• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

دانستنیهای ورزشی

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193
خیلی ممنون از توضیحات کاملی که دادی.
ببین من اضافه وزن ندارم.شاید کمبود هم داشته باشم ولی مشکل اینه که شکم دارم.فکر کنم این توضیحاتی که دادی برای افراد دارای اضافه وزن بود که میخوان وزن کم کنن.برای افرادی مثل من چه پیشنهادی داری؟
خیلی ممنون.

خواهش می کنم
ببین اون چیزایی که گفتم برای همه کسانی که چربی اضافه دارند صادقه
ولی برحسب مقدار توده چربی ایی که دارند خب گاهی هوازی خیلی پررنگه وزنه زدن کمرنگ تر گاهی برعکس و گاهی مساوی
بنظرم در مورد شما هردوش رو باید بطور مساوی مدنظر داشته باشید
3 روز در هفته هوازی 3 روز وزنه زدن
تغذیه مبتنی بر پروتئین ترجیحا پروتئین سینه مرغ و یا مکمل پروتئین وی که هم اون چربی ها رو آب کنی هم وزن توده عضلانیت بره بالا
می تونی از روی سفید تخم مرغ هم حساب کنی اما زیادروی نکن چون آلبومین هست بهرحال
کلا اگر می تونی با تغذیه متنوع بیای بالا مکمل مصرف نکنی بهتره

اینم عکس ما حیف که به خاطر محدودیت های این مملکت خراب شده نمیشه عکس کامل گذاشت...

3fce0b86401c40a59433.jpg

من سمت چپی هستم و سمت راستی هم مربی و حریف تمرینم :)
عکس برای پارسال هست الان حجم خشک بالاتر رفته:rolleyes:

پ.ن: یه چیزی بگم همیشه از وزنه زدن آدم هایی که مثلا بالای 100 کیلو دنبه و چربی هستن توی باشگاه خندم میگیره! چون این ننه مرده ها به امید مربی بی سواد باشگاه که فقط فکر پولن میان و مربی ها هم که فقط میخوان ملتو تیغ بزنن میگن تمرین با وزنه رو انجام بدید! این عین حماقت هست... برای اون طرف تا مدت ها فقط هوازی بعدشم هوازی + تمرین با وزنه

بابا سمت چپی :rolleyes: چه می کنه سوما :happy:
هیکلتون خوبه . مبارکه ولی بدون استروئید هم میشد به این وضعیت رسید . فقط تلاش و زحمت بیشتری می خواست
در مورد وزنه زدن افراد چاق برای کاهش وزن هم حق باشماست
خیلی ها این اشتباه رو می کنن و زحمت می کشن اما نتیجه خاصی نمی گیرن

stifler

Registered User
لایک‌ها
1,410
شما باید همراه سوزاندن چربی کمی هم عضله بسازید .
یعنی

تغذیه علمی ( با یا بی مکمل . که بنظر من بی مکمل )
وزنه زدن برای رشد عضلات
هوازی برای رفع چربی های زائد

مرسی حالا شروع به 1 کاری کنم ببینم چجوری میشه...

iced earth

کاربر فعال سینما
کاربر فعال
لایک‌ها
180
کلا اگر می تونی با تغذیه متنوع بیای بالا مکمل مصرف نکنی بهتره

نزن این حرف رو سی پی یو جان!
مثلا برای وعده بعد از تمرین چه پروتئینی می تونه جایگزین وی باشه؟!
مگه مکمل چه مشکلی داره؟!برای کسایی که تمرین رو جدی دنبال می کنند مکمل می تونه خیلی کمک کنه.
حداقل میزان پروتیینی که برای رشد باید به بدن برسه 2/2 گرم به ازا هر کیلو وزن بدنه.یعنی 165 گرم واسه یه فرد 75 کیلویی!این میزان پروتیین رو از منابع غذایی تامین کردن واقعا هم وقت گیره هم هزینه بره مگه این که شما حرفه ای باشه و بادی بیلدینگ شغلت باشه.حتی در این حالت هم شما دو تا پنجره زمانی داری که واقعا هیچی نمی تونه جای پروتیین وی رو برات پر کنه:
1.صبح بلافاصله بعد از بیداری که بدن بعد از یه روزه 8-9 ساعته توی فاز کاتابولیک شدید قرار داره و یه شیک پروتیینی می تونه ناجی بدن باشه.
2-بعد از تمرین که یه پنجره زمانی 30-45 دقیقه ای داری که بدن به شدت نیازمند پروتیین+ کربوی زود هضم هستش.

