برگزیده های پرشین تولز

آشناپنداری

oggy

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام

نظر شما درباره آشناپنداری( Déjà vu ) چیست ؟

بعضی آن را معلول فعالیتهای شیمیایی مغز می دانند.

تعریف آشناپنداری:
The illusion of having already experienced something actually being experienced for the first time

من این تاپیک را به این علت زدم که وقتی امروز , پی تی را می خواندم یک لحظه به نظرم رسید که این

مطالب را سالها پیش هم دقیقا خوانده ام. و صفحه اصلی فوروم را از سالها پیش می شناسم.

easter

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
من هم دژاوو داشته ام.
فکر می کنم برای همه اتفاق می افتد.

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
من شاید هر ماه یکی دوبار برام دژآوو اتفاق میفته
32.gif
... واسه همین چند وقت پیش رفتم ببینم چیه قضیه اش ...
118.gif

یه نظریه اینه که دژآوو ، یه اختلال ناگهانی در حافظه اس ... یعنی مغز ما وقتی می خواد بیاد اتفاقات فعلی رو پردازش کنه ، تصادفا متوجه میشه که بین یه نکته کوچیک در زمان حال ( مثلا یه شیء - یه رنگ - یه صدا - یه بو - و ... ) و همون شیء یا رنگ یا بو یا ... در یه خاطره یا رویای قدیمی ، شباهت زیادی وجود داره ...
240.gif

... برای همین اعلام می کنه که کل حوادث زمان حال با کل اون خاطره یا رویا مشابهه (!! ) ... یعنی میگه : " همه چیز برام آشناس ... انگاری قبلا هم اتفاق افتاده ..."
162.gif

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از seymour :
من شاید هر ماه یکی دوبار برام دژآوو اتفاق میفته
32.gif
... واسه همین چند وقت پیش رفتم ببینم چیه قضیه اش ...
118.gif

یه نظریه اینه که دژآوو ، یه اختلال ناگهانی در حافظه اس ... یعنی مغز ما وقتی می خواد بیاد اتفاقات فعلی رو پردازش کنه ، تصادفا متوجه میشه که بین یه نکته کوچیک در زمان حال ( مثلا یه شیء - یه رنگ - یه صدا - یه بو - و ... ) و همون شیء یا رنگ یا بو یا ... در یه خاطره یا رویای قدیمی ، شباهت زیادی وجود داره ...
240.gif

... برای همین اعلام می کنه که کل حوادث زمان حال با کل اون خاطره یا رویا مشابهه (!! ) ... یعنی میگه : " همه چیز برام آشناس ... انگاری قبلا هم اتفاق افتاده ..."
162.gif

عجب !

جالب بود !

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
اما من سال هاست که یه نظری رو شنیدم و اون هم اینه که شخص اون مسائل و اتفاقات رو قبلا در عالم خواب مشاهده کرده !

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
به نقل از ashena55 :
اما من سال هاست که یه نظری رو شنیدم و اون هم اینه که شخص اون مسائل و اتفاقات رو قبلا در عالم خواب مشاهده کرده !
احسنت ... خوب گفتی :happy: ... اتفاقا اینی که میگی رو هم یه چیزایی خونده بودم درباره اش ...
288.gif

خلاصه اش اينه که دژآوو وقتي اتفاق ميفته که بين اتفاقات زمان حال و يه روياي فراموش شده ، شباهت زيادي برقرار باشه .... خيلي وقتها پيش مياد که ميگيم : " ديشب هيچ خوابي نديدم "
251.gif
... درواقع خواب ديديم ، ولي يادمون نيست ، يعني روياي مذکور ، يه ضرب رفته به حافظه بلند مدت و اون گوشه - موشه هاي انبار ذخيره شده (!!!) .....
169.gif

مغز هم عادت داره که هميشه به اين انباري سر بزنه :cool: ... حالا وقتي مي بينه فلان رويا ، يه مقدار شبيه اتفاقات فعليه ، پيغام مي فرسته که " اينو قبلا هم ديدي " و دروغ هم نميگه بنده خدا
170.gif
.... ولي در واقع داره سر ما کلاه ميذاره
247.gif

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
گویا اطلاعات کاملی در این زمینه داری !
احتمالا کلی در این زمینه مطالعه کردی نه ؟!

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
به نقل از ashena55 :
گویا اطلاعات کاملی در این زمینه داری !
احتمالا کلی در این زمینه مطالعه کردی نه ؟!
یه چیزایی خوندم
181.gif
... نه والا ، عددی نیستیم ...
288.gif

oggy

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اگر یادتان باشد در فیلم Matrix هم به دژاوو اشاره می شود و آن را به تغییر و تحول در سیستم

نسبت می دهد.

the_matrix_8.jpg

یک نکته بی ربط : زبان فارسی هم امکانات خوبی برای واژه سازی دارد همین آشناپنداری معادل جالبی

برای دژاوو است.

oggy

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
بحث مربوط به دژاوو در فیلم Matrix :

نئو یک گربه سیاه می بیند سپس یک گربه مثل اولی از همان مسیر می گذرد.
Neo: Whoa. Déjà vu
[Everyone freezes right in their tracks]
Trinity: What did you just say
Neo: Nothing. Just had a little déjà vu
Trinity: What did you see
Cypher: What happened
Neo: A black cat went past us, and then another that looked just like it
Trinity: How much like it? Was it the same cat
Neo: It might have been. I'm not sure
Morpheus: Switch! Apoc
Neo: What is it
Trinity: A déjà vu is usually a glitch in the Matrix. It happens when they change something

البته این علمی تخیلی است.;)

pars-teach

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من بحث دژاوو را در چت روم با یکی از دوستانم مطرح کردم او کتابی رو به من معرفی کرد که البته به انگلیسی است .نظر خودش هم اینه که دژاوو در اصل حالتیه که آدم فقط احساس میکنه این صحنه ها رو دیده و در حقیقت قبلا چنین صحنه هایی را هیچ گاه ندیده.من که با نظر اون متقاعد شدم.کتابی که معرفی کرد در آمازون در حال فروش است در زیر کلیک کنید
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/1841690759/qid=1149980366/sr=1-2/ref=sr_1_2/102-5878778-0060148?v=glance&s=books

بالا