برگزیده های پرشین تولز

تاثیر لینک سازی داخلی بر سئو سایت

decoweb

Registered User
تاریخ عضویت
13 فوریه 2017
نوشته‌ها
683
لایک‌ها
247
سن
86
محل سکونت
اصفهان
با سلام خدمت دوستان عزیز وردپرسی!

در این مقاله قصد دارم تا به بحث در رابطه با تاثیر لینک سازی داخلی بر روی سئوی سایت بپردازم و به عواملی که می توانند باعث افزایش تاثیر این فاکتور از سئو شوند اشاره ای داشته باشم، پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

لینک های داخلی یکی از موارد مهم On Page Seo است.استفاده از لینک های داخلی بخصوص برای سایت های محتوا محور، دارای اهمیت بیشتری است.

از نظر علمی چرا لینک داخلی مهم است؟

همانطور که می دانید موتورهای جستجویی نظیر گوگل به صورت روزانه و در ساعاتی مشخص سایت شما را مورد بررسی قرار می دهند، به همین دلیل است که قریب به اتفاق بزرگان سئو بر این باورند که بروزرسانی و آپدیت سایت نیز می بایست در زمان های مشخص و به صورت مداومی باشد. اگر شما پستی هر روز قرار دارید تا پستی در سایت خود منتشر کنید پس بهتر است که در یک ساعت مشخصی از روز باشد.

حال با این اوضاف وقتی خزنده گوگل، وارد صفحه از سایت شما می شود، و به محتوای مثلا درباره آموزش بهینه سازی داخلی سایت می رسد، لینک های دیگری در بین متن شما به سایر صفحات سایتتان می بیند که کاملا به مطلب مورد نظر در سایت شما مرتبط است. لذا خزنده وارد آن لینک می شود و محتوای آن لینک را هم مورد بررسی قرار می دهد. نتیجه آن این است که خزنده ها به خوبی ساختار سایت شما را درک می کنند و همه مطالب شما را به سرعت بررسی و فهرست (index) می کنند و شما ربات و خزنده ها را به مدت طولانی تری در سایت خود مشغول می کنید و همین امر باعث خزش بیشتر آن ها در سایت می شود و به عبارت دیگر با این کار شما آنها را واردار به بررسی بیشتر سایت خود می کنید!

حال بیایید که همان خزنده را به عنوان یه کاربر و بازدیدکننده سایت در نظر بگیریم؛ عینا همین اتفاق برای کاربر نیز می افتد. وقتی کاربر مطلبی را در سایت شما مشاهده می کند، در همان حین، چند لینک دیگر که برای او مفید است را مشاهده می کند، و حداقل آن این است که آنها را در یک تب جدید باز می کند تا در زمان دیگری آن را مطالعه کند. در نتیجه شما کاربر را هم مشغول و جذب می کنید و در نتیجه علاوه بر آنکه bounce rate سایت شما کاهش می یابد(بهبود می یابد) ،سایت شما از انجا که کاربر بیشتر در سایت شما گشت و گذار کرده است، در خاطر کاربر باقی می ماند و در برندینگ و شهرت سایت شما به شدت موثر است.

همچنین Bold کردن لینک های داخلی و یا با رنگ متمایز کردن، به شکلی که در یک نگاه، بتوان تشخیص داد، که کدام عبارت ها و کلمات لینک هستند، در نرخ افزایش کلیک روی لینک های داخلی تأثیر گذار است.

باورهای غلط : یکی از باورهای غلطی که بین وبمستران شایع شده این است که، تغییر رنگ لینک ها در سئو تاثیر دارد. در این مورد باید متذکر شویم که این مورد هیچ تاثیری بر سئو ندارد، چرا که موتورهای جستجو فایل هایی همچون CSS و جاوااسکریپت را مورد بررسی و خزش قرار نمی دهند.

استفاده از لینک های مفید پر طرفدار مثل دسته های محبوب و گروه هایی که کاربران زیادی به دنبال آن هستند، نمایش مطالب تصادفی، نمایش مسیر صفحه فعلی به صورت لینک و ساختار یافته (navigator یا همان نقشه سایت برای کاربر – اینکه کاربر اکنون در کجا قرار دارد: خانه > آموزش پایه سئو…) و از همه مهم تر، لینک های مطالب مرتبط در پایین هر مطلب، از دیگر روش های ایجاد لینک های داخلی است.

