برگزیده های پرشین تولز

انتقال از xp به linux

afshinh

Registered User
لایک‌ها
15
سلام دوستان

من قصد دارم از xp به linux مهاجرت کنم نا گفته نماند اصلا با لینوکس کار نکردم

شنیدم امنیتش بالاتره

میشه تو لینوکس jetaudio و photoshop و برنامه های ftp و مرورگر موزیلا نصب کرد؟

کار با لینوکس سخته یا آسان

منتظر راهنمایتون هستم

shervin

ASP.net
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
261
دوست عزیز لینوکس خیلی خوبه
ولی بدون تعصب بهت میگم
مطمئن باش برمیگردی رو ویندوز
فایر فاکس هست
ولی جت آودیو و فوتوشاپو ... نیست
حالا طرفدارای لینوکس میان میگن برنامه مشابه هست
ولی به هیچ وجه برنامه های مشابه مثلا قدرت فتوشاپو ندارن
من خودم سالهاست با لینوکسم کار میکنم و نسخه های جدیدشو میگیرم و بی خودی حرف نمیزنم
دلیلشم ایراد لینوکس نیست
دلیلش اینه که شرکتای بزرگ نمیان مجانی و اپن سورس نرم افزاراشونو بزنن واسه لینوکس
حالا باز با برنامه هایی مثل جت آودیو و آفیس و ... میشه کنار اومد ولی با برنامه های حرفه ای و بازی ها نمیشه
پروژه ای به اسم واین هم هست که سعی میکنه نرمافزار ای ویندوزو روی لینوکس اجرا کنه ولی با وجود موفقیت هایی که داشته ولی هنوز راه داره و نمیشه کامل روش حساب کرد

تو لینوکس به هیچ وجه با این حجم از نرم افزار های مختلف روبرو نیستی که واسه یه کار ساده 200 تا برنامه پیدا کنی
کارکردن باهاش خیلی چیز سختی نیست
یه مقدار متفاوته ولی خب مشکلی نداره مخصوصا اگه انگلیسیت خوب باشه
خیلی از سخت افرار هات تو لینوکس کار نمیکنن
مثلا مودم دایال آپ
مودم ای دی اس ال اگه یو اس بی باشه
کارت تیوی و امثالهم

به هر حال لینوکس یه تجربه شیرینه
ولی خصوصا برای یوزر های خانگی مهاجرت به لینوکس اگه ناممکن نباشه ولی خیلی سخته
و اکثرا حتی یوزر های حرفه ای لینوکس هم مجبورن یه نسخه از ویندوزو کنارش داشته باشن
مگر اینکه طرف نرم افزار حرفه ای خاصی رو نیاز نداشته باشه و مثلا طرف برنامه نویس مثلا php هستش و تمام نیاز هاش تو لینوکس هست
واسه چنین کسی مشکلی نیست
خلاصه
من اصلا تعصبی صحبت نکردم و فقط واقعیت هایی که در راه مهاجرت به لینوکسه بهتون گفتم

cybamin

Registered User
لایک‌ها
138
فایر فاکس هست
ولی جت آودیو و فوتوشاپو ... نیست
حالا طرفدارای لینوکس میان میگن برنامه مشابه هست
ولی به هیچ وجه برنامه های مشابه مثلا قدرت فتوشاپو ندارن
خيلي از برنامه‌ها براي لينوكس مشابهش موجوده ولي در مورد اكثر نرم‌افزارهاي گران‌قيمت تجاري مثل فتوشاپ و اتوكد نسخه‌اي لينوكسي موجود نيست. با اين حال نرم‌افزارهاي مشابه رايگان شايد بتوانند تا حدي نيازتون را برظرف كنند.

دلیلش اینه که شرکتای بزرگ نمیان مجانی و اپن سورس نرم افزاراشونو بزنن واسه لینوکس
هر نرم‌افزاري كه براي لينوكس عرضه ميشه الزاما لازم نيست اوپن‌سورس باشه. خيلي از آنتي‌ويروس‌هاي تجاري معروف نسخه لينوكسي دارند.

حالا باز با برنامه هایی مثل جت آودیو و آفیس و ... میشه کنار اومد ولی با برنامه های حرفه ای و بازی ها نمیشه
بله. به خصوص براي گيمرها. گيم ها فقط براي ويندوز ريليز ميشن.

تو لینوکس به هیچ وجه با این حجم از نرم افزار های مختلف روبرو نیستی که واسه یه کار ساده 200 تا برنامه پیدا کنی
حجم نرم‌افزارهاي لينوكسي شايد قابل مقايسه با نرم‌افزارهاي ويندوزي نباشند ولي كم هم نيستن. كمتر كمبودي احساس ميشه. ولي با اين حال مثلا هنوز يك دانلود منيجر حرفه‌اي و يوزرفرندلي مثل FDM نداريم.

