برگزیده های پرشین تولز

آموزش ویژوال بیسیک برای دوستداران دانش برنامه نويسی ويژوال بيسيک

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
سوال:

تعریف کتابخانه:

تعریف 32767- و 32768+:

تعریف SOME VARIABLE:

تعریف سورس کد:

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
با سلام.
تعريف كتابخانه را آقا آرش و آقا سعيد اگر بگويند شاهكار مي كنند زيرا زياد باهاش سروكار دارند. من چون كم اطلاعم بهتر است چيزي نگم..

اما راجع به عددي كه گفتيد كه من خيلي دوستش دارم . اين عدد ((دو به توان يك عدد )) است.
عددش را بايد حساب كنم.

کد:
2*2=4  ----------------------// 2 bit
4*4=16 ---------------------// 4 bit
16*16=256---------------- // 8 bit=1 bite
256*256=65536-----------//16 bit=2 bite

عدد integer مي دانيد كه 2 بايت در حافظه اشغال مي كند. پس شامل 65536 حالت است. ولي اگر بخواهيم نصفش را بياندازيم سمت منفي تا منفي ها را هم پوشش دهيم ، ميشه 32768 كه ميشه عدد شما.
در سي ميشه يك عدد را بي علامت تعريف كرد كه باز ميشه 65536 . در وي بي نمي دونم عدد بي علامت داريم يا نه.

ولي عدد شما يكي كوچكتر از عدد من است ، علتش اينه كه اعداد از صر شروع مي شوند. فرض كنيد 3 بيت داريد ، قاعدتا ميشه 8 حالت و ميشه اعداد (( صفر تا 7 )).

== = = = = = = = == = = = = = == = = =
اما some variable يعني متغيري يا متغيرهايي .
اين يك اصطلاح انگليسي است در برنامه نويسي.
مثل فلاني در زبان عاميانه يا x در رياضي يا myvariable .
نميشه بجاي myvariable بگيم variable . چون كلماتي كه در نگاه كامپايلر معني دار است ممنوع است كه برنامه نويس در فرهنگ خود بكار برد.

اما تا نظر دادن اساتيد حرفهاي من را قبول نكن. چون من خيلي مبتدي ام و ممكنه اشتباه بگم.

== = == = = == = = == == = = == = =
تعريف سورس: سورس يعني كدهايي كه به يك زبان برنامه نويسي نوشته باشد.
بعدا كامپايلر به exe ( يعني زبان ماشين – صفر و يك) تبديل مي كند .

شما بعد مدتي بايد آستين ها را بالا بزني و برويد در گوگل و كلمه

کد:
visual basic+source

را سرچ كنيد. و اين سورس ها كه به زبان وي بي است را رويش كار كنيد.
در سايت پلانت توصيه شده فقط سورس را دانلود كنيد و exe را دانلود نكنيد چون ممكنه طرف يك ويروس هم داخلش گذاشته باشه. و گفته كه حتي سورس ها را با يك نرم افزار مخصوص اسكن كنيد. ولي من خودم به هيچ يك عمل نمي كنم. چون خطر بي سوادي خيلي بزرگتر است از خطر ويروسي شدن كامپيوتر كه با يك fdisk حل مي شود.
براي همين هر چه آپلود مي كنم به دوستان اخطار مي دهم كه من متضمن ويروسش نيستم.
.
== = = = = = == = = =
تاكيد مي كنم هر سئوالي داشتي بپرس . من فورا جواب مي دهم. و هر سئوالي را قبلا هم پرسيده اي اگر من ناقص گفتم بپرس چون من در تايپ صرفه جويي مي كنم به اين اميد كه شما باز مي تواني بپرسي.
.
اما تا دوستان جواب بدهند خوبه برداشت من از كتابخانه را هم بداني.
كتابخانه يك سري كد آماده است. و چون من بي سوادم شده كد. و جرات نكردم بجاش بگم ((تابع آماده )) يا ((كلاس آماده )) يا ((سورس آماده)) .
.
به چه زباني است كتابخانه؟ اينم سئوال من.
.
اين كه گفتي (( حول اين محورها بگرديم)) .... مگر چيزي هم مانده؟ همه همين بود. حالا فقط مي مونه تسلط يافتن من و شما.
.

