• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

Jun Fan Jeet Kune Do (کارشناس متخصص استاد آبتین)

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
میگم استاد آموزش نانچیکو بروس لی واقعا اینو ساندو بوده؟

من نظرم اینه که اینو ساندو به بروس لی حسودی میکرده

در دنیای هنرهای رزمی حسادت و دشمنی همیشه بوده است. اینوسانتو می توانست نماینده ی بسیار خوبی برای هنررزمی سرزمین خودش باشد. بوکس فلیپینی، اسکریما و غیره. اما راه بسیار نادرستی را انتخاب کرد.

بله آشنایی بروس لی با یکسری از سلاح های کالی از طریق اینوسانتو بوده است. اما لی در استفاده این سلاح ها هم روش خاص خودش را بکار برد. یعنی آنها را با قواعد جیت کان دو تطبیق داد، سریع و مستقیم ضربه می زد، جنبه های نمایشی را حذف کرد، حرکات فریبنده ( fake ) انجام می داد و غیره ...

trian

Registered User
لایک‌ها
2,885
سرعت مبحث مفصلی است. نکته اولی که باید به یاد داشته باشیم این هست که سرعت در اجرای تکنیک، صرفا نتیجه سرعت ِ عضو ضربه زننده (مثلا دست) نیست.

در جیت کان دو یک تقسیم بندی دقیق برای سرعت وجود دارد. هر کدام از این موارد تمرینات خاصی را می طلبد که قبلا درباره اش نوشته بودم، می توانید مطالعه کنید:

http://forum.persiantools.com/t32117-page350.html#post5878108

به طور کلی نمی شود یک تمرین را به عنوان بهترین تمرین معرفی کرد اما یک قاعده کلی وجود دارد که باید آنرا بدانید و به کار بگیرید. برای افزایش سرعت در اجرای یک تکنیک، باید آنرا بیشتر تمرین کنید!

زمانی که یک تکنیک را اجرا می کنید، عضلات عضو ضربه زننده به صورت یک زوج و به طور متقابل وارد عمل می شوند و اجرای یک حرکت را میسر می کنند. یک عضله فعال و درگیر می شود و دیگری نافعال و ریلکس. برای مثال یک ضربه ی مشت را در نظر بگیرید. در هنگام پرتاب ضربه، عضله پشت بازو فعال و درگیر است و عضله جلو بازو نافعال؛ حالا زمانی که می خواهید دست را به عقب بکشید فعالیت عضلات معکوس می شود، جلو بازو فعال و پشت بازو ریلکس. اگر زمانی که ضربه می زنید این دو عضله همزمان فعال بشوند، نتیجه یکجور حالت ترمز خواهد بود.

خب حالا چطور می توانیم به عضو ضربه زننده و عضلات مرتبط، کمک کنیم برای تسهیل حرکت و اجرای بهتر یک تکنیک؟

این موارد را اجرا کنید:

- ابتدا یک تکنیک ساده، مستقیم و موثر را بیاموزید. تلاش کنید حرکات زائد و غیرضروری در اجرای تکنیک را به مینیمم برسانید. عقب کشیدن دست، پیچ و تاب اضافه و غیره.

- در مرحله بعد به آرامی شروع به تمرین تکنیک کنید. بدون هیچ شتاب و عجله ای. در تمام مراحل شما مشغول یک برنامه ریزی عصبی - عضلانی هستید. این برنامه ریزی باید با دقت و به درستی اتفاق بیافتد تا کارایی شما به حداکثر برسد، تا زوج عضلانی هماهنگی بیشتری پیدا کنند و ...

- پس از یادگیری و مهارت در تکنیک، به تدریج سرعت ضربه را زیاد کنید. حالا دیگر به هر میزان که بیشتر ضربه را تکرار و تمرین کنید می توانید سرعت را افزایش بدهید.

- قبل از اجرای ضربه کاملا ریلکس باشید. شانه هایتان راحت و شل باشد. هیچ نوع انقباض و گرفتگی در بازو و عضلات ایجاد نکنید تا لحظه ی اجرای ضربه.

