• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

Jun Fan Jeet Kune Do (کارشناس متخصص استاد آبتین)

trian

Registered User
لایک‌ها
2,885
چهلمین سال درگذشت /

زندگی "بروس لی" بر پرده سینما نقش می‌بندد

کریستوفر ویلکینسون و استفن ریول که آثاری چون "نیکسون" و "علی" را خلق کرده‌اند اینبار به سراغ فیلمی با تکیه بر زندگی "بروس لی" رفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، این فیلم داستان زندگی بروس لی را بیان می کند و کریستوفر ویلکینسون و استفن ریول در حال نوشتن فیلمنامه آن با نام "تولد اژدها" هستند.
این فیلم الهام گرفته از زندگی واقعی لی و برمبنای دوئل او با "ونگ جک من" استاد کونگ فوی چین نوشته می شود. این مبارزه در سال 1965 در سان فرانسیسکو و در دوره ای که محله چینی های این شهر زیر کنترل هنگ کنگی ها بود، روی داد.
نویسندگان این فیلمنامه برای نوشتن آن از رویدادهای واقعی و با الهام از حرکات رزمی بروس لی استفاده می کنند و داستان فیلم را در حالی که وونگ و لی با هم یکی شده و در حال تعقیب ومبارزه با گانگسترهای محله چینی ها هستند، می نویسند.
ویلکینسون و ریول بیش از همه برای خلق آثار زندگینامه‌ای شهرت دارند و فیلمنامه "نیکسون" را که سال 1995 به کارگردانی اولیور استون ساخته شد، نوشته‌اند. این فیلمنامه جایزه اسکار فیلمنامه غیراقتباسی را دریافت کرد.
فیلم "علی" با تمرکز بر زندگی محمدعلی کلی نیز در سال 2001 به کارگردانی مایکل‌مان ساخته شد. آنها فیلمنامه "مرکوی" را نیز با همکاری یکدیگر نوشته‌اند که درباره زندگی فردی مرکوری است و در آن ساشا بارون کوهن در نقش این آهنگساز و خواننده بازی می‌کند.
بروس لی سال ‌1973 درگذشت و امسال چهلمین سالمرگ وی است.

ممنون آقا رضا مطلب جالبی بود
یادمه چندسال قبل سریالش هم از شبکه 2 پخش شد که من همه قسمتهاش رو دیدم ولی به نظرم خیلی از بخش های اون غلو بود و واقعی نبود این فیلم مبنی بر زندگی طبیعی بروسلی هست یا این هم مبتنی بر چاشنی تخیل؟

natars

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,116
باید ساخته بشه تا نظر داد

در مورد اون سریال که چین بیاد بروس لی در سال2008 ساخته بود هم باید بگم برای جذاب کردنش چند تا کارکتر مبارزه ای به فیلمنامه اضافه شده بود
مثلا مبارزه استاد بروس لی با استاد یاماموتو
برای اینکه روغن داغشو زیاد کنن اون مبرازه معبد شائولین رو هم آورده بودن که مثلا از هنگ کنگ با بروس لی پدر کشتگی داشت و اونجاش دروغ بود که وقتی بروس لی برای بار دوم در آمریکا اونو شکست داد بعد از مسابقه با کنده چوبی زده تو ستون فقرات بروس لی و اونو چند ماهی رو ویلچر نشوند در صورتیکه بروس لی در داستان واقعیش بخاطر بلند کردن چند تا وزنه بدون گرم کردن کمرش دچار گیرافتادگی عصب شده بود

natars

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,116
یه چیزه جالب توی فیلم اژدها وارد می شود
اونجا که توی لنج دارن میرن جزیره فستیوال رزمی مستر هان شرکت کنن تو لنج بروس لی روی یکی از آخوندک ها شرط بندی میکنه و قمار رو میبره

آخوندک ( نام حشره ای است که خودش رو بشکل طبیعت درمیاره تا کسی نتونه بگیرش و در کونگ فو برای خودش یک سبک در چین است)

trian

Registered User
لایک‌ها
2,885
یه چیزه جالب توی فیلم اژدها وارد می شود
اونجا که توی لنج دارن میرن جزیره فستیوال رزمی مستر هان شرکت کنن تو لنج بروس لی روی یکی از آخوندک ها شرط بندی میکنه و قمار رو میبره