james007

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام
(این مثال برای اینکه دور هم باشیم)
ساخت کلیدهای ControlBox به صورت دستی
433.png
با فرض اینکه نام فرم شما Form1 میباشد:
----------------------------------
کد مربوط به کلید Minimize:
Form1.Windowstate = 1
کد مربوط به کلید Maximize:
Form1.Windowstate = 2
کد مربوط به کلید Restore:
Form1.Windowstate = 0
آخریش هم End هست

saeedsmk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
4
سلام بر همه
خوب هستيد با وي بي چيكار ميكنيد ؟
KOSLA جان . اين some variable رو كجا ديدي؟ اگه يك جمله يا متنه ميشه اونو بگذاري ؟
اما معني لغتي اون همونه كه استاد عزيز سالك جان گفتند .
و اما كتابخانه :
به فايل هاي از پيش اماده يا تهيه شده توسط ديگران يا خود برنامه نويس كه داراي تابع يا توابع اي هستند كه شما حين برنامه نويسي از اونها استفاده ميكنيد ، كتابخانه گفته ميشود
مثل انواع dll ها , فايل هاي exe
همچنين به فايل هاي ocx يا اكتيو ايكس هم كتابخانه اكتيو ايكس گفته ميشه
- سالك جان منظورت چيه به چه زياني اين كتابخانه ها را مينويسند ، منظورت زبان برنامه نويس ان است ؟ اگر اينطور هست با هر زباني كه بتوان اين كتابخانه ها را ايجاد كرد . از vb vc , و.... گرفته تا اسمبلي
آن زبان برنامه نويس بايد توانايي دادن يا كامپايل كردن و يا ايجاد فايل كتابخانه را داشته باشد .
اگر بخواهيم دقيق تر بشويم يعني توانايي اكسپورت كردن يك تابع در اون زبان وجود داشته باشد .

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
آقا سعيد دستت درد نكنه.
ولي يك كم زير ديپلم تر. اكسپورت ثقيل است. منظور چيست؟
.
================================

درتاييد فرمايشات دوست عزيز (( james007 )) (دو پست بالاتر )و براي تمرين:

يك دكمه به روي فرم بياندازيد(بي هيچ تنظيم ديگر)
و كد زير را بيافزاييد به پنجره كد:

کد:
Private Sub Command1_Click()
Print vbMaximized
Print vbMinimized
Print vbNormal
End Sub
کد:
[color=red]
RUN
2
1
0
[/color]

منظورم از اين تمرين اين بود كه كلماتي كه با vb شروع مي شوند ، همين اعداد ساده هستند ولي vbMaximized هيچ وقت قاطي نميشه كه يادمون بمونه ماكزي 1 بود يا ميني .
.
اين vb ها را مي توانيد در ((آبجكت بروسر)) ببينيد.
.

saeedsmk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
4
سلام خوبيد
چشم روي چشم سالك جان
اكسپورت كردن يك تابع يعني اجازه دادن فايل dll ويا exe ( كامپايل شده ) در بكار گيري توابعي كه در اون فايل موجود است . همين
بيشتر توي قسمت api ها به اين مورد بر ميخوريم كه وقتي رسيدم دوستان توضيحشو ميدن
( سالك جان هنوز به ايمن مباحث نرسيدم رسيدم . چون گفتي با چه زباني من هم توضيح دادم شرمنده )

بلكي جان چشم

اميدوارم كمك كنه

Arash_j13

Registered User
لایک‌ها
2
آقا سعید در مورد کتابخانه های تقریبا کامل گفتند من یکم اضافه کنم
کتابخانه های چند نوع اند
1. کتابخانه های استاندارد ویندوز (Win32DLL) که متاسفانه با وی بی نوشته نمی شن(در حالت معمولی)
2.کتابخانه اکتیو ایکس یا سرویس دهنده های اکتیو ایکس که بر مبنای مدل COM ایجاد می شوند و به جای صدور توابع کلاس ها رو صادر می کنن و بیشتر توی وی بی از این نوع استفاده می شه مثلا فایل های OCX که کنترل ها رو درون خودشون نگه داری می کنند از این نوع هستند این نوع رو تقریبا با تمامن زبان های می شه نوشت و وی بی در این زمینه زبان خوبیه

