• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

دانستنیهای ورزشی

ALPINER

Registered User
لایک‌ها
49
افرادی که به طور منظم ورزش می کنند طولانی تر و سالم تر از اشخاص بی‎ ‎تحرک زندگی می کنند. از آنجا که آرتروز ‏مفاصل تحمل کننده وزن , فعالیت فیزیکی و‎ ‎میزان فعالیتی که یک شخص می تواند انجام دهد را کاهش می دهند , مبتلایان به ‏این‎ ‎وضعیت‎ ‎در افزایش خطر فشار خون , چاقی , دیابت , و بیماری قلبی عروقی , یعنی‎ ‎بیماری های مربوط به عدم فعالیت, ‏قرار دارند. تنها 24% مبتلایان به آرتریت , سطحی‎ ‎از فعالیت فیزیکی را گزارش می کنند که برای کسب سلامتی کافی هست, ‏‏75% از آنها بی‎ ‎فعالیت یا دارای فعالیت ناکافی هستند. آرتریت علت اصلی بی فعالیتی یا فعالیت محدود‎ ‎سالمندان است و ‏همچنین نسبت به بیماری قلبی, فشار خون , نابینائی یا دیابت عامل مهم‎ ‎تری در کاهش فعالیت می باشد. مطالعات بر روی ‏سلامت قلبی- عروقی نشان داده اند‏‎ ‎که‎ ‎ظرفیت هوازی ( سلامت قلبی - عروقی ) مردان مبتلا به آرتروز شدید زانو 30% ‏کمتر از‎ ‎شاهدین فاقد آرتروز است. حتی در سرعت پائین , مبتلایان به آرتروز زانو , در راه‎ ‎رفتن انرژی بیشتری ( اندازه ‏گیری شده به صورت اکسیژن) نسبت به شاهدین هم سن و هم‎ ‎جنس خود مصرف می نمایند.‏

در ارتباط با ناتوانی مبتلایان به آتروز ممکن است‎ ‎بتوان کار بیشتری در مورد توانائی آنها در حفظ فعالیت و سلامت فیزیکی و ‏نگهداری وزن‎ ‎طبیعی بدن نسبت به تغییرات پاتولوژیک موجود در مفصل به انجام رساند. حتی اگر‎ ‎نتوانیم آرتروز را معالجه ‏کنیم‎ ,
می توانیم بی فعالیتی ناشی از آن را درمان‎ ‎کنیم. مردانی که در دهه چهارم زندگی خود فعالیت فیزیکی کافی نداشته و امتیاز ‏کمتری‎ ‎در آزمون نوار متحرک به دست می آورند , میزان مرگ و میر بالاتری نسبت به افراد واجد‏‎ ‎این موارد دارا می باشند. ‏با وجود این در بین آنها که قابلیت های فوق را ندارند و‎ ‎بعدا به دست می آورند, خطر مرگ و میر 44% کاهش می یابد‎
میزان فعالیت آئروبیک‎ ( ‎مثل پیاده روی , دوچرخه سواری , ورزش های آبی ) لازم برای سلامت قلبی عروقی به‎ ‎اندازه ای ‏نیست که مبتلایان به آرتروز نتوانند به دست آورند. بیماران مبتلا به‎ ‎آرتروز مفاصل اندام تحتانی که قادر به انجام ورزش ‏متوسط تا شدید حد اقل برای سه روز‎ ‎هفته ( یعنی 70 تا 85% حد اکثر ضربان قلبی می باشند ) - مقداری که فرد اجازه می ‏دهد‎ ‎تا حین ورزش برای 20 تا 60 دقیقه به طور مداوم صحبت نماید - می توانند قابلیت و‏‎ ‎سلامت خود را بدون بدتر شدن درد ‏مفاصل یا افزایش نیاز به داروهای مسکن بهبود دهند‎. ‎در افراد مبتلا به آرتروز که به طور مداوم در این سطح ورزش می کنند ‏‏, ناتوانی و درد‎ ‎مفصل کاهش و قابلیت عضلانی و قلبی - عروقی ( قدرت و تحمل ) بهبود می یابد.همچنین‎ ‎بهبود عملکرد, ‏کیفیت زندگی و افزایش سرعت راه رفتن در این افراد گزارش شده است‎. ‎مبتلایان به آرتروز مفصل ران یا زانو می توانند ‏ورزش های آموخته شده را با اطمینان‎ ‎انجام دهند تا بدون افزایش درد مفصل و نیاز به مسکن ها یا‎ NSIAD ‎ها ( مثل خانواده‎ ‎بروفن ), قابلیت و سلامت خودرا ارتقاء دهند‎.‎

