برگزیده های پرشین تولز

اینترنت ملی، خوب یا بد

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
سلام به همه دوستان

چند وقتیه که تو روزنامه ها یه مطلبی رو میبینم به این مضمون که ایران تصمیم داره شبکه اینترنت ملی راه بندازه. خیلی هم سرش شلوغ کردن. میتونم بگم هر هفته یه چیزی در این مورد در روزنامه ها نوشته میشه.

البته من هنوز نمی دونم که مراحل انجام کارشون به کچاها رسیده و آیا این طرح هم مثل سایر طرح ها 10 سال طول میکشه یا نه !!!
تا اونجا که من اطلاعات کسب کردم. شبکه های اینترانت (اینترنت ملی اسمشو نذاریم بهتره) در کشورهای مختلفی هستند از جمله خود امریکا. فکر میکنم که این اینترنت ملی هم یه تقلید از شیوه امریکاییهاست.
اما
معمولا تا اونجاییکه ما ها دیدیم ایرانیها وقتی میخوان یه چیزی رو شبیه سازی کنن (جسارت به همه نباشه) کلهم اجمعین میزنن سیستمشو عضو میکنن و اصلا یه چیز عجیب و غریب تحویل میدن که معمولا هم n تا ایراد و مشکل داره و گاهی اوقات هم به این نتیجه میرسن که اصلا ضرورتی وجود نداشت که این کار انجام بشه.

بگذریم. میخواستم بدونم اگه یه روزی پدیده اینترنت ملی روشن بشه آیا باید فاتحه اینترنت رو بخونیم؟؟؟؟
خب خیلی از ما ها هستیم که منبع کسب اطلاعاتمون سایتهای خارجی هست و بعضی ها هم اصلا خودشون سایت دارن !! حالا کسی میدونه اگه این اینترنت ملی بیاد چی میشه؟؟ ایا محدودیت ها یشتر میشه ؟ آیا امکان شنود اطلاعات (از جمله ایمیلها ) برای اشخاص خاصی به وجود میاد ؟؟

همین الانش گاهی اوقات که من میخوام سایت persiantools.com رو ببینم با کمال تعجب مشاهده می کنم که سایت فیلتره. حالا اگه این اینترنت ملی بیاد چی وَشِـــد!!؟!؟! خدا ودونه !!

در کل مخلص کلام فکر میکنید اگه اینترنت ملی بیاد دیگه باید اینترنت رو بذاریم کنار با اینکه حق انتخاب هست!! کسی کهبخواد میتونه انترنت عادی داشته باشه و اونیکه ملیشو بخواد میره سراغ ملیش.؟؟

لطفا دوستان نظرات خودشون رو بدن. باید بحث جالبی بشه.

farhad12

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اينترنت ملي هم پوششي يه براي كنترل بيشتر والا كدوم كشوريه كه اينترنت ملي داشته باشه ؟
يك واژه مسخره و متناقض اينترنت ملي اگه بگن اينترانت ملي درسته چون اون موقع فقط سايتهاي كه اونها دلشون بخواد مردم مي تونن ببينن
ساخت اينترنت يك چيز بين المللي هست كه قابل كنترل شدن توسط دولت يا كشوري نيست اگر كنترل بهش اون ديگه اينترنت نيست يك شبكه داخلي اينترانت هست
100 ها ميليارد تومن پول مردم رو مي خوان تحت پوششهاي مختلف مثل ارزان كردن هزينه ترانسفر و.. صرف كنترل كامل اينترنت بكنن
خود اين بابا وزير ارتباطات داره ميگه همه بايد ديگه از طريق ما به دنياي خارج وصل بشن معني اين حرف كاملا واضحه

