادربرد H61 . منطق مساله میگه اگر این مادربرد نوشته باشه که Core i7 هم ساپورت میکنه کسی نمیاد i7 رو روی H61 ببنده.
نتیجه اینکه ممکنه نیاز باشه برد رو هم عوض کنه ! . پس بین 3 قطعه پایه سیستم 2 تاش عوض میشه و دیگه چه کاریه اسم مساله رو بزاریم ارتقا سیستم ؟!
اما حالا بیایم یکم مساله رو بینابینی ببینیم . فرض که مادربرد رو از سری بالاتر انتخاب کردیم . مثلا سری B یا P یا Z که فاکتورهای لازم رو برای میزبانی پردازنده I7 داشته باشند.
حالا سوالی که پیش میاد اینه که اگر الان کسی بیاد و i3 ببنده . 2 تا 3 سال بعد سوکت که تغییر خواهد کرد . در نتیجه مجبوره i7 همون سوکت قبلی رو ببنده که نخواد به مادربرد دست بزنه.اما 2 سال بعد ایا پردازنده i7 ای که ما بابتش پول خواهیم داد میتونه در حد واقعا نرم افزارهایی که پردازنده i7 اون زمان رو لازم دارند جوابگو باشه ؟!
من میگم نه واقعا.
به نظرم ارتقا پردازنده اونهم با پرش بالا یعنی از i3 به i7 در طول 2 3 سال اتفاقیه که واقعا کم پیش میاد.یا لااقل در اطراف من کم اتفاق افتاده.
مساله ریزترش و کم خرج ترش رم هست . البته رم به دلیل اینکه معمولا شامل گارانتی مادام العمر میشه تا وقتی که تحول اساسی پیدا نکرده ، کار ارتقاش ساده است.
مثال برای تفاوت بین طرز تفکر ها تو ارتقا هم توی رم اینه.
اگر مادربرد شما 2 اسلات رم داشته باشه . شما برای 4 گیگ رم ، تک ماژول 4 رو میپسندید یا چینش دوال؟! 2*2
حسن تک ماژول 4 اینه :
اضافه کردم ماژول رم دوم بدون نیاز به تعویض چیزی
و
بدیش اینه :
کارکرد دوال چنل در بهبود عملکرد سیستم مشخصه و نیاز به توضیح نداره.

شما کدوم رو انتخاب میکنید؟!
معمولا در مورد مادربرد این اتفاق کمتر میوفته . چون تغییر مادربرد عملا منجر به تعویض سایر قطعات نسبت به قدیمی و جدید بودنشون میتونه بشه . ضمن اینکه چون مادربرد گارانتی محدود داره عملا تعویضش ضررهای مالی نسبتا زیادی داره.

البته این نظر سنجی عمدتا در مورد سه قطعه اصلی هستش ولی به هر حال خوشحال میشم نظرتون رو راجب ارتقا گرافیک و پاور هم در سیستم بدونم.

Molten

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
1,413
من فکر می کنم قضیه در مورد پلتفرم AMD از این هم پیچیده تر هست.
از یه طرف سوکت +AM3 آینده ی مبهمی داره و از طرف دیگه APU های این شرکت هر سال دارن سوکت عوض می کنن.
ولی میشه از توضیحاتی که تو پست بالا دادین یه چیزی رو نتیجه گرفت اونم اینکه اگر قرار باشه در مورد سیستم هایی که با بودجه ی محدود بسته میشه، ارتقا معنایی نداشته باشه (که نظر منم همینه) بهتره سراغ بروزترین APU
رفت.
هم خود این پردازنده ها قیمت مناسب دارن و هم مادربوردهای مجهز به این سوکت (+FM2)، قیمت بهتری نسبت به برند رقیب داره، هر چند تو بازار داخلی، موجودی جالبی ندارن ):

اما در مورد سیستم با بودجه ی غیر محدود به نظر من زمان بندی خیلی مهمه، مثلا اگر کسی سال 2015 میلادی اقدام به خرید سیستم بر پایه ی سوکت 1150 کنه واقعا ضرر کرده چون درست سال بعد یا اواخر همون سال سوکت 1151 که یه سوکت انقلابی هست، به بازار عرضه میشه. امکاناتی از قییل پشتیبانی از حافظه ی DDR4 و ورژن pci express 4 و همینطور ساتا اکسپرس.
به نظر من کسی که الان سیستمش مجهز به پردازنده ی سری "آیوی بریج" هست نیازی نیست تا اومدن سری "اسکای لیک" دست به ارتقای بورد و پردازنده ی سیستم بزنه چون سرعت پیشرفت اینتل با توجه به اینکه به نوعی بی رقیب هست به شدت پایین اومده.
پس اگر زمان مناسبی برای خرید انتخاب بشه، میشه حداکثر استفاده ی مفید رو از قطعه ی خریداری شده برد.