استفاده نادرست از مفصل دچار‎ ‎آرتروز به علت درد , به تحلیل عضلانی منجر خواهد شد. از آنجا که عضلات دور مفصلی‎ ‎نقش مهمی در محافظت از غضروف مفصلی در برابر استرس بازی می کنند , ورزش های تقویت‎ ‎کننده دارای اهمیت هستند.

mohsen25

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4,116
بعععععله!!!

milad_carolina

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0

سیگار

بخش ورزشی - با توجه به آمار حدود 80 درصد از افرادی که ورزش می کنند راحت تر می توانند سیگار را ترک کنند افرادی که ورزش می کنند حتی اگر سیگار کشیدن را ترک نکنند مصرف روزانه سیگار خود را کاهش خواهند داد همچنین ورزش کردن باعث می شود سیگار برای سیگاری ها جذابیت کمتری پیدا کند و می تواند برای ترک کردن کمک کننده باشد..............

*دخانیات :

یکی از واقعیت هایی که تنها منحصر به جامعه ما نیست و از معضلات تمام جوامع جهانی محسوب می شود رشد روز افزون مصرف دخانیات و سیگار است. آمار نشان می دهد از هر 5 نفر یک نفر سیگاری است در نتیجه حدود 2 میلیارد نفر از جمعیت جهان سیگاری هستند.

بیشترین زیان های ناشی از مصرف سیگار شامل زیان های جسمانی و بهداشتی و زیان های اقتصادی و ملی است. سیگار کشیدن می تواند آغازی برای اعتیاد باشد. تحقیقات نشان داده است که بیش از 60 % معتادان به مواد مخدر قبل از اعتیاد سیگاری بوده اند و بیش از 55 % معتادان کشور مصرف سیگار را قبل از 18 سالگی آغاز کرده اند. احتمال مصرف حشیش در جوانان سیگاری حدود 100 برابر بیش از سایر جوانان است. مصرف دخانیات باعث مرگ حدود 3/5 میلیون نفر یا به عبارتی 1 مرگ در 9 ثانیه بوده است البته این تعداد هر سال افزایش می یابد.

*عوارض دخانیات :

در اینجا به اختصار عوارض ناشی از مصرف دخانیات ذکر شده است :

1. ایمنی بدن کاهش می یابد و فرد مستعد به ابتلا به انواع بیماری ها می شود از جمله برونشیت مزمن، انواع عفونت های تنفسی، سرطان ریه، بیماری قلبی _ عروقی و سکته مغزی
سیگار

2. پوست چروکیده، دندان های زرد

3. مهمترین پیامد های روانی آن وابستگی روانی به مصرف دخانیات است. نیکوتین باعث آرامش کاذب می شود و این موضوع نیز باعث می شود فرد نتواند آن را کنار بگذارد.

4. سیگار باعث بروز خستگی، افسردگی و اضطراب می شود.

5. سیگار باعث اختلالات گوارشی شدید می شود و اشتها ی فرد نیز کاهش می یابد.

6. سیگار از نظر اقتصادی نیز برای جامعه و فرد زیان اور است.

* تاثیر ورزش بر مصرف کنندگان سیگار :

نتایج مطالعات نشان می دهد، ورزش کردن نه تنها سبب سلامت افراد می شود بلکه به افراد سیگاری در ترک سیگار کمک می کند. به نقل از خبرگزاری چین، طی مطالعاتی بر روی 68 فرد که در بیمارستان استرالیا بستری بودند مشخص شد، افراد سیگاری که برای ترک سیگار علاوه بر استفاده از آدامس های حاوی نیکوتین ورزش می کردند، نسبت به افرادی که فقط به مصرف نیکوتین می پرداختند راحت تر می توانستند، سیگار را ترک کنند.

