برگزیده های پرشین تولز

آموزش ساخت تم با نرم افزار Carbide.ui S60 Theme Edition 3.2

Sayrex

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
147
سلام :

Image1.jpg

میخوام براتون آموزش ساخت تم با نرم افزار Carbide.ui Theme Edition 3.2 برای گوشی های S60 3rd edition را براتون قرار بدم . با تشکر از دوست عزیزم Felora60 که بیشتر اطلاعاتی که از ساخت تم برای گوشی دارم از این عزیز میباشد .

شما میتونید آخرین ورژن برنامه رو از این آدرس دانلود کنید :

Carbide_ui_Theme_32

Image2.jpg

حجم این فایل 146 مگابایت می باشد و برای اجرای آن به داشتن سیستم زیر نیاز است :

کد:
Minimum:
- Microsoft Windows XP Professional SP2 or Microsoft Windows XP Home SP2
- 512 MB RAM minimum
- 430 MB disk space
- 1.5 GHz or faster processor
- Display supporting 16-bit color at 1280x1024

Recommended:
- Microsoft Windows XP Professional SP2 or Microsoft Windows XP Home SP2
- 1 GB RAM
- 430 MB disk space
- 2.8 GHz or faster processor
- Display supporting 24-bit color at 1280x1024
- Sound card
همچنین شما قادر خواهید بود برای سری های زیر هم با این برنامه تم بسازید :

کد:
[LIST]
[*]S60 2nd Edition, including all feature pack versions.
[*]S60 3rd Edition, up to Feature Pack 2.
[*]Series 40 3rd Edition, including all feature pack versions[/LIST]

http://www.persianmobiles.com
ادامه دارد ...

Sayrex

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
147
خوب شما بعد از دریافت برنامه و Install و اجرای اون با اولین محیطی که روبرو می شوید عکس زیر است :

Imagee2.jpg

همانطور که ملاحظه میکنید شامل قسمت های متفاوتی هست که در عکس کار آنها توضیح داده شده . ما برای شروع کار بر روی Create Theme کلیک میکنید !

بعد از کلیک بر روی آن به محیط برنامه وارد می شویم .

Imageee2.jpg

1- مشخص کردن نوع پلتفروم گوشی ! اگر نمیدانید پلتفروم گوشی شما چیست به این آدرس ( http://www.forum.nokia.com/devices/matrix_all_1.html ) رفته و نوع پلتفروم گوشی خود را پیدا کنید .
2- صفحه اصلی قسمت های مختف تم . شما با انتخاب قسمت های مختلف این برنامه می توانید منوی آن را در این قسمت مشاهده کنید .
3- قسمت های مختلف یک تم . در اجرای اول شامل چند قسمت بیشتر نیست که شما باید در گزینه بالا اون منوی Select the Screen را انتخاب کنید و تک تک قسمت های مختلف را اضافه نمایید .
4- گزینه های مختلف یک قسمت از تم . همونطور که میدونید هر قسمت از تم دارای گزینه های مختلفی است . مثلا در صفحه اصلی گوشی گزینه های ساعت - پس زمینه - نام اوپراتور - منو ها و .... وجود دارد .
5-مشخصات . بعد از انتخاب هر گزینه در منوی 4 سری مشخصات اون گزینه نمایان میشود که میتوان به منوی تغییر رنگ - ای دی شناسه اون قسمت و ... اشاره کرد .
6-لایه ها . در عکس ها و قسمت های مختلف شکل ها دارای لایه های مختلفی هستند . که کار این لایه هاعکس العمل های مختلف میباشد .
7-Resources یا منابع ! کلیه قسمت های تم ها اعم از :
زمینه ( Background )
رنگ ها ( Colours )
فضا ها ( Areas )
آیکون ها ( Icons )
مشخص شده ها ( Highlights )
پنجره های باز شونده ( Pop-up Windows )
نشان دهنده ها ( Indicators )
نوار های کناری و خط ها ( Scroll Bars and Lines )
برنامه ها ( Applications )
چند رسانه ها ( Multimedia )

خوب اینها تنها معرفی قسمت های مختلف بود و کارکرد اصلی ما برای تم گزینه های 1-2-3-4-7 می باشد .

من قصد ندارم که قسمت های مختلف برنامه رو مو به مو برای شما توضیح دهم . چون اینکار به زمان بسیار زیاد نیاز داره . من در اینجا آموزش رجیستر برنامه + ساخت یک تم ساده + قرار دادن آیکون + گذاشتن موزیک و زنگ اسم ام اس برای هر تم را آموزش میدم .

ادامه دارد .

