برگزیده های پرشین تولز

خرید شمشیر سامورایی

lya

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
391
ااا، برای فروش بود؟ :happy: چرا شاخ در آوردید؟ :f34r:

تغییر در تیغه شمشیر ژاپنی در گذر زمان :

یه شمشیر زیبا :

chinatown

Registered User
لایک‌ها
179
اوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووس !!
5735.gif

هی چی کا ری ن داشتم ف قط خوا ستم سلا می عرض ک نم خد مت اس تاد ل یا

(ژاپنی نوشتم دیگه !:f34r: ) :D

یدف یکی از بچه های بازارچه میخواست شمشیر تقلبی
budo.gif
بندازه به بچه ها استاد اومد پتشو ریخت رو آب !
kar.gif

استاد ما فقط فیض میبریم !:)

lya

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
391
اوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووس !!
5735.gif

هی چی کا ری ن داشتم ف قط خوا ستم سلا می عرض ک نم خد مت اس تاد ل یا

(ژاپنی نوشتم دیگه !:f34r: ) :D

یدف یکی از بچه های بازارچه میخواست شمشیر تقلبی
budo.gif
بندازه به بچه ها استاد اومد پتشو ریخت رو آب !
kar.gif

استاد ما فقط فیض میبریم !:)

こんにちは, コメントどうもありがとう :D

کونیچیوا، کامنتو دومو آریگاتو :happy:

سلام از ماست، ممنونم دوست من از نظرت. :happy: استاد شمایی :blush: من فقط کمی اطلاعات دارم :rolleyes:

آره اون دوستمون هم اگه گیر نداده بود که شمشیر ساخت اوزاکای ژاپن (!) هست و صد در صد اصله منم بهش کاری نداشتم :D اونم به چه قیمت گرافی میخواست به اسم شمشیر اصل به بقیه بفروشه. :blink:

ممنون :rolleyes:

lya

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
391
دو تا ای آی تو و یک نیهونتو با کنده کاری طرح اژدها، فوق العاده زیباست
2008111011321423.gif

فایل های ضمیمه

• 2IMG_3706lg.jpg
    2IMG_3706lg.jpg
    203.1 KB · نمایش ها: 105
  • 2IMG_3708lg.jpg
    2IMG_3708lg.jpg
    184.3 KB · نمایش ها: 104
  • 3IMG_3700lg.jpg
    3IMG_3700lg.jpg
    197.5 KB · نمایش ها: 101
  • 3IMG_3713lg.jpg
    3IMG_3713lg.jpg
    175.2 KB · نمایش ها: 102
  • 112401718_a87cae7466_b.jpg
    112401718_a87cae7466_b.jpg
    321.5 KB · نمایش ها: 111

MAGNUM44

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
MAN KHARIDARAM TA 300 TOMAN AG DAGHIGHAN MESE IN AXA ROO TIGHASH HAK SHODE BASHE SAZANDASH ADRESESHO MIKHAM
attachment.php

attachment.php
[/QUOTE]

MAGNUM44

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
MAN KHARIDARAM GOFTAM AG ASL BASHE 09151847196 MIDOONAM 3 TA SIZE MAN BOLANDESHO MIKHAM.

lya

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
391
سلام :happy:
دوست عزیزم با مبلغی که فرمودین نمیتونید کاتانای اصل بخرید. :( البته اگه منظورتون از اصل، ژاپنی بودن و داشتن ویژگیهای خاص یه کاتانای اصل هست. :rolleyes:
شاید اگه بگردید بتونید نمونه هایی مث عکسی که گذاشتید رو پیدا کنید ولی خب اصل نیستن، نمونه هایی از این قبیل شمشیرها توی سایتهایی مثل Authentic, hand made, Japanese Samurai Swords وجود دارن، نمیدونم داخل ایران بشه پیدا کرد یا نه. :)

lya

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
391
سلام
من یه شمشیر کاناتا میخواستم
جنس خوب که خیلی هم گرون در نیاد رو از کجا میتونم تهیه کنم ؟

