برگزیده های پرشین تولز

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,553
همون چند تا مثبت توی دیده بان هم منفی شدن.
صف فروش 526 میلیارد تومنی روی خگستر ... تا هفته پیش صف خرید بود

mehrdadb3

Registered User
لایک‌ها
2,228
امروز چرا اینجوریه همه منفی هستن

H@/\/\ID

کاربر فعال اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
1,883
شاخص تا ۸۷۰۰ اصلاح داره

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

m558

Registered User
لایک‌ها
1,487
اینا فرصت خریده
20 میلیون کدما خریدم صبح / الان 8/94 درصد در سوده
از منفی ها استفاده کنید

H@/\/\ID

کاربر فعال اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
1,883
اینا فرصت خریده
20 میلیون کدما خریدم صبح / الان 8/94 درصد در سوده
از منفی ها استفاده کنید
خدایی پیشنهاد خرید اصلا نده

alimosavifard

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
356
طبق تحلیل باید از چهارشنبه متعادل و از شنبه مثبت بشه ،
ولی ثبت نام خودرو کار می ده دست کشور ، دولت دزد

m558

Registered User
لایک‌ها
1,487
خدایی پیشنهاد خرید اصلا نده

بازار زود پز نیست عزیز
به زور هم شما را وادار به خرید نکردن
برای تجربه هم باید هزینه پرداخت مجانی نمیشه

H@/\/\ID

کاربر فعال اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
1,883
هیچ سهمی عرض ۳ روز ۲۹ درصد کم نشده به لطف شما شد

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,553
تو تالار بورس گفتن پالایشی ها از چند سال پیش تجدید ارزیابی نداشتن. درسته؟
شپنا رو نگاه کردم از سال 93، 3 تا آگهی افزایش سرمایه داشته دوتا سود انباشته یکی اندوخته.
شتران هم چند سود از محل سود انباشته و اندوخته.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی قسمت سهام رو بیشتر بالا میره؟

m558

Registered User
لایک‌ها
1,487
هیچ سهمی عرض ۳ روز ۲۹ درصد کم نشده به لطف شما شد

همون کار را برای غمینو هم انجام دادن امروز
شما انگار توی بازار نیستی و به حرف اینو اون سهم میخری
یه اطلاعاتی داشته باشید بد نیست
چرا بازار خرابه چرا سهم من افت کرد چرا صف های خرید میلیونی تبدیل شد به فروش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
امروز چرا اینجوریه همه منفی هستن
جواب چرا :

وقتی سهم ها ارزش نداشته باشن اونایی که سرمایه میلیاردی درگیر میکنن و صف ها رو جمع میکنن ، یه گوشه نشستن یا بریزه به قیمت منطقی برسه و جمش بکنن
یا اینکه نقدن و برای رسیدن به قیمت منطقی انتظار میکشن

خیلی وقته به هرکی میرسم ، گفتم فقط صندوق بگیرید
سهم نخرید چون اون شرکت رو با هوای بالاسرش تا لایه اوزون ارزش گذاری بکنی ، اینقدر نمیشه :D
بعد به ذائقه خیلیا خوش نمیاد ، چون دوست دارن حرفای امیدوار کننده بشنون

بخدا ، بورس برای سود بردنه نه خرید به چند برابر ارزش و عایدی کم ! اینو خیلیا نمیخوان قبول بکنن . غرور و طمع سر تا پای وجودشون رو گرفته و چشم و گوششون فقط اخبار خوب و حرفای قشنگ قشنگ رویایی رو قبول میکنه:D

به جرئت میتونم بگم الان 90% دوستام و آشناهام توی ذهنشون گرگ وال استریت شدن و احساس میکنن اونایی که با منطق صحبت میکنن ترسو و ریسک گریز هستن !
ریسک جزئی از هر فعالیت اقتصادیه ، غذرخواهی میکنم ولی یه جا اسم ریسک به " حماقت " تبدیل میشه و من به شخصه سعی میکنم کار احمقانه نکنم ولی ریسک کنترل شده همیشه باید انجام بدیم .