هر چند منم موافقم که زیاد نباید به مکملها تکیه کرد اما با مصرف نکردنشون مخالفم.:)

rezanew

Registered User
لایک‌ها
38
من هر بار که میرم باشگاه برای بدن سازی ماهیچه هام (به خصوص سینه هام) فقط بزرگ میشن! واسه همین بیخیال میشم! من میخوام بهشون فرم بدم ولی این بزرگ شدن از باشگاه رفتن منصرفم میکنه!! مثلا وقتی پرس کار میکنم بالای سینم برزگ میشه و پایین سینم (دوروبر نوکش :D ) شل میمونه! (حالا نمیدونم زیرش چربیه و یا پوست اضافی ناشی از لاغر کردنه)
این بدن من یه جورایی غیر طبعیه! :D
من قبلا (یعنی سال 83 اینا) 106 کیلو بودم ولی تو 3 سال وزنم رو کم کردم الان شدم 75، 76 کیلو، (قدم هم 183 هست) ولی همونطور که گفتم یکم بدنم شل هست (این شلی شمال سینه ها و شکم و باسن میشه بیشتر) واسه همین میگم یکم غیر طبیعیه، شاید به خاطر لاغر شدن باشه! دیگه کم کم دارم نا امید میشم که این بدن ما هم سفت بشه!!!

حالا با این اوصاف امیدی به سفت شدن بدن هست؟ (منظورم اینه که کسی هست که بدنش اصلا امکان سفت شدن نداشته باشه به صورت ذاتی، نکنه مال من از اوناس؟ :D)
بعد هم اگه امیدی هست، پیشنهاد شما برای تمرین و غذا چیه؟ (در ضمن طوری باشه که اصلا اصلا نمی خوام وزن اضافه کنم که با مصیبت وزن کم کردم) و طول دوره ای که میشه امید داشت به فرم ایده آل رسید چقدر هست؟

ممنون

sh3ll

Registered User
لایک‌ها
25
بدن 3 تیکه که میگن همینه ها... دمت گرم :دی

مرسی حمید جان، لطف دارید به بنده:)
در برابر بچه هایی که توی بعضی باشگاه ها می بینم واقعا حرفی برای گفتن ندارم...

من 2 ماه میرم باشگاه 5 ماه نمیرم :lol: با این اوصاف میخوای چجوری باشه. اما اگر بچسبم بهش میتونم شکم خوبی بسازم

خیلی اندامت عالی بود

آره منم برام عجیبه توی باشگاهمون اکثرا از سینه به بالا خیلی عالی هستن اما این شیکم بی صاحاب رو دارن. نمیدونم چرا روی شکمشون درست حسابی کار نمیکنن کوچیک شه

منصور جان توام لطف داری به من:)
در خدمتم...

دوست عزیز شما احتمالا در مورد قهرمان های سومامچ هم هیمن احساس رو دارید؟یادر مورد قهرمان های سنگین وزن جودو؟
:p:D

والا کلا من با ورزشکارایی که یه تیکه دنبه و چربی هستن مشکل دارم، خودمم سرویس شدم تا خشک کردم، مثل این کشتی کج کارا ها که خیلی هاشون ورزشکارای درجه 3 هستن و یه تیکه چربی! البته خوب هم زیاد توشون هست...

بابا سمت چپی :rolleyes: چه می کنه سوما :happy:
هیکلتون خوبه . مبارکه ولی بدون استروئید هم میشد به این وضعیت رسید . فقط تلاش و زحمت بیشتری می خواست
در مورد وزنه زدن افراد چاق برای کاهش وزن هم حق باشماست
خیلی ها این اشتباه رو می کنن و زحمت می کشن اما نتیجه خاصی نمی گیرن

اول بابت تعریفتون تشکر می کنم:) توی عکسی که مشاهده کردید جز سوما به صورت موضعی و 1 دوره استرویید ضعیف چیزی مصرف نکردم البته به جز مکمل! الان وضعیف فرق می کنه چون دارم برای مسابقات سال بعد آماده میشم باید حجم خشک بیشتری بیارم و زمان منم محدود هست برای همین به سنتز بیشتر پروتیین نیاز دارم، گرچه خودمم راضی نیستم که سلامتیم رو فدا کنم ولی...

