برگزیده های پرشین تولز

لامپ فوق کم مصرف LED

افتک!!

Registered User
لایک‌ها
8,853
جدی ؟! چون من الان یه لامپ با مصرف 17 وات درست کردم که از 26 وات پارس بیشتر نور میده ، در حد 30 وات پارس ، چندتا میخوای ؟! :D
همون لامپ 40 وات که شما میگی ، اول باید دقیق بررسی بشه ، جریان AC مصرفی ضرب ولتاژ AC ضرب ضریب توان ، که مطعن بشیم اونم 40 وات هستش
بعدش یه لامپ 20 وات LED درست میکنیم که توان خروجیش 18 وات هست و با استفاده از LED های با کیفیت که به ازای هر وات بیشتر از 110 لومن نور بدن ، راحت با اون 40 وات برابری میکنه
همه اینا رو انجام دادم که میگم :D
چند روز دیگه تو بازارچه قرار میدم

جدی جدی :D.... شما لامپت رو بیار ، با یه لامپ CFL 40 وات استاندارد - واتمتر میذاریم که مطمئن بشی :دی- مقایسه میکنیم ، اگر نورش بیشتر بود و 20 وات مصرفش بود ، من 10 هزار تا میخرم. معیار نور هم سنسورهای لوکس متر تنظیم شده روی حساسیت چشم انسانه که در جاهای مختلف اتاق نصب شدن.

ما با کمک یه شرکت اروپایی ، ال ای دی میسازیم. لامپش رو نه ، خود LED ... اون 110 لومن که شما توی دیتاشیت ال ای دی 1 وات میخونی یا 900 لومن که توی 10 وات ها هست ، ملاک نور نیست. لومن یک واحد نور برای چشمه نوریه که کروی پخش میشه...اما چون تعریفش بر مبنای استرادیانه ، میتونه برای ال ای دی های پاور نور مرئی هم در محدوده زاویه نصف شدن نورشون، یک عدد تقریبی بده ، اما این عدد در کاربرد عملی بی ارزشه. به دلایل متعددی که باز هم جای بحثش اینجا نیست :p

لامپ ال ای دی الان با تکنولوژی فعلی فقط به درد کاربردهای دایرکشنال مثل چراغ قوه و نور اسپات میخوره و لاغیر !

Last edited:

xoncegame

Registered User
لایک‌ها
38
جدی جدی :D.... شما لامپت رو بیار ، با یه لامپ CFL 40 وات استاندارد - واتمتر میذاریم که مطمئن بشی :دی- مقایسه میکنیم ، اگر نورش بیشتر بود و 20 وات مصرفش بود ، من 10 هزار تا میخرم. معیار نور هم سنسورهای لوکس متر تنظیم شده روی حساسیت چشم انسانه که در جاهای مختلف اتاق نصب شدن.

ما با کمک یه شرکت اروپایی ، ال ای دی میسازیم. لامپش رو نه ، خود LED ... اون 110 لومن که شما توی دیتاشیت ال ای دی 1 وات میخونی یا 900 لومن که توی 10 وات ها هست ، ملاک نور نیست. لومن یک واحد نور برای چشمه نوریه که کروی پخش میشه...اما چون تعریفش بر مبنای استرادیانه ، میتونه برای ال ای دی های پاور نور مرئی هم در محدوده زاویه نصف شدن نورشون، یک عدد تقریبی بده ، اما این عدد در کاربرد عملی بی ارزشه. به دلایل متعددی که باز هم جای بحثش اینجا نیست :p

لامپ ال ای دی الان با تکنولوژی فعلی فقط به درد کاربردهای دایرکشنال مثل چراغ قوه و نور اسپات میخوره و لاغیر !
اصلا بیاییم لومن رو در نظر نگیریم و به نتیجه عملی اتکا کنیم.
والا من دوتا 14 وات ( توان مصرفی کل) تو اتاق 3در4 ام گذاشتم با نور ترکیب سفید و زرد که طیف نوری حدود 4500k میده و از نظر نوری در مقایسه با دوتا 26 وات پارس ، اختلافی ندیدم ، فقط بخاطر زاویه پخش نور ، سقف یکم تاریکتر بود . که اونم میشه با تولید به فرم ذرتی این مشکل رو حل کرد.

