• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

Jun Fan Jeet Kune Do (کارشناس متخصص استاد آبتین)

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
سلام
ممنون از پستتون.
اگر ما جیت کان دو را مثل شمشیر زنی فرض کنیم و فقط یک ضربه ی موثر به حریف بزنیم و بعد از او دور شویم ممکن است حریف در هنگام دور شدن به ما ضربه ای وارد کند.
ما در وینگ چون تا حریف را به زمین نزدیم و مغلوبش نکردیم آن را دنبال می کنیم و فرصتی به طرف مقابل نمی دهیم.
در ضمن ما 5 فاصله ی مبارزاتی در وینگچون داریم.
که در فاصله ی اول فقط پایپان به حریف میرسد و در فاصله بعدی فقط دستانمان و فاصله ی بعدی در گیر شدن دستان با حریف و در فاصله ی چهارم گلاویز شدن با حریف و فاصله ی پنجم در گیری روی زمین.
منظورم از 5 فاصله این بود که این مراحل را طی می کنیم.تا حریف مغلوب شود.

بله
در پستی که مطالعه کردید، قصد داشتم به تفاوت های این دو رشته بپردازم و البته هدف اثبات برتری یکی از آنها نبود. موضوع مقایسه جیت کان دو و وینگ چون قرار است ادامه داشته باشد که متاسفانه فرصت کافی نداشتم برای پرداختن به آن.

به جمله ی بنده اشاره ی خوبی داشتید:

"شما به سمت حریف جهش می کنید، ضربه ی موثر را وارد می کنید و تمام، از او دور می شوید. مشت و لگد شما همان شمشیر شماست و باید همانقدر تند و تیز، مطمئن، قاطع و خطرناک باشد."

این جمله بیشتر نشان دهنده تلقی یک جیت کان دو کار از مبارزه است. یعنی قرار نگرفتن در رنج نزدیک و ضربه زدن از رنج متوسط و دور. اما یک جیت کان دو کار می تواند بارها و با سرعت زیاد، با تخمین فاصله و زمان بندی مناسب، و با تکنیک های مختلف (که می تواند یک تک ضربه، یک کامبینیشن (ضربات ترکیبی)، یک حرکت فریبنده در ترکیب با ضربات واقعی و یا با تکنیک هایی محدودی که از وینگ چون به جیت کان دو منتقل شده است) به حریف حمله کند.

این موارد را در آینده توضیح خواهم داد.

ممنون از توجه تان

natars

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1,116
سلام
آبتین عزیز سرعت در جیت کان دو چطور بدست میاد؟

درسته که بروس لی میگه سرعت پا باید به اندازه سرعت مشت باشه و قدرت مشت به اندازه قدرت پا
اما این قدرت چطوری بدست میاد؟
آیا شما وقتیکه تحت آموزش بودید با وزنه و بدنسازی سرو کار داشتید؟

ghoghnus-toa

Registered User
لایک‌ها
733
- زمانی که نشستی اهداف تو می تونه در ناحیه پاهای حریف باشه. بیضه، زانو، ساق پا، مچ پا و ...

- از دست یا پا می تونی برای ضربه زدن استفاده کنی.

- ضربه باید غیرتلگرافی باشه. این اصطلاح در جیت کان دو رایج هست. منظور از "تلگراف کردن ضربه" این هست که تو قبل از ضربه یا در زمان زدن ضربه، قصد و نیتت رو به حریف "تلگراف" کنی، یعنی به حریف خبر بدی که داری چه کار می کنی و آگاهش کنی. بنابراین ضربه ی غیرتلگرافی، ضربه ای هست که کمترین آگاهی رو به حریف می ده و طبیعتا دفع چنین ضربه ای هم بسیار دشواره، چون حریف تا آخرین لحظه متوجه ضربه ی تو نمیشه.

- برای اینکه ضربه ات غیرتلگرافی باشه، یادت باشه که بدنت رو پیش از ضربه کاملا شل و راحت نگه داری، بدون هیچ انقباض، حرکت و تنش اضافه. برای ضربه زدن دستت رو به عقب نکش که مثلا قدرت بیشتری تولید کنی. اجزای چهره ت باید تا لحظه ی آخر بی حالت و سرد باشه و هیچ چیزی رو به حریف نشون نده. شونه هات رو بی دلیل و بیش از حد تکون نده و ...

لبته در جیت کان دو قلق های دیگه ای هم برای اجرای ضربات غیرتلگرافی وجود داره که بحث رو به درازا می کشه.)

