برگزیده های پرشین تولز

بانك مدارات الكترونيكي

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
خوب دوستان هر كي مدار جالبي سراغ داره بياد اينجا بذاره تا بقيه هم استفاده كنن.فقط خواهشا" از بحثهاي متفرقه اجتناب كنيد تا حجم تاپيك بي خودي بالا نره.
ممنون. :)

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از electronic :
خوب دوستان هر كي مدار جالبي سراغ داره بياد اينجا بذاره تا بقيه هم استفاده كنن.فقط خواهشا" از بحثهاي متفرقه اجتناب كنيد تا حجم تاپيك بي خودي بالا نره.
ممنون. :)
مدار كه خيلي خيلي زياده. بهتر نيست هر چند وقت يكبار روي موضوعات خاصي كار بشه؟

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از daftarekhaterat :
مدار كه خيلي خيلي زياده. بهتر نيست هر چند وقت يكبار روي موضوعات خاصي كار بشه؟
همون دیگه می خوام اگه کسی مداری داره اینجا بذاره.(بیشتر به این خاطر اینجا رو باز کردم که یکی از بچه ها تو بخش سخت افزار پست زده بود.) همه شم تو بخش الکترونیک ادامه بدیم خیلی طاقت فرساست.یه جورایی با دید شی گرایی به قضیه نگاه می کنم!:rolleyes:
در ضمن بیشتر منظور اون مدارهاییه که توسط خود افراد طراحی یا ساخته شده نه اینکه از اینترنت بر داریم و اینجا بذریم.

MoZa

Registered User
لایک‌ها
8
چشم:

استفاده از کنترل تلوزیون

قراره هر دفعه یه چیز متفاوت معرفی کنم که قشنگ و باحال هم باشه.

این دفعه یه دستگاه کوچیک درست میکنیم که خیلی کارهای قشنگی میکنه.

به این فکر کنید که چقدر عالی میشد اگه میتونستید از کنترل تلوزیون برای کنترل کردن کامپیوتر استفاده کنید. مثلا میشینین ته اطاق و بعد با کنترل مثلا آهنگ مورد علاقه رو انتخاب میکردین و winamp شروع به پخش اون میکرد.

یا مثلا موقع دیدن فیلم، میتونستید با کمک کنترل، فیلم رو جلو و عقب ببرین و صدا رو کم و زیاد کنید و کلی کار دیگه...

یه مدار خیلی ساده نشونتون میدم که این کار رو میکنه. خیلی هم باحال و ارزون در میاد. بعد که بسازیدش میتونید با کنترل هر دستگاهی که دوست داشتین، هر کاری که دلتون خواست انجام بدین. مثلا میتونید از کنترل تلوزیون، ویدیو یا هر کنترل دیگه ای استفاده کنید. یا حتی میتونید یه سر برین توپخونه و یه کنترل بخرید که هوارتا دکمه داشته باشه و بعد با به هر دکمه اون یه کار اختصاص بدین.

ساختش خیلی ساده است و میتونید کل ماجرا و دنگ و فنگ های زیادترش رو توی سایت LIRC.ORG گیر بیارین.

این روش ساده و کم هزینه است و خودم هم تست کردم و خیلی هم تمیز و قشنگ جواب داد. تقریبا روی 5-6 تا کامپیوتر با ویندوزهای مختلف و سخت افزارهای مختلف هم تست کردم و فقط روی یکیشون یک کم بازی در آورد. روی بقیه مثل هلو کار میکرد.

وسایل مورد نیاز:
  • خازن 4.7μF یک عدد
  • دیود 1N4148 یک عدد
  • مقاومت 4.7KΩ یک عدد
  • یک عدد آی سی ولتاژ رگولاتور 7805
    7805.gif
  • یک فیش پورت سریال (9 پین)
  • یک عدد آی سی سه پایه TSOP 1238 (توی بازار تهران به اسم چشمی پارس مشهوره)
1738.gif
در مورد این آی سی آخری، میشه از مشابه هاش هم استفاده کرد. خیلی تفاوت ندارن. یه سری از مشابه هاش اینها هستن:
TSOP 1838 یا Siemens SFH 506 یا Siemens SFH 5110 یا اصلا هر آی سی با شماره مثل 1238 یا 1738 با قالب کلی (1x38) یعنی به جای x هرچی خواستید بگذارید.

