برگزیده های پرشین تولز

::معماهاي رياضي::جهت شكوفايي استعداد شما

yar1356

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از mehrdad1355 :
گیرم فرض و استدلالتون صحیح!شما هم پیشامد غیر ممکن!!!!!!! دختر دختر ر و حذف کردید! (این در حالتی هست که ما بدانیم یکی از فرزندان یا فرزند اول پسره-برحسب فرضی که شما تصریح نکردید)
فضای نمونه شما میشه سه عضوی! که یک پیشامد پسر-دختر مطلوبتونه! این که میشه یک سوم و نه دوسوم!چون شما می گید پیشامد پسر دختر! می گید فرزندشون پسره و فرزند دیگه اونها دختر باشه! پس اگه ترتیب مهمه! پیشامد دختر پسر پس مطلوب نیست! می بینی چجوری تغییر میکنه! حتی براساس حرف خودت!چون اگه ترتیب مهم باشه جواب میشه یک سوم و اگه مهم نباشه میشه دو سوم !(یک جواب یک دوم هم که قبلا هم من و هم بقیه گفتیم چرا ایجاد میشه- با تغیرات کوچیک سه جواب مختلف داریم)
مشکل من با شما سر اینه که من میگم باید فرضتون رو به صورت صریح تری بیان کنی و اگرنه نمیشه جواب دلخواه رو بگیرید! یعنی خیلی از پارامترها باید تصریح بشند(
شما دو تا مسئله ای رو که من گفتم با هم ترکیب کرده ای و به جواب نادرست یک سوم رسیده ای.
حذف حالت دختر-دختر مربوط به مسئله دومه که منظور نظر جناب دفتره در حالی که مهم بودن ترتیب مربوط به مسئله اوله.
حالا چرا ما دوتا مسئله اش کردیم؟ چون صورت مسئله طوری مبهم بیان شده بود که در نگاه اول می شد مسئله اول رو از اون برداشت کرد که به جواب یک دوم می رسید. ولی منظور طراح مسئله دوم بود که به جواب دو سوم می رسید. علت معما بودن مسئله و جالب بودن اون هم در همین ابهام نهفته بود. اگر این ابهام نبود معما جالب نمی شد بلکه یک مسئله خیلی ساده بود که حل اون نیاز به تحصیلات دانشگاهی و دید فراآبگیری :lol: نداشت.

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
به نقل از yar1356 :
شما دو تا مسئله ای رو که من گفتم با هم ترکیب کرده ای و به جواب نادرست یک سوم رسیده ای.
حذف حالت دختر-دختر مربوط به مسئله دومه که منظور نظر جناب دفتره در حالی که مهم بودن ترتیب مربوط به مسئله اوله.
حالا چرا ما دوتا مسئله اش کردیم؟ چون صورت مسئله طوری مبهم بیان شده بود که در نگاه اول می شد مسئله اول رو از اون برداشت کرد که به جواب یک دوم می رسید. ولی منظور طراح مسئله دوم بود که به جواب دو سوم می رسید. علت معما بودن مسئله و جالب بودن اون هم در همین ابهام نهفته بود. اگر این ابهام نبود معما جالب نمی شد بلکه یک مسئله خیلی ساده بود که حل اون نیاز به تحصیلات دانشگاهی و دید فراآبگیری :lol: نداشت.
اتفاقا از کم *** شماست که اینطور فکر می کنی! می بینی که با تغییر پیش فرضها(که اصلا تصریح نشدند) جواب تغییر می کنه و با توجه به هر پیش فرض جواب فرق می کنه
معما جواب یکتا می خواد نه چندتا جواب!(منتها راه رسیدن به اونو می پیچونن نه اینکه فرض ناقص بدند)شما برداشتی بهتر از چیستانهای عامیانه ندارید ولی چون این رشته منه تو هر مورد دقت می کنم! شما حتی درک درستی از معما و معما طرح کردن نداری
بحث باشما نهایت*** هست

