• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

Jun Fan Jeet Kune Do (کارشناس متخصص استاد آبتین)

trian

Registered User
لایک‌ها
2,885
این هم عیدی من به دوستان خوبم در این تاپیک :)

یک ریمیکس زیبا از بروس لی به همراه ترجمه بنده.
در واقع در این ویدئو، بخش هایی از مصاحبه ی معروف لی با پیر برتون را می بینید که سازنده ریمیکس اون رو به شکل ریتمیک در آورده:

Bruce Lee - Be Water My Friend! Remix

ذهنت رو خالی کن​
بی حالت باش، بی شکل باش​
مثل آب

آب می تونه جاری و روان باشه​
یا می تونه خردکننده باشه​
آب باش دوست من!

آب روان هیچ وقت راکد نمی شه​
بنابراین تو هم باید سیال و روان باشی

تو باید تمرین کنی
باید رفلکس هات رو حفظ کنی​
به طوری که وقتی بهش نیاز داری، اون حاضره
وقتی می خوای حرکت کنی، تو حرکت می کنی ...

منظورم اینه که تو باید از تمام مفصل ران استفاده کنی​
و فورا ضربه بزنی​
باید با ضربه یکی بشی​
بهتره که تمام اجزای بدنت رو تمرین بدی

زیر آسمون​
زیر چرخ گردون
تنها یک خانواده وجود داره *

سبک ها رو باور نکن
سبک ها آدم ها رو پراکنده می کنن​
این یک روند پیشرفت مداوم هست ...

* منظور این هست که همه ی ما انسانیم و از یک خانواده ایم.

بسیار زیبا بود استاد آبتین لذت بردم
عیدی خوبی بود :happy:

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
بسیار زیبا بود استاد آبتین لذت بردم
عیدی خوبی بود :happy:

خوشحالم که خوشتون اومد. :)

راستی جمله ی ابتدایی این ویدئو را جا انداخته بودم. بروس لی به پسر می گه:

این مانند انگشتی است که ماه را نشان می دهد.
بر روی انگشت متمرکز نشو چرا که تمام آن شکوه آسمانی را از دست خواهی داد ...

xavi68

Registered User
لایک‌ها
3,423
تو جیت کاندو کار با چه سلاح هایی آموزش داده میشه ؟

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
تو جیت کاندو کار با چه سلاح هایی آموزش داده میشه ؟

سلام خوش آمدید.

در سطوح پیشرفته بعضا کار با چوب و نانچیکو و غیره را می توانید آموزش ببینید. اما یک نکته ی مهم:

همان طور که می دانید بروس لی از سلاح های کالی و یا کونگ فو استفاده می کرد، اما روش استفاده اش از این سلاح ها بر اساس مفاهیم جیت کان دو بود. مثلا سکانس از فیلم راه اژدها را بیاد بیارید که لی در فضای بیرون از رستوران چینی ها با چوب و نانچیکو مبارزه می کند. شما در آن سکانس دائما دارید ضربه ی متوقف کننده را می بینید یا همان jeet da و یا انواع feint (حمله کاذب و ایجاد فریب).

مفاهیم جیت کان دو ارتباطی به اسکریما ندارد.

Last edited:

xavi68

Registered User
لایک‌ها
3,423
برای افزایش سرعت دست بهترین تمرین چیه ؟
تو جیت کاندو نحوه آموزش چه طوریه ؟ چند تا شالبند داره ؟ تو هر شالبند چه چیزایی رو یاد می گیرید ؟

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
برای افزایش سرعت دست بهترین تمرین چیه ؟
تو جیت کاندو نحوه آموزش چه طوریه ؟ چند تا شالبند داره ؟ تو هر شالبند چه چیزایی رو یاد می گیرید ؟

سرعت مبحث مفصلی است. نکته اولی که باید به یاد داشته باشیم این هست که سرعت در اجرای تکنیک، صرفا نتیجه سرعت ِ عضو ضربه زننده (مثلا دست) نیست.

در جیت کان دو یک تقسیم بندی دقیق برای سرعت وجود دارد. هر کدام از این موارد تمرینات خاصی را می طلبد که قبلا درباره اش نوشته بودم، می توانید مطالعه کنید:

http://forum.persiantools.com/t32117-page350.html#post5878108

به طور کلی نمی شود یک تمرین را به عنوان بهترین تمرین معرفی کرد اما یک قاعده کلی وجود دارد که باید آنرا بدانید و به کار بگیرید. برای افزایش سرعت در اجرای یک تکنیک، باید آنرا بیشتر تمرین کنید!