مگه مکمل چه مشکلی داره؟!برای کسایی که تمرین رو جدی دنبال می کنند مکمل می تونه خیلی کمک کنه.
حداقل میزان پروتیینی که برای رشد باید به بدن برسه 2/2 گرم به ازا هر کیلو وزن بدنه.یعنی 165 گرم واسه یه فرد 75 کیلویی!این میزان پروتیین رو از منابع غذایی تامین کردن واقعا هم وقت گیره هم هزینه بره مگه این که شما حرفه ای باشه و بادی بیلدینگ شغلت باشه.حتی در این حالت هم شما دو تا پنجره زمانی داری که واقعا هیچی نمی تونه جای پروتیین وی رو برات پر کنه:
1.صبح بلافاصله بعد از بیداری که بدن بعد از یه روزه 8-9 ساعته توی فاز کاتابولیک شدید قرار داره و یه شیک پروتیینی می تونه ناجی بدن باشه.
2-بعد از تمرین که یه پنجره زمانی 30-45 دقیقه ای داری که بدن به شدت نیازمند پروتیین+ کربوی زود هضم هستش.

هر چند منم موافقم که زیاد نباید به مکملها تکیه کرد اما با مصرف نکردنشون مخالفم.:)

در این مورد با دوستمون موافقم :)
هیچ چیزی نمی تونه جای وی رو بعد تمرین و صبح ناشتا بگیره، هیچ چیز!
از لحاظ هزینه ای هم اصلا نمیصرفه، گرچه تغذیه خوب و مکمل و استراحت و تمرین اصولی توام با هم همیشه باید باشه...

من هر بار که میرم باشگاه برای بدن سازی ماهیچه هام (به خصوص سینه هام) فقط بزرگ میشن! واسه همین بیخیال میشم! من میخوام بهشون فرم بدم ولی این بزرگ شدن از باشگاه رفتن منصرفم میکنه!! مثلا وقتی پرس کار میکنم بالای سینم برزگ میشه و پایین سینم (دوروبر نوکش :D ) شل میمونه! (حالا نمیدونم زیرش چربیه و یا پوست اضافی ناشی از لاغر کردنه)
این بدن من یه جورایی غیر طبعیه! :D
من قبلا (یعنی سال 83 اینا) 106 کیلو بودم ولی تو 3 سال وزنم رو کم کردم الان شدم 75، 76 کیلو، (قدم هم 183 هست) ولی همونطور که گفتم یکم بدنم شل هست (این شلی شمال سینه ها و شکم و باسن میشه بیشتر) واسه همین میگم یکم غیر طبیعیه، شاید به خاطر لاغر شدن باشه! دیگه کم کم دارم نا امید میشم که این بدن ما هم سفت بشه!!!

حالا با این اوصاف امیدی به سفت شدن بدن هست؟ (منظورم اینه که کسی هست که بدنش اصلا امکان سفت شدن نداشته باشه به صورت ذاتی، نکنه مال من از اوناس؟ :D)
بعد هم اگه امیدی هست، پیشنهاد شما برای تمرین و غذا چیه؟ (در ضمن طوری باشه که اصلا اصلا نمی خوام وزن اضافه کنم که با مصیبت وزن کم کردم) و طول دوره ای که میشه امید داشت به فرم ایده آل رسید چقدر هست؟

ممنون

شما یه عکس از سینت بذار تا بهت بگم کجا رو بیشتر کار کنی (بالاسینه، سینه، زیر سینه) ، به احتمال زیاد شما چربی نوک سینه داری که مستعد ژنیکوماستی هستید و باید از دوره های استروییدی پرهیز کنید، اگر کم باشه با دارو حل میشه نمونش کلومفین سیترات هست که عوارض شدیدا بالایی داره ولی اگر زیر نظر پزشک مصرف کنید حل میشه به مرور ولی اگر زیاد باشه تنها راهش عمل جراحی هست که خیلی هم حاد نیست...
در مورد سفت بودن بدن، فکر می کنم منظورتون خشک کردن هست، بله راه داره! قسمت زیادیش به نوع **** غذاییتون بر میگرده، مکمل ها و داروهایی (استرویید) که مصرف می کنید و خیلی چیزای دیگه...
شما باید بدنتون رو خشک کنید که مقالات زیادی و روش های زیادی هم براش هست ولی نظرم اینه که یه مربی درست درمون بگیری و زیر نظر اون این کارو بکنین...

rezanew

Registered User
لایک‌ها
38
شما یه عکس از سینت بذار تا بهت بگم کجا رو بیشتر کار کنی (بالاسینه، سینه، زیر سینه) ، به احتمال زیاد شما چربی نوک سینه داری که مستعد ژنیکوماستی هستید و باید از دوره های استروییدی پرهیز کنید، اگر کم باشه با دارو حل میشه نمونش کلومفین سیترات هست که عوارض شدیدا بالایی داره ولی اگر زیر نظر پزشک مصرف کنید حل میشه به مرور ولی اگر زیاد باشه تنها راهش عمل جراحی هست که خیلی هم حاد نیست...
در مورد سفت بودن بدن، فکر می کنم منظورتون خشک کردن هست، بله راه داره! قسمت زیادیش به نوع **** غذاییتون بر میگرده، مکمل ها و داروهایی (استرویید) که مصرف می کنید و خیلی چیزای دیگه...
شما باید بدنتون رو خشک کنید که مقالات زیادی و روش های زیادی هم براش هست ولی نظرم اینه که یه مربی درست درمون بگیری و زیر نظر اون این کارو بکنین...

