برگزیده های پرشین تولز

((( ابهام در معامله ی خودرو )))

sys_co2

Registered User
لایک‌ها
4,828
سلام دوستان. وقت بخیر
خودرویی رو میخوام بخرم با شرایط اینکه 14تومن نقد بدم و 2تومن از خودم چک 60روزه ( حامل)

فروشنده ی خودرو مدارک خودرو رو اورده که خودرو وکالت فروشش به نام این اقاست
صاحب برگ سبز خودرو خانم هست که وکالت فروش داده به این بنده خدا
حالا ایشون اصرار داره که اول با همین وکالت بریم تعویض پلاک و بعد از اون بریم سند بزنیم ( از اون خانم به اسم من بخوره )
در صورتی که معمولا میرن تسویه های شهرداری و خلافی و.. میپردازن و بعد میرن محضر سند قطعی میزنن
با این حال .. بنده با ایشون طی کردم که هنگامی که سند کاملا قطعی به نام من خورد من پول رو میدم بهش.

یه مورد دیگه اینکه: گویا ماشین 600هزار تومن خلافی داره! ( این مد نظرتون باشه)

نکته اینجاست که
چرا ایشون میخواد اول بریم تعویض پلاک و بعد بریم محضر؟
نمیخواد دوتا هزینه تحریر بده ؟ چه قضیه ایه پشت این موضوع هست؟؟
لطفا مشارکت کنید تو تاپیک.. یه مقدار فوریه .. میخوایم بریم پیگیر بشیم

shojaa

Registered User
لایک‌ها
132
انتقال تو مراکز تعویض پلاک به صورت قطعی انجام میشه و اینی که شما میبینی هنوز که هنوزه مردم میرن محضر دلیلش اینه که قبلا یکی از مدارک برای تعویض پلاک وکالت فروش محضری بود ولی الان این مورد رو دیگه نمیخوان
و بعضی ها هم چون برای خرید و فروش ماشین رو میخرن و نمیخوان ماشین رو به نام خودشون بزنن و چون هزینه محضر با فروشندست میگن همون وکالت فروش زماندار برای تعویض پلاک کفایت میکنه
در کل مراجعه به همون مرکز تعویض پلاک برای انتقال خودرو مورد نظر کفایت میکنه چون هم عوارض و مالیات و خلافی رو هم اینجا باید پرداخت کنید تا بتونید انتقال بدید و هم پلاک اون آقا رو تحویل میگیرن و پلاک شما رو روی ماشین میزنن و هزینه 7000 تومانی هم برای ارسال کارت خودرو به شما میگیرند و تو سند ناجا هم درج میکنند
اینم یادتون باشه محضر برای گرفتن و دادن پول هست که جلوی محضردار انجام بشه و وکالت صادر بشه وگرنه بعد از انجام وکالت باز هم تمامی مراحل انتقال باید توسط مراکز تعویض پلاک ( ناجا ) انجام بشه

sys_co2

Registered User
لایک‌ها
4,828
انتقال تو مراکز تعویض پلاک به صورت قطعی انجام میشه و اینی که شما میبینی هنوز که هنوزه مردم میرن محضر دلیلش اینه که قبلا یکی از مدارک برای تعویض پلاک وکالت فروش محضری بود ولی الان این مورد رو دیگه نمیخوان
و بعضی ها هم چون برای خرید و فروش ماشین رو میخرن و نمیخوان ماشین رو به نام خودشون بزنن و چون هزینه محضر با فروشندست میگن همون وکالت فروش زماندار برای تعویض پلاک کفایت میکنه
در کل مراجعه به همون مرکز تعویض پلاک برای انتقال خودرو مورد نظر کفایت میکنه چون هم عوارض و مالیات و خلافی رو هم اینجا باید پرداخت کنید تا بتونید انتقال بدید و هم پلاک اون آقا رو تحویل میگیرن و پلاک شما رو روی ماشین میزنن و هزینه 7000 تومانی هم برای ارسال کارت خودرو به شما میگیرند و تو سند ناجا هم درج میکنند
اینم یادتون باشه محضر برای گرفتن و دادن پول هست که جلوی محضردار انجام بشه و وکالت صادر بشه وگرنه بعد از انجام وکالت باز هم تمامی مراحل انتقال باید توسط مراکز تعویض پلاک ( ناجا ) انجام بشه

