اگر کسی بهت فحش بده چی کار میکنی؟

شروع موضوع توسط unknown boy ‏31 آگوست 2012 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. unknown boy

  unknown boy Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏1 جولای 2011
  نوشته ها:
  1,003
  تشکر شده:
  923
  به احتمال زیاد در دنیای واقعی یا مجازی پیش امده که شخصی به شما یا خانواده تان دشنام بدهد در اینجور مواقع چه کار میکنید؟
  همان فحشهایی که طرف به شما گفته را با چند تا فحش بدتر از ان را نثار طرف میکنید یا با طرف دست به یقه میشوید؟
  در این تاپیک حکم فقه اسلامی (و البته قانون فعلی و حاکم بر کشور) را در هنگام قرار گرفتن در این موقعیت برای شما بیان میکنم.
  در خیابان افراد زیادی را میبینم که به خاطر کوچکترین بی احترامی و یا برخورد زننده از یک شخصی واکنش های خشن و بسیار خطر افرین از خود نشان میدهند و دنیا و اخرت خود را سر همین کار تباه میکنند و گرفتاریهای بسیاری را برای خود فراهم مینمایند در صورتیکه اگر به عکس العمل درست در این شرایط اگاهی داشته باشند با عمل به ان میتوانند به خوبی مشکل به وجود امده را خنثی کنند بنابراین مهمه که ما به عنوان یک فرد مسلمان و شهروند این جامعه، حکم قانون و عکس العمل مناسب را در هنگام قرار گرفتن در این موقعیت بدانیم:
  هیچگاه فراموش نکنید در برابر بی احترامی و دشنام هایی که به صورت زبانی یا نوشتاری بیان میشود هر چقدر که زشت و توهین امیز باشند حق درگیر شدن و زدن ضربه ی فیزیکی به طرف را نداریم و حتی شرعا و قانونا حتی حق اقدام متقابل یعنی برگرداندن همان فحشهایی که به شما داده شده است را هم ندارید و تنها کاری که میتوانید و باید انجام دهید این است که در این مواقع با احترام و خونسردی طرف را نهی از منکر نمایید و اگر این امکان (نهی از منکر) وجود نداشت ان مکان را ترک نمایید تا جلوی پیش امدن حوادث ناگوار را گرفته باشید.این واکنش کاملا عقلانی ، شرعی و قانونی است و قانون هم همین نظر را دارد و زدن ضربه ی فیزیکی به شخص یا انجام اقدام متقابل(برگرداندن دشنامها)به خاطر دشنام گویی آن شخص مصونیت قانونی برای شما نمی اورد و هر دو طرف مجازات خواهند شد.
  فراموش نکنید که ارزش انسانی شما هیچگاه با حرفهای دیگران بالا و پایین نمیشود , همینطور که اگر شخص برای شما چابلوسی و چرب زبانی کنند و از شما تعریف و تمجید غیر حقیقی و خلاف واقع کنند ارزش وجودی شما بالا نمیرود با دشنام گفتن دیگران هم ارزش انسانی و معنوی شما پایین نمی اید ,در تاریخ اشخاص زیادی بوده اند که به انسانهای با ارزشی مثل امامان ، پیامبران توهین های زشت کرده اند آیا ارزش امامان و پیامبران با این توهین ها و بی احترامی ها پایین امده؟
  قطعا خیر و کاملا برعکس! ما الان با خواندن یا شنیدن زندگینامه انها و طرز برخوردشان با افراد دشنام دهنده به شخصیت بسیار بالای انها پی میبریم.بنابراین این باور غلط که شخصی با دشنام دادن شخصیت شما را خُرد کرد و پایین اورد را فراموش کنید.عکس العمل عقلانی و مورد تایید شرع اینست که در این مواقع با احترام و خونسردی طرف را نهی از منکر نمایید و اگر این امکان وجود نداشت ان مکان را ترک نمایید تا جلوی پیش امدن حوادث ناگوار را گرفته باشید.
  موفق باشید.