اگه برین پاساژ امجد تهران خیابان جمهوری - طبقه دوم خیلی ها این آی سی رو دارن و به اسم چشمی پارس میفروشن. فروشگاه گلاره توی طبقه دوم همین شماره رو داشت.

لیست کامل آی سی های قابل استقاده رو میتونید توی سایت LIRC پیدا کنید.
مراحل کار:
باید قطعات رو طبق نقشه زیر، به هم متصل کرد:

Schematic.gif

اگه از برد سوراخ دار برای کار استفاده میکنید. میتونید به سادگی اونها رو مثل شکل زیر به هم متصل کنید:

Board.gif

من این مدار رو خودم روی برد سوراخدار درست کردم. این شکلی شده:

Complete.jpg

این هم نمای پشت کار:

Complete_back.jpg

بعد هم با کمک فیش 9 پین سریال اون رو به کامپیوتر وصل میکنیم:

DB9.jpg

توی قسمت بعد طریقه نصب و راه اندازه نرم افزاریش رو میبینید.

MoZa

Registered User
لایک‌ها
8
استفاده از کنترل - نرم افزار

WinLIRC_Helper_Main.gif
بالاخره این برنامه کنترل از راه دور رو کامل کردم.
راستش رو بخواین خیلی روش کارکردم تا چیز جمع و جور و قشنگی از آب در بیاد.

اول خیلی توی اینترنت گشتم و سه چهارتا برنامه پیدا کردم که قرار بود همین کار برنامه من رو بکنن ولی بعضیاشون اینقدر دنگ وفنگ داشتن و بعضی دیگه هم اونقدر بیخود بودن که اصلا اجرا نمیشدن.
خلاصه آستینها رو زدم بالا و خودم شروع کردم به نوشتن.

خیلی ها توی پست قبلی با ناباوری به این مدار نگاه کرده بودن، ولی باید به اون دسته بگم که باور کنید من ساختم و خیلی هم قشنگ جواب میده. مخصوصا با کنترل تلوزیونهای سونی خیلی عالی کار میکنه.

شروع
فرض میکنم اون مدار رو ساختین و به پورت سریال هم وصلش کردین.
همونطور که میدونید ما معمولا دوتا پورت سریال پشت کامپیوتر داریم. اگه مودم یا ماوس به پورتها وصل نکرده باشین باید هر دو تاشون خالی باشن و فرقی نمیکنه دستگاه رو به کدوم پورت وصل کنید.

WinLIRC_Config.gif
حالا برنامه WinLIRC Helper 1.0b من رو بگیرید و نصبش کنید.
از منو استارت برنامه WinLIRC رو اجرا کنید. این برنامه در اصل مثل درایور سخت افزاری میمونه. مثلا وقتی شما یه مودم جدید میخرید باید درایورش رو نصب کنید تا کار کنه. این WinLIRC هم همینطوره مثل درایور این مداری است که ساختیم.

اجراش کنید و به احتمال زیاد اولش یه ایراد میگیره و میگه که تنظیم نیست. یا خودش وارد صفحه اصلی میشه یا با زدن دکمه Reconfigure وارد بخش تنظیماتش بشید.

Port رو بر اساس اینکه مدار رو به کدوم پورت وصل کردین روی Com1 یا Com2 بگذارید. (اگه نمیدونید کدوم درسته، یک بار بگذارید روی Com1 و بعد ادامه مراحل رو انجام بدین. اگه کار نکرد، دوباره بیاین داخل قسمت تنظیمات و بگذاریدش روی Com2)

توجه: معمولا Com3 به بعد وجود خارجی ندارن و Port مجازی محصوب میشن. پس فقط Com1 و Com2 رو تست کنید.

حالا دکمه Browse پایین صفحه در قسمت config رو بزنید و یه اسم فایل بهش بدید. (من یه فایل به زمیمه برنامه اصلی ارسال کردم که چهار تا کنترل استاندارد سونی - پاناسونیک - Avermedia و استرانگ رو توش اضافه کردم. میتونید اون رو باز کنید یا خودتون یه فایل جدید درست کنید.)