متشکرم بابت توضیحات جامع شما

با این حال .. اینقدر راه های مختلف برای پیچوندن هست.. که نمیذاره نیمه ی پر لیوان رو ببینیم :دی
امیدوارم که مشکلی پیش نیاد

دوستان عزیز اگر نکته ای به ذهن تون میرسه ممنون میشم همکاری کنید

مرسی

TehranNet

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
561
طرفی که ازش میخری خودش کاسبه
اگر بخواد به شما وکالت بده تنها بری تعویض پلاک 40 هزارتومن هزینه پاش میوفته
مفاصاحساب عوارض(دفاتر خدمات الکترونیک صادر میکنن) رو مرکز تعویض پلاک برای ماشین های شخصی نمیگیره باید برای سند قطعی که میخوای دفترخونه برات بزنه بگیری ببری

شما وقتی میری تعویض پلاک یه برگه تاییدیه بهت میده تا زمانی که اون برگه تاییدیه نباشه هیچ دفترخونه ای برات سند قطعی نمیزنه به خاطر همینه که اول باید بری تعویض پلاک بعد بری دفترخونه سند قطعی بزنی
برای تسویه حساب هم شما همراه با خودش برو تعویض پلاک ، تاییدیه که گرفتی برو تو دفترخونه باهاش تسویه کن همونجا ازش امضا بگیر

sys_co2

Registered User
لایک‌ها
4,828
طرفی که ازش میخری خودش کاسبه
اگر بخواد به شما وکالت بده تنها بری تعویض پلاک 40 هزارتومن هزینه پاش میوفته
مفاصاحساب عوارض(دفاتر خدمات الکترونیک صادر میکنن) رو مرکز تعویض پلاک برای ماشین های شخصی نمیگیره باید برای سند قطعی که میخوای دفترخونه برات بزنه بگیری ببری

شما وقتی میری تعویض پلاک یه برگه تاییدیه بهت میده تا زمانی که اون برگه تاییدیه نباشه هیچ دفترخونه ای برات سند قطعی نمیزنه به خاطر همینه که اول باید بری تعویض پلاک بعد بری دفترخونه سند قطعی بزنی
برای تسویه حساب هم شما همراه با خودش برو تعویض پلاک ، تاییدیه که گرفتی برو تو دفترخونه باهاش تسویه کن همونجا ازش امضا بگیر

خیلی خیلی ممنونم..
بله دقیقا . بنده هم همین پروسه رو مد نظر داشتم.. اما
ادمیزاده دیگه .. گاهی اوقات باید محتاط بود. خصوصا" این که وکالتی خودرو رو گرفته ..
پی ِ اش رو میگیرم که شسته رُفته کاراشو بکنه .. و سند قطعی بزنه. بعد مبلغ رو میدم

مرسی از توجه شما

mercedes62

کاربر حرفه ای سیستم عامل
لایک‌ها
941
فرمایش جناب TehranNet تایید میشه
گرچند به بحثتون بی ربطه ولی به نظر من ماشین از دلال جماعت هیچ وقت نخر حتی صفر

C4TX

Registered User
لایک‌ها
99
این روش هم شدنی هست و مشکلی نداره. ولی تا سند قطعی در محضر به اسمتون صادر نشده پول به طرف ندین. ممکنه اون خانم رو نتونید پیدا بکنید و براتون دردسر درست بشه. گرچه همین وکالت و برگ سبز و تعویض پلاک که به اسمتون می خوره شما رو مالک خودرو به حساب میاره، اما بازار، تا سند قطعی به اسمتون نخوره شما رو صاحب اصلی نمی شناسه.

sys_co2

Registered User
لایک‌ها
4,828
تا سند قطعی در محضر به اسمتون صادر نشده پول به طرف ندین. ممکنه اون خانم رو نتونید پیدا بکنید و براتون دردسر درست بشه.
ممنونم از شما و دیگر دوستان عزیزم.