نظر شخصی من در مورد سیستم چه با بودجه ی محدود چه غیر محدود اینه که با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی قطعات، ارتقا جواب نمیده و میشه زمانبندی درست رو جایگزین ارتقا کرد تا راهکاری برای استفاده ی دراز مدت از قطعات سیستم باشه.

البته تمام این داستان ها برای کاربری هایی هست که روی قدرت پردازنده حساس هستند و گرنه میشه برای هر سیستم صرف نظر از زمانی که خریداری میشه، عمر مفید 5 سال رو در نظر گرفت و با ارتقای قطعات همون سیستم به عمر مفید 10 سال دست پیدا کرد.

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
سایر دوستان هم اگر وارد گود بشن بهتره که بتونیم بهم در این زمینه همفکری بدیم.

MR.GAME

Registered User
لایک‌ها
37
منطق مساله میگه اگر این مادربرد نوشته باشه که Core i7 هم ساپورت میکنه کسی نمیاد i7 رو روی H61 ببنده.

چرا دوست عزیز ، مشکل چیه ؟

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
چرا دوست عزیز ، مشکل چیه ؟
2 وجه داره این مساله . یکی فنیشه یکی هم منطقیش . مساله فنیش بر میگیرده به این مساله که یک پردازنده core i7 معمولا وقتی خریداری میشه که قراره کاری سنگین انجام بشه و عملا قالب کارهایی که این پردازنده ازش بر میاد کارهای زمان بری معمولا هستند و پردازنده زمان زیادی روشن میمونه . تعداد فازهایی که برای یک مادربرد ارزون در قیمت پردازنده در نظر میگیرند محدوده و عمدتا به درد استفاده طولانی مدت برای پردازنده های رده بالا نمیخوره.
مساله دوم محدودیت های این چیپست نسبت به چیپستهای بالاتر ، باعث کاهش کارایی کلی در کل سیستم میشه.

MR.GAME

Registered User
لایک‌ها
37
بله حرف های شما از نظر تئوری کاملا درسته
ولی تو دنیای قطعات بعضی وقت ها عمل نتیجه متفاوتی میده
من Asus P8H61 داشتم و رفیقم Asus P8H67 هر دو CORE i5 اما توی تست ها امتیاز یکسان گرفتیم
تو بنچمارک ها اگر نگاه کنید مادربوردهای گرانقیمت تر در کارایی تفاوت زیادی با مدل های ارزونتر ندارند که ارزش داشته باشه براشون هزینه بشه
وقتی باید سراغ اونها رفت که امکاناتی نظیر : cossfite/SLI - پشتیبانی از ram بالا - قابلیت پایداری بالا در اورکلاک و . . . نیاز داشته باشیم

perans0631

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
1,291
بله حرف های شما از نظر تئوری کاملا درسته
ولی تو دنیای قطعات بعضی وقت ها عمل نتیجه متفاوتی میده
من Asus P8H61 داشتم و رفیقم Asus P8H67 هر دو CORE i5 اما توی تست ها امتیاز یکسان گرفتیم
تو بنچمارک ها اگر نگاه کنید مادربوردهای گرانقیمت تر در کارایی تفاوت زیادی با مدل های ارزونتر ندارند که ارزش داشته باشه براشون هزینه بشه
وقتی باید سراغ اونها رفت که امکاناتی نظیر : cossfite/SLI - پشتیبانی از ram بالا - قابلیت پایداری بالا در اورکلاک و . . . نیاز داشته باشیم

من با حرفهای این دوستمون موافقم

Molten

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
1,413
من ضمن احترام به نظر دوستان نظر دیگه ای ندارم.
از یه طرف چیپست مادربورد و کیفیت قطعاتی که روی بورد کار میشه روی پرفورمنس، هرچند میلی متری تاثیر داره اینو می تونین با مطالعه ی بررسی های تخصصی مادربوردهای حرفه ای متوجه بشین.