آخوندک ( نام حشره ای است که خودش رو بشکل طبیعت درمیاره تا کسی نتونه بگیرش و در کونگ فو برای خودش یک سبک در چین است)

جالب بود مرسی
در مورد سبک آخوندک چیزی نمیدونستم راجع به این سبک اطلاعاتی دارید (من از آخوندک یادم به هاج زنبور عسل میافته:D )
به نظرم مثل اخوندک که کمین میکنه و حشره رو با دستاش قفل میکنه اینم باید یجور قفل کردن ضربه باشه جالبه

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
این جور فیلم ها اصولا فیلم های خوبی نیستند. دلایل ساده ای هم دارد. مثلا در نظر بگیرید بخواهند فیلمی بسازند درباره ی مارادونا. آیا بازیگر نقش مارادونا می تواند حرکات مارادونا را تقلید کند؟ چنین چیزی امکان پذیر نیست و فیلم حتی مخاطب عام را هم راضی نمی کند.

اما جالب است بدانید در سال 2002 پروژه ای شروع شد برای ساخت فیلمی از بروس لی به صورت CGI ! اتفاقا این بروس لی شبیه سازی شده خیلی هم عالی از آب در آمد اما متاسفانه پروژه نیمه کاره رها شد به دلایل نامعلوم.

از جهت دیگر، بروس لی یک عارف بودایی و یک فیلسوف بود. برای اینکه بخواهند یک بدل ِ باور پذیر از او بسازند باید شناخت عمیقی از شخصیت و دانش لی داشته باشند که ندارند.

تا امروز اکثر فیلم هایی که درباره لی ساخته شده است، کاملا سطحی بوده اند و حتی وقایع تاریخی زندگی او را هم به درستی روایت نکرده اند.

بهرحال این فیلم جدید که آقا رضا خبرش را نوشت، یک نکته ی جالب دارد و آن هم ایده بازسازی مبارزه ی بزرگ ِ بروس با ونگ جک من است. این مبارزه نقطه عطفی در زندگی لی و البته آغازی برای جیت کان دو بوده است.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
آیا آموزش جیت کان دو بدنسازی داره؟

البته. اصلن بروس آمده بود که بگوید رزمی کاران باید فیزیک مناسبی داشته باشند و به همه جور تمرینات قدرتی و استقامتی نیازمندند.

احیانا کتاب های Bruce Lee's Fighting Method که به فارسی هم ترجمه شده است را دارید؟

Bruce_Lee's_Fighting_Method_Basic_Training.jpg

trian

Registered User
لایک‌ها
2,885
اصلا رزمی بدون فیزیک مناسب به همراه تمرینات قدرت و استقامت با هم معنا نداره
راستی الان شبکه مستند ، مستند بروسلی رو گذاشته که جالب هم هست

Hadi_M

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
18
من خودم الان تقریبا 6 ساله کنگ فو توا کار میکنم و تقریبا همه سبک های رزمی رو هم میشناسم و بعضیاشم کار کردم...
اصلا هم با فلسفه شون کار ندارم ولی جیت کان دو بهترین سبک رزمی هست که بروسلی قربونش برم گل کاشته با این سبکش:D

یعنی کسی که بخواد چیزایی ر یاد بگیره که به دردش بخوره بهترین سبک همین سبکه ولی اگه هدفش فقط ورزش کردن و گرم نگه داشتن بدنش و خودنمایی و.. باشه همه سبک های رزمی واسش خوبه

trian

Registered User
لایک‌ها
2,885
من خودم الان تقریبا 6 ساله کنگ فو توا کار میکنم و تقریبا همه سبک های رزمی رو هم میشناسم و بعضیاشم کار کردم...
اصلا هم با فلسفه شون کار ندارم ولی جیت کان دو بهترین سبک رزمی هست که بروسلی قربونش برم گل کاشته با این سبکش:D

یعنی کسی که بخواد چیزایی ر یاد بگیره که به دردش بخوره بهترین سبک همین سبکه ولی اگه هدفش فقط ورزش کردن و گرم نگه داشتن بدنش و خودنمایی و.. باشه همه سبک های رزمی واسش خوبه

خوش اومدین
اما ایکاش این سبک انقدر دستخوش تغییر نمی شد
توی برنامه مستند یکی از شاگردان بروسلی میگفت اگه بروسلی الان زنده بود از باشگاهای جیت کاندوی الان خیلی ناراحت میشد

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
ترجمه فارسی این کتاب رو ندارم

این کتاب ها یک مجموعه چهار جلدی است که به فارسی "شیوه رزمی بروس لی" ترجمه شده است. احتمالا سرچ کنید جایی پیدا می کنید برای خرید اینترنتی.