قوانین هر روز عوض میشه.. قدیما اینطور پیچیده نبود
اینجا یه سوال پیش میاد
اینکه
آیا محضر میتونه با همون وکالت فروشی که صاحب ماشین داره ، ماشین رو به نام من بزنه بصورت قطعی؟ یا باید حتما" اون خانم هم حضور داشته باشه و "ثبت با سند برابر است" رو امضا کنه ؟

mercedes62

کاربر حرفه ای سیستم عامل
لایک‌ها
941

اینجا یه سوال پیش میاد
اینکه
آیا محضر میتونه با همون وکالت فروشی که صاحب ماشین داره ، ماشین رو به نام من بزنه بصورت قطعی؟ یا باید حتما" اون خانم هم حضور داشته باشه و "ثبت با سند برابر است" رو امضا کنه ؟
خود مالک که اون خانوم باشه میتونه سند قطعی به نام شما تو محضر بزنه
وکالت اون اقا وکالت کاری و تعویض پلاک هستش معمولا

mercedes62

کاربر حرفه ای سیستم عامل
لایک‌ها
941
دوست عزیز ماشین چیه؟ مدل ؟ رنگ؟ لاستیک؟ بیمه ؟ فنی ؟
اگه دوست دارید در موردش صحبت کنید البته ( چون پستم بی ربطه اگه دوست دارید حذفش کنیم یا ویرایش و..)
به نظر من اینا هم خیلی مهمه تو خریدتون.و اصل مطلبه

amir3408

Registered User
لایک‌ها
1,415
دیدم که ماشین 5 دست چرخیده بدون سند زدن و واسه خریدار نهایی شدید مشکل ایجاد شده. هی افتاده دنبال این و اون که بیا این سند کوفتی رو تموم کن.

Sent from my SM-G900FD using Tapatalk

mercedes62

کاربر حرفه ای سیستم عامل
لایک‌ها
941
اقا شما اصلا مدارک ماشین سند و برگه سبز رو دیدی؟ این هم خیلی مهمه
مدارک رو باهم تطبیق بدید و صحتشو ببینید؟ مثلا شماره شاسی وموتور و...سند با برگه سبز ماشین چک کنید؟
ممکنه ماشین اتاقش عوض شده باشه یا موتور تعویض شده باشه و...که اینحوری بعد ازسند متوجه بشید که موتور تعویض شده و...
بعضی دلالای از این کارا زیاد میکنن و طرف رو تو کار انجام شده قرار میدن و طرف دیگه راه برگشت نداره ، خدانکرده 1 دفعه بسته به ماشین 5 میلیون 10 میلیون .....و بیشتر و کمتر ضرر میکنه خریدار
مثلا اتاق تعویض 30 تا 40 %درصد از مدل مشابه ماشین قیمتش کمتره و با التماس خریدار پیدا میکنه وکلی مشکلات دیگه...

اگه اینجا هم نمی خاین بحث رو ادامه بدید پ خ بدید ولی این موارد خیلی مهمه خیلی حواستون رو جمع کنید.

1 سمند مدل 91 با 2000 تا کارکرده چپیرو به 1 مکانیک کاربلد معروف دلال انداخته بود با 1001 جور فیلم و ادا بعد 1 سال مکانیک متوجه شد که کلاهی سرش رفته اونن بصورت اتفاقی. ماشین صفر در حد لالیگا ولی چپی.

موفق باشید

C4TX

Registered User
لایک‌ها
99

اینجا یه سوال پیش میاد
اینکه
اگر فروشنده فعلی (دلال) کارهای تعویض پلاک و برگ سبز رو انجام داده باشه و ماشین به اسم خودش شده باشه و تنها زدن سند قطعی مونده باشه مشکلی نیست و می تونه به نام شما بزنه. اما اگر تنها یک وکالت فروش هست، نه. باید اون صاحب اصلی (خانم) بیاد و سند رو به نام شما بزنه.
یک نکته هم بگم که اکثر دلال ها به همین صورت خرید و فروش می کنن و معمولا مشکلی پیش نمیاد. تنها مساله اینجا اینه که اون صاحب اصلی بیاد و سند رو به نام شما بزنه. شما هم که شرط رو بر این گذاشتین که تا زمانی که سند قطعی به نام شما نخورده پول دست این طرف نمیدین. پس دیگه نگرانی وجود نداره، شما مبلغ رو پیش بنگاه دار که قولنامه کردین بذارید و بعد برید محضر و کارهاش رو انجام بدین و خیال خودتون رو راحت بکنید.

