آژانس هواپیمایی
پاپ کده

درباره کبوترها بیشتر بدانیم

شروع موضوع توسط Mahiar0 ‏18 آپریل 2007 در انجمن علم و دانش

 1. Mahiar0

  Mahiar0 کاربر افتخاری سئو و معرفی سایتها

  تاریخ عضویت:
  ‏20 جولای 2004
  نوشته ها:
  10,082
  تشکر شده:
  1,132
  محل سکونت:
  رشت
  غذاومکان زندگی کبوتر

  منابع غذایی مورد نیاز این پرنده معمولا از دانه های گیاهی تامین می گردد.دانه هایی مانند:گندم-جو-سویا-ذرت و... ویتامینهای لازم:A-B-D-E-K است.وبرای هضم غذا به نرمه ریگ یا خاک(املاح معدنی)نیاز دارد.مکان زندگی معمولا برای کبوتران تزئینی و گوشتی باید محدوده ای باشد که آفتاب درآنجا تابیده و کبوتر غریبه به درون آنان وارد نشود.زیرا آنان قدرت زیادی برای پرواز ندارندو مکانی که نسبتا آفتاب گرفته وآنان بتوانند آفتاب بگیرند برای آنها کافی است.ولی کبوتران مسابقه علاوه بر شرایط فوق باید محلی برای رفت وآمدبه خارج از لانه داشته باشندوچیزی را که در این نوع کبوتر ها باید به خاطر داشته باشیم به دلیل رفت وآمد این پرنده به خارج از لانه و تماس آن به پرندگان آلوده حتما بایدآنرا به موقع واکسیناسیون نمود وحتی الامکان لانه آنرا هر ۲ ماه یکمرتبه با مواد ضد عفونی کننده مانند وایتکس(بصورت۱۰٪)ضد عفونی کرد.


  زادآوری و تولید مثل این پرنده به طریق تخم گذاری و جنسی است و هنگام جفت شدن و جفت گیری در صورت تولید گامتهای سالم سلولهای زیگوت یا همان سلول تخم در بدن پرنده ماده بوجود آمده وبصورت تخم کبوتر که حاوی:مواد پروتئینی(سفیده)ومواد کلسیمی(پوسته تخم)و مواد لیپیدی(زرده تخم) از بدن حیوان ماده خارج گردیده وسلول زیگوت یا همان نطفه در طول۱۸ روز از محتویات داخل تخم استفاده نموده و به جنین تبدیل می گردد.پس از تولد جوجه و طی مراحل جنینی پرندگان نر و ماده از آن محافظت واو را تغذیه می نمایند.و حدودا پس از ۴۵ روز جوجه می تواند راه برود وخودش مشغول غذا خوردن شود.

  [​IMG]
   
  پهلوان از این نوشته تشکر کرده است.
 2. Mahiar0

  Mahiar0 کاربر افتخاری سئو و معرفی سایتها

  تاریخ عضویت:
  ‏20 جولای 2004
  نوشته ها:
  10,082
  تشکر شده:
  1,132
  محل سکونت:
  رشت
  بیماریها

  از میان بیماریهای مختلف این پرنده به خطرناک ترین آنها پرداخته و شرح می دهم.
  ۱-نیوکاسل:این مرض توسط ویروس ایجاد گردیده و سلولهای این حیوان توسط ویروس مورد حمله قرار میگیرندوعلائم آن خستگی وتشنگی و ضعیف شدن سریع-گاهی محو شدن چشم وگاهی هم این بیماری از نوع عصبی می باشدو ویروس در اینحالت به سلولهای عصبی حیوان حمله کرده وباعت فلج شدن اعصاب آن میشود.که علائم این نوع چرخش گردن و یا فلج شدن یک یا دو بال و پا می باشد.اغلب این بیماری پرنده ای را که بدن وی ایمنی لازم را ندارد بسرعت خواهد کشت.درمان خاصی برای این بیماری وجود نداشته وقبل از ابتلای حیوان به بیماری باید آنرا واکسینه کرد.اما در برخی موارد مخلوط ماست وسیر باعت فعالیت دستگاه ایمنی بدن پرنده شده است.اما این یک درمان قطعی نمی باشد.
  ۲-آنفولانزا و آبله:علائمی از جمله بوجودآمدن دانه های بزرگ بر روی بدن پرنده و صدای نابهنجار مجاری تنفسی پرنده و ترشحات چشم وبینی آن میباشد.این بیماریها نیز مانندموارد فوق درمان قطعی نداشته وحیوان باید قبلا واکسینه گردد.
  امراض باکتریایی:معمولا این نوع بیماریها در اثر زیستن پرنده در محیطهای غیر بهداشتی یا غذای آلوده اتفاق میافتد درمان این نوع بیماریها توسط انواع مختلفی از آنتی بیوتیکهامانند تتراسایکلین وتایلوزین صورت میگیرد.


