برگزیده های پرشین تولز

ارتقا یا سیستم جدید ؟ همچنین مادربورد و سی پی یو AMD یا Intel ؟

yebordi

Registered User
لایک‌ها
27
سلام بر اساتید بخش سخت افزار .. هر کاربری 2 دقیقه وقت داره متن پایین رو مطالعه کنه و کمک بزرگی به من کنه !

من واقعیت متولد 63 هستم ... از گیمر های نسل قدیمم که در حال حاظر فسیل شدم و خاکستری ازم باقی مونده !
سال 91 ازدواج کردم و خدا به من دوقلو داده و واقعا شرایط زندگیم جوریه که نمی تونم خیلی بازی کنم ( فعلا حداقلیه ) شاید ماکزیمم هر ماه بتونم یه بازی دانلود و نصب کنم روی سیستم
آخرین بار سال 92 سیستم بستم و در حال حاظر دو تا سیستم دارم
سیستم اول جهت انجام کارهای روزانه و بازی
مادربورد Asus p8h77-v سوکت 1155
8 گیگ رم corsair
سی پی یو هم intel i3 3220
گرافیک هم ندارم و از آنبورد استفاده کردم ...
هارد هم وسترن دیجیتال سبز دو ترا
مانیتور ایسوز 1080
هارد اکسترنال 2 ترابایت وسترن جهت نگهداری آرشیو فیلم و بازی هام دارم

سیستم دوم برای دانلود شبانه رایگان + ربات کلش آف کلنز :
خلاصه case دوم : سوکت 775 داشتم با رم 2 که مشتری آشنا داشت و فروختم و حالا سیستم دیگری برای دانلود و کلاش هم لازم دارم !

ابتدا بریم سراغ سیستم و راهکار اول که همانا آپگرید باشه :
برای انجام کارهای روزانه کمی سرعت هارد پایینه ولی با سرعتش تا حالا ساختم ولی خیلی وقته که نتونستم بازی جدیدی روی سیستمم اول اجرا کنم ( ضعف مطلق گرافیک ) و ابتدا قصد داشتم فقط گارفیک بخرم برای سیستمم و به قول معروف کارم راه بیفته...
من هیچ وقت در قید و بند refresh rate یا وضوح بیشتر تصویر و جزئیات گرافیک نبودم و مد نظرم اجرای روان بازی هاست و نگاه به آینده و عدم نیاز به آپگرید سالانه
نیت کردم گرافیک 550 بگیرم ولی در مشاورهایی که قبلا دوستان گرفتن اساتید گفتند که 750 ti بهتره .. بعد از کمی تحقیق و خوندن مقالات تصمیم گرفتم حداقل کارت 1050 ti بگیرم ( آکبند یا دست دوم با گارانتی ) ... باز که بیشترفکر کردم و البته مطالب رو خوندم دیدم خرید 1060 دست دوم با گارانتی ممکنه منطقی تر باشه و این قصه در مورد 1070 هم تکرار شد و همگان در مقالات تخصصی خودشون گفتند و تاکید داشتن که 1070 ضعیف بخری بهتره تا 1060 6 گیگ قوی و مشکلات ارتقای من بیشتر و بیشتر شد
سی پی یو سیستم اول من برای 1060 هم ضعیفه چه برسه به 1070 ... پیش خودم گفتم CPU i7 برای سوکت 1155 بخرم و رم رو هم به 16 گیگ ارتقا بدم و کارت دست دوم 1070 بخرم ولی نمی دونم اینکار صحیح است یا خیر ؟ چون مادربورد من در وحله اول سری معمولیه و گیمینگ نیست و هارد هم سری سبز وسترنه و رم هم که DDR 3 است ! نمی دونم ارتقا و هزینه برای این سیستم منطقیه ؟

گزینه و راهکار دومم اینه که سیستم جدید ببندم یا لب تاب بخرم با صرف هزینه منطقی برای تمام قطعات و سیستم اولم رو بازنشست کنم ( بزارمش برای دانلود شبانه به عنوان سیستم دوم )
یه case لخت و بدون قطعه green قدیمی دارم و می تونم سیستم جدید ببندم و خیلی بخام سنگین هزینه کتم بودجه ای تقریبا معادل 4 تا 4.5 می تونم هزینه کنم برای سی پی یو - مادر بورد -رم- پاور- هارد
اگر شما اساتید بخواهید همین امروز برای خودتون یه سیستم نسبتا قوی انتخاب کنید که چند سال شما رو در Game تضمین کنه سیستم انتخاب می کنید یا لب تاب ؟ من تا به حال لب تاب نداشتم و نمی دونم انتخاب لب تاب منطقی تره یا سیستم