mercedes62

کاربر حرفه ای سیستم عامل
لایک‌ها
941
اگر فروشنده فعلی (دلال) کارهای تعویض پلاک و برگ سبز رو انجام داده باشه و ماشین به اسم خودش شده باشه و تنها زدن سند قطعی مونده باشه مشکلی نیست و می تونه به نام شما بزنه. اما اگر تنها یک وکالت فروش هست، نه. باید اون صاحب اصلی (خانم) بیاد و سند رو به نام شما بزنه.
یک نکته هم بگم که اکثر دلال ها به همین صورت خرید و فروش می کنن و معمولا مشکلی پیش نمیاد. تنها مساله اینجا اینه که اون صاحب اصلی بیاد و سند رو به نام شما بزنه. شما هم که شرط رو بر این گذاشتین که تا زمانی که سند قطعی به نام شما نخورده پول دست این طرف نمیدین. پس دیگه نگرانی وجود نداره، شما مبلغ رو پیش بنگاه دار که قولنامه کردین بذارید و بعد برید محضر و کارهاش رو انجام بدین و خیال خودتون رو راحت بکنید.
همشو موافقم بجز قسمت آخر
شما مبلغ رو پیش بنگاه دار که قولنامه کردین بذارید و بعد برید محضر و کارهاش رو انجام بدین و خیال خودتون رو راحت بکنید
شما همه چیرو چک کنید و پول دست خودتون باشه بعد تو محضر اگه مشکلی نبود با ایشون تصویه کنید.

sys_co2

Registered User
لایک‌ها
4,828
از همه ی دوستان بسیار ممنونم بخاطر اهمیت و راهنمایی هاشون

خود مالک که اون خانوم باشه میتونه سند قطعی به نام شما تو محضر بزنه
وکالت اون اقا وکالت کاری و تعویض پلاک هستش معمولا

گویا اون خانم "وکالت فروش" به این اقا داده که وکالتا" ماشین رو به نام من بزنه ( هم تو ثبت محضر هم تو تعویض پلاک)

دوست عزیز ماشین چیه؟ مدل ؟ رنگ؟ لاستیک؟ بیمه ؟ فنی ؟
اگه دوست دارید در موردش صحبت کنید البته ( چون پستم بی ربطه اگه دوست دارید حذفش کنیم یا ویرایش و..)
به نظر من اینا هم خیلی مهمه تو خریدتون.و اصل مطلبه
سلام.. نه خواهش میکنم. الان عرض میکنم
ماشین 206تیپ 2نقره ای مدل 84هست
هشت سال تخفیف بیمه داره . سه ماه هست که تازه بیمه اش کردن ( 9ماه بیمه دار)
لاستیک 50درصد داره
فنی رو چند مکانیک و جلوبندی ساز و کولر ساز بردم .. تایید کردن.. که انشالله مشکلی نخواهد داشت
رنگ؟ به جز سقف و ستون ها ، دو تا از درب ها ، بقیه ی ماشین رنگ داره .. (کاپوت جلو.. گلگیر شاگرد و درب صندوق عقب رنگ داره ) اما ضربه سنگین نداشته .. کارشناسی بردم چند جا.
تکیه من به فنی و متوری ماشین هست.. که نسبت به مدلش فنیش عالیه. واقعا عالیه.شکر خدا ..
15.800معامله کردم.

دیدم که ماشین 5 دست چرخیده بدون سند زدن و واسه خریدار نهایی شدید مشکل ایجاد شده. هی افتاده دنبال این و اون که بیا این سند کوفتی رو تموم کن.