ممنون بابت توضیحات واقعاً مفیدتون...

این اصطلاحاتی که گفتین واقعاً برام جدید بود و قبلا هم نرفته بودم دنبالش تا ببینم اصلاً این چربیه یا مرضه!! :rolleyes:
فکر کنم همون ژینکو چی چی باشه! (البته از نوع خفیفش) الان که عکس ها رو سرچ کردم تو نت یه چیزایی دستگیرم شد! به نظر شما با پزشک متخصص چی مشورت بکنم؟ از اینجور چیزا سر درمیارن!!؟ (این پزشکها هم تا یه همچین چیزی ببینن فوراً میگن عمل تا پول بشه واسشون :D )
این خشک کردن بدن هم جالب بود (چون بدن من هرچه قدر هم ورزش کنم، به خصوص شکم که معمولاً زیاد میرم، همیشه نرم هستش!) گویا باید همین خشک کردن رو پیگیری کنم!
حالا باید بگردم دنبال یه باشگاه کار درست با مربی کار درست! :D

باز هم بابت توضیحاتتون ممنون

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193

گلم خودت داری می گی برای کسی که تمریناشو جدی دنبال می کنه
قطعا برای کسی که جدا دنبال ساختن بدن و عضلاتش هست ( چه بادی بیلدینگی چه فیتنسی ) مکمل ها کمک کننده هستند
اما اینجا یکنفر از من سوال پرسیده چطور 4-5 کیلو چربی کم کنم و وزنم رو 5-6 کیلو ببرم بالا
خب من هیچوقت دوست ندارم کسی که قبلا تمرین جدی و سختی نداشته رو همون اول کاری با مکمل درگیر کنم . چرا ؟
چون معتقدم

1- خیلی از کسانی که در این موارد سوال می کنن و به باشگاهها میان معمولا بعد از 30-40 روز دیگه دنبال کار رو نمی گیرن و باشگاه رو رها می کنن و ...
خب اینجوری عملا فقط با مکمل پول هدر دادن

2- اصلا فرق مکملها رو نمی دونن . نمی دونن از کجا باید تهیه کنن . نمی دونن به کی باید اطمینان کنن و ...
اینجور وقتا معرفی مکمل بیشتر از اینکه به نفع استفاده کننده باشه به نفع هیکل گنده های باشگاه هست که مکمل تقلبی رو به 3 برابر قیمت می دن دست مردم . همیشه برای مبتدی ها خطر روبرو شدن با دکتر ممد پشت بازو و مهندس جعفر کول هست و من دوست ندارم باعث و بانی این آشنایی باشم .

بله . هیچوقت چیزی جایگزین پروتئین وی و ایزوله با اون ارزش بیولوژیکی بالا نمیشه ، اگر مشکل کبدی هم در کار نباشه و آب هم فراوان مصرف بشه منع مصرف نداره اما
هنوزم معتقدم ایشون برای رسیدن به هدفشون با توجه به توده چربی کم و کمبود وزن نچندان زیاد ، می تونن با همون تغذیه علمی و پروتئین سفیده تخم مرغ هم به جواب برسن
بعد از 1-2 ماه اگر کارشون بالا گرفت و ورزششون مستدام ! بود خب وی هم واقعا موثره و چرا که نه ( اما نه از هر برندی و نه از هرکسی )

این در مورد کیسی بود که از من سوال پرسید
والا بازهم می گم که یک ورزشکار حرفه ای و نیمه حرفه ای ( جدی ) حتما به مکمل احتیاج داره .

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193
ممنون بابت توضیحات واقعاً مفیدتون...