از طرف دیگه کسی که یه i7 یه تومنی روی سیستم می بنده برای پرفورمنس، قطعا به یه درایو وضعیت جامد هم فکر میکنه که حتما میدونین تبود پورت ساتا 3 برای خیلی از SSD ها گلوگاه ایجاد میکنه، همین داستان در مورد نبود قابلیت RAID و امکاناتی از قبیل تکنولوژی اینتل رپید استورج تکرار میشه.
و اینکه تو قسمت پیشنهاد سیستم های سایت های بررسی معتبر، هیچ وقت ندیدم i7 رو مثلا با یه چیپ h61 پیشنهاد بدن.

البته دوستان میتونن ادعا کنن که شاید موارد بالا برای کسی که تصمیم داره الان روی مادربورد فعلیش (چیپ h61) کور آی سون قرار بده دلیل قانع کننده ای نیست!
ولی میشه با استفاده از دلایل بالا، تناقض رو برای کسی که از ابتدا با این قصد تصمیم به خرید میگیره ثابت کرد.

perans0631

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
1,291
من ضمن احترام به نظر دوستان نظر دیگه ای ندارم.
از یه طرف چیپست مادربورد و کیفیت قطعاتی که روی بورد کار میشه روی پرفورمنس، هرچند میلی متری تاثیر داره اینو می تونین با مطالعه ی بررسی های تخصصی مادربوردهای حرفه ای متوجه بشین.

از طرف دیگه کسی که یه i7 یه تومنی روی سیستم می بنده برای پرفورمنس، قطعا به یه درایو وضعیت جامد هم فکر میکنه که حتما میدونین تبود پورت ساتا 3 برای خیلی از SSD ها گلوگاه ایجاد میکنه، همین داستان در مورد نبود قابلیت RAID و امکاناتی از قبیل تکنولوژی اینتل رپید استورج تکرار میشه.
و اینکه تو قسمت پیشنهاد سیستم های سایت های بررسی معتبر، هیچ وقت ندیدم i7 رو مثلا با یه چیپ h61 پیشنهاد بدن.

البته دوستان میتونن ادعا کنن که شاید موارد بالا برای کسی که تصمیم داره الان روی مادربورد فعلیش (چیپ h61) کور آی سون قرار بده دلیل قانع کننده ای نیست!
ولی میشه با استفاده از دلایل بالا، تناقض رو برای کسی که از ابتدا با این قصد تصمیم به خرید میگیره ثابت کرد.

حرف شما درست
من نمیگم حتما باید اینطور باشه
من نظرم به این صورت هست
فرض بگیریم کسی میخواد کیس رو ارتقا بده
1200 هم پول داره
تو این ارتقا فقط میخواد cpu و مادربرد رو تعویض بکنه
هارد ssd نداره
هاردشم ساتا 2 هست
یک عدد کارت گرافیک هم استفاده میکنه
خوب به نظر شما بره یک 4770 بگیره با یک مادربرد b85 بهتره
یا یک 4670k و یک مادربرد z87
تو گیم و کارهای رندرینگ کدوم بهتر جواب میده
اینم در نظر بگیرید که طرف اور هم نمیخواد بکنه ( همه که این کاره نیستن )

حالا اگر طرف مشکل مالی نداره و بودجش میرسه بهتره برای 4770 یک مادربرد بهتر بگیره

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
حرف شما درست
من نمیگم حتما باید اینطور باشه
من نظرم به این صورت هست
فرض بگیریم کسی میخواد کیس رو ارتقا بده
1200 هم پول داره
تو این ارتقا فقط میخواد cpu و مادربرد رو تعویض بکنه
هارد ssd نداره
هاردشم ساتا 2 هست
یک عدد کارت گرافیک هم استفاده میکنه
خوب به نظر شما بره یک 4770 بگیره با یک مادربرد b85 بهتره
یا یک 4670k و یک مادربرد z87
تو گیم و کارهای رندرینگ کدوم بهتر جواب میده
اینم در نظر بگیرید که طرف اور هم نمیخواد بکنه ( همه که این کاره نیستن )

