برگزیده های پرشین تولز

صندوق های سرمایه گذاری.آیا بهتر از بانک

MAS✪UD

Registered User
لایک‌ها
245
چرا این صندوق ها پر میشن؟مثل عقیق
جریانش چیه مگه سقفشون چقدره؟ اگه پر بشن کسی نمیاد بخره آیا باعث افت قیمت واحداش نمیشه؟

aminkhan2013

Registered User
لایک‌ها
799
کسی واحدهای صندوقهای قابل معامله eft هم خریده؟چجوری هست؟ارزش داره؟

dedboy

Registered User
لایک‌ها
102
چرا این صندوق ها پر میشن؟مثل عقیق
جریانش چیه مگه سقفشون چقدره؟ اگه پر بشن کسی نمیاد بخره آیا باعث افت قیمت واحداش نمیشه؟

قیمت این صندوقها بر اساس دارائیهاشون تعیین میشه ، نه بر اساس عرضه و تقاضا . بنا بر این اگر کسی برای خرید نیاد هم ارزششون کم نمیشه .

deremel400

Registered User
لایک‌ها
3,759
دوستان کسی جواب این سوال رو میدونه؟

عزیز اینها شراکت است بانک نیست که اصل پول توش بمونه .با پول شما مدیر صندوق سهام از بورس میخره اگر سود کرد کارمزدش را بر میداره و روی سهم شما سود میاد یا به عبارتی قیمتش اضافه میشه اگر ضرر کرد سهم شما هم ضرر میده و ارزش اون کم میشه .چیزی به نام ورشکستگی نداریم .اما چیزی هم به اسم حفظ اصل پول نداریم صندوق سود کرد پول شما زیاد میشه ضرر کرد کم میشه .بازده این صندوق ها هم ارتباط مستقیم با بازده بازار بورس داره اکثر روزهایی که بورس مثبته صندوق ها هم مثبت هستند و بالعکس

اچ آی وی مثبت

Registered User
لایک‌ها
150
عزیز اینها شراکت است بانک نیست که اصل پول توش بمونه .با پول شما مدیر صندوق سهام از بورس میخره اگر سود کرد کارمزدش را بر میداره و روی سهم شما سود میاد یا به عبارتی قیمتش اضافه میشه اگر ضرر کرد سهم شما هم ضرر میده و ارزش اون کم میشه .چیزی به نام ورشکستگی نداریم .اما چیزی هم به اسم حفظ اصل پول نداریم صندوق سود کرد پول شما زیاد میشه ضرر کرد کم میشه .بازده این صندوق ها هم ارتباط مستقیم با بازده بازار بورس داره اکثر روزهایی که بورس مثبته صندوق ها هم مثبت هستند و بالعکس
ممنون دوست عزیز
اگه چیزی به عنوان ورشکستگی نداریم پس چطوری ممکنه اصل پول حفظ نشه؟

Benyaminj

کاربر فعال بازیهای کامپیوتری
کاربر فعال
لایک‌ها
1,888
البته یک سری صندوق ها هستند اصل پول رو تضمین میکنن ولی سود رو خیر.

deremel400

Registered User
لایک‌ها
3,759
ممنون دوست عزیز
اگه چیزی به عنوان ورشکستگی نداریم پس چطوری ممکنه اصل پول حفظ نشه؟

خواهش میکنم

شما مثلا یک میلیون میگذارید صندوق بر فرض میشه 5تا سهم اون صندوق .صندوق میاد با پول شما از بورس سهام میخره .فردا جنگ میشه بازار بورس میپوکه بعد یک ماه مثلا بازده صندوق میشه -30درصد یعنی یک میلیون شما شده 700تومن .اصل پول شما کم شده اما صندوق ورشکسته نشده شما هر موقع بخواهید 700تومن را براتون واریز میکنه .حالا بر فرض 90درصد هم منفی بخوره پول شما میشه 100تومن اما صندوق باز هم ورشکسته نیست چرا ؟چون ضمانت دادن سود به شما نداره .شراکتی انجام شده حاصلش ضرر بوده شما هم به اندازه خودتون ضرر کردید حالا برعکسش هم هست (البته خدا نکنه جنگ بشه اگر نه دیگه همه چیز میره رو هوا بورس که دیگه نابود میشه )

ورشکستگی وقتی است که مثلا طرف چکهای پاس نشده اش از کل داراییش بیشتر باشه یا مثلا بانکی به شما ضمانت سود داده اما حالا از پسش برنمیاد اعلام ورشکستگی میکنه

deremel400

Registered User
لایک‌ها
3,759
کدوم صندوق ها هستن؟دولت تاییدشون میکنه؟

کل صندوقهای معتبر اینجا اسمشون هست

http://www.fipiran.com/MFComparing.aspx?lan=fa

این صفحه را بخونید اکثر سوالاتتون را به جوابش می رسید صندوقهایی با سود تضمین شده هم هستند اما ازشون زیاد استقبال نمیشه
صندوق های سرمایه گذاری مشترک

