برگزیده های پرشین تولز

چند سوال راجع به Ray Tracing گرافیک

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
سلام و درود.

سوالاتم در مورد کارت گرافیک :
۱) گرافیک های دارای Ray Tracing انویدیا ، از سری RTX هست و GTX ها ندارن درسته؟
۲) ارزانترین گرافیک با این تکنولوژی چه مدلی از انویدیا ست؟
۳) معادل این تکنولوژی از amd چیه؟ خوندما یادم نیست و شمیدم ضعیف تر از انویدیا تو این مورده‌صحیحه؟
۴) ارزانترین گرافیک amd با این خصوصیت کدوم مدله؟
۵) در واقعیت این تکنولوژی واقعا چقدر و چند درصد نورپردازی و جزئیات بازی رو بهبود میده؟
۵) برای گیمر casual و تفریحی ، ارزش هزینه کردن دارد؟ (من کارت فعلیم GTX 1650 super هست با i5 11400 و ۳۲ گیگ رم ۳۲۰۰).

ممنونم.

saeid700

کاربر فعال *همکار بخش شبکه های اجتماعی
همکار انجمن
لایک‌ها
5,283
1. درسته (بعضی جی تی ایکس ها هم نرم افزاری ساپورت میکنن ولی خیلی سطح پایین)
2.کارت 3050 و 2060
3. بحث معادل نیست بعضی کارت ها هسته های rt دارن که خیلی بهتره بقیه نرم افزاری ساپورت میکنن
4. 6600 با هسته های rt
6. حدودا 4 الی 5 باید هزینه کنید برای تعویض (دست دوم بگیرید اگه)

Last edited:

maddex2

Registered User
لایک‌ها
175
سلام و درود.

سوالاتم در مورد کارت گرافیک :
۱) گرافیک های دارای Ray Tracing انویدیا ، از سری RTX هست و GTX ها ندارن درسته؟
۲) ارزانترین گرافیک با این تکنولوژی چه مدلی از انویدیا ست؟
۳) معادل این تکنولوژی از amd چیه؟ خوندما یادم نیست و شمیدم ضعیف تر از انویدیا تو این مورده‌صحیحه؟
۴) ارزانترین گرافیک amd با این خصوصیت کدوم مدله؟
۵) در واقعیت این تکنولوژی واقعا چقدر و چند درصد نورپردازی و جزئیات بازی رو بهبود میده؟
۵) برای گیمر casual و تفریحی ، ارزش هزینه کردن دارد؟ (من کارت فعلیم GTX 1650 super هست با i5 11400 و ۳۲ گیگ رم ۳۲۰۰).

ممنونم.
2- هرچی خرج کنید همونقدر اش میخورید قطعا کارت 3050 در RT کار 3090ti رو نمیکنه و سری 3000 هم در RT بهتر از 2000 هست
3- فک کنم با FSR اشتباه گرفتید که fps بازی رو مثل DLSS انویدیا افزایش میده و ورژن جدید FSR کارایی خیلی نزدیک به DLSS داره با این مزیت که از اکثر کارت های ضعیفتر مثل rx460 و gtx1050 پشتیبانی میکنه و میشه گفت amd در این زمینه از رقیبش جلو افتاده
4-کارت های rx6600xt به بعد هم گویا از ray tracing پشتیبانی میکنن ولی اصلا در این زمینه خوب نیستن
5- خیلی کیفیت بازی رو افزایش میده به عنوان مثال کلیپ های بازی ماینکرافت رو روی حالت فعال ری ترسینگ و خاموش توی یوتیوب ببینید تا متوجه بشید
بهترین انتخاب درحال حاضر با بودجه محدود و ری ترسینگ 3050 هست

Last edited:

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
هرچی خرج کنید همونقدر اش میخورید
کسی منکرش نیست بله، اما بودجه م متغیره و بعد از بررسی و سبک و سنگین کردن از سایت های فروش ، و دست دو یا نو ، تعیین خواهم کرد از الان نمیتونم قطعی بگم که راهنمایی کنن دوستان.