افتک!!

Registered User
لایک‌ها
8,853
اصلا بیاییم لومن رو در نظر نگیریم و به نتیجه عملی اتکا کنیم.
والا من دوتا 14 وات ( توان مصرفی کل) تو اتاق 3در4 ام گذاشتم با نور ترکیب سفید و زرد که طیف نوری حدود 4500k میده و از نظر نوری در مقایسه با دوتا 26 وات پارس ، اختلافی ندیدم ، فقط بخاطر زاویه پخش نور ، سقف یکم تاریکتر بود . که اونم میشه با تولید به فرم ذرتی این مشکل رو حل کرد.

نخیر نمیشه :D.اندازه گیری برای اینه که نور واقعی که به چشم عموم انسانها میاد در همه جای اتاق به دست بیاد. الان شما از یک زاویه، داری نور رو میسنجی... یکی از بزرگترین مشکلات ال ای دی اینه که چشمه نور نقطه ایه. حتی اگر زاویه پخش تتای 0.5 یه ال ای دی 120 درجه یا بیشتر باشه، چون نور نقطه ایه ، تضعیف نور در مسیر با مجذور فاصله نسبت داره. در حالیکه لامپهای اینکندیسنت یا سی اف ال ، ذاتا کروی هستند. یعنی با اینتنسیتی بیشتر ، لومن مساوی میگیری و لوکس کمتر!. این مشکلی نیست که شما بتونی با چیدن ال ای دی به شکل کروی حل کنی. دلیلشو حال ندارم بگم :D.فروم latex نداره نمیشه فرمول نوشت. خلاصه با این تکنولوژی نمیتونی لامپی بسازی که بزنی توی خونه جای لامپ های فعلی کار کنه. تازه مسئله حساسیت چشم و طیف نوری که ال ای دی ها پخش میکنند هم هست که حتی وارم وایتش هم یک طیف فرکانسیه و با زرد واقعی- خورشید یا اینکندیسنت- فرق داره... بعد تازه توان که زیاد بشه بر خلاف لامپهای معمولی ، هیت سینکش هم هست و داغ شدن و کاهش طول عمر... باز هم توی دیتاشیت میزنن 200 هزار ساعت عمر مفید ، اما ال ای دی حتی با کنترل دمای خوب و جریان کنترل شده ، در همون سال اول استفاده 20 درصد نورش رو در طیف مرئی از دست میده

اصلا چرا من حرف بزنم ، این شهرداری تهران همه جا رو پر از پروژکتور ال ای دی کرده :D ...خودتون ببینید مقایسه کنید . اینا 160 واته .16 تا 10وات. نورش با لامپ جیوه های قدیمی 160 وات مساویه ؟ با این بخار سدیم نور سفید 130 وات مغازه ها مساویه ؟ نصفشم نیست

اگر روی ال ای دی میخوای کار بکنی برو سراغ مصارف خاص ! با ال ای دی های خاص.... اگر از این ال ای دی 1 وات های 110 لومنی چیزی در می آمد چینیه با التماس دونه ای 4 سنت نمی فروخت :D... البته اینجا فکر کنم همونا 700-800 تومن یا بالاتر باشه.همشون هم مارک cree دارن:p

Last edited:

افتک!!