تولید و فروشگاه سلاحهای رزمی ورزشی

این سایت یه مدل گذاشته با قیمت 140 تومن به نظرتون چطوره؟

شمشیر سامورایی بلند فولاد سختکاری شده با شیار 98cm)) : ریال 1'400'000

سلام.
خب به نظر من این شمشیر انقدر ارزش نداره. :) و البته برمیگرده به استفاده تون از شمشیر، برای هنرهای رزمی میخواین یا صرف نمایش؟ :f34r:
اگه بتونید حداقل یه شمشیر وارداتی چینی بخرید به نظرم ارزشش بیشتر از این مدل شمشیر ساخت ایران باشه. :happy:
مثلا این مدل شمشیرها، حداقلش اینه که ظاهر کاتانا رو داره.
سایت تخصصی هنرهای رزمی www.yinyang.ir فروشگاه سایت

kapitan-ali

Registered User
لایک‌ها
7,240
ببخشید یه سوال این شمشیرارو میخرین باهاش چیکار میکنین؟؟؟!!!!

lya

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
391

AniuS

Registered User
لایک‌ها
671
ببخشید یه سوال این شمشیرارو میخرین باهاش چیکار میکنین؟؟؟!!!!

بعضی مواقع البته خیلی کمه ها میزن ملت رو گوز پیچ میکنن البته خیلی کمه ها ! استفاده این موردش واردی که !!!:D

آوانگارد

Registered User
لایک‌ها
482
در سرزمینی که غالب مردمش دقدغه نان دارند، شما چند میلیونی میخوای بدی یه شمشیر بخری؟!

lya

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
391
در سرزمینی که غالب مردمش دقدغه نان دارند، شما چند میلیونی میخوای بدی یه شمشیر بخری؟!

دوست عزیز، اینکه کسی قصد داره چطور پول خودشو خرج کنه کاملا مسئله ای شخصی هست. ;)
اگه مطلبی در خصوص شمشیر ژاپنی داشتید و دانسته های اندک ما هم در حد پاسخگویی بود، در خدمتیم :rolleyes:

masoudsalamat

Registered User
لایک‌ها
28
سلام
ابتدا خواستم در پیغام خصوصی از شما تشکر کنم ولی ترجیح دادم اینجا اینکار رو انجام بدم استاد , عبارت استاد رو صرف تعارف های معمول بکار نبردم به این جهت این کار رو کردم چون از شما چیزهای زیادی یاد گرفتم ممکنه سن من از شما بیشتر باشه ولی در محضرتون تلمذ کردیم من به این نوع از شمشیر خیلی علاقمندم و از قدیم دوست داشتم که یه نمونه اصلیش رو صرفا جهت نگهداری نه استفاده داشته باشم ولی خوب چه کنیم دست ما کوتاه و خرما بر نخیل امیدوارم که باز هم سعادت این رو داشته باشم که از مطالب ارزنده شما من و همه علاقمندان بتونیم استفاده کنیم و برای شما در راهی که انتخاب کردید آرزو موفقیت دارم ارادتمند مسعود سلامت

lya

کاربر فعال ورزش های رزمی
کاربر فعال
لایک‌ها
391
سلام
ابتدا خواستم در پیغام خصوصی از شما تشکر کنم ولی ترجیح دادم اینجا اینکار رو انجام بدم استاد , عبارت استاد رو صرف تعارف های معمول بکار نبردم به این جهت این کار رو کردم چون از شما چیزهای زیادی یاد گرفتم ممکنه سن من از شما بیشتر باشه ولی در محضرتون تلمذ کردیم من به این نوع از شمشیر خیلی علاقمندم و از قدیم دوست داشتم که یه نمونه اصلیش رو صرفا جهت نگهداری نه استفاده داشته باشم ولی خوب چه کنیم دست ما کوتاه و خرما بر نخیل امیدوارم که باز هم سعادت این رو داشته باشم که از مطالب ارزنده شما من و همه علاقمندان بتونیم استفاده کنیم و برای شما در راهی که انتخاب کردید آرزو موفقیت دارم ارادتمند مسعود سلامت

سلام دوست عزیز :happy:

خیلی از شما ممنونم... راستش نمیدونم چی بگم، شما خیلی لطف داری :blush:
حقیقت اینه که من فعلا حتی در حد شاگرد هم نیستم، استاد که جای خود داره :)
من فقط دنبال علاقه م رو گرفتم و در موردش کنجکاو بودم و مطلب خوندم :rolleyes:

علاقمندی که ازش گفتید رو کاملا درک میکنم :rolleyes: این شمشیر انقدر فوق العاده هست که حتی آدم دوست داره که برای نگهداری هم شده یکیشو داشته باشه :happy:
امیدوارم یه روزی صاحب یکیشون بشید :f34r:

ممنونم از همراهیتون و لطفتون :blush:

Lord Viper

Registered User
لایک‌ها
823
چند پست بعد پستهایی هستن که از تاپیک رزمی به اینجا منتقل شدن ...