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
نمیدونم والا

Romain_Gary

Registered User
لایک‌ها
6
منم میگم با اینکار میخوان کنترلشون رو بیشتر کنن و بس

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
به نقل از farhad12 :
اينترنت ملي هم پوششي يه براي كنترل بيشتر والا كدوم كشوريه كه اينترنت ملي داشته باشه ؟
يك واژه مسخره و متناقض اينترنت ملي اگه بگن اينترانت ملي درسته چون اون موقع فقط سايتهاي كه اونها دلشون بخواد مردم مي تونن ببينن
ساخت اينترنت يك چيز بين المللي هست كه قابل كنترل شدن توسط دولت يا كشوري نيست اگر كنترل بهش اون ديگه اينترنت نيست يك شبكه داخلي اينترانت هست
100 ها ميليارد تومن پول مردم رو مي خوان تحت پوششهاي مختلف مثل ارزان كردن هزينه ترانسفر و.. صرف كنترل كامل اينترنت بكنن
خود اين بابا وزير ارتباطات داره ميگه همه بايد ديگه از طريق ما به دنياي خارج وصل بشن معني اين حرف كاملا واضحه

آقا فرهاد من در این مورد کاملا با شما هم عقیده نیستم.
البته اینیکه میگین اینترنت یه چیز بین المللی هست کاملا درسته.
یحث کنترل رو قبول دارم اما در مورد اینکه میگین فقط سایتهایی که اونا میخوان رو میشه دید والا
الان هم میتونن دون اینترنت ملی این کار رو بکنن. اگه هدف فقط این باشه احتیاجی نیست که بیان این همه پول خرج کنن (البته پول رو میگیرن ولی مثل برره ای ا بین خودشون تقسیم میکنن ) با همی سیستم فعلی هم میتونن سایت ها رو ببندن و اجزا ندن شما اونا رو ببینید. (مثلا سایتی مثل گلد کوئست که اومدن و بستنش. در نتیج دسترسی اکثر مردم بهش قطع شد)
در مورد حرف اقای وزیر مخابرات هم خب والا الن هم ما داریم از طریق اونا به دنیای خارج وصل میشیم. موقع کانکت وصل میشی به آی ای پی و از اونجا به مخابرات. همه اطلاعات از زیر ذره بین مخابرات رد میشه و اگه بخواد میتونه اجازه نده شما سایتی رو ببینی.

تو روزنامه جام جم امروز – ویژه نامه کلیک هم یه چیزایی نوشته بود مبنی بر اینکه این طرح مخالف و موفق داره ( اما خودمون هم میدونیم مخالف حرفی نمیتونه بزنه و در نهایت اینا این طرح رو اجرا می کنن)

یه مساله دیگه که هم هست قضیه ترس از تحریم هاستینگ های خارجیه. جدیدا دیده شده بعضی از هاستینگ ها میان سایتهای فارسی رو میبندن .و این مساله باعث شده که ایرانیها به فکر بیفتن و بخوان دیتا نتر درست کنن. جیزی که کار بسیار سختیه و کشکی نیست. در مقاله ای خوندم که ساخت دیتا سنتر و مدیریتش حتی ممکنه از پروژه هسته ای هم بیشتر خرج داشته باشه.

البته این هنوز یه طرحه و میدونید تا عملی بشه حداقل 3 سال طول میکشه (تا اون موقع کی مردست کی زندست.)

ولی در کل فکر نکنم هدف فقط کنترل باشه چون با ابزارهای فعلی هم این امکان پذیره.

نکته مبهم برای من اینه که حاال که میخوان این کار رو بکنن. یه چیزی مثل جزیره که ما توشیم.آیا اصلا اجازه حروج از این جزیره داده میشه. ( کار به سایتهای ضد اخلافی و ... نداریم. منظورم با در مظر گرفتن همون محدودیتهای قبلیه )