Registered User
لایک‌ها
8,853
واه واه ..12 خط نوشتم. هر کاری کردی منم 12 درصد شریکم :p

xoncegame

Registered User
لایک‌ها
38
واه واه ..12 خط نوشتم. هر کاری کردی منم 12 درصد شریکم :p
همه اینا درست ، اما فواید led هم باید در نظر گرفت ، علاوه بر مصرف کمتر ( نصف cfl ) ، نمیشه تاثیر نداشتن اشعه uv رو به همین راحتی نادیده گرفت !
در مورد داغ شدن هیت سینک هم ، با راه حلی که در نظر گرفتم ، دمای هیت سینک توی مدل 20 وات بیشتر از 55 توی محیط با دمای 33 نمیشه !
واسه مشکل نور نقطه ای مگه نمیشه از لنز مات استفاده کرد ؟!

A1C1E

Registered User
لایک‌ها
4,545
جدی ؟! چون من الان یه لامپ با مصرف 17 وات درست کردم که از 26 وات پارس بیشتر نور میده ، در حد 30 وات پارس ، چندتا میخوای ؟! :D
همون لامپ 40 وات که شما میگی ، اول باید دقیق بررسی بشه ، جریان AC مصرفی ضرب ولتاژ AC ضرب ضریب توان ، که مطعن بشیم اونم 40 وات هستش
بعدش یه لامپ 20 وات LED درست میکنیم که توان خروجیش 18 وات هست و با استفاده از LED های با کیفیت که به ازای هر وات بیشتر از 110 لومن نور بدن ، راحت با اون 40 وات برابری میکنه
همه اینا رو انجام دادم که میگم :D
چند روز دیگه تو بازارچه قرار میدم
با آریانور مقایسه کن 25 وات :دی
من 10 تومن گرفتم!
لامپ 40 تومنی LED نورش در حد این نیست!
هر جور بخوای حساب کنی 5 برابر کم مصرف قیمت دارن...
البته عمرشون بیشتره!

xoncegame

Registered User
لایک‌ها
38
با آریانور مقایسه کن 25 وات :دی
من 10 تومن گرفتم!
لامپ 40 تومنی LED نورش در حد این نیست!
هر جور بخوای حساب کنی 5 برابر کم مصرف قیمت دارن...
البته عمرشون بیشتره!

اگه یه لامپ 25 تومنی درست کنم که نورش از اون 25 وات آریانور بیشتر باشه چی ؟ :D
متاسفانه اینقدر جنس بی کیفیت و گرون تو بازار که خودمم اولش اعتنایی به لامپ های LED نمیکردم ، اما بالاخره راهی پیدا کردم که در کنار بالاتر بردن کیفیت ، قیمت بیاد پایینتر !

htcone

Registered User
لایک‌ها
24

افتک!!

Registered User
لایک‌ها
8,853
همه اینا درست ، اما فواید led هم باید در نظر گرفت ، علاوه بر مصرف کمتر ( نصف cfl ) ، نمیشه تاثیر نداشتن اشعه uv رو به همین راحتی نادیده گرفت !
در مورد داغ شدن هیت سینک هم ، با راه حلی که در نظر گرفتم ، دمای هیت سینک توی مدل 20 وات بیشتر از 55 توی محیط با دمای 33 نمیشه !
واسه مشکل نور نقطه ای مگه نمیشه از لنز مات استفاده کرد ؟!

ما که هرچی میگیم نره شما میگی بدوش :D. پول خودته ! تولید کن و نتیجش را ببین :p

در مورد uv هم ال ای دی اگر بدتر از CFL نباشه، بهتر نیست. هر دوشون نور uv رو تبدیل به سفید میکنن ، هر دوشون هم طیف نوری گسترده دارن . تازه ال ای دیهای کلد وایت دمای نورشون از 6500 تا 8500 ئه که بدتر از CFL مشابهه

xoncegame

Registered User
لایک‌ها
38
ما که هرچی میگیم نره شما میگی بدوش :D. پول خودته ! تولید کن و نتیجش را ببین :p