-----------------------------------------------------------------------------------------

خب با 3 تومن Iaito ژاپنی با کیفیت عالی میشه خرید :rolleyes:
/خب منظورتون بافتنه؟ ساگئو هم در واقع یه بنده که بافته شده است. میشه مشابهش رو پیدا کرد :cool:
/ خب پلیس بعضی وقتا گیر میده به بچه های ما. ولی خب زیاد گیر اساسی نیس :)
توی این رنج که گفتی، بهترین انتخاب ای آی تو ژاپنیه :wub: آلیاژ ای آی تو ها آلومینیوم و روی هست،
به هر حال شینکن های ژاپنی از تاماهاگانه درست میشه و هیچ آلیاژی باهاش برابری نمیکنه به لحاظ کیفیت، سختی، مقاومت و انعطاف پذیری. :happy:

نظرم رو در قسمت اول پستت الان نمیتونم بگم چون هنوز خودم مطمئن نیستم ،افکارم هنوز فیکس نشدن :happy:
-----------------------------
نه ،جنس Tsuka-ito رو نگفتم ،همون Sageo رو میگم منظورم این بود که میشه رو کاتانای معمولی سائگو ابریشم بست یا کار سختیه ... که میگی میشه :D
---------------------------------
در مورد پلیس : به کاتانا گیر میده یا به بوکن ؟ کارت بیمه ورزشهای رزمی یا کارت عضویت سبک رو دارین ؟ هرچند اعتبار قانونی نداره ولی پلیس رو راضی میکنه
---------------------------------
منظورت رو از سایای so same متوجه نشدم
من در کنار مشکی براق یه مدل saya دیگه هم دوس دارم ... سایای تمام فلزی:wub: ( کاتانای یک دست فلز براق)

---------------------------------------------------------------------------------------

از 6 دیروز بعدظهر تا الان (نزدیک 12 ساعت) یه سره دارم تحقیق میکنم رو این قضیه ،اینترنت رو زیر و رو کردم و به نتایج جالبی رسیدم ، بخوام یه جا بگم خیلی زیاد میشه ،چون از فردا هم گرفتاریام شروع میشه کم کم میگم، شما هم نظرت رو بگو چون احتمالا اشتباه زیاد دارم ،بالاخره تازه واردم تو این زمینه ...

در مورد "تاماهاگانه"من به مقدار شک دارم
... نه اینکه اشتباه کنی ها ،با توجه به حرف اکثریت که همه جا در نگاه اول دیده میشه حرفت کاملا درسته ولی ... یه سری فاکتورهای دیگه هم هست
من امشب یه سری به سایتهای آهنگری و آلیاژ شناسی زدم ،جدول ترکیبی آلیاژ ها رو با روش ژاپنی و جدول ترکیب آلیاژ اونا مقایسه کردم
ژاپنی ها از یک آلیاژ با کربن بالا استفاده میکنن که تیتانیوم ،مس ،منیزیم ،تنگستن ،سیلیکن و ... هم داره و اتفاقا آلیاژ خاصی هم نیست و
"تاماهاگانه"با استانداردهای امروز میشه گفت افتضاح هست ،روششون هست که تیغ ژاپنی و محصول نهایی رو خاص میکنه و دلایلی داره که بقیه جاها اونطوری عمل نمیکنن / جالبه که بر عکس نظر عموم بهترین روش در جهان هم نیست و فیلیپینی ها و آسیای مرکزی ها روشی دارن برای ساختن تیغه که رو دست ژاپنی ها میزنه ولی برای تیغه های کوتاه کاربرد داره ! :eek:

با یه master-smith اروپایی هم تو فروم آهنگری صحبت کردم ،خیلی مفصل راهنماییم کرد ... چقدر اینا آدمن ،اگه هموطن بود سر هم بندی میکرد