کارت های rx6600xt به بعد هم گویا از ray tracing پشتیبانی میکنن ولی اصلا در این زمینه خوب نیستن
همین ، اتفاقا خبر ساپورت از این مدل شنیده بودم ظاهراً ، ضعیفن هم شنیدم و از شما هم تایید شد.اوکی.
قیمت نو و دست دوش چقدره؟ البته خودمم جستجو میکنم. ضمنا دست دو بگیرم ، این مدل ها ماینشون زیاده نه؟ آخه اتفاقا دست دو این ۳۰۵۰ ها خیلی تو فروشگاه های اینترنتی برای فروش گذاشته میشن که مهلت تست چند روزه دارن. آیا اعتماد میشه کرد و بعد از خرید ، صرفا با دو تا تست Furmak و نمیدونم چی و ... ، میشه از سلامت مطلع شد که ماین نشده یا کم شده و عمرش هنوز به دنیاس ؟ و چند ماه بعد هم هزینه تعمیرات بدی اونم اگر امکانش باشد!!؟؟

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
حدودا 4 الی 5 باید هزینه کنید برای تعویض (دست دوم بگیرید اگه
با فروش کارت خودم و پرداخت ما به التفاوت؟ مبنای حساب کتابتونو بدونم لطفاً ؟ که اینو چند و اونو چند با لحاظ دست دو...؟ و همچنین یه بارم اگر نو بخرم روش چقدر باید داد؟ اینا رو بفرما لطفاً

maddex2

Registered User
لایک‌ها
175
به نظرم 6 تومن گرافیکتون رو بدید ضرر نکردید و یه پیشنهاد دارم اینکه رم 16 کفایت میکنه برای همه گیم ها و میتونید روی پول 16 گیگ هم حساب کنید
3050 بدرد ماین نمیخوره و از همین برند های ارزون که کیفیت خوبی دارن با خیال راحت خرید کنید

maddex2

Registered User
لایک‌ها
175
الان قیمت گرافیک شما زیاد افت نداشته من rx6600 گرفتم 17 تومن الان زیر 10 تومن شده و تا قبل امسال برای همچین ارتقایی باید 8 تومن هزینه میکردید یه نیم نگاهیم به rx6600 داشته باشید بد نیست با این که ray tracing نداره

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
به نظرم 6 تومن گرافیکتون رو بدید ضرر
بشکل عمومی و شخصی ضرره، چون
خودم دو سال پیش ۷ و خرده گرفتم ، چرا ؟ الانم نوش
میبینم ۸ و خرده ای تومنه؟ گارانتی کارتمم هنوز مونده و ارزششو که بیشتر میکنه یه خرده!

روی پول 16 گیگ هم حساب کنید
نه برادر ، تازه مکافات ارتقا از ۱۶ گیگ ۲۶۶۶ به ۳۲ گیگ ۳۲۰۰ خلاص شدم چون برد باهاش مشکل داشت و هندل نمیکرد هزینه برد جدید و ... هم تحمیل شد برام ، دست نمیزنم رم رو ، تازه برای کارا و برنامه ها ۳۲ لازم بود همه دغدغه من که گیم نیست که بخام از محل فروش رم اضافی برای گیم و ... گفتم جهت اطلاع از وضعیتم.
آقا یادم رفت بگم خدمتت که باز هم شنیدم ۳۰۵۰ برای تریسنگ ضعیفه و نمیکشه ، اینو چه کنم؟ پس ارزانترین rtx ری تریسنگ دار که البته کشش اجرای قابل قبول و متوسط داشته باشه که آثارش در بازی مشهود باشد چیه ؟

.XERXES.

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
5,994
چون به طور خاص سوال شما درباره ray tracing هست، گزینه 3050 مناسب نیست.
شما باید رزولوشن هم در نظر بگیرید، کانفیگ سیستم هم همینطور.
برای رزولوشن 1080
3060 nvidia
6700 amd
بد نیست!