در مورد uv هم ال ای دی اگر بدتر از CFL نباشه، بهتر نیست. هر دوشون نور uv رو تبدیل به سفید میکنن ، هر دوشون هم طیف نوری گسترده دارن . تازه ال ای دیهای کلد وایت دمای نورشون از 6500 تا 8500 ئه که بدتر از CFL مشابهه
6500 تا 8500 اصلا بدرد روشنایی نمیخوره ، بهترین رنج بین 3500 تا 5500 هست.
گمونم شما کلا با led مشکل داری :D حداقل واسه خود بنده از وقتی لامپ های cfl رو با led عوض کردم دیگه چشمام کمتر میسوزه . نکنه کارخونه cfl دارید همگی :general405:

mr.hanzaleh

Registered User
لایک‌ها
361
یه تایمی بزار برو لاله زار دستت میاد
ال ای دی ها جالب نیست خیلی از نظر قیمیتی هم بالاست مگر اینکه جای خیلی لوکسی باشه که کارفرمات بخواد حتما از اون مدل باشه

ctcn8311885

Registered User
لایک‌ها
1,168
من از این مدل لامپ ها دیدم خیلی کم مصرف و خیلی خیلی پرنور مثل خورشید! برای نمونه چراغ های تونل که کارگر ها رو سرشون میزارن

PremiumDomains

Registered User
لایک‌ها
117
من تازگی لامپهای ال ای دی جای لامپهای معمولی با سرپیچ استفاده می کنم لومن هم 1000 و 2000 گرفتم ولی مشکل اینه که چشم رو اذیت می کنن و وقتی به جلو نگاه می کنم نور شدید لامپ که بالا هست اذیت می کنه

تنها راهی که تا الان به ذهنم رسیده اینه که حبابی مات روشون بذارم که از نور خیلی کم می کنن اگه این کار کنم و به جای یه لامپ مجبور بشم چند تا لامپ و حبابی تو اتاق بذارم آیا کار درستی هست به نظرتون یا این که روشهای بهتری هم هست؟

sound.digital

Registered User
لایک‌ها
17
سلام داداش برای رشد گیاه میخوا میگن ال ای دیش مخصوصه و قابلیت فتو سنتز داره .. ال ای دی آبی وقرمز ترکیب میشن به رنگ بنفش در میاد... اگه در مورد ال ای دی رشد گیاه چیزی میدونی ممنون میشم راهنماییم کنی.

Hamedshh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من 2 تا گرفتم تعداد زیادی led داشتن دونه ای 4000 تومان. به لعنت خدا نمی ارزن!! فقط واسه ویترین مغازه خوبه... حتی برای دستشویی و حمام هم کاربرد نداره!
داداش خسته نباشی
باید صبر کنی با پیبشرفت تکنولوژی چیزای جالبرتری هم میاد الان مدل پارس شهاب توی ایران هست نورش عالیه معادل 60 وات من که ازش راضیم از کم مصرف 18 وات نورش بیشتره زده 800 لومن 10 وات

Hamedshh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان
بهترین سازنده لامپ LED توی دنیا شرکت CREE توی امریکاست اگه محصولات اونا وارد بازار ایران بشه تقریبا بقیه از رده خارج میشن چون کارایی محصولاتشون خیلی بالاست مصرفشون هم فوقالعاده پایینه مثلا لامپ 8 وات ال ای دی کری معدل 18 وات اخرین تکنولوژی ال ای دی توی الان ایرانه بعدش قیمتش نسبت به ایرانیا پایینتره و گارانتیاش هم همه ده ساله هستن نورش هم همشون 360 درجه هستن معدال سنجی نسبت به وات هم دقیق محاسبه شده دیگه چی از لامپ ال ای دی میخاین محصولات کری لامپای ال ای دی داخل بازار ما رو از رده خارج میکنه وای به حال لامپای CFL و غیره.