منابع مختلف ضد و نقیض گفتن، یه مقدار هم جوسازی شده ، خیلی در موردش گشتم ،
حتی ورودیش تو wiki یک مقدار جانب دارانست و فاقد منبع موثقه (بالای صفحش زده)
کلا تعصب تو بحث شمشیرهای ژاپنی و کلا چیزهای ژاپنی زیاده ....
حتی استفاده از روغن
choji برای تمیز کردن هم از نظر منطقی اشتباهه ... فقط میشه با علاقه به رسوم و سنتهای ژاپنی توجیهش کرد (با خریدن این روغن که از ژاپن میاد هزینه ای 20-15 برابر هزینه لازم رو میدیم) ضمن اینکه روشهای مدرن با استفاده از محصولات داخلی همون نتیجه رو میدن ،حتی بیشترقضیه خیلی پیچیده شد ... :wacko: باز وارد بحث سنت و مدرنیسم شده !در مورد Iaito ژاپنی و کلا Iaito چندتا نکته جالب پیدا کردم که ممکنه نظرت رو عوض کنه :specool:
کم کم دارم نگاهی رو که دولت خودمون به آمریکا داره نسبت به ژاپن پیدا میکنم :lol: با این فرق که این بیچاره ها خودشون مقصر نیستن ! :hmm:

--------------------------------
یه مطلب قشنگ یکی گفته بود در مورد شمشیر ترجمش رو نقل میکنم : روح کاتانا رو ،کسی که اون رو در دستانش نگه میداره به درون اون میدمه ... شور و عشق هنرجو همون قدر به شمشیر معمولی روح میده که چکش یک آهنگر زبده ... ما هستیم که اشیاء رو ارزشمند میکنیم ،اشیاء به ما ارزش نمیدن ...

Last edited:

Lord Viper

Registered User
لایک‌ها
823
جالبه من سایا تمام فلزی ندیده بودم :blink: تیغه موقع نوکیتسکه یا نوتو صدمه نمیبینه؟! :eh:

اوهوم ،هست ولی صنعتیه (sword production - نمیتونم ترجمه مناسب براش پیدا کنم ،تولید انبوه نزدیکتره) ، تزیینی هم نبود ،جزو گرون قیمتها بود ... 2 ماه پیش اتفاقی دیدم ،لینکش رو میزارم پیدا کردم دوباره
نمیدونم ،حتما یه راهی براش پیدا کردن (علم و فن آوری معجزه میکنن) :glasses:

خب راستش نمیدونم منظورت از میزان کربن بالا چه مقداره
رو توی تاپیک خرید شمشیر گذاشته بودم :f34r:

چیزه خاصی نیست ... خلاصش که به کار ما میاد اینه که هرچقدر درصد کربن بالاتر باشه فلز محکمتر میشه ولی انعطافش کمتر میشه و راحت تر میشکنه ...
مگه همچین تاپیکی داریم ؟ لینکشو بده اونجا هم مطالب رو بزارم ..

من زیاد در مورد آلیاژها اطلاعات ندارم، نمیدونم این 0.1 تا 3 درصد همون درصد زیادی هست که میگی یا شاید چیزی که دیدی با این متفاوته، به هر حال توضیحت به منم کمک میکنه منظور همو خوب متوجه بشیم. :blush:

ببین ویژگی آلیاژ ژاپنی نسبت به صنعتی اینه که سیلیکون داره ،صنعتی های گرون هم سیلیکون دارن ... اونم بقیه دنیا میتونن استفاده کنن ولی نمیکنن به دلایلی که در قسمتهای بعد میگم

به هر حال به نظرم ترکیبی به این درجه خلوص آهن فکر نمیکنم افتضاح باشه حتی با استانداردهای امروزی، البته باز میگم از آلیاژها سر در نمیارم :eh:

البته باید در مقایسه با ترکیب تیغه های دیگه نظر داد، باید دید شمشیرهای دیگه به همین میزان خلوص آهن دارن یا در کل ترکیباتشون به چه شکله