Sayrex

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
147
شما باید ابتدا اقدام به رجیستر برنامه بکنید . در غیر اینصورت تنها قادر به 14 روز استفاده از برنامه خواهید بود .
ابتدا وارد برنامه شده و سپس از منی Help گزینه Register Now را انتخاب میکنید . سپس مطابق عکس های زیر عمل کنید :

Image3.jpg

Image4.jpg

Image5.jpg

بعد از زدن دکمه Next صفحه ای از مرورگر برای شما باز شده و شما را به سمت کلوپ نوکیا هدایت میکند . شما باید قبلا عضو سایت شده باشید . در غیر این صورت اول عضو شده و سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید .

به علت سایز بزرگ عکس لینکش رو گذاشتم صفحه به هم نریزه
http://forum.persianmobiles.com/images/ct/Image6.jpg

بعد از ورود سایت به شما کدی میدهد که برای رجیستر برنامه شماست .

به علت سایز بزرگ عکس لینکش رو گذاشتم صفحه به هم نریزه
http://forum.persianmobiles.com/images/ct/Image7.jpg

یوزر خود را که با آن در سایت نوکیا ثبت نام کردید وارد کرده و در پایین کد رجیستر مربوطه را وارد می کنید .

Image8.jpg

بعد از زدن دکمه Finish برنامه رجیستر شده و میتوانید به طور کامل از آن استفاده کنید .

ادامه دارد .
www.PersianMobiles.com

Sayrex

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
147
خوب در اینجا شروع میکنیم به آموزش ساخت تم . از اونجای که گوشی من N95 هست من آموزش رو بر طبق سایز اسکرین و نوع پلتفروم گوشی N95 میدم .

شما ابتدا به یک عکس با سایز 320*240 نیاز دارید .

Image9.bmp

بعد از اجرای برنامه شما گزینه Create theme را زده و با عکس زیر روبرو میشوید

Image10.jpg

شما باید برای تم خود یک اسم انتخاب کنید و سپس گزینه S60 theme را انتخاب کرده و دکمه Finish را بزنید .

حال یک تم پیش ساخته در روبروی شماست که باید گزینه های آن را به دلخواه تغییر دهید . ابتدا پلتفروم گوشی خود را انتخاب کنید که برای گوشی N95 گزینه s60 3rd editation FP1 است .

ابتدا بک گراند منوی اصلی گوشی خود را اصلاح کنید . از منوی gallery قسمت idle را انتخاب میکنید تا در صفحه اصلی نمایش داده شود . سپس در قیمت Elemnts ها گزینه ای به نام Idle background وجود دارد . شما عکس خود را از داخل فولدر یا مکانی که وجود دارد بر روی این گزینه Drag کنید . خواهید دید که قسمت های مختلی از برنامه تغییر میکند .

Image11.jpg

خوب تا اینجای کار تم ما به شکل بالا در امده است .
شما باید گزینه هایی که با عدد مشخص شده را بر حسب رنگ عکستون تغییر بدید . همانطور که میبینید طرح ما تیره است پس بهتر است از فونت های روشن در این تم استفاده شود . برای این منظور بر روی قسمت 1 یک بار کلیک کنید . خواهید دید گزینه های در قسمت Peropertis نمایان میشود که یکی از انها گزینه رنگ است . که میتوانید رنگ آن قسمت را انتخاب کنید که ما برای اینکار سفید را انتخاب میکنیم . همچنین اگر شما بر روی ان قسمت دوبار کلیک کنید منوی انتخاب رنگ به طور کجزا باز خواهد شد .
در قسمت های 2-3-4 هم به همان شکل بالا رنگ مربوطه را انتخاب کنید
اما میرسیم به قسمت 5 !
اگر بر روی قسمت بالا کلیک کنید خواهید دید در قسمت Peropertis گزینه ای وجود دارد به نام Bounds که در آن عدد 0,0,240,58 نوشته شده است .

Image12.jpg

این به شما میگوید که سایز کادر بالا 240*58 است . برای همین منطور این اندازه را از بالای عکس اصلی برش با فتوشاپ به همین اندازه جدا میکنیم اما نه بر روی فایل قبلی Save میکنیم نه به نام اسم جدیدی .
بعد از جدا سازی شما به منوی برنامه برگشته و بر روی کادر آبی گزینه 5 کلیک میکنید . همونطر که میبینید اندازه 240*20 را به ما میدهد . حا شما به برنامه فتوشاپ برگشته و قطعه ای به اندازه 240*20 از زیر عکسی که در سری قبل برش دادید را جدا کرده و ایندفعه با اسم جدید Save میکنید . و بقیه فایل ها را میبنیدم . حال ما 2 عکس داریم . یکی عکس اصلی با سایز 240*320 و یکی هم 20*320 که جایگاهش همان کادر آبی قسمت 5 است .
عکس را مثل دفعه قبل ولی اینبار بر روی گزینه Navi Pane درگ میکنیم .
حال تم ما به شکل زیر در آمده است :

Image13.jpg

خوب تا اینجای کار شما صفحه اصلی را تغییر دادید . همین کار را با بقیه صفحه ها با ترتیب انجام دهید و قسمت های مختلف را با استفاده از همین ترفند برش داده و در قسمت های خاص خود قرار دهید و همچنین رنگ های فونت ها را به دلخواه خود عوض میکنید .