خیلی از سخت افرار هات تو لینوکس کار نمیکنن
مثلا مودم دایال آپ
مودم ای دی اس ال اگه یو اس بی باشه
کارت تیوی و امثالهم
مودم ديال‌آپ مكافات زياد داره؛ كسي هم به فكرش نيست زياد. چون از رده خارجه؛ كلا اين قسم از سخت‌افزارها قابل نصب هستند منتها با دردسر خيلي بيشتر. عيب از لينوكس نيست. مشكل درايورهاي اختصاصي اينگونه سخت‌افزارهاست كه فقط براي ويندوز طراحي شده.

==============================

قسمت آخر حرف دوستمون را قبول دارم.اگه فلسفه لينوكس درك بشه و بتونيد خوب كار كنيد واقعا شيرينه و از ويندوز زده ميشيد.
من خودم برخي از همين نرم‌افزارهاي حرفه‌اي را با WINE و برخي ديگه را توي VirtualBox اجرا ميكنم ولي با اين حال بعضي وقتها سوئيچ كردن به ويندوز اجتناب ناپذيره. بايد ببينيد در لينوكس دنبال چه چيزي هستيد. من پايداري، امكانات و شخصي‌سازي مد نظرم بود و بهش رسيدم.

shervin

ASP.net
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
261
مودم ديال‌آپ مكافات زياد داره؛ كسي هم به فكرش نيست زياد. چون از رده خارجه؛ كلا اين قسم از سخت‌افزارها قابل نصب هستند منتها با دردسر خيلي بيشتر. عيب از لينوكس نيست. مشكل درايورهاي اختصاصي اينگونه سخت‌افزارهاست كه فقط براي ويندوز طراحي شده.
بله مسلما عیب از لینوکس نیست
اینجور سخت افزار ها کلا برای ویندوز ساخته شدن و طبیعیه که روی یه سیستم عامل دیگه جواب نده
فقط منظور این بود که عیب از هرکدوم که باشه به هر حال کار نخواهند کرد یا دردسر خیلی زیادی دارن
خصوصا برای یوزری که تا حالا با لینوکس کار نکردن راه انداختنشون شاید غیر ممکن باشه

b.yasini

کاربر فعال تاریخ و پزشکی و سلامت
کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
دوست عزیز من همیشه در فروم اوبونتو گفتم لینوکس یک نرم افزار آزاد نیست بلکه یک روح آزاده. باید به آزاد بودن عادت کنی ب=تا بتونی با هاش کنار بیای.
برا انتقال از ایکس پی پیشناهاد می کنم حتمات فروم اوبونتوی ایران رو بخونی.

nima178

Registered User
لایک‌ها
12
من چون خودم سه روز لینوکسی شدم دردتو می فهمم
البته بنده پیشتر به سون عادت کرده بودم که یقینا بهترین سیستم عامل تاریخ بشر است
و تا سالهای نزدیک جوابگو خواهد بود اگر باز مایکروسافت زخم نکنه ایکتیو اینا رو می گم
--
برای سیستم های ضعیف مثله نوت بوک یقینا لینوکس بهترین سیستم عامل است
برای کسایی که زیاد اینترنت می رن هم
کلا اگر برای این سه کار از کامپیوتر استفاده می کنید
1- برای اینترنت
2- فیلم
3-افیس
هیچ سیستم عاملی به این راحتی و سبکی ندیدم الحمدالله
یک تاپیکی زدیم برای نیو بی های عزیزی چون خودم بسی کمک خواهد نمود انشالله
اونو توصیه می کنم بخونی تحقیقات لازم رو بکنی امتحانی هم شده لینوکس رو نصب کن چیزی از دست نمی دی
---
من لینوکس رو به عنوان یک سیستم عامل کمکی قبول دارم
نه سیستم عامل اصلی
الان خودم نوت بوک دارم از ترکیب یک سیستم عامل سبک و غیر ایمن مثله اکس پی برای کار
و سیستم عامل جذاب سریع مطمئن مثله اوبنتو برای حال
ما در کشوری زندگی می کنید که گرون ترین نرم افزارها رو به رایگان استفاده می کنیم
پس تا هست باید حالشو برد
لینوکس رو هم یاد بگیرد به روز مبادا جایگزین کنید
کمک کنید کامل تر بشه شاید روزی جای ویندوز رو بگیره