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
علت معما بودن مسئله و جالب بودن اون هم در همین ابهام نهفته بود. اگر این ابهام نبود معما جالب نمی شد بلکه یک مسئله خیلی ساده بود که حل اون نیاز به تحصیلات دانشگاهی و دید فراآبگیری نداشت.
34.gif
دقيقا همينطوره.
23.gif

yar1356

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از mehrdad1355 :
اتفاقا از کم *** شماست که اینطور فکر می کنی! می بینی که با تغییر پیش فرضها(که اصلا تصریح نشدند) جواب تغییر می کنه و با توجه به هر پیش فرض جواب فرق می کنه
معما جواب یکتا می خواد نه چندتا جواب!(منتها راه رسیدن به اونو می پیچونن نه اینکه فرض ناقص بدند)شما برداشتی بهتر از چیستانهای عامیانه ندارید ولی چون این رشته منه تو هر مورد دقت می کنم! شما حتی درک درستی از معما و معما طرح کردن نداری
بحث باشما نهایت*** هست
خیلی بده که به خاطر بحث سر یک معما به همدیگه توهین کنن.
ادامه نمیدم. قضاوت با سایر دوستان. :(

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
معما جواب یکتا می خواد نه چندتا جواب!(منتها راه رسیدن به اونو می پیچونن نه اینکه فرض ناقص بدند)شما برداشتی بهتر از چیستانهای عامیانه ندارید ولی چون این رشته منه تو هر مورد دقت می کنم!
آقا مهرداد! خواهشمندم يه معما براي اين جواب بنده به گونه اي طرح كنيد كه پاسخ دو سوم بشه. ميخوام ببينم كجاي معما و كدوم كلمه اينجور شما رو آشفته ميكنه.
31.gif

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از yar1356 :
خیلی بده که به خاطر بحث سر یک معما به همدیگه توهین کنن.
ادامه نمیدم. قضاوت با سایر دوستان. :(
توهين نشد عزيز. ناراحت نشو. شايد سابقه علمي آقا مهرداد توي رياضيات بهشون اين اجازه رو ميده كه يه مقدار سطح علمي بقيه رو پايين بدونن.
شما هم اگه معمايي داري يا ميتوني جواب rax رو بدي بسم الله.

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
به نقل از daftarekhaterat :
آقا مهرداد! خواهشمندم يه معما براي اين جواب بنده به گونه اي طرح كنيد كه پاسخ دو سوم بشه. ميخوام ببينم كجاي معما و كدوم كلمه اينجور شما رو آشفته ميكنه.
31.gif
پست 71 رو بخون
شما که رشته تون امار نیست ولی من حتی سر بعضی مسائل با استادهام سر تمرینهای که توسط باقی بچه ها در طول چند سال به صورت حل تمرین به استادها قالب شده بود (وهی این حل تمرین به نسل به نسل دانشجوها منتقل میشد و کپیش رو مثل طلا خرید و فروش می کردند !) ایستادم و اشتباه رو ثابت کردم! اتفاقا تو استنباط اماری و ایراد کار هم سر مستقل بودن پیشامدها بود!که ما معمولا می گفتیم که اگه تابع توزیع توام تو متغییر تصادفی به حالت حاصلضرب دو تابع توزیع دربیاد این دو متغییر مستقلند! تو یکی از مسئله ها همین حالت بود منتها این دامنه ها به صورت کامل مستقل نبو.دند! و به صورت ضریفی وابسته بودند
باید شما دفی خان متوجه شده باشی که من در کل ادم گیری هستم! پس نباید از این موضوع تعجب کنی
من هم دیگه به هیچ عنوان اینجا دیگه میلی به پاسخ دادن به هیچ سوالی ندارم

yar1356

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از rax :
خوب من دو سه روز بود سر نزده بودم ...
چه جوري يه سكه با قطر 18 ميليمتر رو از يه سوراخ تو كاغذ با قطر 15 ميليمتر رد كرد....
كاغذ رو نبايد پاره كرد...
سکه رو می شه پاره کرد؟! :D

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از rax :
خوب من دو سه روز بود سر نزده بودم ...
مازولق جان معماي سه بعدي نداشتيم ها.....

شكل درست يه دونه پيراميد چهار وجهي كه همه ضلهاش طبعا مساوين.....

منم يه دونه ديگه بگم: (اين ديگه خيلي اسونه)

چه جوري يه سكه با قطر 18 ميليمتر رو از يه سوراخ تو كاغذ با قطر 15 ميليمتر رد كرد....
كاغذ رو نبايد پاره كرد...
سه بعدي نداشتيم ولي شعبده بازي داشتيم :D راه رياضي كه نداره ولي عملا ميشه يعني با كاغذ واقعي و سكه واقعي. براي حلش صبر ميكنم بقيه هم نظر بدن.