آفرین همین که گفتی درسته ... نسبت به آلیاژ های جدید خوب نیست وگرنه زمان خودش عالی بوده
ببین یک ویژگی این روش ژاپنی نوع خاص حرارت دادن و سرد کردن هست ،حتی اون لایه ها زیاد هم در تمام شمشیرهای خوب دنیا وجود دارن ... اون زمان همه میدونستن هرچقدر بیشتر این پروسه رو انجام بدن شمشیر بهتری درست میشه
بعد هم تاماهاگانی با معیار امروز شنه آهن فوق العاده بی کیفیت و با درست ناخالصی بالا هست ،در حدی که استفاده از اون با وجود مواد اولیه آماده شبیه به شوخیه !
اصلا خودت فکر کن : اگه انقدر خوب بود که تمام دنیا سر ژاپن خراب میشدن که ازش تاماهاگانی بگیرن برای ابزار و وسایل خاصی که میسازن !

ultimate katana اون کاتانایی که جنسش از مواد مورد استفاده ناسا یا لاکهید مارتین باشه ،نه کند بشه / نه بشکنه / نه خم بشه و ... :f34r:
البته همچین کاتانایی هنوز ساخته نشده با اینکه ساختنش ممکنه ولی کسی تا حالا روش سرمایه گذاری نکرده (تا جایی که من میدونم)

اگر در ژاپن روزها برای به دست آوردن آلیاژ خالص مورد نظر سختی میکشیدن برای این بود که مثلا ذوب آهن اصفهان نبوده اون موقع :lol:
با توجه به مواد اولیه کاملا خالص صنعتی که الان همه جای دنیا با استاندارد بالا وجود داره دیگه چه کاریه ؟؟؟ الان یک سری از شمشیر سازهای صنعتی خوب رفتن سمت آلیاژی که در فنر کامیون بنز و فنر تانک استفاده میشه !!! میلیونها دلار برای انتخاب ترکیبات همین فنرها هزینه شده و کلی مهندس روش کار کردن و میکنن (گرون هم هستن)
حالا واقعا به نظرت تاماهاگانی حرفی برای گفتن داره در مقابل اینها ؟ :eek:

ترکیبات تاماهاگانی خاص هست ولی خاص به معنی جغرافیایی ... عین همون رو همه جا میشه درستش کرد چون ترکیبات دقیقش مشخصه ... ولی چه کاریه آدم ناخالصی اضافه کنه خودش بعد دوباره ناخالصی رو تصفیه کنه ؟

این که خارج ژاپن گیر نمیاد صرفا به این خاطر هست که دولت ژاپن اجازه خروج مواد معدنی مثل این رو بدون اینکه تبدیل به محصول بشن نمیده
وگرنه الان تو تایلند یکی داره به همون روش با شن-آهن تایلندی کاتانا میسازه هیچ فرقی هم با ژاپنی نداره ...

قیمتشون هم الکی زیاده ... چون دولت هر سال اجازه ساخت تعداد محدودی کاتانا رو میده ...
عرضه کم + تقاضای زیاد = قیمت بالا

خلوص آهن در قرنهای پیش مهم بوده و اون موقع تاماهاگانی هم خالص ترین چیزی بوده که اون اطراف پیدا میشده ... در همون زمان کشورهایی مثل ایران که از نظر مواد معدنی بسیار غنی تر هستن سنگ آهن با خلوص به مراتب بیشتر داشتن ... و کیفیت شمشیرهای قدیمی خاورمیانه که الان به شمشیرهای عربی/اسلامی معروفن هیچ چیز از کاتانا کم نداره ... حاضرم شرط ببندم که اگه شمشیر عربی مرغوب و شمشیر ژاپنی مرغوب رو با قدرت به هم بکوبیم کاتانا به راحتی میشکنه ... اصلا با کاتانای ژاپنی نمیشه block کرد مگه با پشت تیغه یا بالای دسته ... از بغل هم ضربه اساسی بخوره اگر از تاماهاگانی باشه 99% میشکنه باز صنعتی های خوب انقدر پفکی نیستن ... شاید تیغشون آسیب ببینه ولی خیلی بعیده بشکنن

اصن شما میتونی تصور کنی شمشیر عربی یا رومی یا کلیمور رو کسی با سای یا "چوب" بشکنه ؟ کاری که با کاتانای ژاپنی میشه کرد
میگم جوسازی شده ... :cigar:

این که کاتانا رو همه دوست دارن به خاطر زیبایی ذاتی و خیره کننده و فیلمها و انیمه هایی هست که باهاشون بزرگ میشن مردم و این استفاده خاصش تو تاماشیگیری که لذت و فانتزی ماهاس :wub:

میشه مطمئن بود از بین مواد مختلف موجود مناسب ترین رو انتخاب کردن. ولی اینکه آیا مواد دیگه ای برای این کار قابل استفاده هست یا نه، و اینکه جواب میده یا نه و یا به صرفه بودن تهیه ش بحث دیگه ایه :happy:

اینکه از روش های 400 ساله یا 1000 ساله استفاده کنیم منطقی نیست ... اونها اون زمان روغنی رو استفاده میکردن که ترکیب اصلیش روغن میخک هست
ببین ژاپن یک کشور کاملا ایزوله و دور افتاده بوده و هنوز هم با تمام دنیا فرق داره ... کسانی که رفتن میگن تو این چند سالی که زندگی کردن هنوز نتونستن درست درکشون کنن

حالا همچین کشور ایزوله ای با دانش محدودش و تعصب و پایبندیش به سنتها با استفاده از گیاهان بومی خودش یک روغنی پیدا کرده ... آیا یک آمریکایی یا ایرانی قرن 21م بعد از 400 سال باید اون روشها رو بهترین بدونه ؟ من ترجیح میدم روغن مخصوص آلیاژ بزنه

ولی خب شمشیر ژاپنی سلاحی سنتیه، من نوعی خودم عاشق اینم که به روش سنتی ازش استفاده کنم، به روش سنتی ازش نگهداری کنم و به روش سنتی ... . به نظرم خارج از این روش سنتی، روح اصالت رو داریم از شمشیر جدا میکنیم. در واقع این حس منه در این خصوص :rolleyes:
[/QUOTE]

نمیدونم دقت کردی یا نه ... من معمولا به شخص مخاطب جواب نمیدم فقط ، سعی میکنم یه جوری بگم که کسی بعدا از گوگل اومد اینجا بتونه استفاده بکنه ... چون خودم چند سال میومدم اینجا و مطالب سلیقه ای و ناقص میدیدم و بیشتر گیج میشدم ،اینی که الان میخوام بگم مخاطبش شما نیستی lya :

حرف من اینه که باید بدونیم تو رزمی سنت ها و واقعیت ها راههای جداگانه میرن
یعنی اگه شمشیر سنتی خریدی یا روغن سنتی رو زدی بدون و آگاه باش که بهترین راه و منطقی ترین راه رو نمیری ...
داری لذت بخش ترین راه رو از دیده خودت میری ،خیلیها نه چون سنتی میپسندن بلکه چون فکر میکنن روشهای سنتی بهترینن میرن سمتشون ،من اینا رو میگم که این دسته اشتباه نکنن و قدمت و اصالت رو دلیل برتری ندونن

تنها دلیل و توجیه پیروی از این سنتها علاقه شخصیه که همیشه محترمه ... مثل علاقه ی lya ... من اصلا قصد قانع کردن کسی رو ندارم ،حتی در مورد دفاع شخص فقط میخوام نقطه نظر متفاوت رو دیگران ببینن و با بقیه دیدگاها آشنا باشن و بعد به سمت رزمی برن ...
مخصوصا که تو منابع فارسی اوضاع خیلی خرابه ... دلم میخواد با اینکار تاثیر میکروسکوپی ای تو کیفیت مطالب موجود بزارم ،بازم هستن کسانی که اینا رو میدونن، ولی حوصله ندارن برای دیگران بگن ....

جمله بسیار قشنگی بود :rolleyes: و خیلی ممنون که نتایج چندین ساعت جستجو و مطالعه ت رو در اختیار من هم گذاشتی. :blush:

خواهش میکنم دوست عزیز ،لطف داری :blush:،در مورد اون نکته ها در پست بعدی میگم

Lord Viper

Registered User
لایک‌ها
823
فکر میکنم در پست فوق طولانیه قبلی 1/3 تحقیقات دیشبم رو گفتم ... از همه دوستان عذر میخوام که یه مقدار آف تاپیک صحبت شد ،بنده رو عفو بفرمایید ،این آخریه بقیه رو نمیگم دیگه :blush:

توجه داشته باشین که اینا نظرات شخصیه منه و احتمالش هست که تمام نظراتم در این مورد از بیخ اشتباه باشن ،اگر بعدا معلوم شد که اشتباه گفتم چیزی رو به بزرگواری خودتون ببخشید

میریم تا داشته باشیم نکاتی چند در مورد iaito (سر فرصت بخون) :

