برگزیده های پرشین تولز

آیا بلاکچین امن است؟

factcoinss

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
11 فوریه 2021
نوشته‌ها
10
لایک‌ها
4
سن
33
محل سکونت
اصفهان
برای بسیاری از کاربران امنیت بلاکچین به عنوان یک مساله حیاتی مطرح می شود:یکی از خصوصیات بلاکچین ناشناس بودن (Anonymity ) است. ناشناس بودن، راهی کارآمد برای پنهان کردن هویت کاربران است و هویت آنها را خصوصی نگه می دارد.اگرچه تراکنش های موجود در بلاکچین کاملاً ناشناس نیستند ، اما اطلاعات شخصی کاربران با امضای دیجیتالی آنها حفظ می شود.ممکن است این سوال پیش آید که ،اگر نمی توان فهمید چه کسی بلاک هایی را به بلاکچین اضافه می کند ، چگونه می توان به بلاکچین یا شبکه رایانه های پشتیبانی کننده آن اعتماد کرد؟آیا امنیت بلاکچین تضمین می شود؟


امنیت و اعتماد در بلاکچین

فناوری بلاکچین مسائل امنیتی(security) و اعتماد را به چند روش پاسخ می دهد.  1. برای حل مشکل امنیت بلاکچین به این مساله توجه داشته باشید که بلاک های جدید همیشه به صورت خطی و به ترتیب زمانی ذخیره می شوند.یعنی همیشه به “انتهای” بلاکچین اضافه می شوند.

اگر نگاهی به بلاکچین بیت کوین بیندازید ، می بینید که هر بلاک موقعیتی روی زنجیره دارد که “ارتفاع” نامیده می شود.پس از اضافه شدن بلاک به انتهای بلاکچین ، بازگشت و تغییر در محتوای بلاک بسیار دشوار است. به این دلیل که هر بلاک حاوی هش مخصوص به خود است که با هش بلوک قبلی همراه است.کدهای هش توسط یک تابع ریاضی ایجاد می شود که اطلاعات دیجیتالی را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کند.اگر آن اطلاعات به هر روشی ویرایش شود ، کد هش نیز تغییر می کند. بنابراین ، برای تغییر یک بلاک واحد ، یک هکر باید تک تک بلاک های موجود در بلاکچین را تغییر دهد.


2.برای حل مسئله اعتماد ، شبکه های بلاکچین آزمایشاتی را بر روی رایانه هایی که می خواهند به آن بپیوندند و بلاک هایی را به زنجیره اضافه می کنند ، اجرا کرده اند.


در این تست ها که “مدل های اجماع (consensus models)” نامیده می شوند ، لازم است تا کاربران قبل از مشارکت در یک شبکه بلاکچین ، “خود را ثابت کنند”. یکی از متداول ترین مثالها “اثبات کار” نام دارد.اثبات کار ، حملات هکرها را غیرممکن نمی کند ، اما تا حدودی آنها را بی اثر می کند.اگر یک هکر بخواهد به بلاکچین حمله کند ، باید بیش از 50٪ از کل قدرت محاسباتی بلاکچین را کنترل کند تا بتواند سایر شرکت کنندگان شبکه را تحت فرمان خود قرار دهد.با توجه به اندازه فوق العاده بلاکچین بیت کوین ، حمله به اصطلاح 51٪ تقریباً ارزش تلاش را ندارد و حد غیرممکن است.
 
بالا