- میت زنی را تمرین کنید. از پارتنرتان بخواهید میت را طوری بالا و پایین ببرد تا ضربه زدن به هدف برای شما سخت تر بشود.

- می توانید از گلابی دو طرفه استفاده کنید.

- می توانید به سبک بوکسورها از بازدم کوتاه و انفجاری برای اجرای موثر و سریع تکنیک استفاده کنید (نمی دونم با این روش تنفس آشنا هستید یا نه).

- می تونید عضلات در گیر در اجرای تکنیک را تقویت کنید با تمرینات شنا و بارفیکس و ...

در مراحل پیشرفته تر، ما مباحثی مانند ضربه غیرتلگرافی و ریتم شکسته را داریم که از حوصله بحث خارج است.

ممنوم از توجه تان

خیلی خوب بود استاد آیتین
سال جدید رو با مطالب پربار و بسیار خوب شروع کردید
خوشحالم که باز هم از مطالب خوب شما استفاده میکنم
ممنون

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
خیلی خوب بود استاد آیتین
سال جدید رو با مطالب پربار و بسیار خوب شروع کردید
خوشحالم که باز هم از مطالب خوب شما استفاده میکنم
ممنون

خواهش می کنم. به من لطف داری محمد جان.
من هم خوشحالم که می توانم با افراد ارزشمندی مثل شما تبادل نظر کنم و از تجربه تان استفاده کنم.

xavi68

Registered User
لایک‌ها
3,423
برای شروع باید برید سراغ مهمترین شاگردان نسل اول بروس لی. این اساتید رو سرچ کنید:

Ted wong
Jerry Poteet
Jesse R. Glover

در ادامه باید سراغ شاگردان این افراد برید. برای مثال:

Tommy Carruther
Octavio Quintero

ویدئو های بنده در سایت آپارات را هم می توانید اینجا ببینید:

آپارات - ویدیو های کاربر

ویدئوهای اساتید ناشناس و کسانی که ارتباطی با اسامی که ذکر کردم ندارند، رو هم به هیچ عنوان تماشا نکنید.

رضاشورکی را هم می شناسم. جیت کان دویی که ایشان تعلیم دیده اند "جون فان جیت کان دو" نیست. روشی است که به آن JKD concept گفته میشود و بعد از مرگ بروس لی بوسیله دان اینوسانتوی فلیپینی ابداع شد. این روش یا سبک یا هرچی که اسمش را بگذارید، هیچ ارتباطی با جیت کان دوی بروس لی ندارد. در خوش بینانه ترین حالت یکجور هنر رزمی ترکیبی است.

من تا حالا فکر می کردم یکی از بهترین شاگردهای بروس لی اینو سانتو هست حالا فهمیدم خیانت هم کرده !!!!
شاگرد دیگه بروس لی هم هست که بعد مرگ بروس سبکی زده باشه ؟
اگه وقت داستی درباره شاگرد های بروس یه مطلبی بذار که چند مدت زیر نظر بروس کار کردن و بعدش چه راهی رو رفتن

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
من تا حالا فکر می کردم یکی از بهترین شاگردهای بروس لی اینو سانتو هست حالا فهمیدم خیانت هم کرده !!!!
شاگرد دیگه بروس لی هم هست که بعد مرگ بروس سبکی زده باشه ؟
اگه وقت داستی درباره شاگرد های بروس یه مطلبی بذار که چند مدت زیر نظر بروس کار کردن و بعدش چه راهی رو رفتن

نه شاگردان مهم بروس لی عمدتا وفادار بودند به روش او، اما متاسفانه بعد از مرگ او بیشتر اونها انگیزه ای برای فعالیت نداشتند و تلاشی برای حفاظت و انتقال صحیح جیت کان دو به نسل های بعد نکردند.

اما اینوسانتو حدود یکی دو سال بعد از مرگ لی دست بکار شد و انحراف بزرگی بوجود آورد. هیچ کدام از شاگردان لی روش اینوسانتو را تایید نکردند و نمی کنند.