Hamedshh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان
بهترین سازنده لامپ LED توی دنیا شرکت CREE توی امریکاست اگه محصولات اونا وارد بازار ایران بشه تقریبا بقیه از رده خارج میشن چون کارایی محصولاتشون خیلی بالاست مصرفشون هم فوقالعاده پایینه مثلا لامپ 8 وات ال ای دی کری معدل 18 وات اخرین تکنولوژی ال ای دی توی الان ایرانه بعدش قیمتش نسبت به ایرانیا پایینتره و گارانتیاش هم همه ده ساله هستن نورش هم همشون 360 درجه هستن معدال سنجی نسبت به وات هم دقیق محاسبه شده دیگه چی از لامپ ال ای دی میخاین محصولات کری لامپای ال ای دی داخل بازار ما رو از رده خارج میکنه وای به حال لامپای CFL و غیره.

Hamedshh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان

Hamedshh

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام دوستان

xoncegame

Registered User
لایک‌ها
38
به دلیل افزایش واردات و ساخت انواع لامپ LED در وات و فرم های مختلف ، به احتمال زیاد انتخاب اول هر خریدار لامپ LED ای خواهد بود که در بین اجناس فروشنده ، در کنار وات بالا قیمت پایینتری نیز داشته باشد ! .

بطور حتم برای خریداری که اطلاعات زیادی از لامپ LED ندارد، لامپ 12 وات با قیمت 10000 تومان (یا حتی کمتر!) جذابیت بیشتری نسبت به لامپ 9 وات با قیمت 16000 تومان دارد. اما تفاوت در چیست ؟ دلیل های زیادی وجود دارند اما دلایل اصلی شامل بدنه لامپ ، نوع درایور (منبع تغذیه ) و چیپ LED بکار رفته میباشند.

نکته : برای مقایسه لامپ های مختلف با این فرض جلو میرویم که چیپ LED لامپ ها کیفیت و قیمت یکسانی دارند .

1 : بدنه لامپ

در زیر تصویر مدل 12 و 9 وات را مشاهده میکنید :

compare.jpg

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید ، اولین تفاوت ، نوع بدنه دو لامپ هست که نوع 9 وات آلومینیوم و نوع 12 وات از پلاستیک ساخته شده است . برای مثال قیمت بدنه یک لامپ 7 وات به تنهایی حدود 4000 تومان قیمت دارد و قیمت یک بدنه پلاستیکی برای ساخت لامپ 12 وات حدود 1000 تومان ! پس یکی از دلایل اختلاف قیمت مشخص شد ! .

اما چه لزومی دارد که از بدنه آلومینیوم استفاده شود ؟ دفع گرما ! فاکتور بسیار مهم در کیفیت یک لامپ Led دمای لامپ میباشد. بطور حتم لامپی که دمای حداکثر آن 70 درجه باشد (منظور دمای پایه چیپ LED میباشد) بسیار بیشتر از لامپی عمر میکند که دمای تا حد 85 درجه بالا میرود ! البته مسائل دیگر از قبیل چیپ LED بکار رفته را هم باید در نظر گرفت . اما بطور کلی بدنه های آلومینیومی گرمای تولیدی چیپ LED را بسیار سریعتر دفع میکند و بدین صورت باعث افزایش میزان عمر مفید چیپ LED خواهند شد. البته با استفاده از هیت سینک پره ای میتوان تا حدی مشکل دمای بدنه پلاستیکی را حل کرد اما بطور کلی بهتر از برای ساخت لامپ LED حداکثر تا 5 وات از بدنه پلاستیکی استفاده کرد. در تصویر زیر چند نمونه از چیپ LED را مشاهده میکنید . پایه های چیپ با رنگ قرمز مشخص شده است ، منظور دمای این نقاط است.