تو همین احوالات ارتقا یا خرید بودم که دوستی رو دیدم که 15 ساله از زمان دبیرستان ندیده بودم ! حال و احوال گرمی باهاش کردم و متوجه شدم دو تا لنج داره و کارش آوردن عمده مواد غذایی و لب تاب از دبی هست و گفتم ممکنه لب تاب بخوام بخرم و گفت هر چیزی بخوای برات به قیمت همون دبی میارم تا به قول جنوبی ها کیفت کوک باشه ... نمی دونم دبی ارزونتره کامپیتور یا ایران یا کلا قیمت ها جهانیه و ایران بگیرم بهتره ؟

برای بستن سیستم وانتخاب مادربورد و سی پی یو دو دل هستم چون مسیر انتخاب سیستم رو CPU مشخص می کنه ... من هیچ تعصبی روی هیچ برندی ندارم و عقل و منطق هر چی بگه انتخاب می کنم
آیا سی پی یو رایزن 1700 هشت هسته ای بهتره یا 7700 اینتل ؟ چند تا مقاله خوندم و تمامی موارد تعصبی به نظر می رسه و طرفدارای اینتل یا amd خودشون رو با سهام داران این شرکت ها اشتباه گرفتند !
گرافیک 1060 یا 1070 ؟
هارد SSD چند گیگ اوکیه و چه مارکی ? در نظر بگیرید روی سیستم چیزی آرشیو نخواهم کرد و آرشیوم اکسترناله
رم 16 گیگ ؟ چه مارکی و چه مدلی ؟
پاور ؟

جمع بندی :
در آخر ضمن سپاس ویژه بابت وقتی که گذاشتید و مطال رو مطالعه کردید و پاسخ احتمالی شما لطفا بگید خرید سیستم در حال حاظر منطقیه یا صبر کنم در آینده موارد جدیدتر میاد ؟

آیا خرید در ایران منطقیه یا دبی ؟

Last edited:

Molten

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
1,413
سلام

برای دانلود شبانه میتونی رزبری پای بگیری با کمتر از 200 تومن، مصرفش دو واته!

لبتاپ گیمینگ قیمتش بالاست و گیم با لپتاپ غیر گیمینگ هم عمر لپتاپ رو کم میکنه.

درایو اس اس دی روی لودینگ تاثیر داره نه رو فریم ریت، من فکر میکنم یه اس اس دی 500 گیگ گزینه ی خوبی باشه.
اگر نخوای اس اس دی بگیری باید یه هارد از سری باراکودای سیگیت یا بلک وسترن تهیه کنی.
من اگر باشم برا پردازنده، یه 3770 کارکرده و برا گرافیک، یه 1070 میگیرم، رم رو هم 4 یا 8 گیگ ارتقا میدم.
فکر میکنم این سیستم تا سه سال برات تمام بازی ها رو روون اجرا کنه.

اگر علاقه به سوکت نسل جدید داری اطلاع بده تا بهت سیستم معرفی کنم.
تو پردازنده ی رده ی یه تومن، اینتل نسبت به قیمتش شاید 10 درصد قدرت بیشتر و توان مصرفی کمتر داشته باشه ولی AM4 عمر سوکت بیشتری خواهد داشت و البته پتانسیل اورکلاک بهتر.

yebordi

Registered User
لایک‌ها
27
سپاس بابت پاسخت
در رابطه با رزبری شما استفاده کردید ؟ واقعیت من ربات کلش رو هم دارم و بر روی سیستم 775 با رم 2 یا 3 کار می کرد نمی دونم رزبری دو گیگ از پسش بر می آید یا خیر
در رابطه با ادامه مطالب پیشنهاد شما ارتقا سیستم بود درسته ؟ برای سوکت 1155 گویا می شود از سی پی یو های 1150 هم استفاده کرد ... بهترین CPU بین 1155 و 1150 کدام است ؟
آیا 3770 گلوگاه ایجاد نمی کند ؟

yebordi

Registered User
لایک‌ها
27
سلام

برای دانلود شبانه میتونی رزبری پای بگیری با کمتر از 200 تومن، مصرفش دو واته!