کتابخانه های دیگه ای هم وجود داره که مثل فایل های CPL که اپلت های کنترل پنل هستند یا ماژول های وب سرور ها که فکر کنم طرحشون در این جا فقط بتعث گیج شدن خوانندگان بشه

saeedsmk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
4
خوب يعني يك متغييري كه شما در نظر ميگيرد . توي رياضي مجهول رو x ميگيرن حالا اينجا هم چون نميدونسته اسم متغير اي كه شما تعريف خواهيد كرد و يا كرده ايد زده some veriable بجاب اون ميشه هر متغيري رو در نظر بگيريد

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
سلام جناب سالک

یه سایتی معرفی کردید که آموزش وی بی گام به گام بود

من رفتم دیدم همش 11 صفحه بود و زیر هم ریز ریز توضیح داده بود انقدر هم غلط املایی داشت که خود بخود حواست پرت میشد و توی پست 4 تازه اول کار داشت کد نویسی و ساخت برنامه یاد میداد

خیلی تند رفته بود ولی توضیحات جانبیش بد نبود ممنون.

==========================================

به نقل از saeedsmk :
خوب يعني يك متغييري كه شما در نظر ميگيرد . توي رياضي مجهول رو x ميگيرن حالا اينجا هم چون نميدونسته اسم متغير اي كه شما تعريف خواهيد كرد و يا كرده ايد زده some veriable بجاب اون ميشه هر متغيري رو در نظر بگيريد

مرصی جناب

بالاخره ممکنه هر سوالی پیش بیاد:blush:

===========================================
اين كه گفتي (( حول اين محورها بگرديم)) .... مگر چيزي هم مانده؟ همه همين بود. حالا فقط مي مونه تسلط يافتن من و شما.

درسته

منم منظورم همین تسلط و تمرین بود

دست شما درد نکنه.

james007

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام مجدد
من نمیدونم این روشی که دارم پیش میرم درسته یا غلطه؟ یکی اینو به ما بگه. فعلا با مجموعه نیمچه آموزش اینجا هستم.(این مجموعه برای افراد مبتدی است. مطمئنا نیمی از بازدیدکنندگان سایت قصد فراگیری این زبان رو از ابتدا دارند. پس نخندید)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1) حالت چند خطی:
شما برای اینکه بتوانید در TextBox خود از Enter استفاده کنید و به خط‌های بعدی بروید باید در Properties مربوط به TB گزینه MultiLine رو از حالت False به True تغیر دهید.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2) اسکرول بار:
برای استفاده از Scroll Bar در همان بخش Properties گزینه ScrollBars رو پیدا کرده و آن را در حالت Both قرار دهید
3) قفل کردن TextBox با یک Command Button:
یک کلید و یک جعبه متن ایجاد کنید. روی کلید خود دابل کلیک کنید و کد زیر را بین Private sub و End Sub قرار دهید
Text1.Locked = Not Text1.Locked​
4) رمز عبور یا پسورد:
فقط کافیست در پنجره مربوط به خصوصیات TB جلوی گزینه PasswordChar یک علامت بگذارید. مانند "*"
5) برای پاک کردن محتویات جعبه متن از این حرکت استفاده کنید.

Text1.Text= دو تا علامت نقل قول یا همون گ جلوی مساوی
6) نوت پد ساده:
این کد را در بخش کدنویسی وارد کنید
Private Sub Form_Resize()
Text1.Height = ScaleHeight
Text1.Width = ScaleWidth
End Sub
Rezise: يکي از رويدادهاي فرم که هنگام تغيير سايز فرم دستور را اجرا مي کند

saeed_vb

Registered User
لایک‌ها
10
بازم سلام
دیدم بد نیست چند نکته را در مورد نام گذاری کنترل ها را همین جا ذکر کنم

