برگزیده های پرشین تولز

بهترین فرهنگ فارسی توی بازار چیه؟

night wolf

Registered User
لایک‌ها
5
سلام به همه دوستان گرامی :)
میخواستم نظراتتون رو در مورد فرهنگ های فارسی تو بازار بدونم..
به نظرتونم کدوم یکی کاملتره و واژه های بیشتری داره؟
معین ، عمید ، دهخدا...
دیروز داشتم یه صفحه روزنامه رو میخوندم که نوشته بود فرهنگ اعلام با 50,000 واژه...
اگر کسی میونه کمک کنه ممنون میشم و اگه هم از قیمتها اطلاعی دارین بهم بگین.
پیشاپیش از همه سپاسگذارم.

hamedsullivan

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
137
من یه فرهنگ دیدم که اسمش خاطرم نیست ( می پرسم حتما) ولی الفش 10 جلده.

night wolf

Registered User
لایک‌ها
5
ولی الفش 10 جلده.
100.gif
ممنون میشم اگه زودتر بهم اطلاع بدین...

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
من شنیدم فرهنگ دهخدا دیگه قدیمی شده
اما از اونهایی که نام بردید معین کامل تره

اما برای یک فرد عادی همون عمید کفایت می کنه

night wolf

Registered User
لایک‌ها
5
خیلی ممنونم دوست گرامی.. پس معین کاملتر از بقیست...

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
در اینجا مطلبی هست که شاید به دردتون بخوره

Persiana

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
129
از نظر من هم فرهنگ فارسي دکتر معين خيلي خوبه البته به شرطي که کاملش باشه (6 جلدي - انتشارات اميرکبير) چون الان چندساله تو نمايشگاه کتاب دبدم بعضي انتشاراتي ها فرهنگ معين رو انگار خلاصه کرده اند و ميفروشند (3 جلد يا حتي کمتر!) براي اينکه قيمتش را مثلا به اين طريق کاهش دهند. البته خودشون ميگن که به مطالبش دست نزده اند و فقط يه سري از عکس هاشو حذف کرده اند ولي من که شک دارم و فکر نمي کنم با حذف تمامي عکس هاي موجودشم بشه 6 جلد ( البته ايني که ما داريم نسخه ي زمان شاهه و 6 جلدي، شايد بعدا بيشتر شده باشه!!) رو تبديل کرد به 3 يا 2 جلد! هوم.

night wolf

Registered User
لایک‌ها
5
خیلی ممنون از همه دوستان.
اگه شخص دیگه ای هم میتونه راهنمایی کنه ممنون میشم.

b.sarshar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از Persiana :
از نظر من هم فرهنگ فارسي دکتر معين خيلي خوبه البته به شرطي که کاملش باشه (6 جلدي - انتشارات اميرکبير) چون الان چندساله تو نمايشگاه کتاب دبدم بعضي انتشاراتي ها فرهنگ معين رو انگار خلاصه کرده اند و ميفروشند (3 جلد يا حتي کمتر!) براي اينکه قيمتش را مثلا به اين طريق کاهش دهند. البته خودشون ميگن که به مطالبش دست نزده اند و فقط يه سري از عکس هاشو حذف کرده اند ولي من که شک دارم و فکر نمي کنم با حذف تمامي عکس هاي موجودشم بشه 6 جلد ( البته ايني که ما داريم نسخه ي زمان شاهه و 6 جلدي، شايد بعدا بيشتر شده باشه!!) رو تبديل کرد به 3 يا 2 جلد! هوم.