خیلیا تا خبر افزایش سرمایه میشنون ، صف میکشن واسه خرید . آخه رو چه اصولی ؟؟!:confused:
خیلیا تا یه خبر خوب مشنون ، هجوم میارن واسه خرید ! در صورتی که منطق اینه که " خبر خوب ارزش ذاتی شرکت رو افزایش میده ، نه قیمتی تابلو رو " !!!!
یعنی ارزش واقعی هر سهم ممکنه 10،000 ریال باشه و اون خبر باعث بشه طی 1 سال آینده از نظر تئوری به 13،000 برسه ( یعنی 30% ) ( مثاله )
ولی قیمت تابلو 20،000 باشه و ملت روی 20،000 مقدار 30% رو اضافه بکنن و بگن ، خووووووب دیگه این سهم تا 2 ماه دیگه 26،000 تومنه !!

همینطوری ملت ارزش رو بالا بردن که الان مثل یک ساختمون شده که تا طبقه 5 اصولی ساخته شده ولی از طبقه 6 تا 20 ام رو فقط آجر رو آجر گذاشتن ، یه باد میاد چند تا آجر میریزه و هر لحظه احتمال داره ( منطقیه ولی حتمی نیست ! ) که تا اون طبقه 5 ام بریزه ...
مگه اینکه طرف فقط قصدش نوسان گیری باشه ، زودتر وارد شه ، یه سود کم بزنه به بدن و دمشو بزاره رو کولش بره روی یه سهم دیگه و بقیه هم با نوسان بالا میرن و دوباره پایین میان :D

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,553
جواب چرا :

وقتی سهم ها ارزش نداشته باشن اونایی که سرمایه میلیاردی درگیر میکنن و صف ها رو جمع میکنن ، یه گوشه نشستن یا بریزه به قیمت منطقی برسه و جمش بکنن
یا اینکه نقدن و برای رسیدن به قیمت منطقی انتظار میکشن

سهم نخرید چون اون شرکت رو با هوای بالاسرش تا لایه اوزون ارزش گذاری بکنی ، اینقدر نمیشه :D

بخدا ، بورس برای سود بردنه نه خرید به چند برابر ارزش و عایدی کم ! اینو خیلیا نمیخوان قبول بکنن . غرور و طمع سر تا پای وجودشون رو گرفته و چشم و گوششون فقط اخبار خوب و حرفای قشنگ قشنگ رویایی رو قبول میکنه:D

به جرئت میتونم بگم الان 90% دوستام و آشناهام توی ذهنشون گرگ وال استریت شدن و احساس میکنن اونایی که با منطق صحبت میکنن ترسو و ریسک گریز هستن !
ریسک جزئی از هر فعالیت اقتصادیه ، غذرخواهی میکنم ولی یه جا اسم ریسک به " حماقت " تبدیل میشه و من به شخصه سعی میکنم کار احمقانه نکنم ولی ریسک کنترل شده همیشه باید انجام بدیم .

خیلیا تا خبر افزایش سرمایه میشنون ، صف میکشن واسه خرید . آخه رو چه اصولی ؟؟!:confused:
خیلیا تا یه خبر خوب مشنون ، هجوم میارن واسه خرید ! در صورتی که منطق اینه که " خبر خوب ارزش ذاتی شرکت رو افزایش میده ، نه قیمتی تابلو رو " !!!!
یعنی ارزش واقعی هر سهم ممکنه 10،000 ریال باشه و اون خبر باعث بشه طی 1 سال آینده از نظر تئوری به 13،000 برسه ( یعنی 30% ) ( مثاله )
ولی قیمت تابلو 20،000 باشه و ملت روی 20،000 مقدار 30% رو اضافه بکنن و بگن ، خووووووب دیگه این سهم تا 2 ماه دیگه 26،000 تومنه !!