اول از همه دکمه Raw code رو بزنید و بعد یکی از دکمه های روی کنترل از راه دور رو فشار بدین. اگه دستگاه درست وصل شده باشه باید یه سری عدد چرت و پرت نشون بده.

اگه توی این مرحله به مشکل برخوردین، دوباره برگردین و Com2 رو امتحان کنید. اگه بازهم جواب نداد احتمالا یا مدار رو اشتباه بستین یا سیمهای پورت سریال رو درست نبستین.

اگه عددهای چرت و پرت نشون داد وقت آموزش دادنشه.

از پنجره اصلی گزینه Learn رو بزنید:
اول از همه یه اسم ازتون میپرسه که اسم کنترل رو وارد کنید. (مثلا Sony)
بعد Desired margin of error رو میپرسه که هیچی وارد نکنید و فقط Enter کنید.
بعد Gap and length میخواد که باز هم Enter کنید.
بعد مینویسه Press a button. حالا وقتشه یک دکمه روی کنترل رو فشار بدین و یک تا دو ثانیه پایین نگه دارین.
بعد دکمه رو رها کنید و یک ثانیه صبر کنید و دوباره دکمه رو فشار بدین و یک ثانیه نگه دارین.
این کار رو در حدود 10 بار باید انجام بدین تا برنامه تشخیص بده که این دکمه که شما فشار میدین چطوری مطوریه؟ بعد از شما اسم این دکمه رو میخواد. شما هم یه اسم با قشنگ و مربوط به دکمه براش انتخاب کنید. مثلا دکمه خاموش و روشن کردن رو بگذارین Power و دکمه کم و زیاد کردن صدا رو به ترتیب Vol+ و Vol- بگذارید.

این کار رو تا به پایان رسیدن تمام دکمه های کنترل ادامه بدین.
بعد از بستن این کادر، دکمه Analyse رو توی صفحه اصلی فشار بدین و چند لحظه صبر کنید تا برنامه کارهای خودش رو انجام بده و تمام بشه.

حالا میتونید با خیال راحت OK کنید و بعد دکمه Hide رو بزنید. اگه همه چیز مرتب باشه، کنترل شما شناخته شده و توی System Tray یک لامپ خاکستری رنگ به معنی آماده کار قرار میگیره.
حالا هر دکمه روی کنترل رو فشار بدین، باید یه لامپ سبز ظاهر بشه.

WinLIRC_Helper_AddAction.gif
حالا وقت شیرین کاریه:
برنامه قشنگ من رو اجرا کنید (منوی استارت و WinLIRC Helper)
بعد دکمه Add Action رو بزنید.
حالا یه دکمه از روی کنترل رو فشار بدین. مثلا فرض میکنم میخواهید هر وقت دکمه Power روی کنترل فشار داده شد، برنامه ای که الان در حال کار باهاش هستین بسته بشه. پس دکمه Power رو بر روی کنترل فشار بدین. باید اسم این دکمه (همون اسمی که موقع آموزش WinLIRC بهش گفتیم) بالای صفحه نوشته میشه.
بعد میتونید عملی که میخواهید این دکمه انجام بده رو از بین چند ده عمل مختلف که ممکنه انتخاب کنید.
مثلا در این حالت میشه از میون Keyboard Action ها ، گزینه دوم یعنی Custom Key رو انتخاب کرد و بعد دکمه Alt + F4 رو زد. (اینطوری هر وقت دکمه Power رو بزنید. کلیدهای Alt+F4 به برنامه ارسال میشه.
راه دیگرش هم اینه که از میون Action ها System Action رو انتخاب کنید. بعد از کادر موجود اولین گزینه یعنی Close the current windows رو انتخاب کنید.

حالا از اینجا دیگه دست خودتونه که هر دکمه روی کیبرد چیکار کنه.
بقیش دیگه به تخیلات شما بستگی داره...

WinLIRC_Helper_Icon.gif
یک سری از کارهایی که WinLIRC Helper میتونه انجام بده:
شبیه سازی و ارسال تقریبا تمام کلیدهای کیبرد از جمله کلیدهای ترکیبی از جمله کلیدهایی مثل:
Ctrl+V، Ctrl+Shift+End و یا تایپ یک جمله

شبیه سازی و کنترل کامل ماوس با استفاده از کنترل از راه دور.
امکان ارسال کلیدهای راست و چپ و وسط، جابجا کردن مکان ماوس با استفاده از دکمه های کنترل و ...