- طبیعتا باید تکنیک های خوبی برای ضربه زدن داشته باشیم که توضیحش به شکل نوشتاری ممکن نیست. اما درباره تکنیک ضربه زدن این موارد رو تمرین کن:

- ضربه رو در یک خط مستقیم به صورت رفت و برگشت بزن.

- دستت رو با سرعت و در یک خط مستقیم به طرف هدف جلو ببر، و بعد از اصابت، با سرعت و در خط مستقیم به طرف عقب بکش.

- برای ایجاد قدرت، از چرخش مفصل ران و همین طور بالاتنه و شانه ها استفاده کن.

- حتی در حالتی که مثلا روی یک صندلی نشستی هم می تونی از چرخش مفصل ران و بالاتنه استفاده کنی.

- به محض اینکه حریف رو با ضرباتت غافلگیر کردی، بایست و مبارزه رو در حالت ایستاده ادامه بده تا زمانی که حریف تسلیم بشه ...

مشاهده پیوست 431143
مشاهده پیوست 431144

سلام آبتین عزیز. میشه اون مطالبی رو که بحث رو به درازا میکشه رو هم تا حد امکان و اگه وقت داشتید توضیح بدین؟!!:blush:

ghoghnus-toa

Registered User
لایک‌ها
733
خواهش می کنم محمد عزیز. لطف داری.

این مبارزه مربوط به زمانی هست که بروس لی برای بازی در فیلم The big boss در تایلند بود. بروس در نامه ای به دوست و شاگردش جیمز لی به این مبارزه اشاره کرده و گفته "یک موآی تای کار من رو به مبارزه طلبید. او را شکست دادم و چندان تحت تاثیر قرار نگرفتم."

به دلیل جایگاهی که موآی تای به عنوان یک رشته سخت و قدرتمند در دنیای هنرهای رزمی داشته و داره، معمولا در فیلم ها و سریال هایی که درباره ی شخصیت بروس لی ساخته شده این مبارزه رو بازسازی می کنند. مثلا در سریال بروس لی که از تلویزیون ایران هم پخش میشد، اگر دیده باشید یک قهرمان با سابقه ی موآی تای به سراغ لی می آد و با هم مبارزه می کنند که البته از نظر طراحی سکانس مبارزه خیلی ضعیف از آب در اومده بود.
در فیلم دیگری به نام Dragon: The Bruce Lee Story در سال 1993، موآی تای کار درشت جثه ای برای انتقام به بروس لی حمله می کرد و ...

بهرحال درباره ی هویت شخص موی تای کار اطلاعات خاصی در دسترس نیست و فقط می شه بر اساس شواهد موجود حدس هایی زد.

می تونیم حدس بزنیم که این شخص یک رزمی کار مبتدی و معمولی نبوده. به این دلیل که معمولا در پشت صحنه ی فیلم های بروس لی افراد زیادی او رو به مبارزه دعوت می کردند. از اونجایی که اکثر این افراد رزمی کاران تازه کاری بودند، بروس معمولا اهمیتی نمی داد و مبارزه نمی کرد، مگر در شرایط خاص. به علاوه تهیه کنندگان فیلم ها هم نگران این موضوع بودند و از او می خواستند برای اینکه مشکلی در روند فیلم ایجاد نشه، وارد این حواشی نشه.

بنابراین می تونیم نتیجه بگیریم که شخص موی تای کار نه یک فرد مبتندی، بلکه فردی شناخته شده بوده و بروس لی باید این دعوت به مبارزه رو می پذیرفته.

بد نیست اشاره کنم که موی تای در اون زمان هم کاملا شناخته شده بود و مثل امروز، جایگاه خاصی در میان رزمی کارها داشت. مبارزاتی که در دهه شصت میلادی بین کاراته کاها و کونگ فوکارها با مبارزان تایلندی انجام شده بود باعث شهرت موی تای به عنوان یک رشته ی خشن و قدرتمند شده بود.

بروس لی هم به خوبی موی تای رو می شناخت. در اوایل آَشنایی با جس گلاور به او گفته بود که موی تای کارها عمدتا کونگ فو کاران رو شکست می دن. با این وجود او مشکلات و محدودیت هایی در موی تای دیده بود و ...

نکته ی دیگه اینکه مبارزات بروس لی معمولا سریع تمام می شدند. از اونجایی که بروس لی در نامه اش اشاره می کنه که چندان تحت تاثیر این مبارزه قرار نگرفته می تونیم نتیجه بگیریم که این مبارزه هم بر خلاف باور عموم تفاوتب چندانی با سایر مبارزه ها نداشته و خیلی به درازا نکشیده.