همینطوری ملت ارزش رو بالا بردن که الان مثل یک ساختمون شده که تا طبقه 5 اصولی ساخته شده ولی از طبقه 6 تا 20 ام رو فقط آجر رو آجر گذاشتن ، یه باد میاد چند تا آجر میریزه و هر لحظه احتمال داره ( منطقیه ولی حتمی نیست ! ) که تا اون طبقه 5 ام بریزه ...
مگه اینکه طرف فقط قصدش نوسان گیری باشه ، زودتر وارد شه ، یه سود کم بزنه به بدن و دمشو بزاره رو کولش بره روی یه سهم دیگه و بقیه هم با نوسان بالا میرن و دوباره پایین میان :D
سهم هایی که قیمتشون پایین تر از ارزش ذاتی هست چی؟ اونا هم منفی می خورن

rittux

Registered User
لایک‌ها
710

جساراتا عرض میکنم، این مطلبی که میفرمایید تا به این لحظه (از فردا به بعد خدا فقط عالمه) اونقدرها صحت نداره. تمام کسانی که در اوج قیمت و اوج شاخص (تاریخ دقیق رو باید چک کنم ولی حدودی بگیم بین 10 الی 15 اردیبهشت به بعد) وارد بازار شدن قطعا تو ضرر هستند. این وضعیت صندوق های ETF من هست در این لحظه و همه رو حوالی تاریخی که گفتم خریدم و البته به لطف سود سایر سهم هایی که عمدتا از قبل داشتم این ضرر تا حدودی جبران شده:

آتیمس: منفی 25
آگاس: منفی 21
اطلس: منفی 16
سرو: منفی 10
الماس: مدتی قبل فروختم ولی اگر به فرض نگه داشته بودم: منفی 14

نتیجه: مطلقا ربطی به صندوق و سهم نداره. بازار اصلاح سنگین داره میکنه و کسی که تازه وارد شده باشه تو ضرره. پاسخ شما قطعا این خواهد بود که باید صندوق رو نزدیک به NAV خرید و من هم قبول دارم ولی در اون صورت حالا حالاها امکان خرید فراهم نمیشه پس میرسیم به خونه اول که فرقی بین سهام عادی و صندوق (منظورم ETF هست کاری به مشترک و ثابت ندارم) در زمان اصلاح نیست و این یک چرخه باطل هست. چرا که در لحظه اکنون سهم هایی که تا 50% زیر NAV معامله میشن هم صف فروش شدن. در مجموع من تفاوتی نمیبینم و تجربه 98 نشون داده چه بسا سهم های عادی پربازده تر هستند. البته به خاطر دامنه نوسان شناور صندوق ها اگر بازار مثبت بشه زودتر از منفی در میایم (میرسیم به خونه اول که همه چیز به شاخص بستگی داره). برعکسش هم هست ولی خفیف تر.

Last edited:

Nima_20

Registered User
لایک‌ها
1,174
دولت اومده دارایی خودش در این 5 سهم رو در قالب یک پکیج/صندوق به نام مالی یکم/دارا به عرضه گذاشته. 200 سهم 10 هزار تومنی معادل 2 میلیون تومن هر کد ملی میتونه خرید کنه. اونایی که آنلاین معامله میکنن که آنلاین میخرن، بقیه هم حضوری از بانک و اپلیکیشن ها بدون نیاز به کد بورسی میتونن بگیرن. چند نکته وجود داره: خریدار تا 2 ماه حق فروش نداره. به نوعی 2 راهکار تخفیفی/تشویقی قائل شدن به این شرح که اولا 20% تخفیف روی کل صندوق میدن، دوما میانگین قیمت 30 روز گذشته هر سهم رو ملاک قرار میدن. یعنی اگر 2 ماه دیگه کسی خواست بفروشه تا اون موقع اگر قیمت افزایش یافته باشه مجدد سود میکنه. سهم های این صندوق رو به این قیمت دارن میفروشن:

هر سهم بانک تجارت در این عرضه ۱۰۴ تومان است؛ درحالی‌که قیمت هر سهم بانک تجارت روز گذشته در بازار سرمایه ۲۰۶ تومان بود.
هر سهم بانک صادرات در این عرضه ۱۰۷ تومان است؛ در حالی که قیمت دیروز هر سهم بانک صادرات در بورس ۲۱۲ تومان بوده است.
هر سهم بانک ملت ۱,۰۴۵ تومان تعیین شده؛ در حالی که قیمت هر سهم روز گذشته این بانک، ۲,۰۹۵ تومان بود.
بیمه البرز نیز که هر سهم آن ۷۶۵ تومان در نظر گرفته شده و از طریق این صندوق عرضه می‌شود، قیمت هر سهم آن در بازار سرمایه ۱,۱۶۸ تومان روز گذشته کشف قیمت شد.
قیمت هر سهم بیمه اتکایی امین ۷۹۳ تومان تعیین شده درحالی‌که در بازار سرمایه روز گذشته ۸۹۰ تومان به فروش رسید.

در آینده ای نزدیک صندوق شماره 2 و 3 شامل نفت و پتروشیمی و همچنین خودروسازی و صنایع فلزی هم عرضه میشه.
قیمت هر سهم بیمه اتکایی امین ۷۹۳ تومان تعیین شده درحالی‌که در بازار سرمایه روز گذشته ۸۹۰ تومان به فروش رسید.

اولین چراغ قرمز تحفه های دولت روشن شده

1590481438475.png

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,553
سلام، میشه چندتا از سهامهایی که قیمتشون پایین تر از ارزش ذاتی هست را معرفی کنید؟
خودم هم آماتورم، ولی چند روز پیش یکی از کاربرا لیست شون رو گذاشته بود، تعداد سهم های کمتری، پایین تر از ارزش ذاتی شون بودن

mohammad200

Registered User
لایک‌ها
1,341
ما تو این تاپیک افرادی داریم که وقتی شاخص 33 هزار تا منفی خورده همش شکلک خوشحالی میزاره !
اقا شما میلیاردر ، شما باهوش ، شما نقد
ولی هیچ وقت از ناراحتی بقیه خوشحال نشو

s.david.s

کاربر فعال بورس و بانکداری
کاربر برتر سال 1399
لایک‌ها
18,729
افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی قسمت سهام رو بیشتر بالا میره؟
خدمتتون عرض کنم که ( البته خودتون استادید )

1 - من خودم اون اوایل که وارد بورس شده بودم ، پالایشی هم میگرفتم . البته اون موقع فقط تکنیکال یاد گرفته بودم و خیلی هم جوگیر بودم ( اکثر حرفایی هم که میزنم به خاطر اینه که خودم یه زمانی اینطوری بودم و درک میکنم :D ) . البته اون موقع دید الان رو نداشتم ! الان فقط روی چندتا دونه گروه تخصصی فعالیت میکنم و زیر و بم فرایند های تولید ، نرخ قیمت مواد اولیه و کلی عوامل دیگه رو به صورت آرشیو شده دارم و ازشون استفاده میکنم و واقعا بهم ثابت شده که بورس ایران ، برای سرمایه گذاری به شدت ارزشمنده به شرط داشتن تخصص !
2 - با توجه به توضیح 1 که دادم ، افزایش سرمایه به صورت کلی ربطی به صنعت و گروه به اون شکل نداره . یه تاثیراتی داره اما چون در زمینه پالایشی تخصص ندارم ، نمیتونم اظهار نظر بکنم

اما توضیحات کامل با فرض اینکه قیمت فعلی شرکت نزدیک به ارزش واقعی باشه و اینکه این موارد نظرات بنده هستش و ممکنه اشتباه باشه :

1 - افزایش سرمایه بهترین مدلش برای سود آوری و برای سهامداری در بلند مدت ، از محل آورده نقدی هستش که واقعا یه طرح قراره اجرا بشه و یا نزدیک به اجراست و شما در ابتدای اون میتونید مطلع بشید و مالک بخشی از یک شرکت ( دارائی و عملیاتش ) بشید به شرطی که شرکت ارزشمند باشه و عملیات های سابقش همچنان با کیفیت بالایی در حال اجرا باشه !