زمانی که یک تکنیک را اجرا می کنید، عضلات عضو ضربه زننده به صورت یک زوج و به طور متقابل وارد عمل می شوند و اجرای یک حرکت را میسر می کنند. یک عضله فعال و درگیر می شود و دیگری نافعال و ریلکس. برای مثال یک ضربه ی مشت را در نظر بگیرید. در هنگام پرتاب ضربه، عضله پشت بازو فعال و درگیر است و عضله جلو بازو نافعال؛ حالا زمانی که می خواهید دست را به عقب بکشید فعالیت عضلات معکوس می شود، جلو بازو فعال و پشت بازو ریلکس. اگر زمانی که ضربه می زنید این دو عضله همزمان فعال بشوند، نتیجه یکجور حالت ترمز خواهد بود.

خب حالا چطور می توانیم به عضو ضربه زننده و عضلات مرتبط، کمک کنیم برای تسهیل حرکت و اجرای بهتر یک تکنیک؟

این موارد را اجرا کنید:

- ابتدا یک تکنیک ساده، مستقیم و موثر را بیاموزید. تلاش کنید حرکات زائد و غیرضروری در اجرای تکنیک را به مینیمم برسانید. عقب کشیدن دست، پیچ و تاب اضافه و غیره.

- در مرحله بعد به آرامی شروع به تمرین تکنیک کنید. بدون هیچ شتاب و عجله ای. در تمام مراحل شما مشغول یک برنامه ریزی عصبی - عضلانی هستید. این برنامه ریزی باید با دقت و به درستی اتفاق بیافتد تا کارایی شما به حداکثر برسد، تا زوج عضلانی هماهنگی بیشتری پیدا کنند و ...

- پس از یادگیری و مهارت در تکنیک، به تدریج سرعت ضربه را زیاد کنید. حالا دیگر به هر میزان که بیشتر ضربه را تکرار و تمرین کنید می توانید سرعت را افزایش بدهید.

- قبل از اجرای ضربه کاملا ریلکس باشید. شانه هایتان راحت و شل باشد. هیچ نوع انقباض و گرفتگی در بازو و عضلات ایجاد نکنید تا لحظه ی اجرای ضربه.

- میت زنی را تمرین کنید. از پارتنرتان بخواهید میت را طوری بالا و پایین ببرد تا ضربه زدن به هدف برای شما سخت تر بشود.

- می توانید از گلابی دو طرفه استفاده کنید.

- می توانید به سبک بوکسورها از بازدم کوتاه و انفجاری برای اجرای موثر و سریع تکنیک استفاده کنید (نمی دونم با این روش تنفس آشنا هستید یا نه).

- می تونید عضلات در گیر در اجرای تکنیک را تقویت کنید با تمرینات شنا و بارفیکس و ...

در مراحل پیشرفته تر، ما مباحثی مانند ضربه غیرتلگرافی و ریتم شکسته را داریم که از حوصله بحث خارج است.

ممنوم از توجه تان

Last edited:

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
درباره سوال دوم باید بگم سیستم درجه بندی خاصی در جیت کان دو وجود نداره. معمولا در باشگاه های جون فان جیت کان دو سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته را در نظر می گیرند.

سرعت پیشرفت هم کاملا به خود فرد بستگی داره. یادگیری جیت کان دو دشواره. افراد باهوش، مستعد و با جدیت می تونن در این روش موفق بشن و بیشتر افراد در مراحل مقدماتی باقی می مونن.

xavi68

Registered User
لایک‌ها
3,423
درباره سوال دوم باید بگم سیستم درجه بندی خاصی در جیت کان دو وجود نداره. معمولا در باشگاه های جون فان جیت کان دو سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته را در نظر می گیرند.

سرعت پیشرفت هم کاملا به خود فرد بستگی داره. یادگیری جیت کان دو دشواره. افراد باهوش، مستعد و با جدیت می تونن در این روش موفق بشن و بیشتر افراد در مراحل مقدماتی باقی می مونن.

پس یعنی اگه دو نفر با دو تا استاد مختلف کار کنن و مثلا به سطح متوسط برسن ممکن هست تکنیک هایی رو هر کدوم بلد باشن که اون یکی بلد نیست

کلیپ های آموزشی از جیت کاندو می تونی بذاری

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
پس یعنی اگه دو نفر با دو تا استاد مختلف کار کنن و مثلا به سطح متوسط برسن ممکن هست تکنیک هایی رو هر کدوم بلد باشن که اون یکی بلد نیست

کلیپ های آموزشی از جیت کاندو می تونی بذاری

نمی دونم دقیقا متوجه سوال و ابهام شما شدم یا نه.
تکنیک ها و مفاهیمی که اساتید مختلف آموزش می دهند تفاوتی ندارد. مثل هر رشته ی دیگری، کاراته، بوکس و غیره.

سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته هم کم و بیش تعریف مشخصی داره.

شالبند برای جیت کان دو را من فقط توی ایران دیدم و طبیعتا من درآوردی است.

کلیپ آموزشی مناسب که اصلن سراغ ندارم. اگر دسترسی به یوتیوب داری می توانم اسامی اساتید نسل اول و دوم جیت کان دو را به شما بدم سرچ کنید و ...

natars

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,116
میگم این ادمک چرمی که دو تا دست چرمی هم داره چطوری میشه خرید پیچ میشه به دیوار؟

اسم خاصی داره؟

برای تمرین وینگ چوون است یا جیت کان دو؟

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
میگم این ادمک چرمی که دو تا دست چرمی هم داره چطوری میشه خرید پیچ میشه به دیوار؟

اسم خاصی داره؟

برای تمرین وینگ چوون است یا جیت کان دو؟

Wooden Dummy یا آدمک چوبی علاوه بر وینگ چون در سبک های دیگه ی کونگ فو هم بکار می ره هر چند شکل ظاهریش در سبک های مختلف مقداری متفاوت هست. می تونید به عنوان یک پارتنر بهش نگاه بکنید. مدلی داره که به دیوار نصب میشه، مدلی هست که روی زمین می ایسته. حتی مدل های جمع و جور و کوچک هم داره. اسمش رو اگر سرچ کنی می بینی.

در جیت کان دو هم می تونه استفاده بشه اما خیلی محدود. ضمنا پارتنر زنده همیشه اولویت داره به این وسیله.

[h=3][/h]

xavi68

Registered User
لایک‌ها
3,423
نمی دونم دقیقا متوجه سوال و ابهام شما شدم یا نه.
تکنیک ها و مفاهیمی که اساتید مختلف آموزش می دهند تفاوتی ندارد. مثل هر رشته ی دیگری، کاراته، بوکس و غیره.

سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته هم کم و بیش تعریف مشخصی داره.

شالبند برای جیت کان دو را من فقط توی ایران دیدم و طبیعتا من درآوردی است.

کلیپ آموزشی مناسب که اصلن سراغ ندارم. اگر دسترسی به یوتیوب داری می توانم اسامی اساتید نسل اول و دوم جیت کان دو را به شما بدم سرچ کنید و ...

دسترسی که ندارم ولی اسامی رو یه لطفی کن بده یه کاریش می کنم
رضا شورکی که جیت کاندو کار میکنه رو می شناسی ؟

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
دسترسی که ندارم ولی اسامی رو یه لطفی کن بده یه کاریش می کنم
رضا شورکی که جیت کاندو کار میکنه رو می شناسی ؟

برای شروع باید برید سراغ مهمترین شاگردان نسل اول بروس لی. این اساتید رو سرچ کنید:

Ted wong
Jerry Poteet
Jesse R. Glover

در ادامه باید سراغ شاگردان این افراد برید. برای مثال:

Tommy Carruther
Octavio Quintero

ویدئو های بنده در سایت آپارات را هم می توانید اینجا ببینید:

http://www.aparat.com/video/video/listuser/dashboard/yes/username/Abtin63

ویدئوهای اساتید ناشناس و کسانی که ارتباطی با اسامی که ذکر کردم ندارند، رو هم به هیچ عنوان تماشا نکنید.

رضاشورکی را هم می شناسم. جیت کان دویی که ایشان تعلیم دیده اند "جون فان جیت کان دو" نیست. روشی است که به آن JKD concept گفته میشود و بعد از مرگ بروس لی بوسیله دان اینوسانتوی فلیپینی ابداع شد. این روش یا سبک یا هرچی که اسمش را بگذارید، هیچ ارتباطی با جیت کان دوی بروس لی ندارد. در خوش بینانه ترین حالت یکجور هنر رزمی ترکیبی است.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286

natars

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,116
برای شروع باید برید سراغ مهمترین شاگردان نسل اول بروس لی. این اساتید رو سرچ کنید:

Ted wong
Jerry Poteet
Jesse R. Glover

در ادامه باید سراغ شاگردان این افراد برید. برای مثال:

Tommy Carruther
Octavio Quintero

ویدئو های بنده در سایت آپارات را هم می توانید اینجا ببینید:

آپارات - ویدیو های کاربر

ویدئوهای اساتید ناشناس و کسانی که ارتباطی با اسامی که ذکر کردم ندارند، رو هم به هیچ عنوان تماشا نکنید.