لبتاپ گیمینگ قیمتش بالاست و گیم با لپتاپ غیر گیمینگ هم عمر لپتاپ رو کم میکنه.

درایو اس اس دی روی لودینگ تاثیر داره نه رو فریم ریت، من فکر میکنم یه اس اس دی 500 گیگ گزینه ی خوبی باشه.
اگر نخوای اس اس دی بگیری باید یه هارد از سری باراکودای سیگیت یا بلک وسترن تهیه کنی.
من اگر باشم برا پردازنده، یه 3770 کارکرده و برا گرافیک، یه 1070 میگیرم، رم رو هم 4 یا 8 گیگ ارتقا میدم.
فکر میکنم این سیستم تا سه سال برات تمام بازی ها رو روون اجرا کنه.

سپاس بابت پاسخت
در رابطه با رزبری شما استفاده کردید ؟ واقعیت من ربات کلش رو هم دارم و بر روی سیستم 775 با رم 2 یا 3 کار می کرد نمی دونم رزبری دو گیگ از پسش بر می آید یا خیر
در رابطه با ادامه مطالب پیشنهاد شما ارتقا سیستم بود درسته ؟ برای سوکت 1155 گویا می شود از سی پی یو های 1150 هم استفاده کرد ... بهترین CPU بین 1155 و 1150 کدام است ؟
اگر علاقه به سوکت نسل جدید داری اطلاع بده تا بهت سیستم معرفی کنم.
تو پردازنده ی رده ی یه تومن، اینتل نسبت به قیمتش شاید 10 درصد قدرت بیشتر و توان مصرفی کمتر داشته باشه ولی AM4 عمر سوکت بیشتری خواهد داشت و البته پتانسیل اورکلاک بهتر.

ضمنا با خرید CPU و هارد من یک CPU و هارد قدیمی خواهم داشت بهتر نیست برای این CPU یک برد و رم تهیه کنم بجای رزبری ؟
همچنین پاور رو چند بگیرم که خیالم راحت باشه ؟
سوال دیگرم فرض کنید کارت 1070 با مادربورد 1151 و سی پی یو فرضا قوی 7770 یا رایزن 1170 خریداری بشه
روی اون سیستم تا کی می شه حساب کرد ؟ بیش از سه سال می شه یا بخاطر گرافیک یکسان همون سه ساله ؟

Molten

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
1,413
سپاس بابت پاسخت
بله من رزبری پای دارم و فکر میکنم مدل 3 سری B قوی ترین باشه که یک گیگ رم از نوع ddr2 داره، در مورد ربات نمیدونم، من لینوکس توزیع دبیان روش دارم یک سری کارای خاص مثل ریموت سرور انجام میدم.
فکر نمیکنم اون ربات منابع زیادی مصرف کنه، به هر حال میشه رو سیستم فعلی تو تسک منیجر مشاهده کرد.
شاید دردسر های خودشو داشته باشه ولی مصرف توانش خیلی وسوسه انگیزه. سیستمتون با پردازنده ی 3220 بدون گرافیک جداگانه، روی حالت بیکاری، چیزی حدود 30 وات برق مصرف میکنه!

من فکر نمیکنم پردازنده ی 1150 روی سوکت 1155 سوار بشه، مطمئنین؟ 3770 باید قوی ترین پردازنده ی سوکت 1155 باشه.

3770 شاید روی یه سری بازی های خاص که پورت بدی خوردن، گلوگاه ایجاد کنه، فکر میکنم تا زمانی که فریم ریت رو روی 60 تا قفل کنین و فکر 3دی نباشین، تفاوت فریمش با 7700، کمتر از 10 فریم باشه.
بازم بستگی به این داره که نسل بعدی کنسول ها تا چه مقدار از نظر سخت افزاری جهش داشته بشن. ولی از اونجایی که شما روی مقادیری مثل رزولوشن و فریم ریت بالا حساس نیستین، من نیازی نمیبینم دو تومن هزینه ی اظافی کنین.
به راحتی سه سال رو براتون بدون مشکل کار خواهد کرد.