اچ آی وی مثبت

Registered User
لایک‌ها
150
کل صندوقهای معتبر اینجا اسمشون هست

http://www.fipiran.com/MFComparing.aspx?lan=fa

این صفحه را بخونید اکثر سوالاتتون را به جوابش می رسید صندوقهایی با سود تضمین شده هم هستند اما ازشون زیاد استقبال نمیشه
صندوق های سرمایه گذاری مشترک

چرا زیاد ازشون استقبال نمیشه؟چون سودشون کمه یا اعتبار ندارن؟

deremel400

Registered User
لایک‌ها
3,759
چرا زیاد ازشون استقبال نمیشه؟چون سودشون کمه یا اعتبار ندارن؟

چون سودشون کمه

کلا این صندوق ها زیر نظر سازمان بورسه و این سازمان ضمانت این صندوقها است اگر پولتون را بخورند باید بورس پول شما را بده .دقیقا مثل بانکها و بانک مرکزی

اچ آی وی مثبت

Registered User
لایک‌ها
150
چون سودشون کمه

کلا این صندوق ها زیر نظر سازمان بورسه و این سازمان ضمانت این صندوقها است اگر پولتون را بخورند باید بورس پول شما را بده .دقیقا مثل بانکها و بانک مرکزی

درصد سودشون رو تقربی میدونین؟

__mahdi__

Registered User
لایک‌ها
243
توضیحی جامع : صندوق های سرمایه گذاری گام اول برای ورود به بورس
عظیم ثابت کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفتگو با بازار خبر در رابطه با صندوق های سرمایه گذاری در بورس گفت: حدود 8 سال است که بورس خدمت جدیدی با عنوان صندوق های سرمایه گذاری ارائه کرده است . در واقع صندوق های سرمایه گذاری را می توان به صورت شرکتی در نظر گرفت که در آن افراد مختلف پول های خود را روی هم می گذارند و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند. درنتیجه، به جای سرمایه گذاری در یک سهم یا اوراق مشارکت خاص ، در یک سبدی از سهام های مشترک سرمایه گذاری می کنند.

وی با اشاره به مزیت های متعدد این نوع سرمایه گذاری گفت: کارگزاری و تأمین سرمایه هایی که موفق به اخذ مجوز از سازمان بورس می شوند این صندوق ها را با سبدی از یونیت های (هر عدد از اجزای تشکیل دهنده سبد سرمایه گذاری) مختلف تأسیس می کنند و براساس قوانین و مقررات مرتبط با پرداخت مبلغی مجموعه ی سبد سرمایه گذاری خریداری می کنند. همین تنوع در سرمایه گذاری سبب کاهش خطر و افزایش جذابیت صندوق سرمایه گذاری می شود.

وی توضیحاتی در رابطه با انواع این صندوق ها داد و گفت: 3 نوع صندوق سرمایه گذاری در بورس موجود است، گروهی از این صندوق ها که در بازه زمانی مشخص سهام دار می پذیرند و در ابتدا کف سود را مشخص می کنند صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت می باشند.

گروه دوم، که صندوق های متشکل از سهام های مختلف هستند در طول فعالیت سهام دار میپذیرند البته با ریسک بالا سود دهی متنوعی دارند به نحوی که برخی از اینها در یک سال گذشته بیش از 200 درصد بازدهی داشتند بطور مثال می توان از صندوق های سرمایه گذاری آگاه ، بانک رفاه ، بانک توسعه تعاون ، سیما ، کاریزما ، عقیق و بورس ایران نام برد.همچنین حدود 33 شرکت هم در یکسال گذشته بیش از 100 درصد سود دهی داشتند.

سومین صندوق ، صندوق های مختلط سرمایه گذاری است این صندوق ها از اوراق مشارکت و سهام های مختلف تشکیل شده و نسبت به گروه قبل سود دهی و ریسک کمتری دارند.

ثابت ویژگی خوب این صندوق های سرمایه گذاری را تنوع در در یونیت ها دانست و گفت : افراد حرفه ای این صندوق ها را اداره و با محدودیت ، سبدی از چند صنعت با بهترین سهم ها را شناسایی می کنند بطور مثال می توانند از یک صنعت 30 درصد و از یک شرکت 10 تا 15 درصد سهم در سبد خود بگذارند.

وی افزود : این صندوق ها کاملأ بروز بوده و مردم می توانند در هر زمان با مراجعه به سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران ضمن برخورداری از اطلاعات کافی از روند صعود و نزول سبد خود مطلع شوند و یا انواع صندوق ها را باهم مقایسه کنند.