این اصطلاحاتی که گفتین واقعاً برام جدید بود و قبلا هم نرفته بودم دنبالش تا ببینم اصلاً این چربیه یا مرضه!! :rolleyes:
فکر کنم همون ژینکو چی چی باشه! (البته از نوع خفیفش) الان که عکس ها رو سرچ کردم تو نت یه چیزایی دستگیرم شد! به نظر شما با پزشک متخصص چی مشورت بکنم؟ از اینجور چیزا سر درمیارن!!؟ (این پزشکها هم تا یه همچین چیزی ببینن فوراً میگن عمل تا پول بشه واسشون :D )
این خشک کردن بدن هم جالب بود (چون بدن من هرچه قدر هم ورزش کنم، به خصوص شکم که معمولاً زیاد میرم، همیشه نرم هستش!) گویا باید همین خشک کردن رو پیگیری کنم!
حالا باید بگردم دنبال یه باشگاه کار درست با مربی کار درست! :D

باز هم بابت توضیحاتتون ممنون

در مورد سینه تون بهتره به فوق تخصص غدد مراجعه کنید
اغلب در باشگاهها بین ژنیکوماستی و لیپوماستی فرق خاصی قائل نیستند اما اینها باهم فرق دارند
اگر شما توده خاصی در سینه تون حس نمی کنید احتمال لیپوماستی بیشتر هست
و البته می تونه هیچکدومشم نباشه
پزشک اگر کارش درست باشه حتما آزمایشاتی شامل t , tsh ,t3 , t4 , fsh ,lh , prolactine و ... از تون بعمل میاره
ممکنه نیاز به سونوگرافی هم باشه

هم درمان دارویی وجود داره که لزوما روی همه جواب نمیده هم درمان فیزیکی مثل جراحی و انواع ساکشن ها
اگر چربی سینه شما دردناک نیست . خیلی هم برجسته نیست . توده هم نداره
اونوقت با کمی کاهش وزن مشکلتون بقدری خوب میشه که نیازی به جراحی نباشه
جراحی بزرگی نیست اما بهرحال جراحی عوارض خودشو داره

نگران ورزش کردن و بزرگ شدن سینه هم نباشید ( البته بدون استفاده از استروئید و هورمون )
چراکه شما اگر طی یک برنامه ورزش و غذایی علمی 1 کیلو چربی از دست بدید 1 کیلو عضله بسازید . وزنتون ثابت می مونه اما حجمتون کم میشه
مشکلی که شما ازش صحبت می کنید مال وقتیه که چربی نمی سوزونید و عضله هم می سازید . اینجوری مدام بزرگتر میشید و خوش هیکل هم نمی شید
بقول بادی بیلدینگ کارها شما باید حجم خشک بیارید :دی .

Last edited:

ERR0R

Registered User
لایک‌ها
0
سلام بكس من 19 سال دارم و قد 1.85 و وزن 62 كيلو ..متاسفانه پاهام پرانتزيه و اين خيلي آزارم ميده:(ميخواستم ببينم ورزش يا نرمشي هست كه انجام بدم تا بتونم پاهامو اصلاح كنم..حتي شده روزي 4-5 ساعت هم ورزش كنم انجامش ميدم(جراحي هم خانواده نميذارن بكنم)...دقيقا به اندازه ي 3 انگشت بين زانوهام فاصلست ...بچه ها دستم به دامنتون كمكم كنين:wacko:

Last edited by a moderator:

iced earth

کاربر فعال سینما
کاربر فعال
لایک‌ها
180
1- خیلی از کسانی که در این موارد سوال می کنن و به باشگاهها میان معمولا بعد از 30-40 روز دیگه دنبال کار رو نمی گیرن و باشگاه رو رها می کنن و ...
خب اینجوری عملا فقط با مکمل پول هدر دادن

2- اصلا فرق مکملها رو نمی دونن . نمی دونن از کجا باید تهیه کنن . نمی دونن به کی باید اطمینان کنن و ...
اینجور وقتا معرفی مکمل بیشتر از اینکه به نفع استفاده کننده باشه به نفع هیکل گنده های باشگاه هست که مکمل تقلبی رو به 3 برابر قیمت می دن دست مردم . همیشه برای مبتدی ها خطر روبرو شدن با دکتر ممد پشت بازو و مهندس جعفر کول هست و من دوست ندارم باعث و بانی این آشنایی باشم .

والا بازهم می گم که یک ورزشکار حرفه ای و نیمه حرفه ای ( جدی ) حتما به مکمل احتیاج داره .

کاملا منطقیه.

سلام بكس
من پاهام پرانتزيه ورزشي سراغ كه هر روز انجامش بدم كه بتونم اصلاحش كنم(جراحي هم نميخوام بكنم)

والا در این مورد نشنیدم راه حلی باشه(البته مطمئنا با پزشک باید مشاوره کنید) ولی یکی از دوستان نزدیک من که همین مشکل رو داشت (نه زیاد حاد) با تمرین با وزنه و اضافه کردن حجم عضلانی پاهاش تونست از نظر ظاهری تا حدودی اون عیب رو بپوشونه(بر طرف نشد فقط زیاد به چشم نمیاد دیگه) حالا نمی دونم مشکل شما چقدر حاده و این کار می تونه کمکتون کنه یا نه.ولی خوب این چیزی بود که به عینه دیده بودم.
بازم میگم شما حتما باید با پزشک مشاوره کنید این اصلا تجویز نبود فقط یه تجربه بود.

