• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

اعجاب پرینترهای سه بعدی

ellanorouzi

Registered User
تاریخ عضویت
23 ژانویه 2016
نوشته‌ها
230
لایک‌ها
28
سن
41
پرینترهای سه‌بعدی می‌توانند کمک بزرگی برائ ورود بە یک زندگی دیجیتالی و مدرن باشند و از طرفی تحولات بزرگی در مفهوم هنر و خلاقیت هم ایجاد کنندیک معمار هلندی طرح‌های خود را برائ ساخت اولین ساختمان‌های کامل کە با پرینتر سه بعدی بە صورت افقی ساخته می‌شود،‌ ارائه داده استفاوانیوز: جعبه جادو آن روزهایی کە هنوز هوشمند و سه بعدی نشده بود و مثل بزرگ‌ترها بە آن تلویزیون نمی‌گفتیم، انبوهی از انیمیشن‌های خاطره‌انگیز را نمایش می‌داد کە بعضی از آنها تا همیشه در ذهنمان باقی می‌مانند. «نقاشی‌های مداد آبی» یکی از این کارتون‌های قدیمی است کە احتمالا اغلب ما اعجاز عجیب و جالبش را همچنان بە یاد داریم. این مداد جادویی می‌توانست هر چه را کە می‌خواهد نقاشی کند و بکشد و از آن مهم‌تر بە آن جان بدهد و بە شکل واقعی و حقیقی در بیاورد؛ چیزی شبیه بە یک رویا برائ ما. حالا اما گویا تکنولوژی تصمیم دارد این رویاها را بە واقعیت نزدیک کند و از هر ابزاری هم برائ این کار استفاده می‌کند.
شاید اگر تا همین یک سال پیش می‌شنیدیم کە یک ساختمان بزرگ با استفاده از یک پرینتر ساخته می‌شود، با خودمان فکر می‌کردیم کە این کار تنها از اعجوبه‌ای مانند «مداد آبی» برمی‌آید. حالا اما بهتر است باور کنیم کە پرینترهای سه‌بعدی بە سرعت در حال متحول کردن دنیای اطراف ما می باشند و بە سرعت روند طراحی و ساخت بسیاری از ابزارها و اشیای دنیای ما را ساده و راحت‌تر می‌کنند. در واقع بهتر است باور کنیم کە یک معمار هلندی طرح‌های خود را برائ ساخت اولین ساختمان‌های کامل با پرینتر سه بعدی کە از مناظر طبیعی سطح زمین الهام گرفته و بە صورت افقی ساخته می‌شود،‌ ارائه داده است. او امیدوار است کە بتواند این ساختمان‌ها را کە هزینه ساخت آنها از ۴ تا ۵ میلیون یورو خواهد داشت، بسازد. این معمار هلندی برائ این کار از یک متخصص چاپ سه بعدی در ابعاد بزرگ کمک می‌گیرد و این پرینترهای سه‌بعدی قرار است از شن و مواد ویژه ساخت و ساز استفاده کند تا موادی شبیه بە سنگ مرمر و حتی قوی‌تر از سیمان ارائه کند. این معمار هلندی در این مورد می‌‌گوید: «در ساخت سنتی باید یک قالب چوبی بنا کنید و آن را با بتن پر کرده و پس از آن چوب را خارج کنید، این سبب هدررفتن زمان و انرژی است. این درحالی است کە هنگام کار کردن با چاپگر سه‌بعدی می‌توانید آنچه را کە می‌خواهید چاپ کنید و این روشی بسیار راحت‌تر برائ ساخت و ساز است.» قرار است اولین خانه با سطح افقی کە بە وسیله پرینتر سه بعدی ساخته می‌شود تا سال ۲۰۱۴ ساخته شود. این خانه یک محل خصوصی خواهد بود کە نزدیک یک پارک ملی در برزیل واقع می‌شود.

چاپ سه‌بعدی یا فرآیند ساخت افزودنی

چیزی کە این روزها بە عنوان چاپ سه بعدی شناخته می‌شود در واقع یک فرآیند ساخت افزودنی است کە در آن اشیا جامد بە صورت سه بعدی و حجیم از روی یک مدل دیجیتالی ساخته می‌شوند. فرآیند چاپ سه بعدی معمولا با استفاده از پرینترهای خاصی انجام می‌شود کە قابلیت استفاده از مواد مختلف را دارند. استفاده از این پرینترها بە اواسط دهه ۸۰ بر می‌گردد کە این پرینترها محدود و گران قیمت بودند و تنها بعضی از محصولات خاص را می‌توانستند با آنها تولید کنند. پرینترها سه بعدی، اما حالا بە سرعت رشد کرده و در کشورهای مختلف جهان بە محبوبیت رسیده‌اند. بە این ترتیب فرآیند چاپ سه‌بعدی تحولی بزرگ در عرصه طراحی صنعتی ایجاد کرده است و حالا در صنایع مختلفی مانند جواهر آلات، کفش، پوشاک، معماری، مهندسی، خودروسازی و حتی پزشکی هم بە کار برده می‌شود.

با این اوصاف پرینترهای سه‌بعدی می‌توانند کمک بزرگی برائ ورود بە یک زندگی دیجیتالی و مدرن باشند و از طرفی تحولات بزرگی در مفهوم هنر و خلاقیت هم ایجاد کنند. بە این ترتیب چندان هم عجیب نیست کە بتوان از روی عکس یک شخص مجسمه‌ای کوچک از آن را چاپ کرد و با این اوصاف بعید بە نظر نمی‌رسد کە شرکت‌های بزرگ تکنولوژی چاپ سه بعدی را در طراحی‌های محصولات آینده خودشان در نظر بگیرند.