اجرای برنامه های دلخواه و یا باز کردن سایتهای اینترنتی تنها با زدن یک دکمه
مثلا میتونید برنامه هایی که زیاد استفاده میکنید رو به دکمه های عددی نسبت بدین.
مثلا 1 رو بگذارید برای Winamp و 2 رو بگذارید برای Word و دکمه 3 رو هم تنظیم کنید تا سایت بسیار قشنگ LostLord.com رو باز کنه.

کلی هم از کارهای سیستمی رو توی قسمت System Action اضافه کردم. مثلا:
کم و زیاد کردن ولوم صدا. Minimize کردن و یا بستن پنجره فعلی. ریست کردن یا خاموش کردن ویندوز و ...

بابا به خدا خیلی روی این برنامه کار شده. حجمش هم کلا با همه چیزش میشه 800K. برنامه های دیگه مشابهش (+ +) که من دیدم حجمی حدود 4 مگ. (خیلی هم بیخود بودن)

MoZa

Registered User
لایک‌ها
8
Electronic عزیز. راستش من اومدم توی فوروم رو گشتم ببینم قسمتی مخصوص الکترونیک هست یا نه. فقط یه بخش بود توی قسمت علمی که حجمش ماشالا یه خروار بود.

برای همین چون دیدم باز به سخت افزار نزدیک تره اونجا پست زدم.

حالا که شما فرمودین من اینجا هم پست کردم. امیدوارم مقبول بی افتد

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
ميدونم دشمن واسه خودم درست ميكنم ولي Moza جان لطفا لينك دانلود برنامه رو بردار!
اين برنامه رو بايد بفروشي! استفاده تجاري داره و خودت رو بيخود از درآمدش كه حقت هست محروم ميكني!

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از MoZa :
Electronic عزیز. راستش من اومدم توی فوروم رو گشتم ببینم قسمتی مخصوص الکترونیک هست یا نه. فقط یه بخش بود توی قسمت علمی که حجمش ماشالا یه خروار بود.

برای همین چون دیدم باز به سخت افزار نزدیک تره اونجا پست زدم.

حالا که شما فرمودین من اینجا هم پست کردم. امیدوارم مقبول بی افتد
دستت درد نکنه عزیز.کلی هم مقبول افتاد من که بسی لذت بردم!:)

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از mazoolagh :
ميدونم دشمن واسه خودم درست ميكنم ولي Moza جان لطفا لينك دانلود برنامه رو بردار!
اين برنامه رو بايد بفروشي! استفاده تجاري داره و خودت رو بيخود از درآمدش كه حقت هست محروم ميكني!
من فکر نکنم دشمن واسم درست بشه .به هر حال موافقم باید ملت یاد بگیرن پای طرح و ایده های بدیع پول بدن همون طور که عوارض میدن به شهرداری!

MoZa

Registered User
لایک‌ها
8
یه سئوال ساده. شما خودتون تا حالا برای ویندوز پول دادین . منظورم اینه که اومدین یه نسخه از ویندوز رو بخرین؟

فکر کنم حداقل یک ساعت بیشتر از برنامه من روی ویندوز کار شده باشه :lol:

برنامه من در حدود 1038 خط بود (برای کسانی که میخوان بدونن)
من خودم قبول ندارم که برنامه نویسی به تعداد خطه چون مثلا میشه یه دستور for (i=0; i<1000 رو به هزار خط کد تبدیل کرد.

ولی با این حال اگه کسی بخواد بفروشدش و بازاریابی بلده بسم الله...:)

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از MoZa :
یه سئوال ساده. شما خودتون تا حالا برای ویندوز پول دادین . منظورم اینه که اومدین یه نسخه از ویندوز رو بخرین؟

من خودم قبول ندارم که برنامه نویسی به تعداد خطه چون مثلا میشه یه دستور for (i=0; i<1000 رو به هزار خط کد تبدیل کرد.

