• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

Jun Fan Jeet Kune Do (کارشناس متخصص استاد آبتین)

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
ضمن مطالعاتی که در مورد "هنرهای فیلیپینی" داشتم و مطالب فوق العاده ای که تو این تاپیک، از سر لطف، برامون توضیح دادید؛ به یه نوع اشتراک هدف بین جیت کان دو و هنرهای فیلیپینی رسیدم و اون "از پا در آوردن حریف، در کمترین زمان"ــه
البته ضمن استقلالی که برای جیت کان دو قائلیم، شما این مطلبو صحیح میدونید؟ اگه فرصت بود قدری بیشتر توضیح بدید.

ممنون از شما

بله حق باشماست. برای مثال Panantukan یا بوکس فلیپینی اساسا یکجور "dirty boxing" هست و با هدف مبارزات بی قانون خیابانی ایجاد شده و نه برای مسابقات ورزشی و غیره. طبیعتا جیت کان دو هم یک رویکرد اینچنینی به مبارزه داره.

سه اصل اولیه جیت کان دو یعنی سادگی، مستقیم بودن، و اختصار یا صرفه جویی در حرکت نشان دهنده ی دیدگاه صریح بروس لی به مبارزه است.

ممنونم که تاپیک را مطالعه می فرمایید.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
من نظرم اینه که یک وبلاگ بزنید و در مورد جیت کان دو قلابی اطلاع بدید
اطلاع رسانی شما میتونه مفید باشه

راستش رضا مخاطب نداره حرف های ما. یعنی رزمی کارها خیلی به تحقیق و مطالعه بها نمی دن. من نوشتن در این تاپیک رو انتخاب کردم چون حداقل تعدادی مخاطب ارزشمند دارم که همیشه به اینجا سر میزنن و برای اینطور بحث ها ارزش قائل می شن.

الان اساتید جون فان جیت کان دو در همه جای دنیا سمینار می گذارن و درباره این موضوعات اطلاع رسانی می کنند. اینکه جیت کان دو از وینگ چون یا هنرهای رزمی فلیپینی مشتق نشده، اینکه این روش نوعی کپی برداری از بوکس یا شمشیربازی نیست، اینکه جیت کان دو حاصل سالها تحقیق و مطالعه است، تکنیک های خاصی داره، روشی هست که به آسانی درک نمی شه و ...

بنده هم که اصلن کاره ای نیستم. اما احساس می کنم اگر بتونم به شکل خیلی محدود هم توضیحاتی بدم و تاثیری بگذارم می تونه در دراز مدت مفید باشه.

natars

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,116
راستش رضا مخاطب نداره حرف های ما. یعنی رزمی کارها خیلی به تحقیق و مطالعه بها نمی دن. من نوشتن در این تاپیک رو انتخاب کردم چون حداقل تعدادی مخاطب ارزشمند دارم که همیشه به اینجا سر میزنن و برای اینطور بحث ها ارزش قائل می شن.

الان اساتید جون فان جیت کان دو در همه جای دنیا سمینار می گذارن و درباره این موضوعات اطلاع رسانی می کنند. اینکه جیت کان دو از وینگ چون یا هنرهای رزمی فلیپینی مشتق نشده، اینکه این روش نوعی کپی برداری از بوکس یا شمشیربازی نیست، اینکه جیت کان دو حاصل سالها تحقیق و مطالعه است، تکنیک های خاصی داره، روشی هست که به آسانی درک نمی شه و ...

بنده هم که اصلن کاره ای نیستم. اما احساس می کنم اگر بتونم به شکل خیلی محدود هم توضیحاتی بدم و تاثیری بگذارم می تونه در دراز مدت مفید باشه.