اما برای 1440
این دومورد بالا هم به کار نمیاد، حداقل
3070 و 2080ti و 6800 مناسب تر هستن.

در کارت های amd با pro render هم شناخته میشه.

اگر گیمر معمولی هستید، ارزش هزینه کردن نداره.

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
رزولوشن هم در نظر بگیرید
۱۰۸۰ p حداکثر ، چون مانیتورم حداکثر کشش اینو داره در ۶۰ هرتز.
کانفیگ سیستم هم همینطور
آره متوجهم و اونو مطمئنم، i5 11400-
2x16GB 3200 Dual Klev
psu 800wat

آره همینه
اتفاقا هم از نظر قیمت که بتونم - هم حافظه بالای ۱۲ گیگ و هم مصرف پایین تر ، مدنظرمه. Gainward 3060.

فکر این وضوحو نمیکنم نه الان نه آینده نزدیک !!!
در کارت های amd با pro render هم شناخته میشه.
کلا سر قضیه تریسینگ، amd از چشمم افتاده.
گیمر معمولی هستید، ارزش هزینه کردن نداره.
آره تو تاپیک اولش گفتم که تفریحی اونم سطح گشت زننده (Adventurer) که ببینه چیبه چیه و مشتاق بشه سطح مبتدی بازی کنه. ببین آقا ، من با کارت فعلی ۱۶۵۰ سوپر ، هر چند در حد متوسط اجرا میکنم گیم های فعلی رو در خد ۶۰ فریم ،۱۰۸۰ گاها هم high با فریم پایین مثلا ۴۰-۵۰ و بله برام قابل قبول و روانه ، منتها به آینده نزدیک و انبوهی از گیم های پرزرق و برق که دوست دارم تست شون کنم و گاهی بازی مختصر ، میبینم که از دو جهت کم‌خواهم آورد اولی حافظه ۴ گیک که الان کف حافظه س و دومی تکنولوژی های جدید، اینه که به فکر میفتم تا توان مالی از این هم محدودتر نشه (اوضاع اقتصادی را که متوجهید)- یه مدل جدیدی دست و پا کنم از اونطرفم تا گرافیک فعلی ، ارززشش کم نشده و ارزش فروختن داره و گارانتیش هم هنوز مونده و شاید ۶ تومن بتونم بفروشم ، بفروشم و کمک هزینه بشه برای خرید جدید و گرنه که به بوق تبدیل میشه یواش یواش و چیزی درنخواهد اورد بزودی.بله اینه ..

.XERXES.

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
5,994
۱۰۸۰ p حداکثر ، چون مانیتورم حداکثر کشش اینو داره در ۶۰ هرتز.
آره متوجهم و اونو مطمئنم، i5 11400-
2x16GB 3200 Dual Klev
psu 800wat

آره همینه
اتفاقا هم از نظر قیمت که بتونم - هم حافظه بالای ۱۲ گیگ و هم مصرف پایین تر ، مدنظرمه. Gainward 3060.