بله چشم. در فرصت مناسب برخی از مهمترین شاگردان لی را معرفی می کنم. بحث مهمی هم هست.

firenight666

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,625
سرعت مبحث مفصلی است. نکته اولی که باید به یاد داشته باشیم این هست که سرعت در اجرای تکنیک، صرفا نتیجه سرعت ِ عضو ضربه زننده (مثلا دست) نیست.

در جیت کان دو یک تقسیم بندی دقیق برای سرعت وجود دارد. هر کدام از این موارد تمرینات خاصی را می طلبد که قبلا درباره اش نوشته بودم، می توانید مطالعه کنید:

http://forum.persiantools.com/t32117-page350.html#post5878108

به طور کلی نمی شود یک تمرین را به عنوان بهترین تمرین معرفی کرد اما یک قاعده کلی وجود دارد که باید آنرا بدانید و به کار بگیرید. برای افزایش سرعت در اجرای یک تکنیک، باید آنرا بیشتر تمرین کنید!

زمانی که یک تکنیک را اجرا می کنید، عضلات عضو ضربه زننده به صورت یک زوج و به طور متقابل وارد عمل می شوند و اجرای یک حرکت را میسر می کنند. یک عضله فعال و درگیر می شود و دیگری نافعال و ریلکس. برای مثال یک ضربه ی مشت را در نظر بگیرید. در هنگام پرتاب ضربه، عضله پشت بازو فعال و درگیر است و عضله جلو بازو نافعال؛ حالا زمانی که می خواهید دست را به عقب بکشید فعالیت عضلات معکوس می شود، جلو بازو فعال و پشت بازو ریلکس. اگر زمانی که ضربه می زنید این دو عضله همزمان فعال بشوند، نتیجه یکجور حالت ترمز خواهد بود.

خب حالا چطور می توانیم به عضو ضربه زننده و عضلات مرتبط، کمک کنیم برای تسهیل حرکت و اجرای بهتر یک تکنیک؟

این موارد را اجرا کنید:

- ابتدا یک تکنیک ساده، مستقیم و موثر را بیاموزید. تلاش کنید حرکات زائد و غیرضروری در اجرای تکنیک را به مینیمم برسانید. عقب کشیدن دست، پیچ و تاب اضافه و غیره.

- در مرحله بعد به آرامی شروع به تمرین تکنیک کنید. بدون هیچ شتاب و عجله ای. در تمام مراحل شما مشغول یک برنامه ریزی عصبی - عضلانی هستید. این برنامه ریزی باید با دقت و به درستی اتفاق بیافتد تا کارایی شما به حداکثر برسد، تا زوج عضلانی هماهنگی بیشتری پیدا کنند و ...

- پس از یادگیری و مهارت در تکنیک، به تدریج سرعت ضربه را زیاد کنید. حالا دیگر به هر میزان که بیشتر ضربه را تکرار و تمرین کنید می توانید سرعت را افزایش بدهید.

- قبل از اجرای ضربه کاملا ریلکس باشید. شانه هایتان راحت و شل باشد. هیچ نوع انقباض و گرفتگی در بازو و عضلات ایجاد نکنید تا لحظه ی اجرای ضربه.

- میت زنی را تمرین کنید. از پارتنرتان بخواهید میت را طوری بالا و پایین ببرد تا ضربه زدن به هدف برای شما سخت تر بشود.

- می توانید از گلابی دو طرفه استفاده کنید.

- می توانید به سبک بوکسورها از بازدم کوتاه و انفجاری برای اجرای موثر و سریع تکنیک استفاده کنید (نمی دونم با این روش تنفس آشنا هستید یا نه).

- می تونید عضلات در گیر در اجرای تکنیک را تقویت کنید با تمرینات شنا و بارفیکس و ...

در مراحل پیشرفته تر، ما مباحثی مانند ضربه غیرتلگرافی و ریتم شکسته را داریم که از حوصله بحث خارج است.

ممنوم از توجه تان

درود .

به نکته دقیق و مهمی اشاره کردید ! بسیار شگفت زده شدم و هم بسیار خوشحال شدم .

در سیستما هم سرعت حرکت مشت از حرکات معکوس نشات میگیرد . عضلات جمع کننده دست تاثیر به سزایی در سرعت اجرای تکنیک دارند .