farhad12

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ديتا سنتر بحثش جدا بود كه خواستند شركتهاي خصوصي رو هم وارد ماجرا كنن اما بدليل نبود امنيت سرمايه گذاري در ايران عملا هيچ ديوانه اي اين كارو قبول نميكنه
كلا ديتا سنتر بحثش كاملا با اين طرح ملي و.. جداست
موقعي كه وزير مخابرات ميگه ما بايد اطمينان پيدا كنيم ايميلي كه مي ره و بر مي گرده تخليه اطلاعاتي نشده باشه يعني چي؟ مدام حرف از امنيت اطلاعات ميزه يعني با اين صورت اينها نه تنها كنترل رو بيشتر مي كنن بلكه عملا نفوذ به هر نوع اطلاعاتي براي اونها سهل ميشه
نفوذ به امحتويات ايميل افراد
سايتها بايد در داخل هاست بشن و اين يعني سايت سياسي كه مذاق اينها خوش نياد كارش تمومه
اين نوع كنترل 100 برابر كنترل شديدتري رو به ارمغان مياره
وبلاگهاي و سايتهاي ايراني رشد فزاينده اي گرفتند و عملا اطلاعات داخل كشور رو به گوش مردم دنيا مي رسونن
اينها همش براي كنترل بيشتر هست
چين با اون عظمت هنوز نتونته ديتا سنتري درخور داشته باشه

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
درسته ایران حالا حالا ها نمی تونه دیتا سنتر راه بندازه. تازه اگر هم بتونه به همون دلایلی که شما گفتی کمتر کسی هست که حاضر باشه بید از اینا سرویس بگیره چون:
1- امنیت پایینه
2- سرعت کمه
3- سرویس ضعیفه
4- هزینه ای که میدی در مقابل خدماتی که میگیری ارزش نداره
5- و اخریش هم اینکه ساپورت صفره. تا اونجا که من میدونم چیزی به ساپورت برای ایرانیها تعریف نشده.

در مورد قضیه ایمیل هم باید بگم که اینا اگه بخوان الان هم میتونن ایمیل ما رو تخلیه اطلاعاتی کنن. بعدش هم فرض کن که اینترنت ملی هم راه افتاد. خوب یکی مثل من و شما که از ایمیل یاهو استفاده می کنه آیا اصلا بازم میتونه به ایمیلش دسترسی داشته باشه ( البته اگه یاهو اون موقع به ایرانیها سرویس بده)

در مورد هاست شدن سایتها هم باید بگم که حق باشماست. هدف همینه. مثلا شما که یه سایت فارسی داری بهت میگن که بیا رو هاست ملی و اگه قبول نکنی فکر کنم فیلترت کنن.
در مورد وبلاگها و سایتهایی که به مذاق اینا خوش نمیاد. خوب چرا این همه هزینه بشه ؟ دکمه add to filter database رم میزنن. بعد آدرس سایتت و می نویسن (در محل مربوطه) سپس دکمه رو فشار میدهند. حالا سایت شما در لیست سیاه و آماده فیلتر شدن میباشد. به همین سادگی جلوی اینو هم میگیرن.
در مورد کشور چین هم حق با شماست. اران هم حالا حالا ها نمیتونه دیتا سنتر داشته باشه.
دلم بیشتر نگران این شرکتهای ای اس پی هستش. اون موقع باید دو تا سرویس بدن. میری ای اس پی میگه اینترنت ایرانی میخوای یا خارجی. ایرانی هم چند مدله. صادراتی – داخلی و علی اضغری (به قول علی پروین منطورم همون در پیت و خر تو خر بود )
فقط من و اقا فرهادیم.
دوستان دیگه هم بیان بحث داره جالب میشه.

persian-earning

کاربر فعال درآمد اینترنتی
کاربر فعال
لایک‌ها
1
به نقل از farhad12 :
کاملا تایید میشه!!!
وقتی خود مسئول ها نمی فهمند که فرق اینترنت با اینترانت چیه و میاد جلوی n میلیون جمعیت میگه می خوایم اینترنت ملی راه بیندازیم وای به حال اون شبکه!!!!