اتفاقا برعکس
این مریدان بروس لی هستند که باید راهش را ادامه بدهند و نذارن زحماتش به هدر بره
اگر وبلاگ بزنید و اونها بخاطر غرورشون شما را نهی کنند شما در صدد رد کردن جیت کان دو کانسپت باشید
چون من الان هرچی وبلاگ جیت کان دو دیدم جیت کان دو قلابی بوده
چراغی از دور سوسو میزند
اگر حرکت کنید زمان به شما لبخند میزند
یک کبریت وقتی در برابر باد روشن میشود احتیاج دارد برای روشن ماندن حلقه ای بدورش جهت خاموش شدن درست کنند

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
اتفاقا برعکس
این مریدان بروس لی هستند که باید راهش را ادامه بدهند و نذارن زحماتش به هدر بره
اگر وبلاگ بزنید و اونها بخاطر غرورشون شما را نهی کنند شما در صدد رد کردن جیت کان دو کانسپت باشید
چون من الان هرچی وبلاگ جیت کان دو دیدم جیت کان دو قلابی بوده
چراغی از دور سوسو میزند
اگر حرکت کنید زمان به شما لبخند میزند
یک کبریت وقتی در برابر باد روشن میشود احتیاج دارد برای روشن ماندن حلقه ای بدورش جهت خاموش شدن درست کنند

ممنونم از شما برای این جملات زیبا و دلگرمی که دادید. حق با شماست.

من بعضا در فروم های خارجی هم که مخاطب بیشتری داره و بحث های بیشتری پیش می آد با طرفداران جیت کان دو کانسپت بحث هایی کردم طی این چن سال. راستش شرایط سختی هست چون برای حدودا سی سال بعد از مرگ بروس لی جیت کان دو کانسپت آموزش داده میشد و کسی اصلا خبر نداشت که این روش، نه در اصول و نه حتی در تکنیک ها به روش بروس لی شباهت نداره.

بهرحال من و امثال من عقیده داریم بروس لی از زمان خودش جلوتر بود. عقاید او هنوز هم اون طور که باید مورد بررسی قرار نگرفتن و درک نشدن ...

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
این ویدئو هر چند تکراری هست و قبلا هم لینکش را گذاشته بودم اما تماشای دوباره اش هم لذت بخش است:

Bruce Lee

مخصوصا برای افرادی که شاید تصور کنند ضربات سریع جیت کان دو یا کونگ فو، ضربات قدرتمندی نیست.

xavi68

Registered User
لایک‌ها
3,423
قبلا مگه یه مجسمه ازش تو سیاتل نبود ؟

firenight666

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,625
درود بر شما استاد آبتین .

سوالی دارم که امیدوارم باعث پراکندگی مطالب تاپیک شما نشود ( چون قبلا در موردش نوشتید ) اما خواهش میکنم دوباره قبول زحمت بکنید و توضیح دهید .

چرا در نگاه اول به نظر میاد بین حرکات وینگ چان و جیت کاندو شباهت است ؟

البته تا حدودی جوابش را میدانم :: مختصر و مفید جواب سوال من این میشه که : چون شخصی که چنین نظری دارد ، نه وینگ چان را به خوبی میشناسد و نه جیت کاندو را میشناسد :lol: .

اما از شما استدعا دارم که در حد وقت و حوصله تان در مورد تفاوت ها و شباهت ها توضیح دهید تا دیگه افرادی مثل من دچار این اشتباه نشوند :blush: . با تشکر

Last edited:

xavi68

Registered User
لایک‌ها
3,423
یکی از مهم ترین تمرینات وینگ چون چی سائو هست تو جیت کان دو هم اهمیت چی سائو به همون اندازه هست یا نه ؟
تو چه سطحی آموزش چی سائو شروع میشه ؟

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
درود بر شما استاد آبتین .

سوالی دارم که امیدوارم باعث پراکندگی مطالب تاپیک شما نشود ( چون قبلا در موردش نوشتید ) اما خواهش میکنم دوباره قبول زحمت بکنید و توضیح دهید .

چرا در نگاه اول به نظر میاد بین حرکات وینگ چان و جیت کاندو شباهت است ؟

البته تا حدودی جوابش را میدانم :: مختصر و مفید جواب سوال من این میشه که : چون شخصی که چنین نظری دارد ، نه وینگ چان را به خوبی میشناسد و نه جیت کاندو را میشناسد :lol: .