  [HR][/HR]
  حکمِ فحش و نسبت‌های ناروا دادن در فقه‌اسلامی و قانون مجازات ایران

  • نشسته بود روی صندلی‌های مترو و با دوستش حرف می‌زد، برایش پیامک آمد، وقتی خواندش بلند گفت: «گوسفند، عوضی» مخاطبش، فرستندهٔ پیام بود.
  • اتوبوس در ایستگاه مقصد ایستاده بود و مسافرها سوار می‌شدند، یک ربعی گذشت و حرکت نکرد و اعتراض مسافران بلند شد، یکی گفت: «بی‌شعور است بس‌که این راننده، نفهم»
  • دارد رانندگی می‌کند. ماشینی از کنارش می‌پیچید. سرش را از پنجره می‌برد بیرون و بلند فریاد می‌زند “ای د‍..ث، مادر به..”
  • فکر کنم دبستانی هستند، شاید هشت یا نه ساله، وسط کوچه دعوایشان شده، کلماتی به هم می گویند که معنای بعضی‌شان را اصلا نمی‌دانم.
  • مداح است. وسط روضه و سینه‌زنی شروع می‌کند فحش و تهمت‌ میزند. زنازاده و حرام‌خوار و فاحشه می‌گوید.
  می‌روم سراغ کتاب‌های دانشگاه. “شرح اللمعه‌الدمشقیه” جلد نهم باب حدود، الفصل الثالث، فی القذف و “قانون مجازات اسلامی” باب پنجم، قذف.
  یکی از احکام اسلامی “حد” است. حد زنا، حد لواط، حد قذف، حد سرقت، حد قیادت، حد شرب مسکر. که هر کدام برای خود احکام و شرایط و میزان‌ی دارد که در این بحث اصلا! نمی‌گنجد. اما حدی که برای حد قذف تعیین شده است، هشتاد تازیانه شلاق است. می‌دانید قذف یعنی چه؟
  شهید اول و ثانی: فی القذف و هو الرمی بالزنی او اللواط (بقیه متن‌ها را ترجمه فارسی می‌نویسم تا برای همه خوانندگان قابل فهم باشد) قذف یعنی نسبت دادن زنا یا لواط به شخصی به شرط اینکه، لفظش صریح باشد و قاذف (شخص گوینده) معنای لفظ را به هر زبانی که می‌گوید، بداند اگرچه مقذوف (شخصی که نسبت زنا را به او داده) معنای لفظ را نداند.
  - اگر کسی به دیگری بگوید تو از زنا متولد شدی، نسبت به پدر و مادر آن شخص قذف محسوب می‌شود و دو حد، یعنی صد و شصت تازیانه، باید بخورد.
  - الفاظ “د..ث” “کشخ‍..” “قرن‍..” اگر گوینده این کلمات قذف را اراده کرده باشد، حد بر گوینده این کلمات واجب می‌شود، زیرا معنا و مدلول این کلمات، افعال خاصی است.
  اگر گوینده قذف را افاده نکند، به خاطر اینکه الفاظ مذکور در لغت برای قذف ساخته نشده‌اند و صرفا معنای دشنام می‌دهند، گوینده تعزیر می‌شود.