البته چیزی که باید توضیح بدم این است که این کتاب ها در سال 1966 تهیه شدند یعنی سال های اولیه پیدایش جیت کان دو، در حالیکه جیت کان دو تا سالهای پایانی تغییرات زیادی داشت.
شاید بشود این مجموعه را کاتالوگی برای تکنیک های اولیه، برخی مفاهیم و تمرینات جیت کان دو دانست و بهرحال مطالعه اش مفید خواهد بود. ترجمه ی فارسی کتاب هم باوجود نارسایی هایی که دارد، نسبتا خوب است.

به علاوه در بخشی از کتاب به تمرینات قدرتی و استقامتی روزانه لی پرداخته شده است.

trian

Registered User
لایک‌ها
2,885
این کتاب ها یک مجموعه چهار جلدی است که به فارسی "شیوه رزمی بروس لی" ترجمه شده است. احتمالا سرچ کنید جایی پیدا می کنید برای خرید اینترنتی.

البته چیزی که باید توضیح بدم این است که این کتاب ها در سال 1966 تهیه شدند یعنی سال های اولیه پیدایش جیت کان دو، در حالیکه جیت کان دو تا سالهای پایانی تغییرات زیادی داشت.
شاید بشود این مجموعه را کاتالوگی برای تکنیک های اولیه، برخی مفاهیم و تمرینات جیت کان دو دانست و بهرحال مطالعه اش مفید خواهد بود. ترجمه ی فارسی کتاب هم باوجود نارسایی هایی که دارد، نسبتا خوب است.

به علاوه در بخشی از کتاب به تمرینات قدرتی و استقامتی روزانه لی پرداخته شده است.

استاد آبتین من این کتاب ترجمه شده رو توی اینترنت پیدا نکردم لینکی ازش ندارین
اگه براتون امکان داره درباره تمرینات بروسلی هم مطالبی رو بذارید تا ازش استفاده کنیم
بسیارممنون

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
استاد آبتین من این کتاب ترجمه شده رو توی اینترنت پیدا نکردم لینکی ازش ندارین
اگه براتون امکان داره درباره تمرینات بروسلی هم مطالبی رو بذارید تا ازش استفاده کنیم
بسیارممنون

انتشارات فدك ايساتيس: خرید آنلاین کتاب- فروشگاه اینترنتی کتاب

برای خرید

trian

Registered User
لایک‌ها
2,885
توی برنامه مستند بروسلی میگفت سبک جیت کاندو بیشتر از شمشیربازی و بوکس استفاده شده بروسلی بعضی از حرکات اضافه رو از اون حذف و بعضی اصلاحات رو در اون به وجود اورده این مطلب درسته استاد آبتین؟

trian

Registered User
لایک‌ها
2,885
یک مطلب جالب دیگه هم که برای خیلیا تعجب آور بود اینه که بروسلی با یک وزن معمولی حدود 60 کیلوگرم همه حریفان خودش حتی اونهایی رو که بسیار سنگین وزن تر بودن رو به خوبی مغلوب میکرد به نظر شما علتش چی بوده که بروسلی همیشه و در هر شرایط و در مقابله با هر بدنی غالب بود استعداد ،سرعت یا عوامل دیگه ؟

natars

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,116
بروس لی درست میدونست ضرباتش رو چطور و چه زمانی وارد کنه
ضمنا شما اگه 40 کیلو هم وزن داشته باشی اگر شخصی 90 کیلویی جلوت وایسه بش اینقدر مشت و لگد بزنی آخر شدیدا در حالت مرگ زخمی میشه
درست مثل کیسه بوکس

بروس لی نکته مثبتش این بود که اجازه ضربه خوردن از طرف حریف به خودش رو میگرفت
اصول دفاع کردن تو ورزش رزمی از حمله کردنش مهم تره تو حمله کردن راحت میشه همه بدن حریف رو نشونه بگیره و لگد شلیک کنی

بالا