استاد آبتین ببخشید من زیاد سوال میپرسم. میشه بیشتر در مورد ضعف های موی تای برامون بگید؟

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
دوستان عزیزم به زودی بر می گردم و به موارد مطرح شده پاسخ می دهم.
بابت تاخیر عذر می خوام، کمی گرفتارم.
ممنونم که تاپیک را دنبال می کنید.

nadie

Registered User
لایک‌ها
430
دانلود رایگان مستند بیوگرافی بروسلی با نام I Am Bruce Lee
با کیفیت 720p HD و به زبان انگلیسی
I Am Bruce Lee (2011) 720p Bluray
English | 0106 | 1280×720 | 2.24 GiB
Genre: Documentary | Biography

مستند I Am Bruce Lee (من بروسلی هستم) اوایل خرداد سال 92 به صورت دوبله به فارسی از شبکه 4 سیما پخش شد. این مستند درباره بیوگرافی و زندگی بروسلی میباشد و درباره فیلم ها و خصوصیات اخلاقی وی از اطرافیانش مصاحبه شده است.
.
در این مستند درباره آرشیو تمام فیلم های بروسلی و سبک های رزمی او صحبت شده و شامل صحنه های دیدنی و کمیاب از زندگی اون میباشد. سایت فارس وی دانلود این مستند را که با کیفیت HD و به صورت زبان اصلی میباشد، به همه علاقمندان به هنرهای رزمی توصیه میکند.

کد:

Download page
Download page
Download page

musashi

Registered User
لایک‌ها
632
ما منتظریم.....:cool:

wanted boy

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
84
سلام دوستان مخصوصا استاد آپین
من تقریبا 7 ساعت وقت گذاشتم و با دقت کل تاپیک مطالعه کردم واقعا عالی بود و دید منو به جیت کان دو واقعا باز کرد.
خیلی خیلی ممنون از استاد آبتین.
یک سوال برام پیش اومد استاد آبتین اگر به رنگ آرم جیت کاندو دقت کرده باشید قرمز و زرد است چرا؟دلیل خاصی دارد؟
در ضمن جای یک موضوع تو تاپیک خالی بود اونم نحوه ی بدسازی بروسلی و برنامه ی غداییش که در جیت کاندو بی تاثیر نبود!

GuidoTKD

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام علیکم،
آیا این دوستان ما که از سبک زیبای جیت کاندو حرف می زنند،باشگاهی در کرج برایش می شناسند؟

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
بزودی تاپیک رو ادامه خواهم داد. امیدوارم دوستان همچنان به موضوع توجه و علاقه داشته باشن ...

miladninja

همکاربازنشسته ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,022
خوشحالم که تاپیک جیت کاندو سرشار از دانش رزمی شده
با تشکر از استاد آبتین و دوستان
ببر سیاه

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
استاد آبتین ببخشید من زیاد سوال میپرسم. میشه بیشتر در مورد ضعف های موی تای برامون بگید؟

مسلم عزیز راستش اگه اجازه بدید پاسخ مختصری بدم.
احتمالا با من موافق باشید که بیشتر افراد زمانی که مثلا می پرسند جیت کان دو بهتر هست یا کیوکوشین؟ جیت کان دو یا موآی تای؟ و سوالات مشابه، در ذهنشون دارند یک موآی تای رینگی یا کاراته ی مسابقه ای رو تصور می کنن. مشکل همین جاست.

پاسخ اینه که در رینگ و با قوانین رینگی موآی تای شانس بیشتری می تونه داشته باشه اما در خیابان و با قوانین خیابان جیت کان دو پیروزه.
این مساله می تونه در مورد رشته های دیگه هم که کارکرد مشابهی با جیت کان دو دارند صدق کنه. برخی از کونگ فو ها مثل وینگ چان یا مکاتب جنگی و نظامی قدیمی و مدرن. ( قصد ندارم مثلا نینجوتسو رو با یک سبک خاص کونگ فو مقایسه کنم که مسلما تفاوت های کارکردی زیادی دارن. صرفا از این جهت از اونها نام می برم که هر دو با هدف مبارزه در "موقعیت های بی قانون" طراحی شدن و کارکرد رقابتی و ورزشی و غیره ندارن.)