  - هر شخصی که به واسطه گفتن هر کلامی که مخاطب ناخشنود شود، حتی اگر در مجلس حضور نداشته باشد، تعزیر می‌شود. مانند اینکه به کسی بگوید “فاسق” “شراب‌خوار” در حالیکه ارتکاب فسق و شراب‌خواری‌اش پنهان است نه آشکار.
  - هم‌چنین اگر به شخصی بگوید:”سگ” “حقیر” “پست” “کافر” “مرتد” و هرکلمه‌ای که موجب اذیت مخاطب شود و گوینده معنای آن را بداند و مخاطب مستحق تحقیر نباشد و آن فعل را آشکارا انجام ندهد، موجب تعزیر است.
  قانون مجازات ایران، ماده ۱۳۹: قذف نسبت دادن زنا یا لواط است به شخص دیگری‌
  ماده ۱۴۱: قذف باید روشن و بدون ابهام بوده و نسبت‌دهنده به معنای لفظ آگاه باشد، گرچه شنونده معنای آن را نداند.
  ماده ۱۴۴: هر گاه کسی به قصد نسبت دادن زنا به شخصی مثلاً چنین گوید (زن‌قحبه‌) یا خواهرقحبه یا مادرقحبه‌، نسبت به کسی که زنا را به او نسبت داده است محکوم به حد قذف می‌شود و نسبت به مخاطب که به واسطه‌ی این دشنام اذیت شده است تا ۷۴ ضربه شلاق تعزیر می‌شود.
  ماده ۱۴۵: هر دشنامی که باعث اذیت شنونده شود و دلالت بر قذف نکند مانند این که کسی به زنش بگوید تو باکره نبودی‌، موجب‌ محکومیت گوینده به شلاق تا ۷۴ ضربه می‌شود.
  این‌ها را خواندم و مقایسه کردم با دنیایی که داریم در آن زندگی می‌کنیم؛ نه از این باب که حدود الهی در کشورمان اجرا نمی‌شود، از این باب که ممکن است هر روز چقدر مصادیق حد و تعزیر دارد رخ می‌دهد و شاید ما اصلا حکم‌ش را ندانیم و حتی انکار و توجیه‌ش کنیم.
  من حکم و شرایط و اما و اگرهایی که در شرع و مراجع فقهی ما برایش دارند را نوشتم. مصداق‌گیری نکنید. اولین نوک پیکان به سمت خودم است و الفاظی که استفاده می‌کنم …
  پ.ن۱: تعزیر یک نوع مجازات است که حد و مقدارش را شرع تعیین نکرده و در حقوق اصولا با اسم “مجازات نامعین” جایگاه دارد. ملاک اصلی تعزیر کم‌تر بودن آن نسبت به حد است و میزان‌ش را حاکم شرع تعیین می‌کند.
  پ.ن۲: کتاب “اللمعه الدمشقیه” از شهید اول و “الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه” شهید ثانی دو کتاب منبع در فقه اسلامی و قانون مجازات ایران هستند. برای مطالعه بیشتر به صفحه ویکی‌پدیا مراجعه کنید.