یکی از مزایای مهم دیگر لینک های داخلی، انتقال اعتبار بک لینک های شماست. فرض کنید همین صفحه به عنوان مطب مفید یا هر به هر دلیل دیگری در صفحه ای از سایتی دیگر لینک شده است. در نتیجه این صفحه یک امتیاز/اعتبار از سایتی دیگر گرفته است. حالا لینک های داخلی که در همین صفحه هستند، نیز به دلیل بک لینک های این صفحه، دارای اهمیت بیشتری می شوند و در نتیجه، اعتباری که از بک لینک های این صفحه به این صفحه منتقل شده است، بین لینک های داخلی این صفحه هم تقسیم می شود. همچنین از آنجا که ربات ها و خزنده ها به خاطر بک لینک های این صفحه، بیشتر وارد این صفحه می شوند، لینک های داخل این صفحه نیز، به همان اندازه توسط ربات ها بازدید می شود. اگر هم پیج رنک ها به روز شوند، لینک های داخلی، نقش مهمی را در پیج رنک گرفتن صفحات داخلی و در نتیجه صفحه اصلی، ایفا می کنند. (پیج رنک ابتدا از بیرون سایت به داخل سایت منتقل می شود و سپس از لینک های داخلی، به همه صفحات پخش می شود).

اما چه زمانی لینک ندهیم؟
کاربر را خسته نکنید! به صورت کاملا طبیعی لینک داخلی بدهید. اگر یک بار یک کلمه یا عبارت مرتبط را لینک کردید، دیگر برای بار دوم و سوم در همان پاراگراف چه نیازی است که لینک باشد؟!

به صورت کلی هیچ فرمولی وجود ندارد که چقدر لینک در صفحه شما باشد. قانون آن طبیعی بودن است. یعنی تنها لینک سازی هایی را انجام دهید که کاملا با مطلب نوشته مورد نظر شما در ارتباط است. اگر واقعا می طلبد که که عنوانی را در مطلب خود بیش از یک بار لینک کنید، این کار را بکنید. این نکته را هم به یاد داشته باشید که، لینک داخلی را برای کاربر ایجاد کنید نه برای موتور جستجو و گوگل و کلا خزنده ها. همان اندازه ای که لینک های داخلی شما برای کاربر مفید و غیر آزار دهنده باشند، موجب رضایت خزنده ها هم خواهند بود.

در بسیاری از سایت های ایرانی دیده شده است که کلمه “سایت” را به عنوان لینک داخلی، به صفحه اصلی سایت خود لینک می کنند، این کار تا حدی خوب است اما برخی وبمستران پا را فراتر از این نهاده و این کار را هم در هر جای متن تکرار می کنند و فکر می کنند که کار اصولی انجام می دهند. این کار فقط و فقط over optimization هست و هیچ فایده دیگری را برای شما به دنبال نخواهد داشت. به جرئت می توان گفت که کلمه “سایت” به هیچ دردی نمیخورد! آن هم به صفحه نخست!

لینک داخلی همونطور که اشاره کردیم، باید طبیعی و به جا باشد و از تکرار بیش از حد آن هم جلوگیری کنید.

(مگر اینکه واقعا به خاطر کاربر، تکرار مفید کرده باشید).

اگر تا کنون لینک های داخلی را بی اهمیت می دانستید بهتر است تجدید نظر کنید. تأثیر لینک های داخلی ممکن است محسوس نباشد اما وقتی در کنار فاکتور های دیگر سئو قرار می گیرد تأثیر خود را به صورت غیر مستقیم نشان می دهد.

چه عواملی باعث افزایش تاثیر سئو در لینک سازی داخلی می شود؟

همانطور که اشاره کردیم یکی از عوامل این است که طوری لینک سازی کنید که آمار کلیک بر روی لینک خاص را تا جای ممکن بالا ببرید. که یکی از راه های آن تغییر رنگ لینک است تا کاربر برای کلیک بر روی آن مجذوب شود.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که bold کردن لینک نیز به طور مستقیم تاثیر خود را دارد، البته همیشه خاطرتان باشد که بولد کردن متن توسط تگ <strong> انجام گرفته باشد. البته وردپرس در بروزرسانی اخیر خود که داشته این امکان را به صورت پیشفرض در آن قرار داده است
 
بالا