یکبار یک شخص خارجی اصرار داشت که بروس لی زمانی که در پشت صحنه ی یکی از فیلم هاش با یک شخص تایلندی و موآی تای کار مبارزه کرده بود احتمالا زمانی که بوسیله شخص تایلند کلِنچ شده باید طعم ضربات زانوی موآی تای رو چشیده باشه و تحملش براش سخت بوده باشه.
من به او گفتم اگر شخص تایلندی انقدر بی تدبیر بوده و تا این حد به بروس لی نزدیک شده، احتمالا مرده! :)

Last edited:

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
از همه ی دوستان که با حضورشون و دلگرمی شون به روحیه دادن تا این تاپیک رو ادامه بدم بسیار تشکر می کنم. سوالاتی که دوستان مطرح کردن و بی پاسخ مونده رو کم کم پاسخ خواهم داد. باز هم ممنون ...

ghoghnus-toa

Registered User
لایک‌ها
733
مسلم عزیز راستش اگه اجازه بدید پاسخ مختصری بدم.
احتمالا با من موافق باشید که بیشتر افراد زمانی که مثلا می پرسند جیت کان دو بهتر هست یا کیوکوشین؟ جیت کان دو یا موآی تای؟ و سوالات مشابه، در ذهنشون دارند یک موآی تای رینگی یا کاراته ی مسابقه ای رو تصور می کنن. مشکل همین جاست.

پاسخ اینه که در رینگ و با قوانین رینگی موآی تای شانس بیشتری می تونه داشته باشه اما در خیابان و با قوانین خیابان جیت کان دو پیروزه.
این مساله می تونه در مورد رشته های دیگه هم که کارکرد مشابهی با جیت کان دو دارند صدق کنه. برخی از کونگ فو ها مثل وینگ چان یا مکاتب جنگی و نظامی قدیمی و مدرن. ( قصد ندارم مثلا نینجوتسو رو با یک سبک خاص کونگ فو مقایسه کنم که مسلما تفاوت های کارکردی زیادی دارن. صرفا از این جهت از اونها نام می برم که هر دو با هدف مبارزه در "موقعیت های بی قانون" طراحی شدن و کارکرد رقابتی و ورزشی و غیره ندارن.)

یکبار یک شخص خارجی اصرار داشت که بروس لی زمانی که در پشت صحنه ی یکی از فیلم هاش با یک شخص تایلندی و موآی تای کار مبارزه کرده بود احتمالا زمانی که بوسیله شخص تایلند کلِنچ شده باید طعم ضربات زانوی موآی تای رو چشیده باشه و تحملش براش سخت بوده باشه.
من به او گفتم اگر شخص تایلندی انقدر بی تدبیر بوده و تا این حد به بروس لی نزدیک شده، احتمالا مرده! :)

ممنون از شما استاد. توضیحات شفاف شما مطلب رو روشن کرد. باز هم تشکر

Abtin 63

کاربر فعال هنرهای رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,286
در سایت "سازمان جیت کان دو - کالی اسکریمای استان خراسان" به برخی از مطالب بنده در این تاپیک پاسخ داده شده است:

http://jeetkunedo-kali.blogfa.com/post/62/پاسخ-به-سوالی-راجب-مطالب-منتشر-شده-در-یک-فروم-(قسمت-اول)

http://jeetkunedo-kali.blogfa.com/post/65/پاسخ-به-سوالی-راجب-مطالب-منتشر-شده-در-یک-فروم-(قسمت-دوم)

نویسنده ی این جوابیه، آقای سی هینگ فتاحی دبیر سبک استان هستند. شیوه ی پاسخ گویی ایشان را مسئولانه و همین طور، مستدل و غیراحساسی می بینم. شخصا وجود چنین مباحثی را بسیار مفید می دانم و تصور می کنم چنانچه فرهنگ گفتگو در جامعه ی رزمی ما جانشین تهدید و شاخ و شونه کشی بشود، به مرور زمان آگاهی و دانش جانشین تعصب می شود.
راستش من عقایدم را بارها در این تاپیک و تاپیک هنرهای رزمی مطرح کرده اما بهرحال توضیحات مختصری در پاسخ به ایشان عرض خواهم کرد.

اینو سانتو جیت کان را یک مفهوم یا ایده می داند با این توضیح که:
به تشخیص خودتان، هر روش یا تکنیکی که بکار شما بیاید یا برای شما مفید و مناسب باشد را بکار بگیرید. جیت کان دو یعنی همین.

با این تفسیر، باید جیت کان دو را یک پروسه ی شخصی دانست. فرد در حالیکه این مفهوم یا ایده را در ذهن دارد، به سراغ سبک های مختلف می رود، از هر کدام تکنیک هایی را انتخاب می کند و به صلاحدید خودش آنها را در مبارزه بکار می گیرد. بنابراین ایجاد یک مدرسه ی جیت کان دو و آموزش تکنیک به افراد کاملا بی معنا و در تناقض با تعریف اولیه ی اینو سانتو از جیت کان دوست.