  واکسیناسیون

  این پرنده در معرض ابتلا به بیماریهای گوناگونی قرار داردو مهمترین این امراض نیوکاسل-آنفولانزاوآبله میباشد.که در صورت استعمال واکسنهایی که برای مرغداریها استفاده می شود بدلیل ایمنی کم آنها باید هر ۴ ماه یکبار واکسینه شوندواز ورود کبوتر غریبه به درون آنها جدا خودداری شود.واکسیناسیون بر اساس دزی که در روی جعبه واکسن ذکر گردیده انجام گیرد
   
  پهلوان و سرنوشت از این نوشته تشکر کرده اند.
 3. Mahiar0

  Mahiar0 کاربر افتخاری سئو و معرفی سایتها

  تاریخ عضویت:
  ‏20 جولای 2004
  نوشته ها:
  10,082
  تشکر شده:
  1,132
  محل سکونت:
  رشت
  انواع کبوتران تزئینی

  دم چتری:
  [​IMG]

  هلندی:
  [​IMG]
  [​IMG]

  رنگهای کبوتر
  ساختار ژنتیکی رنگهای تیره به آنان این امکان را می دهند که در جهت یابی موفق تر باشند.
  سبز پولکی(blue):اصولا رنگهای روشن در بین اروپائیان طرفداران زیادی ندارد زیرا قدرت جهت یابی کمتری دارند.بر عکس ایرانیان (مخصوصا مشهدیها) که دوستدار رنگهای روشن هستند.
  [​IMG]
  سبز ترکه دار:
  [​IMG]
  سار:
  [​IMG]
  ابلق سبز:
  [​IMG]
  اوقون:
  [​IMG]
  چینی سبز:
  [​IMG]

  نژاد هاي كبوتر

  پیدایش نژادهای مختلف:۱-نژادهای تزئینی(fancy pigeon):این نژادها بدلیل زندگی در شرایطی که هیچ خطری آنان را تهدید نمی کرده(شرایط نگهداری توسط انسان نه در شرایط طبیعی محیط)ومنابع غذائی همیشه در اختیار آنان بوده به تولید متل پرداختند و در طی مدت زمان درازی به کبوترانی با شکل و شمایل زیباورنگهای مختلف تبدیل شده اند.معمولا این حیوانات توانائی پروازوجهت یابی اندکی دارند.
  [​IMG]
  ۲-نژادهای گوشتی:این نژادها نیز متل مورد فوق در شرایط نسبتا مناسب و پایداری می زیسته اند و انواع و اقسام مواد غذایی در اختیارآنان بودهدر نتیجه به پرندگان تنومندتبدیل ومعمولا به رنگ سفید دیده شده وتوانایی پروازآنان بسیار بسیار اندک است .
  ۳-نژادهای مسابقه(racing pigeon) : این نژادها احتمالا در گذشته در مناطقی با شرایط آب و هوایی سخت زندگی ومجبور به مهاجرت به مناطق مختلف در طول سال بوده اند و به تدریج ژنهای کنترل کننده حواس آنان تغییر یافته و آنان قدرت جهت یابی فوق العاده ای نسبت به دو مورد فوق الذکر پیدا کرده اند اغلب رنگ این پرندگان تیره یا متمایل به تیره است . لازم به ذکر است تمام نژادهای مذکور از کبوتر چای بوجود آمده اند نژادهای تزئینی معمولا در کشورهای اروپایی دوستداران کمتری نسبت به انواع مسابقه ای آن دارند .نژادهای مسابقه در کشورهایی مانندایالات متحده آمریکا-آلمان-کاناداو... یافت می شوند و هر ساله مسابقات بزرگ وشرط بندیهای هنگفتی روی این پرندگان انجام گرفته واین کبوتران را با قیمتهای بسیار گزافی به فروش می رسانند .
  [​IMG]
   
