برگزیده های پرشین تولز

سوت کشیدن تلویزیون؟

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
سلام

یه تلویزیون CRT سامسونگ هست که گاهی اوقات شروع می کنه به سوت کشیدن.

صداش آرومه ولی قابل شنیدنه و میره روی اعصاب. مطمئنم از اسپیکراش نیست...
مشکل از چی میتونه باشه؟ جوری هم نیست که مثلا همیشگی باشه بگم تعمیرکار ببینه از چیه. گاهی سوت میزنه گاهی نه :blink:

shervin

ASP.net
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
261
منم یه مانیتور CRT سامسونگ دارم بعضی وقتا اینجوری میشه
اصلا اسپیکرم نداره که بگیم از اسپیکرشه
به نظر میاد صدا از سمت لامپ تصویرشه

Fandogh

کاربر فعال انیمیشن
کاربر فعال
لایک‌ها
42
دلایل زیادی می تونه داشته باشه :دی (راهنمایی رو داشتین!!)

تو Google عبارت TV + Whistle رو سرچ کنین خیلی چیزها نوشته :دی

Amir_Br

Registered User
لایک‌ها
116
تلویزیون مام یه همچین مشکلی داشتsony بود بردیم نمایندگی گفت مشکلی نداره سالمه
بهش عادت کردیم

Bahram.ws

Registered User
لایک‌ها
73
پس مثل اينكه عاديه اين قضيه! چون منم اين مشكل رو دارم

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
یکم سلام خدمت استاد

دوم اینکه سوت کشیدن تلویزیون (یا مونیتورهای CRT) مربوط به مدار انحراف افقی است که فرکانس حدود 15 کیلوهرتز داره (625 خط در 25 تصویر بر ثانیه)

سوم اینکه این سوت نباید شنیده بشه (بفرض داشتن گوش سالم!) و شنیده شدنش نشوندهنده خرابی است که در آینده دور یا نزدیک ظاهر میشه. میتونه بعلت خشک شدن ترانس های ولتاژ باشه (ترانس های ولتاژ از همین فرکانس انحراف افقی استفاده میکنه) و یا اینکه دامنه اش زیاد شده که این خطرناک هست و نشانه اش هم سفید شدن بیش از حد تصویر است. یعنی ممکنه با کم کردن BRIGHTNESS سوت ضعیف بشه.

کلاً نشونه خوبی نیست - ولی ممکنه سالها بهمین صورت کار کنه.

arashkhan

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
7
یه تجربه تعمیراتی البته از نوع گاراژی میگه تلویزیون وقتی خراب میشه باید همه خازنهاش رو عوض کرد تا 50 درصد مشکلاتش حل بشه. به این حرف نخندید. واقعا جواب گرفتم.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
یه تجربه تعمیراتی البته از نوع گاراژی میگه تلویزیون وقتی خراب میشه باید همه خازنهاش رو عوض کرد تا 50 درصد مشکلاتش حل بشه. به این حرف نخندید. واقعا جواب گرفتم.

نه تنها خنده دار نیست بلکه تا حد زیادی نظر کاملا درستی هست - بستگی به شرایط هم داره (از نظر مقایسه ارزش اقتصادی وقت با وسایل مصرفی)

ولی در کل یکی از متداولترین راه های تعمیر دستگاههای پرتنش (مثل تلویزیون) تعویض تمام المانهای مشکوک هست که شامل خازنها هم میشه (الکترولیتی ها در مرحله اول)

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
یکم سلام خدمت استاد

دوم اینکه سوت کشیدن تلویزیون (یا مونیتورهای CRT) مربوط به مدار انحراف افقی است که فرکانس حدود 15 کیلوهرتز داره (625 خط در 25 تصویر بر ثانیه)

سوم اینکه این سوت نباید شنیده بشه (بفرض داشتن گوش سالم!) و شنیده شدنش نشوندهنده خرابی است که در آینده دور یا نزدیک ظاهر میشه. میتونه بعلت خشک شدن ترانس های ولتاژ باشه (ترانس های ولتاژ از همین فرکانس انحراف افقی استفاده میکنه) و یا اینکه دامنه اش زیاد شده که این خطرناک هست و نشانه اش هم سفید شدن بیش از حد تصویر است. یعنی ممکنه با کم کردن BRIGHTNESS سوت ضعیف بشه.