آقا مهرداد خواهش ميكنم بگذار تو اين انجمن همه از اطلاعات يكديگر استفاده كنند و از آمدن به اينجا لذت ببرند. هر وقت ديدي يكي اشتباه ميكنه لطفا ignore كن. معلومه كه اطلاعاتت در سطح خوبيه - شما هم سطح خودتو بيار پايين اندازه ما كه بتونيم با هم حرف بزنيم. ممنون

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از yar1356 :
سکه رو می شه پاره کرد؟! :D
سكه رو كج ميكنيم. وقتي رد شد دوباره صافش ميكنيم! خداييش مو لاي درز اين جواب نميره!
110.gif

iranvig

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
یه طناب به دور خط استوای زمین کشیده شده حالا به طول این طناب یک متر اضافه میکنیم - شعاع کره زمین باید چقدر تغییر کنه تا این طناب رو دورش بشه کشید.؟؟؟؟(شعاع زمین 6400کیلومتر)

setareh2

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از iranvig :
یه طناب به دور خط استوای زمین کشیده شده حالا به طول این طناب یک متر اضافه میکنیم - شعاع کره زمین باید چقدر تغییر کنه تا این طناب رو دورش بشه کشید.؟؟؟؟(شعاع زمین 6400کیلومتر)
2pi*r2=2pi*r1+1
پس:
کد:
r2=r1+1/2pi=6400000+1/(2*3.14)
يعني:
اختلاف ميشه:
کد:
 1/6.28

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از iranvig :
با یه معادله ی دیفرانسیل معمولی قابل حله.به شعاع زمین هم نیازی نیست.
خوب چون طناب دور استوا پیچیده شده ما می تونیم دایره ای به مرکز مرکز زمین و به شعاع زمین در نظر بگیریم و روی اون بحث کنیم.
اگه افزایش محیط دایره (همون افزایش طول طناب پیچیده شده ) رو dA در نظر بگیریم و افزایش شعاع رو dR داریم:
dA=2Pi*dR
اگه جای گذاری کنیم:
dR=1/2Pi

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
البته من جواب ستاره خانوم رو ندیدم و گویا موقعی که من می نوشتم ایشون پست زدن.

setareh2

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از daftarekhaterat :
سكه رو كج ميكنيم. وقتي رد شد دوباره صافش ميكنيم! خداييش مو لاي درز اين جواب نميره!
110.gif
دفتر جان ميتوني با روش گوريل انگوري سكه رو تبديل به گلوله كني ;) :lol:
...
راستي واقعا با شعبده بازي ميشه؟؟؟ من كه عقلم به جايي قد نداد ;)

setareh2

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از electronic :
البته من جواب ستاره خانوم رو ندیدم و گویا موقعی که من می نوشتم ایشون پست زدن.
آقا شرمنده ام.... ;) اگه ميدونستم شما داريد جواب ميديد جسارت نمي كردم... ولي به نظرم يه معادله خيلي ساده جبري هست...

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
در مورد جریان اون سکه و کاغذ باید بگم مساله ساده تر از اونیه که فکر می کنیم.واقعیتش اینه که چون اختلاف قطر سکه و سوراخ زیاد نیست این کا رو به راحتی میشه انجام داد.پیشنهاد می کنم یه سوراخ به قطر 15 میلیمتر ایجاد کنید بعد در راستای یکی از قطرها کاغذ رو تا کنید.ار اونجایی که کاغذ مثل ورق آهنی سفت نیست می شه دو انتهای نمیدایره ی به وجود اومده رو کشید تا جا برای عبور سکه باز بشه.همین!

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از setareh2 :
آقا شرمنده ام.... ;) اگه ميدونستم شما داريد جواب ميديد جسارت نمي كردم... ولي به نظرم يه معادله خيلي ساده جبري هست...
نه خواهش میکنم اینجا متعلق به همه ست.فقط خواستم من جسارت نکرده باشم.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7

setareh2

Registered User
لایک‌ها
2
بابا اين سكه هه خيلي باحال بود :lol:
ولي عنوان كردنش تو اين تاپيك خيلي گول زننده بود...

بالا