حالا اگر طرف مشکل مالی نداره و بودجش میرسه بهتره برای 4770 یک مادربرد بهتر بگیره
بحث ترکیب که شما میفرمایید کاملا درسته . اما باید این نکته رو یادآور بشم که من ترکیب های متناقض رو برای ارتقا زیر سوال میبرم . اتفاقا به نظر منم B85 اینقدر پتانسیل داره که قابلیت میزبانی Core i7 رو داشته باشه .
اما حالا که بحث رندرینگ شد این نکته هم میشه اضافه کرد که پتانسیل سخت افزاری که برای بردی مثل B85 عموما در نظر گرفته میشه یه پتانسیل مناسب برای میزبانی کار سنگین پردازنده i7 در طولانی مدت رو نداره.
اما برای کسی که واقعا در حد کار کوتاه در هر بار بخواد کار کنه وپردازنده زیر فشار دائمی نباشه ، منطقا B85 یه انتخاب مناسب و موثر به حساب میاد تا سری Z (با توجه به محدودیت بودجه)
ضمن اینکه اگر پرفورمنس اون هارد ساتا 2 رو هم در این ترکیب ضرب کنیم ، واقعیت اینه که یه جاهایی دیگه بین i5 / i7 هم تفاوت انچنانی نخواهیم دید.
به هر حال تو ارتقا باید به ترکیب سیستم دقت کرد . همونطور که ما روی قطعاتی مثل پاور جدیدا همگی حساس شدیم و از یک عددی کمتر دیگه تن نمیدیم . عین همین مساله برای سایر لوازم داخل کامپیوتر ، به خصوص هارد هم صدق میکنه.
باید هدف ارتقا مشخص باشه و با یک ترکیب دقیق به سمت هدف رفت.
همونطور که ترکیب پژو ار دی و پیکان پژو چیز جالبی نبود . بستن یک i7 روی H81 هم چیز جالبی نیست . ضمن اینکه تازه میشه به B85 هم تو ارتقا فکر نکرد و با یک تغییر کوچیک اونو به H87 سوقش داد.

fiscker

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
آقا به نظر شما من صبر کنم تا سری i5 4690k بیاد یا سیستمم و جمع کنم چیزی که الان مد نظرمه اینه جایگزین بهتر سراغ دارین؟؟؟؟
بودجه 2600
MSI B85m p32
I5 4670gb Crossair vengeance
Hdd Western 1 tera 7200rpm
R9 R280x Dual 3g sapphire
پاور 680 گرین دارم الان کیس هم دارم

mr_sasma

Registered User
لایک‌ها
68
در مورد بحث ارتقا به نظر من این مسأله کاملاً به این بر می گرده که کاربر می خواد از سیستمش چه استفاده ای بکنه. این مسأله ای که دو دوست عزیزمون hwt و molten بیان کردن یه بحث تئوریه که در واقع ایده آل ترین حالت رو شامل می شه و درواقع بر می گرده به این مسأله که یه نفر بخواد روی مرز تکنولوژی حرکت کنه و مالک آخرین فناوری روز باشه.
اما اگه بخوایم از نظر عملی به این قضیه نگاه کنیم، بسته به کاربرد سیستم برای کاربر، قضیه خیلی فرق می کنه.
فرض می کنیم استفاده کسی از سیستم برای بازی کردن باشه و الان یه سیستم LGA 775 با یه CPU سری Core 2 Due داره که دیگه روی بازی کردن بهش جواب نمی ده. مشخصاً از اونجایی که این سری دیگه از رده خارج شده و تولید هم نمی شه، منطقیه که اون شخص مادربورد خودش رو هم عوض کنه، اما اگه بخوایم در عمل به این قضیه نگاه کنیم، CPUهای قوی تر سری LGA 775 به راحتی روی بازی ها جواب می دن، (چون عملاً فرایندهایی مثل هوش مصنوعی یا در بعضی موارد محاسبات فیزیک به عهده CPU هست و محاسبات گرافیکی کاملاً به عهده کارت گرافیکه و قوی تر بودن CPU نقشی توی اون نداره). بنابراین اگه اون کاربر یه CPU چهارهسته ای خوب توی اون رده بگیره دیگه نیازی به تعویض مادربورد نداره. همین طور در صورتی که نیاز به کارت گرافیک جدیدتر داشته باشه، از اونجایی که PCI Express 2 عملاً توی مقایسه های خیلی با PCI Express 3 تفاوت نداشتن، برای کارت گرافیک های جدیدتر هم نیازی به مادربورد جدید حس نمی شه.
حالا اگه بخوایم کاربری رو فرض کنیم که به CPU قدرتمند نیاز داره و هر چه CPU قوی تری داشته باشه، مستقیماً توی کارش تأثیر می ذاره. مثل Render manهایی که از Render Engineهای CPU Base مثل VRay استفاده می کنن. مطمئناً چنین کاربری هر چه CPU قوی تری داشته باشه، رندرش در زمان کوتاه تری انجام می شه. در عمل اگه بخوایم بررسی کنیم، این مورد از مورد قبل هم جالب تره. درسته که CPU قوی تر مستقیماً توی کار تأثیر داره، اما از یه جایی به بعد این قدرت بیشتر در برابر پولی که پرداخت می شه بسیار ناچیزه و در واقع ارزش پولی که براش پرداخت می شه رو نداره.
برای مثال اون Render man می تونه با چیزی حدود 1 میلیون تومن یه CPU 4770k بگیره. خب این CPU گزینه بسیار مناسب و قدرتمندی برای این کار هست اما اگه اون شخص بخواد سراغ گزینه قوی تری بره، چاره ای جز رفتن به سراغ LGA 2011 نداره و علاوه بر هزینه بیشتر برای CPU باید هزینه بیشتری برای مادربورد بپردازه. اگه بخوایم گزینه های قوی اون سری مثل 4930k یا 4960X رو مقایسه کنیم، می بینیم با پرداخت چند برابر هزینه، کارایی ما حتی 20% هم افزایش پیدا نمی کنه.
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4930K-vs-Intel-Core-i7-4770K
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4960X-vs-Intel-Core-i7-4770K
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4960X-vs-Intel-Core-i7-4930K
بنابراین اگه کسی بخواد از سیستم برای رندر استفاده کنه، مطمئناً استفاده از همون Core i7 4770k بسیار به صرفه تره و می تونه به جای پرداخت هزینه الکی برای CPU قوی تر از یه Render Box در کنار سیستمش استفاده کنه.
با توجه به تمام این موارد به نظر من این طور نیست که در زمینه ارتقاء سیستم، به خاطر این که از تکنولوژی قدیمی تری داره استفاده می شه، کارایی خیلی کمتر باشه و ارتقا کار اشتباهی باشه. به نظر من استفاده از آخرین تکنولوژی ها و تعویض یه سیستم خوب نسل فعلی با یه سیستم گرون نسل بعدی، فقط ناشی از یه وسواس و علاقه سیری ناپذیر انسان برای داشتن بهترین ها است، ولی باید از خودمون بپرسیم که "آیا ارزشش رو داره؟!"