با توجه به آمار حدود 80 درصد از افرادی که ورزش می کنند راحت تر می توانند سیگار را ترک کنند. افرادی که ورزش می کنند حتی اگر سیگار کشیدن را ترک نکنند مصرف روزانه سیگار خود را کاهش خواهند داد

همچنین ورزش کردن باعث می شود سیگار برای سیگاری ها جذابیت کمتری پیدا کند و می تواند برای ترک کردن کمک کننده باشد. در یک مطالعه جدید که روی 20 فرد سیگاری صورت گرفته است این افراد وادار شدند 15 دقیقه روی دوچرخه ثابت ورزش کنند. قبل و بعد از این تمرین به آن ها تصاویری از مصرف سیگار و هم چنین تصاویر خنثی نشان داده شد و با استفاده از دستگاهی که مسیر حرکت چشم را ثبت می کرد بررسی شد که آن ها چه مدت به هر کدام از این دو گروه تصویر نگاه می کنند. 11 درصد تفاوت بین طول مدت نگاه کردن به تصاویر مربوط به مصرف سیگار قبل و بعد از تمرین مشاهده شد. این نشان می دهد حتی مدتی کوتاه ورزش کردن هم بر جذابیت سیگار تاثیر گذار است.
سیگار

*تاثیر دخانیات در فعالیت های ورزشی :

10 _ 5 دقیقه پس از کشیدن سیگار ماهیچه به مقدار 15 % با کاهش نیرو مواجه می شود. برای مثال پس از کشیدن سیگار قدرت پرتاب توپ مدیسن بال حدود 12 % کاهش می یابد. استعمال دخانیات برای اکثر ورزشکاران ممنوع است و تاثیرات منفی زیادی در سازگاری های مختلف فردی به وجود می آورد.

نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده نشان می دهد سیگار تاثیرات بسیار مخربی بر جا می گذارد از جمله :

1. افزایش فشار خون

2. کاهش ظرفیت تبادل ریه ها

3. کاهش قابلیت هدایت مجاری تنفس

4. افزایش مصرف اکسیژن عضلات

5. تنگ تر شدن مجاری تنفسی

6. کاهش کارآیی قلب که با بیشتر شدن ضربان قلب همراه است.

لینک مطلب

http://www.emoshaver.com/msport/89-artsport/3454-2010-11-06-10-15-22.html

amirking1

Registered User
لایک‌ها
1
ضربان قلب برای چربی سوزی چقدر باید باشه؟
دستگاه اندازه گیر ضربان قلب چجوریه و قیمتش چنده؟(قیمت بدین حتما لطفا)
کسی سنسوری واسه اندازه گیری ضربان نمی شناسه که با محصولات apple مثل ipod , iphone سازگار باشه؟؟مثل nike sport kit که مسافت طی شده و کالری و اینارو نشون می ده..

softkadeh

Registered User
لایک‌ها
116
شما چاق هستی ؟
وزن و قدت رو بگو لطفأ

needer

Registered User
لایک‌ها
1
نظرتون در موردترکیب شنا و بدنسازی چیه؟

Hasan Kamali

Registered User
لایک‌ها
0
با سلام
من انحراف زانو دارم (ژنو واروم) و پس از تحقیقات چند تا دکتر رو انتخاب کردم برای عمل زانو: محمود جبل عاملی، محمد تقی طهماسبی، محمد رازی.
کسی تا حالا زیر تیغ اینها رفته یا کسی رو میشناسه که رفته باشه؟ آخه عمل مهمّیه! من چند ساله که نمیتونم ورزش بکنم:( یه دکتری بهم گفت که اگه عمل بکنم می تونم ورزش رو شروع بکنم:)
راستی من الآن مشمول خدمتم و باید تا دو ماه دیگه دفترچه ام رو پست کنم.اما خدمت رو هم با این پا نمیتونم برم چون دکتر گفته هر چی بگذره بد تر میشه. معاف هم نمیشم. شنیدم که اگه در زمان خدمت پام رو عمل بکنم 6 ماه زمان ریکاوری و بهبودی ام رو به عنوان مرخصی حساب میکنن اگه بشه چه خوب میشه!
لطفاً راهنمایی ام کنید.
حسن.

Mohsen_14

مدیربازنشسته پاتوق
لایک‌ها
13,441
شما الان تو کدوم زمینه راهنمایی میخوای ؟ پزشکی ؟ معافیت ؟ ...