Sent from my SM-G900FD using Tapatalk
مرسی از مشارکت شما در تاپیک
بله .. اون "وکالت کاری" هست که فقط طرف میتونه دوندگی های اداری رو انجام بده از جانب صاحب سند ولی امضا نمیتونه بکنه بجاش . اما این بنده خدا وکالت فروش داشت که هم راهنمایی رانندگی تایید کرد هم تعویض پلاک هم محضر ثبت اسناد

اقا شما اصلا مدارک ماشین سند و برگه سبز رو دیدی؟ این هم خیلی مهمه
مدارک رو باهم تطبیق بدید و صحتشو ببینید؟ مثلا شماره شاسی وموتور و...سند با برگه سبز ماشین چک کنید؟
ممکنه ماشین اتاقش عوض شده باشه یا موتور تعویض شده باشه و...که اینحوری بعد ازسند متوجه بشید که موتور تعویض شده و...
بعضی دلالای از این کارا زیاد میکنن و طرف رو تو کار انجام شده قرار میدن و طرف دیگه راه برگشت نداره ، خدانکرده 1 دفعه بسته به ماشین 5 میلیون 10 میلیون .....و بیشتر و کمتر ضرر میکنه خریدار
مثلا اتاق تعویض 30 تا 40 %درصد از مدل مشابه ماشین قیمتش کمتره و با التماس خریدار پیدا میکنه وکلی مشکلات دیگه...
اگه اینجا هم نمی خاین بحث رو ادامه بدید پ خ بدید ولی این موارد خیلی مهمه خیلی حواستون رو جمع کنید.
1 سمند مدل 91 با 2000 تا کارکرده چپیرو به 1 مکانیک کاربلد معروف دلال انداخته بود با 1001 جور فیلم و ادا بعد 1 سال مکانیک متوجه شد که کلاهی سرش رفته اونن بصورت اتفاقی. ماشین صفر در حد لالیگا ولی چپی.
موفق باشید
بله عزیز .. تمامی مدارک رو استعلام و چک کردم.. با بنچاق اصلی کمپانی ، که سال تولید 84به خریدار اهدا شده. با برگه سبز هم مطابقت دادم تمامی اطلاعات رو
بعد دیدم خود کارشناس شماره گذاری هم اومد شماره موتور/شماره رنگ / شماره شاسی و... همه رو چک کرد و مهر تایید زد و دستور تعویض و انتقال داد. که کاملا خیالم راحت شد

بله .. عرض کردم وکالتا" از صاحب اصلی سند وکالت فروش و امضای خودرو رو داشت با حکم دادگستری . که مورد تایید راهنمایی رانندگی و محضر ثبت اسناد هم بود.
و سند بصورت کاملا قطعی به من انتقال داده شد

شما همه چیرو چک کنید و پول دست خودتون باشه بعد تو محضر اگه مشکلی نبود با ایشون تصویه کنید.

بله دقیقا" . این نکات مورد توجه ام بود هنگام معامله.
خیلی خیلی ممنونم از شما

---------
گویا قوانین ثبت اسناد وسیله ی نقلیه به صورت رسمی زیر دست راهنمایی و رانندگی و شماره گذاری قرار گرفته
به این صورت که
همون اول رفتیم خلافی و.. عوارض و شهرداری و معاینه فنی و..
بعد برگه سبز مالک قبلی خودرو رو دادیم...
از وکیل اون خانم امضای فروش رو گرفتن.. و سند مالکیت جدید به نام بنده چاپ شد ( برگه سبز)
که اطلاعات فنی ماشین کاملا دقیق با اطلاعات فردی بنده داخلش چاپ شد و با مهر کارشناس حقوقی شماره گذاری و سرهنگ راهنمایی رانندگی امضا و مهر کوب شد با لیبل هولوگرام.
و تو همون اداره تعویض پلاک حکم فک پلاک دادن و پلاک قبلی رو کندن و پلاک من رو که تو برگه سبز هم درج شده بود برو خودرو نصب کردن(مثل همیشه)
بعد از اون .. رفتیم محضر اسناد رسمی و خودرو رو از اون شخص با وکالت فروش ، به بنده انتقال دادن و سند رسمی قطعی بنام بنده صادر شد
به امید خدا مشکلی پیش نمیاد .. شسته رفته کاراش رو انجام دادم . با این حال برای پیشگیری از بروز هرگونه مشکلات احتمالی ،
2 میلیون از پول خودرو رو ، چک دوماهه دادم از خودم .. :D

مرسی از مشارکت و همکاری همه ی شما عزیزان

بالا