PCB.jpg

در نظر داشته باشید که استفاده از بدنه آلومینیوم لزوما تضمین کننده کیفیت لامپ نخواهد بود. در این مدت چندین لامپ LED از طریق شرکت های لامپ سازی معروف ایرانی تولید شده (بطور کامل از چین وارد شده) که ضمن استفاده از بدنه آلومینیوم با ابعاد کوچک ،برای زیباتر شدن از روکش سرامیک در ساخت آنها استفاده شده است . اما این بدنه های کوچک توانایی دفع حرارت تولید را ندارند و دمای پایه چیپ LED به 85 درجه میرسد ! که نتیجه را در تصویر زیر مشاهده میکنید ، سیاه شدن چیپ های LED یک لامپ 10 وات بعد از 3 ماه کارکرد روزی 10 ساعت.

10W.jpg

IMG_20150710_043138.jpg

2 : منبع تغذیه یا درایور

درایوری که در ساخت لامپ های LED استفاده میشود از نوع منبع سوئیچینگ یا خازنی میباشد . اما تفاوت این 2 منبع در چیست ؟ هزینه تولید منابع خازنی بسیار ارزانتر از منابع سوئیچینگ تمام میشود. برای مثال هزینه منبع خازنی که بتواند 7 وات توان تولید کند حدود 500 تومان خواهد شد اما منبع سوئیچینگ 7 وات حدود 3500 تومان !

اما این اختلاف قیمت بی دلیل نیست . منابع خازنی نسبت به سوئیچینگ دارای دو نقص عمده هستند : 1-راندمان پایین 2-ضریب توان پایین

منظور از راندمان چیست ؟ راندمان منابع تغذیه عبارت است توان خروجی تقسیم بر توان ورودی .فرض کنید قصد روشن کردن 20 عدد چیپ LED نیم وات ( مثلا LED SMD 5730 ) را با منبع سوئیچینگ و خازنی داشته باشیم (یعنی تولید 10 وات توان) . منابع سوئیچینگ دارای میانگین راندمان حدود 85% (در وات های کمتر از 5 وات حدود 70% و در وات های بالای 10 وات حدود 85% و در وات های بالای 30 وات حدود 90%) هستند ، بدین معنی که برای تولید این 10 وات در خروجی خود نیاز به 11.7 وات توان در ورودی خورد دارند .یعنی لامپ مد نظر در واقع لامپ 11.7 وات میباشد و این همان عددی است که روی جعبه لامپ ذکر میشود .

اما در منبع خازنی برای تولید همین 10 وات توان در خروجی نیاز به حدود 16 وات توان در ورودی داریم ! البته در مصارف زیر 3 وات راندمان منابع خازنی حدود 80% خواهد بود اما نور تولیدی بیشتر مناسب چراغ لوستر خواهد بود. علاوه بر این ضریب توان منابع سوئیچینگ بیشتر از 0.5 میباشد ( درایور های با کیفیت تر 0.95 ) اما این عدد در منابع خازنی حدود 0.2 میباشد !

نتیجه : روی جعبه لامپ توان مصرفی ذکر میشود نه توان تولیدی . پس طبق محاسبات بالا لامپ 12 وات با بدنه پلاستیکی که عموما از منبع خازنی استفاده میکنند در بهترین حالت حدود 7 وات توان تولید میکنند اما لامپ 9 وات با بدنه آلومینیوم که از منبع سوئیچینگ استفاده میکند حدود 7.5 وات توان تولید میکند !

پس با در نظر کیفیت یکسان چیپ LED برای هر 2 لامپ (منظور راندمان نوری است) ، لامپ 9 وات در مقایسه با لامپ 12 وات، در قبال مصرف کمتر ، نور بیشتری تولید خواهد کرد ! نکته دیگر اینکه استفاده از منابع سوئیچینگ بدلیل داشتن خروجی صاف تر (رگوله شده) باعث افزایش عمر مفید LED خواهند شد.

این مقاله به مرور زمان کاملتر خواهد شد ...

bet.mt

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
لامپ های LED بخاطر مصرف انرژی و هزینه کمتر و گرمای تولید شده کمتر نسبت به لامپ های معمولی ارجحیت دارند.
<a href="http://lightbulbe.blogfa.com">لامپ</a>

بالا