ببین اگه مدارک و شرایطت طوری هست که هر دکتری بری تایید میکنه باید عمل بشی برو خدمت و از اونجا اقدام کن و تو آموزشی هم اقدام نکن بزار وقتی رفتی تو یگان برو دنبال این کار . البته بشرطی که بتونی آموزشی رو بگذرونی !
البته هول نکن چون آموزشی رو هم اگه مدارک معتبری داشته باشی و از اول محکم بگی که نمیتونی رژه و دو شرکت کنی ، میتونی بپیچونی ;)
بعدش تو یگان اقدام میکنی و اونجا حدود دو ماه بیشتر مرخصی استعلاجی نداری ولی وقتی نتونی کاری انجام بدی نمیتونن بهت بگن نگهبانی بده یا ...

شما میتونی قبل از اینکه اعزام بشی بری و "معاف از رزم" بگیری . اینطوری دیگه نیازی نیست که مدارک ببری و قسم حضرت عباس بخوری چون برگه ی معاف از رزم داری . علاوه بر این احتمالا بتونی معاف از نگهبانی هم بگیری . اینا رو از **** وظیفه سوال کن .

.

Mon_hareF

Registered User
لایک‌ها
700
دکتر محمد تقی طهماسبی 5 مرتبه زانوی سمت چپ بنده رو عمل کردن و واقعا از لیست بالا ایشون بهترینن . . من از حدود 5 سال پیش تصادف بدی داشتم که قرار بود پام کات بشه اما اینجا (اصفهان) عمل کردن و اوکی شد و عمل ارتوپدی من (زانو) رو بعد از چندبار تحقیق و اینا دادیم به ایشون (شاید باورت نشه ولی من 10-12 تا دکتر فوق تخصص زانو و ارتوپدی توی تهران و اصفهان رفتم من جمله حیدریان و ناظم و ... ولی ایشون یه چیزه دیگس :دی)

الان من میتونم راه برم اما سخت و واسه ی 2 هفته ی دیگه من نوبت عمل از ایشون دارم توی بیمارستان لاله . .

(فقط اینم علاوه بر اینکه دکتر ماهری هست یکم پولکیه به اصطلاح :دی . . . ما با اینکه از طریقی آشنا بودیم کوچیک ترین عملم که توی بیمارستان خاتم خوابیده بودم ایشون 3 تومن گرفتن جدا از هزینه ی بیمارستان و پروتز های موردنیاز داخل پام که اونا خودش حدود 1.5 تومن درومد . . . .)

Hasan Kamali

Registered User
لایک‌ها
0
دکتر محمد تقی طهماسبی 5 مرتبه زانوی سمت چپ بنده رو عمل کردن و واقعا از لیست بالا ایشون بهترینن . . من از حدود 5 سال پیش تصادف بدی داشتم که قرار بود پام کات بشه اما اینجا (اصفهان) عمل کردن و اوکی شد و عمل ارتوپدی من (زانو) رو بعد از چندبار تحقیق و اینا دادیم به ایشون (شاید باورت نشه ولی من 10-12 تا دکتر فوق تخصص زانو و ارتوپدی توی تهران و اصفهان رفتم من جمله حیدریان و ناظم و ... ولی ایشون یه چیزه دیگس :دی)

الان من میتونم راه برم اما سخت و واسه ی 2 هفته ی دیگه من نوبت عمل از ایشون دارم توی بیمارستان لاله . .

(فقط اینم علاوه بر اینکه دکتر ماهری هست یکم پولکیه به اصطلاح :دی . . . ما با اینکه از طریقی آشنا بودیم کوچیک ترین عملم که توی بیمارستان خاتم خوابیده بودم ایشون 3 تومن گرفتن جدا از هزینه ی بیمارستان و پروتز های موردنیاز داخل پام که اونا خودش حدود 1.5 تومن درومد . . . .)
دمت گرم:) اینطوری خیلی خوبه! دعای من برای بهبودی کامل و سلامتی روز افزون رو بپذیر:)(برای عمل پیش رو). اما من تو بیمارستان دولتی شریعتی با ایشون آشنا شدم و با دفترچه خدمات درمانی %10 هزینه عمل سهم من می شه( برطبق گفته های مسئول بیمه) اما تو میگی ممکنه دکتر سهم خودش رو هم بخواد؟ در این مورد چیزی نمی دونم! به تظرت عمل تو بیمارستان دولتی دارای کیفیت هست؟؟