فکر این وضوحو نمیکنم نه الان نه آینده نزدیک !!!
کلا سر قضیه تریسینگ، amd از چشمم افتاده.
آره تو تاپیک اولش گفتم که تفریحی اونم سطح گشت زننده (Adventurer) که ببینه چیبه چیه و مشتاق بشه سطح مبتدی بازی کنه. ببین آقا ، من با کارت فعلی ۱۶۵۰ سوپر ، هر چند در حد متوسط اجرا میکنم گیم های فعلی رو در خد ۶۰ فریم ،۱۰۸۰ گاها هم high با فریم پایین مثلا ۴۰-۵۰ و بله برام قابل قبول و روانه ، منتها به آینده نزدیک و انبوهی از گیم های پرزرق و برق که دوست دارم تست شون کنم و گاهی بازی مختصر ، میبینم که از دو جهت کم‌خواهم آورد اولی حافظه ۴ گیک که الان کف حافظه س و دومی تکنولوژی های جدید، اینه که به فکر میفتم تا توان مالی از این هم محدودتر نشه (اوضاع اقتصادی را که متوجهید)- یه مدل جدیدی دست و پا کنم از اونطرفم تا گرافیک فعلی ، ارززشش کم نشده و ارزش فروختن داره و گارانتیش هم هنوز مونده و شاید ۶ تومن بتونم بفروشم ، بفروشم و کمک هزینه بشه برای خرید جدید و گرنه که به بوق تبدیل میشه یواش یواش و چیزی درنخواهد اورد بزودی.بله اینه ..
انتظار شما اگر خلاصه میشه در تکنولوژی های گیمینگ فعلی، با همین موارد بالا میتونید اون حس اشتیاق برطرف کنید ولی در نظر داشته باشید هر سال به همراه کارت های گرافیک یه حالت بهینه ( بیشتر سیاست فروش توسط شرکت های سازنده هست )
معرفی میشه، هر تصمیمی که میگیرید با وضعیف اقتصادی فعلی هماهنگ میشید و تغییرش در آینده مبهم، معلوم نیست چقدر هزینه بر باشه پس به
داشتن فریم تا 60 و رزولوشن 1080 با همین سیستمی که دارید و تهیه اون کارت گرافیک مدنظر ختم به خیر کنید.

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
با همین موارد بالا میتونید اون حس اشتیاق برطرف کنید
با کدوم ؟ ۱۶۵۰ یا ۳۰۶۰ کدوم منظورتونه مه فرمودین همین موارد ، متوجه نشدم.
وضعیف اقتصادی فعلی هماهنگ میشید و تغییرش در آینده مبهم، معلوم نیست چقدر هزینه بر باشه
بیشتر منظورم گرافیک فعلیه که این دیگه مسلمه که از ارزش میفته و میخام فعلا به قیمتی که کمک دست باشه ، بفروشم و گفتم که کمتر ارزشش افت کنه. و گرنه بله قبول دارم موارد جدید در آینده قابل پیش بینی نیست.
داشتن فریم تا 60 و رزولوشن 1080 با همین سیستمی که دارید و تهیه اون کارت گرافیک مدنظر ختم به خیر کنید
بله خب تازه رسیدید به علت ماجراجویی بنده و هر چند گفته شما و تصور قبلی خودم ، هزینه اضافه س به ظاهر ولی آینده نزدیک بزودی (نه پیش بینی چندسال آینده)- احتیاج سخت افزاری پیدا خواهم کرد نمونه ش حافظه بیشتر که فعلی ۴ گیگ ،فاجعه س.

.XERXES.

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
5,994
با کدوم ؟ ۱۶۵۰ یا ۳۰۶۰ کدوم منظورتونه مه فرمودین همین موارد ، متوجه نشدم.
بیشتر منظورم گرافیک فعلیه که این دیگه مسلمه که از ارزش میفته و میخام فعلا به قیمتی که کمک دست باشه ، بفروشم و گفتم که کمتر ارزشش افت کنه. و گرنه بله قبول دارم موارد جدید در آینده قابل پیش بینی نیست.
بله خب تازه رسیدید به علت ماجراجویی بنده و هر چند گفته شما و تصور قبلی خودم ، هزینه اضافه س به ظاهر ولی آینده نزدیک بزودی (نه پیش بینی چندسال آینده)- احتیاج سخت افزاری پیدا خواهم کرد نمونه ش حافظه بیشتر که فعلی ۴ گیگ ،فاجعه س.
شما از همین 1650 هم برای فریم های پایین میتونید استفاده کنید ولی چون تاکید دارید بر اجرای ray tracing به همین دلیل ناچارید یه کارت مثل
3060 برای سیستم فعلی تهیه کنید.
طبیعی هست هرچه میزان حافظه بالاتر باشه، قدرت کارت هم بیشتر میشه و این 4 گیگ در مقابل پردازش این بارهای سنگین پردازش تفکیک روشنایی در بازی برنمیاد.
متاسفانه PC گیمینگ نیاز به آپدیت سخت افزاری داره، پس دقت کنید سطح انتظار خودتون در یه حدی نگه دارید چون فردا یهو یه تکنولوژی معرفی میشه که مثلا فقط روی کارت های 4000 اجرا میشه، بعد اونوقت حسرت اونو نخورید.
ناچارا اگر بودجه اتون محدود هست به حداقل ها کفایت کنید.
موفق باشید.