Last edited:

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
در مورد بحث ارتقا به نظر من این مسأله کاملاً به این بر می گرده که کاربر می خواد از سیستمش چه استفاده ای بکنه. این مسأله ای که دو دوست عزیزمون hwt و molten بیان کردن یه بحث تئوریه که در واقع ایده آل ترین حالت رو شامل می شه و درواقع بر می گرده به این مسأله که یه نفر بخواد روی مرز تکنولوژی حرکت کنه و مالک آخرین فناوری روز باشه.
اما اگه بخوایم از نظر عملی به این قضیه نگاه کنیم، بسته به کاربرد سیستم برای کاربر، قضیه خیلی فرق می کنه.
فرض می کنیم استفاده کسی از سیستم برای بازی کردن باشه و الان یه سیستم LGA 775 با یه CPU سری Core 2 Due داره که دیگه روی بازی کردن بهش جواب نمی ده. مشخصاً از اونجایی که این سری دیگه از رده خارج شده و تولید هم نمی شه، منطقیه که اون شخص مادربورد خودش رو هم عوض کنه، اما اگه بخوایم در عمل به این قضیه نگاه کنیم، CPUهای قوی تر سری LGA 775 به راحتی روی بازی ها جواب می دن، (چون عملاً فرایندهایی مثل هوش مصنوعی یا در بعضی موارد محاسبات فیزیک به عهده CPU هست و محاسبات گرافیکی کاملاً به عهده کارت گرافیکه و قوی تر بودن CPU نقشی توی اون نداره). بنابراین اگه اون کاربر یه CPU چهارهسته ای خوب توی اون رده بگیره دیگه نیازی به تعویض مادربورد نداره. همین طور در صورتی که نیاز به کارت گرافیک جدیدتر داشته باشه، از اونجایی که PCI Express 2 عملاً توی مقایسه های خیلی با PCI Express 3 تفاوت نداشتن، برای کارت گرافیک های جدیدتر هم نیازی به مادربورد جدید حس نمی شه.
حالا اگه بخوایم کاربری رو فرض کنیم که به CPU قدرتمند نیاز داره و هر چه CPU قوی تری داشته باشه، مستقیماً توی کارش تأثیر می ذاره. مثل Render manهایی که از Render Engineهای CPU Base مثل VRay استفاده می کنن. مطمئناً چنین کاربری هر چه CPU قوی تری داشته باشه، رندرش در زمان کوتاه تری انجام می شه. در عمل اگه بخوایم بررسی کنیم، این مورد از مورد قبل هم جالب تره. درسته که CPU قوی تر مستقیماً توی کار تأثیر داره، اما از یه جایی به بعد این قدرت بیشتر در برابر پولی که پرداخت می شه بسیار ناچیزه و در واقع ارزش پولی که براش پرداخت می شه رو نداره.
برای مثال اون Render man می تونه با چیزی حدود 1 میلیون تومن یه CPU 4770k بگیره. خب این CPU گزینه بسیار مناسب و قدرتمندی برای این کار هست اما اگه اون شخص بخواد سراغ گزینه قوی تری بره، چاره ای جز رفتن به سراغ LGA 2011 نداره و علاوه بر هزینه بیشتر برای CPU باید هزینه بیشتری برای مادربورد بپردازه. اگه بخوایم گزینه های قوی اون سری مثل 4930k یا 4960X رو مقایسه کنیم، می بینیم با پرداخت چند برابر هزینه، کارایی ما حتی 20% هم افزایش پیدا نمی کنه.