  لمعه دمشقیه - ویکی‌پدیا -- شرح لمعه - ویکی‌پدیا
  منبع : وبسایت وادی
  لینک منبع :
  http://www.vaadi.ir/archive/403
  [HR][/HR]
  ماده 144 قانون مجازات اسلامی ایران

  هر گاه کسی به قصد نسبت دادن زنا به شخصی مثلاً چنین گوید (زن‌قحبه‌) یا خواهرقحبه یا مادرقحبه‌، نسبت به کسی که زنا را به او نسبت داده است محکوم به حد قذف می‌شود و نسبت به مخاطب که به واسطه‌ی این دشنام اذیت شده است تا ۷۴ ضربه شلاق تعزیر می‌شود.  ماده 145 قانون مجازات اسلامی

  هر دشنامی که باعث اذیت شنونده شود و دلالت بر قذف نکند مانند این که کسی به زنش بگوید تو باکره نبودی‌، موجب‌ محکومیت گوینده به شلاق تا ۷۴ ضربه می‌شود.


  ماده 608 قانون مجازات اسلامی

  توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک ‌چنان چه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.


  برای کسب اطلاعات بیشتر قسمت باب پنجم - قذف‌ مطالعه شود : http://fa.wikisource.org/wiki/قانون....86.D8.AC.D9.85_-_.D9.82.D8.B0.D9.81.E2.80.8C

  قذف - ویکی‌پدیا
   
  Last edited: ‏31 آگوست 2012
 2. بازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برندخرید بک لینک
 3. Elsinore

  Elsinore کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏30 دسامبر 2010
  نوشته ها:
  26
  تشکر شده:
  5
  ماده 608 قانون کثافت های حیوانی
   
 4. فتنه گر

  فتنه گر Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏9 می 2012
  نوشته ها:
  199
  تشکر شده:
  137
  خب بستگی به طرفم داره کی باشه .. باید ببینم اصلن زورم به طرف میرسه یا نه

  ولی در کل منم به فرمایشات اسلام عزیز عمل می کنم و نهی از منکر می کنم ! اگه بازم فحش داد بازم نهی از منکر می کنم .. اینقدر نهی از منکر می کنم که خودش شرمنده بشه و بیاد صورتمو ماچ کنه و معذرت بخواد !
   
 5. black_fire667

  black_fire667 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏20 سپتامبر 2011
  نوشته ها:
  258
  تشکر شده:
  61
  محل سکونت:
  دانشگاه و اینترنت و نادری و زیتون و کیانپارس
  من به برتر بودن نژاد خودم ( توی شعور و انسانیت ) پی میبرم و از کنارش رد میشم.
  نمونشم همین انجمن که یکی به عمم فحش داده
   
 6. joel

  joel Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏7 آگوست 2004
  نوشته ها:
  73
  تشکر شده:
  0
  به قانون سوم نیوتون عمل میکنم
   
 7. alfredooo

  alfredooo Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏5 می 2010
  نوشته ها:
  124
  تشکر شده:
  5
  محل سکونت:
  Earth
  ميگم صفات خودتو برا من توضيح نده!
  اگرم خيلي بالا بگيره، شكايت ميكنم اقلاً 100 تومن گيرم بياد :D
   
 8. ESMIGHELE

  ESMIGHELE همکار بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏26 ژوئن 2012
  نوشته ها:
  8,522
  تشکر شده:
  10,453
  محل سکونت:
  مِشـــHaD
  بهتره کلا زیاد با کسی دهن به دهن نکنی
  عاقبت زیاد خوبی نداره کاری به کار کسی نداشته باشی بهتره
   
 9. فتنه گر

  فتنه گر Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏9 می 2012
  نوشته ها:
  199
  تشکر شده:
  137
  اسمشو بگو تا عمه ش رو بیارم جلوی چشمش ![​IMG] فضای مجازی عیبی نداره اگه یه خرده لفظی درگیر بشی .. فقط توی بیرون یه موقع دهن به دهن نشید با کسی که بعضی ها وحشی هستند سلاح سرد همراه دارند یه موقع کار دستتون میدن .. اینجا هم اگه خواستید اگه خجالت همدیگه در بیاین بهتره برید بیرون از انجمن ، مثلن توی یاهو . چون بعضی از آدمای مریض هستند زود میرن گزارش میدن یوزرتون رو جرم فحاشی می بندند
   
 10. WISE

  WISE Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏8 فوریه 2006
  نوشته ها:
  2,180
  تشکر شده:
  6,912
  محل سکونت:
  Cruel World
   
 11. kambiz_g

  kambiz_g Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏7 مارس 2007
  نوشته ها:
  1,508
  تشکر شده:
  1,527
  من به فحش ناموسی خیلی حساسم
  سعی میکنم درگیر نشم ولی کسی فحش بده به خصوص ناموسی شده کتک بخورم کم نمیارم
  ولی دعوای لفضی زیاد برام پیش میاد به خصوص رانندگی که بسیار . مخصوصا جدیدا که مردم همه داغ کردن و با یه جرقه میپیچن به هم
   
 12. irancashu

  irancashu Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏25 اکتبر 2011
  نوشته ها:
  369
  تشکر شده:
  17
  محل سکونت:
  www.tokakey.com
  [​IMG]
   
 13. viviyan

  viviyan Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏1 فوریه 2012
  نوشته ها:
  233
  تشکر شده:
  211
  تو نت گزارش رد میکنم براش تا بن شه. :hmm:
  خارج از نت هم پیش نیومده تا حالا. :rolleyes:
   