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
انتظار خودتون در یه حدی نگه دارید
خیلی صحیحه
فردا یهو یه تکنولوژی معرفی میشه که مثلا فقط روی کارت های 4000 اجرا میشه
نه دیگه اونموقع همون که گفتین در حدی خودمو کنترل میکنم چون هزینه قبلی جاش باید پر بشه و گنج قارون ندارم.خخخ.
اگر بودجه اتون محدود هست به حداقل ها کفایت کنید
آره در حد حداکثر ۱۴ تومن ، اونم ۳۰۶۰ یا اوپن باکس نو هستن یا بدون گارانتی گاها هم دست دو با مهلت تست-منظور اینکه همینشم هزینه میکنم تحت این شرایط و بله چند سالی توقعمو نگه میدارم ولی قبلا هم گفتم از ۱۲ گیگ این کارت در کنار مصرف پاور متعادلش در کنار قیمت مناسب نمیتونم بگذرم که در آینده کلی هزینه های واجب یومیه و متفرقه دارم که ممکنه الان هزینه برای کارت نکنم ، تا یه مدت نسبتاً طولانی ، از عهده برنیام.
ممنون از راهنایی هاتون

Saeed1980g

Registered User
لایک‌ها
46
درود با تاخیر طولانی.
غرض اینکه پس از کش و قوش فراوان و انتظار تامین بودجه و ... تازه 10 روزی میشه به تاریخ 1 بهمن 1401 که گرافیک زیر خریداری کردم و ختم قایله شد بالاخره:
INNO 3D 3060 Ti iChill X3 RED LHR 8 GB نو با گارانتی 18 ماهه حامی به مبلغ 16/800/000 تومان.

فایل های ضمیمه

• IMG_20230114_233859.jpg
    IMG_20230114_233859.jpg
    631.5 KB · نمایش ها: 3

memol1985

Registered User
لایک‌ها
2,006
1. درسته (بعضی جی تی ایکس ها هم نرم افزاری ساپورت میکنن ولی خیلی سطح پایین)
2.کارت 3050 و 2060
3. بحث معادل نیست بعضی کارت ها هسته های rt دارن که خیلی بهتره بقیه نرم افزاری ساپورت میکنن
4. 6600 با هسته های rt
6. حدودا 4 الی 5 باید هزینه کنید برای تعویض (دست دوم بگیرید اگه)
منظور از ساپورت نرم افزاری چیه؟

saeid700

کاربر فعال *همکار بخش شبکه های اجتماعی
همکار انجمن
لایک‌ها
5,283
منظور از ساپورت نرم افزاری چیه؟
معمولا برای پردازش های ری تریس کارت گرافیک از هسته های RT استفاده میکنه این هسته ها تو کارت های سری انودیا از کارت گرافیک RTX 2060 به بعد و تو AMD از کارت گرافیک 6600 به بعد وجود دارن.

حالا کارت های قبل اینا که فاقد هسته های RT هستن اومدن یه آپدیت درایور براشون دادن که بشه ری تریس رو روی اونا هم تجربه کرد ولی خوب چون این کارت ها فاقد هسته های ذکر شده هستن عملکرد بسیار پایینی دارن مثلا من تست کردم کارت 1080 با روشن بودن ری تریس تو بازی 60 درصد افت فریم داشت یعنی عملا هیچ کاربردی نداشت برای من.

حالا بین کارت هایی هم که این هسته ها رو دارن من RTX3060TI رو با RX6600XT مقایسه کردم انودیا عملکرد بهتری داشت و با روشن بود ری تریس افت فریم کمتری نسبت به AMD وجود داشت.

بالا