اما از شما استدعا دارم که در حد وقت و حوصله تان در مورد تفاوت ها و شباهت ها توضیح دهید تا دیگه افرادی مثل من دچار این اشتباه نشوند :blush: . با تشکر

از شما ممنونم که مطالب این تاپیک را پی گیری می کنید جناب فایرنایت، باعث خوشحالی بنده است. راستش سوالی که مطرح کردید اهمیت زیادی دارد و می شود - و باید - بارها و بارها درباره اش بحث و تبادل نظر کنیم تا موضوع کمی از این ابهام خارج شود.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
یکی از مهم ترین تمرینات وینگ چون چی سائو هست تو جیت کان دو هم اهمیت چی سائو به همون اندازه هست یا نه ؟
تو چه سطحی آموزش چی سائو شروع میشه ؟

ممنونم از سوال خوبی که طرح کردید. تلاش می کنم مقایسه ای بین وینگ چون و جیت کان دو انجام بدهم تا قدری مساله روش بشود.

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
مبانی

وینگ چون و جیت کان دو شباهت هایی دارند. اما سوال این است که : آیا این شباهت ها زیربنایی هستند؟ آیا جیت کان دو از عملا شاخه ای از وینگ چون است؟ آیا جیت کان دو، یک وینگ چون توسعه یافته و اصلاح شده است و سوالاتی از این قبیل.

برای پاسخ به سوالات و ابهاماتی مانند اینها، طبیعتا لازم است شناختی از این دو رشته داشته باشیم. در این مطلب تلاش می کنم تعریف روشنی از این دو رشته و اصول اولیه آنها بدست بدهم تا دوستان و اساتیدی که آشنایی کمتری با آنها دارند، مبنایی بر قضاوت داشته باشند.

در واقع جیت کان دو و وینگ چون نگاه ِ متفاوتی به مبارزه دارند.

مبارزه به سبک وینگ چون را می شود در یک چیز خلاصه کرد: "تسلط بر centerline"

سنتر لاین همان خط فرضی است که از ناحیه سر به پایین می آید و به زمین عمود می شود. فرض بر این است که اهداف اولیه برای ضربه زدن به بدن انسان در حوالی این خط وجود دارند؛ سر و صورت و اجزای آنها، گردن، سینه، بیضه و ...

centerline2.jpg Centerline600x400.jpg chisao1-2.jpg

در واقع کسی که موفق می شود بر ناحیه سنتر لاین احاطه پیدا کند در مبارزه پیروز خواهد شد: غلبه بر سنترلاین مساوی است با غلبه بر حریف.
یعنی حالا او می تواند به طور همزمان از خودش در برابر حمله حریف دفاع کرده و به حریف حمله کند و ضربه بزند. اصولا مرز مشخصی میان دفاع و حمله در وینگ چون وجود ندارد و بسته به شرایط پیش آمده در مبارزه، تکنیک هایی دفاعی و تهاجمی یکی می شوند. این موضوع از نقاط قوت وینگ چون به حساب می آید.

اما در ناحیه سنترلاین چه اتفاقی می افتد؟
فرد وینگ چون کار به حریف نزدیک می شود، زمانی که "تماس" با حریف ایجاد شد، واکنشی خودکار از خود نشان می دهد. یعنی بدون اتکا به قوه بینایی و با بکارگیری حس لامسه، با توجه به نیروی ضربه ی حریف و شدت و جهت آن، واکنشی انجام می شود. تمرین چی سائو که جناب ژاوی به آن اشاره کرد، برای همین منظور طراحی شده است: تقویت لامسه و حساسیت به نیرو و فشار، بدون اتکا به قوه ی بینایی.

BruceLeeExpandingPunch.jpg

فرد مدافع با استفاده از تکنیک بونگ سائو، مشت مستقیم مهاجم را به بیرون از سنترلاین هدایت می کند.

bong-fig.jpg bong-sau-side.jpg bong-sau.jpg

تکنیک بونگ سائو (wing arm): در حالیکه ساعد را به بیرون می چرخانید، آرنج را به بالا و جلو حرکت دهید. چرخاندن ساعد به شکلی است که انگار می خواهید ساعت مچی خود را ببنید. این تکنیک کاربرد بسیاری در وینگ چون دارد و مورد تاکید است.