در همین راستا شرکت نوکیا بە تازگی با عرضه کیت مخصوص پرینترهای سه بعدی برائ گوشی‌ مدل لومیا ۸۲۰ خودش سعی دارد حضور تازهی را در زمینه پرینترهای سه بعدی تجربه کند. این کیت سه بعدی شامل الگوی سه بعدی، ویژگی‌های فنی برائ پرینت کردن روی کیس، مواد پیشنهادی برائ پرینت کردن و بهترین راه‌های عملی برائ گرفتن یک پرینت خوب سه بعدی روی کیس لومیای ۸۲۰ است کە روی پایگاه اینترنتی خود قرار داده است. در واقع کیت عرضه شده توسط نوکیا همه آن چیزی است کە قبل از چاپ سه بعدی قاب این گوشی مورد نیاز است. با این کیت سه بعدی کاربر کافی است یک پرینتر سه بعدی در اختیار داشته باشد تا تصاویر مورد نظر خود را پشت قاب این گوشی چاپ کرده و از آن استفاده کند.

با این اوصاف احتمالا بسیاری از ما در آینده‌ای نزدیک می‌توانیم تمام ابزار و لوازم مورد نیازمان را تنها با استفاده از یک پرینتر سه بعدی چاپ و در واقع تولید کنیم.

بهترین پرینترهای سه‌بعدی

پرینترهای سه‌بعدی حالا آنقدر محبوب و پر طرفدار شده‌اند کە دیگر بسیاری از اشخاص نیاز بە آنها را در خانه و محل کار خودشان کاملا احساس می‌کنند. درست بە همین سبب هم هست کە شرکت‌های تولید کننده مدل‌های مختلفی را با قیمت‌های متنوع برائ مصارف صنعتی، تجاری و خانگی روانه بازار کرده‌اند. با این اوصاف مجله Business Insider بە تازگی فهرستی از بهترین پرینترهای سه بعدی جهان را منتشر کرده است کە آنها را می‌توانید در اینجا ببینید:

Printrbot LC: این دستگاه در واقع بهترین پرینتر سه بعدی ارزان قیمت است کە با قیمت ۵۵۰ دلار عرضه می‌شود. این پرینتر ساختار ساده‌ای داشته و در هر جهتی (عرض، طول و ارتفاع) قابل باز و بزرگ شدن است. بە این ترتیب اگر بە اندازه کافی ماجراجو باشید می‌توانید اشیا بسیار بزرگ را هم با آن چاپ کنید.

Replicator: اگر می‌خواهید از پرینتر سه بعدی‌تان استفاده عمومی یا تجاری در دفتر کارتان داشته باشید، می‌توانید این مدل را با قیمت ۲ هزار و ۱۹۹ دلار بخرید. آرشیو فایل‌های سه بعدی این پرینتر، کاربرهای فعال بسیاری در دنیا دارد کە در آن انواع ایده‌ها و فایل‌ها را ارائه می‌دهند تا اشخاص تازه کار بتوانند بهترین استفاده را از دستگاه خود بکنند.

Afinia سری H: این پرینتر طراحی بسیار ساده‌ای داشته و کار با آن برائ کاربران غیر حرفه‌ای هم راحت است. این دستگاه ۱۴۹۹ دلاری بە طور کاملا اسمبل شده و آماده کار برائ کاربران ارسال می‌شود کە نسبت بە سایر پرینترها یک امتیاز نسبت بە مدل‌های مشابه کە نیاز بە سر هم کردن قطعات دارند، دارد.

Ultimaker: یک پرینتر سریع با قیمت ۱۵۷۵ دلار کە می‌تواند ساخت اشیای سه‌بعدی را کە معمولا کمی وقت گیر است، بە فرآیندی سریع و راحت تبدیل کند.

Cube: این پرینتر ۱۳۰۰ دلاری کیفیت خوبی دارد کە حتی بعد از مدت‌های طولانی کار هم آن را از دست نداده و نیاز بە تنظیم مجدد و راه‌اندازی ندارد.

Printrbot Jr: یک پرینتر بسیار کوچک و قابل حمل کە البته با قیمت ۴۰۰ دلاری‌اش می‌تواند ارزان‌ترین پرینتر سه بعدی بازار هم باشد. این دستگاه دارای باتری قابل شارژ هم هست کە امکان جا بە جایی راحت آن را هم بە کاربرانش می‌دهد.

Type A Series 1: این پرینتر ۱۴۰۰ دلاری قابلیت چاپ اشیایی با حجم ۱۴۷ سانتیمتر مکعب را هم چاپ کند و کیفیت چاپ خوبی هم دارد.

Felix 1.0: این پرینتر با قیمت ۱۱۸۶ دلاری ساختاری نسبتا سنگین دارد، اما قابلیت تولید قالب‌های پلاستیکی را آن هم با کمترین سر و صدای ممکن دارد.

Form-1: بعضی از پرینترهای سه بعدی برائ ساختن قالب و اشیای مختلف پلاستیک بدنه آنها را آب می‌کنند، اما این پرینتر با استفاده از تکنولوژی لیزری خودش برش‌های ظریف و دقیقی دارد. این فرآیند استریو لیتوگرافی نام دارد کە در آن پرینترهای سه بعدی می‌توانند اشیا را با کیفیت بالایی تولید کنند. این پرینتر با قیمت ۳۳۰۰ دلار در بازار عرضه می‌شود.

منبع : پرینتر سه بعدی
 
Last edited by a moderator:
بالا