اره خوب.:D
البته نه اینکه به بهای گزافی بفروشی منتهی معمولا" ما بچه های علاقه مند و محقق و هنرمند خیلی ساده دلیم! و همه چی رو در اختیار عموم قرار میدیم.بیشتر به خاطر فرهنگسازی می گم وگرنه شاید شما اصلا" به پولش احتیاج نداشته باشین.
راستی یه سوال با کدوم زبان نوشتی؟

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از MoZa :

بالشخصه از اينكه پول چيزي رو كه استفاده ميكنم ندم وقتي پديدآورنده و صاحب حقوق قانوني آن راضي نيست دچار عذاب وجدان ميشم. هر جور كه فكر ميكنم اين نوعي دزدي هست و هيچ توجيهي هم برنميداره - چه برنامه چليپا باشه كه يك ايراني نوشته و چه ويندوز يا آفيس و ... اينكه شما (شماي نوعي) پول چيزي رو كه بايد بدي بتوني ندي مثل اين ميمونه كه از توي يك فروشگاه وقتي چشم صاحبش رو دور ببيني چيزي بلند كني. وقتي يك كامپيوتر 700 هزار توماني ميخريم و فرضا 70 هزار تومن پول اسپيكر ميديم چرا نبايد همينقدر پول سيستم عاملش رو بديم. آيا غير از اينه كه نميتونيم اين اسپيكر رو از جايي بلند كنيم ولي سيستم عامل و نرم افزارها رو ميتونيم.

حالا اگر شما مشكلي با اين نداري كه كسي ديگه از برنامه شما پول در بياره خوب بحثي نيست ... خوش بحال اونها كه بتونن بفروشنش!

MoZa

Registered User
لایک‌ها
8
mazoolagh: کاملا با حرفت موافقم. در مورد اسپیکر و نرم افزار مثالت خیلی قشنگ بود.

الکترونیک: من با Visual Basic راحت تر کار میکنم. با VB 6 نوشتم.

m_kh64

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
salam man ye madar daram toope toop vali nemidoonam che tory sendesh konam baratoon!
idim ine:(m_vito66
baram mail bezanin ta baratoon befrestam har ki halesh kon khodam be shakhse behesh jayeze midam
ghor boone shoma! mohamad parsa! daneshjooye electeronic sale 2 daneshgah sarasary

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از m_kh64 :
salam man ye madar daram toope toop vali nemidoonam che tory sendesh konam baratoon!
idim ine:(m_vito66
baram mail bezanin ta baratoon befrestam har ki halesh kon khodam be shakhse behesh jayeze midam
ghor boone shoma! mohamad parsa! daneshjooye electeronic sale 2 daneshgah sarasary
خوش اومدی عزیز.خوب چطور ارسال کردن نداره.مثل همین بالایی.اگه اسنجا بذاری فکر کنم خیلی پر بار تر باشه.:)

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
TSOP 1238
TSOP 1838
Siemens SFH 506
Siemens SFH 5110

:hmm: :eek: :(

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
خوب بالاخره من این آی سی رو گیر آوردم و دستگاه رو ساختم چیز خیلی خوبی به نظر میاد.
فقط نمی دونم میشه جای اون چشمی رو عوض کرد؟ مثلا" عین چشمی کارتهای تلویزیون که رو نمایشگر وصل میشسه اینم همچین حالتی داشته باشه و خود مدار یه جای بهتر قرار بگیر تا در دید عموم! کسشی پیشنهادی نداره؟

sina_judgment

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
سلام من باز پیدام شد آقا من یا ترید باز کردم ولی باز هم اینجا مطرح می کنم من دنبال یه آی سی به این شماره هستم هر چقدر هم باشه پولش میدم
شماره آی سی:u1026b
ممنون میشم منو کمک کنین

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از sina_judgment :
سلام من باز پیدام شد آقا من یا ترید باز کردم ولی باز هم اینجا مطرح می کنم من دنبال یه آی سی به این شماره هستم هر چقدر هم باشه پولش میدم
شماره آی سی:u1026b
ممنون میشم منو کمک کنین
اگه واقعا در ايران پيدا نميشه من ميتونم از خارج برات سفارش بدم. بگرد.. توي بازار امجد تهران هم بگرد...

بالا