دوستان ورزش هوازی جیا میشه ؟
ممنون

دویدن /دوچرخه سواری / پیاده روی با سرعت بالا / رقص ایروبیک....البته هرکدوم رو که انجام میدید حتما باید منجر به بالا رفتن ضربان قلب و تعرق بشه وگرنه نمیشه اسمش رو هوازی(ایروبیک) گذاشت.البته مدت زمان هم مهمه معمولا توصیه میشه بیش از نیم ساعت باشه.

Last edited:

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193
سلام
شما خدمت رفتی ؟
اگر نرفتی اول برای خدمت اقدام کن و معافی بگیر بعد برو دنبال درمان . البته پزشک نیروهای مسلح معمولا بطور سنتی 4 انگشت میذاره بین پاها اگر فاصله اونقدر بود معاف می کنه اما خدا رو چه دیدی ...

معمولا در سن رشد و حوالی اون با استفاده از آتلهای مخصوص و ورزشهای کششی خاص میشه برای انحرافات کم کارایی کرد اما در مورد شما یکم بعیده . به یک متخصص ارتوپد باتجربه مراجعه کنید .
معمولا در موارد حاد مشکل رو با جراحی حل می کنن

ERR0R

Registered User
لایک‌ها
0
بله اقدام كردم و 29ام وقت كميسيون پزشكيه كه تصميم بگيرن معافم كنن يا نه...ولي پرسيدم معاف از رزمم قطعيه!!!...حالا فقط ميخوام درمانش كنم...متخصص هم برم حتما بهم ميگه جراحي!!!....بچه ها كمممممممممممككككك

Last edited:

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193
بذار نتیجه کمسیونت مشخص بشه
ایشالا که معافی
اما اگر نشد . سعی کن بری **** و در بیمارستان بقیه الله جراحی کنی
اینجور
1- هزینه ات خیلی کم میشه
2- بقیه الله به لطف برادران عدالت محور جزو بیمارستانی مجهز این مملکت هست ( بیمارستان نیروهای مسلح هست )
3- کلی از دوران سربازیت رو شامل نقاهت پس از جراحی میشی و استراحت می کنی

عجله نکن

dashmojtaba6

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
بله اقدام كردم و 29ام وقت كميسيون پزشكيه كه تصميم بگيرن معافم كنن يا نه...ولي پرسيدم معاف از رزمم قطعيه!!!...حالا فقط ميخوام درمانش كنم...متخصص هم برم حتما بهم ميگه جراحي!!!....بچه ها كمممممممممممككككك
اول که سی پی یو کاملاً تایید میشه !
دوماً ... اااااا ! :D
حرص نخور بابا آخه از پیتی توقع داری فیزیوتراپ در حد دکترا داشته باشن ...!
TAEL_SmileyCenter_Ugly%20%2866%29.gif

من میگم یه چکش بردار بکوب تو زانوهات صاف شن !! :D
TAEL_SmileyCenter_Ugly%20%2877%29.gif
(البته شوخی میکنما بهتره تا اینقدر حرص بخوری ...)
ایشالا که بچه ها میان کمک میکنن صبور باش :)
TAEL_SmileyCenter_sYellow%20%2865%29.gif

ERR0R

Registered User
لایک‌ها
0
بابا سربازي چيه هي گير دادي سيد:4:...خبر مرگمون دانشگاه قبول شديم ديگه امسال
حالا راه ديگه اي نبود؟

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193
من هنوز سر حرفای قبلم هستم بخصوص که با این اشتیاق شما به تمرین و اصلاح ممکنه زیاده روی کنی و نه تنها ابروت رو درست نکنی که بزنی چشمتم ...
بهرحال یه متخصص ارتوپد یا روماتولوژی بهتر می تونه بهت بگه در چه وضعیتی هستی و چه تمریناتی برات خوبه و چه ورزشهایی مشکلت رو بدتر می کنه
و بهرحال باتوجه به کمبود وزنی که دارید اگر ماهیچه های پاتون رو اصولی ( زیر نظر متخصص ) تقویت کنید حتما اوضاع بهتر میشه
ولی از اونجایی که به دکتر رفتن اعتقاد ندارید :happy: و برای اینکه فحشمون ندی :lol: مطلب زیر رو برات کپی می کنم
شاید بدردت خورد .

..................................................