کلاً نشونه خوبی نیست - ولی ممکنه سالها بهمین صورت کار کنه.
عرض ادب استاد مازولاق عزیز
pray.gif

با این تفاسیر کار زیادی نمیشه براش کرد؟ این سوت دقیقا از روز اولی که خریدم بود ولی توجه نکردم بهش چون زیاد روشن نمیکردمش، الان 2 سالی میشه داره سوت میکشه
crazy.gif
فکر کنم بهتره ردش کنم بره
crazy.gif

ال سی دی ها هم این مشکل رو دارن؟

Yousef

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4,952
من هم قبلا داشتم یدونه تو اتاقم!
سوت میکشید اتفاقا وقتی تصویر نمایش داده شده روی تی وی روشن بود!
خلاصه که خودش درست شد و دیگه سوت نمیکشید!

Nereid

کاربر فعال زبان
کاربر فعال
لایک‌ها
852
من هم قبلا داشتم یدونه تو اتاقم!
سوت میکشید اتفاقا وقتی تصویر نمایش داده شده روی تی وی روشن بود!
خلاصه که خودش درست شد و دیگه سوت نمیکشید!

شایدم گوش شما عادت کرده بهش و دیگه متوجهش نمیشید:دی

Last edited:

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
فکر کنم بهتره ردش کنم بره
حتما - الآن دیگه دوران crt تموم شده و حتی سونی هم که یک زمانی بهترینهاش رو میساخت چندین سال هست که دیگه هیچ تولیدی نداره.
از نظر کاری هم با توجه به تخصص شما که software development هست باید از ابزارهای نوین استفاده و نرم افزار رو در رزولوشن های مختلف تست کنین.

ال سی دی ها هم این مشکل رو دارن؟
درسته که اونها هم نوسان ساز دارن ولی چون مدار های ولتاژ ندارن دچار این مشکل نمیشن.
ضمنا در فرکانسهای بالاتر از محدوده شنوایی (بالاتر از 20 کیلوهرتس) اگر مشکلی هم باشه گوش قابلیت شنیدنش رو نداره ولی احتمالش هست که آثاری از قبیل سردرد و ... داشته باشه.

استیل آذین

Registered User
لایک‌ها
5
این اشکال به احتمال 90 درصد از نشتی (جرقه زدن داخلی) ترانس HV هست. با تعویضش مشکل حل میشه.

amir911

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان سلام من تعمیرکار تی وی هستم البته بعضی دوستان تا حدی درست گفتن ولی سوت کشیدن معمولا مربوط به چک درایور قسمت افقی میشه که گاهی اوقات با چسب درست میشه

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
تاپیک های اینچنینی که تا حدی حالت مرجع پیدا میکنن تاریخ مصرف ندارن و کهنه هم نمیشن - برعکس هرچه اطلاعات بیشتری ارائه بشه بهتر هست.

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
تاپیک های اینچنینی که تا حدی حالت مرجع پیدا میکنن تاریخ مصرف ندارن و کهنه هم نمیشن - برعکس هرچه اطلاعات بیشتری ارائه بشه بهتر هست.
عرض سلام خدمت استاد مازولاق عزیز :}

آقا ما این تلویزیون رو قرار بود سر همین مشکل بفروشیمش مثلا! منتها چون گاهی اوقات با فشار دادن صداش کم می شد یه روز یک تیکه پلاستیک گذاشتیم پشتش و فشارش دادیم به دیوار! از اون روز طی این چند سال صداش قطع شده
crazy.gif
فقط گاهی اوقات اون پلاستیک شل میشه یه فشار مجدد میخواد
crazy.gif

اینم راه حل مکانیکی این مورد که من پیدا کردم D: انگار لامپ تصویرش تحت فشار بهتر کار میکنه D:

Last edited:

omidghadami

Registered User
لایک‌ها
1

تعمیر کرات آدم بوده بهت گفته!

بله برادر 90 درصد می گم مال خازنش! احتما اینکه ترانس های ولتاژش شل شده باشه و زر زرش در اومده باشه خیلی کمه ولی صفر نیست! اگرم همین بود از خیرش بگذر کلکش کنده است!
ولی اگه از خازنشه برو بازار هرچی خازن Low ESR دیدی بخر بیا عوض کن! 80 درصدشون 100mF هستند! :D
گرونمن نمیشه! ولی دنبال ترانس نرو!

بالا