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
من از چند نفر صاحب نظر سوال کردم میگن که نمیشه ایزوله کرد اینترنت رو. نه اینکه نتوتن اما در اونصورت اینترنت بی معنی میشه. کانالیزه کردن سایتها و ایزوله کردن اینترنت کلا کار مثبتی نیست

در ضمن گفتن که این کار ساده ای نیست و اگر هم به فرض انجام بشه چند سالی طول میکشه شاید 4 یا 5 سال دیگه ( در خوشبینانه ترین حالت)

و بعدش هم هنوز مخالفان پر و پا قرصی داره (حتی در مجلس ) و اصلا ممکنه که اگر هم روزی راه بیفته یه قشر خاصی مثل ادارات فقط ازش استفاده کنن و بدرد کس دیگه ای هم نخوره.
البته اگه زور هم بکنن خوب مطمئنا کاربران زیادیاینترنت رو ول خواهند کرد. از جمله خود من و شاید طبعات دیگه هم داشته باشه ( مثل خروج افراد - منظورم مغزها و اونایی هستن که میتونن در پیشرفت کشور موثر باشن - از کشور )

به هر حال پول خرج کردن واسه این فکر کنم کار مثبتی نباشه

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
سلام

همونطور که میدونین وزارت ارتباطات برای این کار از مجلس درخواست بودجه کرده بود چقدر باشه خوبه؟

900.000.000 تومن ( نهصد میلیارد تومن ) :eek: مگه میخوان چیکار کنن؟ با این پول میشه ده تا ماهواره پرتاب کرد...

حالا بگذریم که یه ماهواره بنام عربی مصباح میخواستن 15 ماه پیش بفرستن بالا معلوم نیست چی شد ...

فکر کنم دو دره شد الان تو خونه یکی از همیناست قایمش کرده برای خودش

مجلس هم چقدر برای شروع کار بودجه اختصاص داده باشه خوبه؟ ده میلیارد تومن. وزارتخونه گفته اگه کل مایه رو

الان یه جا بده مجلس این طرح 3 سال طول میکشه ولی اگه اینجوری بخواد پول بده 10 الی 20 سال طول میکشه.

farhad12

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اين طرح همون طرح شارع 2 است كه فقط اسمشو براي رد گم كردن عوض كردن
اهداف طرح هم كاملا مشخصه
متمركز كردن كنترل و توسعه اون يك كامپيوتر غولپكر مركزي كه تحت كنترل خودشون هست رو ميزان وسط همه ديگه از طريق اون بايد با دنياي خارج ارتباط برقرار كنن
كليه محتويات فايلها ردو بدل شده (حتي اگر رمز گذاري هم دشه باشه ) قابل trace شدن هست تو اين وضعيت
در دفاع از اين طرح مدام مسئله امنيت اطلاعات رو مطرح مي كنن ولي نمي گن اين امنيت منظور ش چي هست
خيلي خنده داره اينها مي خوان پهناي باندرواز خود آمريكا هم كمتر بدن در حالي كه ارزونترين و با ثبات ترين پهناي باند مال اونجاست و هيچ سرويس هاستينگي قابليت رقابت با اونها رو از لحاظ قيمت و كيفيت نداره
پس بحث اقتصادي اون كشك است و براي رد گم كردن
مي مونه همون كنترل متمركز اينترنت الان براي فيلتر كردن دچار مشكل هستن چراكه اگر شركتي خصوصي لينكي از يك پروايدر خارجي خريده باشه و بين يوزهاش پخش كنه عملا از دست اينها در رفته و اينها فقط از طريقه تهديد به پلمپ ميتونن اونو وادار كنن نرم افزار فيلترينگ استفاده كنه وليست سايتهاي مخالف رو هم توش بگذارد
خنده دار تر از اين واژه بخدا پيدا نميشه : اينترنت ملي كمي روش فكر كنيد !!!!!!!!!!

Haamed

Registered User
لایک‌ها
8
به نقل از KOSLA :
سلام

همونطور که میدونین وزارت ارتباطات برای این کار از مجلس درخواست بودجه کرده بود چقدر باشه خوبه؟

900.000.000 تومن ( نهصد میلیارد تومن ) :eek: مگه میخوان چیکار کنن؟ با این پول میشه ده تا ماهواره پرتاب کرد...

حالا بگذریم که یه ماهواره بنام عربی مصباح میخواستن 15 ماه پیش بفرستن بالا معلوم نیست چی شد ...