1. نام گزاری کنترل ها:
همون طور که میدونید نام یک کنترل مهمترین خواصیت آن کنترل می باشد
خوب اینم بدنیست بدونید که ویژوال بیسیک هیچ گاه نمی گذارد روی یک فرم از دوتا نام هم نام استفاده کنید
خوب حالا ما میخوایم برنامه ای رو شروع به نوشتن کنیم حالا دو راه برای نام گذاری کنترل ها ای که می خواهیم استفاده کنیم داریم 1 . روش استاندار 2. روش بی روشی :lol: :lol: (یعنی هر اسمی که به ذهنون رسید)

خوب این روش دوم خیلی راحته به عنوان مثال:
یک کنترل Textbox داریم نام اون l1 می گزاریم خیلی کوتاه راحته مگه نه . داخل کدم راحت مینویسیم l1 وبقیه خصوصیاتم بهش نسبت میدیم . این روش خوبه اما تازمانی که برنامه ما بیشتر از 5 تا کنترل نداره حالا وقتی تعداد کنترل ها بیشتر شد. با نامهای تکراری مواجه میشویم واز همه بدتر وقتی وارد کد برنامه میشویم دیگر نمیتوانیم
کنترل مورد نظر پیدا کنیم مثل همون l1 که معلوم نیست کدوم کنترله textbox یا Label ویا ........
اینجاست که تازه اعصاب خوردی ها شروع میشه برای اینک این اتفاق نیفته روش نام گذاری استاندار بهتون پیشنهاد میکنم

2 . نام گذاری استاندارد: در این روش سعی کنید که همیشه سه حرف اول نام کنترولتون به نوع اون کنترل نسبت بدین به عنوان مثال:
txt برای کنترلtextbox که نام گذاری به این صورت میشه txtl1 خوب تا اینجا داخل کد میفهمیم که txtl1 یک کنترل text box ولی این کنترل مر بوط به چیه؟ برای این منظور بجای استفاده از l1 از یک نام کلیدی استفاده کنید مثل txtname
خوب حالا درون کد برنامه وقتی به این نام این کنترل میرسید راحت متوجه می شود که مربوط به کدام کنترل میباشد.

شما درست میگید این روش نام گذاری مقداری مشکله اما خیلی مفیده مخصوصا برای ارور چکینگ برنامه
واقعا کاربردیه.

خوب پس بهتره از همین الان که در ابتدای راه هستید به همین روش خودتون عادت بدین
در ضمن توجه داشته باشید برای نام گذاری کنترلها فقط باید از کارکترهای مجاز استفاده کنید:happy:

اما چند تا پیشوند استاندارد برای کنترل ها
cbo = Combo Box
chk = Chek Box
Cmd = دکمه
fra = Frame
frm=Form
img =تصویر
lbl = بر چسب
lin = خط
mnu = منو
opt = دکمه انتخاب
pic=جعبه تصویر
tmr = تایمر
txt = جعبه متن

بر گرفته از کتاب آموزش گام به گام ویژوال بیسیک 6 انتشارات نشر گستر صحفه 32

در ضمن شما ازاین روش نام گذاری برای متغیر ها هم میتوانید استفاده کنید که در انجا سه حرف اول مشخص کننده
نوع متغیر می باشد

به عنوان مثال
bln=boolean
byt=byte
int = integer
str= string
vnt= variant

اما تجربیات خودم : وقتی بار اول این روشا رو دیدم گفتم این چه روش مسخره ای که حوصله داره این همه تایپ کنه ولی وقتی اولین پروژم شروع به نوشتن کرد دیدم هیچ روشی بهتر از این روش نام گذاری نیست پس یک بار دیگه تاکید میکنم (( شما هم بهتره از همین ابتدای کار به این روش نام گذاری عادت کنید تا بعدا دچار سر در گمی نشید))

:happy: :happy: :happy:
موفق باشید
سعید

saeedsmk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
4
سلام
مرسی سعید جان . خیلی خوی بود .
در ادامه توضیحات سعید عزیز چند نکته دیگه هم بهتره رعایت بشه
1-بعد از تمام شدن اسم استاندارد اولین اسم شی بهتره با حرف بزرگ نوشته بشه مثلا همون txtname بهتره txtName نوشته بشه .
2-هنگام اسم گذاری اگر اسم شما چند مرحله ای بهتره هر مرحله با حرف بزرگ شروع بشه مثلا تکس باکسی به نام file name میشه txtFileName
3- شما میتونید از استاندارد خودتون هم استفاده کنید یعنی همسه برای یک شی یک کلمه بکار برید مثلا برای دمه از btn استفاده کنید ویا برای text box از edt .این بستگی به شما دارد

امیدوارم کمک کنه

saeedsmk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
4
یک پیشنهاد داشتم برای ادامه بحث و تسلط به وی بی بهتره با تمرین های اشیائ رو توی وی بی شناسایی کنیم
نظر شما چیست

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
با سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان و اساتید و عرض تبریک به مناسبت سال نو.