الان فرهنگ معین جزو آثار ملی شده . شما هم دوست داشته باشید می توانید چاپ کنید به این علت تعدادی از ناشران دست به انتشار این فرهنگ زده اند . حذف عکس هاش هم به این علته که عکس ها کار کسی دیگر است و ربطی به دکتر معین ندارد.
فرهنگ معین برای کار به تنهایی جواب گو نیست . شاید در کنارش فرهنگ هشت جلدی سخن را هم داشته باشید بد نباشد . این فرهنگ که شیوه توصیفی دارد به روز تر است و واژه های تازه را هم دارد.قیمتش فکر کنم دور و بر 50 تومن باشه من دو سال پیش از نمایشگاه 43 تومن گرفتم . فکر کنم خرید از نمایشگاه که به زودی افتتاح میشه به صرفه تر است . ناشر فرهنگ سخن انتشارات سخن است . این فرهنگ خلاصه شده اش در دو جلد نیز منتشر شده

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از b.sarshar :
الان فرهنگ معین جزو آثار ملی شده . شما هم دوست داشته باشید می توانید چاپ کنید به این علت تعدادی از ناشران دست به انتشار این فرهنگ زده اند . حذف عکس هاش هم به این علته که عکس ها کار کسی دیگر است و ربطی به دکتر معین ندارد.
فرهنگ معین برای کار به تنهایی جواب گو نیست . شاید در کنارش فرهنگ هشت جلدی سخن را هم داشته باشید بد نباشد . این فرهنگ که شیوه توصیفی دارد به روز تر است و واژه های تازه را هم دارد.قیمتش فکر کنم دور و بر 50 تومن باشه من دو سال پیش از نمایشگاه 43 تومن گرفتم . فکر کنم خرید از نمایشگاه که به زودی افتتاح میشه به صرفه تر است . ناشر فرهنگ سخن انتشارات سخن است . این فرهنگ خلاصه شده اش در دو جلد نیز منتشر شده

درباره فرهنگ سخن :

http://www.kkhec.ac.ir/klf/farhange_sokhan.htm
http://www.persian-language.org/Group/Talk.asp?ID=1012

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
اگر فرهنگ كوچه احمد شاملو به طور كامل به چاپ برسد فكر مي كنم كامل ترين فرهنگ در فارسي باشد .
فعلا كه 11 جلد از آن چاپ و پخش شده است و 2 جلد ديگر در سال جاري پخش خواهد شد .

night wolf

Registered User
لایک‌ها
5
مرسی بهروز خان..
یعنی امسال کامل میشه این فرهنگ؟
چون من میخوام یدفعه یچیزه کامل بگریم...
اگه بدونم حاضرم منتظر بمونم تا نسخه کامل بیرون بیاد...

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
اگر فرهنگ كوچه احمد شاملو به طور كامل به چاپ برسد فكر مي كنم كامل ترين فرهنگ در فارسي باشد .
فعلا كه 11 جلد از آن چاپ و پخش شده است و 2 جلد ديگر در سال جاري پخش خواهد شد .

فرهنگ کوچه که فرهنگ لغت نیست تا کامل ترین باشه
این دوستمون به نظر می رسه دنبال فرهنگ لغت می گرده

b.sarshar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از night wolf :
مرسی بهروز خان..
یعنی امسال کامل میشه این فرهنگ؟
چون من میخوام یدفعه یچیزه کامل بگریم...
اگه بدونم حاضرم منتظر بمونم تا نسخه کامل بیرون بیاد...
نه عزیز این کتاب کوچه به درد کار شما نمی خورد کتاب کوچه فرهنگ لغات اصطلاحا تعبیرات ضرب المثل های فارسی است که فکر کنم تا ده سال دیگر هم کارش به پایان نرسد . در خارج بر اساس قراردادی که بسته شده زودتر به چاپ می رسد .این مجموعه تازه به حرف " ج " رسیده

night wolf

Registered User
لایک‌ها
5
نه عزیز این کتاب کوچه به درد کار شما نمی خورد کتاب کوچه فرهنگ لغات اصطلاحا تعبیرات ضرب المثل های فارسی است که فکر کنم تا ده سال دیگر هم کارش به پایان نرسد . در خارج بر اساس قراردادی که بسته شده زودتر به چاپ می رسد .این مجموعه تازه به حرف " ج " رسیده
نه پس اصلا به درد من نمیخوره...
من دقیقا فرهنگ لغت میخوام فقط میخوام بدونم کدوم کاملتره و واژگان بیشتری داره و مهمتر از همه معتبر...

b.sarshar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از night wolf :
نه پس اصلا به درد من نمیخوره...
من دقیقا فرهنگ لغت میخوام فقط میخوام بدونم کدوم کاملتره و واژگان بیشتری داره و مهمتر از همه معتبر...