همونطور که گفتی از آلمینیوم و روی ساخته میشه ...
ولی در گذشته iaito هم از همون تاماهاگانی ساخته میشد ... سوال اینه که چرا الان فرق کرده قضیه ؟ :questionm
جواب اینه : به خاطر سیاست داخلی دولت ژاپن و سیاست صنف شمشیرسازها :exclamati

هر سال تعداد مشخصی کاتانا ساخته مبشه و مردم هم میخرن ...
حالا کی iaito ها رو میخره ؟

مردمی که یه دونه برای روی دیوار میخوان
کسانی که شمشیر رو اثر هنری میدونن فقط و برای زیبایی میخرن و کلکسیونر هستن
کسانی که در کشورشون مجوز حمل یا خرید کاتانا نمیدن به هر کس
خود ژاپنی هایی که پولشون به خرید کاتانا نمیرسه ولی نمیخوان یا نمیزارن کاتانای خارجی بخرن
تعداد زیادی هنرجوها که فقط برای فرم زدن ازش استفاده میکنن و دوست دارن ساخت ژاپن باشه
اینا کسانی هستن که جنس تیغه براشون مهم نیست (برای هنرجوها نباید اینطور باشه)
پس خیلی مهم نیست چه جنسی میدن دستشون

از طرفی دولت ژاپن میگه iaito نباید جوری ساخت که بشه با تیز کردنش کاتانا ساخت چون اینطوری اون قانون محدودیت ساخت کاتانا نقض میشه... پس شمشیر سازها باید کاری میکردن که بدون اینکه از زیبایی کار کم بشه، هم بشه رو تیغه کار کرد هم مردم نتونن تیغه رو تیز کنن

راه حل این بود که به جای استفاده از تاماهاگانی از روی و آلمینیوم استفاده کنن که شما نتونی خودت تیزشون کنی و صاحب یک دستگاه کاتانای ژاپنی بشی و خرج کمتری هم داشته باشه ساختش (سطح سیاست رو داری ؟) که این مسئله به دلیل سودآوریش و صرف جویی در هزینه ها همه جای دنیا اجرا میشه الان

با توجه به نبودن محدودیت برای iaito، به صورت انبوه iaito تولید کردن که فقط اسما ژاپنیه وگرنه عملا فرقی با غیر ژاپنی نداره
ولی هم دستی میسازنشون و هم تزییناتش مطلوبه ...
(البته اینطور که به من گفتن به دلایلی به اندازه کاتانا روش وقت نمیزارن مخصوصا این اواخر)

پس در واقع من با خریدن یک iaito ژاپنی دارم هزینه میلیونی میدم برای تزیینات و ساخته شدنش تو ژاپن و تاماشیگیری هم نمیتونم باهاش بکنم ... با چند میلیون هم اون iaito خوب و آنتیک رو بهم نمیدن ،ولی چیز نسبتا خوب می گیرم

اینا به کنار : وزن ،بالانس و آیرودینامیک iaito با کاتانا فرق میکنه (hamon واقعی هم نداره که ببینیم ذوق کنیم) ،اگر با iaito مدت زیادی کار کنی تاثیر بدی تو تکنیکت میزاره (تو یه مقاله خوندم که نباید از iaito مدت زیاد استفاده کرد) قضیه لیوان پر شده ای میشه که برای ریختن مایع جدید مجبوری با سختی مایع قبلی رو خالی کنی ،البته این دیگه وسواسه ولی خوب ... :blush:

همه اینا رو که گفتم بزارین کنار این : با هزینه یک iaito معمولی که به هیچ عنوان یک اثر هنری به حساب نمیارنش میشه زیباترین و بهترین کاتانای آمریکایی رو خرید ... تازه سفارشی هم میشه گرفت ... میتونی باهاش درختچه نصف کنی بدون اینکه نگران باشی ... اگر هم چیزی بشه به راحتی تعمیر میشه ... خدمات پس از فروششون فوق العاده هست (میتونی بفرستی)

باید خیلی به ژاپن علاقه داشته باشه آدم که گزینه دوم رو انتخاب نکنه :eek:

--------------------------------------------------------------------

و با نصف هزینه بدترین nihonto (اونم فقط تیغه)هم میتونی کاتانا صنعتی بگیری ، بهترین جنس و بهترین تیغه و بالانس کامپیوتری و جزئیات سفارشی
من هرچی گشتم جز تعریف ازشون چیزی ندیدم ... اکثریت قریب به اتفاق میگن در تاماشیگیری هیچ تفاوتی با بهترین کاتانا های ژاپنی (50 میلیونی) ندارن و مقاومتشون هم خیلی بیشتره و نوع سفارشی اونها هم خیلی زیباست و هیچی کم نداره
از آلیاژ فنر تانک آبرامز کمتر از این نمیشه انتظار داشت :cool:

به نظر من کاتانا رو میگیریم که استفاده کنیم ... من دلش رو ندارم با کاتانای 12 میلیونی یا حتی 3 تومنی تکنیک اشتباه بزنم یا ازش برای فان استفاده کنم

اونایی که داشتن ازشون عکس گذاشته بودن ،اگه نمیدونستم نمیفهمیدم کارخونه ایه ، صدف و عاج داشت ،حکاکی عالی ،تمام پارچه ها ابریشم و روکش دسته چرم تمساح، طرف میگفت باهاش 3 اینچ درخته تر رو نصف کردم شمشیر آخ نگفته و اگر هم چیزی بشه آدم دلش نمیسوزه ... باهاش به بلوک سیمانی زده بود و کاشی شیروونی خرد کرده بود ! :ph34r2: خریده بود نزدیک 900 دلار ...

منظور از صنعتی این نیست که کلا با دستگاه ساخته میشن ،منظور اینه که به صورت سری و با کمک دستگاه و با متدهای جدید ساخته میشن و چند استاد آهنگر آهنگر همزمان به ساخت 50 تا شمشیر شبیه به هم نظارت میکنن ولی بازم دست ساز محسوب میشن، خوباشون رو سفارش میدی چند ماه بعد اونطور که میخوای برات میسازن و تحویل میدن ،همیشه یه نفر بالای سر ساخت تیغه وای میسته و نظارت میکنه ... حتی میتونه تا 5000 دلار بره قیمتش

تمام تزیینات دستی و با ظرافت هستن ... به نظر من دلیلی نداره که فک کنیم یه ایتالیایی نمیتونه به اندازه ژاپنی خوب کار کنه تو تزیین

در مورد قیمت کاتانای ژاپنی هم بگم تا جایی که چک کردم کاتانای ژاپنی ارزونتر از 3000 دلار معادل 12 میلیون تومن نیستن
دیگه این کف بازاره (یعنی nihonto ی چرت) ... یه خوبش رو بخوای بخری که در حد صنعتی خوب برش داشته باشه حدودا 15000 دلار باید بدی که میشه ... :wacko:

کاتانایی که با دلار الان بخوای با 3 میلیون تومن بخری یه کاتانای کف بازار و دسته دوم و تعمیریه که هیچ روح و اصالتی توش نخواهی دید به جز (made in japan) :lol:

خلاصه این که به نظر من جدایی از روح و شبح و اینا ... :D
ما داریم پول اینا رو میدیم : هزینه خورد و خوراک زن و بچه کارگرهای اضافی رو که اونجا کار میکنن + پول آهنگری که سالی چنتا شمشیر بیشتر حق نداره بسازه (زندگی خرج داره) + پول اونهمه ذغال سنگ مصرفی تو کوره ای که راندمان مصرف سوختش فاجعه هست + یه مثقال ابریشم و چرم + مالیات دولت ژاپن + بالانس نبودن عرضه و تقاضا تو دنیا (احتکار دولتی ! )

همه اینا واسه کاری که یکی دیگه با 1/15 هزینه سنتی انجام میده

------------------------------------------------------------------

در مورد آلیاژ هم بگم که معمولی هاش معمولا از آلیاژ 1050 یا 1060 یا 1065 استفاده میکنن ، خوباش ولی بستگی به سازنده داره
در حال حاضر بهترین ماده اولیه موجود به عقیده عموم برای تیغه "پودر استیل سوئدی" هست

راستی nihonto هم نوعی استیله ! .... آهن + کربن = استیل :eek:

مارکهای معتبر دنیا رو هم در آوردم همراه با عکس و قیمت و ... خواستی بگو

سرت رو درد آوردم ... لینک اون تاپیک رو بده خزعبلاتم رو ببرم اونجا بزارن تا مردم واسمون دست نگرفتن ! :eek:

بالا