رضاشورکی را هم می شناسم. جیت کان دویی که ایشان تعلیم دیده اند "جون فان جیت کان دو" نیست. روشی است که به آن JKD concept گفته میشود و بعد از مرگ بروس لی بوسیله دان اینوسانتوی فلیپینی ابداع شد. این روش یا سبک یا هرچی که اسمش را بگذارید، هیچ ارتباطی با جیت کان دوی بروس لی ندارد. در خوش بینانه ترین حالت یکجور هنر رزمی ترکیبی است.

من نمیدونم چرا اینوساندو بعنوان دوست و مربی بروس لی بعد از مرگش از پشت به جیت کان دو خنجر زد

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
من نمیدونم چرا اینوساندو بعنوان دوست و مربی بروس لی بعد از مرگش از پشت به جیت کان دو خنجر زد

من هم نمی دونم. انگار کینه ای از او داشت و می خواست انتقام بگیره. یکجاهایی می دیدم یکجور مشکلاتی توی روابط این دو نفر وجود داشته. مثلا لی به اینوسانتو با لحن نسبتا تندی می گفته که فلان چیز غلط است، فلان چیز درست است. بروس لی شخصیت خاصی داشت رضا. خیلی قاطع بود، وقتی حرف می زد کمترین تردیدی نشان نمی داد. شخصیتی به کمال رسیده بود. یا به قول شرقی ها "روشن شده" یا "به روشنی رسیده".
تکه های فیلم ها یا مصاحبه های لی را مرور کن. مثلا جایی که دارد چیزی به کسی می آموزد یا چیزی را برای کسی توضیح می دهد، آنقدر قاطع و آگاه و مطمئن حرف می زند که مخاطب حتی فکر مقابله و بحث با او به ذهنش خطور نمی کند.

خب حالا افرادی که با این شخصیت خاص در ارتباط بودند، همه شان نمی توانستند رفتار او را هضم کنند. یکی مجذوب او می شده، یکی هم ممکن بود حتی متنفر شود، یا احساس کوچکی و حقارت کند.
در بعد رزمی هم تقریبا اکثر آمریکایی های رزمی کار معروف دهه شصت و هفتاد یک کتکی از او خورده اند. اما تقریبا همه شان بعداز مرگ لی می گفتند که او خیلی هم خوب نبوده و اگر خواسته بودند او را زده بودند و از این مزخرفات.

بهرحال اینو سانتو کار عجیبی کرد و تفکرات و زحمات بروس لی را تا یکقدمی نابودی پیش برد.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
اینو سانتو صرفا به ایجاد یک روش جدید و سواستفاده از نام جیت کان دو بسنده نکرد. او حتی توی مصاحبه هاش به شکل مستقیم و غیرمستقیم بروس لی را زیرسوال می برد. با سایر شاگردان مطرح لی هم سر لج و لجبازی دارد.

مثلا توی یک مصاحبه ای مربوط به اواسط دهه نود (اگر درست یادم باشد) می گفت:

من نحوه ی لگد زدن در جیت کان دو را نمی پسندیدم. بروس لی مقداری موآی تای را مطالعه کرد و ما با هم بعضی از روش های لگدزنی در موآی تای را تمرین می کردیم ولی بعدها فهمیدم تمرینات بروس لی اشتباه بود! در واقع سی جو بروس فکر می کرد موآی تای را شناخته در حالی که چیز زیادی از آن نمی دانست!
در ادامه هم توضیح می دهد بعدها با یک موآی تای کار معروف آشنا شده و از آن به بعد لگد موآی تای را استفاده می کند.

خب این حرف صرفا یک ابراز عقیده نیست. یکجور خراب کردن است و او از این حرفها زیاد زده است. اینوسانتو خوب می داند که تعریف و کارکرد ضربات پا در جیت کان دو کاملا با موآی تای تفاوت داره.
از آن مهمتر اینکه بروس تمام تکنیک های جیت کان دو را (که تعدادشان هم کم است) با دقت و وسواس فوق العاده ای طراحی کرده بود، هیچ چیزی اینطور که اینوسانتو می گوید آبکی و اتفاقی و ناآگاهانه نبوده است.

3_2.jpg

Last edited:
بالا