کلیه ی تکنیک های وینگ چون با این هدف طراحی شده اند که ضربه ی حریف را نه بوسیله زور و تولید نیرو، بلکه با استفاده از نیروی ضربه حریف و با یک حرکت جزیی (مثلا چرخشی در ناحیه مچ دست)، به بیرون از سنترلاین هدایت کنند. در این صورت دست شما در ناحیه سنترلاین قرار می گیرد و به اصطلاح آن را "اشغال" می کند و شما بر مبارزه مسلط می شوید، در حالیکه حریف در اثر بیرون رفتن از سنترلاین تعادل مناسبی ندارد و بی دفاع و آسیب پذیر است. در حقیقت شما ضربه ی حریف را "تعقیب" نمی کنید، صرفا دست تان را زود تر از حریف در ناحیه سنتر لاین قرار داده و آنرا اشغال می کنید. با این کار ضربه ی حریف فضایی برای دست یابی به سنترلاین شما ندارد. شما راه او را بسته اید و می شود گفت ضربه او در اثر برخورد با فضای مسدود سنترلاین به بیرون از این ناحیه "کمانه" می کند. به علاوه شما ضربه ی حریف را "هل" نمی دهید. صرفا مانع آن می شود. هل دادن مستلزم ایجاد انرژی تازه ای است، اما شما باید از انرژی تولید شده بوسیله حریف استفاده کنید. (اشتباهاتی که ذکر شد، مانند تعقیب دست حریف، یا به بیرون هل دادن آن در باشگاه های وینگ چون بسیار رایج است.)

برویم سراغ جیت کان دو. امیدوارم کسانی که دانسته یا نادانسته جیت کان دو را انشقاقی از وینگ چون معرفی می کنند، در صورتیکه مخاطب بنده هستند، کمی حوصله به خرج بدهند، و در پایان این مقاله قضاوت صادقانه ای انجام بدهند.

جیت کان دو اساسا به شمشیر بازی شباهت دارد. یکجور شمشیر بازی است با اعضای بدن.

Fencing-at-the-Beijing-Ol-001.jpg

شما به سمت حریف جهش می کنید، ضربه ی موثر را وارد می کنید و تمام، از او دور می شوید. مشت و لگد شما همان شمشیر شماست و باید همانقدر تند و تیز، مطمئن، قاطع و خطرناک باشد. برای انجام چنین حملاتی شما باید تکینک های خاصی در اختیار داشته باشید. ضربات سریع جیت کان دو عمدتا بوسیله دست و پای جلویی انجام میشوند. به علاوه برای تولید یک ضربه سریع و موثر، باید زمان بندی خوبی داشته باشید و فاصله خودتان را با حریف به درستی تخمین بزنید.

مبارزه ی بیش از حد نزدیک، ضربات با ریسک بالا که شما را از تعادل خارج می کند و حریف را در موقعیت ضد حمله قرار می دهد، چسبیدن به حریف و گلاویزی، استفاده ی زیاد از حرکات دایره ای مثلا هوک ها یا round kick ها و مواردی از این قبیل در جیت کان دو وجود ندارد.

شاید تماشای ویدئویی از شمشیر بازی خالی از لطف نباشد و به انتقال مطلب کمک نماید. صحنه هایی از مسابقات شمشیر بازی در اسلحه ی سابر را انتخاب کردم. مسابقات اسلحه ی سابر سرعت بسیار بالایی دارند، چرا که در این رشته برای ضربه زدن، علاوه بر نوک شمشیر از لبه ی آن هم استفاده می شود (و در مجموع شاید بشود گفت شباهت بیشتری با حرکات جیت کان دو دارد، هر چند که در این رشته ضربه به ناحیه پایین تنه ممنوع است):

شمشیربازی - اسلحه سابر

ادامه دارد ...