Mehraɴ

Registered User
لایک‌ها
40
من چون خودم سه روز لینوکسی شدم دردتو می فهمم
البته بنده پیشتر به سون عادت کرده بودم که یقینا بهترین سیستم عامل تاریخ بشر است
سلام
نیما جان قبول دارم مایکروسافت پادشاه دستکتاپه ولی نمیشه به سون گفت بهترین ! تو مباحث فوق تخصصی اصلآ از ویندوز نمیشه استفاده کرد !

shervin

ASP.net
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
261
دوست عزیز من همیشه در فروم اوبونتو گفتم لینوکس یک نرم افزار آزاد نیست بلکه یک روح آزاده. باید به آزاد بودن عادت کنی ب=تا بتونی با هاش کنار بیای.
برا انتقال از ایکس پی پیشناهاد می کنم حتمات فروم اوبونتوی ایران رو بخونی.
همیشه نمیشه به آزاد بودن عادت کرد
مثلا من که کارم با کد هست و برادرم که کارش با افتر افکت هست و بازی هم میکنه هیچ وقت نمیتونیم با روح آزاد لینوکس کنار بیایم
هرچقدر هم که من لینوکسو دوست دارم و همیشه جدید ترین نسخه هاشو رو سیستمم دارم باز نمیتونم با این شعار ها مشکلاتمو حل کنم
شما حرف از شعار میزنی من دارم واقعیت مهاجرت به لینوکسو میگم
تا وقتی شما مجبوری کنار لینوکست هنوز ویندوز رو داشته باشی و واسه وب گردی بری لینوکس و واسه باقی کارها بری ویندوز هنوز به لینوکس مهاجرت نکردی

فقط کسایی میتونن بدون نیاز به ویندوز روی لینوکس بمونن که کار خاصی برای انجام دادن ندارن و این یه واقعیته
دوست عزیز من اون موقع که رد هت 4 بود لینوکس کار میکردم و وقتی دارم در موردش حرف میزنم از روی تعصب نیست و اساسی باهاش کار کردم

و بازم میگم اینها که گفتم ایراد لینوکس نیست . ایراد مهاجرت به لینوکسه

Last edited:

shervin

ASP.net
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
261
سلام
نیما جان قبول دارم مایکروسافت پادشاه دستکتاپه ولی نمیشه به سون گفت بهترین ! تو مباحث فوق تخصصی اصلآ از ویندوز نمیشه استفاده کرد !
فوق تخصصی دقیقا منظورتون چیه ؟
فوق تخصصی تر از سرور مرکزی یه شبکه گسترده بانکی ؟

dead_chatter

Registered User
لایک‌ها
3
امیدوارم دوباره دعوای قدیمی لینوکس و ویندوز پیش نیاد اینجا!

در حال حاضر مشکل اصلی لینوکس که بیشتر مشکلاتی که اینجا گفته شد رو پوشش میده ( و تا حدودی مشکل مکینتاش هم محسوب میشه) محدودیت کاربر و در نتیجه علاقه بسیار کم تولید کنندگان بزرگ برای تولید بازی و نرم افزار برای این سیستم عامله، در حالیکه شاید حتی تو لینوکس از نظر گرافیکی نتایج بهتری به بار بیاد به خاطر استفاده بهینه لینوکس از منابع کامپیوتر.

اما مشکل دیگش هم به نظرم در کل Unix-Like بودنشه که در طبیعتش User-friendliness رو به شدت کاهش میده! (حالا شاید کسی نظر برعکس من رو داشته باشه)
همین الان این پست رو از اوبونتوی ۱۰.۰۴ میفرستم، و بیش از ۸۰ ۹۰ درصد وقتم (شایدم بیشتر) تو اوبونتوه، اما مطمئنم دانشگاه که جون گرفت و نیازم به نرم افزارهای مهندسی بیشتر شد اجبارا باید برم سمت ویندوز چون جایگزینهای زیادی براش وجود نداره. بعنوان یک نوب این مشکلات بنظرم رسید..

پ.ن. راستی بیشتر نرم افزارهای ادوبی مخصوصا Photoshop رو WINE میتونه اجرا کنه، (گرچه من Gimp ور خیلی بیشتر دوست دارم، تا حالا هم چیزی پیش نیمده برام که Gimp نتونه انجام بده) در کل نرم افزارهای پر کاربرد رو معمولا بی مشکل اجرا میکنه، اما خوب معمولا و قاعدتا به نرمی و روونی اجراش تو ویندوز نیست، با Virtual Machine هم که نتایج وحشتناک میشه.

WineHQ - Adobe Photoshop

Last edited:

Mehraɴ

Registered User
لایک‌ها
40
فوق تخصصی دقیقا منظورتون چیه ؟
فوق تخصصی تر از سرور مرکزی یه شبکه گسترده بانکی ؟
سلام .