فکر کنم دو دره شد الان تو خونه یکی از همیناست قایمش کرده برای خودش

مجلس هم چقدر برای شروع کار بودجه اختصاص داده باشه خوبه؟ ده میلیارد تومن. وزارتخونه گفته اگه کل مایه رو

الان یه جا بده مجلس این طرح 3 سال طول میکشه ولی اگه اینجوری بخواد پول بده 10 الی 20 سال طول میکشه.

900.000.000.000

ببخشید 3 تا صفر کم گذاشتم:p

farhad12

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
در آينده رشد كاربران اينترنت در ايران به مرز بالاي 20 ميليون نفر خواهد رسيد
اگر اينها نتونن كنترل خودشون رو هر چه شديد تر روي اينترنت اعمال كنن بازنده هستن
براي همين هم از الان دست بكار شدن
اينترنت روي سياست تاثير فوق العاده اي داره
وبلاگهاي و وبسايتها در آينده نه چندان دور حدود 5-10 سال آينده مرجع مردم ميشن
در انتخاباتها جنبشهاي وبلاگي يا تبلغات اينترنتي ميتونه نتيجه رو از اين رو به اون رو بكنه
رفراندومهاي اينترتي كه در گستره چند ميليوني برگزار بشه خطرناك خواه بود
ميتينگهايي كه از اينترنت قرارش گذاشته بشه همين طور
كلا ارتباط اين 20 ميليون روي نت تهديدي براي يك سيستم بسته هست
چين هم مثل ايران حكومت بسته اي داره و مدام تلاش مي كنه كنترلش رو بيشتر كنه
اما اونها پول نفت مفت ندارند كه خرج طرحهااي اينترنت ملي كنند اما ما داريم و كسي هم نمي تواند بگويد 90000000000 ميليارد تومن واقعا براي ه چيز هزينه ميشود !!!!!
پس از همين حالا تلاشها شروع شده تا كنترل و محدوديت كاملا در اختيار عده اي خاص باشد

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
KOSLA جان
میشه بگی این اطلاعات رو از کجا بدست آوردی ؟

شايان

مدیران قدیمی
لایک‌ها
9
این بحث رو از لحاظ فنی فقط دنبال کنید . ممنون .

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
حق با جناب مدیره
منظور من هم از ابتدا بحث فنی بود. اینکه آیا اصلا اینترنت ملی خوبه یا بده ؟
و اینکه چند در صد احتمال میدین که راه بیفته با توجه به اینکه هم مخالف داره هم موافق و مخالفان این طرح هم آدمهای کوچیکی نیستن. درسته وزیر ارتباطات حمایت کرده اما این دلیل نمیشه که همه موافقت کنن و طرح اجرا بشه. هزینش هم اگه اونطوری که گفتن درست باشه اونقدر زیاده که شاید نصرفه (در حالت کلی )
اما از لحاظ فنی من فکر کنم کیفیت شبکه از همه لحاظ چه محتوا ، چه فنی و سرعت پایین میاد و در نتیجه کاربران اینترنت تا حد مورد توجهی کم میشن.

peiman

Registered User
لایک‌ها
21
شما دیگه چرا؟
اقا جان به جای اینترنت ملی بگید اینترانت ملی

این بحث رو از لحاظ فنی فقط دنبال کنید . ممنون .
اخه عزیز دلم یه موضوع کاملا سیاسی رو چطوری فنی دنبال کنیم
اخه این اصلا فن داره توش عجب حرفایی میزنی ها
خب بگو بحث نکنید
خیلی رک و راست اینترنت ملی بدون دیتا سنتر داخلی یعنی کشک
چه معنی داره وقتی قراره همه سایتها از خارج از ایران لوود بشه بیایم یه شبکه دیگه درست کنیم
با این کار هم سرعت میاد پایین
هم هزینه میره بالا
تازشم کلی سلیقه بازار میشه اون بابا یی که نشسته سر گیت هی شل کن سفت کن در میاره که شب بره جلو زن و بچش پز بده امروز شصت ملیون رو گذاشتم سر کار

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
و ساخت دیتا سنتر کار هر کسی نیست دادا

درسته ؟؟؟؟

بالا