این که چه فرهنگ لغتی به کار یک فرد مشخص می خورد این را خود فرد باید تشخیص بده . من خودم الان با وجود داشتن چند تا فرهنگ لغات فارسی باز جاهایی هست که جوابم را نمی تونم پیدا کنم .
شما ازنظر تازگی به غیر از فرهنگ سخن فرهنگ جامع تری نمی توانید پیدا کنید. یک فرهنگ دو جلدی هم از خانم دکتر مهشید مشیری هست که برای کار های دم دستی بد نیست . ولی فکر کنم جامع ترین فرهنگ فارسی " لغتنامه فارسی " باشه که اساسش همان لغتنامه دهخدا ست و ناشرش هم موسسهء لغت نامه دهخدا است . فرهنگی مفصل و به روز شده ی لغتنامه دهخداست.

night wolf

Registered User
لایک‌ها
5
خوب میدونی یه چیزی تو مایه های همون که خودت گفتی...
من جدیدا رو آوردم به مطالعه و به کلماتی بر میخورم که خیلی برام غریب هستن..
البته کتابهایی رو هم که میگم کتابهای سطححی نیستند و نمیخوام که برم برای یک فرهنگی پول بدم که از هر 10 تالغت 5 تاشو نداشته باشه.

b.sarshar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از night wolf :
خوب میدونی یه چیزی تو مایه های همون که خودت گفتی...
من جدیدا رو آوردم به مطالعه و به کلماتی بر میخورم که خیلی برام غریب هستن..
البته کتابهایی رو هم که میگم کتابهای سطححی نیستند و نمیخوام که برم برای یک فرهنگی پول بدم که از هر 10 تالغت 5 تاشو نداشته باشه.

کتاب های رفرنس معمولن جاشون تو کتاب خونه هاس . چون برای یک فرد مقدور نیست جواب تمام سئوالات خود را از کتاب های خود بگیرد. شما حدااکثر کاری که می توانی بکنی یک دوره هشت جلدی سخن را تهیه کنی و سی دی لغت نامه دهخدا را با یک درایو مجازی روی کامپیوترت نصب کنی . همین سی دی هایی که سیصد چهار صد تومنه و یا معین قفل شکسته . به این ترتیب امکان در یافت 95 در صد پاسخ هایت را پیدا خواهی کرد.

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
فرهنگ دهخدا از همه کاملتره ... و احتمالا تنها فرهنگیه که بطور مستمر بروز میشه ... من خودم 6 جلدی معین رو دارم و خیلی هم کامله و استفاده داره ... به نظرم CD دهخدا در کنار این 6 جلدی عالیه ;)

در مورد اینکه فرهنگ ها و دائره المعارف هایی هم هست که مثلا فقط الف شون 10 جلده ... خوب اینا همون چیزایی هستن که بهشون میگن فرهنگ های الف ، یعنی طرف میاد شلوغش می کنه و خیلی روی اول کار وقت صرف می کنه ... بعدش هم خسته میشه یا از لحاظ هزینه میبینه نمی صرفه ... شاید الان 10 تا فرهنگ درجه یک داریم که اینطورین ... یعنی 10-15 ساله که داره روشون کار میشه ، اونم با دهها استاد و محقق ، ولی الان تازه به ب و پ رسیدن :hmm:

البته بجز کتاب کوچه شاملو که اون یه چیز دیگه اس ...:cool:

بالا