برگزیده های پرشین تولز

دانستنی هایی درمورد تاج محل

shabneshin

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
17 آپریل 2017
نوشته‌ها
44
لایک‌ها
0
سن
29
دانستنی هایی درمورد تاج محل
تاج محل این بنای با شکوه که از سنگ مرمر ساخته شده است در بین مسافران تور آگرا از محبوبیت خاصی برخوردار است و به عنوان یکی از عجایب هفت گانه به شمار می آید . رابیندرانات تاگور که برنده جایزه نوبل هم هست نام دیگر تاج محل را "اشکی که به صورت زمان جاری شده" نام گذاری کرده است. با ما همراه باشید تا به معرفی تاج محل بپردازیم.

%D8%AA%D8%A7%D8%AC-%D9%85%D8%AD%D9%84%282%29.jpgامپراطوری گورکانی به نام شاه جهان، بنای تاج محل را به یادگار سومین همسرش که برای او بسیار عزیز بوده ساخته است . نام همسر سوم شاه جهان ، ممتاز محل بوده و هنگامی که فرزند چهاردم امپراطور را به دنیا می آورد در سال 1631 از دنیا رفت و یک سال بعد یعنی در سال 1632 ساخت بنای تاج محل که برای یادبود او بود، آغاز شد .

%D8%AA%D8%A7%D8%AC-%D9%85%D8%AD%D9%842.jpg
ساخت این بنای حیرت انگیز در سال 1653به پایان رسید ، یعنی حدود 21 سال به طول انجامید. هزینه تقریبی ساخت تاج محل در آن زمان چیزی حدود 32 میلیون روپی تخمین زده شده است که به پول امروزی بیش ار یک میلیارد دلار هزینه داشته است . معمار این سازه شگفت انگیز، شخصی به نام احمد لاهوری بوده است که برای ساخت تاج محل حدود بیست هزار نفر از بهترین کارگران ، سنگ کاران ، نقاشان ، تزئین کاران و ... را استخدام کرد . هنگام ساخت بنای تاج محل به دلیل سنگین بودن قطعات سنگ های به کار رفته برای حمل و نقل از 1000 فیل استفاده شده است .

%D8%AA%D8%A7%D8%AC-%D9%85%D8%AD%D9%843.jpg
جالب است بدانید تاج محل متقارن ترین بنای تاریخی جهان است که بر اساس خود همتاسازی و تقارن در هندسه ساخته شده است. در اطراف این بنا چهار مناره وجود دارد ، این مناره ها به گونه ای ساخته شده اند که در صورت سقوط به سمت بیرون ریزش می کنند. در تور آگرا، بازدید از تاج محل را به هیچ وجه از دست ندهید.

%D8%AA%D8%A7%D8%AC-%D9%85%D8%AD%D9%844%281%29.jpgیکی دیگر از شگفتی های این محل تغییر رنگ آن است. به طوریکه در ساعات مختلف روز به رنگ های متفاوتی تبدیل می شود . این امر به کمک کاشی های سفید مرمر امکان پذیر شده است. به گونه ای که هنگام صبح به رنگ صورتی روشن است.با نزدیکتر شدن به ظهر رنگ سفید درخشنده ای را میتوان شاهد بود و شب هنگام رنگ تاج محل به طلایی روشن نزدیک می شود. هنگامی که ماه کامل باشد تاج محل را میتوان به عنوان شگفت انگیز ترین بنای به جا مانده در این منطقه دانست . بازدید از تاج محل بدون شک میتواند برای گردشگران تور هند بسیار لذت بخش باشد. پیشنهاد می کنیم در صورت مسافرت با تور آگرا حتما از این بنای خارق العاده دیدن کنید .
 
بالا