احتمالا همه ما در آستانه سال جدید به نوعی در گیریهای مختلفی داشتیم تا به استقبال سال نو بریم و این تاپیک

مدتی به حالت تعلیق در اومده بود. من که اینجوری بودم و تمرکز فکریم خیلی پایین بود برای ادامه آموزش و فراگیری.

به جناب سالک عزیز هم پریشب همین مطلبو عرض کردم و ایشون هم آمادگی خودشونو برای ادامه کار و از سرگیریه

غنی سازی این تاپیک اعلام کردند. چند دقیقه پیش هم که اومدم تاپیک رو بیارم بالا دیدم دوست عزیز جناب

saeedsmk اقدام فرمودن.

من در این مدت یه نگاهی به صفحات 47 تا 70 این کتاب داشتم و مطالب خیلی مهمی دستگیرم شد و میشه گفت

تمام کلیدهای مهم برنامه نویسی در این صفحات قرار داره البته بطور کلی.

ولی من یه چیزی رو برام عجیبه :

این کتاب یه چیزایی گفته که فعلا تو بحثهای ما نیومده یا شاید هم وقتش نشده.....

آخه میدونین من نمیخوام خیلی سریع از روی مطالب رد شیم و مطالب هضم نشده تلمبار بشه...

سوالهایی که من خواهم پرسید شاید کمتر کسی بپرسه ولی مطمئن باشید که همش مهمه ....و این دقت بیش از حد من به نکات پنهان رو میرسونه .....:p ( این یکیو دیگه قپی اومدم ):D

در پستهای بعدی صفحه 47 تا 70 رو میگذارم اینجا.

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
با سلام.
آقا سعيد پست شما را الان من ديدم.
به نظر من آبجكت شناسي اولين قدم در وي بي پيشرفته است.
من خودم علاقه زيادي دارم. ولي منبع ندارم. سي دي (( ام اس دي ان)) دارم ولي به علت مشكل هارد نمي تونم نصب كنم ولي مي تونم بروم سايت (( ام اس دي ان)) و كلا سايت هم ميشه پيدا كرد.
ولي چارچوب منظم فكري ندارم براي شروع كار. حتي شايد چيزي كه شما به عنوان آبجكت مي گيد با اوني كه من مي گويم فرق كنه.
يك مثال مي زنم. مثل خلق يك آبجكت جديد در حالت ((ران تايم) . من چيزايي در اين مباحث مد نظرمه.
=====================
دوست عزيز ، اولا عيدتان مبارك.
دوما همه مشكلات دارند.
سوما منتظر بحثهاي شما هستيم.
.

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
عملگر های ریاضی:

اکثر برنامه ها دارای محاسبات ریاضی هستند که عملگر های وی بی با عملگرهای جبر کمی متفاوت است.

علامت ^ برای توان

علامت * برای ضرب

علامت \ برای تقسیم صحیح

علامت Mod برای باقیمانده

علامت / برای تقسیم اعشاری

علامت - برای منفی

علامت + برای جمع

علامت - برای تفریق

تقدم عملگرها:

کمی شبیه جبر هست.

اولویت ها:

1- عملگرهایی که درون جفت پرانتز ( ) هستند در اولویت اولند. و اگر درون پرانتز ها باز هم پرانتز باشد عملگر داخلی در اولویت هست.

2- توان در اولویت بعدی ^

3- منفی -

4- ضرب و تقسیم اعشاری * /

5- تقسیم صحیح \

6- باقیمانده Mod

7- جمع وتفریق + -

نظر اساتید ؟

بالا