بنابراین اگه کسی بخواد از سیستم برای رندر استفاده کنه، مطمئناً استفاده از همون Core i7 4770k بسیار به صرفه تره و می تونه به جای پرداخت هزینه الکی برای CPU قوی تر از یه Render Box در کنار سیستمش استفاده کنه.
با توجه به تمام این موارد به نظر من این طور نیست که در زمینه ارتقاء سیستم، به خاطر این که از تکنولوژی قدیمی تری داره استفاده می شه، کارایی خیلی کمتر باشه و ارتقا کار اشتباهی باشه. به نظر من استفاده از آخرین تکنولوژی ها و تعویض یه سیستم خوب نسل فعلی با یه سیستم گرون نسل بعدی، فقط ناشی از یه وسواس و علاقه سیری ناپذیر انسان برای داشتن بهترین ها است، ولی باید از خودمون بپرسیم که "آیا ارزشش رو داره؟!"
به نظرم صحبتهای شما دیدگاه خوب و جالبی رو برای ادامه بحث روشن میکنه.
مثال سوکت 775 به نظرم اتفاق خوبی بود و مبحث رو کلی تر و راحتر به حلو میبره.
من تا حدی موافقم و تا حدی با صحبتتون مخالف . اما منتظر میشم ببینم سایر دوستان مشارکت میکنن یا نه .

hwt

مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415
خوب چون سایر دوستان لطف داشتن و ادامه ای ندادن ، من ادامه میدم.
نکته درستی که شما فرمودید در مورد حالت ایده آل بود و به هر حال واقعیت این مساله هم هست که ذاتا خیلی از ما سمت مصرف گرایی رفتیم و واقعا نیاز ها رو شناخت کامل پیدا نکردیم.
یعنی به نظرم مهمترین جمله شما همین قسمت آخره
واقعا جمله ی خوبیه و باعث میشه نگاه درست تری ادم به مساله سخت افزار و ارتقا داشته باشه.
اما چرا گفتم رفتن به سمت بحث سوکت 775 باعث میشه بحث بهتر جلو بره اینه که نسل سوکت 775 از سال 2006 آغاز شده و به هر حال همین مساله میتونه چندین مساله رو پیش روی ما بزاره.
ایراد هایی که ارتقا رو روی سوکت 775 من میزارم و به نظرم سرمایه گزاریه درستی نیست اینهاست.:
1-عمر قطعات به خصوص مادربرد : نکته ای که وجود داره اینه که مادربرد با ترکیب قطعات الکترونیکی که داره و درگیری با سایر قطعاتی که داره جزو قطعاتیه که ممکنه دچار مشکل بشه و معمولا این مشکلات تا حدیش از دست کاربر خارجه . طبیعتا اگر قطعه ای مثل مادربرد دچار مشکل بشه عملا ارتقا به مشکل اساسی میخوره چون جایگزین کردن قطعه ای مثل مادربر واقعا تو این دوره زمونه کار سختیه . به خصوص اگر مادربردهای سری بالا آدم داشته باشه و بعد مجبور میشه به موجودی بازار که معمولا G41 هستند تن بده.
2-حرارت و مصرف انرژی : شاید این نگاه یکم ایده آل باشه اما به هر صورت نمیشه از کنارش به راحتی گذشت . مصرف انرژی خودش در طولانی مدت مشمول هزینه میشه ، و حرارت هم در نگاه کلی به نوعی هزینه ای رو اضافه میکنه .
3-محدود شدن پتانسیل سخت افزار:این قسمت بیشتر شامل افرادی میشه که کمی حرفه ای تر به سخت افزارشون نگاه میکنن. به هر حال محدودیت استفاده از ماژول های رم با حجم پایین ، ایجاد گلوگاه بین کارت گرافیک و پردازنده میتونه سرمایه گزاری روی این سوکت رو خطرساز بکنه.