منظور من از فوق تخصصی مباحث پیچیده ی VFX - CG بود که خودم توش سر رشته دارم و مطمئنم با ویندوز در سطح حرفه ای امکان پذیر نیست و خوب چون اصولآ هیچ ربطی به مباحث سرور مرکزی و ... ندارن نمی تونم بگم کدوم فوق تخصصی تر هست !

امیدوارم دوباره دعوای قدیمی لینوکس و ویندوز پیش نیاد اینجا!

در حال حاضر مشکل اصلی لینوکس که بیشتر مشکلاتی که اینجا گفته شد رو پوشش میده ( و تا حدودی مشکل مکینتاش هم محسوب میشه) محدودیت کاربر و در نتیجه علاقه بسیار کم تولید کنندگان بزرگ برای تولید بازی و نرم افزار برای این سیستم عامله، در حالیکه شاید حتی تو لینوکس از نظر گرافیکی نتایج بهتری به بار بیاد به خاطر استفاده بهینه لینوکس از منابع کامپیوتر.

اما مشکل دیگش هم به نظرم در کل Unix-Like بودنشه که در طبیعتش User-friendliness رو به شدت کاهش میده! (حالا شاید کسی نظر برعکس من رو داشته باشه)
همین الان این پست رو از اوبونتوی ۱۰.۰۴ میفرستم، و بیش از ۸۰ ۹۰ درصد وقتم (شایدم بیشتر) تو اوبونتوه، اما مطمئنم دانشگاه که جون گرفت و نیازم به نرم افزارهای مهندسی بیشتر شد اجبارا باید برم سمت ویندوز چون جایگزینهای زیادی براش وجود نداره. بعنوان یک نوب این مشکلات بنظرم رسید..

پ.ن. راستی بیشتر نرم افزارهای ادوبی مخصوصا Photoshop رو WINE میتونه اجرا کنه، (گرچه من Gimp ور خیلی بیشتر دوست دارم، تا حالا هم چیزی پیش نیمده برام که Gimp نتونه انجام بده) در کل نرم افزارهای پر کاربرد رو معمولا بی مشکل اجرا میکنه، اما خوب معمولا و قاعدتا به نرمی و روونی اجراش تو ویندوز نیست، با Virtual Machine هم که نتایج وحشتناک میشه.

WineHQ - Adobe Photoshop
سلام .
به نظرم اگه تعصبی روی هیچ کدوم از اینا نباشه دعوایی به وجود نمیاد ! چون از نظر منطقی مکینتاش امتیازات خاص خودش رو داره ....ویندوز هم امتیازات خاص خودش رو داره ...لینوکس هم امتیازات خاص خودش رو داره .... و هیچ کدوم به تنهایی کامل نیستن

فقط در مورد حرفی که گفتید گیم های خفن واسه لینوکس و میکنتاش تولید نمیشه باید عرض کنم که خوب واضحه ! ویندوز بهترین پلتفرم برای اجرای بازی هست !

در مورد نرم افزار هم خوب مکینتاش که فوق العاده هست . تمام برنامه های حرفه ای دنیا صد در صد برای مکینتاش تولید میشن و بهترین پرفورمنس رو هم توی مکینتاش دارن ( البته به واسطه ی سخت افزار های mac pro )

اما در مورد لینوکس داستان فرق داره ! به طور مثال adobe نمی تونه بیاد همه برنامه هاشو رایگان برای لینوکس ارائه بده و همه خوش و خرم استفاده کنن :دی

پ.ن : پیر شدم زیاد حوصله ی تایپ ندارم مگرنه تا صب مینوشتم :دی :eek:

dead_chatter

Registered User
لایک‌ها
3
سلام .

منظور من از فوق تخصصی مباحث پیچیده ی VFX - CG بود که خودم توش سر رشته دارم و مطمئنم با ویندوز در سطح حرفه ای امکان پذیر نیست و خوب چون اصولآ هیچ ربطی به مباحث سرور مرکزی و ... ندارن نمی تونم بگم کدوم فوق تخصصی تر هست !

سلام .
به نظرم اگه تعصبی روی هیچ کدوم از اینا نباشه دعوایی به وجود نمیاد ! چون از نظر منطقی مکینتاش امتیازات خاص خودش رو داره ....ویندوز هم امتیازات خاص خودش رو داره ...لینوکس هم امتیازات خاص خودش رو داره .... و هیچ کدوم به تنهایی کامل نیستن

فقط در مورد حرفی که گفتید گیم های خفن واسه لینوکس و میکنتاش تولید نمیشه باید عرض کنم که خوب واضحه ! ویندوز بهترین پلتفرم برای اجرای بازی هست !