در قسمت بعدی من آموزش چگونگی تغییر آیکون ها ی مختلف از جمله آنتن و ... رو میدم + چگونگی استفاده زنگ موبایل و اس ام اس به طور پیش فرض قالب .

ادامه دارد

Sayrex

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
147
خوب یه قسمتی رو که باید براتون توضیح بدم که قسمت مهمی هم هست . این تم ها رو شما می توانید Sign کنید و این کار توسط خود برنامه انجام میشه و می تواند از 1 سال تا 20 سال باشه .

برای این کار بعد از اینکه تم را ساختیم و بر روی آیکون ساخت تم کلیک کردیم و مشخصات مربوطه را به مثال شکل زیر تکمیل نمودید :

در قسمت بعدی و زدن دکمه Next با منوی زیر روبرو می شوید . در اینجا از شما سوال میشود که آیا میخواهید این تم را Sign کنید یا بدون Sign کردن ایجاد میکنید . من در روش قبلی روش ساده تر و بدون Sign را توضیح داده بودم که این کا رو شما توسط خود سایت Symbiansigned انجام میدادید . اما خود من متوجه شدم که این کار آسان تر ، بهتر و عقلانی تر است . برای این منظور به شکل زیر دقت کنید :

Image18.jpg

شما به جای گزینه No Sign گزینه Sign by را انتخاب کرده و دکمه Modify را می فشارید . بعد از این کار منی زیر نمایان میگردد .

Image19.jpg

در منوی فوق هیچ چیز وجود ندارد شما باید ابتدا بر روی گزینه New کلیک کنید . بعد از کلیک بر روی آن گزینه Make Keys فعال خواهد شد . سپس بر روی آن هم کلیک کرده تا منوی بعدی ظاهر گردد :

Image20.jpg

در این منو قسمت های مختلفی را باید تکمیل نمایید که من به ترتیب شماره آنها را توضیح خواهم داد :

1- در اینجا نام دارنده sign key را وارد کنید . این نام میتواند هر اسمی باشد و هیچ فرقی ندارد .
2- به مانند گزینه 1 عمل گردد .
3- به مانند گزینه 1 عمل گردد .
4- به مانند گزینه 1 عمل گردد این قسمت تنها 2 کلمه یا عدد قبول میکند .
5- ایمیل آدرسی وارد نمایید .
6- در اینجا باید مسیر آدرس و همچنین اسم فایل Key را مشخص نمایید که برای Sign کردن لازم است .
7- در اینجا باید مسیر آدرس و همچنین اسم فایل Cer را مشخص نمایید که برای Sign کردن لازم است .
8- برای آن پسوردی تعیین نمایید و آن را دوباره تکرار کنید .
9- حجم فایل مربوطه به حداکثر تغییر دهید در حالت اولیه بر روی 1024 می باشد که آن را به 2048 یعنی 2KB تغییر دهید تا بتوانید در قسمت بعدی ( 10 ) سال های Sign را تا 20 سال افزایش دهید .
10- سالهای Sign را تا 20 افزایش دهید .
11- بر روی دکمه Generate ( ساختن ) کلیک کنید و منتظر بمانید تا بعد از چند ثانیه فایل های Sign که KEY و CER هستند در مسیر انتخابی شما ساخته شود .
بعد از چند ثانیه ساخته می شوند و شما دکمه Next را بفشارید تا منوی زیر نمایان گردد .

Image21.jpg

در منو بالا ابتدا برای فایل های sign شده خودتان یک اسم مستعار انتخاب نمایید تا برنامه
آن فایلها را با این نام بتواند تشخیص دهد و سپس تیک به خاطر سپاری پسورد را علامت بزنید تا هر دفعه مجبور به 2 باره وارد کردن آن نباشد و سپس گزینه Save را بفشارید تا منوی بعدی را مشاهده کنید

Image22.jpg

حال شما فایل Sign کردنی برای تم های خود به مدت کارکرد 20 سال ساخته اید که میتواند تم های شما را تا 20 سال Sign عمومی کند تا بتواند بر روی هر گوشی با هر IMEI ای نصب گردد . کافی است بعد از ساختن تم ایندفعه از منوی Key pair اسم مستعار فایل های Sign شده خود را انتخاب کنید و Finish را بزنید تا تم های شما بر روی هر گوشی نصب گردد و به عبارتی Sign عمومی گردد .

امیدوارم این قسمت برایتان مفید بوده باشه چون به نظر من اساسی ترین قسمت ساخت تم همینجا می باشد که حتی خودمم بعد از مدتهی متوجه این قسمت شدم .

با تشکر
Sayrex بهار 1387
موبایل های پارسی

بالا