*ZEUS*

Registered User
لایک‌ها
794
دمت گرم:) اینطوری خیلی خوبه! دعای من برای بهبودی کامل و سلامتی روز افزون رو بپذیر:)(برای عمل پیش رو). اما من تو بیمارستان دولتی شریعتی با ایشون آشنا شدم و با دفترچه خدمات درمانی %10 هزینه عمل سهم من می شه( برطبق گفته های مسئول بیمه) اما تو میگی ممکنه دکتر سهم خودش رو هم بخواد؟ در این مورد چیزی نمی دونم! به تظرت عمل تو بیمارستان دولتی دارای کیفیت هست؟؟
دوست من نگران بیمارستان دولتی نباش . عمل در اومجا تفاوتی با خصوصی نداره . فقط هتلینگش تفاوت داره که مهم نیست.
برای اینکه بدونی میگم خاله من توی بیمارستان دی عمل کرد اونجا هم با کلی التماس دعا بهش میرسیدن

Hasan Kamali

Registered User
لایک‌ها
0
شما الان تو کدوم زمینه راهنمایی میخوای ؟ پزشکی ؟ معافیت ؟ ...

ببین اگه مدارک و شرایطت طوری هست که هر دکتری بری تایید میکنه باید عمل بشی برو خدمت و از اونجا اقدام کن و تو آموزشی هم اقدام نکن بزار وقتی رفتی تو یگان برو دنبال این کار . البته بشرطی که بتونی آموزشی رو بگذرونی !
البته هول نکن چون آموزشی رو هم اگه مدارک معتبری داشته باشی و از اول محکم بگی که نمیتونی رژه و دو شرکت کنی ، میتونی بپیچونی ;)
بعدش تو یگان اقدام میکنی و اونجا حدود دو ماه بیشتر مرخصی استعلاجی نداری ولی وقتی نتونی کاری انجام بدی نمیتونن بهت بگن نگهبانی بده یا ...

شما میتونی قبل از اینکه اعزام بشی بری و "معاف از رزم" بگیری . اینطوری دیگه نیازی نیست که مدارک ببری و قسم حضرت عباس بخوری چون برگه ی معاف از رزم داری . علاوه بر این احتمالا بتونی معاف از نگهبانی هم بگیری . اینا رو از **** وظیفه سوال کن .

.
خیلی چاکرم که جوابم رو دادی. محسن جان من مدرک معاف از رزم رو دارم. و دکترم هم زود تر از 3- 4 ماه بهم وقت عمل نمی ده، پس با این شرایط بهتره که دفترچه خدمتم رو پست کنم و همینطوری که تو می گی و همینطوری که واقعاً هم قادر به دویدن نیستم از همان آموزشی بگم که من منتظر زمان عملم هستم و این هم برگه معاف از رزممو این طوری فقط یه سوال میمونه که هم از تو می پرسم هم از **** وظیفه : من زمان بهبودی بعد از عملم کمش6 ماه میشه و تمام این مدت باید خونه نشین باشم اما تو میگی 2 ماه بیشتر مرخصی نمیدن ؟؟؟

Hasan Kamali

Registered User
لایک‌ها
0
دوست من نگران بیمارستان دولتی نباش . عمل در اومجا تفاوتی با خصوصی نداره . فقط هتلینگش تفاوت داره که مهم نیست.
برای اینکه بدونی میگم خاله من توی بیمارستان دی عمل کرد اونجا هم با کلی التماس دعا بهش میرسیدن
سپاس فراوان

Last edited:

*ZEUS*

Registered User
لایک‌ها
794
سپاس فراوان از شما که از نگرانی من که واقعاً هم از پس هزینه خصوصی ها بر نمی آم، کم کردید:)

رفیق قابلی نداره . راستی این فروم یه قسمت پزشکی و سلامت هم داره.
برای اطمینان بیشتر اونجا هم سر بزن

Mon_hareF

Registered User
لایک‌ها
700

مرسی دوست عزیز . . . بله ایشون توی بیمارستان شریعتی رییس بخش ارتوپدی هم هستن . . دکتر هم چون میگی از درمونگاه شریعتی رفتی فک نکنم چون من از مطب بهش مراجعه کردم . .