  ctcn8311885 از این نوشته تشکر کرده است.
 4. Mahiar0

  Mahiar0 کاربر افتخاری سئو و معرفی سایتها

  تاریخ عضویت:
  ‏20 جولای 2004
  نوشته ها:
  10,082
  تشکر شده:
  1,132
  محل سکونت:
  رشت
  در اواخر دوران سنوزوئیک که کبوتر پا به عرصه وجود گذارد فقط به یک شکل و یک رنگ یافت میشد(کبوتر چای)سپس با تغییر شرایط محیطی در نقاط مختلف زمین جهت سازگاری هر چه بیشتر این پرنده با محیط اطراف خود جهشها و تغییراتی در ساختار ژنتیکی این پرنده پدید آمد که این تغییرات مانند رنگهای مختلف کبوتر که در محیطهای مختلف بنا بر شرایط آن منطقه(گرما یا سرمای محیط ویا ازدیاد شکار چی) پدید آمد.مثلا رنگ روشن(سفید)این حیوان در مناطقی که شکارچی کمتر و آب و هوای محیط مناسبتر و گرمتر بوده پدید آمده است و رنگ تیره این حیوان بدلیل زندگی پرنده در محیطهایی که از نظر آب و هوایی سرد و یا شکارچی در آن منطقه فراوان بوده پدید آمده.پرنده با رنگ تیره می تواند از دید صیادان مخفی مانده و توسط آنان شکار نشود و خود را استتار نماید که تمام این تغییرات در مدت زمان مدیدی توسط ژنهای کنترل کننده حواس این حیوان پدید آمده است.
   
 5. پهلوان

  پهلوان Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 آگوست 2008
  نوشته ها:
  506
  تشکر شده:
  8
  محل سکونت:
  زورخونه
  درود بر کبوتران عاشق
  آره قربونش
  صفای مرام بچه های بامرام پی تی
  یا علی
   
 6. bahagh

  bahagh کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏24 آگوست 2013
  نوشته ها:
  1
  تشکر شده:
  1
  یه کبوتر توی خیابون پیدا کردم که نمی تونست پرواز کنه آوردمش خونه ولی همش میره یه گوشه و چشماش رو می بنده و گردنش رو هم مدام کج می کنه زیاد راه نمی ره بال هم نمی زنه فقط یکم آب خورد مریضه؟؟؟؟وقتی پیداش کردم کتش رو بسته بودن یکم پیج میزنه و هر ازگاهی دور خودش می چرخه. چه بیماری داره؟؟؟؟؟؟ وقتی راه میره و می خواد بره یه گوشه بخوابه یهو کج میشه و گردنش هم که مدام کجه تو رو خدا زود بهم بگین؟؟؟ میکروبی چیزی نداشته باشه که برای ما هم خطرناک باشه؟؟؟؟؟؟
   
  پهلوان از این نوشته تشکر کرده است.
 7. amir persian

  amir persian Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 ژوئن 2012
  نوشته ها:
  483
  تشکر شده:
  213
  محل سکونت:
  اونجا
  فکر نکنم دوست عزیز ...
   
 8. پهلوان

  پهلوان Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 آگوست 2008
  نوشته ها:
  506
  تشکر شده:
  8
  محل سکونت:
  زورخونه
  سلام
  هرچند برای این سوال شما دیره اما بیماری نیوکاسل داره
   

این صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید

عسل طبیعی و گرده گل ایرانیstartkala