سوال اینجاست که پس شخص اینو سانتو و شاگردانش طی سالهای متمادی "چه چیزی" را در مدارس شان آموزش می دهند؟ کالی اسکریما؟ موآی تای؟ جوجیتسو؟ اینوسانتو سایر اساتیدی را که به آموزش ِ جیت کان دوی شخص بروس لی می پردازند را متهم می کند به تقلید صرف از بروس لی و دخالت در پروسه ی شخصی یادگیری جیت کان دو و اشاره می کنند که جیت کان دو باید یکجور اکتشاف و تکامل شخصی باشد و نه تکرار تکنیک های بروس لی. خب پس در این صورت باید یقه ی استاد را بگیریم که خود ِ تو چرا مدرسه ی جیت کان دو راه انداخته ای و داری به دیگران تکنیک های کالی و موآی تای و کشتی و غیره آموزش می دهی؟ اینهمه تناقض را چطور تفسیر کنیم و بفهمیم؟

از طرفی اینو سانتو جیت کان دوی بروس لی را تلفیقی از بیست و شش سبک می داند. حال آنکه ترکیب و تلفیق در تفکر بروس لی نیاز به توضیح دارد و نمی شود جیت کان دو را یکجور هنر رزمی ترکیبی، مشابه با MMA امروزی دانست.

سوال بعدی این است که شخص بروس لی در مدارس چندگانه ای که در برخی ایالات آمریکا تاسیس کرده بود چه چیزی آموزش می داد؟ آیا او یک شیاد بود که ابتدا می گفت جیت کان دو فقط یک ایده یا طرز فکر است و سپس سبک های مورد علاقه ی خودش را به افراد تحمیل می کرد؟ آیا اهمیت بروس لی صرفا به خاطر یک ایده بود؟ آیا او هیچ سیستمی، روش یا متدی برای مبارزه نداشت؟

بطور ساده بروس لی با توجه به نگاه متفاوتی که به مبارزه پیدا کرده بود، اصولی را تنظیم و روشی را "ابداع" کرد. این روش ابداعی مشابهت هایی و تفاوت هایی با سبک ها و روش های دیگر دارد. تفاوتش این است که خودش را وحی منزل نمی داند. تشابهش این است که ساختار دارد. تعدادی اصول پایه و تعداد محدودی هم تکنیک و خلاص!

این خلاصه ترین توضیحی است که می توانم درباره ی جیت کان دو به دوستان ارائه بدهم.

اگر مایل باشید می توانید روش او را بیاموزید و یا صرفا از طرز فکر این شخص الهام بگیرد و به سراغ روش های دیگر بروید. اما اگر قصد دارید این روش را بیاموزید طبیعتا باید با اصول و تکینک های آن آشنا بشوید که البته شخص بروس لی برای تهیه ی آنها بسیار زحمت کشیده بود. اصول و تکینک های جیت کان دو در واقع، میراث زندگی، تجربیات و تحقیقات این شخصیت معاصر است.

در انتها برخی از اصول، تکنیک ها و تمرینات جیت کان دوی بروس لی را نام می برم. بیشتر این موارد "اختصاصا" و منحصرا ابداع بروس لی هستند و در سایر روش ها وجود ندارند:

phasic-bent-knee fighting stance

the lead straight thrust power punch

the five ways of attack

the JKD footwork

the lead legs hand attacking tools

the strong side forward theory

the intercepting punch or kick application and drills

the study and application of kinesthetic perception

the broken rhythm/half-beat training

the economic tight structure in attack and defense

the JKD directness application

the JKD in-fighting strategies

balance-in-motion training

combat flowing

simplified trapping hand techniques

bridging-the-gap drills

پی نوشت:
بنده، آبتین، نه به آموزش جیت کان دو یا سایر هنرهای رزمی پرداخته ام و نه هنرهای رزمی برایم محل درآمد بوده و امرار معاش بوده است. اما نکته ای را صادقانه و البته قاطعانه به تمامی اساتید جیت کان دو عرض می کنم:
چنانچه با این عبارات و terminology آشنایی ندارید یا صرفا اطلاع اندکی از آنها دارید، روشی که آموزش می دهید جیت کان دوی بروس لی نیست. شاید بشود گفت یکجور هنر رزمی ترکیبی و گزینشی است.

Last edited:
بالا