نویسنده: مهدی رستمی (کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی)

genu-varum-300x251.gif

ژنوواروم، زانوی درون گرد، زانوی پرانتزی یا پاکمانی ( واروس بیش از حد ) اختلال در مفصل زانو است که در آن زانو ها از هم فاصله زیادی می گیرند. در این عارضه زاویه درشت نی- رانی به ۱۸۰ درجه نزدیک شده یا ازآن بیشتر می شود و بالطبع زاویه Q کاهش می یابد. این عارضه می تواند وضعیتی یا ساختاری باشد. نوع ساختاری آن در نتیجه اختلالات و تغییر شکل های استخوانی عارض می شود. نوع وضعیتی آن در اثر ترکیبی از موقعیتهای مفصلی، که باعث راستایی غلط در زانو می شوند بدون اینکه در استخوان های دراز تغییر یا انحنایی وجود داشته باشد عارض می شود. این عارضه از نمای خلفی و قدامی قابل رویت می باشد. در این عارضه به علت زاویه داخل ران و ساق پا، خط اعمال وزن به سمت داخل مرکز زانو منتقل می شود.

از نشانه های این عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- زانو از یکدیگر فاصله می گیرد

- استخوان درشت نی با پیچش داخلی همراه است

- فرد مبتلا بر روی لبه خارجی پا به صورت اردکی راه می رود.

این بیماری به علت های متفاوتی از قبیل وراثت، راه رفت زودرس کودک و استفاده از پوشک های حجیم، نرمی استخوان، پوکی استخوان، آرتروز، آسیب به صفحات رشد، بد جوش خوردن شکستگی، فلج عضلانی، پارگی کپسول و رباط خارجی زانو، ضعف عضلانی و کوتاهی عضلات به وجود می آید.

فرد مبتلا با توجه به شدت ناهنجاری می تواند نشانه های زیر را داشته باشد:

- راه رفتن اردک وار

- چرخش ساق

- ضعف عضلات ناحیه خارجی، مانند عضلات کشنده پهن نیام، دوسر رانی و نازک نئی

- کوتاهی عضلات ناحیه داخلی، مانند عضلات نیمه غشایی و نیمه وتری، راست داخلی و درشت نئی قدامی

- کشیدگی رباط ها و کپسول خارجی زانو ( نازک نئی- رانی) و مچ پا ( نازک نئی قاپی) و کوتاهی رباط ها و کپسول جانب داخلی زانو ( درشت نئی- رانی) و مچ پا (دلتوئید)

- کاهش ارتفاع پایین تنه

- تغییر زاویه کشگک ها و تمایل آنها به داخل

- آرتروز زودرس

- درد و احساس خستگی زود رس

- سائیدگی بیش از حد کناره خارجی کفش

روش اندازه گیری زانوی پرانتزی

برای اندازه گیری این اختلال فرد بدون کفش و جوراب در حالی که زانوها و ران ها وی دیده می شود بدون هیچ گونه انقباض و تنوس عضلانی غیر طبیعی در عضلات ناحیه ران می ایستد. زانو باید در حالت اکستنشن کامل قرار گرفته و قوزک های دو پا به گونه ای به هم بچسبد که استخوان کشکک زانها به روبرو نگاه کنند.در این حالت فاصله بین د اپی کندیل داخلی رانها (فوق لقمه داخلی ران) به وسیله متر نواری، خط کش، کولیس و یا کالیپر مخصوص اندازه گیری و ثبت می شود. در برخی متون بیشترین فراوانی بین این دامنه ۲ تا ۴ سانتی متر قید شده است.

ملاحضات اصلاحی و درمانی:

اصلاح زانوی پرانتزی ساختاری، عمدتا با استفاده به موقع از بریس در دوره های مناسب امکان پذیر می شود. به طور معمول، قرار دادن گوه خارجی در کف پا یا پاشنه توصیه نمی شود زیرا به دنبال کمانی شدن ساقها، پا به پرونیشن تمایل پیدا می کند. اصلاح این نوع ناهنجاری نیاز به اصلاح ساختار اسکلتی دارد که فقط در موارد شدید توصیه به استفاده از جراحی برای اصلاح این وضعیت می شود.

در مورد زانوی پرانتزی وضعیتی هم می توان ملاحضات اصلاحی زیر را در نظر گرفت:

- ارائه حرکات تقویتی برای عضلات جانب خارجی ساق و ران

- ارئه حرکات کششی برای کپسول داخل زانو

- تصحیح راه رفت به صورتی که پنجه مستقیم و در مسیر خط پیشروی قرار گیرد.

- تصحیح کفش وتعویض کفشهایی که سائیدگی جانب خارج آنها بیشتر از حد معمول است.