کارشناس ارشد بازار سرمایه به مهمترین مزیت این صندوق ها اشاره کرد و گفت : علاوه بر تمامی ویژگی های خوب، صندوق های سرمایه گذاری رکنی به نام ضامن نقدشوندگی دارند ، این ویژگی به کاربر این امکان را می دهد تا هر زمان که خواستند سبد سهام خود را بفروشند بدین ترتیب کارگزاران موظفند از آغاز تا تاریخ درخواست فروش ، هزینه را محاسبه و ظرف 4 روز آینده سهام مربوطه را بفروشند و مبلغ را بپردازند بدین شیوه اگر بازار به هر دلیلی نزول داشته باشد زیانی متوجه این اشخاص نمی شود بطور مثال اگر در روز ورود هر یونیت را 200 هزار تومان خریداری کرده اید ممکن است در روز درخواست هر یونیت 190 هزارتومان یا 220 هزار تومان شده باشد یعنی کاملأ بروز محاسبه می شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: متقاضیان با هر میزان سرمایه می توانند وارد بورس شوند فقط نیازمند کسب آگاهی و دقت در انتخاب هستند و در قدم اول برای ورود افراد تازه کار به بازار سرمایه صندوق های سرمایه گزاری محل خوبی برای کسب تجربه است . البته باید توجه داشته باشند که حداقل 10 یونیت باید خریداری کنند و قیمت هر یونیت بنا بر ارزش سهام و مدت فعالیت صندوق متفاوت است بطور مثال صندوقی که تازه شروع به کار کرده کف قیمت هر یونیت آن 100 هزار تومان است که 10 یونیت آن یک میلیون تومان می شود ، البته بطور مثال قیمت هر یونیت در کارگزاری آگاه بعد از حدود 6 سال فعالیت حدودأ یک میلیون و هشتصد هزار تومان ، بانک رفاه 460 هزار تومان ، بانک توسعه تعاون 344 هزار تومان رسیده است.

Mina.4

Registered User
لایک‌ها
30
سلام

من بر فرض یه مبلغی توی یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه گذاری کردم! حالا دیگه خلاص! یعنی مسئولین اون صندوق در غیاب من خودشون خرید و فروش سهام و همه کارهای لازم رو برام انجام میدن! من دیگه هیچ وظیفه‌ای ندارم؟ یعنی من هیچ کاری نباید انجام بدم؟ بعد چجوری باید خبر بگیرم که سود کردم یا ضرر کردم چند وقت به چند وقت باید خبر بگیرم، چطوری، از کجا و...ببخشید من تو این زمینه مبتدی و صفر کیلومترم! دوستانی که توی بورس و صندوقهای سرمایه‌گذاری تجربه دارند خواهشا راهنمایی کنند.

deremel400

Registered User
لایک‌ها
3,759
سلام

من بر فرض یه مبلغی توی یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه گذاری کردم! حالا دیگه خلاص! یعنی مسئولین اون صندوق در غیاب من خودشون خرید و فروش سهام و همه کارهای لازم رو برام انجام میدن! من دیگه هیچ وظیفه‌ای ندارم؟ یعنی من هیچ کاری نباید انجام بدم؟ بعد چجوری باید خبر بگیرم که سود کردم یا ضرر کردم چند وقت به چند وقت باید خبر بگیرم، چطوری، از کجا و...ببخشید من تو این زمینه مبتدی و صفر کیلومترم! دوستانی که توی بورس و صندوقهای سرمایه‌گذاری تجربه دارند خواهشا راهنمایی کنند.

سلام

دقیقا همون کلمه خودتون بعد سرمایه گذاری خلاص

اینها را بخونید 90 درصد مطلب دستتون میاد سود یا زیانتون هم می تونید قیمت هر سهم را تو صفحه اول همین لینک که دادم ببینید البته این مثال هست شما هر صندوقی دلتون بخواهد می تونید انتخاب کنید
صندوق سرمايه‌گذاري مشترك آگاه

الهه.آتش

Registered User
لایک‌ها
2,386
سلام

دقیقا همون کلمه خودتون بعد سرمایه گذاری خلاص

اینها را بخونید 90 درصد مطلب دستتون میاد سود یا زیانتون هم می تونید قیمت هر سهم را تو صفحه اول همین لینک که دادم ببینید البته این مثال هست شما هر صندوقی دلتون بخواهد می تونید انتخاب کنید
صندوق سرمايه‌گذاري مشترك آگاه

در صورت ضرر صندوق آیا ماهم ضرر میکنیم؟یا اصل پولمون حفظ میشه؟

deremel400

Registered User
لایک‌ها
3,759
در صورت ضرر صندوق آیا ماهم ضرر میکنیم؟یا اصل پولمون حفظ میشه؟

شما هم ضرر می کنید هیچ اصل پولی هم در کار نخواهد بود .دقیقا مثل خریدن سکه ،سکه گرون بشه سود کردید ارزون بشه ضرر اینها هم سهمشون گرون بشه سود و بالعکس

بالا