Last edited:

ghoghnus-toa

Registered User
لایک‌ها
733
کمیته کارهای کیوکوشین کاراته اغلب وقتی ضربات مشت منحنی وار میزنن، مشتشون رو مقداری حول محوری که آرنج رو به مچ وصل میکنه میچرخونن. مثلا وقتی ضربه مشت دست راست منحنی وار به زیر بغل حریف زده میشه، قسمت جمع شده انگشتها به سمت راست قرار میگیره. این حرکت اگه کسی پیش مشت های تقویت شده داشته باشه ممکنه حتی باعث شکسته شدن دنده های حریف بشه. ولی از طرف دیگه بنظر میرسه نمیتونه تمام مومنتوم ضربه(تکانه خطی) رو منتقل کنه. فایترهای بوکس و... ولی معمولا بجای این دوران، مچ دست رو کمی به سمت داخل بیشتر خم می کنند. این خم شدگی هم علاوه بر انتقال مومنتوم بالا، نیاز به رقص پای بالا و ایجاد موقعیت و مسیر مناسب داره.

در جیت کان دو اصیل این ضربات چطور نواخته میشن؟

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
کمیته کارهای کیوکوشین کاراته اغلب وقتی ضربات مشت منحنی وار میزنن، مشتشون رو مقداری حول محوری که آرنج رو به مچ وصل میکنه میچرخونن. مثلا وقتی ضربه مشت دست راست منحنی وار به زیر بغل حریف زده میشه، قسمت جمع شده انگشتها به سمت راست قرار میگیره. این حرکت اگه کسی پیش مشت های تقویت شده داشته باشه ممکنه حتی باعث شکسته شدن دنده های حریف بشه. ولی از طرف دیگه بنظر میرسه نمیتونه تمام مومنتوم ضربه(تکانه خطی) رو منتقل کنه. فایترهای بوکس و... ولی معمولا بجای این دوران، مچ دست رو کمی به سمت داخل بیشتر خم می کنند. این خم شدگی هم علاوه بر انتقال مومنتوم بالا، نیاز به رقص پای بالا و ایجاد موقعیت و مسیر مناسب داره.

در جیت کان دو اصیل این ضربات چطور نواخته میشن؟

سلام. ممنونم از موارد خوبی که توضیح دادید ققنوس عزیز.

در جیت کان دو ضربه ی هوک مشابه بوکس زده می شه. در جیت کان دو مچ دست در حالت عمودی قرار می گیره و گاهی ضربه ی هوک همراه با استپ بخصوصی انجام میشه مثلا side step یا pivot. ساید استپ یک جهش بسیار سریع عرضی هست و زمانی که با هوک ترکیب می شه، شما قادرید تمام وزن بدن را به ضربه منتقل کنید، مسافت بیشتری رو طی می کنید و از مومنتومی که در زمان جابجایی بدن ایجاد می شه استفاده می کنید و البته دور از دسترس حریف و به اصطلاح elusive خواهید بود (کانتر برای حریف سخت میشه).

اینهم خودم هستم در حال اجرای هوک:

55.jpg

firenight666

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,625
درود بر استاد آبتین . دلتنگ تان شده بودم . ممنون از توضیحات علمی و دقیق و مفصلی که نوشتید . موضوع خیلی جالب شد . خیلی از ابهامات برطرف شد .

پیروز باشید .

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
درود بر استاد آبتین . دلتنگ تان شده بودم . ممنون از توضیحات علمی و دقیق و مفصلی که نوشتید . موضوع خیلی جالب شد . خیلی از ابهامات برطرف شد .

پیروز باشید .

خیلی ممنونم. من هم دلتنگ بودم.

همون طور که عرض کردم این مطلب ادامه هم داره اما باز هم اگر ابهامی پیش اومد، یا چیزی به ذهنتان رسید یا توضیحات بنده مبهم بود و اینها، خوشحال می شم اگر مطرح کنید.

firenight666

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
1,625
خیلی ممنونم. من هم دلتنگ بودم.

همون طور که عرض کردم این مطلب ادامه هم داره اما باز هم اگر ابهامی پیش اومد، یا چیزی به ذهنتان رسید یا توضیحات بنده مبهم بود و اینها، خوشحال می شم اگر مطرح کنید.

با کمال میل . خیلی سوال دارم . شما اول بفرمائید . بنده هم اندک اندک عرض میکنم . شرمنده ام که مجبورم وقت شما را بگیرم .

بالا