- پرهیز از نشستن در وضعیت چهار زانو

نمونه ای از تمرینات کششی:

- در حالی که رو به شکم دراز کشیده اید، مچ پا را به خارج چرخانده و زانو را راست کنید تا عضلات نیمه غشایی و نیمه وتری تحت کشش قرار گیرند.

- حرکت فوق را در وضعیت خوابیده به پشت انجام دهید.

- در وضعیت ایستاده در کنار چوب موازنه یا میز از پهلو قرار گیرید و به ترتیب یک پا را به طور مستقیم بالای آن بگذارید. سپس پاسی اتکا را دورتر نگه دارید و با تنه به طرف پایی که روی میز قرار دارد خم شوید.

- در وضعیت ایستاده قرار گیرید در حالی که پاها از یکدیگر فاصله گرفته و از ناحیه جانب داخلی مچ به زمین فشار آورید. می توان برای کمک به کشش ناحیه کشاله و داخلی ساق، دست موافق پای تحت کشش را بر روی ناحیه خارجی ران در بالای مفصل زانو قرار داده و ران را به طرف داخل و پایین فشار داد.

- در وضعیت نشسته با گرفتن مچ پا آن را به حالت چرخش به خارج ببرید.

- در وضعیت نشسته به حالت قورباغه با کمک دستها، تنه را از زمین به کشش عناصر استاتیک جانب داخلی زانو بپردازید.

نمونه ای از تمرینات قدرتی:

- دروضعیت ایستاده پاها را به ترتیب از یکدیگر دور کنید. دست موافق پای دورشونده با جلوگیری از دور شدن پا می تواند اعمال مقاومت کند.

- در وضعیت ایستاده کنار دیوار با جانب خارجی ساق به دیوار فشار آورده و در دورکردن پا از یکدیگر بکوشید.

- در وضعیت ایستاده دو به دو، پهلو به پهلوی یکدیگر رانها را از ناحیه جانب خارجی به هم بچسبانید و انها را از یکدیگر دور کنید.

- در وضعیت ایستاده یک توپ طبی یا وزنه مناسب را با کنار خارجی پا پرتاب کنید.

نکته۱: همیشه قبل از انجام تمرینات قدرتی به مدت چند هفته تمرینات کششی را انجام دهید.

نکته۲: برای اجرای برنامه اصلاحی با یک متخصص مشورت کنید و تحت نظارت متخصص تمرینات را انجام دهید به دلیل اینکه ملاحظات بسیاری در طراحی یک برنامه اصلاحی باید لحاظ شود.

منابع:

- دانشمندی، حسن، قراخانلو، رضا، علیزاده، حسین، حرکات اصلاحی؛ انتشارات سمت؛ ۱۳۸۷

- رجبی، رضا، صمدی، هادی، راهنمای آزمایشگاه حرکات اصلاحی؛ اتشارات دانشگاه تهران؛۱۳۸۷

- کندال و همکاران، بررسی و ارزیابی عملکرد عضلات؛ ترجمه سرمدی، علیرضا، حاج قنبری، بهاره؛ انتشارات سرمدی؛ ۱۳۸۲

ERR0R

Registered User
لایک‌ها
0
شصتت طلا
:Dواسه چشمم هم اقدام كردم لامصب نيم نمره كم آوردم قطره ريختن بي شرفا شد 7.75
حالا نميدونم توي ارتوپدي واسم چي نوشت ولي خود دكتره گفت زياد شديد نيست...ولي بچه ها معاف شم شيريني همتون رو پايم بدم:D
در ضمن اون اردك وار راه رفتن كاملا در مورد من صدق ميكنه:D:D:D

Last edited:

three heart

Registered User
لایک‌ها
49
کسی نمیدونه کف پای صاف هم معاف میکنن یا نه؟

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193
کسی نمیدونه کف پای صاف هم معاف میکنن یا نه؟

بیا که پیش خوب کسی اومد . پزشک امین ارتش سی پی یو :happy:

کف پای صاف معاف دائم هم می گیره اما در 90% موارد معاف از رزم می کنن
چیزی که در مورد معافیت پزشکی توی ذوق میزنه این سلیقه ای بودن بعضی چیزاس
مثلا ممکنه شما با این کف پا مثلا در یک مرکزی معاف تشخیص داده بشی در مرکز دیگه نه

اینجا هم مثل همین پای پرانتزی اغلب سنتی برخورد می کنن
یعنی یکی کاربن میذاره کف پا . یکی کف پا رو خیس می کنه میذاره روی کاغذ ببینه اثرش چطور روی کاغذ می مونه ! یکی فقط نگاه می کنه و ...

بالا