ضمنا با خرید CPU و هارد من یک CPU و هارد قدیمی خواهم داشت بهتر نیست برای این CPU یک برد و رم تهیه کنم بجای رزبری ؟
همچنین پاور رو چند بگیرم که خیالم راحت باشه ؟
سوال دیگرم فرض کنید کارت 1070 با مادربورد 1151 و سی پی یو فرضا قوی 7770 یا رایزن 1170 خریداری بشه
روی اون سیستم تا کی می شه حساب کرد ؟ بیش از سه سال می شه یا بخاطر گرافیک یکسان همون سه ساله ؟
تو ضیح سوال اول رو دادم.
پاور فعلیتون که روی سیستم 1155 سوار هست، چه مدلی هست؟
پاور رو باید با توجه به اینکه تصمیم نهاییتون خرید باندل جدید هست یا ارتقای پردازنده ی سیستم قبلی، تعیین کرد.
اگر کسی 4 سال پیش 770 GTX میخرید، الان به راحتی میتونست 95 درصد بازی ها رو بالای 30 فریم روی رزولوشن فول اچ دی اجرا کنه. فکر نمیکنم تفاوت زیادی تو سرعت پیشرفت موتور گرافیکی بازی ها، ایجاد شده باشه.

yebordi

Registered User
لایک‌ها
27
بله من رزبری پای دارم و فکر میکنم مدل 3 سری B قوی ترین باشه که یک گیگ رم از نوع ddr2 داره، در مورد ربات نمیدونم، من لینوکس توزیع دبیان روش دارم یک سری کارای خاص مثل ریموت سرور انجام میدم.
فکر نمیکنم اون ربات منابع زیادی مصرف کنه، به هر حال میشه رو سیستم فعلی تو تسک منیجر مشاهده کرد.
شاید دردسر های خودشو داشته باشه ولی مصرف توانش خیلی وسوسه انگیزه. سیستمتون با پردازنده ی 3220 بدون گرافیک جداگانه، روی حالت بیکاری، چیزی حدود 30 وات برق مصرف میکنه!

من فکر نمیکنم پردازنده ی 1150 روی سوکت 1155 سوار بشه، مطمئنین؟ 3770 باید قوی ترین پردازنده ی سوکت 1155 باشه.

3770 شاید روی یه سری بازی های خاص که پورت بدی خوردن، گلوگاه ایجاد کنه، فکر میکنم تا زمانی که فریم ریت رو روی 60 تا قفل کنین و فکر 3دی نباشین، تفاوت فریمش با 7700، کمتر از 10 فریم باشه.
بازم بستگی به این داره که نسل بعدی کنسول ها تا چه مقدار از نظر سخت افزاری جهش داشته بشن. ولی از اونجایی که شما روی مقادیری مثل رزولوشن و فریم ریت بالا حساس نیستین، من نیازی نمیبینم دو تومن هزینه ی اظافی کنین.
به راحتی سه سال رو براتون بدون مشکل کار خواهد کرد.

تو ضیح سوال اول رو دادم.
پاور فعلیتون که روی سیستم 1155 سوار هست، چه مدلی هست؟
پاور رو باید با توجه به اینکه تصمیم نهاییتون خرید باندل جدید هست یا ارتقای پردازنده ی سیستم قبلی، تعیین کرد.
اگر کسی 4 سال پیش 770 GTX میخرید، الان به راحتی میتونست 95 درصد بازی ها رو بالای 30 فریم روی رزولوشن فول اچ دی اجرا کنه. فکر نمیکنم تفاوت زیادی تو سرعت پیشرفت موتور گرافیکی بازی ها، ایجاد شده باشه.

سپاس بابت پاسخت
پاور سیستم من huntkey 450 است و ضعیفه و صد در صد باید پاور بگیرم آیا گرین 650 کافیه ؟ سری پاور های اورکلاکینگ یا ؟ گرین بهتره یا cool master
بعد آیا مادربورد های جدید روی کیس های p4 قدیمی تر نصب می شوند من یه case گرین فلزی دارم که سال ها پیش برای سیستمم گرفتم و تا الان دارم ازش استفاده می کنم ... عکسش رو آپلود کردم
من حدودی روی کاغذ حساب کردم اگر سیستم فعلی رو بخوام آپگرید درست حسابیش کنم باید cpu و ssd 512 و 8 گیگ رم اضافه و گرافیک و پاور بگیرم که قیمت اکبند هر کدوم 700 - 600 - 250 - 1800 - 400 تا اینجا 3800 تا 3900 خرید لوازم جدید میشه که از سیستم قبل برام سی پی یو i3 و هارد 2 ترا و پاور هم روی دستم می مونه و منطق می گه که یه مادربورد سوکت 1155 و یه رم 4 بگیرم و سیستمم دومم رو با لوازمی که از سیستم اول می مونه ببندم