ممنون از شما .

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
درود .

به نکته دقیق و مهمی اشاره کردید ! بسیار شگفت زده شدم و هم بسیار خوشحال شدم .

در سیستما هم سرعت حرکت مشت از حرکات معکوس نشات میگیرد . عضلات جمع کننده دست تاثیر به سزایی در سرعت اجرای تکنیک دارند .

ممنون از شما .

که این طور. سیستما باید روش دقیق و جالبی باشد.

من هم خیلی ممنونم که مطالب را مطالعه می کنید و در مباحث شرکت می کنید فایرنایت عزیز.

firenight666

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,625
که این طور. سیستما باید روش دقیق و جالبی باشد.

من هم خیلی ممنونم که مطالب را مطالعه می کنید و در مباحث شرکت می کنید فایرنایت عزیز.

خوبیه مطالب شما اینه که می فهمم هنوز چیزی بلد نیستم .

xavi68

Registered User
لایک‌ها
3,423
نه شاگردان مهم بروس لی عمدتا وفادار بودند به روش او، اما متاسفانه بعد از مرگ او بیشتر اونها انگیزه ای برای فعالیت نداشتند و تلاشی برای حفاظت و انتقال صحیح جیت کان دو به نسل های بعد نکردند.

اما اینوسانتو حدود یکی دو سال بعد از مرگ لی دست بکار شد و انحراف بزرگی بوجود آورد. هیچ کدام از شاگردان لی روش اینوسانتو را تایید نکردند و نمی کنند.

بله چشم. در فرصت مناسب برخی از مهمترین شاگردان لی را معرفی می کنم. بحث مهمی هم هست.

همچنان منتظریم :whistle::sleepy:

firenight666

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,625
حرفتون رو به حساب فروتنی شما می گذارم :)

ممنون از شما . نمیدانم . اما من که جدی گفتم .

باید به یک چیز اعتراف کنم . قبلا از روی نادانی کلا از جناب بروس لی خوشم نمی آمد و همینطور در مورد سبک جیت کاندو نظر خوبی نداشتم . اما با مستندات و نوشته های علمی و جذاب شما کاملا به اشتباهم پی بردم .

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
ممنون از شما . نمیدانم . اما من که جدی گفتم .

باید به یک چیز اعتراف کنم . قبلا از روی نادانی کلا از جناب بروس لی خوشم نمی آمد و همینطور در مورد سبک جیت کاندو نظر خوبی نداشتم . اما با مستندات و نوشته های علمی و جذاب شما کاملا به اشتباهم پی بردم .

خواهش می کنم. بله من کاملا درک می کنم که نسبت به بروس لی و روش ابداعی اش نظر خوبی نداشتید. شما بهتر می دانید معرفی نادرست یک شخص یا یک روش و سبک چه تبعاتی بدی در پی دارد. شهرت و محبوبیت بسیار زیاد بروس لی و همین طور مرگ ناگهانی اش، افراد سودجو را به این فکر انداخت که نهایت استفاده را از شرایط بوجود آمده ببرند و ...

واقعیت این است که افراد کمی سعی کردند به طور دقیق و علمی، نظرات و مطالعات و دست آورد های لی را بررسی کنند. من هم تمام سعی ام این بوده که کمی واقعیات را منعکس کنم و خوشحالم اگر طبق گفته ی شما کاری که انجام می دهم تاثیرات مثبت داشته است.

بسیار ممنون از شما

amin734mo

Registered User
لایک‌ها
561
این تاپیک بسیار عالی هستش
من هم میتونم درش شرکت کنم و نظر بدم

amin734mo

Registered User
لایک‌ها
561
راستی استاد آبتین PDF کتاب های جیت کون دو دارید؟ ترجیحا انگلیسی و مصور. یا اگه فارسی و معتبر باشه

natars

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,116
استاد لطفا چند از فاکتورهای مهم جیت کان دو در مبارزه را بگید

در هر حالتی

مثلا کسیکه روی صندلی نشسته و بش حمله میشه
همینطور تغییر ناگهانی تکنیک ها بصورت تصادفی در شکل دفاع و حمله

بالا