از من میشنوی و اگه از نظر مالی مشکلی باهاش نداری حتما حتما توی بیمارستان خصوصی عمل کن و دور دولتی رو خط بکش . . حالا چرا؟

اونجا همین دکتر هر روز بعد از ویزیت بیماراش سر کلاس میره و خیلی رزیدنت و اینترن و دانشجو و اینا داره . . (اگه مطبش توی کلینیک شریعتی رفته باشی دیدی چه خر تو خره . . . )

اگه توی دولتی عمل بشی دکتر فقط روی عمل نظارت میکنه و کارای دیگه به ترتیب اولویت با رزیدنت و دانشجو و ایناس . . . (اینو خودش چون باهامون نسبتا آشنا بود گفت)

منو توی لاله عمل کرد . درحالی که عمل سختی بود ولی خیلی راضی بودم از عمل و بخیه و ... خیلی حال کردم . . میدونی توی بیمارستان دولتی عمل شدم بعد بخیه زدن انگاری لحاف دوختن :دی اما دکتر چنان بخیه زده اصلا جاش معلوم نیس . . اینا یه طرف حوری و پری های لاله رو و هتلینگشو به بیمارستان دولتی و پرستارای ناواردش ترجیح میدم :دی

Hasan Kamali

Registered User
لایک‌ها
0
مرسی دوست عزیز . . . بله ایشون توی بیمارستان شریعتی رییس بخش ارتوپدی هم هستن . . دکتر هم چون میگی از درمونگاه شریعتی رفتی فک نکنم چون من از مطب بهش مراجعه کردم . .

از من میشنوی و اگه از نظر مالی مشکلی باهاش نداری حتما حتما توی بیمارستان خصوصی عمل کن و دور دولتی رو خط بکش . . حالا چرا؟

اونجا همین دکتر هر روز بعد از ویزیت بیماراش سر کلاس میره و خیلی رزیدنت و اینترن و دانشجو و اینا داره . . (اگه مطبش توی کلینیک شریعتی رفته باشی دیدی چه خر تو خره . . . )

اگه توی دولتی عمل بشی دکتر فقط روی عمل نظارت میکنه و کارای دیگه به ترتیب اولویت با رزیدنت و دانشجو و ایناس . . . (اینو خودش چون باهامون نسبتا آشنا بود گفت)

منو توی لاله عمل کرد . درحالی که عمل سختی بود ولی خیلی راضی بودم از عمل و بخیه و ... خیلی حال کردم . . میدونی توی بیمارستان دولتی عمل شدم بعد بخیه زدن انگاری لحاف دوختن :دی اما دکتر چنان بخیه زده اصلا جاش معلوم نیس . . اینا یه طرف حوری و پری های لاله رو و هتلینگشو به بیمارستان دولتی و پرستارای ناواردش ترجیح میدم :دی
ممنونم

Last edited:

Mohsen_14

مدیربازنشسته پاتوق
لایک‌ها
13,441
خیلی چاکرم که جوابم رو دادی. محسن جان من مدرک معاف از رزم رو دارم. و دکترم هم زود تر از 3- 4 ماه بهم وقت عمل نمی ده، پس با این شرایط بهتره که دفترچه خدمتم رو پست کنم و همینطوری که تو می گی و همینطوری که واقعاً هم قادر به دویدن نیستم از همان آموزشی بگم که من منتظر زمان عملم هستم و این هم برگه معاف از رزممو این طوری فقط یه سوال میمونه که هم از تو می پرسم هم از **** وظیفه : من زمان بهبودی بعد از عملم کمش6 ماه میشه و تمام این مدت باید خونه نشین باشم اما تو میگی 2 ماه بیشتر مرخصی نمیدن ؟؟؟

شما دو ماه (حدودا) از مرخصی استعلاجی استفاده میکنی و بقیشو تو پادگان میخوری و میخوابی ! به همین راحتی ، چون اگه بیشتر از دو ماه بشه یه نمه کارت به مشکل میخوره و میتونند جزو خدمت حساب نکنن یا انفصال از خدمت و ...
فکر نمیکنم جوری باشه که نتونی اونجا استراحت کنی :) ...به یگانی که میوفتی و جات بستگی داره .
فوق فوقش اینه که شما نمیتونی بعد دو ماه بری سر خدمت و استراحت میکنی (انفصال از خدمت) و بعد که خوب شدی میری ادامه خدمتتو انجام میدی .
البته این بدترین حالتش هست . برای چیزی که از اختیارت خارجه خیلی ذهنتو مشغول نکن :happy:

.

بالا