حالا اگر دقت کنی ما در اصل داریم یه سیستم کامل می خریم ( مادربورد - پاور - سی پی یو - اس اس دی - رم - گرافیک )
بهتر نیست سیستم 1155 فعلی رو دست بهش نزنم و یه سیستم جدید و نیمه حرفه ای ببندم ؟ مانیتور و case هم که دارم و یه مقدار جلو هستم
سیستم های پیشنهادی سایت ها رو چک کردم مثلا با ryzen 5 1600 کارت گرافیک 1070 می بندند آیا گلوگاه ایجاد نمی شه ؟
دست دوم بگیرم بهتره یا نو ؟ به دست دوم های با گارانتی می شه اعتماد کرد ؟ کارت گرافیک رو که حتما دست دوم می گیرم منظورم اگر بخوام بگیرم باندل جدیده است ...

فایل های ضمیمه

• CA-859SV3-box.jpg
    CA-859SV3-box.jpg
    61.5 KB · نمایش ها: 6

Molten

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
1,413
سپاس بابت پاسخت
پاور سیستم من huntkey 450 است و ضعیفه و صد در صد باید پاور بگیرم آیا گرین 650 کافیه ؟ سری پاور های اورکلاکینگ یا ؟ گرین بهتره یا cool master
بعد آیا مادربورد های جدید روی کیس های p4 قدیمی تر نصب می شوند من یه case گرین فلزی دارم که سال ها پیش برای سیستمم گرفتم و تا الان دارم ازش استفاده می کنم ... عکسش رو آپلود کردم
من حدودی روی کاغذ حساب کردم اگر سیستم فعلی رو بخوام آپگرید درست حسابیش کنم باید cpu و ssd 512 و 8 گیگ رم اضافه و گرافیک و پاور بگیرم که قیمت اکبند هر کدوم 700 - 600 - 250 - 1800 - 400 تا اینجا 3800 تا 3900 خرید لوازم جدید میشه که از سیستم قبل برام سی پی یو i3 و هارد 2 ترا و پاور هم روی دستم می مونه و منطق می گه که یه مادربورد سوکت 1155 و یه رم 4 بگیرم و سیستمم دومم رو با لوازمی که از سیستم اول می مونه ببندم

حالا اگر دقت کنی ما در اصل داریم یه سیستم کامل می خریم ( مادربورد - پاور - سی پی یو - اس اس دی - رم - گرافیک )
بهتر نیست سیستم 1155 فعلی رو دست بهش نزنم و یه سیستم جدید و نیمه حرفه ای ببندم ؟ مانیتور و case هم که دارم و یه مقدار جلو هستم
سیستم های پیشنهادی سایت ها رو چک کردم مثلا با ryzen 5 1600 کارت گرافیک 1070 می بندند آیا گلوگاه ایجاد نمی شه ؟
دست دوم بگیرم بهتره یا نو ؟ به دست دوم های با گارانتی می شه اعتماد کرد ؟ کارت گرافیک رو که حتما دست دوم می گیرم منظورم اگر بخوام بگیرم باندل جدیده است ...

اگر بخوای 3770 رو 700 هزینه کنی و بخوای حتما یه سیستم 1155 دیگه کنار سیستم ارتقایافته داشته باشی، شاید نصرفه.

1600X گزینه ی خوبیه و گلوگاه ایجاد نخواهد کرد، بستگی به شرایط قطعه و کسی که ازش خریداری میکنین داره.
فقط برای کارت گرافیک مواظب باشین قبلا برای ماینینگ بیتکوین استفاده نشده باشه.
این مدل پاور رو در صورت عدم تصمیم برای اس ال آی در آینده، پیشنهاد میکنم: Cooler Master V650 VSM
فکر میکنم مشکلی از بابت سازگاری مادربورد نداشته باشین تا زمانی که مادربورد آینده از سایز ATX استاندارد، بیشتر نباشه.

بالا