mr_sasma

Registered User
لایک‌ها
68
نکته درستی که شما فرمودید در مورد حالت ایده آل بود و به هر حال واقعیت این مساله هم هست که ذاتا خیلی از ما سمت مصرف گرایی رفتیم و واقعا نیاز ها رو شناخت کامل پیدا نکردیم.
واقعا جمله ی خوبیه و باعث میشه نگاه درست تری ادم به مساله سخت افزار و ارتقا داشته باشه.
اما چرا گفتم رفتن به سمت بحث سوکت 775 باعث میشه بحث بهتر جلو بره اینه که نسل سوکت 775 از سال 2006 آغاز شده و به هر حال همین مساله میتونه چندین مساله رو پیش روی ما بزاره.
ایراد هایی که ارتقا رو روی سوکت 775 من میزارم و به نظرم سرمایه گزاریه درستی نیست اینهاست.:
1-عمر قطعات به خصوص مادربرد : نکته ای که وجود داره اینه که مادربرد با ترکیب قطعات الکترونیکی که داره و درگیری با سایر قطعاتی که داره جزو قطعاتیه که ممکنه دچار مشکل بشه و معمولا این مشکلات تا حدیش از دست کاربر خارجه . طبیعتا اگر قطعه ای مثل مادربرد دچار مشکل بشه عملا ارتقا به مشکل اساسی میخوره چون جایگزین کردن قطعه ای مثل مادربر واقعا تو این دوره زمونه کار سختیه . به خصوص اگر مادربردهای سری بالا آدم داشته باشه و بعد مجبور میشه به موجودی بازار که معمولا G41 هستند تن بده.
2-حرارت و مصرف انرژی : شاید این نگاه یکم ایده آل باشه اما به هر صورت نمیشه از کنارش به راحتی گذشت . مصرف انرژی خودش در طولانی مدت مشمول هزینه میشه ، و حرارت هم در نگاه کلی به نوعی هزینه ای رو اضافه میکنه .
3-محدود شدن پتانسیل سخت افزار:این قسمت بیشتر شامل افرادی میشه که کمی حرفه ای تر به سخت افزارشون نگاه میکنن. به هر حال محدودیت استفاده از ماژول های رم با حجم پایین ، ایجاد گلوگاه بین کارت گرافیک و پردازنده میتونه سرمایه گزاری روی این سوکت رو خطرساز بکنه.
خوشحالم که شما بحث رو ادامه دادید.
حرف شما درسته، اما در مورد اون LGA 775 چند تا مورد به نظرم می رسه که می گم!
1. عمر قطعات به خصوص مادربرد: اصولاً پایه هر سیستم مادربورد اونه و شخصی که می خواد ارتقا بده، قطعاتشو بر اساس مادربوردش انتخاب می کنه و اصلاً علت ارتقا دادن سیستم عوض نکردن مادربورده. خب طبیعیه که اگه مادربورد خراب بشه، دیگه بحث ارتقا منتفیه و بهتره اون شخص به جای خریدن یک مادربورد برای قطعات قدیمیش و بعد هم عوض کردم قطعات قدیمیش برای ارتقا، به فکر خرید یه سیستم جدید باشه! البته از منظر کلی حرف شما درسته، چون همیشه احتمال خراب شدن مادربورد بیشتر از قطعات دیگه اس!
2. حرارت و مصرف انرژی: هیچ وقت همه چیزو نمی شه با هم داشت! طبیعاتاً هر کاری حسن ها و ضررهای خودشو داره. طبیعتاً ارتقا دادن سیستم، ایده آل ترین کهی که می شه کرد، نیست، اما باید با توجه به هزینه های اولیه و تمام مواردی که وجود داره، فرد به جمع بندی برسه و تصمیم بگیره که با سیستمش چه کار می خواد بکنه.
3. محدود شدن پتانسیل سخت افزار: من اون مثال LGA 775 رو برای بازی زدم و طبیعیه که برای کارهای حرفه ای تر، خیلی جوابگو نخواهد بود. به هر حال این سیستم ها محدودیت دارن اما محدودیتشون در حدی نیست که از عهده بازی ها بر نیان. این سری از مادربوردها معمولاً تا رم 8GB پشتیبانی می کنن و الان هیچ بازی ای نیومده که رم بیشتری نیاز داشته باشه. حتی کنسول های نسل هشتم هم 8GB رم دارم و از اونجایی که پایه بازی ها اول برای کنسول هست و بر اساس اون ها طراحی می شن (البته مثال نقض هم وجود داره) می شه گفت این 8GB تا اواخر این نسل جوابگو هست. فقط در اواخر نسل که فاصله بازی های PC و کنسول از نظر کیفیت زیاد می شن، ممکنه نتونه بازی رو با بیشترین کیفیت اجرا کنه. (البته همه اینا منوط به داشتن کارت گرافیکیه که جوابگو باشه و فعلاً PCI Express 2 به خوبی جوابگوی کارت گرافیک ها خوب هست.)
باز هم خوشحال می شم اگه بحث ادامه پیدا کنه.
ممنون.