در مورد نرم افزار هم خوب مکینتاش که فوق العاده هست . تمام برنامه های حرفه ای دنیا صد در صد برای مکینتاش تولید میشن و بهترین پرفورمنس رو هم توی مکینتاش دارن ( البته به واسطه ی سخت افزار های mac pro )

اما در مورد لینوکس داستان فرق داره ! به طور مثال adobe نمی تونه بیاد همه برنامه هاشو رایگان برای لینوکس ارائه بده و همه خوش و خرم استفاده کنن :دی

پ.ن : پیر شدم زیاد حوصله ی تایپ ندارم مگرنه تا صب مینوشتم :دی :eek:
حرفاتون تماما درست فقط یه نکته، لینوکس الزاما به معنی رایگان نیست و برنامه برای لینوکس اجبارا مجانی و اپن سورس نیست، برنامه هایی مثل VMWare و Maya نسخه لینوکس هم دارن که همزمان و با تمام امکانات نسخه مک و ویندوزشونه، برنامه های دیگم هستن. بنابراین ادوبی هم میتونه برنامه هاش رو برای لینوکس هم ارائه بده اجباری به رایگان بودنشونم نیست.

Mehraɴ

Registered User
لایک‌ها
40
حرفاتون تماما درست فقط یه نکته، لینوکس الزاما به معنی رایگان نیست و برنامه برای لینوکس اجبارا مجانی و اپن سورس نیست، برنامه هایی مثل VMWare و Maya نسخه لینوکس هم دارن که همزمان و با تمام امکانات نسخه مک و ویندوزشونه، برنامه های دیگم هستن. بنابراین ادوبی هم میتونه برنامه هاش رو برای لینوکس هم ارائه بده اجباری به رایگان بودنشونم نیست.
holly chiz :eek: :دی
اصلآ به این نکته دقت نکرده بودم !

پ.ن : نمی دونم چرا یه جس بدی بهم دست میده وقتی میخوام یه برنامه پولی رو روی لینوکس نصب کنم :f34r: :دی

b.yasini

کاربر فعال تاریخ و پزشکی و سلامت
کاربر فعال
لایک‌ها
2,930
همیشه نمیشه به آزاد بودن عادت کرد
مثلا من که کارم با کد هست و برادرم که کارش با افتر افکت هست و بازی هم میکنه هیچ وقت نمیتونیم با روح آزاد لینوکس کنار بیایم
هرچقدر هم که من لینوکسو دوست دارم و همیشه جدید ترین نسخه هاشو رو سیستمم دارم باز نمیتونم با این شعار ها مشکلاتمو حل کنم
شما حرف از شعار میزنی من دارم واقعیت مهاجرت به لینوکسو میگم
تا وقتی شما مجبوری کنار لینوکست هنوز ویندوز رو داشته باشی و واسه وب گردی بری لینوکس و واسه باقی کارها بری ویندوز هنوز به لینوکس مهاجرت نکردی

فقط کسایی میتونن بدون نیاز به ویندوز روی لینوکس بمونن که کار خاصی برای انجام دادن ندارن و این یه واقعیته
دوست عزیز من اون موقع که رد هت 4 بود لینوکس کار میکردم و وقتی دارم در موردش حرف میزنم از روی تعصب نیست و اساسی باهاش کار کردم

و بازم میگم اینها که گفتم ایراد لینوکس نیست . ایراد مهاجرت به لینوکسه

دوست من هدف از دنیای آزاد این نیست که شما از افتر افکت یا اپلت ها استفاده نکنی.
قانون گنو می گه که نویسنده آزاده نرم افزارشو به هر صورت ممکن پخش کنه حتی اگر دقت کنی در مورد بسته بودن کد هم چیز هایی گفته.
ولی اعتقاد به گنو و استفاده از نرم افزار های اوپن به مرور بقیه شرکتها رو هم مجبور می کنه به این سمت بیان.
مثلا فکرشو بکن زمانی که فایرفاکس اومد همه مرورگرها بسته بودن.
اما چقدر سریع همه دارن تغییر میکنن.
کسی نگفته از افتر افکت استفاده نکنی اما می تونی بجای نسخه کرک آفیس از اوپن آفیس استفاده کنی وقتی به مرور استفاده از اوپن آفیس زیاد بشه شرکتهای دیگه هم سعی می کنن همین رویه رو پیش بگیرن اینطوری شاید یک روزی افتر افکت رو اوپن سورس اجرا کردی.
موفق باشی

Linux is a sprite

بالا