 14. rezax2x

  rezax2x Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏31 ژانویه 2011
  نوشته ها:
  581
  تشکر شده:
  119
  میگردم دنبال اینکه چرا بهم فحش داد.هیچ انسان عاقل و با شعوری بیخود فحش نمیده و خودشو زیر سوال نمیبره.غیر از این باشه طرف متقابل بیشعوری بیش نیست.
  پس با او کاری نداشته تا اینقد فحش بدهد که جانش در برود :دی
   
 15. mahdi_1365

  mahdi_1365 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 دسامبر 2011
  نوشته ها:
  137
  تشکر شده:
  37
  محل سکونت:
  تهران
  آقا تو رانندگی اینقد از این چیزا پیش میاد
  یه بار داشتم تو خط سبقت می رفتم یکی پشت سرم داشت چراغ میداد و سمت راستم هم ماشین بود نمیشد رفت کنار چند متر جلوتر رفتم کنار اومد رد شد 4 تا فحش هم داد هم سن پدرم بود تنها کلمه ای که گفتم این بود: پدرجان شرمنده بنده خدا خودش خجالت کشید
  ولی اگه فحشاش ناجور می بود دهنش سرویس بود ، هیچ کس نمی تونه جلوی یه سری فحش ها ساکت بمونه منم آدمم سنگ که نیستم
   
 16. seebzamini

  seebzamini Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏6 می 2009
  نوشته ها:
  114
  تشکر شده:
  18
  محل سکونت:
  IRAN
  من خودم رو ميزنم به بي خيالي چون از دعوا بدم مياد مگر قضيه جدي باشه
  حالا گيرم فوش ناموسم داد خواهر و مادر من اونيه كه ميگه؟!نه پس خرم خودمو به دردسر بندازم
   
 17. mahdi_1365

  mahdi_1365 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 دسامبر 2011
  نوشته ها:
  137
  تشکر شده:
  37
  محل سکونت:
  تهران
  تو تهران رانندگی نکردی؟
  انسان های عاقل و باشعور هم صبر و طاقتشون تموم شده این روزا ، بوق میزنی بهت فحش میده :D من موندم کجا بوق بزنم که فحش ندن ، مثلا یارو از پارک داره میاد بیرون بدون راهنما و بدون این که نگاه کنه ماشین داره میاد یا نه بوق میزنم نیاد:D فحش میده ، خدایا مارو نجات بده
   
 18. molem12

  molem12 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏1 ژانویه 2012
  نوشته ها:
  207
  تشکر شده:
  13
  محل سکونت:
  earth
  کلا کسی که فحش میده شعور خودشو نشون میده!!
  اگه شما جلوی اون صبور باشی و چیزی نگی نشون میده تو مثل اون نیستی!! وگرنه تو هم قاطی اون بشی میشی مثل اون

  البته جاش مهمه تو خیابون که اصلا به خودم نمیارم!! طوری رفتار میکنم که اصلا چیزی نشنیدم!!

  تو اداره هم دو سه مورد پیش اومد من کوتاه اومدم یه کلمه هم بر زبون نیاوردم فقط گفتم که حرکتت خوب نیست!! بعدشم دیگه با هاش سرد شدم
   
 19. boro_baba1

  boro_baba1 Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏20 اکتبر 2007
  نوشته ها:
  725
  تشکر شده:
  71
  هيچی
  چون مهم نيست
   
 20. unknown boy

  unknown boy Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏1 جولای 2011
  نوشته ها:
  1,003
  تشکر شده:
  923
  درسته ، دادن فحش ناموسی به شخصی در اصل تهمت زدن به نوامیس ان فرد است و همانطور که در پست یک ذکر شد این عمل قذف نامیده میشود و مجازات معین خود را دارد.
   
 21. Cleeev

  Cleeev Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏6 ژانویه 2010
  نوشته ها:
  1,088
  تشکر شده:
  684
  محل سکونت:
  on the edge of a super-massive black-hole
  تشویق میکنم بیشتر فش بده


  [​IMG]
   
عسل طبیعی و گرده گل ایرانیخدمات پی پال، وسترن یونیون