• Like
Reactions: hwt

Molten

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
1,413
متاسفانه من مدتی گرفتار بودم و فرصت حضور در بحث خوب و مفیدتون رو نداشتم.
بیشتر موارد مهم رو شما نوشتین ولی من دوست دارم روی مورد دومی بیشتر مانور بدم:
چیزی که متاسفانه تو کشور عزیزمون هنوز به شکل کامل و فراگیر فرهنگ سازی نشده، مسئله ی بهینه سازی مصرف انرژی هست، چیزی که تو کشورهای پیشرفته یکی از اساسی ترین فاکتورها برای خرید، تعویض یا ارتقای قطعه ی سخت افزاری، مد نظر قرار می گیره حتی از مسائل اصلی ای که ابرشرکت های طراحی سخت افزار باهاش درگیر هستن و به نوعی برتری تو این قسمت برگ برنده ای برای تصاحب بیشتر سهم بازار براشون محسوب میشه، همین قدرت کارایی یا پرفورمنس قطعه، در مقابل مقدار توان مصرفی قطعه هست.

دوستمون سوکت 775 رو مثال زدن، من عقیدم اینه که اگر کسی الان حتی Q9550 روی مادربوردش داره، باید بره سراغ سوکت 1155 یا 1150 و از پردازنده های سری i3 این سوکت ها که قدرتی نقریبا مشابه این پردازنده ی هفت ساله دارن استفاده کنه.
چرا؟ چون این پردازنده در هر دو حالت، دوبرابر یک i3 برق مصرف می کنه.

حالا نظر من در مورد کسی که قصد داره از یه دوال کور 775 به یه کواد کور از این سوکت ارتقا بده دیگه کاملا روشنه.

در مورد کارت گرافیک این مسئله با توجه به سرعت پیشرفت این قطعه، دیگه نیازی به توضیح نداره.

اما در مورد رده پردازنده های ورک استیشن اینتل صرف نظر از اینکه ربطی به مسئله ی ارتقا نداره و مربوط به خرید ابتدایی میشه، باید بگم برای کسی که کاربریش ورک استیشن هست، زمان یکی از فاکتور های مهم محسوب میشه و 20 درصد هم میتونه براش تو 20 ساعت، 4 ساعت زمان بخره. یقینا پشتیبانی این پردازنده ها از تعداد ماژول رم بالا و همین طور حجم و ویژگی های خاصشون مد نظر قرار میگیره.
البته وبسایتی که قرار دادین صرف نظر از اعتبارش مقایسه ی دقیقی انجام نداده من دو تا بنچمارک از یک وبسایت معتبر اینجا قرار میدم که یکی مربوط به رندرینگ و دیگری مربوط به قدرت پردازنده در دنیای واقعی یا همون realworld هست:
aftereffects.png
cinebench.png

mr_sasma

Registered User
لایک‌ها
68
ببخشید، امکانش هست که سایتتون رو لینکشو بدید؟ ممنون.

Molten

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
1,413

owl.city

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
545
سلام بسيار بحث جالبيه من يه سيستم سوكت ٧٧٥دارم با cpu 5200 با ١/٢٠٠ميشه ارتقاش داد؟

بالا