2 - بعد از این مدل ، افزایش سرمایه از محل سود انباشته و اندوخته قانونی هستش که در حقیقت اون سود انباشته گذشته توی کل سازمان در گردش بوده یا بهره برداری هایی صورت گرفته و الان از نظر حسابداری میخوان یه سری بازی با اعداد انجام بدن ، اینجا شما از اولش وارد نشدی ولی میدونی تحولاتی در حال انجامه .

3 - مدل آخر تجدید ارزیابی از نظر ارزشمندی برای سهام داریه !

یکم توضیح در مورد تجدید :
1 - اگه عملیات شرکت در گذشته زیان ده باشه ، با تجدید ، که عمدتا به ارزش شرکت آب میبندن و بیشتر ارزش گذاری میکنن ، ارزش واقعی شرکت ابراز میشه و در نتیجه معاملات به قیمت منطقی میرسه واسه همین جو بازار نسبت به اون سهم مثبت میشه !
2 - فقط که انجام شد ارزش شرکت معمولا کاهش پیدا میکنه چون حبابش خالی میشه !
3 - زمانی ارزشمنده که شرکت زیان ده نباشه و زیان انباشته نداشته باشه ! اینجوری نسبت های مالی منطقی میشن و بازار اون سهم پیرامون یه قیمت منطقی معامله میشه ! از طرفی عملیات شرکت از هر نظر منطقی و خوبه و شما شرکتی رو داری که میدونی چقدر میارزه و راحت میتونی تحلیلش بکنی و این شرکت از نظر من ارزش منده :D البته به شرطی که از قبل نداشته باشمش !
4 - بهترین دارایی واسه تجدید زمینه ! اگه شرکت از نظر زمینی ارزشمند باشه و ارزش دفتریشون خیلی قدیمی باشه ، اینجا سهم واسه کوتاه مدت و میان مدت با ارزش میشه !
5 - پالایشی ها ( تخصصی نمیدونم وضعیتشون به چه شکله ) احساس میکنم دارایی های زیادی در زمینه تاسیسات داشته باشن و یکی از دارایی های استهلاک پذیره ! در نتیجه تجدید ارزیابی توی بلند مدت فکر کنم هزینه های زیادی رو به شرکت تحمیل بکنه و تا زمانی که مجبور نباشن این کار رو بهتره انجام ندن ! البته تجدید برای شرکت منافعی هم میتونه داشته باشه ( بازم میگم در مورد پالایشی ها تخصصی ندارم اصلا نمیدونم چی به چی هستن )

**** من حداقل 10 ساعت میتونم در رابطه با افزایش سرمایه و نکات ریز و درشتش صحبت بکنم اما اینا به نظرم مرتبط اومد و با این چیزایی که گفتم تقریبا میفهمید داستان از چه قراره

کلی بخوام بگم از نظر بازار ، نسبت به سود انباشته ، اندوخته و تجدید ، دید مثبت داره و نسبت به آورده نقدی از همه کمتر دید مثبت پیدا میکنه !
اگه معاملات شما به صورت میان مدت و کوتاه مدته ، افزایش سرمایه روی قیمت سهم حتی اگه حبابی باشه باعث رشد میشه ( از اون ور ریزش هم بعدش اتفاق میوفته و باقی داستان ها که با دیدن سابقه روند یه سهم در گذشته و افزایش سرمایه هاش دستتون میاد ! )
اما اگه دیدتون بلند مدت و داشتن سهم برای مدت طولانی هستش ، بهترین مدل از محل آورده هستش

saeed_taj

همکار بازنشسته
لایک‌ها
5,787
دوستان ظاهرا درخواست تعویق عرضه اولیه زرماکارون داده شده..بخاطر قیمتش که میگن زیاد ارزش گذاری شده..تا فردا مشخص میشه موافقت شده یا نه

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

بالا